Probeer het één dag per eens week Gollwitzer buiten links en rechts V Jeugd gereformeerde bond bezig met Peru Nederlandse lutheranen vragen buitenlandse hulp Vandaag Over vasten-nieuwe-stijl gesproken Suggesties voor vasten 1 Trouw K wartet Nieuw illegaal blad in Moskou Bond evangelische predikanten in DDR opgeheven Excuses aan Mario Soares Gedood na slip lllslllal Nieuwe boekt, TROUW/KWARTET VRIJDAG 24 JANUARI 1975 KERK/BINNENLAND BREDA Ga een dag per week een nieuwe stijl van leven uitproberen. Deze suggestie doet het bisdom voor de vastenperiode 1975, die op 12 februari begint. Wel of geen vaste dag? Sommigen zullen de voorkeur geven aan een bepaalde (vaste) dag. anderen zullen liever per week juist die dag kiezen die de beste perspectieven biedt: een dag waarop je wat tijd hebt. Weer anderen zullen kiezen voor een spreiding van de verschil lende 'oefeningen' over verschil lende dagen. Zoek bondgenoten Bij voorkeur ook de mensen met wie je het nauwst samenleeft. Maak samen een keus uit de verschillende mogelijkheden. Praat met elkaar de ervaringen door en vooral de vraag welke kanten van ons leven en samen leven vooral vernieuwing nodig hebben, met name om anderen meer tot hun recht te laten ko men. Punten waaraan je kunt denken, waaruit je een keuze kunt ma ken. Tempo. Kies één dag een wat ander ritme dan normaal. Wie b.v. erg actief is, altijd druk in de weer, gejaagd enzovoort, zou eens een dag rustig de tijd moe ten nemen. Om gewoon eens stil te staan bij zichzelf: om de ei gen doenerigheid eens kritisch te bekijken. Eten, drinken roken. Zet jezelf eens zw.\' o i rantsoen. Geniet eens bewuster van het weinige dat je gebn' -ct. Kijk eens of er ook geen prettige gewaarwordin gen tegenover staan. Aandacht voor elkaar. Besteed eens wat meer aandacht aan el kaar. Ga eens na wat de winst zou kunnen zijn van een avond de TV uitlaten om in plaats daarvan samen iets te gaan doen: van spelletjes tot en met gesprekken over de mogelijkhe den en onmogelijkheden van een nieuwe stijl van leven. Ga eens op bezoek bij een eenzame, zieke, bejaarde, of nodig hen eens uit. Als je leiding geeft, ga dan eens na hoe je met mensen omgaat. Als je 'met bepaalde mensen 'gebroken' hebt, ga eens na of er misschien toch nog 'heelmaking' (heil) in zit. Natuur proeven. Stel je minstens eens één keer per week open voor al het mooie dat de natuur te bieden heeft. Wandelen in zo groot mogelijke rust. Weer eens bewust voelen wat wind is. hoe grond aanvoelt, zomaar kijken naar een enkele boom, een bloem, een blad: kijken naar het spel dat de wind speelt met de wolken. Energie besparen. Pak eens een dag de fiets of het openbaar vervoer in plaats van de eigen auto. Zet de verwarming eens wat lager of eerder uit. Alterna tieven genoeg: gordijnen dicht, warme kleren aan. een stevige avondwandeling. Bekijk eens hoe er bezuinigd kan worden op het gebruik van water. Ga eens na welke electrische apparatuur eigenlijk best ongebruikt kan blijven, minstens op die ene dag. Grondstoffen besparen. Ga eens na of er allerlei dingen dié op je 'aanschaflijstje' staan, wel zo nodig zijn. Als je iets koopt aan gebruiksgoederen (kleren, meu bilair, enzovoort) koop dan bij voorkeur geen verbruksgoederen, maar meer duurzame artikelen. Koop zo min mogelijk wegwerp artikelen. Gooi allerlei zaken wat minder snel weg. Milieubeheer. Ruim eens wat rotzooi op. Maak zelf wat minder rotzooi. Gooi het in ieder geval niet zomaar overal neer. Doe eens iets