Ook jongeren beneden de achttien moeten meer rechten krijgen j KJ V EN WINTER OL GEVAREN Radio- en televisieprogramma's Even puzzelen Nota: Kinderbescherming tot welzijnszorg rekenen Ook Pier Tania weg bij Vara 'Zelf kiezen van hulp en van verblijfplaats' Gijsbert Nieuwland (62) overleden 60+/65+ers gratis reisdagen in januari en februari. CATHERINE GASKIN i Ergernis Klaas Voskuil (79) overleden Kalkarbij dragen 'bezwaarden' voor onderzoek energie Leraren Frans roepen op tot 'harde acties' TROUW/KWARTET DONDERDAG 23 JANUARI 1975 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het hulpverleningsapparaat van ds particuliere kinderbescherming (teuhizen en be geleidende instanties) moet zijn justitiële karakter verliezen en in aangepaste vormen deel gaan uit maken van plaatselijk en regionaal georiënteerde welzijnszorg-voorzieningen. Dit staat in de nota 'meer rechten voor ouders en kinderen', die gisteren is aangeboden aan mr. A. Geurtsen (VVD)voor zitter van de vaste Kamercommissie van justitie. In deze nota. die ls samengesteld door een aantal organisaties die op verschillende wijze betrokken zijn bij de kinderbescherming, worden een aantal voorstellen gedaan tot wijziging van de bestaande struc tuur van de kinderbescherming. Maandag 27 januari houdt de vaste kamercommissie een openbare ver gadering die geheel aan de kinder bescherming zal worden gewijd. Vooral met het oog daarop is deze nota aangeboden. Het is voor de eerste keer dat beroepsverenigin gen, belangengroeperingen en een overkoepelend orgaan op een der gelijke manier hebben samenge werkt. Het initiatief hiervoor is uit gegaan van de VARA-ombudsman die een aantal organisaties heeft uitgenodigd om overleg te plegen over wenselijke veranderingen in de kinderbescherming. Dit naar aanleiding van een paar uitzendin gen over de problematiek in de kindertehuizen. Aan dit overleg hebben deelgeno men i Het Adviesbureau voor Kin derbeschermingsconflicten Amster dam (AKK), de Belangenvereniging Minderjarigen (BM). de Bond van Ouders van Minderjarigen (BOM), de Nationale federatie voor Kinder bescherming, de Nederlandse vere niging voor Maatschappelijk Wer kers (sectie kinderbescherming), de Nederlandse vereniging voor Pleeg- Pier Tania Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Pier Tania, redac teur-presentator bij VARA's actua liteitenrubriek Achter het Nieuws', zal op 31 maart de VARA verlaten. Hij heeft een functie aanvaard als directeur van de (voorlopige lande lijke) raad van cultureel werk te Amersfoort, een samenwerkingsor gaan van culturele instellingen in ons land. Pier Tania is als lid van de infor matieve afdeling van de VARA be trokken geweest bij de ittoeilijkhe- den in verband met de reorganisa tie van de socialistische omroep. Hij ls na Hans Ouwerkerk de twee de. die na de VARA-crlsis te ken nen heeft gegeven het bedrijf te zullen verlaten. Tania heeft in twee periodes bij de VARA gewerkt. Zijn laatste periode bij Achter het Nieuws begon in 1969. Daarvóór was hij cultureel ambtenaar bij de gemeente Gro ningen. Hij begon in 1959 bij de VARA als maker van documentaires tot 1966. gezinnen en de vereniging van werkers in de bijzondere jeugdzorg. In de nota wordt vooral gesproken over de rechtspositie van ouders, pleegouders en minderjarigen. Er wordt ook aandacht gevraagd voor de problematiek van de kinderte huizen, de hulpverleningsinstellin gen en de werkwijze van de raden voor de kinderbescherming. Niet al leen worden een aantal knelpunten gesignaleerd, er worden ook sugges ties gedaan voor oplossingen. Wat de