Een scholengemeenschap die totaal anders werkt dichtbij tommentaaT Oude experimenten en idealen opnieuw in praktijk i wijgen rroost Ij PvdA wil aan KVP-bezwaren tegemoetkomen Orkaan-depressie weerrapporten Sneeuwberichten veel mogelijk met weinig geld spoedgeval geheim OUW/KWARTET DONDERDAG 23 JANUARI 1975 BINNENLAND T5/K7 was misschien beter geweest als dereen zijn mond gehouden had over caraavalshit die Pierre Kartner of c wel Vader Abraham dit jaar heeft ndgezonden. Alle liederlijke beledi- 0 ïgen en bekrompenheden over Ara- e sren ten spijt. Immers: Pierre Kart- r zal er ook wel van uitgaan dat in a banche slechts één ding erger is te in dat men over hem spreekt, namè- k dat men niet over hem spreekt, aarom zijn alle protesten van het ilestinacomité en de heer Rabbani i', hoe begrijpelijk en terecht ook teiren op Kartners molen. Hoe meer des te harder zal de kassa ikelen. et was daarom ook verstandig ge- eest als de heren Roethof en Kosto in vragen over strafvervolging van jheer Kartner achterwege hadden daten nogmaals: niet uit consi- :ratiè met Kartner, maar omdat een trnavalsheld in de rol van martelaar el eens een vreemd effect zou kun- h en sorteren.. Bovendien is het nog ie :er de vraag of het strafrecht wel het middel is om opvattingen z Is de heer Kartner in zijn liederen iritdraagt, te bestrijden. et beste is waarschijnlijk ons gewoon il te houden en ons een beetje plaatsvervangend te schamen, zou al heel mooi zijn als wij die lan nooit meer op ons televisie- cherm zouden zien. )e voorzitter van de RAI-personenau- o's, de heer A. Meyer, probeert ons e troosten met een getal van vijf- tot es miljoen auto's in het jaar 2000 'een aantal dat te overzien is en waarvoor voorzieningen kunnen wor- len getroffen7. )at heet troosten. De heer Meijer neent verhalen over milieubederf en sfaltvlekken te kunnen afdoen als ^kretologie'. Hot zal de héér Meijer venwel niet i ontgaan, dat op het I igenblik eer Van 3,5 miljoen ufo's (tien, Bfcter overzienbare loeVé'e^efd tbbi' vijf- tot zesmiljoen) eeds eeh zware belasting voor ons and vormt. heer Mïijer tilt kennelijk nogal licht aan de geweldige energieslokop, ra lie die 3,5 miljoen (en straks die vijf i)f zes miljoen) vormen en hoe de hans reeds bestaande voorzieningen ie voor die 3,5 miljoen op menige plaats ■e! sen bedreiging vormt voor stedelijke :n plattelandssamenlevingen. Helemaal gaat hij voorbij aan al de ellende in de vorm van doden en :h gewonden, die dat verkeer met zich brengt en de kostbare voorzieningen die er nodig zijn voor de revalidatie verkeersslachtoffers. Het komt ïelons redelijk voor ook die kosten op te bij de verkeersuitgaven van het rijk, al staan ze dan op een heel andere begroting dan van verkeer en waterstaat Maar nee het openbaar vervoer heeft het bij de heer Meijer gedaan; js het openbaar vervoer dat een veel efficiënte en goedkoper manier van verplaatsen is dan de particuliere ruimte- en energieverslinders. Om dan nog maar te zwijgen van de groepen, die aahg9>vezen zijn op dat openbaar vervoer hoe goed of hoe slecht ook en die de heer Meijer met zijn troostwoorden lelijk in de kou laat staan. Het is duidelijk: de troost van de heer Meijer is vooral gericht aan de ge slaagden en tevredenen, die geen en kel gebrek hebben en bereid zich de j oogkleppen te laten aanbinden om zich nog verder te laten opjagen, zonder te vragen waarheen het gaat. Grondwetswijziging' Van onze parlementsredactie DEN HAAG De PvdA-woordvoer- der drs. H. M. Franssen