aan het vriendelijker maken van het leefmilieu. Delen. Becijfer eens met hoeveel minder dan normaal je op een vastendag kunt rondkomen. Ga eens na hoe je staat tegenover een grotere nivellering van in-, komens. Bezinning. Trek eens bewust wat tijd uit om na te denken over jezelf, over de kring waarin je leeft, over de Idealen die je hebt met betrekking tot de toekomst van je kinderen; om te lezen over allerlei problemen van de kleinere en grotere samenleving; over bidden. UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Doopbewijzen (slot) De Zionistische joodse analyse leert, dat zij die in de galoeth (bulten Israël) leven niet alleen vreemdelingen zijn. Zij blijven ook in slaveönij. Een harde slavernij, zoals ten tijde van farao, slechts gemoderniseerd in zijn exploitatie- technieken van dienstbaarheid. Da vid Ben Goerion leerde mij de synthese, dat Zionist zijn vóór alles jood zijn is, hetgeen veronderstelt, dat jood zijn voor alles Zionist zijn inhoudt (boek Psalmen 102). En dat kunnen gedoopte joden onmo gelijk, zelfs niet in het Israëlische Nes Amim. Ook in deze tijd blijft Jesaja's roepstem, die Paulus ver tolkte, door alleen joden te besnij den en alleen niet-joden te dopen. Men leze voor de diepste grond der Jodenhaat bij de christenen Fr. Ro- senzweig: Stern der Erlösung, derde boek. deel 3, pagina 196. Voor nie mand papieren doopbewijzen, wel voor ieder volstrekte solidariteit met Israël! Aan het opperrabbinaat het laatste woord, de God van Is raël het laatste oordeel. Heelsum drs. K. E. de Haan Vader Abraham (2) Hebben de PvdA-Kamerleden Kosto en Roethof, die nu Pierre Kartner voor de rechter willen slepen, des tijds ook om berechting gevraagd van prof. Delfgauw, toen die van alle daken schreeuwde: Johnson moordenaar? Die belediging van een bevriend staatshoofd en van ongetelde miljoenen Amerikanen die achter hem stonden, is vele maanden in de roulatie geweest. Prof. Delfgauw was,zelf bereid voor de rechter te verschijnen, wat ech ter niet is gebeurd. Maar ja, het visioen van een hand aan de olie kraan was er toen niet bij. Rotterdam N. J. de Witte Abortus (2) De Rotierdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Per» Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Adam. Postbu9 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. Het bisdom stelt voor de wekelijkse vastendag waar de Nederlandse raad van kerken kortgeleden voor heeft gekozen bij wijze van proef in de vastentijd te beginnen. In de folder, waarin het bisdom dit voorstelt, wordt gezegd dat we het in vele opzichten beter hebben dan onze voorouders. Toch is niet alles winst. Veel vooruitgang gaat ten koste van de aarde, zoals milieuver vuiling en energie-verspilling, ten koste van onszelf ('veel mensen werken zich te barsten, anderen vervelen zich dood') en ten koste van anderen. 'Daarom wordt, het steeds duidelijker dat er iets veran deren moet in onze manier van letven en samenleven. De structuren moeten anders worden, maar ook wij moeten andere mensen wor den'. Voor het vasten worden enige suggesties gegeven: minder eten, roken, drinken, wat minder gejaagd zijn, 'gewoon eens stilstaan bij jezelf', wat meer aandacht hébben voor elkaar, voor gebed en bezin ning. Als mogelijkheid wordt ook MOSKOU In Moskou is het tweede nummer versohenen van de ondergrondse publikatie Zemlja, die gaat over Russisch nationalisme en religie. Na het eerste nummer van het blad, dat vorig jaar verscheen, is de hoofdredacteur, Wladlmir Osi- pow op 26 november aangehouden. De niéuwe hoofdredacteur is Wiat- sjelaw Rodinow. Rodinow schreef: 'Allen die de Russisch orthodoxe kerk.