rechtspositie van minderjarigen betreft wordt gesteld dat een verla ging van de meerderjarigheid tot achttien jaar erg gewenst is, maar ook beneden de leeftijd van acht tien jaar zal de jongeren trapsge wijs meer actieve rechten moeten verkrijgen. Een belangrijk element daarbij is het zelfstandig kunnen kiezen van hulp en het zelfstandig kunnen kiezen van een verblijf plaats. Verenigingsrecht Voor minderjarigen is verenigings recht ook een belangrijk winstpunt op de weg naar volwassenheid. Dit sluit aan bij het rapport van de commissie-Wiarda, die in 1971 reeds heeft aanbevolen om minder jarigen vanaf zestien jaar vereni gingsrecht toe te kennen, evenals het recht om een opleiding of be roep te kiezen. Bij het treffen van wettelijke voor zieningen in het gezag en van kin derbeschermingsmaatregelen, is het volgens de nota wenselijk om aan de betrokken minderjarigen vanaf twaalf jaar een eigen advocaat toe te voegen. De belangen van de ouders worden bij zulke ingrijpende beslissingen wel door een advocaat bepleit, maar de specifieke belan gen van de kinderen niet. Verder wordt ook gepleit voor het recht om kennis te kunnen nemen van de inhoud van rapporten, in die zin dat degene die een rapport opstelt de wettelijke verplichting heeft dat rapport te laten lezen door en te bespreken met ouders en minderjarigen op wie het rapport betrekking heeft. De nota stelt verder ten aanzien van de ouders voor, dat aan ouders van wettelijk onder toezicht gestel de kinderen (gezinsvoogdij) om gangsrechten wordt toegekend, wanneer de kinderen uit zijn huis zijn geplaatst. Daartoe zal een be paling in het Uitvoeringsbesluit Kinder Bescherming moeten wor den opgenomen, waarin wordt ver meld dat de otfders het recht heb ben om de kinderen minstens tweemaal per maand te ontmoeten. Bij conflicten tussen inrichting, ge zinshoofd en (pleeg)ouders over het omgangsrecht zal de kinderrechter moeten beslissen. Bij conflicten tussen ouders en kind zullen binnen drie maanden minimaal drie pogingen tot bemid deling gedaan moeten worden door een persoon of instelling, die het vertrouwen van zowel de ouders als het kind heeft. Als deze pogingen mislukken vervalt het omgangs recht van de ouders, zolang het kind deze omgang weigert. Over de rechtspositie van de pleeg ouders merkt de nota op dat een wetsontwerp in voorbereiding is waarbij pleegouders 'blokkade- recht' wordt toegekend, ook al heb ben ze niet zelf het formele gezag over het kind. Dit betekent dat een kind door de betrokken gezagsin- stantie niet uit een pleeggezin kan worden gehaald, wanneer het kind al een jaar of langer in dat gezin verblijft, tenzij de pleegouders te gen die beslissing geen bezwaar hebben. Bij bezwaar van de pleeg ouders zal de kinderrechter uitein delijk beslissen. Voor de kindertehuizen ls het ln het directe belang van alle betrok kenen dat het beleid op korte ter mijn gericht wordt op verlaging van het aantal bewoners per leef tijdsgroep met handhaving van de personeelssterkte. Tevens zouden er commissies van toezicht moeten komen, die aan de tehuizen regio naal worden verbonden. Zo'n onaf hankelijke commissie zal onder an dere als beroepscommissie kunnen fungeren voor bewoners, personeel, ouders en belangenorganisaties, dit met arbitrale bevoegdheden. Geen justitie Bij de problematiek met de kinder bescherming komt het, aldus de nota, het er in de eerste plaats op aan dat op passende wijze hulp wordt geboden die is afgestemd op en bijdraagt aan gewenste maat schappelijke ontwikkelingen. Dat is geen justitiële aangelegenheid. De taak van