Nog geen kwart gaat voor vakantie grens over Dorlog in reiswereld ié Toeristen trekken zich van de politiek niets aan Toerisme Reizen over grote afstand zijn vaak veel goedkoper in Duitsland 'atroon verandert: Frankrijk wordt topper Soms prijsverschil van duizend gulden g OU W/KWARTET VRIJDAG 24 JANUARI 1975 TOERISME T17, K19 Gereld ligt open. Wie de tientallen reisbrochures voor de komende zomer openslaat, ïoet wel constateren, dat er vrijwel geen plek op deze aardbol is, waar reisbureau de >erist niet naar toe brengen, 't Kan allemaal en mocht er toevallig toch een bestem- lin zijn, die niet vermeld is, wel dan zijn de bureaus best bereid dat individueel te igelen. De toerist wordt op zijn wenken bediend. ich, ondanks dat zich steeds ibreidende assortiment, aakt lang nog niet elke Ne- rlander gebruik van de mo- lijkheden, die hem zo zon- g worden gepresenteerd, ig steeds gaat maar de helft n alle Nederlanders op va- ntie. De rest blijft thuis idat men er óf het geld et voor heeft, zich te oud elt dan wel er gewoon geen i in heeft; men brengt paar wekén vrijaf door bij nnissen en familie. En wat groep, die wél voor een kantie boekt betreft, komt steeds 55 procent (ofwel miljoen!) niet over de en zen; maar' drie miljoen derlanders waagt die rong wél. Trekt men daar n nog de vakantiegangers die er privé met de eigen to op uit gaan, dan blijven maar 900.000 Nederlanders er. Dat zijn de mensen voor e al die programma's nu in etalages liggen. Een veel ïinere groep dus dan wel irdt verondersteld. Niette- n een zeer reislustige; an- rs zouden de touroperators hen niet zo'n royaal assorti ment hebben voorgezet. Nu is die uitgebreidheid veel al niet meer dan vlagvertoon van de reisorganisatoren. Dat je behalve naar Torremolinos ook naar de Himalaya, dé Ga lapagos, Indonesië of noem maar welk land ook in ver Afrika kan, is natuurlijk wel leuk, maar het is maar een zeer kleine en voor de tour operators vrij onbelangrijke groep die zich zo'n reis kan veroorloven. Verreweg het grootste deel van al die, vlieg-, trein- of bustoeristen blijft binnen Eu ropa en waagt hooguit de sprong naar Noord-Afrika of het nabije oosten. Toch betekent dit niet, dat de organisatoren met dit gege ven in handen, van het uitge ven van programma's een routinezaak kunnen maken en zich maar hoeven te be perken tot het verhogen van prijzen voor al lang bekende bestemmingen. Zelfs binnen een toch be grensd vakantiegebied blijkt het publiek elk jaar een an der patroon aan de trek te geven. Een grilligheid, waar aan alleen de touroperator met een fijne neus zich lu cratief kan aanpassen. Frankrijk topper Zo waren vijf jaar terug Spanje (vooral), Italië en Joegoslavië absolute toppers, waar het gros heentrok. Zon, zee en zand bleken attracties, die hoog genoteerd stonden. 'Maar', zegt drs. D. J. Enge len, directeur toerisme van de ANWB, 'in dat patroon komt de laatste tijd duidelijk ver andering. Deels omdat men het allemaal wel gezien heeft, soms ook omdat die verre rei zen door valutaschommelingen en prijsverhogingen gewoon te duur werden, maar ook en vooral omdat men wel eens wat anders wil'. Als voorbeeld daarvan noemt hij de opmerkelijk grote be langstelling dit jaar voor Frankrijk. Dichtbij huis, ge makkelijk via het opnieuw uitgebreide snelwegennet met de auto bereikbaar, nog rede lijk goedkoop, beneden Parijs vrij zonzeker en een land, waar vooral de individualist in alle rust en ruimte nog veel kan beleven en doen. Die voordelen spreken aan, maar er spelen ook andere factoren een rol; vooral de handicaps van omringende landen, die tot voor enkele jaren' onbetwist aan de top stonden bij de Nederlandse toerist. De lange afstand en de hoge benzineprijzen zullen bijvoorbeeld, volgens de heer Engelen, veel automobilisten, die anders naar Spanje zou den zijn gegaan, boven, de Pyreneëen houden. Zwitser land, ook sinds jaar en dag voor (vooral) de autotoerist een geliefd vakantieland, zal door de invloed van de valu ta-verhoudingen (een franc is een gulden en een kopje kof fie kost er óók twee gulden) eveneens een flink contin gent Nederlanders aan Frank rijk moeten afstoten. Prognose Is oorlog in de reiswereld. De pagina