egering verwacht dat enoeg ambtenaren rijwillig verhuizen Overijssel zet openbaarheid nu al door Consumentenbond: zeven filmzonnen gevaarlijk Vroeg boeken voor vlucht naar VS wordt voordelig lKTIE dorp [VAN VREDE VIETNAM giro-9322 Reisbureau: 'Schade door het opheffen van Prinses' f an steekt ouw dood abbani: veel -Kcuses voor irnavalslied t en dan scheept dit be voorrechte echtpaar zich in vooreen adembenemende Rijn cruise naar Straatsburg zich g al verheugend op het konings- maal dat elk moment in het sfeervolle restaurant kan worden geserveerd. Bordportaal langs rijksweg gesloopt Door griep jong voor de klas Gebruik ontraden 22- tot 45-daagse retours iets goedkoper Prof. Van Luijk nu ontslagen Blauwe reiger neemt hier toe Fabriek van dierenvoedsel Boersma wil bemiddelen in conflict chauffeurs Gezonde man dertig maal in ziekenhuis verwoest Provincie legt Den UylS verzoek om nog te wachten naast zich neer 'We werken hierbij niet klakkeloos' Milieubelasting niet betaald: tv wordt verkocht puW/KWARTET DONDERDAG 23 JANUARI 1975 BINNENLAND T3/K5 'een onzer verslaaf}evers TERDAM De reisorganisator jfio .Camper Service International \si) in Zetten heeft een kort )ng tegen Kluiver, uitgeefster het begin dit jaar opgeheven blctd Prinses, voor twee toeken Jaagd. In die tijd hopen partijen F een akkoord te komen over Voeding van schade, die ACSI te hebben geleden door het ïffen van het weekblad. «Zettense reisorganisator ver- de al vier jaar lang reizen voor \ses-abonnees en zou dit ko- de zomer ook weer doen. Vol- gens directeyr A. pan Reine had hij zijn contracten voor deze reizen al klaar vóór hij er in oktober van op de hoogte wertl gestéld, dat Prinses 1 januari zou ophouden te bestaan. Met de redactie zou zijn afgespro ken, dat die in deze maand royale aandacht aan zijn programma zou besteden. Nu dit door de opheffing fi| van het weekblad niet meer moge- jjp lijk is, vreest hij zijn reizen (die speciaal op Prinses-publiek waren j| afgestemd) niet meer te kunnen s| verkopen. Met een schadevergoeding hoopt hij nu dit jaar zijn veertien man personeel aan het werk te houtieh en in de tussentijd uit te zien naar een nieuwe markt. Ir onze Haagse redactie N HAAG De regering zal de inhoud van het begrip vrijwil- ïeid bij de spreiding van rijksdiensten concreter omschrijven, •wacht wordt dat dan een zodanig aantal ambtenaren bereid zal I te verhuizen, dat daardoor de gehele verplaatsing van een sdienst kan worden gerealiseerd. korte termijn wil de regering al een eerste begin met de spreiding maken. Staatssecretaris Van Huiten en mi- nister Gruijters hebben dit laten fa noorden te laten verhuizen. Op weten in een gesprek met de direc- teur-generaal van de PTT. drs. Leenman. De toezegging van de re-, gering komt naar op een tweede concessie aan de centrale PTT-di- rectie, nadat eerder het aantal te spreiden personeelsleden al was te ruggebracht van 5300 naar onge veer drieduizend. ■r regering is daarmee tegemoet >men aan een uitdrukkelijke eis het personeel van de centrale ctie van de PTT alleen op, basis vrijwilligheid ambtenaren naar noorden te laten verhuizen. Op een. verslaggever iTERDAM De 36-jarige huis ster G. S. heeft gisternacht na echtelijke ruzie zijn vrouw in huis aan de Theofile de 'Bock- at te Amsterdam met een mes het leven gebracht.'Hij hield na drama, dat zich in de vroege -nduren' hee£t afgespeeld, een ^l^meewagéh ^van de politie en toopdë een bebloed mes. trejji»" hacP hij ,zijn twee kinderen blijden gebracht en verteld dat 6s ergs met zijn vrouw aan de was. Tegen de politie zei hij: freb mijn vrouw doodgestoken'. man is op verdenking van aangehouden. Er zouden s lang huwelijksmoeilijkheden ietgezin zijn geweest. Op 1 maart zullen de bij de sprei ding betrokken bewindslieden een nota aan de Tweede Kamer sturen, waarin ondermeer de .nieuwe crite ria voor vrijwilligheid zijn uiteen gezet. In de nota zullen eveneens mededelingen worden gedaan over de herziening van het stelsel van vergoedingen en toelagen, zoals die ook in het gesprek met de direc teur-generaal van de PTT is be loofd. Drs. Leenman heeft in een memo randum' aan het personeel van de centrale directie