Moskou boos over aansla in New York Mogelijk vaccin tegen kanker laat onderzoekers niet los Geldtekort bedreigt ontwikkelingslanden HH DE KLERK, Portugese socialisten beslissen zondag over uittreding uit regering Krachtige protestnota naar VS Amerikaanse luchtmacht wil naar Oman •'Corrorde laat de iozonlaag intact' FAO-directeur Boerma: 1 C Dorp brokkelt af Franse kerk wil onderzoek naar dood bisschop Betekenis lijkt voorlopig theoretisch n 'Incidenten in zuid-Libanon dekmantel voó leger Syrië' Tweede kunstmaan voor hulpbronnen t Bij brand 45 doden TROUW/KWARTET DONDERDAG 23 JANUARI 1975 BUITENLAND T7/D1 MOSKOU, WASHINGTON (UPI, Reuter) De Sowjet-Unie heeft bij de Verenigde Staten een krachtige protestnota ingediend over de aanslag op haar vertegenwoordiging bij de Verenigde Naties in New York. In de nota staat, dat dergelijke terreuracties de Ameri kaans-Russische betrekkingen zullen schaden. De aanslag, die de woede van de Sowjet-Unie heeft opgewerkt, vond zondagmorgen plaats. Onbekenden vuurden toen enkele kogels af op de slaapvertrekken van het gebouw van de Sowjet-vertegenwoordiglng WASHINGTON (AP) Volgens een woordvoerder van het Witte Huis voeren de Verenigde Staten besprekingen met Oman en Enge land over een mogelijk beperkt ge bruik van een basis op het eiland Masira door de Amerikaanse lucht macht. Woordvoerder Ron Nessen zei dat Engeland een basis heeft op het eiland, dat tot het grondgebied van Oman behoort, en dat de Ame rikaanse luchtmacht nu om toes temming vraagt de basis van tijd tot tijd of in noodgevallen te kun nen gebruiken. Nessen zei dat de VS hun militaire aanwezigheid in de Indische Oceaan aan het uit breiden zijn. maar geen plannen 'hebben om zich permanent op Ma sira te nestelen. WASHINGTON (UPI. AP) Su personische vliegtuigen zullen in de hu te voorziene aantallen met hun uitlaatgas geen merkbare schade ïoebrengen aan de ozonlaag, het chemisch vrij kwetsbare 'filter' op tientallen kilometers hoogte dat schadelijk ultraviolet zonlicht te genhoudt. Tot deze conclusie komt het Ameri kaanse ministerie van vervoer na eèp studieprogramma van drie jaar. Toen het probleem, destijds werd opgeworpen, ontbraken eenvoudig üde gegevens om de omvang van het •gevaar t,e schatten. !Er zijn op het^ ogenblik dertig su- Jiersonische verkeersvliegtuig voor ijnvluchten in aanbouw: 16 Brits- -Franse Concordes (waarvan 9 ver kocht) en 14 Russische Toepolews. Volgens de Amerikaanse studies zou een denkbeeldige vloot van 120 Concordes tegen 1990 de kleinst meetbare aantasting van de ozon laag veroorzaken: een half procent. De natuurlijke fluctuaties bedragen -tientallen procenten, klaar, aldus het Amerikaanse rap- -port, toekomstige uitbreidingen van ;het supersonische luchtverkeer -moeten scherp in de gaten worden ."gehouden. Het kan dan nodig zijn, scherpere eisen aan motoren en brandstof te gaan stellen. bij de VN. Er waren op dat moment mensen in de vertrekken, maar niemand werd gewond. De protestnota is woensdag op het ministerie van buitenlandse zaken overhandigd aan Walter Stroessel, de Amerikaanse ambassadeur in Moskou. De Sowjet-Unie neemt aan, dat de aanslag is gepleegd door de Joodse Defensie Liga, een militante zionistische organisatie. Het persbureau UPI in New York heeft een telefoontje gehad van iemand, die zei dat op de Sowjet- vertegenwoordiging was geschoten 'wegens de onderdrukking van jo den door het regiem van Breznjew'. De Sowjet-Unie beschuldigt de Amerikaanse politie ervan de aan slagen oogluikend toe te staan. De overheid van de VS heeft herhaal delijk beloofd en verzekerd dat misdadige, vijandige acties tegen Sowjet-burgers in Amerika zullen voorkomen. Uit het incident van zondag blijkt dat dezé beloften niet zijn nagekomen, aldus de nota. Daarin wordt er op gewezen, dat ook de daders van een soortgelijke aanslag op 20 oktober 1971 onge straft zijn gebleven, evenals 'de or ganisatoren van en deelnemers aan andere misdadige