^ de Russi sche idee, de Russische 'cultuur en de Russische wederopstanding zijn toegewijd geven hun steun aan Wladimir Osipow en het niet gecensureerde blad Zémlja'. Hij deelde mee de hoofdredactie te zullen voeren tot Osipow uit deten tie wordt ontslagen. De artikelen in het nieuwe nummer variëren van een analyse van'mili tair optreden tegen de kerk in het begin van de eeuw tot de betekenis van het huwelijk in de moderne samenleving. Onder de medewerkers is pater Dmitri Dudko die vorige zomer van Moskouwerd overgeplaatst naar het platteland wegens gedurfde preken over de positie van de kerk in een communistische atheïstische maatschappij. BERLIJN De bond van evangeli sche predikanten in de Duitse De mocratische Republiek heeft zich opgeheven. De bond bestond ruim 15 jaar en werd sterk door de staat gesteund. Niettemin is het de bond nauwelijks gelukt van de grond te komen. Daaruit heeft de bond thans de consequentie getrokken. De vroegere leden van de bond hebben beslotenin het vervolg door te gaan in het Nationale Front. GENÈVE/AMSTERDAM De Nederlandse lutheranen hebben de lutherse wereldfederatie om hulp gevraagd bij de moeilijkheden waarin de kerk op het moment verkeert. 'Tijdens de vasten zal ik me ont houden van norit' (uit 'Monni kenwerk' van Hugh Burnett). genoemd: het besparen van ener gie, van grondstoffen ('koop zo min mogelijk wegwerpartikelen'), meer zorg voor het milieu. Voorgesteld wordt het uitgespaarde geld over te maken op het giro-nummer van de vastenactie, 5850. Er worden ook enige 'initiatieven tot meer gerech tigheid' genoemd, waaraan men misschien best zou kunnen mee doen, zoals de X-Y-Aktie, Betaald Antwoord, Pax Christie, Amnesty International e.a. de folder beveelt aan ook eens na te gaan Tioe je staat tegenover een grotere nivelle ring van inkomens'. De folder 'vastentijd als proeftijd' is, met instemming 'van de bisschop van Breda mgr. H. Ernst, samenge steld door de werkgroep Kerk en Samenleving in Breda. (ADVERTENTIE) Ds. Wonno Bleij in Amstelveen, de vice-voorzitter van de synode, zegt dat zijn kerk als kleine kerk naar verhouding ernstiger lijdt onder de inflatie dan de grote kerken in ons land. 'We zijn hier als minderheids kerk in een situatie vergelijkbaar met die van een kerk in een ont wikkelingsland. Er zijn voldoende sterk gemotiveerde kerkleden, maar zij kunnen de kosten van het ker kelijk apparaat niet meer opbren gen. Daarom hebben wij aan de lutherse wereldfederatie ls dat gevraagd. Onze kerkleden geven meer dan twee procent voor ont wikkelingssamenwerking. Voor de luchterse wereldfedeatie is dat geen belemmering om de kerk hier te gaan steunen. Zij is vooral be langstellend naar het werk dat aan het luthers seminarium in Amster dam plaats heeft. Hier leiden de beide lutherse hoogleraren leken op voor de pastorale zorg voor de ver spreid wonende lutheranen in het noorden en oosten van ons land. Deze 25 mensen zullen in hun vrije tijd of part time en zonder daar voor een salaris te krijgen ingezet worden in het pastoraat. Het aantal lutheranen in ons land blijft op het moment stabiel op ongeveer 40.000. Daarvan zijn er 20.000 belijdend lid. Een toenemend aantal gemeenten kan het'geld niet meer opbrengen, nodig voor het salaris van de predikant en voor het onderhoud van de kerk. Aan sluiting bij