grote advertenties van Holland International •avel (een groepering van een tiental Nederlandse reisorganisatoren) en aartsrivaal ïckermann in een aantal dagbladen hebben daargeen twijfel over laten bestaan, mocht dat daarmee voor het publiek nog niet duidelijk zijn geworden, dan werd it wel geïllustreerd door het TROS-tv-gesprek van enkele weken terug tussen Cen- uri-directeur Janssen (als vertegenwoordiger van HINT) en Neckermann's com- ercieel directeur René Klawer. Dat de heren elkaar niet met bierflesjes bekogel- m, was uitsluitend aan de regisseur te danken, die tijdig het gordijn sloot. Andere prognoses van de ANWB-directeur. De opkomst van Italië, waarvoor de be langstelling de laatste jaren wat was Ingezakt. Wat Joe goslavië gaat doen hangt he lemaal af van de politieke situatie (als Tito dit seizoen overleeft maakt het land een goede kans). Oostenrijk zal in de lift blijven zitten. Grie kenland zal nog te kampen blijven hebben met de regi mewisseling vorig jaar. In Engeland zal de economische crisis een belangrijke rol. spe len. En wat de dichtbijhuis- landen betreft: ook dit jaar zullen Duitsland, België en Luxemburg weer sterk favo riet zijn. Dat waren ze al jaren. Duitsland trekt zelfs de meeste Nederlandse vakantie gangers: zo'n 12 procent van 'alle buitenlandgangers. Zal er dit jaar meer gereisd worden dan vorig jaar? Tour operators hebben de laatste weken nogal aan de weg ge timmerd met 'gigantische boekingenstromen'. De heer Engelen daarover: 'dat kan wel waar zijn, maar dan ver gelijkt men alleen de situatie van deze maand met januari vorig jaar. En dat was nu juist de periode, waarin de verkoop door de energiecrisis eynstig stagneerde. Een beter beeld geeft een vergelijking met de resultaten in januari 1973. En als je die naast el kaar zet, blijkt, dat er geen sprake van een explosie is. Er zit het normale groeipercen tage ih, maar dat is niets óm hoog over op te geven'. Drs. D- J. Engelen: Frank rijk in de lift Dé regime-wisselingen in Griekenland en Portugal blijken niet de minste invloed te hebben gehad op het aantal boekingen voor vakanties in deze landen. Griekenland komt zelfs, ervaren de touroperators, ronduit traag van cie grond. rzaak van het gevecht was advertentie van HINT aarin onder meer Centouri, rotours, FIT, Silver jet en tour zijn verenigd). Uit d over het Neckermann- igramma, dat met enkele ntallen bestemmingen ns 100 tot 200 gulden onder prijs van eendere HINT- zen bleef, had de club zich gal provocerend uitgelaten lokprijzen, zich daarbij de borst kloppend met fer- slogans- over eigen kwali- ckermann liet dat niet op h zitten en gooide er even- enkele tienduizenden ,dens tegenaan- om het pu- ek met exacte cijfers en dere gegevens duidelijk te ,ken hoevee^ zij voordeliger s met reizen naar dezelfde itemmingen, dezelfde hotels dezelfde verzorging. orzaken 8 is het mogelijk, dat de touroperator voor dezelfde temmingen zoveel goedko- 1 is dan de andere? de eerste plaats dit: dat ikermann over de hele li- voordeliger zou zijn is rk overdreven. De grote 'schillen komen maar op twintigtal bestemmingen uiting. Maar dan nóg! oorzaak daarvan moet in eerste plaats gezocht wor- a in het feit, dat er Nec- •mann-Duitsland (een reis- :ant met 600.000 boekingen jaar) alles aan gelegen is 1 stuk van de Nederlandse irkt te winnen en Necker- inn daarom best bereid is Nederlandse vestiging van se subsidies te voorzien. t dit in de prijzen van de zen doorwerkt, blijkt wel men het Nederlandse en Duitse programma naast aar legt: op de populaire itemmingen binnen Europa i de Duitse prijzen een ik hoger. In feite subsidi- rt de Duitse toerist dus de kantie van de Nederlandse ckermann-klant. ar komt bij, dat Necker- inn voor de Nederlandse zen vijf jaar geleden een voordelig contract heeft afgesloten met Transavia en daarin tarieven dicteerde, waarop nu vijf jaar later nauwelijks meer een ge zond bedrijfsbeleid kan wor den gebaseerd. Volgens insi ders in de -reiswereld zou Transavia zeker tien gulden per vliegtuigstoel meer moe ten hebben om boven de kostprijs te kunnen komen. En die krijgt Transavia niet, omdat ze aan het contract vastzit. houden) en dus vaster in