acties tegen Sow jet-burgers'. Deze houding kan niet anders worden beschouwd dan het 'in feite oogluikend' toelaten van misdadige elementen, zo stelt de Sowjet-Unie. De Amerikaanse am bassadeur Stoessel heeft deze be schuldiging direct van de hand ge wezen. Laksheid De nota zegt verder: 'De aanhou dende bijandige operaties tegen in stellingen en burgers van de Sow jet-Unie in de VS en de laksheid van de Amerikaanse autoriteiten in dit verband betekenen een schrij nende schending van de basis-nor- men van het internationaal recht en kunnen, zoals duidelijk moet zijn, niet anders dan schadelijk zijn voor de betrekkingen tussen beide landen'. De nota, die openbaar is gemaakt door het officiële persbureau Tass. komt op een moment, waarop toch al onzekerheid bestaat over de ver houdingen tussen de Sowjet-Unie en de VS. Vorige week werd be kend, dat Moskou geen prijs meer stelt op uitvoering van het han delsverdrag met de VS. Over de gevolgen en oorzaken van deze stap is men in Washington nog niet uitgepraat. De meesten zijn het wel met minister Henry Kissinger eens, dat de opzegging van het handels verdrag in elk geval een tegenvaller is voor de politiek van toenadering tussen beide^ grote mogendheden. De krachtige' Sowjet-nota over een betrekkelijk klein incident in'New York kan in elk geval niet worden gezien als een poging om de sfeer te verbeteren. STRAATSBURG (ANP) De ontwikkelingslanden waarvan oogsten aan het mislukken zijn, hebben niet alleen te kampen men'( het probleem hoe ze aan voedsel moeten komen voor hun bevö king, maar ook steeds meer met het probleem hoe zij de voedse hulp moeten betalen. (ADVERTENTIE) JIJI ICI I ItV Wl 1480 IFisba is een wereldnaam. Uit de topklasse series fisba stoffen in de prijsklasse van 24.50 tot 34.50 gaan nu Ane de laatste rollen weg voor Echt mooie gordijnen zijn normaal stevig aan de prijs. Wat te denken van linnen handdruk-gordijnen (120 cm breed) van^4r50"nu in de opruiming voor Zowat 20.- voordeel per meter!!! fEGEER] Egger staat voor kwaliteitsvitrage. Natuurlijk ook in de stormloopopruiming 1e keus fabriekscollectie gebor duurde terlenka stores en stroken voor halve prijzen, Bijvoorbeeld stores 4A Venstersfroken I van^G50"nu nu vanaf Terlenka vensterranden in veel kleuren, met franjes en met brabants bontrand. Uitzoeken maar voor Onze coupontafels zijn nog boordevol 1 m koopjes! Opruimprijzen vanaf ledereen wil wel zo'n fijn handweef tafelkleed. Forse maat 135x165 cm.Kles maar uit.Uit de serie van-59r50 is nu de prijs t O." 5 OA 80 oc W'Ta Uit de serie van-3&50 m is nu de prijs fe'W Rotterdam: WoonWarenHuis, Binnenwegplein/Lijnbaan S Rotterdam: Winkelcentrum Zuidplein-Gordijnboetiek x Rotterdam: WoonWinkel Beijerlandselaan Rotterdam: Winkelcentrum Groot IJsselmonde ROTTERDAM/DEN KAAG,UTRECHT/VLISSINGEN/DE UER J In het Canadese mijnplaatsje Asbestos is een hele straat verdwenen na een aardverschuiving. Het enige huis, dat in de val werd meegesleurd, was nog geen kwartier voor de verschuiving ontruimd. Mede daardoor vielen er geen slachtoffers, maar er is kans op nog meer verschuivingen. De kloof, die Asbestos (Quebec) nu begrenst, is ongeveer 1300 meter lang. Dit 'heeft de directeur-generaal van de wereldvoedsel en landbouworga nisatie van de Verenigde Naties (FAO), de Nederlander Addeke Boerma gisteren gezegd in de raad gevende vergadering van de raad van Europa te Straatsburg. De getroffen ontwikkelingslanden staan al voor ernstige tekorten als gevolg van de economische crisis, die zij zelf niet veroorzaakt hebben, aldus Boerma. De FAO heeft berekend dat de door natuurrampen getroffen ontwikke lingslanden boven hetgeen reeds is toegezegd tot Juni zeker zes miljoen ton voedsel extra nodig hebben. Dit zal 1,5 miljard dollar (ongeveer 3,75 miljard gulden) gaan kosten, een bedrag dat zij onmogelijk kunnen opbrengen. Boerma deed dan ook een beroep op de rijke lahden, waartoe hij ook de olie-produceren de landen rekent, de