een andere kerk wordt door velen afgewezen. Ds. Bleij: 'Als we ons zouden aansluiten bij de hervormde kerken, dan zou dat betekenen, dat we sommige luthe ranen dwingen te gaat) kerken in een gemeente, die waarin zij zich helemaal niet thuisvoelen, bijvoor beeld een bondsgemeente.' Over het vragen van steun aan de andere Nederlandse kerken heeft de lu therse kerk niet gedacht. Ds. Bleij'Het is algemeen bekend hoe erg het met onze financiën er voor staat en de grote kerken heb ben het ook geen van alle gemak kelijk. Maar het is wel zo, dat de situatie waarin onze kerk nu ver keert over een paar jaar ook in de andere kerken gebruikelijk zal wor den. Maar er blijkt weinig van soli dariteit van die andere kerken.' De rubriek 'Vandaag' kan gens ziekte van de schrij enige tijd niet verschijnen. Deze week in Hervormd Nederland o.a. Interview met werkgevers voorzitter Jan de Wit. 9 Het gaat altijd weer fout als geloven wordt opge legd. De Hoogovens nog niet in Zuid-Afrika. Predikant is geen politiek commentator. Geschiedenisles het mooie eraf? NAAM: ADRES: WOONPLAATS: GIRONUMMER: TELEF.NR.; Abonnementsprijs 25,50 per half jaar; 51,— per jaar. Abonnementen kunnen elk ogenblik ingaan. Bon ingevuld in BLOKLET- TERS in envelop (zonder postzegël) verzenden aan: Hervormd Nederland, Antw.nummer 1776, Den Haag. Van een onzer verslaggevers BILTHOVEN De hervormd-gereformeerde jeugdbonden (HGJB) gaan dit voorjaar een financiële actie voeren voor enkele projec ten in Peru. Het gaat daarbij, zoals ook bij eer dere acties, niet alleen om het geld, maar vooral ook om bezinning en uitvoerige kennisneming van de si tuatie van mede-christenen in een ander deel van de wereld. Het fi nanciële resultaat is voornamelijk bestemd voor de bouw van een kerkzaal en woonruimte voor een predikant, verbonden met een di- kakonaal en pastoraal centrum voor de protestantse presbyteriaan se kerk in Lima. Hiervoor zal der tigduizend gulden nodig zijn. Ver der is ruim tienduizend gulden be stemd voor kampwerk van de Bij belunie in Peru voor kinderen en scholieren. De HGJB hoopt, dat de actie meer opbrengt dan veertig duizend gulden. Met het meerdere geld zal geholpen worden bij de bouw van een christelijke school voor doofstomme kinderen met in ternaat in Chosia. Dit jeugdwerk in de rechtervleugel van de hervormde kerk organiseert om de twee jaar een dergelijke actie. Zo zijn er acties gevoerd voor Nes Amim, projecten in Toradja- land en Kenia en het laatst voor de Morenlandzending. Deze laatste ac tie bracht veertigduizend gulden op. Ten behoeve van de nieuwe aptie heeft het landelijk centrum van de den een brochure uitgegeven, geti teld 'Peru, ïand van de zon met uitvoerige Informatie over land en volk en actuele problemen in Latijns-Amerika. Daarin worden de politieke problemen niet geschuwd en wordt opmerkelijk positief ge schreven over mensen als bisschop Helder Camara, Paulo Freire en Camillo Torres. Ook is een geza menlijk nummer verschenen van de bladen Bouwstof en Leiding met materiaal, dat gevarieerde moge lijkheden biedt voor verschillende leeftijdsgroepen, om op boeiende wijze kennis te maken met Peru. Hierin staan bijbelstudies, verhalen, gespreksonderwerpen, liederen. Inca-ambtenaars met quipu (een telsysteem). Illustratie uit 'Peru, land van de zon handenarbeidmogelijkheden tot zelfs recepten van Peruaanse ge rechten. Beide boekjes zijn te krijgen door vier gulden te storten op, giro 39 80 81 ten name van landelijk centrum