Alfred Mozer klaagt over t gezwollen woordgebruik Als districtenstelsel er in '72 geweest was... In Biesbos zou koeltoren voor Amer-centrale komen \llgst VOOr te groot Putsonalia Kleine partijen zouden in nadeel geweest zijn tutopark ongegrond, ?;egt voorzitter RAI Brief aan Vondeling: Straks begeleidt de ene helft de andere KLM-dames in het nieuw Officier legt zich niet neer bij situatie abortuskliniek 'Jongeren bijeenbrengen voor alternatief jaar' Meningsverschillen abortus aan de orde op congres van PPR Brabantse Milieufederatie zeer bezorgd PNEM-directie: onderzoek duurt nog twee jaar 1 ROUW/KWARTET WOENSDAG 22 JANUARI 1975 BINNENLAND T9-K9 |j foor Jac. Lelsz nDOG-KEPPEL 'Ik heb een standaard-voorbeeld voor de dikdoenerige manier waarop wij ons in tifederland vaak uitdrukken', zegt Alfred Mozer, oud-kabinetschef van voormalige EEG-landbouw- bmmissaris dr. Sicco Mansholt. Je kunt zeggen: Het volume van de solanaceeën staat in reciproce- coportie tot de mentaliteit van de agrariërs'. Maar je kunt want daar komt het op neer ook ge- zeggen 'De stomste boeren hebben de dikste aardappels'. lfred Mozer, wel gepensioneerd laar minstens zo hard werkend als pen hij nog de rechterhand van anshplt was, woont nu in Hoog- eppel bij Doetinchem. Een van de ele functies van de man die de 'j uregio-gedachte ontwikkelde, aarbij het gaat om allerlei vor- lepen van samenwerking tussen Ne- t erlanders en Duitsers in de grens- ibieden, speciaal Munsterland, msland, Twente én Achterhoek, is 'cjet voorzitterschap van de Stich- ng Streekbelangen Oost-Gelder- nd. In die kwaliteit onder meer s hij de 369 pagina's tellende jncept-structuurschets. voor de be- uurlij ke indeling van ons land in gewesten, heb me vaak geërgerd aan mbtelijke vaktaal. De overheids- ri ukken zijn niet meer te lezen, [aar deze nota was de druppel die emmer deed overlopen. En dan loral de er achterin opgenomen :s sti waarin meer dan zestig woor- liin worden verklaard', aldus de, lier Mozer. Hij greep naar de pen schreef Tweede Kamervoorzitter 'IMota stijloefening voor ambtenaren Vondeling, die ook voorzitter is van de 'Commissie Duidelijke Taal' een brief - op - poten. Een open brief die hij overigens, want ze staan tenslotte op goede voet met elkaar, aanving met 'Beste Anne'. Mozer merkt op dat het onthullend is dat een regeringspublikatie, een geschrift van Nederlanders voor Nederlanders, bovendien bestemd om erover te discussiëren, een bij voegsel nodig heeft waarin zoveel woorden moeten verklaard. Als ze naderhand verklaard kunnen wor den, zo is zijn redenering, dan had men ook in de tekst zelve er ver staanbare voor kunnen vinden. Averechts Hij wijst erop dat de verklarende woordenlijst bij de lezers de indruk wekt dat zij er maar niet aan moeten beginnen zich te meten met de wijsheid van de lieden, die het stuk samenstelden. Hij vindt dat dit voor een overheid, die voor spreiding van kennis is, een ave rechtse uitwerking heeft. Hij con cludeert ('Ik ben', zegt hij in een toelichting, die hij ons op zijn brief aan Vondeling gaf, 'wat aan het filosoferen geslagen') dat men 'de armen van geest' natuurlijk moet begeleiden. Welnu: drie van die pillen en je hebt ze zo ver. Aanhaling uit de brief: 'Wij groei en naar een maatschappij van be geleiders. De kleintjes moeten be geleid en natuurlijk ook de oudjes. Verder alles wat daartussen valt. De werkende jongeren moeten be geleid en de niet-werkende jonge ren eveneens. Natuurlijk moeten ook de werklozen begeleid worden. Iedere