Utrecht moet knoop van vuilafvoer doorhakken weerrapporten het weer - ommentaar jortus (1) jortus (2) een leek over be j aardenhui zen Van Huiten hoopt: niet verbranden maar naar VAM in Drente Irriterende winter luchtrampen 'misdadigers' bezuiniging Magneet haalt t blik eruit Sneeuwbericht UW/KWARTET WOENSDAG 22 JANUARI 1975 BINNENLAND T5-K7 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Twente Vllssingen Zd Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mailorca München Nice Oslo Parijs Rome Sp'.lt Stockholm Casa blanca Istanboel Las Palmas Tel Avlv Tunis zw bew 7 1 zw .bew 6 3 regen 6 1 regen 6 1 regen 6 1 regen 7 3 zw. bew. 8 1 regen 6 0.4 zw. bew. 8 2 onweer 5 1 licht bew. 5 0.1 geh. bew. 11 0 regen 7 9 geh. bew. 5 2 h. bew. 2 2 zw. bew. 6 0.4 regenbui 7 0.1 h. bew. 8 0.1 z. bew. 2 0 regen 3 0.1 geh. bew. 5 0.4 onbew. 12 0 regen 7 0.1 h. bew. 8 0 regen 4 2 onbew. 8 0 regen 14 1 regen 12 2 geh. bew. 7 0 zw. bew. 12 0 zw. bew. 4 6 half bew. 10 0.3 mist 15 0 onbew. 13 0 regen 4 1 zw. bew. 16 0 regen 7 0.1 geh. bew. 20 0 onbew. 17 0 regenbul 16 3 is eigenlijk maar één uitgangspunt een gesprek over abortus: ook hen die deze ingreep aanvaarden probleemoplossing voor een zwan- vrouw, namelijk dat het een n van bescherming van leven en ;ijn is door te doden. klinkt nogal voor de hand ind, maar het blijkt keer-op-keer nodig dit uitgangspunt nog even ormuleren natuurlijk niet om dan ook zout in oude of verse den te wrijven, maar vooral om irlinge ergernis te voorkomen; om terughoudendheid te leren bij ons ken en handelen. s immers wordt hier of daar nog eens de indruk gevestigd, dat het legalisering of het vrijgeven van tus om iets moois, iets begeerlijks een mogelijkheid, die nu nog net de emancipatie van de mens reekt. enthousiasme een betere zaak •dig is even vervelend en mis- nd als het irrationele en het on- ename verdoezelende taalgebruik de meer natuurwetenschappelijk rmde verdedigers. Zo noemt bij beeld de stichting die een aantal ij tusklinieken exploiteert zich Sti- aStichting voor Medische Dgerschapsonderbreking, alsof het een tijdelijke en daardoor te itschuldigen onderbreking gaat laats van een definitief afbreken; -)(loet in deze gesprekken de vrucht, embryo, het dan doen met de ,a Ier zwaar belaste uitdrukking: wat igerschapsweefsel. dat uitgangspunt ook is er een slijkheid ons te bevrijden van het ïu toe vooral door de technische m ïlijkheden ingegeven denken van wat medici, waardoor de grens het technisch mogelijke ook de van het toelaatbare is een nering, die al heeft geleid tot de lende opmerking dat straks in dat pisch-medisch denken de normale filing de moeilijkste procedure zal iat uitgangspunt: abortus is pro- Onopiossen door te doden, is het 52 schijnlijk ook mogelijk een ge- ïschappelijke basis te vinden voor ijazing over het feit, dat juist nu de e ïlijkheden van vrije abortus wor- bepleit; op het zelfde ogenblik dat re oplossingen-door-doden (dood- oorlog) terecht aan zulke diep- kritische beschouwingen wor- |onderworpen. tot terughoudendheid dwingen- - uitgangspunt lijkt ons ook de t geschikte basis voor het door lolitieke ontwikkelingen opgelegde ek over legalisering van de abor- ljn vooral over de inhoud, die aan jrfaegrip 'legalisering' moet worden e/en. ci ers: in het gesprek zal iedereen rftrijd roepen, dat hij of zij natuur- geen voorstander is van abortus, slechts voorstander van legalise- k Zonder nadere precisering is dat r een leeg begip. ui vïn nogal technocratische beschou- over abortus (namelijk hoe il en goed het hier allemaal ging dat de politici zich er mee be- den) in het weekblad 'Medisch act' van twee weken geleden legt socioloog Veenhoven een tabel het aantal abortussen in het nland over. Daaruit blijkt dat in ;>arije (waar de abortus is gelegali- in 1970 