HGJB, Prins Bernhardlaan 1, Bilthoven. sa C Ia: NED. HERV. KERK in Beroepen: te Valkenburg (ZH tr G. F. Overgaauw te Vriezenveeijen Genemuiden T. LekkerkerkerL. Leerdam; te Groot-Ammers H gerden te Veenendaal. Afscheid op 26 januari van IJï den Z. J. v. d. Berg wegens enj taat. Intrede: te Spijkenisse J. v. d. uit Eikerzee; te Voorschoten toraat psychiatrisch zieke] Schakenbos te Leidschendam) Lentz uit Den Haag; te Zwolli Strikwerda uit Emmen; te dum S. (Kooisitra uit Rotten) Delfshaven; te Wijckel drs. d. Ban uit Abbenbroek; te Bu Hoogenkamp uit Voorhout; te 1 seveld A. Mol uit Leeuwardet Hall D. R. Jonker uit Akkerwo|i te Heerde E. Bouman te Doon Blauwkapel-Gronnekan drs. J. kand. te Katwijk aan Zee. GEREF. KERKEN Afscheid van Zutphen N. J. Go# Haarlemmermeer oostzijde. Intrede te Leek F. de Jongj Veendam; te Vrouwenpolder P. J. Hofland te Kampen; jan. te Vlieland (pred. in dienst) H. U. Buitink uit sinds 1 aug. 1974 eervol onits directeur van de Jelburg te Baaf GEREF. KERKEN (VRIJGEM.), Intrede te Eemdijk kand. Ain Snip uit Groningen. Hsc Afscheid: van Appingedam J. I0e de Vries ber. te Groningen-N. Mg missionaire arbeid op Iirian J> j De bevestiging te Groningen^ plaats vinden op 31 Jan. »n CHR. GEREF. KERKEN md Beroepen: te Vlaardingen J. W|ee rink- te Nunspeet. I e Afscheid: van Lisse H. Biesmajjn gens emeritaat na 42 volbrw: dienstjaren. t GEREF. GEMEENTEN L, Beroepente Meliskerke A. Hfer land te Krabbend!jke; te. Wai en Emmeloord A. Hofman te £%n veningen die bedankte voor sterdam-N. en Rilland Bath. !rk GEREF. GEM. IN NED. Beroepen: te Arnemuiden A. u. Berg te Bruinisse. An anthology of modern Yi<fu'1 literature, door Joseph Leftt&v Uitg. Mouton, Den Haag. Een. qD. breide bloemlezing van korte WARNSVELD De 31-jarige F. Rijken uit Zutphen is gistermorgen met zijn, wagen in Warnsveld in een slip geraakt en frontaal tegen een tegemoetkomende auto gebotst. De heer Rijken werd gedood. Twee mensen uit de andere wagen raak ten gewond. halen, essays, spelen en gedii van grote joodse schrijvers ii Engelse vertaling, om de ant gieën, die een volledig overzich vatten van de hedendaagse li tuur van een bepaald land o bied, voor een zo groot moi publiek toegankelijk te maken blz. 25. In welk een wereld leven we eigen lijk? Als ik een kip zou slachten en ik zou hem ophangen, en iemand van de dierenbescherming zag het, dan zou ik straf krijgen. En een vrouw die abortus laat plegen is niet strafbaar, want zo wil men het toch. En dan denk ik aan de woor den van minister Van Agt. Die zei, ik durf het eigenlijk niet op te schrijven, dat men eerst het hoofd je kraakte voor men tot verwijde ring overging. Ik dacht, zou zo'n dokter en zo'n vrouw (moeder kan ik haar toch moeilijk noemen) la ter geen berouw krijgen, of zouden ze geen geweten hebben? Nog geen woord over kinderen die niet ge wenst zijn: Waarom geeft men die kinderen niet aan eèn van die dui zenden ouders die er gaarne een hebben en ze soms uit Griekenland of Korea halen omdat er hier niet zijn. 