heeft dins- M dag, tijdens de voortzetting van het htj tweede kamerdebat over de nota grondwetsherziening, geprobeerd tegemoet te komen aan een door de KVP aangevoerd bezwaar tegen de gekozen kabinetsformateur, namelijk bang voor de mogelijk heid, dat er een kabinetsformateur wordt gekozen, die in de Kamer niet de meerderheid achter zich heeft. Op zo'n moment zou hij na formatie van een kabinet over kun nen gaan tot ontbinding van de Kamer, omdat hij wél de meerder heid van kiezers achter zich heeft. De heer Franssen wil, om de KVP op dit punt tevreden te stellen, in het wetsontwerp een aanvulling la ten opnemen, waarin staat dat een kabinet, dat na beëdiging geen ka mermeerderheid blijkt te hebben, de Kamer niet kan ontbinden. Door een dergelijke bepaling weetdan de gekozen kabinetsformateur dat hij zonder de meerderheid van de Kamer geen kans van slagen heeft. Omdat dinsdag al gebleken was, dat het merendeel van de voorstel- }-_ len van de regering geen kans van slagen heeft, heeft mr. E. C. M. Jurgens (PPR) aangekondigd de minister te vragen zich te beperken tot voorstellen voor grondwetswijzi ging op punten van ondergeschikt belang en af te zien van een alge hele grondwetswijziging. Hij stelde de minister voor hiermee te wach ten totdat er weer een nieuwe be weging ten gunste van staatkundi ge vernieuwing ontstaat, zoals die eind van de jaren zestig bestond. De regering zal vandaag antwoor den. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM De Snelliusschool in de Amsterdamse Jordaan, die vanavond op de televisie is te zien, is eigenlijk geen echte school. Tenminste niet als je bij 'school' denkt aan lesjes leren, goedgekafte reken- en taalboekjes, meesters en juffen, domme en knappe kinderen, rapporten en schooltoetsen. De Snelliusschool noemt zichzelf 'kinderleefkring'. De school is onderdeel van het gewone leven. Wie echt leeft zal steeds nieuwe ervaringen opdoen. Als je dat leren wilt noemen, goed, dan is de Snelliusschool ook een leerschool. De reportage over de Snelliusschool wordt vanavond om kwart over zes uitgezonden door Teleac. Volgende week donderdagavond volgt het tweede deel. Beide uitzendingen worden op de dinsdag, volgend op deze donderdagen, tussen de mid dag herhaald. Kijkers van de Teleac-serie 'Flexi bele School' zullen misschien vreemd opkijken wanneer hun tot slot van de cursus tweemaals een blik wordt gegund in de Snellius school. De scholen die ze tot nu toe gezien hebben waren allemaal heel flexibel. Ouderhulp, samenwerking van kleuter- en basisschool, audio visuele hulpmiddelen, doorbreking van het klassikale systeem, het is allemaal gedemonstreerd. Dat woordgebruik lijkt op de Snellius school niet meer van toepassing. Een bezoek aan deze school in de Hazenstraat leidt tot de conclusie dat de naam 'kinderleefkring de bedoeling inderdaad beter weer geeft. Eigen materiaal Het. is maandagmorgen, kwart voor negen. In het lokaal van Tineke Smit druppelen' de eerste kinderen naar binnen. Ze praten wat, som migen gaan tekenen, anderen spe len. Tegen negenen komt Hans Jansen binnen. Hoofd der school, mag je niet meer zeggen. Hij zeult twee zware boodschappentassen vol met nieuw leermateriaal. Twee gro te tassen vol met blokken en blok jes, waarop met zorg woorden en plaatjes getekend zijn. Schitterend afgewerkt en gelakt. Geen uitgeve rij die het zo mooi zou maken. Maar het is niet vanwege het fraaie uiterlijk dat Hans Jansen en zijn collega's zoveel avonden en week ends besteden