Micro, het korfbal van de toekomst Sosonko koerst af op grootmeesterresultaat Rol van de vrouw bij internationale federaties ondergeschikt Noren met debutant naar EK Heerenveen Beslissing doorgaan Spelen 15 februari Bondscoach Adri Zwaanswijk: Over tien jaar geen veldspel meer van betekenis Betty Stöve verliest in finale van Chris Evert Kooreman niet naar Maleisië Evonne Goolagong drie maanden langs de baan Weinig succes voor Nederlanders in zevende ronde van Hoogoventoernooi g8> TROUW/KWARTET WOENSDAG 22 JANUARI 1975 SPORT LAUSANNE De rol van de vrouw ls nog, zoals In zo veel takken van sa menleving, ook bij de internationale sportfederaties ondergeschikt. Tijdens het tiende Olympische Congres van 1973 in Varna werd daarover al aan het adres van het' IOC al veel kritiek geuit, want dit comité houdt zijn deuren nog gesloten voor enige vrouwelijke invloed. De afwezigheid van ook maar één vrouw onder de meer dan tachtig leden van het IOC is kenmerkend voor de situatie bij de internationale sportfe deraties. Het percentage vrouwen dat daar verantwoordelijke functies heeft, is bijna te verwaarlozen. In de takken van sport die in het geheel niet door vrouwen worden beoe fend, is haar vertegenwoordiging in de betreffende internationale (en nationa le) bonden uit den boze. Boksen, ijs hockey, gewichtheffen, moderne vijf kamp en worstelen (in sommige landen als Mongolië is de beoefening daarvan door vrouwen en traditionele bezig heid) zijn mannenwerelden. Maar ook de sporten waar mannen en vrouwen in dezelfde wedstrijd uitkomen, is de vrou welijke bestuursinvloed gering. Hoewel er in de paardesport geen barrière tus sen de sexen ls, blijft de drempel op bestuurlijk vlak huizenhoog. Slechts 'en kele bevoorrechte' vrouwen bekleden officiële functies, zoals bij de dressuur, waar vrouwelijke scheidsrechters niet ongewoon zijn. Het voorbeeld van Pa mela Carruthers (Eng) die de taak werd toevertrouwd het springconcours te ontwerpen voor een Europees en we reldkampioenschap en voor de komende Olympische Spelen in Montreal is niet maatgevend. Bij het kunstrijden, waar het aantal beroemde en succesvolle damescoaches exceptioneel hoog is en de meeste Olympische wereld- en Europese kam pioenen door vrouwen worden en wer den getraind, is de Italiaanse Sonia Bianchetti-Garbato als voorzitster van de technische commissie kunstrijden van de ISU een gunstige uitzondering. Internationaal maken mannen verder de dienst uit. Slechts op nationaal ni veau in Finland, Zuid-Afrika, Zweden en de Sowjet-Unie hebben (enkele) vrouwen interessante bestuursfuncties. Natuurlijk wordt de vrouw niet overal buitengesloten. De sporten waar zij het volledigst is geïntegreerd zijn schermen en turnen, en in de professionele sfeer tennis. De FIE (internationale scherm - bond) is waarschijnlijk de enige die in zijn reglementen de aanwezigheid van een vrouw in de hoogste bestuursregio- nen voorschrijft. De nationale bonden gaan langzaam dit voorbeeld volgen. In Groot-Brittannlë bijvoorbeeld is Glen Haig voorzitster van de amateurscherm- bond. Van de Olympische sporten is turnen het best vertegenwoordigd door vrouwen. Valery Nagy (Hon) is de enige vrouw in het bestuur van de FIG, maar een commissie voor de moderne gymnastiek