tegenover duizend dgeborenen 1.297 abortussen len en in 1972 1.168. Daar is dus elijk abortus een regel; een min- Hjeer gebruikelijke vorm van anti- eptie en/of middel tot bevolkings- ek. rschijnlijk zal niemand in Neder- dergelijke toestanden hier willen, laat ons dan wel behoedzaam en de puntjes op de i zetten om uitzonderlijke karakter van een leemoplossing door doden te on- SPrepen. Ier daar nu al te diep op in te de memorie van toelichting is sb niet verschenen lijkt ons op dit het initiatiefwetsontwerp van en ARP een vooruitgang op het :n paar jaar oude ontwerp van berts en Roethof, is bijvoorbeeld een vooruitgang het wetsontwerp van KVP en de arts niet meer zo alleen laat i als Lamberts en Roethof zich /oorstelden. Wat dat betreft is het Dntwerp van Lamberts en Roethof ilijk nu al een geweldig anachro- vijl de hele maatschappij en de tiek er op uit ..ijn zoveel mogelijk Jndingen te leggen tussen allerlei °3idueel handelen en de maatschap- jjJcreëerden Lamberts en Roethof vo de arts die abortus wil plegen est plegen) een soort in reincultuur a3chte positie; niet ongelijk aan die priesters en medicijnmannen in oijitieve maatschappijen; mensen injniemand naast zich dan God (dat ,njeventueel) en het eigen geweten. '®j echter de uitzondering tot norm inkt, voorkomt ook dat artsen bij ietelf een afstomping van het ge bleven moeten constateren als fvan in de Haagse Post van vorige oef de Bloemenhove-arts Tuinier ge- rd£t: 'een erg destructieve in- een gewenningsproces, dat is.een verdringingsproces, bij je de nare kant van het werk en duur niet meer hoeft te zien'. onder redactie van loessmit Van onze weerkundige medewerker Een leze in Woerden vindt deze rubriek niet objectief genoeg over streng winterweer. Hij heeft eicli vooral gestoten aan een zinsnede over het Balkan-hogedrukgebied. Daarvan hadden wij in een jolige bui gezegd dat het ons verwent met heerlijke temperaturen. 'Een beetje vorst en gezonder weer is blijkbaar niet uw wens', schrijft hij. We kunnen best meegaan met briefschrijver: pittig, helder vries weer is vooral na een natte periode vaak een verademing. Maar. zelfs een weerman heeft niets te wensen. Hij verwacht alleen maar, en pro beert de toekomstige realiteit zo veel mogelijk te benaderen. Verder commentarieert hij. Ook al ver langt hij ernaar eindelijk weer eens z'n schaatsbenen uit te slaan op natuurijs, de regendepressies en het zachte weer blijven komen; omdat de natuur daar deze winter nu een maal op uit is. Zo sterk geprofileerd was de lucht drukverdeling al voor Kerstmis, dat we toen al niet meer geloofden in een ijzige ommekeer in januari en daarvan kond deden. Misschien irriterend voor het legioen teleur- gestelden. Toch de waarheid en niets dan de waarheid. Wat een voorrecht, dat de mens niet voor het weer aansprakelijk is. Hou u vast, ook vandaag weer moet een de schaatsliefhebbers onwelge vallige ontwikkeling boven de oce aan gesignaleerd worden: de weste lijke stromingen zijn daar de laat ste dagen opnieuw veel krachtiger geworden. Gevolg een voortgezette toevoer van regen- en buienstorin gen en na een kleine afkoeling weer snel nadering van een regen zone met zachte lucht. De tv biedt vanavond een flink brok nostalgie in de vorm van een film over de elfstedentocht in 1963 (20.20-21.40 u. Nederland I). Na die 18e januari 1963 is er geen enkele tocht meer gereden, maar let Een leek over bejaardenhuizen. Het gebrek aan zinvolle tijdsvul- ling manifesteert zich in onver draagzaamheid, zowel bij de jeugd als bij de ouderen, consta teert H. J. Zandbergen in het tijdschrift 'De Bejaarden'. Hij is de provinciaal recreatieconsulent in Overijssel en zegt er meteen eerlijk bij dat hij 'een volslagen leek' op het gebied van de be jaardenzorg is en dus makkelijk praten heeft, maar