ptorm van kritiek p grondwets-plan 'Dichtslibben' van Rotterdams haven mede door storm Bibliotheekwet lijkt het in Eerste Kamer te halen 'iind stootblok tussen gescheiden ouders delïjd deTijd )verleg werkgevers- werknemers gaat door Weekblad Bon ïsprek wordt niet gemakkelijk 3»; Baggercontracten waren niet afgesloten AKTIE DORP VAN VREDE VIETNAM GIRO -9322 Mammoettankers moeten zeker zes weken wegblijven ogelijkheid bezoek - bij kwaadwilligheid - meer theorie dan praktijk •Man mag kinderen niet zien maar betaalt wel alimentatie Weekblad ^UW/KWARTET WOENSDAG 22 JANUARI 1975 BINNENLAND T3-K5 lR: 'Waar winden we ons nog over op?' i onze parlementsredactie IN HAAG Premier Den Uyl was gisteren persoonlijk op het Binnenhof aanwezig, om de storm h\ kritiek uit de Tweede Kamer op de" regeringsvoorstellen voor grondwetsherziening te trotseren, p nister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) en staatssecretaris Glastra van Loon (Justitie) dden deze ervaring vorig jaar al opgedaan bij de uitputtende behandeling van de voorstellen in de :ciale Kamercommissie. beeld was al duidelijk: voor de ojangrijkste staatkundige vernieu- i< ïgen als invoering van een be- 0 kt districtenstelsel en een geko- e kabinetsformateur, directe ver- b zing van de Eerste Kamer om de :ir jaar en inperking van de be- 1 gdheden van deze Kamer, is t de vereiste meerderheid in de mer aanwezig. Dat was al sinds 'fl ig jaar bekend en vandaar de a »chte opmerking van dr. W. de i aadsteniet (ARP): 'Waar zijn we enlijk zo lang mee bezig, waar iden we ons nog over op?' een de fracties van PvdA, D'66 PPR staan nog achter de rege- gsvoorstellen, zij het dat zij de Eerste Kamer liever helemaal zien verdwijnen en daartoe een motie hebben ingediend. Maar ze geloven zelf ook niet meer in de haalbaar heid van de staatkundige vernieu wingen en dat was in het debat gisteren te merken. Het heilige vuur is wat verdwenen', merkte de VVD-fractieleider Wiegel op. Zelfs de sympathie, die de KVP gisteren weer voor de invoering van een districtenstelsel nadrukkelijk zonder gekozen formateur be tuigde. verandert niets aan het ne gatieve beeld. Ook met de steun van de KVP is dit districtenstelsel onhaalbaar. De tegenstanders van de regerings- li l n onze sociaal-economische redactie jjN HAAG De centrale werkgevers- en werknemersorganisa- zullen waarschijnlijk volgende week met elkaar praten, of er basis kan worden gevonden om het eind vorig jaar vastgelo- overleg r het centraal akkoord op een of andere manier >rt te zeUcn. voorstellen herhaalden nog eens hun bezwaren: de gekozen forma teur geeft problemen, indien hij er niet in slaagt een kabinet te vor men. Je krijgt dan toch weer de oude. vaak lange en doorzichtige formaties, die met het voorstel nu juist moeten worden uitgebannen. Het districtenstelsel, dat tot grotere politieke eenheden moet leiden, is onrechtvaardig voor de kleinere partijen die dan de kans lopen hun zetels te verliezen (de VVD-leider Wiegel dreigt met een motie tegen deze wat hij noemde 'zetelroof'). De Eerste Kamer is nuttig voor hero verweging van wetsontwerpen door mensen die niet zo direct in de politiek staan. Directe verkiezing van Eerste Kamerleden ?ou dit voordeel ongedaan maken. Alleen voor verkiezing om de vier jaar van de Senaat, in plaats van om de drie jaar verkiezing van de helft der Eerste Kamerleden, is wat meer steun in de Tweede Kamer. Veel fracties vonden de regerings nota over deze grondwetswijziging ook onduidelijk: 'Wat verstaat het kabinet nu precies onder 'onze par lementaire democratie', we missen hun visie hierop', zei dr. De Kwaad- steniet. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De verminderde diepgang aan de mond van de Nieuwe Waterweg, waardoor mammoettankers de Rotterdamse ha ven niet meer kunnen bereiken, is door een samenloop van om standigheden ontstaan. Een woordvoerder van rijkswaterstaat noemde gisteren de volgende oorzaken: topoverleg is voor een groot eelte het resultaat van een ze- gevoel van onbehagen, dat de :ijen na het mislukken van het traal akkoord heeft bevangen, werkgevers gaven het eerst te weer te willen praten, ndagavond reageerden ook de londsraden van het NVV en V positief. Het CNV had al laten jen wel voor een dergelijk ge- k te voelen. Het topoverleg zal hier en daar nog aan de gang - de cao-onderhandelingen niet B rkruisen. behagen lehagen bestaat er bij de partij- vooral, omdat dat met het mis- :en van het centraal akkoord zaken als de werktijdverkor- een verlaging van de pensi- eeftijd, de positie van de oude- verknemers e.d. onder tafel zijn iwenen. Wim Kok (NVV) ver- ,rde daarom gisteren, dat het op minst nuttig is na te gaan of soort zaken gezamenlijk tot een ssing kunnen worden gebracht, verwachtingen van de werkge- zijn hoger gespannen. Mr. Chr. Veen, voorzitter van het Ver- d van Nederlandse Onderne gen sprak vorige week over de elijkheden van een maatschap- jk akkoord. De overheid en het rijfsleven zouden gezamenlijk Teleurstelling (ADVERTENTIE) Wim Kok: gezamenlijk. de handen ineen moeten slaan om het grote probleem van de werk loosheid aan te pakken. Bij de werkgevers speelt ook nog mee, dat zij principiële zaken, zoals de open baarheid van inkomens, het mede- zeggenschapsvraagstuk e.d. in een wat rustiger sfeer willen uitpraten. Opvallend is, dat de partijen, door nu al harde uitspraken te doen, het gesprek niet al te gemakkelijk voor elkaar maken. Van Veen bracht bijvoorbeeld vorige week ter berde, dat er dit Jaar van een afroming van onevenredig grote winsten, zo als de vakbeweging wil, geen spra ke kan zijn. NVV en NKV op hun beurt stellen, dat zij in ieder geval hun 'beleidsuitgangspunten' in acht zullen nemen. 'We zijn niet thuis als de werkgevers van ons gedaan willen krijgen, bepaalde fundamen tele zaken op te schorten op grond van de huidige economische situa tie en met name de hoge werkloos heid', aldus de heer Kok. Hij denkt daarbij aan een gerichte werkloos heidsbestrijding, waarbij de over heid een grotere invloed zal moeten krijgen op de aard, omvang en richting van de investeringen. Tot fundamentele zaken behoren vol gens de heer Kok ook een verdere verkleining van de inkomensver schillen een systeem van winst- en vermogensaanwasdeling en de i n- terne democratisering van de be drijven. Stadssecretaris ontkentaantasting gemeentelijke autonomie Van onze parlementsredactie DEN HAAG Staatssecretaris Meijer van CRM heeft gisteren in de Eerste Kamer met klem ontkend, ring wordt gevoerd en dat gebeurt dat de nieuwe bibliothezkwet de gemeentelijke autonomie zal aantasten. Ook verwierp hij het ver- wijt van KVP en ARP, dat de wet centralistisch zou zijn en dat het beleid van het ministerie van CRM in het algemeen centralistisch gericht zou zijn. drs. PvdA, D'66 en PPR vroegen zich teleurgesteld af, wat er op deze manier nog terecht komt van de staatskundige vernieuwingen die in het verleden ook door de confessio nele partijen aan de kiezers zijn beloofd. 'Het belang van een alge hele grondwetsherziening valt nu weg, daar kunnen we dan beter van af zien om gedeeltelijke wijzigingen niet te frustreren', vond het PPR- Kamerlid Jurgens die hierover een motie overweegt in te dienen. De progressieve drie benadrukten nog eens hun standpunt, dat ver kiezingen niet uitsluitend bedoeld zijn om in het parlement een af spiegeling van de politieke verhou dingen in het land te geven. 