justitie dient zich te be perken tot gezag voorzieningen (wanneer ouders ontbreken), ter wijl in uiterste gevallen inperking of ontneming van juridische zeg genschap over kinderen aan de or de zou kunnen komen. Van een verslaggever HILVERSUM Op 62-jarige leef tijd is in een Hilversums ziekenhuis overleden Gijsbert Nieuwland, diri gent van het Promenadeorkest. Gijsbert Nieuwland, in Gouda gebo ren, heeft gestudeerd aan de con servatoria in Rotterdam en Den Haag. In 1945 werd hij benoemd tot directeur van de marinierskapel van de koninklijke marine. Met dit orkest maakte hij concertreizen naar Indonesië, Amerika, West-In- dië, Rusland, Zweden, Frankrijk, België en Engeland. Ook was hij dirigent van amateurkoren, waar onder het Schiedams mannenkoor 'Orpheus'. In 1957 werd hij be noemd tot hoofd lichte muziek van de AVRO, waarna in 1962 Hugo de Groot opvolgde als vaste dirigent van het Promenadeorkest. (ADVERTENTIE) Eén dag in januari en één Ingaande 4 januari, in februari. Of twee dagen in le Klas f 4,- toeslag per reisdag, januari. Kie3 uit allé dins- Volledige informatie in de dagen, woensdagen, donder- folder 'gratis reisdagen dagen en zaterdagen. januari/februari'. Wij wensen u plezierige dagen. 72 Zij keek de kamer nu wat opletten der rond en zij realiseerde zich dat het hier eens vol leven was geweest en vol gelach, zelfs onder die hoge gasten; dat het soms een tehuis was geweest en geen museum. Hay- ward voelde het zo aan en Sally wist dat als zij kon geloven dat hier ooit de liefde had gewoond, zij het ook zo had kunnen aanvoelen. En toen vonden haar ogen voor het eerst iets waarnaar zij had gezocht, een spoor van een bewijs. Achter de verlichte pers van de 'Belles Heures' zag zij plotseling het por tret van haar vader. Het viel daar midden tussen alle pracht en praal van Elizabeths middeleeuwse col lectie volkomen uit de toon. Het was daar opgehangen door iemand die het geen zier kon schelen of het de perfectie van de kamer ver stoorde. iemand die Lawrence Dev lin zijn plaats wilde geven tussen de namen van de grootsten die ooit in deze kamer waren ontvangen. En dat was óf een daad van liefde, óf een bewijs dat zij Devlin als haar eigendom beschouwde. Sally zag het omdat het ineens tot leven was gekomen; er had iemand een knopje aangeraakt zodat het licht er plotseling op scheen. Het portret was het enige dat duidelijk te onderschelden was tegen de donkere muur.als een monu ment. dacht Sally, verzorgd als een schrijn. Toen hoorden zij de stem van een vrouw; niet meer dan een schor gefluister. 'Wij hebben hier onze goede momenten gehad, nietwaar Jackson? Ik ben blij dat Je je die herinnert. Welkom op St. Martin. 'Elizabeth!' Zij zat op de stenen bank in een van de donkere vensternissen. Er was daar geen andere verlichting dan die van het portret. Sally zag alleen het silhouet van een magere vrouw in een wit gewaad dat tot op de grond reikte en haar armen tot de polsen bedekte; een losse japon met een ceintuur, die op een duur habijt van een non leek, dacht Sally. ZIJ hadden zich allemaal met een ruk omgedraaid toen zij sprak; behalve Raedler, die waarschijnlijk al had geweten dat Elizabeth daar was. Toen zij naar haar keken, strekte Elizabeth een lange slanke hand uit en nam met Iets van verweer, haast als een wapen, het cognacglas op van de bank naast haar. Hayward haastte zich naar haar toe. 'Mijn beste Elizabeth. Ik had er geen Idee van dat jij hier was. Hoe gaat het toch met je?' ZIJ reikte hem even haar andere hand en hij boog zich er overheen. 