dat weer houdt hem niet zijn ideeën over bejaardenhuizen vrijmoedig te spuien. Hij heeft daar nogal wat kritiek op, maar denkt ook een oplossing voor de in zijn ogen meest schrijnende problemen aan de hand te kunnen doen. Oudere mensen in tehuizen, heeft de heer Zandbergen met eigen ogen gezien, staan veel verder van de gewone samenle ving af dan menigeen beseft: ze zitten in 'comfortabele cellen', zien hun medebewoners op de jang en in de conversatiezaal. Ze kunnen vrij in en uit de 'cel', iat wel. verder ook nog naar buiten als ze de sfeer binnens huis even willen ontvluchten, maar komen dan terecht in 'een enorme tuin met steriele gazons en afgelikte bloemperken, archi tectonisch veelal fraai van opzet en een harmonisch geheel met de bouwkundige elementen. Maar het zijn kijkruimten, ze kunnen niet gebruikt worden, je kunt er alleen maar zitten'. Eén en al gebrek aan zinvolle tijds passering dus, die zich volgens de heer Zandbergen net als bij iedereen, ook bij ouderen ont laadt in onverdraagzaamheid: 'Als wij ons vervelen, als wij kwaad zijn, gaan wij iets doen. De bejaarden kunnen evenwel niets'. Zelfs buiten kun je daar je agressie alleen maar kwijt aan de man of vrouw die naast je op de bank gaat zitten. 'Ze praten over vroeger, kijken t.v. en bekritiseren elkaar. Niemand en niets deugt. De directie is waardeloos, de organisatie is slecht en de buurvrouw is een kreng. Ze vervelen zich, worden negatief kritisch en deugen al leen zelf nog maar'. Aan die verveling kan volgens hem best iets gedaan worden: een bescheiden complex volks tuintjes in al dat steriele groen kun je de bewoners bijvoorbeeld geven, waarin mannen en vrou wen zich op de natuur kunnen uitleven. 'Bovendien is het een ontmoetingsplaats voor mensen met een gelijkgerichte belang stelling. Ideeën en ervaringen kunnen worden uitgewisseld, agressie kan worden wegge- schoffeld en de verveling kan op de composthoop worden ge gooid'. En dieren. Natuurlijk geen koeien en varkens, maar een hoekje voor kleinvee moet toch mogelijk zijn, denkt de heer Zandbergen, vooral voor die mensen die noodgedwongen af stand van hun huisdier moesten doen. 'De groene ruimte rondom bejaarden- en verzorgingscentra moet niet worden gericht op de voorbijganger, maar op de bewo ners van het huis'. Of dat dé oplossing zou zijn. is natuurlijk niet te- voorzien. Niet alle oudere mensen voelen zich gelukkig met een schoffel en een hark of tussen kippen en konijnen, niet alle bewoners van tehuizen vervelen zich zo stier lijk en natuurlijk zijn heus niet alle bejaardencentra zo saai en steriel als de heer Zandbergen ze beschrijft. Maar die tehuizen die het wel zijn, kunnen zich zijn 'lekepraat' ter harte nemen: 'Opmerkingen als: het is lastig, of: het staat rommelig, zijn niet houdbaar tegenover een stukje levensgeluk van een categorie van onze bevolking die al zóveel moet missen. Vraag niet hoe het kan, maar dóe er iets an'. De Engelse tweelingzusjes Maureen Smith (links) en Yvonne Gale beschouwen het zelf als een wonder: niet alleen zijzelf zijn op de zelfde dag geboren, maar ook brachten ze allebei hun eerste baby op hetzelfde tijdstip ter wereld. Trots houden ze hier in het ziekenhuis van hun woonplaats Kingston aan de Theems hun zoontjes Andrew en Simon in hun armen, die samen ook wel weer een tweeling lijken. Bij zeventien vliegtuigongeluk ken in de hele wereld zijn vorig jaar 1535 mensen omgekomen, staat in het in Genève verschij nende luchtvaarttijdschrift In- teravia. Dat zijn er 535 meer dan in 1973 maar altijd nog aanzienlijk minder dan bij on gelukken op de weg. Twee luchtrampen waren niet alleen de ergste van vorig jaar, maar zelfs van de hele geschie denis van de burgerluchtvaart: de ramp met het Turkse vlieg tuig bij Parijs op 3 maart, waar bij 346 mensen