zwaarste ge troffen landen te helpen. Hij noemde als voorbeeld Bangla DesJ. Hier zijn tot nu toe al 25.000 mensen van honger gestorven en het land heeft tot aan de nieuwe oogst van juni 200.000 ton voedsel per maand nodig- Maar het land heeft geen cent meer. LISSABON (Reuter, AP) De Portugese socialistische partij zal zondag beslissen of zij haar medewerking aan de voorlopige Por tugese regering van premier Vasco Consalves al of niet zal op zeggen. Dit heeft de socialistische minister van buitenlandse zaken, Mario Soa- res gisteren meegedeeld, nadat de Portugese regering gistermorgen formeel zijn goedkeuring hechtte aan een fel omstreden stuk ar beidswetgeving, dat de arbeidende bevolking dwingt zich te organise ren in een eenheidsvakbeweging. Eerder al had de regering in begin sel het voorstel van de communisti sche partijleider Cunhal aangeno men. De wet stelt de vakbonden in feite onder communistisch gezag. Het voorstel had ook de steun van de beweging van de strijdkrachten die het kabinet domineert. De wet moet nog goedgekeurd worden door de staatsraad, maar aangezien de beweging van de strijdkrachten tweederde van de 21 zetels van deze raad bezetten, wordt dit niet als een obstakel gezien. Machtposities De socialisten en de democratische volkspartij (PPD) hebben het voor stel afgewezen als ongrondwettige maatregel die de democratisering ln de weg staat. Mario Soares zei over de zondag te nemen beslissing: 'Dit wordt een fundamenteel debat, het is voor ons buitengewoon ernstig dat het pro ject is goed gekeurd'. Wanneer de socialisten en de de mocraten zich werkelijk uit de re gering terugtrekken, blijven de communisten over als enige burgers in een door de beweging van de strijdkrachten gedomineerde rege ring. Beide partijen zijn bevreesd dat de communisten en hun sympathisanten alle machtsposities in handen zullen nemen voordat in april verkiezingen zullen worden gehouden. Beide partijen verwach ten dat deze verkiezingen de balans weer in evenwicht zullen brengen. De Portugese regering heeft dins dagavond bij monde van premier Consalves een informatief televisie gesprek verboden, waarin tegen standers van de wet zich hadden kunnen uitspreken. De tegenstan ders zijn vooral van mening dat de militairen met deze wet hun funda mentele belofte tot respect voor het pluriformiteitsbeginsel breken en zeggen dat een soortgelijke situatie alleen in Oost-Europa bestaat. PARIJS (AP, UPI) —Aarts bisschop Francois -Marty van Parijs heeft opdracht gegeven voor een onderzoek naar de dood van bisschop Roger Tort, dig vorige week aan een hartaanval is overleden in een buurt waar veel prostitu- ées werken. Roger Tort, bisschop van Montauban in het zuiden van Frankrijk was in Parijs voor een conferentie. Vrijdag vond hij de dood in een hotel, dat veel gebruikt wordt door prostituées. Het is niet' dui delijk of hij een hartaanval heeft gekregen op straat of in het hotel. Met haar opdracht tot een onderzoek wil de rooms-ka tholieke kerk waarschijnlijk een situatie voorkomen, zoals die vorig jaar ontstond rond om de dood van de 69-jarige Jean Danielou, die overleed in het Parijse appartement van een 24-jarig animeer- meisje. De kerk probeerde de zaak toen stil te houden, maar het satirisch weekblad Le Canard Enchainé kwam er achter. Daarna ontstond er een enorme deining over het gedrag van de kardinaal en de houding van de kerk. Aartsbisschop Marty wil nu de pers kennelijk een slag voor zijn door meteen een onderzoek te gelasten. Hij heeft gezegd dat hij de resul taten hiervan, hoe die ook mogen luiden, bekend zal la ten maken. Oplossing Een oplossing voor het wereldvoed selprobleem op lange termijn ziet Boerma in een vergroting van de voedselproductie in de ontwikke lingslanden zelf ert een instituut dat voor voldoende voorraden moet zorgen en tijdig moet waarschuwen bij dreigende mislukkingen op landbouwgebied. Boerma wilde niet negatief oordelen over de multinationale onderne mingen. 