i Uit de weekbladen Studenten speelden actuele muziek Waarschuwingssticker op tabaksartikelen in ziekenhuiswinkeltjes Koffie kies je met zorg. Koffie is niet iets waarmee je risico's neemt.Whnt koffie drink je immers wanneer 't gezellig is. En juist voor zulke momenten kies je lekkere, geurige koffie. Daarom hou je 't op Roodmerk. Vertrouwd. Van Douwe Egberts. Nieuwe cao voor het verzekeringsbedrijf Plan: uranium voor kerncentrale kopen Abortus Jane (1) Jane (2) Zwakke geslacht Akupunktuur Zuidmolukkers Den Uyl 'om' Albert v.d. Heuvel Douwe Egberts kofïie...lekkere koffie. Stuurman verdronken >c)U Wj§ iGRFJtrs ^orLrf TROUW/KWARTET DONDERDAG 23 JANUARI 1975 lU T10 - DEN HAAG De onderhande- lingsaelegaties van werkgevers en werknemers in het verzekeringsbe drijf zijn het'eens geworden over de cao voor dit jaar. De belangrijkste punten waarover overeenstemming bereikt is zijn: verwerking van de toeslag van 45,- 1,5 pet algemene salarisver hoging in procenten. Volledige prijs compensatie met een vloer van 175,- per procent prijsstijging, uitbreiding aantal vakantiedagen met één dag voor werknemers van 18 jaar en ouder, mogelijkheid van korter werken voor werknemers van 60 jaar en ouder te beginnen met 9 dagen bij 60 jaar en oplo pend tot 30 dagen voor het jaar waarin de leeftijd van 65 jaar wordt bereikt. Deze regeling geldt na een onafgebroken dienstverband van tenminste tien jaar. LEEUWARDEN Het samenwer kingsorgaan der elektriciteitsbedrij ven SEP beslist over een maand over de aankoop van 2000 ton na tuurlijk uranium ten behoeve van een wellicht te bouwen kerncentra le. Volgens de Energienota wil de regering, mits aan een aantal voor waarden is voldaan, drie 1000 MW kerncentrales bouwen in de periode tot 1985. Als dat doorgaat is de brandstofpo sitie met deze aankoop de eerste paar jaar verzekerd. Na verrijking is de betrokken hoeveelheid vol doende voor tien jaar bedrijf van een centrale. Wanneer besloten zou worden dat Nederland geen kern centrales meer bouwt, zal het ura nium, gezien de marktsituatie, ge makkelijk weer kunnen worden verkocht. Dit blijkt uit een mede deling van Gedeputeerde staten van Friesland aan de Statencom missie voor financiën en economie, die het beheer van het provinciale elektriciteitsbedrijf onder haar hoe de heeft. Vrij Nederland: Geen goed woord voor het wetsont werp inzake abortus van KVP en ARP in Vrij Nederland J. van Tijn laat zijn woede de vrije loop. 'De overheid moet ingrijpen. Een lach wekkend argument uit de mond van christelijke politici, die Uitslui tend uit opportuniteitsoverwegin- gen in een kabinet met socialisten zijn gaan zitten, maar nog altijd hunkeren naar de tijd dat ze samen optrokken met 'liberalen' die ieder overheidsingrijpen ongewenst von den'. Igor Comelissen belicht 'de eenzijdigheid van een actie voor Mario Soares' partij': 'Het gevaar van de actie van VARA, PvdA en NW tot steun aan de Socialistische Partij van Soares is dan ook dat ze de zaken naar populair recept vereenvoudigt tot een voetbalwed strijd. Steun Soares en de democra tie is veilig'. Pierre Kartner (Vader Abraham) moet volgens VN voor de rechter worden gedaagd vanwege zijn carnavalskraker over de Ara bieren, tenzij de voorspelling in Terzijde uitkomt: 'Als de actie Houdt Portugal vrij' 30 miljoen oplevert laat vader Abraham zijn hoofd er af halen'. De Groene: 'Het wereldje blijft vooralsnog ver baasd over het feit dat een be roemd filmster, eens een Frans- Amerikaans sexidool-in-wording, meer te bieden heeft dan een poe- zerige pose. De Groene Amsterdam mer. die dat tevreden vaststelt, praatte uitvoerig met