aan de eigen leer- mlddelehproduktie. De eigenlijke; reden van deze buitenschoolse ijver is dat zij geen vrede kunnen heb ben met het standaardmateriaal dat de commercie de kinderen voorschotelt. Het past niet in hun school, het sluit niet aanbij de ervaringen van deze kinderen. Terwijl de kinderen zelf in alle rust bezig zijn, helpen Janvan Boven, Hanneiles Kaplan, Susanne van Er- kel en Adri Kamminga Hans en Tineke met het uitpakken van de tassen. Al het materiaal wordt op zijn plaats gezet in de houten bak jes die, op onderwerp gerangschikt, in de kast staan. Een school met een eigen filosofie heeft behoefte aan eigen leermiddelen. De school waar je een groot deel van je dag doorbrengt, het huis waar je woont, de straat waar je speelt, de kleren die je aan hebt, het voedsel dat je eet: dat hoort allemaal tot de leef wereld van het kind. Het onderwijs knoopt daarbij aan. Kinderen die leren lezen beginnen met woordjes die te maken hebben met school, wonen, voeding, kleding, spel. Die woordschat wordt hun in vele vari aties aangeboden: als puzzels, als woord-beeld zoekplaatjes, als domi nospel, enzovoort. Allemaal door het team zelf gemaakt. Vijf groepen Ongeveer tien over negen staat al les op zijn plaats. De kinderen doen hun schoenen uit en verlaten hun klaslokalen op weg naar (het gymnastieklokaal. Elke maandag morgen komen de ruim honderd leerlingen van de vijf groepen die de school telt daar bij elkaar. De kinderen vormen inderdaad een ge meenschap. Ze kennen elkaar, ze trekken met elkaar op, ze doen erg veel samen. De eerste helft van de maandagochtend wordt besteed aan toneel, dans, spel, gezamenlijke uit stapjes ("Vondelpark, Artis), enzo voort. Het zal nu gaan over de belevenis sen van het weekend. In groepjes van vijf strijken de kinderen neer op de grond. Uit elke klas één. Er wordt getekend, met lapjes gewerkt, geknipt en geplakt, er worden ver haaltjes en gedichten geschreven. De meesten houden zich aan het thema en schrijven over het bezoek aan het zwembad, over het partijtje voetballen in het Vondelpark, ever het Amstelstation waar een machi nist zo aardig was twee jongens even in de cabine te laten kijken, of over de logeerpartij bij de sinds enige tijd niet meer bij mamma wonende pappa. Andere kinderen laten hun gedach ten wat verder weg zwerven. Cin derella (7) dicht: 'Er was een bloem die kon praten.' En Jacqueli ne (11): 'Er was eens een auto die in brand stond.' Haar papier is groot genoeg om Rietje (8) dit gedicht te laten illustreren. Ook in gangen Maar niet alleen op maandagoch tend, ook de rest, van de week vormt de hele school, één leefge meenschap. Als straks de kinderen weer terug zijn in hun eigen groepslokaal, zie je af en toe ie mand in de gang op weg naar een andere groep. A'ls je graag bij een vriendje of vriendinnetje in een andere groep wilt werken, is dat goed. Soms doe je samen met kin deren van andere groepen een op dracht. Veel gebeurt ook in de geweldige gangen van het oude schoolgebouw en daar doen kinderen van ver schillende groepen vanzelf dingen samen: in het spcelhuisje of het winkeltje, voor de konijnen zorgen of wandkranten maken. De halve school doet mee aan de schaak- of damclubs. 'Weet u welke ziekte ze op deze school hebben?', vraagt ie mand. 