'Wij werken nu al zeker zes jaar met verscheidene van deze ondernemingen s amen en er kan gesproken worden van een positie ve ervaring'. De raadgevende vergadering aran de raad van Europa, waarin parlemen tariërs uit 18 Europese landen zit ten, hebben gisteren een resolutie aangenomen waarbij zij er bij hun regeringen op aandringen steun te verlenen bij het landbouwonder zoek en de ontwikkeling van. de landbouw in de ontwikkelingslan den. De FAO is gevraagd nieuwe technieken te ontwikkelen om de verspilling van voedsel tegen te gaan. Gisteren heeft de Europese minis terraad in Brussel het Europese, ontwikkelingsbeleid besproken. Be langrijk hierbij was de tweede bij drage van de Europese Gemeen schap aan het hulpfonds van de Verenigde Naties. Dit fonds dat drie miljard dollar moet omvatten, is speciaal bedoeld voor de armste landen in de wereld. Vorig jaar zegde de EG toe 500 miljoen dollar aan dit fonds te zullen bijdragen als ook de VS en de olie-produce rende landen het hunne zouden bijdragen. Inmiddels hebben de VS ongeveer een miljard en de olielan den ongeveer twee miljard toege zegd, al worden deze cijfers door met name frankrijk en West-Duits- land betwist. De EG heeft in totaal 150 miljoen dollar gestort en in juli We kennen een aantal verdachte virussen waarvan we niet degelijk kunnen bewijzen dat ze bij men sen bepaalde soorten kanker kunnen veroorzaken. En we hebben bepaalde andere soorten kanker waarbij we een virus verwachten, maar hoogstens de voetsporen ervan terugvinden. Dat is het hardnekkige probleem dat we vorige week voor een deel verkenden, aan de hand van ,het bericht dat één team onderzoekers bij één patiënt niet alleen voetspo ren maar een compleet virus boven water zou hebben gekregen. Maar zelfs alsdat wankële gegeven be vestigd zou worden wat dan nog? Het moreel was de laatste tijd wat ingezakt, in het kamp der kanker virus-jagers. Hun oorspronkelijke doel was, tegen zo'n virus dan een vaccin te bereiden, waarmée het be treffende soort kanker (één van de zeer vele tientallen) zou kunnen worden voorkomen. Maar 'niemand durft meer te praten over voorko men of genezen', schreef de New Scientist eind vorig jaar in een klein overzichtje, 'de medische am bities van de virologen lijken niet verder meer te -gaan dan opsporing, diagnose en het volgen van het ziekteproces'. Dat zou trouwens al heel nuttig zijn. Het belang van vroege opspo ring van kanker staat buiten twij fel, en als dat via de voetsporen van het virus kan, zou dat een aanwinst zijn. De daarbij gebruikte methoden van de immunologie zijn, als ze eenmaal uitgewerkt zijn, in het algemeen handzaam, betaalbaar en gevoelig. Ook de mogelijkheid om het resultaat van de medische behandeling op deze manier te vol gen, zou zeer welkom zijn. kenmerkende moeilijkheid, want bijna iedereen loopt rond met dat virus, en dat is in zijn algemeen heid volstrekt onschuldig. Die slui merende 'besmetting' met HSV kan zich wel eens uiten bij wie door een andere oorzaak al ziek is, of bij verlaagde weerstand. Dat gebeurt DOOd DU Fit dan in de vorm van koortsuitslag: blaasjes, meestal bij de lippen, die overigens ook volstrekt onschuldig zijn en niets met kanker van doen hebben. vijftien jaar geleden wees Burkitt op het merkwaardige verspreidings patroon van deze ziekte. Dat wekte namelijk de indruk dat een door bepaalde insekten overgebracht vi rus bij de zaak betrokken was. Dubbelrol Verwarring Jammer genoeg zijn ook op dit terrein de onderzoekresultaten verward, onbetrouwbaar en soms zelfs- tegenstrijdig. Zo vond ooit Al- bert Sabin dat bij een groot aantal gezwelziekten bepaalde activiteiten van het Herpes simplex virus (HSV) waren aan te tonen. •Nu wijst dat op zich al op een Maar HSV zou dus een dubbelrol spelen. Het zou, in een aantal ge vallen, erg veel te maken hebben met kanker. Door welke oorzaak of aanleiding die tweede rol actief wordt, was onduidelijk. Maar Sabin