'Het gaat er ook om de kiezer meer invloed te geven op het beleid dat na de verkiezingen door de rege- door deze voorstellen,' Franssen (PvdA) Nu deze voorstellen onhaalbaar zijn, zoeken de progressieve fracties naar andere mogelijkheden om kie zers meer invloed te geven. Met de VVD betuigden zij hun sympathie voor een zogenaamd consultatief referendum, waardoor de bevolking over bepaalde wetsvoorstellen haar mening kan geven zonder dat deze mening bindend is voor het parle ment. De heer Jurgens verzocht de regering, die tegen een referendum is, in ieder geval de grondwettelijke belemmeringen voor een referen dum te laten verdwijnen en over woog om hierover een motie in te dienen. Al eerder dienden KVP, ARP en CHU moties in tegen de gekozen kabinetsformateur en tegen inper king van de bevoegdheden van de Eerste Kamer. De ARP diende eerst nog een motie in, om de Eerste Kamer recht van terugzending van wetsontwerpen naar de Tweede Ka mer te geven, indien tweederde van de Eerste Kamer het niet eens is met een wetsontwerp. Drs. Tilanus diende tenslotte nog een motie in om te voorkomen dat de benoeming van de burgemeester en de commissaris van de koningin uit de grondwet zal worden verwijderd, zoals de regering wil. De regering zal morge nantwoorden. Prins Claus heeft gisteren in Middelburg het startsein gegeven voor de restauratie van dertien woonhuizen. Deze restauratie ge beurt binnen het kader van het Monumenten jaar 1975. Op de foto: de Prins bjj een tekening, die laat zien hoe de te restaureren hui zen zullen worden; naast hem burgemeester drs. P. A. Wolters van Middelburg. De 'plotseling opkomende zand- richel tussen de havenhoofden' werd te laat ontdekt, omdat door het stormachtige weer het loden dat op 7 januari had moeten ge beuren, pas een week later ge schiedde: Q De zandrichel kon zich zo on verwachts vormen, door de hevige stormen van de eerste weken van dit jaar (er kwam een flinke aan slibbing') 0 Bovendien is de eerste twee weken van dit jaar niet gebaggerd, omdat de contracten met de betrokken baggermaatschappij niet waren afgesloten. Het afsluiten van deze jaarcontracten gebeurt volgens een bepaalde procedure, die wei eens van lange duur is. Vorige week vrijdag constateerde de Rotterdamse rijkshavendienst, dat de diepgang tussen de haven hoofden geringer was geworden. Normaal worden tankers met een diepgang van 67 voet (20,10 meter) toegelaten. Rijkshavenmeester F. Volgende week dinsdag zal de Eer ste Kamer hoofdelijk over de biblio theekwet stemmen en, naar het zich laat aanzien, de wet aanvaar den. Dan kan de wet na een voor bereidingstijd van veertien jaar, eindelijk in het staatsblad worden afgedrukt. Het uitgangspunt van de wet is, legde de staatssecretaris uit, dat een openbare bibliotheek een basis voorziening is, die voor iedereen bereikbaar is. Vandaar dat in de wet de bepaling is opgenomen, dat wanneer een belangrijke groep van de bevolking tegen de zin van het gemeentebestuur een bibliotheek wil, de gemeente hiervoor moet zorgen. Maar de gemeenteraad kan tegen het besluit van de centrale overheid om toch voor een biblio theek te zorgen in beroep gaan. Stuwmeer Bovendien zal de gemeente om fi nanciële redenen ontheffing kun nen krijgen van zijn bibliotheek plicht en zullen andere gemeente lijke prioriteiten worden gerespec teerd. Er is geen sprake van cen tralisme, vervolgde de staatssecre taris. De nieuwe wet versterkt zelfs de positie van de gemeenten en provincies: zij krijgen nu immers een volledige zeggenschap over de planning. Alleen in het uiterste geval zal een gemeente worden gedwongen. Dat zal de eerste drie jaar zeker niet gebeuren, omdat nog een stuwmeer aanwezig is van zo'n vijfhonderd aanvragen voor een bibliotheek in een of andere vorm. Staatssecreta ris Meijer beloofde verder nog, dat wanneer een landelijk plan is op