'Dat gaat wel, Jackson.dat gaat wel'. Hij had haar hand wel langer willen vasthouden, maar zij trok hem terug. 'Heb je goed gegeten? Je moet mij mijn afwezigheid maar niet kwalijk nemen. Ik beleef de laatste tijd niet veel genoegen meer aan eten. en ik houd er niet van te zitten toekijken terwijl andere mensen eten. Ik hoop dat Raedler er iets bij te drinken heeft gegeven dat naar je zin was.we zijn hier JIJ DUWTAITW' «^BERGOP, EN IKA iaTUD BERGAF, JA, NU N WISSELEN vWE!V AH.H6ERUJIU& ZITTEN...IK BEN ECHT MOE! rPUFF...WANNEER 1 DIRECT, PINGO, DUW JIJ EIGENLIJK V. DIRECT! EENS, POLLE? Een van de belangrijkste taken van de NOS als zendgemachtigde, is het brengen van ontmoetingsprogram- ma.s' Voor een allesoverkoepelende organisatie houdt dit tevens in, dat rekening dient te worden gehouden met de grote verscheidenheid aan gevoelens die in de Nederlandse samenleving bestaan. Dat is niet gebeurd bij het kiezen en uitzenden van de Anglia-productie Het compli ment. De zeer gecultiveerde en dui delijk geëmancipeerde echtgenote van een Engelse fabrieksdirecteur vloekte als een dragonder uit de eerste wereldoorlog. Al werden de zwaarste godslasteringen niet ver taald, ze zullen wel verstaan zijn en ergernis hebben gewekt. Het spel zelf zal als een schuimtaart in elkaar zijn gezakt als Sheila Glsh niet een zo gedreven, bijna psycho tisch aandoende creatie te zien had gegeven van deze directeursvrouw. Slechts op enkele momenten kreeg zij gelijkwaardig tegenspel van John Standing als haar man en van David Hedison in de rol van dp Amerikaanse chef. De kijk die hier werd geboden achter de schermen van de grote zakenwereld zal hier en daar wel wat overtrokken zijn geweest. Maar zelfs het voor vijftig procent minder voos en morbide is. mag men zich gelukkig prijzen, niet tot het gefilmde milieu te behoren Ik ben er van overtuigd dat zeer veel Friezen en schaatsliefhebbers in de rest van ons land met gretigheid hebben gekeken naar de hoofdzakelijk door Jan van Hillo gepresenteerde documentaire Da tijd stond even stil. Zelf vond ik tachtig minuten te lang om mij te blijven interesseren voor de elf stedentocht van 1963. Het leek me ook geen gebeurtenis die bij een groot deel van de bevolking scherp in de herinnering is gegrift. Maar goed, ook een minderheid heeft recht op een zo veelzijdig geconstrueerde terugblik. Toch moet ik bekennen, dat een paar uit spraken, gedaan op de reünie in Studio Concordia, mij zijn bijgebleven. Onder andere deze, dat het de drijfveer was van veel deelnemers aan een elfstedentocht om 'zichzelf eens een keer tegen te komen'. Het antwoord: te ontdekken waar de grens van hun vermogen lag Een logische samenhang hiermee bleek uit de opmerking dat tijdens het rijden een bewustzijns vernauwing optreedt. Is de elf stedentocht al eens voer voor psychologen geweest? Hydra AMSTERDAM Op 79-jarige leef tijd is in Naarden de oud-hoofdre dacteur van Het Vrije Volk, Klaas Voskuil, overleden. Voskuil werd in de oorlog door vooraanstaande leden van de SDAP gevraagd na de bevrijding voorlopig de post van hoofdredacteur waar te nemen, tot Wiardi Beekman uit Duitse gevangenschap zou zijn te ruggekeerd. Toen deze bleek te zijn overleden bleef Voskuil tot aan zijn pensionering in 1960 de post bekle den. Voskuil behield ook daarna tot 1965 bekendheid voor zijn radioru briek 'Socialistisch commentaar' voor de VARA. DEN HAAG De bijdragen van degenen, die niet mee willen beta len aan het Kalkarprojekt, zullen worden besteed voor de ontwikke ling van andere energiebronnen dan kernenergie. Minister Lubbers heeft dit aan de Tweede Kamer voorgesteld. Wettelijk