het zadel zit de prijzen drastisch zal verhogen. Maar zolang dat niet is gebeurd, kan het pu bliek dat voordeeltje benut ten. Door _vóór het boeken eerst alle programma's te ver gelijken, kan men zich zeker dit jaar soms honderden gul dens besparen! ^Ftoisdorf S .4 X/^^Paffendorf jading en/ A OWrembt \Esch E^rf "iil^ Berreimc Cteinstrau Hepibr :h tzweiler |j "N 1 Deze en de volgende pagina over de zomer vakantie zijn samengesteld door Dick Ringlever Men wijt dit met name aan het nasleep-effect van de Cyprische oorlog, die er vorig jaar oorzaak van was, dat rei zen moesten worden geannu leerd en soms zelfs hele groe pen het land niet meer uit- konden. Hoewel de toestand in de populaire vakantiebe stemmingen al weer is genor maliseerd, blijken tal van toeristen nog wat huiverig. Voor Portugal ligt de belang stelling ongeveer op hetzelfde peil als vorig jaar, maar tour operators verwachten wel, dat wanneer het huidige regi me zich handhaaft, in de toe- Stunts Om de gunst van de Neder lander te winnen, is Necker- mann bereid ook zélf soms zeer ver onder de kostprijs te gaan zitten om zo'n reis als stunt op de markt te brengen. Maar één voorbeeld daarvan is Playamar bij Torremolinos. Dit appartementencomplex was voor een groot deel inge huurd door Silver jet onder voorwaarde, dat zij daarvoor de exclusieve rech'ten voor Nederland kreeg: geen andere Nederlandse touroperator zou daar appartementen mogen inhuren. Maar wat gebeurt? Er worden wél enkele tiental len appartementen aan Nec- kermann-Duitsland verhuurd. Dat was toegestaan. Maar té gen de afspraken was het, dat die appartementen nu toch ook in het Nederlandse pro gramma van Neckermann verschenen en wel voor een prijs, die 300 gulden per week onder die van Silverjet ligt! Nu zal Neckermann zich daaraan geen gróte buil val len, want in totaal zijn er voor de Nederlandse markt nog geen tien appartementen beschikbaar. Maar bij het pu bliek. dat de achtergronden niet kent, wekt zo'n lokprijs al gauw de indruk, dat het door andere touroperators wordt afgezet. En daar zijn die touroperators uiteraard nijdig om. Of deze situatie nog lang zal voortduren, is overigens de vraag. Insiders voorspellen al, dat wanneer Neckermann eenmaal de 100.0001 vakantie gangers heeft gehaald (het aantal dat nodig is om een reisorganisatie in leven te Goede raad aan hen, dié dit seizoen ver willen vliegen, naar andere continenten, Indonesië, Zuid-Amerika of waar dan ook heen: wie bij een Duits reisbureau boekt, kan honderden guldens goedkoper uit zijn dan bij een Nederlandse reisorganisator. Het verschil kan soms op lopen tot 1000 gulden per persoon! Men zal het er alleen voor over moeten hebben naar een Duitse luchthaven te reizen (maar Düsseldorf en Frankfurt zijn tenslotte ge makkelijk binnen een halve dag te berijden) Oorzaak van deze prijsver schillen is uitsluitend de soe peler houding van de Duitse rijksluchtvaartdienst, die in! tegenstelling tot de Neder landse RLD reisorganisatoren niet verplicht, reizen slechts boven bepaalde minimum-ta rieven aan te bieden. Daarom is het voor iedere Nederlandse vakantieganger, die wél kijkt op een honderdje (of dui zendje) naast de Nederlandse programma's (in Nederland specialiseert vooral Long Range Travel zich op de verre reizen) ook de brochures van Neckermann en Airtour te- gent voor het Duitse Touropa Scharnov-concern) te bestu deren. Toegegeven: dat vergt wat puzzelwerk. Aard van het ar rangement, tijdsduur en de verzorging onderweg verschil len nog wel eens wat, maar wie daar een avondje voor over heeft kan een hoop geld in zijn zak houden. Het verdient trouwens altijd aanbeveling voor zo'n verre reis (of men nu de reis sec wil of een aangekleed arran gement) even de mogelijkhe den te bestuderen, en niet zomaar meteen een retourtje Djakarta, Sao Paulo, Kaap stad of Vancouver te kopen. Neem nou Djakarta: als men een retourtje koopt, dat het hele jaar geldig is betaalt men zo'n 4800 gulden, maar neemt men een 21- tot 45- daags retour dan is men maar 2200 gulden kwijt. Er zijn op de meeste bestemmingen tal loze mogelijkheden om kosten te besparen. Ook in Neder land. ABC charters Zo hebben Nederlandse lucht