activiste Jane Fonda, over Vietnam en over de politieke situatie in de VS. De be roemde filmster vindt 'dat de Ame rikanen politiek gezien nog in het sténen tijdperk leven.' Ze licht toe: 'Geen klassebewustzijn, vrijwel geen historisch besef van het land zelf, geen idee van wat er in1 de rest van de wereld aan de hand is (-). Maar ik vind één ding erg belangrijk: er is een sterke demo- kratische overtuiging bij de men sen. Het zou erg moeilijk zijn om echt fascisme in de VS te introdu ceren'. In aansluiting op het inter view met Jane Fonda ('gelukkig ook helemaal geen geperfektioneer- de schoonheid') biedt het 'hart' van De Groene aanmerkelijk taaiere documentatie: 'Amerika's strategie na Vietnam: razendsnel ingrijpen met enorme vuurkracht'. Haagse Post: Minder serieus dan De Groene is de Haagse Post vooral op de beziens waardigheid van Jane Fonda afge gaan. Daan Dijksman volgde de ac trice in Delft, Amsterdam en Nij megen. Dat leverde enkele verma kelijke situatieschetsjes op. "s A- vonds spreekt ze in een afgeladen Marcanti. De zaal is tot de nok gevuld met voornamelijk CPN- sympathisanten (-). De aversie te gen de pers is in alle rijen voelbaar (-). De voorzitter bast al snel: 'He ren van de pers, er is een tijd van komen en een tijd van gaan, die is nuaangebroken'. Applaus, net als voor de suggestie om niet meer te roken. 'William Rothuizen drong ■binnen in 'het ongewone wereldje van Henk Jurriaans', de psycholoog en psychotherapeut die dagelijks in het Stedelijk Museum in Amster dam te bezichtigen is. Hij werd er kennelijk niet veel wijzer van. In deze magere aflevering van de Haagse Post snijdt alleen het om slagverhaal van Jos Schneider, 'Ara fat en het beloofde land van de Accent: 'Veel aandacht voor het zwakke ge slacht'. belooft Accent op de eerste tekstpagina 'ih het kader van het jaar van de vrouw', natuurlijk. Die aandacht wordt op het omslag getrokken door, hoe verzinnen ze het, een in kalenderblad geklede pin-up-girl. Wat Martha van Brink- Poort dan nog allemaal over dat jaar te melden heeft, kan nauwe lijks meer serieus worden genomen, hoe ernstig zij zich ook van haar taak mag kwijten. Met Martha en kalendermeisje heeft Accent overi gens nog niet de grenzen van het kader bereikt: er wordt ook nog het eerste van 'een serie onthullende interviews met Nederlandse vrou wen' tegenaan gegooid. In dit eer ste- Interview is het woord aan de vrouw van een zakenman, wiens werk 'altijd primair gestaan' heeft. Zakenmannen vrouw: 'Ik weet dat feministes mij geen geëmancipeer de vrouw zullen vinden. Ze zullen me wel een tut vinden. Maar ik denk dat ze wel graag met me zullen ruilen'. Er komt, gelukkig, jazeker, in Accent ook nog een man aan te pas: VN-secretaris-ge- neraal Kurt Waldheim, door hoofd redacteur Hans Knoop persoonlijk aan de tand gevoeld. Dat levert, tenminste mannentaal op: 'Er is sprake van een goed geleide wes terse mediacampagne tegen de W'- De Nieuwe Linie: 'Op 20 april 1975 zullen honderdvij fendertig leden van de Nederlandse Artsen Akupunktuur Vereniging op gaan voor hun examen', meldt Ru- die Kargie in De Nieuwe Linie. En hij constateert: 'Een modever schijnsel wordt een nuttige tech niek'. De arts Jan Beekmans, Twee de-Kamerlid voor D'66, vertelde hem: 'Twee maanden geleden nam ik de akupunktuur volstrekt niet serieus. Ik denk er nu wel anders over'. Gevraagd naar het waarom, antwoordt Beekmans: 'Omdat ik me er in heb verdiept'. Verlucht met een imposant portret van 'de stadsbestuurder in zijn werkkamer', een interview ('het eerste sinds zijn wethouderschap') met Roel van Duyn, die onder veel meer laat