zal deze nieuwe regeling worden vastgelegd in een aanvullende begroting voor 1975. De minister denkt speciaal aan on derzoek naar toepassing van zonne- energie en winnen van energie door de getijden, de windkracht en geothermie (warmte, die in de aardkorst aanwezig is). Omdat bij een aantal afnemers van de elektriciteit toch ongerustheid bestaat over de bestemming van hun bijdragen, die niet mogen wor den gebruikt voor het kalkarpro - jekit, heeft de minister de kamer over dit plan speciaal ingelicht. Hoe groot het bedrag is, dat uit de niet-Kalkarheffing komt, is niet bekend. Voor het door de minister aange kondigde doel wordt niet een be drag van vijftien gulden besteed, dat eenmalig wórdt betaald omdat de overheid de extra kosten voor de ontheffingsregeling moet betalen. de laatste tijd erg provinciaals ge worden.' 'Het was precies als altijd, Eliza beth', loog Hayward. 'Alleen misten wij jou'. 'Ach ja.de hand maakte een afwerend gebaar. 'Jullie hebt wel een lange reis gemaakt voor ie mand die zo saai is geworden als ik nu ben. Maar je bent altijd erg vriendelijk geweest'. 'Vriendelijk?' snoof Hayward. 'He lemaal niet. Ik was bereid geweest dadelijk te komen, als jij het maar had gewild. Je weet dat ik meteen wel had willen komen toen wij het bericht hoorden.over Dev. 'Dat had geen zin'. De vermoeide schorre stem klonk wat scherp nu. 'Dat was zinloos geworden. Het was gebeurd.jij had er niets aan kunnen veranderen. Ik voel me het beste alleen'. 'Dat kan lk moeilijk geloven, Eliza beth. Er waren toen zoveel mensen die je graag hadden willen helpen. Ik geloof dat het al een steun was geweest te weten dat zij er waren'. 'Nee'. Het glas ging naar haar mond en zij dronk snel en nerveus. 'Nee.dat wil ik niet. Zij zouden zijn gekomen om de sensatie, niet om te helpen. Ze wilden alleen maar aan iedereen kunnen vertel len hoe Elizabeth zich hield. 'Zij is er helemaal kapot van', zouden ze zeggen. Daar had ik geen behoefte aan. Ik had al genoeg te dragen, dat van mijn vrienden kon lk er niet nog bij hebben'. Radir» vandaag Speciaal TV vandaag HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.08 (S) Preludium: klass. muz. 7.30 Nws. 7.41 (S) Hier en Nu 7.55 (S) Aangestipt: progr.-overzicht. 8 00 Te Deum Lauda- mus: gewyde muziek. 8.24 Op de man af: evangelisch commentaar by de tyd. 8.30 Nws. 8.36 Gymn. voor de hulsvrouw. 8.45 (S) Podium: inform, over gezin en samenleving. 9.45 (S Onder de hoogte- zon: progr. voor de zieken. 10.30 Nws. 10.33 (S) Orkestpalet: Russische orkest werken. 12.00 Bel Canto: operamuziek. 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 (S) Hier en Nu. 12.55 (S) Middagpauzedienst. 13.15 (S) Lichte koorzang. 13.30 (S) Globaal: muz.. repor tages en meningen. (15.30 Nws.) 17.30 Nws. 17.32 (S) Hier en Nu. NCRV: 18.00 (S) Tyd vry voor muziek ln vrye tyd. 18.30 Nws. 18.41 Wereldpa norama. 18.53 Zojuist verschenen: Boek bespreking. 19.00 (S) Leger des Heils- kwartier. 19.15 (S) De wereld zingt Gods lof: verzoekprogr. van gewyde muziek. 19.55 Overdenking. 20.00 (S) Muziek, mu- ziek, muziek: lichte platenprogr. 21.50 Werkoverleg, een By de Tyd-serie (3). 22.10 De kerk vandaag: nieuws en com mentaar. 22.30 Nws. 22.40 (S) Hier en Nu. 23.00 Stroomversnelling en toch welvaren, serie lezingen (4). 23.20 (S) Album: minder bekende muzikale Ro mantiek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) Dag met een plaatje (gr.). (8.00 Nws.; 8.11 Radiojourn.) 8.50 Morgenwy- dlng. NOS: 9.00 Spiegel van België. 