vaartmaatschappijen vorig jaar voor bestemmingen in de Verenigde Staten en Canada het zogenaamde ABC-tarie- venstelsel ingevoerd (ABC staat voor advance booking charter), pit houdt in, dat wanneer nien twee maanden van tevoren boekt en ook meteen een kwart van de prijs betaalt een heel stuk voordeliger over de oceaan kan dan via de normale weg. Een paar voorbeelden: een retour New York kost dan 690 tot 877 gulden, een retour Los Angeles 1057 tot 1342 gulden en een retourtje Vancouver 918 tot 1156 gulden (afhanke lijk van het seizoen: in voor- en naseizoen is men altijd voordeliger uit dan in het hoogseizoen). Hoe men aan zo'n ticket komt? Wel, gewoon, door naar een gerenomeerd reisbu reau te stappen. Dat zorgt er dan wel voor, dat bij de orga nisatoren van dit soort char ters kan worden geboekt. De belangrijkste daarvan zijn Gefau (onder meer verkocht door Coöp)Long Range Tra vel, Interland, Rotterdam Air en Neckermann). Al deze tour operators vliegen ook vanaf Amsterdam. Verenigingen Een andere mogelijkheid om zulke verre reizen goedkoop te maken is lid te worden van een vereniging, die er zich in heeft gespecialiseerd. Dat zijn de clubs, die dispensatie van de RLD hebben gekregen voor het hanteren van de mini mum-tarieven. Zo moeten daarvoor wel aan enkele voorwaarden voldoen. Ze mo gen niet het reizen tot doel hebben (een bridge- of voeti balclub dus, of een vakbond), ze mogen niet meer dan 50.000 leden hebban en ze mogen niet adverteren met hun reizen. Zulke clubs huren gewoon een vliegtuig en pro beren de stoelen onder hun leden, al dan niet met winst, te verkopen. Dat mogen ze alleen wanneer die leden al tenminste een half jaar lid zijn van de club. Voordeel van deze reizen is, dat ze meestal nóg voordeli ger zijn dan de ABC-charters en bovendien niet beperkt blijven tot Amerika en Cana da. Andere continenten zijn eveneens in de programma's opgenomen. Omdat deze clubs niet mogen adverteren hier enkele van de belangrijkste van deze clubs: OVE (Ouder van Emigranten) in Rotter dam, Dutch Canadian Enter tainment Club in Rotterdam, Dutch Club Avio op Schiphol, Wereldcontacten in Zeist en de Stichting Wij Komen in Naarden. komst meer reizen kunnen worden georganiseerd. De heer Wendel van Silver jet: 'Er is een duidelijke ken tering gekomen in de toeristi sche politiek van Lissabon. Wilde het vorige bewind het toerisme beperken (touropera tors werden met allerlei ver velende formaliteiten lastig gevallen), de huidige regering blijkt veel opener te staan tegenover buitenlanders. Er wordt zelfs sinds kort weer wat aan werving gedaan en er worden ook nieuwe projecten op stapel gezet. Deze komen met name in de meest zuide lijke provincie, de Algarve.' Dat de belangstelling voor Portugal in vergelijking met die voor Spanje (vorig jaar gingen 12.000 Nederlandse vliegtoeristen naar Portugal tegen 350.000 naar Spanje), is overigens niet alleen een zaak van politiek. Belangrijkste re den tot nu toe vormden voor al de prijzen, die vrij veel hoger liggen dan in Spanje, al moet daar bij worden ge zegd, dat de kwaliteit er ook naar is. Portugal biedt vrijwel alleen accommodatie in de vorm van luxueuze bungalow parken. Zo kost een vliegreis plus huur van een bungalow in het park Vale do Lobo bij Fare van Silverjet in het hoogseizoen 1300 gulden per persoon (als men, met twee personen gaat). Weliswaar zijn er ook wat goedkopere bestemmingen, zoals Toralta van Eurotours (800 gulden per persoon), maar ook daar mee is men nog een stuk duurder uit dan in Spanje. De heer Wendel. 'Aan de ene kant is dat wel prettig. De Portugezen hebben er mee bereikt, dat Portugal nog een van de weinige exclusieve rustige vakantielanden is. Of dat zo zal blijven is een vraag. In de reiswereld vol trekken veranderingen zich snel. Een paar jaar terug was Tunesië ook zo'n exclusieve bestemming. Dat kan je nu nauwelijks meer zeggen. De belangstelling ervoor is dit jaar overweldigend, mede om dat het een van de weinige landen is, dat zijn prijzen nauwelijks heeft verhoogd. Tunesië is hard op weg een bestemming voor massatoeris me te worden.' Nog ru9t aan Portugese Algarve.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 19