vond de voetsporen bij kankerpa tiënten en niet bij gezonde mensen. We moeten heel nadrukke lijk 'vond' zeggen, want Sabin kan zijn eigen experimenten niet meer met succes herhalen. HIJ heeft vijf maanden geprobeerd om na te gaan waarom het niet meer lukte, maar hij is er niet achter gekomen. Een ander virus dat wordt verdacht van zo'n dubbelrol, hééft een zo onduidelijk verleden dat het niet naar een bijbehorende ziekte is ge noemd, maar naar de heren Epstein en Barr, die het voor het eerst beschreven hebben. Epstein-Barvirus (EVB) is, naar nu algemeen wordt aangenomen, de veroorzaker van klierkoorts, ook wel bekend als de ziekte van Pfeiffer. Die heeft evenmin als koortsuitslag iets met kanker van doen, maar met het virus zelf lijkt dat anders te liggen. EBV speelt al jaren een zeer verdachte rol in Burkitt's lymfoom, een vooral in Afrika op tredend (en ook daar nog vrij zeld zaam) gezwel van de lymfklieren. Een historische kwestie, want al Dat was toen een nogal opzienba rende onderstelling. Tegenwoordig zit dit probleem op het langza merhand bekende dode punt: de voetsporen van het EBV zijn bij Burkitt's lymfoon aan te tonen, maar of het oorzaak, mede-oorzaak of voorwaarde voor de ziekte is, valt tot nog toe niet scherp te bewijzen. Om het nog wat onover zichtelijker te maken, blijkt bij de zeer zeldzame gevallen van Bur- kitot's lymfoom buiten de tropen, zelfs geen spoor van het virus te vinden. Toch is het juist in deze onover zichtelijke sector dat de hoop van de vaccin-bereiders op het ogenblik weer levènd is geworden. Daarvoor moeten''we even terug naar hun succesverhaal van de kip. Daar wordt een vorm van leukemie, de ziekte van Marek, voorkomen door vaccinatie tegen MDV, het veroor zaakte virus. Nu is een kip lang geen mens, en in het bijzonder weten we dat kan kerverwekkende virussen in dieren zich prettiger volgens eenvoudige schema's gedragen. Een van de ma nieren om die kloof misschien wat te versmallen, is het werken met proefdieren die biologisch iets dich ter bij de mens staan. Op die weg zijn Laufs en Steinke aan de universiteit van Göttingen een heel stuk gekomen. Zij konden met succes kleine Zuidamerikaanse aapjes vaccineren tegen het met MDV verwante Herpesvirus saimiri (HVS). Besmetting met dat HVS leidt bij die aapjes tot een kwaadaardig van dit Jaar zal over de resterenqn 350 miljoen een beslissing moeteen worden genomen. Pronk Nederland en Engeland vinden dl de Gemeenschap snel besluitej,re moet nemen, maar een aantal ai dere Europese landen vindt dat n<v niet is aangetoond dat de VS en cflk1 olie-producerende landen aan hu|et 'verplichtingen' hebben voldaan. Ze vallen er onder meer over di. een deel van de Amerikaanse e" Arabische hulp wordt /geleverd de vorm van leningen. Bij de bespreking van de algemeira ontwikkelingsstrategie, van de Gi meenschap, heeft de Nederland; minister van ontwikkelingssamen werking Jan Pronk gezegd dat hen niet aangaat dat de industrielande :ei de 'nieuwe rijke landen' (de oli< producenten) de wet voorschrijv< inzake ontwikkelingshulp, zolang z s zelf nog niet aan hun verplichtii gen hebben voldaan. Pronk vob[et dat de ontwikkelingslanden spraak dienden te hebben in door de Gemeenschap opgèstelc 'classificatie' van ontwikkelingslaqtet den. ph itc ér if JERUZALEM (UPI, Reuter) -P' Arabisc.lie-.guerrilla-strijders ,pr< beren een sfef<?