't Noorden (Texel) Joh. Daalder Jaar van de vrouw (8) Met mevrouw Commerijne en de anderen ben ik het roerend eens, dat er dit jaar definitief een einde moet komen aan alle kleinzielig heid betreffende de zg. twee soor ten vrouwen door haar verschillend aan te spreken, dus voortaan alléén mevrouw. Doch dat is het enige niet. Alle discriminatie moet ver dwijnen. Ook moet men de om roepvereniging waarvan men lid is, er eens op attent maken hoeveel wedstrijden alleen voor echtparen, gezinnen, bepaalde groepen e.d. den (zie Zo Vader, zo zoon) die ook zijn en als er prijzen gegeven wor- nog voor gehuwden zijn. Er is maar één enkele quiz die openstaat voor alleenstaanden. En sommige kerken blijven ook niet achter. Die spreken van gezinszangdlenst, gezinsdienst, gezinsappèl: dit kon toch samen zang. dienst voor allen en gemeen teappèl zijn? En wat één van de dames reeds voorspeld had, alleen gehuwde vrouwen werd een tv-in terview toegestaan. Voorburg mevrouw G. M. A. Lintner door dr. C. Rijnsdorp De omstreden Duitse theoloog Helmut Gollwitzer, christen en socialist, heeft een boekje geschreven onder de titel Ictl frage nach dem Sinn des Lébens, ik vraag naar de zin van het leven. Het ver scheen vorig jaar te München. De Nederlandse vertaling heeft een andere titel gekozen: De dood, heeft niet het laatste woord (Uitgeverij Ten Havve bv, Baarn, 72 blz., 8,90)De oorsprong van dit geschrift ligt in een viertal uitzendingen van de Westduitse f-elevisie en van een door Gollwitzer te München gehouden lezing. De Duitse titel lijkt mij juister. Hij maakt namelijk duidelijk dat Goll witzer christendom en socialisme niet ziet als twee theoretische grootheden, die al of niet (bij hem dan wél) met elkaar in verbinding kunnen worden gebracht. Zijn christen-socialisme ontspringt aan zijn vraag naar de zin, de beteke nis, de waarde van het menselijk leven. Het is bij hem geen acade mische kwestie, geen aangelegen heid van het hoofd alleen, maar tevens van het hart. of met een nieuwere term: een existentiële be slissing. Ons leven blijft een fragment, bo vendien nog vol mislukkingen (blz. 15-16). Hoe kan ik 'zinvol leven in een zinloze situatie' (9)? Door socialisering ben ik een produkt van mijn omgeving, door erfelijk heid ben ik een produkt der natuur (14). Maar dan: 'Mijn blik wordt opeens weggerukt van de zinloos heid van mijn leven naar de zin, de waarde, de belangrijkheid van het leven van anderen' (11). Dit ls geen theoretische oplossing van de levensvraag, want die kan niet kant en klaar worden aangeboden. 'Met onopgeloste vragen te leven, dat lijkt mij eigenlijk het voor naamste te zijn' (69). Want ook wanneer wij ons volledig Inzetten voor het geluk van de naaste, dan nog geldt Gollwitzer's uitspraak op blz. 54: 'Ook de allerbeste toestand die we bereiken kunnen, heeft nog steeds te maken met de macht van zonde en dood, welke God alleen kan opheffen'. Andere weg Dit alles kan, ja moet ook de meest orthodoxe christen beamen. Goll witzer's weg gaat evenwel van die der traditionele evangelischen in Duitsland afwijken, wanneer hij kijkt naar de ontwikkeling die de kerk van het westen heeft doorge maakt. Toen Luther de ervaring van bevrijd te zijn predikte ais het centrale punt van het Nieuwe Tes tament 'was hij de nieuwe tijd be slist vooruit'. Een middeleeuwse bisschop had gezegd: Zo dikwijls als ik het Nieuwe Testament lees. krijg Ik de indruk dat we tegen woordig een heel andere godsdienst hebben dan de bijbel. De vraag rijst: heeft de reformatie, met na me die van Luther, de volledige bijbelse boodschap hersteld? Op dit punt duiken bij Gollwitzer de (niet aan de bijbel ontleende) termen hiernumaals en hiernamaals op. Wat de traditie na Luther over het hiernumaals te zeggen had, was be doeld voor het individu (38), 'het individu dat eenzaam voor Gods aangezicht, eenzaam voor het eeu wige oordeel staat, dat zich achter geen collectief meer kan verschui len'. De verzoening beperkt zich tot het gevoelsleven. Ze blijft beperkt tot menselijke relaties, individueel onderlinge betrekkingen. De werke lijke toestanden komen niet ter sprake: hoogstens worden ze ver- dragelijk gemaakt en daardoor juist gestabiliseerd (45). Het gebrek van de christelijke caritas (betoon van naastenliefde, lief-daad-lgheid) is, dat ze de wereld onveranderd laat. Maar verandering, om-wenteling, is nodig. Revolutie Zo komt Gollwitzer tot zijn opvat ting van revolutie. 