inspraakcommissie moet daarheen begeleid worden waar heen men haar hebben wil. Zo doende wordt tenslotte de ene helft van de Nederlanders begeleid door de andere helft. Dat wordt dan een nieuwe klassemaatschappijbege leiders en zij die begeleid worden...' Een ander markant citaat uit het schrijven van Anne: 'De leden van de 31 gemeenteraden in Oost-Gel derland, waarvan het percentage mensen met een gezond verstand zeker niet lager is dan dat van de 150 dames en heren waarop jij vanuit je voorzittersstoel neerkijkt, worden met een dergelijke publika- tie op domme wij geïmponeerd. In spraak zonder inzicht is uitspraak zonder uitzicht, maar om dit in zicht te kweken is mulder ingewik kelde taal nodig. Voor jou commis sie is werk aan de winkel. En mocht je een paar begeleiders no dig hebben - die zijn zeker in de Oostgelderse gemeenteraden te vin den'. 'Planologische vaktaal', aldus Alfred Mozer in een gesprekje dat we naar aanleiding van zijn kruidige epistel aan de voorzitter van de 'Commis sie Duidelijke Taal' met hem had den.' Natuurlijk heb ik wel begrip voor vaktaai in gespecialiseerde wetenschappen, Maar als je je vak beheerst, moet je de dingen, die je te zeggen hebt, ook bij anderen kunnen overbrengen'. De oude EEG-rot, die zegt te weten dat de hele nota al niet meer ter discussie staat, besloot zijn brief aldus: 'Tracht mij nu niet te troosten met de mededeling dat de 'MICOG' (ministeriële commissie gewestvor ming) allang met andere plannen bezig is en dus het onderhavige Alfred Mozer. lijvige boekdeel slechts een stijloe fening was voor nijvere ambtena ren en bovendien werkverschaffing voor de papierindustrie. Sterkte!' t an een medewerker MSTERDAM 'Het is de vraag of het nu wel zo dringend no- Kfg is, maatregelen te bestuderen die de groei van het autopark igatief beïnvloeden. Dit soort studie-opdrachten komt voort uit angst voor een te groot autopark in 1990 of 2000. Maar voor ie angst lijkt geen reden meer. !t autopark zal groeien tot vijf of met zijn uitspraak dat in de auto miljoen. Dit zijn getallen die te branche sinds de vorige RAI 'ern- "ngei U V. r\1 erzien zijn :en waardoor voorzie- jetróffen kunnen worden, heb de "Indruk-dat deze logische iJJrwachtingen nog veel te weinig jUmeengoed zijn bij de regering, bij parlement en bij de uitvoeren- ambtenaren. De gehele kretolo- van deafgelopen jaren over 'altvlaktes, luchtverontreiniging milieubederf, die ons te wachten aden staan, berust eenvoudig op gst voor ontwikkelingen die it behoeven te komen', aldus de A. Mèyer, voorzitter van de U-afdeling personenauto's, giste- op een persconferentie te Am- irdam. afbraak van het rijkswegen- ids, die in de begroting wordt irgesteld achten wij onaanvaard baar', zo vervolgde de heer Meyer, ij zijn er voorts meer dan ver- twaardigd over dat de regering meeropbrengst voortvloeiende de belastingplicht op stilstaande to's niet, naar de geest van de op het rijkswegenfonds, voor nstens 50 miljoen gulden ten laat komen aan dit fonds', li j ternationaal lgens de RAI zijn er in Neder- zid ongeveer 3% miljoen auto's. Dt betekent op een bevolking van )1H5 miljoen een autodichtheid van Hop 3.9. Voor de ons omringende Jiden ligt dit in dezelfde orde van 'olotte: België 1 op 4,1, Duitsland IK Frankrijk elk 1 op 3,6. In som- qge andere Westerse landen, zoals VS (2,2) of Zweden (3,3) zijn >efee cijfers nog hoger. 