£ van oorlqg scheppen in^et zuiden van L V{ banon om Syrië gelegenheid t,g' geven troepen naar i^t^ébie&t sturen voor de strijd, tehèn Tir° raël. u au Deze beschuldiging is afkomstig van een hoge Israëlische officié pe Hij zei dat in de week vah lie! januari honderden gewapende Ara^ü 'bieren de streek van Arkoeb i^f zuid-Libanon zijn binnen geforok. ken. In die periode voerden Israël' sche strijdkrachten verschillenc vo operaties uit in diezelfde streel sei Tussen de guerrillastrijders bevor ïn den zich kleine eenheden van zoweL het Libanese als het Syrische leger*' aldus de bewering van de Israël elJ sche officier. Er zijn/eerder bericHge ten geweest, dat een Palestijns bajbr taljon van het Syrische leger naa,- zuid-Libanon was gegaan. Volgens de lezing van de Israël^3 sche officier zouden de Palestijneoi in dit gebied incidenten hebbede voorgewend om de Syrische eenhe - den een reden te geven tussenbeid te komen. Syrië heeft Libanon mi litaire hulp aangeboden tegen ope raties van Israël op Libanee grondgebied. Libanon heeft da aambod niet openlijk aangenomen De Israëlische officier zei, dat Is raël steeds verkenningseenhedej naar Libanon had gestuurd, yoöra om te kunnen vaststellen pf d Palestijnse guerrilla's zich versterk ten in de strook langs de gren's. Di Palestijnse versterkingen zouden d bedoeling hebben dé spahnin langs de grens op te voeren. Bij d botsingen tussen Israëlische eenhe den en Palestijnse verzetsstrijder probeerden deze laatsten naar bui ten toe de indruk te wekken dat e een complete oorlog aan de gan was, aldus de Israëli. Zij deden da door onjuiste persberichten te ver spreiden en sterk overdreven bood schappen voor het Rode Kruis op t stellen. De officier herhaalde d waarschuwing,, dat Israël niet st kan blijven zitten als Libanon ziel laat gebruiken door Syrië of ui Syrië afkomstige Palestijnse eenhe den. De Israëlische regering heef eerder verklaringen in dezelfd geest uitgegeven. lymfoom waaraan ze binnen twee maanden bezwijken. Het HVS-vac- cin blijkt daartegen doeltreffen de bescherming te bieden (Nature, vol. 253, pag. 71-72). Voor de menselijke geneeskunde zegt dat op zichzelf nog niet veel. Maar het wordt boeiend als we weten dat ook ons verdachte Ep- stein-Barrvirus in hetzelfde aapje experimenteel lymfkliergezwellen kan veroorzaken. Ten eerste zitten we nog steeds met het vermoeden dat EBV bij Afrikaanse kindertjes bij iets dergelijks betrokken is. Ten tweede hebben we hier de beschik king over een proefdier waarin een te bereiden EBV-vaccin uitgebreid kan worden onderzocht. Enthousiast Niemand minder dan M. A. Epstein wordt daar in hetzelfde nummer van Nature (pag. 6) tamelijk en thousiast over. Een aardige vraag (Epstein spreekt van een uniek voordeel- voor het onderzoek) is of zo'n vaccin ook bescherming zou geven tegen de ziekte van Pfeiffer. Gezien de ervaringen met het MDV-vaccin bij de kip, lijkt dat niet eens zo voor de hand te liggen. Daar werd immers wel de kanker voorkomen, maar niet de virusbe smetting. En dat is dan een van de vele vraagtekens: niets maar dan ook niets op dit terrein is eenvou dig. VANDENBERG, Callfornië (Renter De tweede Amerikaanse foto kunstmaan voor het bestuderen vai aardse hulpbronpen werd gisteravtom Net als zijn voorganger, de in jun vanaf een lanceerbasis in Californil in een baan om de aarde gebracht 1972 gelanceerde ERTS-1, zal hijr eenmaal in de achttien dagen he hele aardoppervlak fotograferen. Met de foto's in vier kleurgebiedei (groen, rood en twee kleuren infra rood) worden studies verricht ove; toepassingsmogelijkheden voor land en bosbouw, geologie (delfstoffen-, opsporing), waterbeheer, ruimtelijk! ordening en milieuhygiëne. De meeste proefprojecten liggen de Verenigde Staten, verder zijn mé een veertig landen samenwerkings contracten afgesloten. Gemaakt! foto's zijn overigens voor iedere be langstellende te koop voorbeen dollar per stuk. MANILA (UPI) Bij een brand ir een kantoorgebouw op de Filippij nen zijn tenminste 45 mensen om he leven gekomen. De meeste slacht offers waren werkneemsters van eer bedrijf, dat op de vierde en vijfdt verdieping was gevestigd. Zij raakn ten volledig ingesloten door het vuur KAAPSTAD (Reuter) Premies John Vorster van Zuid-Afrika en acht leiders van de zwarte thuis-l landen zijn- gisteren besprekingen begonnen over de toekomst van de vijf miljoen zwarten die nu in 'blank gebied', voornamelijk stedenj wonen. De acht hebben tevoren on-| derling overlegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6