laten weten dat hij er zijn teleurstelling over heeft uitgesproken dat de beslissing toch door te gaan met de verhuizing van PTT-diensten naar Groningen ge nomen is zonder voldoende in spraak van het personeel en zonder een onzer verslaggevers HAAG-BREDA De heer bbani, consul van Koeweit, heeft leren een vriendelijk beroep op polgen Nederlanders gedaan i niet langer te bellen met ver- ^chulcjigingen oVer het beledi- lièd over de Arabieren van tier Abraham'. Het consulaat In Haag wordt de laatste dagen htelpt met telefoontjes en brie van Nederlanders, die veront- irdigd zijn over 'Wat doen we p dié Arabieren hier'. 'Ik ben blij alle sympathiebetuigingen, ik ben niet in staat ze per- |ilijk af te handelen', aldus de r Rabbani. Kartner (Vader. Abraham) Ift in Breda volgens Kartner pok tientallen adhesie-betuigin- ontvangen. Er waren enkele bij die vonden dat. het beter niet uitgebracht had nen worden, maar er was nie- frd die Vader Abraham met li- nelijk geweld heeft bedreigd, jus Kartrier. directie van de platenmaatschap- toureco heeft woensdagavond be ien de plaat voorlopig niet uit te l&gen. Vier platenhandelaren Heb- U overigens al laten weten dat zij jpiaat niet willen hebben. Daaren- hebben driehonderd andere [delaren hun bestelling vergroot', i, Dureco. [eerste 25.000 platen zijn de han- I reeds toegezegd. I directie van Vroom en Drees- heeft gisteren laten weten, bèt? lied niet in het assortiment E haar 75 warenhuisvestigingen ^worden opgenomen. De directie zich uitdrukkelijk achter de ferlandse regering, die het lied «'wansmakelijk' betitelde. (ADVERTENTIE) Als u over 166 dagen in plezierige oorden I', wil vertoeven, moet u nu toch echt wel gaan bekijken wat zo de mogelijkheden zijn. Bij Amro Reizen bijvoorbeeld. Daar kunt u alle vakantiekanten op. 'n Vliegreis of cruise met Neckermann, 'n autocartrip met Europa Express, 'n Rijncruise met Holland River Line, 'n droombungalow van Rent-a-home.de Amro reisadviseurs geven u graag alle ■inlichtingen. De uitgebreide folders liggenvooru klaar bij de Amro Banken met het Amro Reizen vignet. weerlegging van de door het bedrijf naar voren gebrachte bezwaren. De regering heeft toegezegd een extern organisatiebureau in te schakelen. De PTT wil wel van te voren worden gekend in de keuze van dat bureau en ook in de for mulering van de opdracht, die na 1 maart aan het bureau zal worden verstrekt. Van een verslaggever UTRECHT Rijkswaterstaat con troleert alle grote bordportalen langs de rijkswegen, naar aanlei ding van het ongeluk vorige week vrijdag bij Oudenrijn. Er waarde een portaal om, dat op drie auto's viel waardoor een automobilist om het leven kwam. Rijkswaterstaat heeft dinsdag een portaal (stellage voor de ANWB-richtingsaanwijzers) weggehaald bij het verkeersknoop punt Oudenrijn, omdat de veilig heid van de weggebruikers in ge vaar kon komen door de storm. Verwacht wordt dat vier van deze portalen zullen worden gesloopt. Die bij Barendrècht en de Galecop- perbrug In Utrecht zullen in elk geval verdwijnen. Op de protestants-christe lijke scholengemeenschap 'Hofflant' teBeverwijk brengt de griép voor de oudere leerlingen een ex- tra-verantwoordelijkheid mee; omdat veel leraren ziek thuis liggen heeft de schooldirectie de leerlingen uit de hogere klassen opge dragen om les te geven en toezicht te houden in de la gere klassen. De oudere leerlingen doen dat werk met z'n tweeën. Hier staan Rob Scheurman (16) en Rene Groenedaal (17) voor de klas. Van een verslaggever DEN HAAG Zeven van de achttien filmzonnen, die de consu mentenbond aan een vergelijkend onderzoek heeft onderworpen, blijken veiligheidsgebreken te hebben. Zij zijn zo gevaarlijk in het gebruik, dat de consumentenbond het gebruik ervan ontraadt. Het zijn de 'Globelight', de 'Ising IPC 1000 no. 2040, de Kaiser 3051, de Rinck LX 1000, de Sabe, de Sunlight IL 1000 en de Triumph 1000 Super. De voornaamste aanmerkingen van de Consumentenbond betreffen de slechte constructie van het reflec torhuis en de onvoldoende elektri sche beveiliging. Bij de Ising, de Sabe en de Triumph werd boven dien tijdens de duurproef het huis van de reflector te heet. Bij de Kaiser en de Rinck smolten de contactveren van de lamphouders en bij de Sunlight trad kortsluiting op. Alle andere filmzonnen, die de bond onderzocht, waarbij ook ande re typen van de merken Kaiser en Ising, waren elektrisch voldoende veilig. Geen van deze zonnen was echter uitgerust met een venster van veiligheidsglas, dat een be scherming biedt bij eventueel ont ploffen van de lamp. Bij elektro nenflitsers wordt dat 1 glas wel steeds gebruikt. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAMDe dertig luchtvaartmaatschappijen, die lijn diensten onderhouden tussen Europa en het noordelijk gedeelte van de Atlantische Oceaan (de VS, Canada en Mexico) hebben een akkoord bereikt over wijziging van de tarieven per 1 april. De belangrijkste verandering is de invoering van een zogenaamd APEX-tarief, dat op andere routes al geruime tijd bestond maar op de noordatlantische bestemmingen nog onbekend was. Dit nieuwe systeem houdt in, dat men aanzien- AMSTERDAM Het curatorium van de Katholieke Theologische Hogeschool te Amsterdam (KTHA) heeft besloten eervol ontslag te verlenen aan prof. dr. H. van Luijk (45), een van de oprichters van de hogeschool, oudrector en hoogleraar godsdienstwijsbegserte en metafy siek. Reden van het ontslag is het feit, dat dr. Van Luijk, die priester is, in oktober vorig jaar in het huwelijk is getreden. Voor zijn besluit had het curatori um overlegd met de docenten, die in meerderheid meenden zich te moeten neerleggen bij de herhaalde wens van de bisschoppen, dat Van Luijk niet kan worden gehand haafd: Het besluit, dat gisteren aan dr. Van Luijk is meegèdeeld. moet nog bekrachtigd worden door de voorzitter van de bisschoppencon ferentie, kardinaal Alfrink, en door het bestuur van de Kardinaal Al- frinkstichting, (de stichting van de KTHA). Het is vrijwel zeker dat dit bestuur het ontslag binnen tien da gen zal goedkeuren. Prof. Van Luijk zal tegen dit ont- lijk voordeliger op de lijndienst kan vliegen als men twee maanden voor vertrek boekt en betaalt en tenminste 22 en ,ten hoogste 45 dagen wegblijft. Voor de bestemming New York be tekent dit, dat een retour straks in het laagseizoen 933 gulden en in het hoogseizoen 1264 gulden gaat kosten. Dit is een stuk voordeliger dan het normale retourtarief in de 'economyclass' (variërend van 1814 tot 2440 gulden). Deze laatste tarie ven worden niet gewijzigd. De tarieven voor de normale 22- tot 45-daagse retours zullen met enkele tientjes worden verlaagd en op 1 april variëren van 1170 tot 1583 gulden. Met deze maatregel hopen de maatschappijen meer vervoer te kunnen, aantrekken uit de groep van vakantiegangers en bezoekers van familieleden. Van de dertig maatschappijen hebben tot nu toe drie bezwaar gemaakt tegen de wijzigingen, maar deze betreffen alleen details. Verwacht wordt, dat deze eind deze week zullen zijn ingetrokken. De KLM gaat met de veranderingen akkoord. slag in beroep gaan bij de burger lijke rechter. De kwestie-Van Luijk begon in juni 1974, toen bisschop Simonis van Rotterdam bezwaar maakte tegen het handhaven van Van Luijk. On danks tegenstand van studenten, docenten en curatorium tekenden de bisschoppen in feite al in sep tember het 'vonnis' over Van Luijk. Van een verslaggever i MIDDELBURG In 1974 hebben in Nederland 8500 paren blauwe reigers gebroed. Dat is sedert de winter van 1962/63 een toename van vijfduizend paren. Deze conclusie komt van de voge londerzoekers A. A. Blok en M. Roos, die al enige jaren een lande lijke vogeltelling organiseren. Vol gens hen is de toeneming te dan ken aan het feit, dat de blauwe reiger de laatste twaalf volledig be schermd is in Nederland en aan de zachte winters van de afgelopen jaren. Op het ogenblik zijn in Am sterdam al reigers aan het nestelen en hun gédragingen wijzen erop, dat nog deze week het eerste ei kan worden verwacht. Dat zou volgens de heer Blok een vroegte-record betekènen. Uit onderzoekingen blijkt dat de grootste opeenhoping van de vogels zich bevindt op de grens van Zuid- Holland en Utrecht bij Linschoten. Verder bevinden zich kolonies van 30C tot 350 broedparen in andere delen van Zuid-Holland en Friés- land. Ook in Drente, van oudsher een