omkwamen en die met het toestel van Martin air op Ceylon (4 december;, waarbij 191 doden vielen. In Frankfort heeft de politie een eind gemaakt aan een bijeen komst van neonazi's die daar de 33ste verjaardag herdachten van de conferentie van Wann- see: op die conferentie is in dertijd besloten tot 'Endlösung der Judenfrage.' Toen de politie arriveerde, was de vergadering al een flink eind gevorderd: er wa ren verscheidene sprekers ge weest. waaronder de advocaat Manfred Roeder. die alle minis ters in het Westduitse kabinet tot 'misdadigers' bestempelde. Ook de Amerikaan Robert Kempner. procureur-generaal tijdens het proces van Neuren berg, noemde hij een 'misdadi ger.' Waarom de politie zo laat in greep, is een raadsel: in de buurt hadden anti-fascisten al geruime tijd tevoren tegen de 'herdenking' gedemonstreerd. Een ingezonden briefje in een krant: 'Mijne heren, ook wij hebben op onze manier meege holpen aan de strijd tegen de inflatie. Wij zijn zeer zuinig ge weest met onze auto en hebben de lucht in de banden dan ook tot een minimum teruggebracht'. Zo'n briefje kun je eigenlijk al leen maar in een Engelse krant verwachten en dat klopt ook: het stond in de Times en was geschreven door vier autorij dende heren van het Engelse platteland. Verknipt door Hans Schmit DEN HAAG In Nederland wordt jaarlijks zo'n vijf miljoen ton huisvuil opgehaald. Dit betekent dat iedereen, van baby tot be jaarde, per jaar gemiddeld veertig vuilniszakken voor de deur zet. Deze zakken verdwijnen in verbrandingsovens, komen op een stortplaats terecht of worden afgevoerd naar Wijster (Drente) en Mierlo (bij Eindsoven), waar een klein deel van het vuil tot compost wordt verwerkt. Het mede door de Club van Rome gegroeide besef dat de grondstof- fenvoorraad niet onbeperkt is, heeft de laatste jaren het denken over wat we met ons vuil doen in beweging gebracht. Verbranden mag bij veel gemeenten populair zijn (zo stapte in 1968 Den Haag nog over op verbranding), het is echter wel een radicale oplossing: wat je verbrandt, ben je kwijt. Het gaat als rook de lucht in of het blijft als slak en as in de oven achter. Waardevolle grondstoffen gaan verloren: de mogelijkheid iets terug te winnen uit het vuil is afgesneden. De laatste jaren zijn de methoden om grondstoffen terug te winnen uit het vuil (recycling) be ter ontwikkeld. Was vroeger com- postering. zoals het staatsbedrijf VAM (Vuilafvoermaatschappij) dat in Wijster en Mierlo doet, de enige mogelijkheid, nu kunnen al blik (tin en staal), glas, papier en plas tic uit het vuil worden gehaald. Bovendien kan het vuilrestant ook ten dele worden gebruikt voor ver vaardiging van andere stoffen. Tegen deze achtergrond woedt in Utrecht al geruime tijd strijd over de wijze van vuilverwerking. Hoe wel het provinciaal bestuur in 1971 stelde dat afvoer door de VAM de beste weg is, houden Utrecht en enkele omringende gemeenten vast aan verbranden. Zij richtten daar voor in 1973 de VMU (Vuilverwer king Midden Utrecht) op, wezen Maarssenbroek aan als de plaats waar de oven zou worden gebouwd en zouden 28 november vorig jaar besluiten over de vraag of de op dracht tot bouw van de oven aan Bronswerk (de laagste inschrijver) zou worden gegeven. Die beslissing is toen echter uitgesteld tot mor gen, wanneer de VMU zich opnieuw over de vraag buigt. Verantwoordelijk voor dit uitstel is staatssecretaris Van Huiten. die het vuil graag naar Drente ziet afge voerd. Niet omdat hij iets te maken heeft met het probleem van de vuilverwerking, maar om de een voudige reden dat de VAM het vuil per trein vervoert. Van Huiten, die verantwoordelijk is voor de spoor wegen, heeft van het kabinet op dracht gekregen de verliezen van de spoorwegen weg te werken. Het vervoer van méér vuil zou het ver lies van de spoorwegen aardig