en het technische comité voor het damesturnen bestaat geheel uit vrouwen. Op het gebied van de sportieve emanci patie zijn in de tenniswereld flinke stappen gezet. Het is de tak van sport waar in tijdnood het gemengd dubbel spel als eerste onderdeel van het pro gramma wordt geschrapt. De 'dolle mi- na's' Billie Jean King en Julie Heldman ('waarom zou de vrouw bij haar sport een b.h. moeten dragen') hebben de situatie echter veranderd. Door haar inspanningen worden de dames bij de toernooiprijzen niet langer met een fooi afgescheept. Buiten de professionele sfeer wordt de stem van de vrouw echter nog niet gehoord. Daarmee is de koek echter wel zo'n beetje op. Bij een reeks federaties, die vaak met trots wijzen op de prestaties die vrouwen in de betreffende sport hebben verricht, ls de vrouw onmondig. In de hockeywereld is de afstand groot, gedeeltelijk omdat de vrouwen zelf de boot afhouden. Er zijn twee organisa ties, de FIH, met zowel dames als heren en de IFWHA, de sterk angelsaksisch georiënteerde organisatie, die slechts damesleden kent. Onder aanvoering van de Nederlandse bond, met promi nente bestuursfuncties voor dames, pro beert de FIH de dames tot een nauwer samengaan te bewegen. Tot slot een (onvolledig) aantal voorbeelden van de vrouwelijke onmedezeggenschap. Bij de IAAF (atletiek), FIS (ski), IHF (handbal), FINA (zwemmen, FISA (roeien), FIAC (wielrennen), en ICF (kano) is geen enkele vrouw in het bestuur of zelfs in enige andere afde ling vertegenwoordigd. De kanobond heeft als pleister op de wonde de Hon gaarse Erszbet Alberti als enig vrouwe lijk lid in de medische commissie. Het opmerkelijke rijtje toont dat de vrouw op de achtergrond blijft, ook in het jaar van de vrouw. Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Korfbal. Bij uitstek een sport, die van oudsher is beladen met een aureool van gemoedelijke gezelligheid. Weinig prestatief van aard en louter uitgevonden voor jongens en meisjes die gezamenlijk en sportief wilen recreëeren. Een gebeuren, waar menige roman werd geboren. Complete families langs de velden. Grappen van buitenstaanders. Eigenlijk nooit een échte sport. Al thans, zo heette het. huis dat 4 ton heeft gekost. Maar wanneer ik zie dat bij een micro- interland tussen Nederland en Bel gië in het sportpaleis Ahoy 6000 toeschouwers komen kijken en bij de kampioenswedstrijd tussen LU- TO en AKC 4000 (ook in Ahoy-red.) dan is micro de korfbaltak van de toekomst.' CENTRAAL Adri Zwaanswijk pleit ook voor de ontwikkeling waarbij micro-korfbal centraal staat. Niet in het minst omdat die spelsoort ook in andere landen loskomt. Zwaansdijk: 'We hebben vier jaar geleden met de nationale ploeg het korfbal in Spanje geïntroduceerd. Momenteel heeft men in de Spaanse provincie Malaga gesubsidiëerde competities. Waarbij men evenwel louter met achttallen in twee vakken speelt. En naast de twee grootste korfbal- landen Nederland en Belgie wordt in het derde land, Papoea Nieuw Guinea, ook alleen maar mi cro gespeeld. Een Engelsman heeft het spel daar gebracht en men is er erg enthousiast mee bezig. Ik zou graag willen dat er met dat land kontakten werden gelegd. Wat dat betreft wordt er een slecht beleid gevoerd door de Fédération Inter national de Korfbal (FIK). In we zen is er helemaal geen beleid. Het budget gaat nu nog grotendeels op aan kantoorkosten. Zo'n land als Papoea Nieuw Guinea moet je in ternationaal bij de zaken betrek ken. Dan heeft de sport pas kans om internationaal ooit iets te gaan voorstellen. Want dat is altijd het grootste probleem van korfbal ge weest in Nederland: dat het niet aansprak vanwege de uitblijvende internationale kontakten. Wanneer we tegen Brazilië zouden spelen ik noem maar een willekeurig land dan zou er polotseling wel inte resse zijn. Ook van de media bij voorbeeld.' In de FIK mag de door Zwaanswijk toch nog als behoudend afgeschil derde KNKV gelden als de meest vooruitstrevende bond. De KNKV deed ooit pogingen in Denemarken het korfbal te introduceren. Er be stond inderdaad belangstelling, maar juist op het moment dat er een basis werd gelegd, werd de nazorg volkomen verwaarloosd. Be ter heeft men het dus In het geval Spanje gedaan. En waar mogelijk aktiveert men 'ontwikkelingsgebie den' als Parijs en de Westduitse Korfbal-enclave Castrop-Rauxel. Dat historische stempel was er oor zaak van dat korfbal nooit kon uitgroeien tot een aangelegenheid die in sportieve zin aansprak. Ook al niet vanwege de handicap dat de sport internationaal moeilijk bleek te ontwikkelen. Dat laatste is nog steeds het geval. Hoewel het Ko ninklijk Nederlands Korfbal Ver bond (KNKV) zo nu en dan in de publiciteit komt door pogingen het spel in andere landen aan de man (en vrouw) te brengen. Sporadisch levert dat succesj es op. BELANGSTELLING Een meer in het oog springend succes valt evenwel op nationaal niveau te signaleren. Vooral door de opkomst van het qua sport at tractieve micro-korfbal zijn de ac centen in het prestatieve vlak ge trokken, hetgeen de belangstelling sterk heeft aangewakkerd. KNKV-bondscoach Adri Zwaans wijk (45) vertelt haast verontwaar digd dat korfbal in de zaal louter prestatiesport is geworden. Er kan over worden gediscussieeerd, in hoeverre men gelukkig kan zijn met een dergelijke ontwikkeling, maar feit is wel, dat de massa meer en meer waardering voor de bin nensport micro-korfbal weet op te brengen. Grote aantallen toeschou wers bij belangrijke wedstrijden geven aan, dat de interesse voor het vaak keiharde micro-korfbal sterk toeneemt. Adri Zwaanswijk zegt over micro korfbal: 'Het spreekt de mensen aan. Micro-korfbal is interessant om te zien. Allereerst wordt het in twee vakken gespeeld in plaats van drie bij het veldkorfbal. Daarnaast wordt het met achttallen gespeeld, vier minder dan bij veldkorfbal. Dat betekent dat de vier minsten automatisch afvallen. Een kwalita tieve verbetering dus.' SNELLER Micro-korfbal is vooral interessan ter, omdat het sneller is. Weer in vergelijking met veldkorfbal vinden er in kortere tijd veel meer hande lingen plaats. Persoonlijk ben ik er ook van overtuigd dat micro-korf bal het veldkorfbal volledig gaat overtroeven. Er komt sowieso al een ontwikkeling van specialisme. En daarbij zie ik de topspelers kie zen voor het micro-korfbal. Veld korfbal van enige betekenis zie ik over tien jaar niet meer. Hoewel het voor een groot aantal clubs natuurlijk erg moeilijk ligt. Blauw Wit bijvoorbeeld zit met een club- MONTREAL (AP) De Canadese Olympische