weten: 'Het christen-radicalisme is voor mij een soort van socialisme. Ik ben zelf geen christen, maar die eenvoudige thiek die mij in de PPR heel erg heeft aangetrokken, zie ik als socialistisch'. De Tijd: De 'vaste juridisch raadsman' van de Zuidmolukkers in Nederland, mr. H. W. J. Droesen, wordt meteen door Den Uyl opgebeld, als er iets aan de hand is, 'wat ik van andere kabinetten niet kan zeggen'. Droe sen komt aan het woord in een uitstekende reportage over de pro blemen en idealen van de Zuidmo lukkers in De Tijd: 'De leus is nog altijd: Ambon moet vrij'. Rob Ver-' maas constateerde dat minister Boersma, op bezoek in Leiden, in het kdervan de actie 'Wij komen terug', bijzonder weinig publiek trok tijdens de openbare bijeen komst ter afsluiting van het bezoek. Hij hoorde Boersma diezelfde -dag ten overstaan van scholieren, on dernemers 'geen best volk' noemen. Hans Bronkhorst werpt de vraag op: 'Melk als veevoeder of voor hongerende kinderenin de derde wereld?' Palestijnen' ('de geschiedenis van de Palestijnse strijd voor het recht op zelfbeschikking') hout. Elseviers Magazine: Jhr. mr. F. O. J. Sickinghe, voorzit ter van de raad van bestuur van de VMF, en 'tweede man' ir. A. Meijer praten met Elseviers Magazine na over de toespraak van premier Den Uylbijde opening van een nieuwe motorenfabriek van VMF in Am sterdam. Blijdschap alom over de, volgens Elsevier, 'soort ommezwaai' die Den Uyl, eveneens volgens El sevier 'een ervaren en geslepen po liticus', in Amsterdam heeft ge maakt, na zijn huiveringwekkend betoog in Nijmegen. Sickinghe meent dat van een 'Keerpunt '751 mag worden gesproken. Ook niet kinderachtig, verstrekt hij Den Uyl en passant een nuttig advies: 'Prins Bernhard heeft bewezen de export krachtdadig te kunnen sti muleren. De regering zou op hem opnieuw een beroep moeten doen onze exportactivitelten een nieuwe stimulans te geven. Wij missen in Nederland een minister van buiten landse handel. De prins zou een soortgelijke functie uitstekend kun nen verzuilen'. Hervormd Nederland: Dr. Albert v^n den Heuvel bedient zich in Hervormd Nederland van, zoals hij zelf schrijft, 'geladen woorden' om qit te leggen waarom hij zich heeft teruggetrokken uit het aanbevelingscomité voor de ac tie Houdt Portugal vrij. Hij vindt dat de actie te zeer is toegespitst op de (Socialistische) partij van Mario Soares. Toch zit het hem 'niet lekker' dat zijn naam onder de aanbevelingsbrief ontbreekt, omdat Soares' partij het opneemt tegen de communisten 'en in die zaak had ik graag namens de her vormde kerk partij gekozen'. Merk waardig: in hetzelfde artikel ci teert Van den Heuvel met instem ming een Jongeman die hij in 1961 op een vergadering in Portugal hoorde zeggen: 'U wordt geïnspi reerd door angst, niet door liefde', toen een Amerikaanse geestelijke 'een lang verhaal over het commu nistische gevaar in Portugal' had gehouden. In de Gastkolom ver zucht ds. H. J. Kater, hervormd predikant in Amsterdam: 'Soms vraag ik me af, of Marx misschien toch meer gelijk heeft dan wij in de kerk willen toegeven'. Rietveld: omzet zal teruglopen Van een onzer verslaggevers door Jac Kort geleid dat het bestuur het vertrou wen in hem volledig heeft verloren. Aldus een mededeling van het Ned. Dans Theater. De artistieke leiding blijft gdurende het lopende sei zoen in handen van de Artistieke Raad. Met de administratieve me dewerkers zijn regelingen getroffen over het zakelijk beleid van de Stichting. Aparte kleedkamer voor Mariene Dietrich in Carré AMSTERDAM In theater Carré zal een speciale kleedkamer naast het toneel woren gebouwd voor Mariene