kun nen drukken. Want de treinen rij den 's nachts toch al naar Wijster en Mierlo, je hoeft er alleen maar meer wagons aan te koppelen. En als je meer treinen zou moeten inzetten, gaan de kosten ook al niet erg veel omhoog, omdat 's nachts alle stations zijn bemand, evenals de rangeerheuvels. Voor weinig geld méér kan dus de ver voerscapaciteit aanzienlijk beter worden benut. Beter afdekken In die twee maanden heeft een stuurgroep alles nog eens bekeken. Wat het resultaat zal zijn, valt nau welijks te voorspellen. In de eerste plaats wil het ministerie van volks gezondheid en milieuhygiëne, na mens welk ministerie mr. Schaap zitting heeft in de stuurgroep, strengere eisen gaan stellen aan Misrekening bij plan overbouw het storten van de VAM. Van de 700.000 ton die de VAM jaar lijks aanvoert, wordt slechts een klein deel (vijftien procent) voor compostering gebruikt. Het minis terie wil nu dat het afval dat wordt gestort iedere dag met grond wordt afgedekt. Momenteel gebeurt dat niet. Dr. Stolp, directeur van de VAM: 'De wijze waarop de VAM stort, heeft nooit milieu-bezwaren opgeroepen. Ik vraag me af of het wel echt nodig is. Bovendien zal, als deze wijze van storten duurder mocht zijn, Utrecht daar niets van merken. We hebben een aanbieding gedaan voor de prijs en extra kos ten kunnen in die prijs niet meer worden doorberekend'. Voor de tegenstanders van verbran den bracht de twee maanden uit stel opmerkelijk goed nieuws: bij de plannen voor de bouw van de oven is een ernstige misrekening ge maakt. Het bestemmingsplan staat eenvoudig de bouw van de voorzie ne oven niet toe, omdat de hoogte van de pijpen van die oven het toegestane maximum te boven gaat. Een blunder van de eerste orde, die een wijziging van het bestemmings plan vraagt. Voor de bouw bete kent dit een vertraging van meer dan anderhalf jaar. Een vergelijking tussen verbranden en afvoer voor compostering en la ter mogelijk verdere verwerking valt gemakkelijk in het voordeel van de VAM uit. Met de bouw van een oven is een groot bedrag ge moeid, zodat men zich voor lange tijd vastlegt op uitsluitend verbran den. Bij de VAM zijn kortere con tracten mogelijk. Daarnaast kan niet alles worden verbrand, terwijl de VAM bijna alles aanneemt. Bo vendien blijven slakken en as over, waarvoor de afzetmogelijkheid voor de wegenbouw minder groot lijkt dan aanvankelijk werd aangenomen. Algemeen belang De Stichtse Milieufederatie meent bovendien dat een verbrandingso ven in Utrecht strijdig is met het algemeen belang. De federatie heeft daarom al in 1973, bij de oprichting van de VMU, bij de Kroon verzocht de samenwerking in de VMU te vernietigen. De fe deratie meent dat verbranding een definitieve oplossing is. De federa tie meent dat verbranding een de finitieve oplossing is. Daarnaast wil de federatie dat eerst een nauw keurige afweging plaatsvindt welke gebieden het meest in aanmerking komen voor verbranding en voor afvoer. Tenslotte is, aldus de fede ratie. juist de provincie Utrecht het meest geschikt voor afvoer per trein, gezien het spoorwegnet. Resteert de vraag of al dat vuil (jaarlijks gaat 570.000 ton vuil naar Vuil-afvoertreinen van de VAM. Wijster en 130.000 ton naar Mierlo) nu niet een extra belasting voor het milieu in Drente en Brabant betekent. De opslag echter heeft tot nu weinig overlast veroorzaakt: Drente (het provinciaal bestuur en de gemeente Beilen) heeft weinig bezwaar tegen méér vuil. De VAM DEN HAAG De mogelijkheid tot het terugwinnen van grondstoffen uit afvalstoffen heeft vorige week een duidelijker perspectief gekre gen. Voor ongeveer een miljoen gulden zal een vijftal bedrijven in samenwerking met de VAM een ex perimentele installatie bouwen voor het terugwinnen van blik uit huis vuil. De installatie, die komt op het VAM-bedrijf