dunbevolkt reigergebied neemt het aantal toe. Alleen in Zeeland, is ièr een sterke terugloop. Van onze correspondente BERGEN OP ZOOM Minister Boersma heeft vanavond een ge sprek met de directie van Meeus Transport in Bergen op Zoom met als doel te bemiddelen in het ont slag op staande voet van vijfen- twtig stakende werknemers. Dit gebeurt op verzoek van de vakbon den. die niet bij het gesprek zijn uitgenodigd. De landelijk voorzitter van de ver- voersfederatie, de heer J. Schreur, zei gisteren vertrouwen te hebben in de bemiddelingspoging. De pro cedure wordt verder geheel aan de minister overgelaten. De vak bonden zullen intussen proberen de zaak niet te laten verscherpen; hieronder valt echter niet de hon gerstaking, die géén actie van de vakbonden is. De heer Schreur zei overigens wel de emoties te kunnen begrijpen die hiertoe hebben geleid De vier hongerstakers voor de poort van Meeus zetten hun actie voort tot er een gesprek komt dat vol gens hen een kans van slagen biedt. De vier mannen zitten in middels in een busje, van waaruit zij voortdurend belangstellenden te woord staan. De verklaring dat .zij niets zullen drinken, hebben zij in tussen ingetrokken. Ze worden re gelmatig bevoorraad met vruchten sap, bouillon en andere dranken. Staatssecretaris Van Huiten, die had toegezegd te komen, is gisteren niet geweest. Namens hem heeft de controleur van de rijksinspectie een gesprek gehad met de stakers. De onafhankelijke chauffeursvere niging West heeft zich woensdag morgen solidair verklaard met de directie van Meeus-Transport. De vereniging spreekt van het 'door eenzijdige acties schade toebren gen' aan het bedrijf. Zelfs tweemaal geopereerd Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM In een uitsteken de conditie en zonder dat hij ook maar iets mankeerde, heeft de 27- jarige Rotterdamse autosloper T. J. B. zich in de afgelopen jaren in niet minder dan 30 ziekenhuizen in Rotterdam en omgeving laten opnemen. Zelfs werd de man twee keer geopereerd doordat hij bepaal de ziekteverschijnselen op zeer overtuigende wijze wist te simule- IJMUIDEN Twee fabriekshallen en het magazijn van Edivo, fabrieg van dierenvoedsel aan de Strandweg te IJmuiden zijn woensdagavond af gebrand. Van het bedrijf waar onge veer 250 mensen in drieploegenstel t werken, bleven slechts het kantoor en het laboratorium behouden. De schade bedraagt enkele miljoenen. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. n>g een lied lalve het lied van Vader Abra- is er nog1 een carnavalslied in iraak gekomen. Het liedje 'Ach- de wolken schijnt de WW' heeft ongenoegen opgewekt van de in Maastricht. Men zegt dat it lied op een grove manier It omgesprongen met het leed mensen. In een brief aan de mmaatschappij Ariola protes- de PvdA Maastricht tegen het (de markt brengen van de plaat, dit zou namelijk uitbuiting van idfiselijk leed zijn, ten voordele de platenmaatschappij zelf, zo lt de motivering van de PvdA itricht. >tJ ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers ZWOLLE De provincie Overijssel heeft met ingang van deze maand een voorlo pig systeem ingevoerd waarbij ambtelijke stukken voor ieder ter inzage liggen. De suggestie van de ministerraad om hiermee te wachten tot deze zaak bij rijkswet is geregeld een uitvloeisel van het rapport van de commissie-Biesheuvel over de openbaarheid van bestuur hebben gedeputeerde staten van Overijssel, aldus een woordvoerder van de provincie in Zwolle, naast zich neergelegd. De provincie Overijssel heeft naar aanleiding van haar plannen de medewer king gevraagd van in totaal ongeveer driehonderd rijks instanties, gemeenten, wa terschappen en andere rela ties. Een vierde gedeelte waaronder ook rijksinstan ties heeft inmiddels posi tief tot zeer positief gerea geerd. Slechts een enkele instantie voelde niets voor medewerking. De ministerraad is er, zo blijkt uit een brief van mi- nister-president drs. Den Uyl aan gedeputeerde staten van Overijssel, voorstander van dat gewacht wordt tot een uniforme regeling is ontworpen voor alle openba re lichamen. Gedeputeerde staten hadden zich met hun ideeën tot een aantal depar tementen en rijksdiensten gewend maar na overleg in de ministerraad is besloten dat de minister-president deze zaak zal coördineren. De minister-president schrijft dat hij en de overi ge ministers het zouden be treuren als op het gebied van de openheid en open baarheid van bestuur ver schillende regelingen tot stand zouden komen voor verschillende overheidsin stanties. 