Vakantie zee even duur als op vliegreis eens wat avontuur in die vakantiereizen! Steeds meer bureaus bieden autoreizen aan 8y DUW/KWARTET VRIJDAG 24 JANUARI 1975 TOERISM T19/K21 Mede door concurrentie van de Russen De Calypsowaarmee dit jaar vanuit Rotterdam een serie vaarvakanties naar Scan dinavië wordt gemaakt. aan zonnige dekken: geen onbetaalbare luxe meer Kortweg komt het erop neer, dat die al voor ongeveer de zelfde prijs van een vliegva kantie het water op kan. Als vuistregel kan worden aange houden dat men al voor 50 tot 60 gulden per dag en per persoon onderdak ls in een eenvoudige vierpersoons bin nenhut (w,el te verstaan: in clusief volledige verzorging, verre van krenterige maaltij den, twee of drie bioscoop voorstellingen per dag, een orkestje aan de dansvloer en de hele dag door gratis koffie en thee). Wil men een tweepersoons hut, of douche en toilet, of een suite dan is men meer kwijt. De totaalprijzen zijn recht evenredig met de ac commodatie en kunnen oplo pen tot het drievoudige. Maar nodig is dat niet als men ervan uitgaat, dat een bed een bed is en men het groot ste deel van de dag toch aan dek of elders (een biertje wordt voor een gulden ge tapt) doorbrengt. Deze prijsstelling betekent dat men vanuit Rotterdam al voor 830 14 dagen naar de Cana- rische eilanden kan varen (met stops van een volle dag in Londen, Tenerife, Lanzaro- te, Tanger en Vigo: zie je óók nog wat!). Dit is maar één voorbeeld, want in feite kan de vaartoerist alle windrich tingen uit. Niet alleen naar de Middellandse Zee (vele ar rangementen, ook vlieg-vaar- trips)maar ook bijvoor beeld naar het Caraibisch gebied (vanaf 1700 gulden voor 29 dagen met bezoeken aan Barbados, Trinidad en de Maagdeneilanden). En dan zijn er uiteraard de vaarva kanties naar Scandinavië (dit jaar ook naar de noordkaap en Spitsbergen en vanuit Rotterdam) en Oostzee. Imago Gerard de Vos: 'Voor zover we het nu kunnen overzien, zal dit seizoen vooral de belang stelling voor de Canarische eilanden sterk groeien. Dat wordt beslist een topper. Be grijpelijk, want de prijzen lig gen vrijwel gelijk aan die van de vliegarrangementen'. Dat in verhouding met de aantallen vliegtoeristen het aantal vakantiegangers, dat kiest voor varen ondanks die tarieven toch nog betrekkelijk gering is, wijt hij vooral aan het pnago van een cruise schip. 'Dat is eigenlijk ons grootste probleem: hoe ko men we daarvan af?'. Pauze in een oase na uren trekken. Zo is er een 71-daagse reis per minibus van Gent naar Katmandu in Nepal. De prijzen variëren yan 1525 tot 7200 gulden (enkele reis)het eerste bedrag betreft alleen de reis, het laatste de reis, maaltijden en verblijf in eerste klas hotels onderweg. Zulke monstertochten zijn ook onder meer mogelijk naar Zuid-Amerika en Zuid-Afrika. Dat er voor zulke vakanties in Nederland geen grote belang stelling zal zijn, staat al, bij voorbaat vast. De heer R. Kramers van De Magneet: 'Voor de Nederlandse beurs liggen trektochten door Noord-Afrika, Griekenland en Turkije en door IJsland veel meer binnen bereik. Dat hebben we aan het aantal boekingen al wel kunnen merken'. Meestal worden de reizen uitgevoerd met sterke bussen of Land rover, de laatste met name op de tochten door de woestijn. De prijzen zijn veelal vastgesteld op basis van alleen de reis. Ónder- weg wordt gekampeerd en voor het eten moet men zelf zorgen. 'Maar', aldus de heer Kramers, 'dat hoeft per man per dag niet meer dan 15 gulden te kosten. Voorwaarde is wel, dat men spor tief is ingesteld. Op de rug van de chauffeur-reisleider kan niet élles worden afgeschoven. Iedereen moet een handje meehelpen. Daarom zijn de leeftijdsgrenzen op 18 en 38 jaar gesteld'. Om een indrük van de prijzen te geven: 15 dagen Marokko kost (inclusief de vliegreis) 800 gulden. 