in Mierlo, zal ook wor den uitgebreid met voorzieningen voor verwijdering van papier en plastic. Het blik wordt uit het vuil gehaald door middel van een magneet. Het terugwinnen van papier en plastic, waarmee TNO-Apeldoorn reeds ge ruime tijd proefnemingen doet bij het gemeentelijk reinigingsbedrijf in Haarlem, gebeurt door middel van lucht, vergelijkbaar met het wegblazen van de velletjes van rijstkorrels. Rendabel zal de instal latie in Mierlo niet zijn. Er wordt per jaar ongeveer drieduizend ton blik gewonnen en met de huidige staal- en tinprijzen wordt een ver lies van 40.000 tot 50.000 gulden per jaar verwacht. Als de tinprijzen stijgen, wordt echter ook dat ge raamde verlies minder. De VAM heeft sinds 1970 de com postering niet meer uitgebreid, maar de mogelijkheden van 'recyc- heeft momenteel een capaciteit van 1 miljoen ton per jaar. Maar de vraag naar de mogelijkheid derge lijke hoeveelheden vuil op te slaan zonder milieu-overlast, wordt ei genlijk overbodig wanneer het huisvuil kan worden gebruikt voor de terugwinning van grondstoffen. ling' onder ogen gezien. VAM-di recteur Stolp vindt het dan ook oneerlijk als in Utrecht wordt ge twijfeld aan het nut van de VAM omdat het percentage vuil dat wordt gebruikt voor de composte ring, daalt: 'De aanvoer is sterk toegenomen, terwijl met de com postering pas op de plaats is ge maakt omdat we wachten op de recycling'. De moeilijkheid van recycling is de grote hoeveelheid vuil die niet zo gemakkelijk kan worden verwerkt. Uit het vuil is 2,5 procent blik te halen, vier procent plastic, acht procent glas en vijftien procent papier. Van het aangevoerde vuil blijft dan nog ongeveer zeventig procent over. Hoe dat gébruikt kan worden, staat nog niet vast. Eén toepassing is reeds gevonden: het kan worden gebruikt voor de ver vaardiging van lichte, betonnen bouwelementen. Dit produkt is vo rig jaar onder de naam Vamton geïntroduceerd. Er kan in worden gespijkerd en gezaagd. Momenteel wordt, gezien de positieve reacties uit de bouwwereld, bezien hoe het op de markt zou kunnen worden ge bracht. Omdat het vuilrestant veel koolstoffen bevat en in het alge meen naar goedkope koolstofbron nen wórdt gezocht, wordt ook ge dacht aan de fabricage van alcohol. zwaar bewolkt en wel het is toch niet de laatste koude winter geweest. De seizoenen van 1968-69 en 1969-70 hadden vorstgetallen van 36 en 41 en vie len beide in de categorie 'koude winter'. Wie dus stelt, dat er twaalf jaar achtereen bachte en slappe winters zijn geweest, zit ernaast. In de Harz is boven 700 meter wat sneeuw gevallen engisteravond en vannacht sneeuwde het ook in de Ardennen en plaatselijk in de Franse Alpen. Toch stelt dit win terse verschijnsel niet veel voor, omdat van de oceaan al weer snel zachte luchtmassa's naderen. De si tuatie voor de wintersport blijft dan ook zeer moeilijk. Zacht is het nog steeds in de Al pendalen van Zwitserland en Oos tenrijk met 4 tot 7 graden. De vorstgrens ligt hier op 1500 meter, 's Nachts is er lichte vorst en glad heid op de wegen. Ook de Zwitserse en Franse Jura hebben te kampen met hoge temperaturen: er ligt weinig of geen sneeuw Feldberg meldde gisteravond 130 cm poedersneeuw bij -1 gr. C. Schau-ins-land 60 cm poeder- sneevio -1. Obcrstdorf 8 cm. sneeuw bij -2 gr. en op het Zugspitzplatt 420 cm poedersneeuw bij -7 gr. (eerder deze winter op circa 3000 meter -20 gr.). Ook in het bergland van Z.-Noorwegen, moet men voor de wintersport nu hogerop: in Oslo dooit het een aantal graden. HOOG WATER VOOR DONDERDAG 23 JANUARI: Vllssingen: 9.43-22.23; Harlng- vlletsluizen: 11.12-23.59; Rotterdam: 12.13-0.00; Schevenlngen: 10.51-23.34; 1J- mulden: 11.30-0.00; Den Helder: 1.56- 14.36; Harlingen: 4.34-17.21; Delfzijl:

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7