'De schaakziekte.' En dan zijn er vrijdagmiddag allerlei club jes waarvoor je kunt kiezen, ook weer voor de hele school: zwem men, kleien, naaien, gipsen, foto grafie, film, timmereii, (volks)dans, koken, enzovoorts. Vaak gaan de kinderen er ook sa men op uit.' Naar de smid of naar de schoenmaker. Naar het winkeltje op de hoek om te leren hoe je met geld omspringt. Wandelen door de Hazenstraat om te letten op al die :-*dingen waar je dagelijks achteloos aan voorbij loopt. Wat ruik je, hoor je, voel je. Samen naar de school tuin achter het theater Mickery aan de Rozengracht ofnaar het hoofdpostkantoor. Naar Artis en naar de haven. En bij terugkomst worden alle ervaringen uitgewerkt. Ook de meest alledaagse karweitjes hebben verrassende aspecten Als je het goed bekijkt kun je van alles leren. Overal is iets aan te zién: de maat, de kleur, de omtrek, het materiaal, de taal van de din gen, het verhaal. Dat is ongeveer het idee dat achter deze werkwijze ,zit. Je moet kinderen geen kunst matige wereld aanbieden, waarin ze alleen maar 'technieken' leren. Het is verleidelijk om nog meer te vertellen over alles wat er te zien is op (de Snelliusschool. Maar mis-' schien is het voor de nieuwsgierige lezer aardiger om met eigen ogen te zien hoe het gaat en dat kan dankzij de televisie. Ik laat het daarom bij een paar kanttekenin gen. De Snelliusschool is inderdaad een hechte gemeenschap, waar de kin deren zich thuis voelen en waar het onderwijzend team vol enthousias me bijna alle vrije tijd aan de school wijdt. Wie de kinderen bezig ziet zou niet denken dat dit nu een van die beklagenswaardige binnen- stadsscholen is, waar de kinderen gebukt gaan onder sociaal-culturele achterstanden en waar de leer krachten zich van hartverlamming tolk hartverlamming voortslepen. Het is kennelijk ook mogelijk om midden in de Jordaan in een oud gebouw een fijne school te maken. Dat is .punt een. Oude experimenten Dan iets over de filosofie van deze 'kinderleefkring.' De ideeën die hier in praktijk gebracht worden doen sterk denken aan allerlei onderwijs experimenten uit het begin van deze eeuw. De nu in het gareel meelopende 'werkplaats' in Biltho- ven is door Kées Boeke ook als kindergemeensthap begortnen. Van Decroly is overgenomen de concen tratie van de leerstof rondom een aantal elementaire belangstellings centra (voeding, woning, enzo voorts). De indeling van de school in groepen voor de onderbouw (klas 13) en bovenbouw (46) is een element uit de pedagogie van Peter Petersen, die vooral aandacht had voor het sociale aspect (de omgang van jong met oud, de vie ring als hoogtepunt in het leven van de schoolgemeenschap). Maria Montessori zorgde voor het reken- materiaal dat ook in de Snellius school gebruikt wordt. Het vertrou- wep van Célestine Freinet dat het kind leert van de eigen ervaring (een kind leert zichzelf lopen) is terug te vinden in de grote mate van vrijheid die de kinderen ge gund wordt ibij het ontdekken van de wereld. 'Hoewèl .echter al deze ideeën op de een of andere manier van invloed geweest zijn op de officiële onder wijsvernieuwing van onze dagen, laat de Snelliusschool zien dat ra dicale toepassing van een dergelij ke pedagogie k^n leiden tot 'n school vorm die niets meer te maken lijkt te hebben met de mode van de flexibele school. Waarschijnlijk is dat de reden waarom het team van de Snelliusschool niet zoveel moet hebben van schooladviesdiensten en landelijke experimenteerplan nen. Een laatste opmerking. We sijn ge wend scholen af te meten aan het niveau dat kinderen bereiken. Wel ke score haalt de school op de schooltoets. Hoeveel procent van de kinderen gaat naar gymnasium en atheneum. De Snelliusschool wil niet aan die maat