15 dagen IJsland (een ruige rondtocht langs plaatsen waar nauwelijks toeristen komen) 1300 gulden inclusief de vliegreis Londen-Reykjavik en een 22-daagse rondtocht door Griekenland en Turkije 1000 gulden inclusief de vliegreis van Londen naar Belgrado (in de beide laatste gevallen moet het retourtje Amsterdam-Londen dus nog worden bij betaald). Wat duurder in het avonturen-programma van Penn- world is een 15-daagse zeetocht per bark (voor 16 personen) rond Mallorca: 1600 gulden (overnacht wordt op de boot). Dit jaar ook caravans De reisprogramma's mogen dan weer uitpuilen van de al dan niet voordelige vliegvakanties, één zaak staat vast: zo'n kleine 70 procent van alle vakantiegangers geeft nog steeds de voorkeur aan de auto als zij naar het buiten land gaan. De auto vormt de grootste concurrent van luchtvaartmaatschappijen en touroperators, al zijn de laatsten hard bezig zich bij dit vraag-patroon aan te passen. De grootste Quo Vadis, dochter van De Magneet en Vrijuit, een samenwerkingsverband tussen onder meer ANWB en Shell hebben dat al eerder gedaan, andere zijn gevolgd met de presentatie van speciale autopian- programma's> Meestal worden hierin arran gementen aangeboden, die vrijwel alleen bestaan uit de huur van een appartement of bungalow. De reis er naar toe moet zelf worden geregeld: reservering van hotels onder weg wordt door de meesten niet meer gedaan omdat dit in de praktijk problemen op leverde. Voordeel van deze arrange menten is vooral, dat men als individueel trekkende auto mobilist een stukje zekerheid krijgt (die bungalow staat klaar). Daarnaast is men vaak goedkoper uit dan wan neer men zelf een bungalow huurt (al gaat dat dan vaak maar om een paar tientjes per week). Ook de service die men onderweg van de touro perator krijgt, blijkt voor ve len een factor te zijn. Zo be schikt Quo Vadls in West-Eu ropa over meer dan honderd steunpunten, waar men bij problemen terecht kan (een adressenlijst wordt meegege ven). Caravans Naast bungalows en apparte menten biedt Quo Vadis dit jaar eveneens enkele honder den caravans als accommoda tie voor autotoeristen aan, zo wel toer- als sta-caravans op vaste standplaatsen. De eerste staan op terreinen in Oosten rijk, Italië en Zwitserland, de laatste in Nederland (Put ten), het Moezeldal en Oost- Engeland. Deze arrangementen zijn spe ciaal opgezet voor hen, die zo'n caravan-vakantie eens willen proberen, maar geen zin hebben zo'n huis-op-wle- len al direct te kopen of er mee te gaan rijden. De prijzen van een toercara- van liggen tussen de 90 en 300 gulden per week (afhan kelijk van het, seizoen), die van een stacaravan tussen 100 en 410 gulden. De toerca- ravans bieden slaapruimte aan vier volwassen personen of twee volwassenen en drie kinderen, de stacaravans aan zes personen. Voor die prijzen heeft mén dan meteen een ruimer stukje grond (zo'n 25 meter) dan op de meeste cam pings. Tax, gas. elektra en via ter worden extra berekend (de toeslagen variëren per week en per persoon van 8 tot 30 gulden). De heer A. Kramers van De Magneet: 'voor hen die een caravan willen uitproberen, is dit een vrij voordelige gele genheid. In de meeste geval len is men er goedkoper mee uit dan met het huren van een caravan. We verwachten er veel vraag naar. Over de hele linie zijn de autoplanrei- zen trouwens in opmars. Als ik de cijfers van nu bekijk moeten we rekening houden met een groei van 40 procent, vergeleken met vorig jaar'. Stacaravan als vakantiehuisje. zich tien jaar terug in de luchtvaart voltrok, lijkt nu zij het nog aarzelend in de scheepvaartwereld