gesteld, deze eerste nog aan de kamer zal worden voorgelegd. Namens de KVP en ARP had de heer J. L. P. M. Teijssen bezwaren van principiële aard tegen de plan procedure aangevoerd. De KVP-er voerde zelfs als argument aan de 'soevereiniteit in eigen kring'. De heer Meuleman van de SGP had ernstige principiële bezwaren, om dat door de nieuwe wet de levens beschouwelijke bibliotheken in het gedrang zouden komen. Maar de staatssecretaris zei, dat ook open bare bibliotheken op confessionele grondslag mogelijk zijn. Wel moe ten deze bibliotheken aan bepaalde voorwaarden voldoen. Het zijn overigens voorwaarden, die niet de inhoud van de bibliotheek betref fen. De nieuwe bibliotheekwet, zo stelde de staatssecretaris de Eerste Kamer verder gerust, zal in geen enkel opzicht bepalend zijn voor de alge mene welzijnwet, die er na ver loop van tijd zal komen. Dat geldt zowel voor de financiële opzet als wel voor de planning, waarin de wet voorziet. Visee bepaalde uit veiligheidsover wegingen dat nu slechts tankers met een diepgang van 63 voet (18,90 meter) de Rotterdamse ha ven mogen binnenlopen. Het zal nu zes tot acht weken duren, voordat mammoettankers weer vol beladen de Europoort kun nen binnenlopen. De oliemaat schappij Chevron heeft al twee schepen van rond de 250.000 ton naar de Franse haven Le Havre moeten dirigeren. Ook Esso heeft van de aanslibbing ongerief onder vonden. De 230.000 ten metende tanker Norse King moest vorige week doorvaren. De Alfa Sea (221.000 ton) zal vandaag op zee worden gelichterd. Volgens Esso be tekent dit een behoorlijke schade post. In opdracht van Rijkswaterstaat is maandag begonnen met het weg zuigen van het zand. De komende weken zal steeds worden meege deeld, welke tankers bij het be reiken van een bepaalde diepte weer mogen binnenlopen. De directie van het Rotterdams ge meentelijk havenbedrijf kan niets zeggen over de eventuele verliezen, die Rotterdam lijdt als gevolg van het niet binnenlopen van tankers. 'Pas na afloop kunnen we vaststel len hoeveel schepen er toch zijn binnengelopen, en dat aantal ver gelijken met wat er normaal in een overeenkomstige periode binnen komt. Dit financiële verlies geldt de havengelden'. De Rotterdamse haven-wethouder H. van der Pols oordeelt optimis tisch dat er geen zandrichel ligt, maar een dunne, modderachtige substantie. 'De reuzentankers zullen vijf voet minder moeten steken om te kunnen passeren en dat be tekent dat uit een te diep geladen schip twintig tot vijfentwintig duizend ton olie moet worden weg gepompt. Voor het havengeld is dit evenzoveel maal twee kwartjes ver lies, maar op de enorme lading van zo'n tanker maakt dat niet veel uit, Aan het binnenlopen van minder schepen geloof ik niet: de eerste tijd zullen de schepen slechts niet helemaal vol beladen binnenkomen, of er zullen wat kleinere tankers aankomen. Het aantal schepen dat de volledige Noordzee-geuldiepte nodig heeft is echt nog niet zo groot'. Eenzijdig Mr. F. H. Piket (CHU) sprak nog de vrees uit dat de wet kansen schept voor een eenzijdige indoctri natie, die in strijd zou zijn met een democratische samenleving. Overi gens zullen de leden van de fractie van de CHU vóórstemmen. De heer Teijssen kon dit niet voor de frak- ties van de KVP en ARP beloven. Hij bleef zijn bezwaren houden. Van de VVD zullen, zo kondigde drs. J. P. W. van der Wèrff aan, velen voorstemmen. RITA e&Sbmf' 'Ze lieten me niet eens bin nen. Ze herkenden me niet, nu ik zo opgedoft ben.' (ADVERTENTIE) 24 januari een onzer verslaggeefsters STERDAM De 34-jarige Friese onderwijzer A. Dijkstra, die maandag voor de iningse rechtbank moest verschijnen, omdat hij weigerde alimentatie aan zijn uw te betalen, daar hij van haar de kinderen nooit mocht zien, heeft daarmee, wel erg begrijpelijk, toch ontoelaatbaar gehandeld. kwam tot deze daad. lat zijn vrouw weigerde eenmaal per maand Jtact met de kinderen te n hebben, hoewel het in Leeuwarden indertijd aald had, dat er geen waren waren tegen een ilmatige ontmoeting tus- de ondfiwijzer en zijn ieren. Volgens de heer tstra heeft hij, ondanks vonnis, in drie jaar tijds kinderen maar driemaal len. Om in deze situatie te veranderen weigerde al geruime tijd de ali- bhtatie te betalen. 