gemeten worden. Als kinderen naar de mavo willen en dat mogelijk lijkt, dan zullen we hen op tijd de foefjes van het ontleden leren, zegt Hans Jansen. Maar ons uitgangspunt is niet dat zoveel mogelijk kinderen naar het gymnasium moeten. Een kind dat geleerd heeft te leven is gelukkig, ,of het nu naar de huishoudschool of naar het gymnasium gaat.' Ook in deze rubriek noodgedwon gen xoeer veel ruimte voor depres sies. De westelijke circulatie is zo sterk, dat zij schijnt te willen inha len, wat zij de laatste tien jaar heeft laten liggen.Voor ons is van betekenis vooral een orkaan depressie ten zuiden van IJsland, die gisteren overdag uitdiepte tot 945 millibar (700 millimeter!). Vol gens de computerberekening zal het minimum vanmiddag om één uur met 962 millibaar voor de kust van midden-N oorwegen liggen. Deze 1 winter heeft blijkbaar een abonne ment op dit soort diepe 'kuilen', want in december waren er ook al enkele depressies van dergelijke uitzonderlijke aard. Het warmtefront ervan heeft ons gisteren overdag geplaagd met re gen, motregen en een zuid- tot zuidwester storm. Boven de Noord zee en vooral langs de Duitse noordkust en in de Duitse Bocht deden zich gisteravond zware wind stoten van 100 a 110 km per uur voor. Emden meldde een uitschieter van 108 km/uur (11 Beaufort), Bel- mullet in n.w.-Ierland eerder al van 113 km, Eddleston in z.w.- Schotland 121 km/uur (12 Bf.). Het weerschip J. ten westen van Ier land gaf zelfs een uitschieter van 144 km/uur. De regen was niet mis: Manchester tapte gisteravond 20 millimeter water af, op de Füröer 17, Bristol 15, Den Helder 12 en Rotterdam 10 millimeter. Hier bo venuit kwam nog het boven ge noemde Eddleston met 24 millime ter. Stations in Ierland gaven gis teravond een halve tot één centi meter sneeuw bij een temperatuur van slechts 1 a 2 graden Celsius boven nul. Deze onstuimige show speelt zich af langs de noordzijde vaneen langgerekt Azoren-hoge- drukgebied, dat tot over het weste lijk deel van de Middellandse Zee reikt. De winterkou is de laatste dagen uit vrijwel geheel Scandinavië weg- skieën is. Doordat in de Beierse en Oostenrijkse Alpen in de dalen veelal geen sneeuw ligt, zijn afda lingen slechts in beperkte mate mogelijk en vindt de wintersporter pas in de hogere lagen voldoende sneeuw. Een stormwind van 90 tot 100 km/uur bederft vooral in de noordelijke berggebieden veel van het genoegen. V oor uitzichten: in de hogere lagen van de Harz enkele sneeuwbuien, in het Alpengebied boven achthon derd meterI verse sneeuw op komst. Weerrapporten van gisteravond 19 uur, maximum-temperaturen van gisteren en neerslag 7-19 uur. Amsterdam regen 8 8 Eindhoven regen 7 3 Den Helder regen 8 12 Luchth. Rtd. regen 9 10 Twente regen 7 5 Vllssingen regen 8 9 Zd Limburg regen 7 1 Aberdeen licht bew. 11 0 Athene zwaar bew. 11 0 Barcelona onbewolkt 12 0 Berlijn onbewolkt 7 0 Bordeaux regen 10 4 Brussel regen 10 4 Frankfort regen 8 0 Genève onbewolkt 7 0 Londen regenbul 11 3 Mallorca licht bew. 13 0 Las Palmas zwaa rbew. 17 0 Tel Avlv geh. bew. 18 0 gevaagd. Finland meldde gisteren plus 2 tot plus 5 graden en 's morgens om 10 uur vormde het noord-Zweedse Kiruna tijdelijk een uitzondering met min 11 graden. Gisteravond was het er nog min negen en Kvikkjokk gaf toen nog min elf graden. Na de passage van het hard lopende koufront krijgen we vandaag buien, sommige met hagel en ook wat opklaringen. Er zal opnieuio veel wind zijn. Op de oceaan zijn er weer nieuwe storingen in opmars, één