'Ik vind het deze cijfers even te vermel omdat ik wel eens de indruk •njg, dat sommige Nederlandse po- ci de neiging hebben Nederland eiland te beschouwen, waar ge il autonome dingen gebeuren, ar de motorisering is nu een een internationaal verschijn- zo zei de heer Meyer. Nederland brengt de auto vol- ïs de RAI vijf miljard gulden per op. Aan rijksuitgaven staat ir tegenover een bedrag van nog in anderhalf miljard gulden. De ir Meyer uitte in dit verband tiek op de bevordering van het inbaar vervoer ten koste van het overkeer. Als voorbeeld noemde de metro in Amsterdam. Met de Buitgaven aan openbaar vervoer 1,2 miljard gulden gemoeid. Het hdeel van het openbaar vervoer het totale personenvervoer be- slechts 15 procent tegen 85 .icent voor het particulier ver til r. stige verstoringen hebben plaatsge vonden, mede door het ongelukkige -beleid van.-de .overheid'. Volgens de heer Meyer bereikt de autoverkoop, in 1973 429.000 in plaats van 450.00 zoals was te verwachten, in 1974 duurde het, na de benzinedis tributie een hele tijd voor het her stel optrad. 'Dat in het afgelopen jaar desondanks ruim 400.000 nieu we personenauto's werden verkocht, getuigt van de functie van de auto in onze maatschappij. Het wijst er op dat men niet bereid en vaak niet in staat is van de aanschaf van de auto af te zieri', zo conclu deerde de heer Meyer. Eerste Kamer De heer S. R. Knottnerus heeft bedankt voor het lidmaatschap van de Eerste Kamer, waar hij deel uitmaakte van de CHU-fractie. De heer Knottnerus. die burgemeester is van Stadska naal, was van 5 juni 1963 tot 10 mei 1971 lid van de Eerste Kamer en was dit ook vanaf 4 juni vorig jaar. Het bleek hem onmogelijk het burgemeesterschap met het lid maatschap van de Eerste Kamer te combineren. Tweede Kamer Drs. B. Beumer (40) uit het Groningse Midwolda is gisteren geïnstalleerd tot lid van de Tweede. Kamer, waar.-hij. de opvol ger wordt van de tot commissaris van de koningin in Zeeland be noemde dr. C. Boertien. De heer Beumer is burgemeester van Mid wolda. In de ,Tweede Kamer zal hij zich vooral bezighouden met ont wikkelingssamenwerking, regionaal beleid en binnenlands bestuur. De heer Beumer is nu ook lid van de provinciale staten in Groningen. Hij is vice-voorzitter van de streek- raad Oost-Groningen en voorzitter van de Recreatiegemeenschap Oost-Groningen. Van een verslaggever AMSTERDAM Als bij de verkiezingen van november 1972 het districtenstelsel gegolden had en al le partijen zich wat de samenwerkingsverbanden of de zelfstandigheid betreft precies zo opgesteld zouden hebben als toen gebeurd is, zou de Tweede Kamer er als volgt uitgezien hebben: redige vertegenwoordiging twee ze tels gehaald hebben, SGP drie, BP vier, PSP twee, GPV twee eh RKPN nul.) Bij bovenstaande berekeningen is uitgegaan van de twaalf districten tot de instelling waarvan geadvi seerd is door de kiesraad. Uitgaan- de van de inwonercijfers van 1 januari 1974 zóuden er, als er nu verkiezingen gehouden zouden wor- PvdA 62 zetels (had er 43, een winst dus van 19) PPR0 zetels (had er zeven, verlies: zeven) D'66 0 zetels (had er zes, verlies: zes) KVP 38 zetels (had er 27, winst: elf) ARP 13 zetels (had er 14, verlies: één) CHU 3 zetels (had er zeven, verlies: vier) VVD 31 zetels (had er 22, winst negen) CPN 3"zetels (had er zeven verlies: vier) DS '70 0 zètels (had er zes. verlies: zes) SGP 0 zetels (had er drie, verlies: drie) BP 0 zetels (had er drie, verlies: drie) PSP 0 zetels (had er twee, verlies: twee) GPV 0 zetels (had er twee. verlies: twee) RKPN 0 zetels (had er één, verlies: één) ichtpunt' Bjar, zo zei de heer Meyer, 'overi- wil ik