Vereniging (COA) heeft het organiserend comité voor de zomerspelen 1976 laten weten dat het per 15 februari moet beslissen of de Spelen al dan niet in Mon treal zullen kunnen worden gehouden. De COA heeft in een brief aan het organiserend comité, COJO, ge zegd dat indien de Spelen niet op tijd in Montreal kunnen beginnen men hiervan zo snel mogelijk het Internationaal Olympisch Comité op de hoogte zal moeten stellen opdat het IOC een andere stad kan De burgemeester van Montreal, Jean Drapeau, en leden van het COJO zullen voor een commissie van de nationale vergadering verschijnen om vragen te beantwoorden met betrekking tot de zomerspelen in Montreal. Ook gisteren is het nog niet gekomen tot een hervatting van de werkzaamheden aan de nog in aanbouw zijnde Olympische projecten in Montreal. De metaalarbeiders zijn voor de tweede achtereenvolgen de dag teruggestuurd, omdat de strenge vorst (temperaturen tot min 25 graden) alle bezigheden zou uitsluiten. Michel Galarneau, voorzit ter van de metaalbond, verklaarde dindsdag dat hij het vorstverlet niet accepteert en dat hij de leden van zijn organisatie heeft aange raden om te zien naar ander werk. 'We boijcotten de 'Olympische' werkzaamheden niet, we willen er alleen niets meer mee te maken hebben', aldus de heer Galarneau kryptisch. Een gemeentelijke woord voerder heeft gezegd dat er woensdag weer gewerkt zal kunnen wor den. Repliek van Galarneau: 'Diegenen van mijn mensen die komen zullen in elk geval ook maandag en dinsdag uitbetaald moeten krij gen'. Inmiddels hebben de twintig helers, die betrokken zijn bij de bouw van het wielerstadion en wier staking bij die van de metaalarbeiders tot dusver in het niet was verzonken, nieuwe eisen ingediend. Zij wensen een arbeidstijdverkorting van vijftig tot veertig uur per week. Reeds 5000 kaarten in voorverkoop iveg DEN HAAG (ANP) In de Noorse ploeg voor het Europees kam pioenschap schaatsen, zaterdag en zondag op de kunstijsbaan van Heerenveen, debuteert Kay Stenshjemmet. Hij vervangt Asle Jo- hansen, die vorig jaar vijfde werd bij het Europees kampioenschap en achtste bij het wereldkampioenschap. Adri Zwaanswijk Maar Zwaanswijk heeft nog meer plannen. Hij zegt: 'In maart zou den, we met het nationale team naar Amerika gaan. We zouden daar korfbal op een universiteit voor sportleraren gaan demonstre ren. Financiëel was alles geregeld, maar uiteindelijk waren organisa torische redenen er de oorzaak van dat het dit jaar nog niet door kon gaan. Het wordt volgend jaar.' In eigen land verwacht Zwaanswijk dat ook het micro-korfbal al snel niet meer buiten sponsoring zal kunnen. Zwaanswijk: 'Geen enkele zaalsport ontkomt aan sponsors. Maar voor het ons overkomt, moe ten we wel op papier hebben in welke vorm. Van andere zaalspor ten hebben we het voorbeeld hoe het allemaal niet moet. Er is bin nen de KNKV een comissie spon soring, maar eerlijk gezegd heb ik daar nog nooit iets van vernomen. Het micro-korfbal moet die sponso ring zuiver houden. Waarbij beta lingen aan spelers en speelsters on mogelijk moete.i zijn.' MATTY VERKAMMAN De Noorse ploeg bestaat uit Kay Stenshjemmet, wereldkampioen Sten Stensen, Amund Sjoebrend en Jan Egil Storholt. Reserve is Erik Vea. Laatstgenoemde zal niet naar Nederland