ten zuid westen van Ierland (gistermiddag 998 millibaren één tweeduizend kilometer meer naar het toest-zuid- westen (1.014 millibar). Een oost waarts hogedrukgebied van 1.034 millibar bij de zuidkust van Labra dor en een ander Van 2.032 millibar boven de Hudsohbaal pompen voortdurend koude lucht uit het poolgebied de westelijke oceaan op, wat bepaald niet bevorderlijk is vopr een meer stabiele situatie op de grote waterplas. In de wintersportgebieden ,van de Beierse Alpen en het Zwarte Woud is gisteren plaatselijk tot vijf centi meter sneeuw gevallenDe grens van het gesloten sneeuwdek ligt in het Zwarte Woud op negenhonderd a duizend meter. De toestand voor de wintersport aan de noordkant van het Zwarte Woud is veel moei lijker dan aan de zuidkant, waar het vooral van 1.100 meter \af goed stormachtig HOOG WATER 24 Januari. Vllssin gen 11.00-23.33. Haringvlletslulzen 12.30- 0.00. Rotterdam 1.07-13.34. Schevenlngen 12 07-0.00. IJmuiden 0.13-12.44. Den Helder 3.26-16.13, Harllngen 6.02-18.51, Delfzijl 8.11-21.00. onder redactie van loessmit 'Met het geld van een ander moet je romgaan als met vergif, heeft mijn moeder me geleerd. Ik ben er dan ook akelig zuinig mee', zegt de Amsterdamse 'me vrouw Van Rijnberk. En daar zegt ze geen letter teveel mee, want van de goed twaalfduizend gulden die de door haar twee jaar geleden opgerichte stichting WIS (Werkgroep Indianen Suri name) aan giften heeft ingeza meld onder meer dankzij le zers van Trouw/Kwartet is nog ruim tien mille over en in Suriname zelf staat nog een kleine duizend gulden op de bank. Mevrouw Van Rijnberk die, be wogen met het lot van de, zegt ze, bijna rechteloze Indianen in Suriname, een paar jaar geleden zes Indianendorpen bezocht en daar tot ereburgeres van het dorp Matta werd uitgeroepen, vindt het zo langzamerhand hoog tijd om de gulle gevers te vertellen wat er met hun geld gebeurt. De opzet van de stich ting WIS is, de Indianen midde len te verschaften waarmee ze in hun eigen onderhoud kunnen voorzien. Mevrouw Van Rijnberk dacht eerst aan materiaal voor bijenteelt, maar dat is haar voorlopig afgeraden. In samen werking met diverse deskundi gen in Nederland en Suriname en de NOS is nu besloten de Indianen te helpen met een landbouwproject. Het eerste dorp dat al hulp heeft gekregen, heet Bigi-ston (Grote Steen). Dat dorp heeft voor ongeveer negenhonderd gulden eenvoudi ge landbouwgereedschappen ge kregen: scheppen, spaden, schoffels, kruiwagens, zaaigoed en zo meer. De stichting mikt vooral op gewassen die snel oog sten opleveren. De Indianen van Bigi-ston zijn er al hard mee aan het werk en dat er tot nog toe zo Weinig geld is opgebruikt verklaart mr. Gonzatvez, WIS- zaakwaarnemer in Paramaribo, in een brief zo: 'De mogelijkhe den alsook de bereikte resulta ten zijn aanzienlijk gunstiger dan wij geneigd waren aan te nemen'. Met andere woorden: er kan erg veel met weinig geld gedaan worden. Mr. GonzaXvez is een van de deskundigen die zich voor de WIS inzetten; contactman tus sen de WIS en de Indianendor pen is gepensioneerd politie- en brandweerman Karna, zelf vol bloed Indiaan, in Nederland zit ten o.a. prof. J. W. van Hulst (CHU) en dr. J. Pott van het museum voor land- en volken kunde in het WIS-bestuur en in Suriname worden alle mogelijke deskundigen van ministeries er aan de haren bij gesleept om een zo gedegen mogelijk advies te krijgen. En zo moet het ook, vindt mevrouw Van Rijnberk. Er ivordt nu overlegd over de aan schaf van vrachtwagens voor de Indianen en over een door de WIS te bekostigen monteurs opleiding voor de jongeren uit die dorpen, zodat ze de wagens zelf kunnen onderhouden. Bigi-ston is het dorp dat model moet staan voor de andere. Nog minstens vijf dorpen die waar mevrouw Van Rijnberk ook geweest is wil de WIS in eerste instantie aan middelen van bestaan helpen, maar er zijn er dan nog zeker twintig. 