wel met enige voldoe- □ijlg constateren, dat niet iedere op de beurs van de auto- 16 bilist succes heeft. Het is ons nu h een keer gelukt een fiscale list ;2j verijdelenHet in de begroting 1974 voorgestelde statiegeld op o's van 200 gulden is niet door laan. Het is het enige lichtpunt een lange rij van lastenverzwa- i gen.' persconferentie van de RAI :d gehouden ter gelegenheid van tentoonstelling van personenau- die in de tweede helft van iruari in Amsterdam te zien zal De felle toon waarop de heer Iyer sprak houdt stellig verband liet geüniformeerde vrouwelijke personeel van de KLM krijgt op 1 april nieuwe uniformen, dat niet alleen gedragen wordt door de ste wardessen maar ook door het rgondpersoneel. Voor veel meisjes zal het een opluchting betekenen dat de lichtblauwe kousen geen onder deel meer vormen van het uniform: op de kleur daarvan was bij een vorig uniform veel kritiek losgebarsten. Het petje is nu vervangen door een baret. Bij de KLM werken ongeveer duizend stewardessen en. ver spreid over do hele wereld, vijftienhonderd dames van het grondper soneel. PvdA, PPR en D'66 zouden samen inplaats van op 56 zetels op 62 zetels gekomen zijn. een winst dus van zes. KVP, ARP en CHU zouden samen op 54 zetels gekomen zijn inplaats van 48. eveneens een winst dus van zes. De VVD zou op 31 zetels gekomen zijn, inplaats van op 22 zetels, een winst dus van negen. Daarnaast zou dus alleen de CPN in de kamer (met drie inplaats van zeven zetels) overblijven. Alle an dere partijen, die nu in de Tweede Kamer vertegenwoordigd zijn, zou den eruit verdwenen zijn. Uitdrukkelijk moet daarbij gezegd wordèn dat hierbij uitgegaan is van de veronderstelling dat de partijen op dezelfde wijze al of niet samen gewerkt zouden hebben als in no vember 1972 gebeurd is. Denkbaar (om niet te zeggen: zeer waar schijnlijk) is dat, indien er een districtenstelsel geweest zou zijn. verscheidene partijen zich anders opgesteld zouden hebben, bijvoor beeld door wél met anderen samen te werken. gegolden zouden hebben voor de Tweede Kamer en er een distric- tenselsel geweest zou ?ijn. De PvdA zou in dat geval geen 47 zetels gekregen hebben (het aantal dat zij bij het huidige kiesstelsel verworven zou hebben) maar 55. een winst dus van acht. De PPR zou er nul gehaald hebben en geen zeven: verlies: zeven. D'66 zou er nul gehaald hebben en niet één. verlies: één. De drie linkse partijen samen zouden op 55 gebleven zijn. Het CDA zou 59 zetels gehaald heb ben en niet 47. een winst van twaalf dus. De VVD zou 34 zetels gekregen hebben en geen dertig een winst van vier dus. De CPN zou op twee zetels gekomen zijn en niet op vijf, verlier drie. Alle andere partijen zouden géén zetels gehaald hebben (DS'70 zou onder de even- Alleen 3 linkse, 3 CDA, VVD en CPN in de Kamer den, in deze districten de volgende aantallen Tweede Kamerleden ver kozen worden: Tussen haakjes staan de aantallen die voor 1972 gegolden zouden hebben) 's-Hertogenbosch 12 (12), Tilburg - Middelburg 12 (12). Arnhem-half Nijmegen 13 (13), Rotterdam-half Leiden 12 (12) Den Haag-half Lei den 10 (11), Dordrecht 12 (11). Amsterdam-half Den Helder 13 (13). Haarlem-half Den Helder 13 (13), Utrecht half Nijmegen 14 (14), Leeuwarden-Groningen 12 (12), Zwolle-Assen 15 (15). Maas tricht 12 (12). HAARLEM De Haarlemse hoofdofficier van justitie, mr. J. L, Andrese wil alsnog berei ken dat in de abortuskliniek Bloemenhove huiszoeking wordt gedaan. Zoals bekend heeft het gerechtshof in Amsterdam de rechter-commis- saris (in beroep uitspraak doende) verlof gegeven een huiszoeking te laten uitvoeren. De rechter-com missaris, mr. J. J. Matthijssen heeft van dat verlof echter geen gebruik gemaakt. De hoofdofficier gaat te gen die beslissing in beroep bij de rechtbank in Haarlem. Het is de tweede keer dat de Haar lemse hoofdofficier in beroep gaat tegen de afwijzing van zijn eis. Die eis van de officier had als doel de rechter-commissaris huiszoeking te laten verrichten, hetgeen in de praktijk zou kunnen neerkomen op inbeslagneming van de medische apparatuur. In eerste instantie had de officier zijn eis bij de Haarlemse rechtbank ingeeiend, maar deze wees de vordering in raadkamer af. Mr. Andreae ging van deze beslis sing in beroep bij het gerechtshof in Amsterdam. De raadkamer van dit hof gaf alsnog de gevraagde toestemming aan de rechter-com missaris. Mr. Andreae eiste daarna dat van die toestemming gebruik zou worden gemaakt, maar dat wei gerde de rechter-commissaris. Het nu Ingestelde beroep van de offi cier wordt opnieuw behandeld door de raadkamer van de Haarlemse rechtbank. LEEUWARDEN De stichting tot stimulering van jongeren werkprojecten wil in september van ditj aar tenminste één groep van twintig mensen van acht tien tot dertig jaar in een stad bijeenbrengen voor een 'alter natief' jaar- De jongeren kunnen werken, wel zijnswerk. scholing en vorming combineren, een jaar lang bijna alles samen doen, zich oefenen in een nieuwe levensstijl met plezieri ge werk- en leefomstandigheden en eigen ideeën verwezenlijken. Het initiatief voor dit werk- en vormingsproject komt uit Leeuwar den. waar Jan Schuiling het plan. dat hij 'Pro' doopte, uitwerkte. Het gaat erom jongeren ervaringen te Iaën opdoen, die belangrijk kun nen zijn voor hun verdere leven. Ongeveer twintig uur per week zul len de deelnemers bij voorkeur on geschoold werk doen bij plantsoe nendienst, in fabriek of winkel. Tien uur bijvoorbeeld wordt ge werkt in een buurthuis, jongeren centrum, hulp- of Informatie-in stelling of kerkelijk jeugdwerk. Nog eens tien uur zal worden besteed aan scholing en vorming met les sen over maatschappelijk, cultureel en opbouw-werk en over politieke en levensbeschouwelijke stromin gen. Daarnaast kan worden deelge nomen aan oefeningen in medita tie. communicatie en expressie. 'Pro' blijkt als idee waardering te ondervinden, aldus Jan Schuiling Door de tweeling-baantjes kan ook een beetje werkloosheid worden be streden. terwijl tevens wordt ge werkt aan een ander hopelijk beter welzijnswerk. Voor het begin van dit project wordt gedacht aan Utrecht, maar het plan kan ook in andere steden worden verwezenlijkt. 'Pro' wil in de steden waar het plan wordt ver wezenlijkt, een pand zien te krijgen met ruimten voor groepsbijeenkom sten. waar de projectleider en zijn gezin kunnen wonen en eventueel enkele deelnemers. Staten Bovenstaande berekening is ge maakt door de Kiesraad. De verkie- zingsdienst van het ANP becijferde tevens de zetelverdeling, indien de statenverkiezingen van maart 1974 Van onze redactie DEN HAAG De meningsverschil len hi de PPR over het abortus vraagstuk zullen uitgebreid aan de orde komen op het congres dat de PPR op 1 februari in Utrecht houdt. De meerderheid üi de PPR onderschrijft het wettelijk toestaan van abortus zoals in het progressie ve program Keerpunt is opgeno men. Een minderheid, ongeveer 25 procent van de leden, is tegen le galisering. Deze minderheid is met drie man. De Gaay Fortman, Cop- pes en Waltmans, sterk vertegen