op te komen: de ontwikkeling van het sociaal toerisme. mag dan voor velen een begrip zijn, dat ver wordt met onbe- luxe, in werkelijk- is het dat al enkele ja niet meer. ze zijn er nog, $ie droomreizen over de oce- en als je nu echt in je dreigt te verdrinken, kan voor zo'n slordige 47.000 nog best een 89 dagen wereldcruise maken, zulke aanbiedingen vor- maar een miniem deel de programma's. Rederij- timmeren er nauwelijks aan de weg, om de gjrote niet kopschuw te ma- Zeetours, volle dochter de Holland Amerika Lijn, eft men met het oog arop zelfs het hele begrip uise overboord gegooid. Er- or in de plaats kwam de arvakantie, een aanduiding minder pretentieus over- mt en blijkens d'e cijfers de srist ook gemakkelijker op loopplank doet stappen, ituuriijk doen die rederijen t niet omdat ze niets meer moeten hebben van die mil jonair met zijn buidel, die niet leeg lijkt te kunnen ra ken, de op decorum gestelde rijkaard, die zich elke avond trouw in zijn smoking steekt alvorens zich aan zijn krab- cocktail en zeven andere gan gen te wijden. Maar de prak tijk heeft wel geleerd, dat je zelfs met dé>t soort toeristen geen schepen drijvend kunt houden. Voeg daarbij de elk jaar groeiende concurrentie van het vliegtuig (waardoor de meeste rederijen gedwongen werden hun lijndiensten op te heffen) en het wordt dui delijk waaróm nu naar de gunsten van ^en ander pu bliek, wordt gedongen. Zo'n vijf jaar geleden heeft die ontwikkeling zich ingezet. Griekse en Italiaanse rederij en begonnen ermee. Van be faamde rederijen elders in Europe (ook in Nederland) kochten ze voor een krats af geschreven zeekastelen op, sloopten de bovenbouw en maakten er drijvende hotels van, meer op de massatoerisl dan op de enkeling afge stemd. Het veel personeel vergende en dus dure klas sesysteem werd afgeschaft en daarvoor in de plaats kwam eenheidscomfort. Verschil in hutten bleef er, maar voor de rest was alles (maaltijden, bediening) voor iedereen ge lijk. Die Grieken en Italianen hadden dat goed aangevoeld, want de resultaten waren al meteen boven verwachting. Zo zelfs, dat het initiatief al gauw navolging vond: ook Russische en andere Oosteu- ropese rederijen begaven zich op de markt en zijn /er ook in Nederland al niet meer weg te denken. De Lermontov, de Pushkin, de Estonia en de Belorussia zijn in de pro gramma's even vertrouwde namen als de Rotterdam, Sta tendam of Prinsendam. Prijzen gelijk Zeetours-directeur Gerard de Vos tot Nederveen Cappel wil als HAL-man best toegeven, dat het vooral de Russen en Polen zijn geweest, die een belangrijke invloed hebben gehad op de popularisering (ook financieel) van de vaar vakantie ln West-Europa. Al wil hij niet zo ver gaan te spreken van een Neckermann- effect, zoals zich dat bij de vliegvakanties heeft voorge daan. 'Maar een feit blijft, dat de vaarvakantie nu be reikbaar is voor een veel gro tere groep. Zeker dit jaar. Waar duurdere brandstof de prijzen van vliegvakanties stevig heeft verhoogd, speelt deze factor in de scheepvaart een veel kleinere rol. Voor de meeste bestemmingen zijn de prijzen helemaal niet ver hoogd. In de reiswereld is dat een qnicum'. Reden voor Zeetours dat als touroperator voor vaarva kanties zo'n tiental buiten landse rederijen in Nederlapd vertegenwoordigt en daarmee 30 procent van de vaarvakan- tiemarkt in handen heeft, (een andere grote is Chan- dris) de komende -zomer optimistisch tegemoet te zien. Weliswaar zal het ook dit jaar niet om honderdduieenden gaan (vorig jaar boekten 13000 Nederlanders voor een vaarvakantie), maar een dui delijke stijging lijkt gezien de eerste resultaten van deze maand wel -in het vat te zit ten. 50 gulden Wat betekent die