Dietrich die daar maanda gavond a.s. optreedt. De Duits- Amerikaanse vedette zal voor haar optreden nl. gekleed gaan in een zo nauwsluitende japon dat zij daarin geen trap zal kunnen op- of af gaan. De kleedkamers in Carré be vinden zich op dé eerste verdieping. Derhalve heeft Marlène geëist dat er gelijkvloers een provisorische kleedkamer wordt opgetrokken. De avond begint pas om 21.00 uur: desondanks is er nog een program mavulling nodig, 'want een hele, zij het ook korte, avond vullen zou voor de hu ruim zeventigjarige ar tieste teveel zijn. Daarom heeft zij voor de pauze een andere artiest nodig en daarbij ging haar voor keur uit naar een pantomimespeler. Waarschijnlijk omdat die ook geen stem heeft, zodat ze geen concur rentie heeft te vrezen. De keuz eis gevallen op Rob van Reyn; hij zal niet alleen in Carré, maar ook za terdag a.s. bij het eerste optreden in Brussel, en ook1 volgende week donderdag bij haar voorstelling in Antwerpen de avond openen. ÉÊtWiti <0$ (je weet dat 'tgoed is) Roodmerk2?8 AMSTERDAM Rietveld Boutiques de onderneming, die win keltjes beheert en exploiteert in een twaalftal Nederlandse zieken huizen, banken en andere bedrijfsgebouwen verkoopt sinds gis teren uitsluitend tabaksartikelen, die voorzien zijn van een waar schuwingssticker met de tekst 'U weet toch dat roken slecht is voor de gezondheid?' In de winkeltjes worden jaarlijks bijna een half miljoen pakjes Sigaretten, sigaren, shag en tabak verkocht. Het bedrijf, dat een dochteronder neming is van de Rotterdamse Rietveld Ho'.ding B.V. in oprichting, verkoopt in de diverse vestigingen onder meer bloemen, fruit, versna peringen, frisdranken, cosmetica, lectuur, dagbladen en tijdschriften. De rookartikelen maken maar een betrekkelijk gering deel uit van het pakket produkten. De winkels in de ziekenhuizen is er tevens een koffiebar aan verbonden zijn toegankelijk voor patiëten, bezoekers en personeel. AMSTERDAM In, Frascati was dinsdagavond het Amsterdams Stu denten Kamer Orkest (ASKO) te beluisteren dat zich meer en meer toelegt op de uitvoering van de nieuwste müziek. Studenten van conservatoria en universiteiten werken in dit ensemble samen on der aanvoering van de jonge Ame rikaanse dirigent-componist Cliff Crego, die al enige tijd in ons land werkzaam is. Dinsdagavond was het openingswerk 'Kyoo' (Echo's) van de Japanse componist Maki Ischii (geb. 1936), waarin piano, koper, strijkers, slagwerk en elektronische geluidsbronnen worden toegepast. De Argentijn Mario Davidovsky (geb. 1940) was vertegenwoordigd met Synchronism nr. 6 voor piano en elektronica, waarbij de piano een leidende functie vervult en de elektronische geluidseffecten zijn ingevoegd of toegevoegd. Van de Amerikaanse componist Donald Erb (geb, 1927) was het derde werk 'To Warsaw with leve', waarin piano, klarinet, trombone, cello en slag werk ook weer gecombineerd wor den met elektronische instrumen ten en waarin bovendien allerlei Erb-instrumentjes van linionade- flesjes tot kermisfluitje toegepast worden: wat op sommigen van het vrij talrijke, meest jeugdige pu bliek, een komische indruk maakt. Wat kennelijk niet de bedoeling was. Na de pauze kwam Berio's ook van de plaat bekende 'Labirintus II' ge schreven ter herdenking van Dan te's 700e geboortedag (1965). Het is gecomponeerd voor drie stemmen (aanvankelijk van de Swingle Sin gers), zeventien instrumenten en tape, op teksten van Dante en van de Italiaanse dichter Sanguinetti. Het werd een interessant besluit van een concert waarin op buiten gewoon verantwoorde wijze door alle spelers, speelsters en vocalisten deze selectie