'Wat er nu gebeurt is pas het begin. Met het geld dat nu op de bank staat kunnen we in elk geval nog een héle tijd voort'. Zoals de meeste jongens van zijn leeftijd buschauffeur willen worden, zo heeft de elfjarige Mark Harman uit Londen in z'n hoofd gezet nog eens als een beroemd fakir rond te trekken. Elke dag oefent hij on verdroten een half uurtje op zijn stekelige bed en nu is hij al zo ver. dat hij het volle gewicht van zijn zusje Belinda van zes, liggend op zijn spijkers, kan verdragen. Graham, een broertje van tien, zit er ook bij, maar dan naast het weinig comfortabele oefentuig. Graham heeft wel een belangrijke taak: hij helpt zijn broertje onder het oefenen met zijn huiswerk, want ook een fakir moet naar school. Herman Paulk (44) bewonderde met zijn vrouw in een park in Santa Monica (Californië) het uitzicht op de oceaan, toen drie onbekende jongens hein onver wachts aanvielen en met een lang mes in de hartstreek sta ken. Ze ^verdwenen zonder iets mee te nemen, lieten mevrouw Paulk radeloos met haar dodelijk gewonde man achter, maar een snel handelende voorbijganger belde meteen een ambulance. Een kwartier na aankomst in het ziekenhuis arriveerde dé haastig opgeroepen dr. William Gv Plested, die concludeerde dat er geen tijd voor narcose was. Binnen een minuut was hij aan het werk: hij maakte een flinke snee in Paulks borst, tilde het doorstoken hart uit het lichaam, dichtte de steekwond, zette het hart weer op zijn plaats terug en naaide de snee dicht. Volgehs de politie waren er tij dens de operatie acht mensen nodig om de patiënt vast te houden, maar dr. Janesta Janzen (die bij de operatie assisteerde) ontkent dat: 'De man was be slist al klinisch dood of min stens stervende', zei ze. 'Hij rea geerde niet eens toen er een snee in zijn borst werd ge maakt.' Na de operatie bewoog hij pas weer en kreeg hij morfi ne. Paulk zal er volgens de art sen i helemaal bovenop komen. Een succes voor het ziekenhuis, want daar hebben ze al driemaal eerder een soortgelijk spoedgeval onder handen gehad. Herman Paulk is de eerste die zo'n in greep overleeft. Ernesta Lanzarotti. (nu 42) wilde altijd pl veel kinderen, maar dan helemaal voor zichzelf. Trouwen wilde ze dan ook niet, maar toen ze haar eerste kind kreeg werd dat haar afgenomen en in een pleeggezin geplaatst. Sindsdien bracht ze nog zes kinderen ter wereld* maar in het diepste ge heim, er. zo bleef het ook: uit angst dat ook die haar zouden worden afgepakt, verborg ze de kinderen al die jaren in haar huisje in Turijn. Ze werkte als een paard voor ze, verzorgde ze uitstekend, maar sloot de wo ning zo hermetisch af, dat zelfs de oudste kinderen nog nooit een auto, een paard, gras of een boom gezien hadden. Een buur man heeft nu haar geheim ver raden en de kerngezonde kinde ren van tien maanden tot negen jaar zijn in een kin dertehuis ondergebracht. Tegen de rechter schreeuwde Ernesta in wanhoop: 'Het zijn mijn kin deren. U kunt ze niet afnemen!', maar dat heeft haar niet gehol pen. 'Wat voor benzine heb je hem gegeven, Simpklns?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7