popularise ring voor de consument? touroperators ze) opgenomen. Sommige reisorganisatoren zoals Centouri hebben er in hun brochure zelfs een heel hoofdstuk aan gewijd. Rondreizen :We hebben de indruk', zegt Eurotours-directeur Van Woerkom, 'dat vooral de mensen, die al vaker op de stranden van de Spaan se costa's, aan de Rivièra of op de Griekse eilanden hebben ge legen dat nu wel voor gezien houden. Mede gestimuleerd door publikaties in eigen land over de zin van het ook in de vakantie bezig zijn, zoeken fcij nu wat anders öm hun jaarlijkse paar weken vrijaf door te brengen'. Die ontwikkeling wordt geïllustreerd door het toenemend aantal rondtochten in de programma's: meestal vliegvakanties van twee weken, waarvan één week op -één bestemming wordt door gebracht en de andere bestaat uit een bustocht door het land. Zulke arrangementen zijn er onder meer voot Spanje, Turkije, de DDR, Polen, Tsjechoslowakije, Tunesië, Griekenland, Italië en Finland. Uiteraard zijn ze een stuk duurder dan de normale zonvakanties zonder wat 'eraan. Doorgaans moet gerekend wor den op tenminste duizend gulden per persoon, maar 't is wél de manier om in korte tijd veel te zien. De touroperators bieden meer, veelal pakketten, waarin speciale activiteiten niet zijn inbegrepen en waarvoor dus extra moet worden betaald. Zo kan men in La Manga del Menor (een groot watersportcentrum in opkomst, 100 km ten zuiden van Alicante) duikcursussen volgen, waarvoor 200 tot 250 gulden extra wordt berekend (een zeilvakantie is trouwens ook mogelijk. In Hacienda de Goya bij Lloret de Mar aan de Costa Brava worden paardrij- vakanties gehouden. Een arrangement Tunesië kan worden ver lucht met een vijfdaagse trektocht per landrover door de Sahara. In Griekenland heeft men weer de mogelijkheid (er zijn trou wens meer bestemmingen waar dat kan) na een vliegreis naar Athene een 15-dagen Kaiken-tocht met een bark langs de eilan den te maken (rond de duizend gulden voor half pension). En wil men nu echt veel zien in het nabije oosten dan biedt FIT (als enige) een 15-daagse rondreis door Jordanië, Israël, Syrië en Libanon. Avonturen Een touroperator die zich helemaal op dit soort actieve vakantie toelegt, is de Britse Pennworld, die dit jaar voor het eerst via De Magneet ook op de Nederlandse markt actief is. Het program ma vermeldt een groot aantal zeer exclusieve sportieve reizen. fatuurlijk is het best fijn eens zo'n veertien dagen lang lekker ;e luieren op een warm strand. Je elke ochtend van je hotel naar ie playa te slepen met een stapel boeken, zo nu en dan in het trandbarretje wat te nippen aan de ijsgekoelde Cuba libre en erder geen enkele zorg aan je hoofd te hebben. latuurlijk: dat is best uit te houden. Maar als je daar nou eens ;één zin in hebt. Als je nou eens spuugt van zulk tijdverdrijf, lat hete strand met altijd weer diezelfde wriemelende mieren- ïoop, die joelende kinderen, die je met strandballen bestoken. Us je nou eens genoeg hebt van altijd weer langs diezelfde ouvenirwinkeltjes te moeten sjouwen en als je wat die vriende- i.ike Alfredo je 's avonds in olijfolie gedrenkt op/je bord schept liet als enig hoogtepunt van zo'n vakantiedag beschouwt? Vel, dan hoeft nog niemand zich bezorgd te voelen. Toegegeven [en reisorganisatoren beamen het vlot)het gros van de toeristen vil niet meer dan dat en de programma's zijn dus in hoofdzaak >p hen gericht. Maar de laatste jaren begint daar verandering n te komen en in de meeste programma's zijn dit jaar ook wel enminste een paar ^ctieve vakanties (doe-vakanties, noemen de Met de Landrover door de woestijn; dan kan je ook dit werkomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 21