komen. Hij neemt samen met Ter je Andersen, Alf Rekstad, Ivar Aarne, Asle Johansen en Ole Iversen deel aan wedstrijden van 22 tot 24 januari in Madonna di Campiglio en van 25 en 26 januari in Cortina d'ampezzo. De publieke belangstelling voor het toernooi om het Europese schaats kampioenschap op de ijsbaan Thi- alf in Heerenveen is groot. Dins dagmorgen waren in de voorver koop reeds meer dan 5000 kaarten verkocht, waarbij alle plaatsen op de overdekte tribune. Het aantal van 5000 ligt hoger dan vorig jaar toen op de zelfde baan het wereld kampioenschap voor dames werd gehouden, waarbij Atje Keulen de titel veroverde en dat op de laatste dag voor een vol huis werd afge werkt. MET HöFL De Westduitse schaatsenrijdster Mo- nika Holzner-Pflug heeft tijdens een interview voor de Westduitse televisie verklaard niet te willen doorgaan met haar wedstrijdloop baan als zij niet met Herbert Höfl kan blijven trainen. De Olympische kampioene op de duizend meter zei liever te zullen stoppen dan met iemand anders dan Höfl, die heeft aangekondigd per 1 juli a.s. ontslag te nemen, te moeten trainen. In dien Höfl inderdaad zijn ontslag neemt wil Monika Holzner, die zegt alles aan Höfl te danken te hebben, hem als privé-trainer hebben. Mo nika Holzer hoopt dat de West- duise schaatsbond daar dan toe stemming voor verleent. ATJE WINT In Assen zijn nationale schaats wedstrijden gehouden voor b-rij- ders en rijdsters en degenen, die afvielen voor de kernploeg. Atje Keulen-Deelstra reed daarbij haar eerste klassementswedstrijd van dit seizoen. Zij won zowel de 500 als de 1500 meter in respectievelijk 46,5 seconden en 2.32.3. De wedstrijden in Assen vormen in feite het eerste deel van de vierkamp, die volgen- dende week dinsdag in Deve<nter De uitslagen: Dames: 500 meter. 1500 meter. 1. Atje Keulen Deelstra 46,5 2.32.3; 2. Truus de Koning 47,6 2.33.2: 3. Gerda Katee-Rljneveld 48,5 2 36 5; 4. Jeltje Hes- linga 48.6 2.39.3; 5, Marian van der Berg 4-6 2.39.0. Sprinters: 500 en 1000 meter: 1. Plet de Boer 41,7 1.29.7; 2. Arjan van de Kreeke 42.7 1.28.2; 3. Tjlbbe Hoks 42.3 1.29.1; 4. Andre Kraayenveld 42.3 1.30.9. All-rounders: 500 en 5000 eter plus tussenklassement: 1. John Oudt 42.6 8.29.3 93.500; 2. Karei Draayer 43.9 8.18 8 93.870; 3. Peter Lake (Gb) 43.4 8.31.3 94.530; 4. Cock Slakhorst 45.1 8.20.8 95.180; Ton Stlgter 44.6 8.30.3 95.630. SAN JUAN (Porto Rico (AFP) Betty Stöve heeft in de eindsti van een internationaal toernooi1 Palmas del Mar op Porto Rico vj loren van Chris Evert. Nederlar sterkste speelster had op weg ns de eindstrijd achtereenvolgens len Gourlay, Kristin Shaw Nancy Gunter verslagen. Het to nooi van Palmas del Mar werd één dag afgewerkt volgens afval if steem. De partijen gingen o slechts één set van ten hoog dertien games. De speelster, die eerst zeven games had gewonn was winnaar. In de eindsti'e speelden Evert en Betty Stöve maximale aantal games, want Amerikaanse speelster won met Tom Okker heeft zich gepla^O voor de derde ronde van het pr toernooi om het Amerikaans doorkampioenschap in Philadelpl}13 het eerste WCT-evenement van jaar. De als vierde geplaatste derlander won met 6-2 6-3 van Spanjaard Jose Higueras. Zo Okker als Higueras had in de eeiu: ronde vrijgeloot. a