'Het betreft hier een moeilijke materie, waar over op korte termijn een wetsontwerp bij de tweede kamer zal worden inge diend'. Hij erkent de ge meentelijke en provinciale autonomie in deze zaak maar stelt dat het toch voorkeur verdient dat men wacht tot de parlementaire procedure is afgehandeld, waarna in overleg met an dere organen tot concrete richtlijnen zou worden ge komen. 'Als uw voorbeeld door veel anderen zou worden gevolgd zou een situatie ontstaan, waarbij de burger op het gebied van de openbaarheid niet meer weet en ook niet meer weten kan waaraan hij toe is omdat de ene provincie of gemeente hem weigert wat de andere hem toestaat', aldus de mi nister-president. Hij wijst op de moeilijke positie, waarin de ambtenaren, die deze zaken in eerste instan tie moeten behandelen, ko men, omdat zij zich bij ie dere brief voor een provin cie of gemeente zouden moeten afvragen welke openbaarheidsregelingen daar gelden. Het voorstel van de minis ter-president aan gedepu teerde staten is nu dat als iemand een van de rijkso verheid afkomstig stuk wil inzien hij of zij verwezen wordt naar het desbetref fende ministerie. Op ieder ministerie zal één instantie worden aangewezen. die over openbaarmaking zal beslissen. Een woordvoerder van het ministerie van Al gemene Zaken deelde giste ren desgevraagd mee dat men in Den Haag nog niet op de hoogte was van het feit dat gedeputeerde staten de brief van de minister president voor kennisgeving aannemen en niet zullen wachten. Hij verwachtte niet dat van uit Den Haag een nader be roep zal worden gedaan op de provincie Overijssel. Een woordvoerder vari ,de pro vincie vertelde dat 'men ze ker wat de stukken van rijksambtenaren betreft de nodige voorzichtigheid zal betrachten. 'Daarnaast zullen we uiter aard ook bij andere ambte lijke stukken bekijken of er geen overwegende bezwaren zijn tegen ter visie legging. We gaan hierbij zeker niet klakkeloos te werk', aldus de woordvoerder van de pro vincie Overijssel: Als motief voor zijn belangstelling voor ziekenhuizen gaf de autosloper op 'het gewoon leuk te vinden' een paar dagen in ziekenhuizen opge nomen te worden. Ex kwam plotse ling een einde aan zijn avontuurlij ke tocht door verschillende Neder landse ziekenhuizen, toen hij in een ziekenhuis in Sliedrecht tegen de lamp liep. De Rotterdamse au tosloper arriveerde bij dit gemeen teziekenhuis, met zoals de man zei 'ernstige buikklachten', als gevolg van een ongeluk, dat hem was overkomen. De man werd eerst in het ziekenhuis onderzocht en ver volgens ter observatie opgenomen. Wat B. niet wist was dat het zie kenhuis ook met de politie contact opnam om naar de toedracht van het ongeval te informeren. De poli tie bleek echter van geen enkel ongeval, dat op die plaats en tijd stip gebeurd moest zijn, te weten. De man wèrkste steeds onder valse naam en liet de rekening naar een ziekenfonds sturen, waar hij zoge naamd bij aangesloten was. De meeste ziekenhuizen deden geen aangifte. Van een verslaggever GRONINGEN Op vrijdag 31 ja nuari zullen van twee Groninger gezinnen de zwart-wit-tv-toestellen verkocht worden op last van het provinciaal bestuur van Groningen. De deurwaarder heeft dit boedelbe- slag gelegd bij de families P. K. Pilon en H. Hamhuis omdat zij weigeren de 'milieubelasting' over 1973 te betalen. Met het Milieu- Actiecentrum-Nederland (MAN) menen zij, dat de békostiging van milieuzuiverings-installaties door de vervuilende bedrijven moet ge schieden. De twee Groninger families zullen met behulp van de Groninger afde ling van het MAN de verkoop van hun tv-apparaten proberen te ver hinderen. De vordering bij de fami lies Pilon en Hamhuis bedraagt 82 gulden (28 gulden plus de bijko mende boetes en kosten). RITA 'Ik ga even een tube lijm halen

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5