9.35 Waterstanden. AVRO: 9.40 De Nederland se Schoolradio 10.00 (S) Voor de kleu ters. 10.10 Arbeidsvitaminen: populair verzoekplatenprogr. in mono en stereo (11.00 Nieuws; 11.03-11.05 Radiojourn.). 11.30 (S) Romdom Twaalf: een uur aller lei voor ledereen, met om 11.55 Beur splein 5. 12.30 (S) Sportrevue. 13.00 Nws. 13.11 Radiojourn. 13.21 (S) Omzien naar muziek. 14.10 (S) 'tls historisch, een progr. over geschiedenis. 14.30 (S) De Ondergang, hoorspel (deel 6). 15.05 (S) Aspecten: kunstrubriek. 16.00 Nws. 16.03 Radiojourn. 16.05 (S) Kindermagazine. 17.00 (S) Mobiel: een beweeglyk progr. voor beweeglyke mensen. 17.55 Medede lingen. AVRO: 18.00 Nws. 18.11 Radiojourn. P.P 18.20 Uitz. van de Anti-Revolutionaire Party. IKOR: 18.30 Kleur: Inform, en commentaar over zaken van kerk en samenleving. AVRO: 19.00 (S) Promena de Orkest. 19.15 (S) Orgelspel. 19.30 (S) Jeugd en ritme. NOS: 19.50 Den Haag vandaag. 20.00 Nws AVRO: 20.05 Radio journ. 20.10 Inleiding tot het avondpro gramma. 20.15 :S) Salome, opera van R. Strauss, uitgevoerd door het Radiophll- harmonisch Orkest met zangsolisten. 22.00 (S) Dieren in de muziek. 22.20 (S) Essay: een progr. waarin over kunst wordt doorgepraat. 22.50 Vanavond laat nieuws. 23 20 Radlonourn. 23 25 (S) J azz-Spectrum. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III O Eens in je leven, is een film over zeven amateur-klimmers die een reusachtige bergtop in Afgha nistan proberen te bereiken. Ned. 1 19.05 0 Tussen Colditz (20.35) en 't Wilhelmina (21.55) zit de ombuds man met problemen van anderen. Ned. 2. 21.30 De AVRO vertoont de bekende speelfilm Topkapi over een specta culaire museumdiefstal. In de voor naamste rollen: Melina Mercouri, Peter Ustinov, Maximilian Schell en Gilles Segal. Ned. 1 20.21 Achter het Nieuws geeft infor matie over armoewijken in Lissa bon, onthullig van de voormalige CIA-agent Philip Agee en het pro test van het werklozencomité. Ned. 2 20.20 en 22.20 Pierre Janssen en Leen Timp lanceren nieuwe kunstgrepen. Ned. 1 22.20 O Aan het NCRV-programma Globaal (13.30) gaat een optreden vooraf van Pro Musica. Onder lei ding van Lex Karsemeijer zingt het koor o.a. Bridge over troubled wa ter. Hilv. 1 13.15 De AVRO maakte een opname van Salomé, de destijds geruchtma kende opera van Richard Strauss, ontleend aan het bijbelverhaal dat eindigt met de onthoofding van Johannes. Hilv. 2 20.15 TROS: 7.02 Drie op Je boterham. 9.03 Pep-op-drle. 11.03 Drie draalt op verzoek. 12 03 Drie draalt tussen de middag: Bo ter. Klaas en Pryzen. 14.03 Pop-Kontakt: de Hugo van Gelderen Show. met Neder landse tipparade. 16.03 De Hitmeesters: De Nederlandse top-40. NOS: 18.02 Joost mag niet eten, met een reporage van het Hoogovenschaaktoer nooi. TROS: 19.02 (S) Poster: de geschie denis van de popmuziek. 20.02 Perry Maat's soui-top-10. 21.02 Sesjun: Jazz en •lues. 22.02 (S) Hugo van Gelderen Snow met de Nederlandstalige top-10 en Kwis- wys. 23.02 (S) Jazz-Slr: jazzy nightcap. 0.02 De Hugo van Gelderen Show: LP's. 1.02 De Nachtwacht. EO: 5.02 (S) Old time religion: blue grass gospel music 5.30-7.00 (S) Matlnata: muziek voor de vroege ochtend. 21.30 De Ombudsman 21.55 't Wilhelmina NEDERLAND I TELEAC 18.15 Flexibele school NOS 18.45 Paulus de Boskabouter 18.55 Journaal AVRO 19.05 Eens in je leven NOS 20.00 Journaal AVRO 20.21 Topkapi 22.15 Ronduit gezegd 22.20 Kunstgrepen, een progr. ov^: mensen en wat zij maken NOS 22.45 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Paulus de Boskabouter 18.55 Journaal VARA 19.05 Sol en Gobelet 19.30 Horen zien zwijgen NOS 20.00 Journaal VARA Jan Teulings als 'Rembrandt' ln TV-serle 't Wilhelmina'. 