Rod Laver zal verder niet opni#e de Amerikaanse professional tpj op overdekte banen veroveren, linkshandige Australiër verloor de tweede ronde van zijn landel noot Phil Dent, 6-7, 7-5, 6-7. Di die ooit als ballenjongen voor ver heeft gewerkt, had zelfs gs set van Laver gewonnen in de partijen die zij tot nu toe te elkaar hebben gespeeld. In de slissende set kwam Laver wel tek van 0-3 en 3-5 tot 6-6, maar in n beslissende spel (tiebreak) veriu hij met 3 tegen 7 slagen. Een an re verrassing van het toernooi Philadelphia was de nederlaag 1 de als achtste geplaatste Aleks der Metreveli (Rusl) tegen Si wood Stewart (VS);6 -3, 3-6, 01 DEN HAAG (ANP) Jaap Kot man heeft bondscoach Cees Ta laten eten niet mee te kun gaan met de Nederlandse hoek ploeg naar Maleisië, waar van 1 en met 15 maart het toernooi het wereldkampioenschap wordt houden. De HGC-speler kan een en ander niet combineren zijn studieschema. Na Coen E nenberg, is met Kooreman in kfe; tijd de tweede vaste achtersp uit de nationale equipe weggef len. Kooreman zal worden vervr gen door Ad Boelaars van B mendaal. De selectiegroep voor Maleisië, trekt op woensdag 19 februari njf Singapore, waar in het weekei van 22 en' 23 februari wedstrij worden gespeeld tegen het t<^ van Singapore en een land uit B-poule van het toernooi om wereldkampioenschap. Maandag februari reist het gezelschap door naar Koeala Loempoer. treedt Argentinië 27 februari in oefenwedstrijd als tegenstander Nederland start de strijd om verdediging va*, de wereldtitel op' maart tegen Spanje. Piet Duine. directeur van d» KNHB, heeft middels een inspectietocht i Koeala Loempoer gemaakt. 'Ik daar wel een gunstige indruk de organisatie gekregen', zei gistermiddag. 'Het onderdak spelers en officials is goed gerekt De kwaliteit van de velden is gens mij het zwakste punt. Ik de terreinen gezien van het g Merdekastadion, dat wordt bouwd, en het Mindefstadion. zijn echte knollentuinen. Maar alle kanten is mij de verzekejr gegeven dat alles op tijd in ordeje komen. Het Maleisiche leger is ieder geval al druk bezig de vJ te verbeteren. Maar zo mooi al|1 Amstelveen zal het wel niet den.' De zestien spelers voor Maleisië Maarten Sikking (HTCC), Doyer (HCKZ), André Boll 'Kampong), Marinus Dijken (HGC), Ton Pierik (Hattem), J| van der Heyden (Tilburg), Wo Kan (HCKZ), Ron Steens (HCI Ad Boelaars (Bloemendaal), Jorritsma (Amsterdam), Paul ter (Amsterdam), Jan Boej (Amsterdam), Hans en Ties Ki (beiden HCKZ), Wouter Lei (HGC) en Patty Mundt (Hattei CHRISTCHURCH (UPI) De po pulaire Australische tennisspeelster Evonne Goolagong heeft een scheurtje in het kraakbeen van de pols van haar rechterhand en zal minstens drie maanden lang niet in toernooien kunnen uitkomen. De 23-jarige Australische kampioene heeft zich teruggetrokken uit het toernooi om de titel verharde ba nen van Nieuw Zuid Wales, dat volgende week begint en zal waar schijnlijk ook het eerste gedeelte van haar trip door de Verenigde Staten, die op 5 februari zou be gonnen, afzeggen. Evonne werd za terdag in de tweede ronde van het toernooi om de grasbaantitel van Nieuw Zeeland verslagen door de Britse Lesley Charles: 7-6, 6-1. Na dep artij raadpleegde ze een dokter in Chrischurch, die haar het slechte nieuws vertelde. De