uit de muzikale pro- duktie van de laatste tien jaar ten gehore werd gebracht. Het ASKO, dat in de afgelopen weken in Rotterdam. Utrecht en Haarlem reeds met dit programma was opgetreden, besluit zijn toernee vanavond (donderdag) in het HOT te Den Haag. Cliff Crego, dirigent van het ASKO. Ned. Danstheater brak definitief met Birnie DIJN HAAG Het bestuur van de Stichting Nederlands Dans Theater te Den Haag, heeft besloten de dienstbetrekking van de directeur de heer C. F. Th. Birnie definitief te beëindigen. Het verschil van in zicht tussen bestuur en gezelschap enerzijds, en de heer Birnie ander zijds over de nieuwe directiestruc tuur, leidde eind 1974 tot een tijde lijk verlof van directeur Birnie. Toen déze op dit verlofverzoek te rugkwam, zag; het bestuur zich ge noodzaakt hém te schorsen. De door de heer Birnie aangenomen houding in dit conflict heeft er toe Lij de verkoop gisteren van het eerste -met een sticker ter groot te van een gulden en met witte letters op een zwarte achtergrond beplakte pakje sigaretten zei di recteur T. Rietveld te verwachten dat de omzet in rookartikelen door de sticker-actie zal teruglopen. 'Ge zien de schadelijkheid van het ro ken voor de bevolking vind ik dat we het risico van een teruglopende omzet moeten nemen. Sterker nog: ik beschouw het als een van de maatschappelijke taken van ons de consument te beschermen, ook als dat tegen het eigen belang in gaat, tegen die produkten waar de con sument weliswaar om vraagt, maar die toch een aantoonbaar gevaar opleveren voor de gezondheid, aldus de heer Rietveld. Verantwoordelijkheid Hij stelde dat men door tabaksarti kelen te verkopen een maatschap pelijke verantwoordelijkheid op de schouders neemt. De heer Rietveld, die hoopte dat producenten en im porteurs. de actie zullen overne men, zei dat men er niets mee opschiet als er met de verkoop van rookartikelen wordt gestopt omdat de sigaretten dan wel elders zullen worden verkocht. 'Zeker voor pa tiënten zou dit een extra bezwaar kunnen zijn. Beter lijkt ons daarom de rokers regelmatig en direct te waarschuwen tegen de risico's die aan het roken zijn verbonden'. De heer Rietveld gelooft niet dat het roken helemaal zal kunnen worden uitgebannen. 'Een behoor lijke matiging van het roken over de hele linie zou al een aanmerke lijke verbetering betekenen. Je kunt het roken niet helemaal in de ban doen. Het vervult uiteindelijk in onze samenleving met zijn vaak enorme spanningen voor de indivi duele mens in veel gevallen een sociale functïe'. The Royal Ballet bren£. première van van Mani AMSTERDAM The Royal neemt vrijdag 31 Januari in Londense theater Covent Gaj het ballet 'Four Schumann pk van Hans van Manen in prem pi.F Hans van Manen, als vaste cho graaf en regisseur verbonden het Nationale Ballet, heeft dit, een half uur durende ballet g op het strijkkwartet in opus 41 3 van Robert Schumann. Hij mah te het voor de solist Anthony well en voor vijf paren. Decor costuums zijn van Jean-I Vroom. Van Manen heeft eeijs'] gewerkt met de, New Group in Royal Ballet. Maar met 'Four Scf mann Pieces' brengt het grote semble van The Royal Ballet het eerst een ballet van Van nen uit. re! HARLINGEN De 37-jarige stin man Manfred Adolf Gustav Fre uit het oostduitse Stet.tin is gis01 nacht in de nieuwe Willemsha te Harlingen verdronken* De sti man die voér op de coaster 'Biii;.. struikelde toen hij via een zoli'" schuit zijn schip trachtte te be ken. De kapitein heeft direct ali geslagen. Depolitie slaagde er L twee uren dreggen in om het s felijk overschot te vinden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 10