'De vraag is niet of het vroege christendom een soort Spartacus-beweging was, maar of zijn boodschap revolutio nair was. Dus of het aanstuurde op een verandering in het hiernu maalsWie bij revolutie eerst en uitsluitend denkt aan de geweldda dige omverwerping van een rege ring of aan een historische datum (14 juli 1789 of oktober 1917), be vindt zich op een nivealu (of hij nu minister, bisschop of parlementslid is) dat diep onder het niveau ligt waarop we tegenwoordig over het begrip revolutie dienen te spreke- nEen verandering is een revolu tie als ze een gebied van het leven verandert in heel zijn structuur, met alle menselijke gebruiken die daaraan eigen zijnAls het woord revolutie op ergens een gebeurtenis toepasselijk is, dan op dit: een totale omwenteling van de machts- verhoudingen' (41-42). Hans Win- disch schreef in 1931: In zijn leer lingen vormt Jezus een gemeen schap die andere principes huldigt dan die in de Romeinse staat en in de oude maatschappij gevolgd wer den. Het westerse christendom, aldus Gollwitzer, heeft meer aandacht ge schonken aan de wereldse aspecten van het evangelie dan het oosterse christendom. Het waren met name radicale groepen die het krachtigst protesteerden bij de herinnering aan de oorspronkelijke verandering van de wereld. Zij werden door maatschappij en kerk vervolgd. Verwaarlozing van gerechtigheid in' de samenleving is óók ketterij, al is men in de leer nog zo rechtzinnig. De volle werkelijkheid van het evangelie wordt dan aan de men sen onthouden. Gollwitzer's ideaal is een niet-heretisch (d.w.z. niet- Helmut Gollwitzer ketters) christendom, waarin de di mensies van het hiernamaals en het hiernumaals niet gescheiden zijn (57). Tweemaal nee Op twee plaatsen heeft uw recen sent hardop nee gezegd bij de lec tuur van dit zo duidelijk en begrij pelijk geschreven boekje. Op blz. 11 wordt de vraag: wat moet ik doen om het eeuwige leven te verwer ven? vertaald met de vraag: wat moet ik doen opdat mijn leven gewoon zinvol wordt? En op een andere plaats stelt Gollwitzer als streef-ideaal de klassenloze maat schappij. De eerste uitspraak is een duidelijke vervlakking van het evangeliewoord. Het begrip 'klas- senloos' bestendigt onbedoeld het begrip 'klasse' en concentreert de zonde in het klassenondersiat Maar dn een samenleving di recht gegrond is, ls de vraag e£ eventuele klassen wel van bq®' maar van secundair belang. Toch wordt het hoog tijd dat QJ wltzer's gedachten worden b deerd aan gene zijde van tegei*1 langen zoals rechts en links, .K en zwart, behoudend of voorui vend. Ten diepste immers 1 zijn vraagstelling samèn met uitblijven van Christus' teru'gkf® De spoedige verwachting dal bepaalde de houding van de christenen. Nu het christe tweeduizend jaar bestaat e 'tussentijd' al veel te lang wordt de kerk gehoopt zich ei af te vragen of een omkering de structuren niet in het verli - van de persoonlijke bekering 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2