titels v an de Nieuwzeelandse kampioenschappen werden gewonnen door de Oosten rijker Gerhard Wimmer en de Brit se Sue Mappin. Wimmer versloeg in de fi ale de Nieuwzeelander Russel Simpson met 6-7, 6-2, 7-6, 6-4. Sue Mappin won met 6-4, 6-4 van haaf landgenote Lesley Charles, dezelfde die Evonne Goolagong had versla gen. WIJK AAN ZEE (ANP) De zevende ronde van het Hoog ovenschaaktoernooi is bepaald geen gelukkige ronde voor de Nederlandse deelnemers gewor den. De grootmeesters Jan Tim man en Jan Hein Donner slaag den er niet in tot zelfs maar ge deelde puntenwinst te komen met de Bulgaar Popov en de Hongaarse grootmeester Por- tisch, terwijl ook Hans Ree ver loor. Koploper Lajos Portlsch versloeg grootmeester Jan Hein Donner. In een Konings-Indlsche partij. De Nederlander was daarin eigenlijk nauwelijks tot een fel duel geko men. Het bracht Portisch, van na ture favoriet voor de eerste plaats, op 6 uit 7. Wel heel ongelukkig was de nul die grootmeester Jan Timman moest incasseren van de Bulgaarse mees ter Popov. Diens positie was gedu rende uren niet al te florissant, doch hij bleef overeind. In de slot fase vergiste Timman zich ver schrikkelijk. Hij moest vrijwel ge forceerd capituleren. Met 4 uit 7 is zijn plaats weliswaar niet slecht, doch 2 punt achterstand op Por tisch maken de strijd om de hoog ste eer problematisch. Daarnaast ging Ree, met wit tegen Gligoric spelend, ten onder. De Ne derlander stond gedurende zo'n 20 zetten alleszins comfortabel. Hij overschatte echter zijn kansen, of onderschatte de tegenkansen. Hoe dit zij: de Joegoslaviër kwam tot een koningsaanval, die hij knap doorvoerde. Sosonko-Kavalek werd remise, na een pittige gedachtenwisseling. So sonko, die op 8 punt koerst - het grootmeesterresultaat - handhaafde zijn ongeslagen record en kwam tot 4V£ punt. Nog 3% uit 8 en hij heeft een eerste grootmeesterresultaat op zijn naam gebracht. Men denke overigens niet te licht over die taak - daar vele van zijn aanstaande tegenstanders kandidaten voor de eerste prijs zijn - doch de geweldi ge kennis die Sosonko paraat heeft, levert hem wel de middelen voor remise-investeringen. Sensationeel was ronduit de neder laag van Geiler - met wit nog wel - tegen de Westduitse crack Robert Hübner. Gelier, jarenlang kandi daat voor het wereldkampioen schap, ls in deze krachtmeting on herkenbaar. Tot nog toe speelde hij zes keer remise, Gisteren verloor hij zelfs. Met 3 uit 7 staat hij lager op de ranglijst dan in enige wed strijd uit zijn zo met lauweren ge tooide verleden. Langeweg-Furman was een redelij ke puntendeling. De Nederlander klom licht, de Rus bleef ongesla gen. Vandaag hebben de spelers vrijaf. Donderdag zal Browne-Portisch wel het belangiijkste gevecht worden. GrootmeesterBroep: zevende ronde: Sosonko (Ned.)-Kavalek (VS) 44 - 44. Smej- kal (Tsj)-Browne (VS) afgebr. Portlsch (Hong.)-Donner (Ned.) 1-0. Timman (Ned.)-Popov (Buig.) 0-1. Hort (Tsj)- Kuljpers (Nedafgebr. Gelier (Rusl.)- Htlbner (Wld) 0-1. Langeweg (Ned.)-Fur- man (Rusl.) 44-44. Ree (Ned.)-Gligoric (Joeg) 0-1. Afgebroken partijen: zesde ronde: Kavalek-Ree 1-0, Gligorlc-Lange- weg afgebr. Popov-Portisch 01, Donner- Smejkal 0-1. Stand na 7 ronden: 1. Portlsch 6. 2 Kavalek 5. 3 Smejkal 444 1 afgebr. 