woordigd in de PPR-Tweede Ka merfractie. De fractie zal, ter voor bereiding op het congres, op 28 januari het abortusvraagstuk voor de eerste keer diepgaand bespreken. Het PPR-hoofdbestuur, dat deze week al een klein conflict met De Gaay Fortman en Coppes over het abortusvraagstuk had, heeft zijn voorkeur voor legalisering nog eens uitgebreid toegelicht in een stuk dat de partij in zal gaan. Via dit stuk zullen nog eens de meningen in de partij geteld worden. Van een onzer verslaggevers DEN BOSCH Bij De Provinciale Noordbrabantse E lekteiciteitsmaatschappij bestaan vergaande plannen voor de bouw van een koeltoren in de Biesbos voor de Amerscentrale in Geertruidenberg De toren zal ongeveer honderd meter hoog worden. De regering heeft de PNEM al toes temming verleend om de Amer- centrale met een achtste eenheid uit te breiden. Na de bouw van deze eenheid zal er op het terrein van de Amer-centrale geen plaats meer zijn en daarom denkt de PNEM er nu over om de koeltoren aan de overkant van de rivier in de Biesbos neer te zetten. Via een pijpleiding over of onder de rivier zal de toren met de centrale ver bonden worden. Als dit plan doorgang vindt, zal dit de tweede koeltoren voor een elek triciteitscentrale ha Nederland wor den. Onlangs werd bij de centrale in het Limburgse Maasbracht de eerste koeltoren in gebruik gesteld. Limburgse milieuverenigingen heb ben destijds fel geprotesteerd tegen de bouw van deze koeltoren, die het landschap ontsiert. Een woordvoerder van de PNEM ontkende overigens dat er bij zijn maatschappij vergaande plannen voor de bouw van een koeltoren bestaan. Volgens hem is er een onderzoek gaande naar de verschil lende koelingsmethoden voor de Amer-centrale. De koeltoren is een van de mogelijkheden die onder zocht wordt. Het onderzoek zal ech- ter nog twee jaar in beslag nemen. Twee werknemers van de PNEM deelden ons daarentegen mee dat de plannen voor een koeltoren al in een veel verder stadium zijn dan de PNEM-dlrectle het doet voorko men. Helemaal afgerond zijn de plannen nog niet. De PNEM heeft de plannen voor een koeltoren ook nog niet ingeleverd bij de Commis sie Elektriciteitswerken van het mi nisterie van Economische Zaken. Maar volgens de werknemers is de koeltoren zeker geen verzinsel op de tekentafel'. Ruimtegebrek De PNEM kampt bij de Amer-cen trale met ruimtegebrek. De centrale ligt, pal naast de bebouwde kom van de gemeente Geertruidenberg Aan de linkerzijde ligt het 'staal- bos', dat zijn honderden stalen ka bels die de hoogspanningsmasten met de transformatoren verbinden. Daarnaast ligt de grootste Jachtha ven van Europa, de haven van Drimmelen. De enige mogelijkseid om een koeltoren neer te zetten bevindt zich aan gene zijde van de rivier, ln of naast de Spijkerboor, een gedeelte van de Biesbos. De Brabantse Milieufederatie in Tilburg Is zeer bezorgd over deze ontwikkeling. 'Als deze berichten juist zijn wordt opnieuw een aan slag gepleegd op de Biesbos, Een koeltoren mag dan niet vervuilend werken, hij ontsiert het landschap wel. Want boven de toren komt een grote stoompluim te hangen. Als de plannen officieel bekend worden grmaakt, zullen wij er dan ook op aan dringen dat een planologische procedure ln werking wordt gezet'. Een belangrijk deel van de Biesbos is al opgeofferd aan de drie spaar bekkens die het Rotterdamse wa terleidingbedrijf Rotterdam er heeft aangelegd. Bovendien staat het gebied onder grote druk van de recreatie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9