22.20 Achter het nws. NOS 22.55 Den Haag vandaag 23.10 Journaal FERDINAND Van onze onderwijsredaktie AMSTERDAM De 'harmonisatie wet-brugklassen' moet door de mi nister van onderwijs onverwijld in- toestand, 3. bijrivier van de Fulda, 4. bladader. Oplossing van gisteren Hor: 1. anker, 5. aga, 8. leer, 9. tael, 10. mok, 11. melis, 1?. nevel, 13. Ne, 16. eb, 18. lever, 20. bever, 22. eik, 24. edel, 25. enge, 26. lee, 27. notie. Vert: 1. alm, 2. neon, 3. keker, 4. er, 5. aal, 6. gein, 7. alsem, 9. tel. 11. meter, 14. rebel, 15. meent, 17. be de, 18. lel, 19. Rigi, 21. vee, 23. kee, 25. e.o. getrokken worden. Met deze hebben leden van de sectie Fra van de 'Vereniging van Lever Talen' zich opnieuw in de strijd het behoud van het Frans bij 1 voortgezet onderwijs gestort. De leraren Frans hebben bovendi een dringend beroep op het Nedi lands Genootschap van Leraren op het Mavo-verband gedaan hal actie te gaan voeren omdat harmonisatiewet nu toch dreigt worden aangenomen'. 25.000 MAVO/HAVO/VWO-doce ten hebben zich via handteken! gen duidelijk uitgesproken tég deze wet, die volgens hen de ond< gang van het Frans ten gevolg hebben. Bovendien toonde een o; niepeiling onder ouders van bn klasleerlingen aan dat 90 k 95 pi cent van hen het vak Frans in brugklas willen handhaven. E wijziging van de wet, zoals do staatssecretaris Veerman voorg steld, vinden de leraren een slecï oplossing, omdat dat een voor ied onbevredigend compromis oplevei Horizontaal woorden invullen die verticaal dezelfde betekenis hebben. 1. deel van de dag, 2. geregelde SMIDJE VERHOLEN sen van een schot op een springstoffen geladen auto van 1 leger. 'Nee maar.kijk 'es wie déar hebben?' riep de korporaal BINNENLAND/RADIO-TV T4/B 94 Ziedend ging de lichtelijk be vochtigde koddebeier achter het brutale auto'tje aan, dat met een ferme zwaai en onder hevig gegier van banden de hoek van de smidse omvloog om precies voor deingang tot staan te komen. Edoch, wie zal Janus Paxse's diepe teleurstelling beschrijven, toen hij gewaar werd, dat hij enigszins voorbarige wraak plannen koesterde. Daar scheen hij helemaal voor niets met gebalde vuisten te hebben rondgelopen, want het wagentje was helemaal smidje Verholens wagentje niet. Het was een doodgewone jeep van het leger, die daar stond. Dat kon de veelgeplaagde Janus bijna niet verwerken en stamelend trad hij PELLI, PINGÓ EN HUN VRIENDEN naderbij. Doch toen werd de ware koddebeiersgeest weer over hem vaardig. 'Verkeersborden zijn er niet voor niks! Al is dit de auto van Verholen niet toch kan er ge arresteerd worden. Wat verbeelden die lui van het leger zich wel? Denken ze soms, dat zij wel in de afgesloten straten mogen rijden? Ik zal ze leren gehoorzamen aan de wet!' Vastbesloten maakte de veldwachter zich op om de berij ders van de jeep een en ander afdoende te gaan bijbrengen. Maar helaas, nu trof hem een tweede slag van het noodlot. Want wie klom daar uit de jeep? Dat was niemand minder dan de lange ma gere korporaal, die Janus Paxse destijds had verdacht van het los- 'Dat is de onverlaat die het waaj een schot te lossen op onze kost •re springstoffenauto!' 'Daar Is n van waar', riep Janus uit en maal sprak hij de volle waarheid 1 zou men dat van een figuur als niet direct verwacht hebben. 'W alle - secties - van - de - fuselier nog - an - toe!' riep de korporj verbolgen uit. 'Nou nog liegen oo Dat zal ik de kolonel vertellen! I heeft trouwens tóch nog een i peltje met je te schillen. Hij toevallig bij me in de jeep, dus 1 boft niét'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 4