4 Sosonko 444. 5 Browne 4 1 afgebr. 8 Furman 3',4. 9 Gligoric 3 1 afgebr. 10/12 Donner, Geiler, Hübner 3. 13 Langeweg 2 1 afgebr. 14 Popov 2. 15 Ree 1V4. 16 Kuijpers 44+1 afgebr. Meestergroep zevende ronde. Ek (Zweden) Brthm (Ned) afgebr. En- klaar (Ned.)-Dvoreckl (Rusl.) 0-1. Clocal- GROOTMEESTERGROEP ZEVENDE RONDE WIT: H. Ree (Nederland) Zwart: S. Gligoric (Joegoslavië) I. d2-d4, Pg8-f6; 2. c2-c4, g7-g6; 3. Pbl-c3, Lf8-g74. e2-e4, d7-d6; 5. Pgl-f3, 0—0; 6. Lfl-e2, e7-e5; 7. 0— 0, Pb8-c6; 8. d4-d5, Pc6-e7. Een overbekende variant van het Konlngs-Indisch. 9. Pf3-d2, c7-c5; 10. Tal-bl, Pf6-e8; II. b2-b4, b7-b6; 12. a2-a4, f7-f5. Bekende motieven; wit beukt tegen de zwarte damevleugel-pionnen, zwart poogt, tot koningsaanval te komen. Ondanks honderden partij en als ervaringsmateriaal wacht men nog steeds op het laatste be slissende woord van de analytici. 13. a4-a5, Kg8-h8. Riskant, doch wel ondernemend. 14. Ddl-a4, Lc8-d715. Da4-a3, Pe7- g8; 16. Le2-dl, Pe8-f6, 17. Ldl-a4, Lg7-h6. Alle manoeuvres zijn duidelijk; wit heeft overigens nog steeds het lich te openingsvoordeel gehandhaafd. 18. b4xc5, b6xc5; 19. La4xd7, Dd8xd7; 20. e4xf5 g6xf5. Nog steeds staat wit beter. 21. Da3-b3, a7-a6; 22. Pd2-f3, f5-f4; 23. Db3-c2.. Niet al te sterk 23. Tf8-f7; 24. Tbl-b6? Maar dit ls een regelrechte fout. Nu krijgt zwart scherpe aanvalskansen. 24. Tf7-g7 Indien wit thans poogt door Pd2 en f3 een defensie op te bouwen stoort zwart met het pionoffer.f3, het geen in vele varianten goede takti- sche kansen biedt. 25. Dc2-d3, Dd7-h3; 26. g2-g3, e8. Dodelijk: de dreiging.e4 legtk lam. |1 27. Pc3-e4. Indien 27.'p'e2, dan 27. Pg4. i 27. Pf6xe4; 28. Dd3xe4, Pg8R; 29. De4-e2, e5-e4; 30. Lcl-b2. ..bi Gespeeld in de hoop op taktlèi kansen, overigens in troebel wa» 30. e4xf3; 31. De2xf3, Pf6. 32. Df3-g2, Dh3-h5 |1 De winnende zet. 33. Tb6xd6, I4-f3; 34. Dg2-hl, 1 Ietwat automatisch gespeeld. DIP! 3'.. Pf2: was mogelijk. 11 35. h2-h3, Pg4xf3: 36. Td6>' Tg7xg3f; 37. Kglxf2 Te8-e2t; 1 Kf2xg3 Dh5-g5t 39. Kg3xf3 Te2| 40. Kf3-f2 Dg5-g3. Mat. tea (Roem.)-Portlsch (Hong.) afgebr. Llg- terlnk (Ned.-Weinstem (VS) 1-0. Dleks (Ned)-Sznapik (Polen) 10. Slgurjonsson (IJsl.)-Vadasz (Hong.) 1-0. Martz (VS)- Tlmman (Ned) 44 - 44- Buklc (Joeg)- Schmtdt (Polen) 44-44. Afgebroken par tijen zesde ronde: Böhm-Buklc 44 - 44, Sznapik-Ligetrlnk 01. Portlsch-Enklaar 44- 44. Stand na 7 ronden: 1 Dvoreckl 6. 2 Schmidt 5. 3/4 Llgterlnk, Slgurjonsson 444. 5 Vadasz 4 1 afgebr. 6/7 Portlsch, Clocaltea 314 1 afgebr. 8/9 Dleks, Buklc 314. 10 Sznaplk 3. 11/12 Weïnstein, Böhm 2% 1 afgebr. 13 Martz 2 «4- 14 Enklaar 2 1 afgebr. 15 Ek 144 +1 afgebr. 16 Timman 1. Damesgroep derde ronde. Mlje (Ned.)-Podrajanskaya (Isr.) 1-0. Geor- gleva (Bulg.)-Gaprlndashvlll (Rusl.) 0-1, Van der Glessen (Ned.)-Plhajllc (Joeg.) afgebr. Belle (Ned.)-Veroczy (Hong.) 0-1. Eimert (Wld)-Vreeken (Ned) afgebr. I dorescu (Roem.)-Ivanka (Hong) af Afgebroken partijen tweede ronde: 1 ken-Belle 44-".4. Stand na 3 ronden: 1 Gaprlndashvlll 3 2 Ivanka 2 1 afi 3 Veroczy 2. 4 Vreeken 144 1 affe 5 Van de Mlje 144 6/8 Eimert, Teodora, Plhajllc 1 1 afgebr. 9 Georgleva F Van der Glessen 44+1 afgebr. 11 I 44. 12 Podrajanskaya 0. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 8