1 liddels heeft hij toch be- leen de achterstallige vijf- eizend gulden te betalen, ïipat hij anders gegijzeld worden. Hij is nu van p^i, wanneer zijn ex-vrouw haar houding blijft vol den, e^n kort geding te- haar aan te spannen, liggen de mogelijkhe- voor een vader (of een jiderb die na een schei- g de kinderen niet meer zien van de partner, wie de kinderen offici- toegewezen zijn, hoewel er door de rechter een be- zoeksregeling is vastgesteld? Er bestaan drie mogelijkhe den om aan deze situatie iets te doen, maar eigenlijk zijn ze alle drie even on prettig. Het is namelijk bij zonder moeilijk in een der gelijk geval, waarin de ene partij kwaadwillig ten op zichte van de andere staat, tot een bevredigende oplos sing te komen. In feite wor den de kinderen de dupe van al dat geharrewar tus sen de vader en de moeder. De drie mogelijkheden, die er zijn om de bezoeksrege- ling toch te laten uitvoeren, zijn: een kort geding, het vragen van de omzetting van de voogdij of het aan stellen van een gezinsvoogd, die verregaande bevoegdhe den krijgt met betiekking tot de opvoeding en de op vang van de kinderen. De eerste mogelijkheid, die van het kort geding, is wel iswaar juridisch volkomen juist, maar heeft praktisch toch wel een paar vervelen de kanten. Wanneer in zo een kort geding namelijk de uit spraak komt, dat de moeder, bij wie de kinderen wonen, moet toestaan, dat de vader de kinderen eenmaal per zo veel tijd ontmoet, kan de moeder deze uitspraak nog op allerlei manieren sabote ren. Zelfs wanneer er een dwangsom gezet is op elke niet-naleving van de uit spraak, kan de moeder de kinderen thuis houden met verhaaltjes als 'ze hadden kiespijn' of 'ze waren niet lekker'. Bewijs maar eens dat dat niet waar is. Wanneer de bezoeksregeling opvallend vaak niet nageko men wordt en er terecht het vermoeden bestaat, dat de moeder de zaak sabo teert, kan de man weer naar de rechtbank lopen om na leving van de uitspraak te eisen. Maar het blijft op de ze manier een voortdurend geloop naar de rechtbank, want eik vonnis kan door de moeder veer gesaboteerd worden. De kinderen worden heus niet door de politie van huis gehaald om naar de vader gebracht te worden op de maandelijkse bezoek dag. De tweede mogelijkheid is het vragen om omzetting van de voogdij. Dit betekent in feite, dat degene, die de kinderen niet toegewezen heeft gekregen, alsnog vraagt om toewijzing van de kinderen. Dit zal in de praktijk niet vaak gebeuren, omdat de eerste toewijzing op grond van allerlei over wegingen tot stand is geko men. (Bijvoorbeeld omdat de vader niet in staat is de nog kleine kinderen overdag op te vangen). Wanneer in zo'n toestand niet zeer in grijpende veranderingen zijn gekomen, zal er geen wijziging gebracht worden in de toewijzing van de kin deren. Tenslotte is er de mogelijk heid, dat de kinderrechter Kort geding in Groningen GRONINGEN De 34-jarige onderwijzer A. Duidt ra uit het Friese Menall dum heelt zich gisteren voor de president van de rechtbank in Groningen* bereid verklaard alsnog de ruim vijfduizend ruiden alimentatie te betalen die zijn gewezen echtgenote van hem tegoed heeft, De raad voor de kinder-^ bescherming had om dat te bereiken een kort geding aangespannen. De onderwijzer, die in 1971 ge- hof niet wil meewerken aan een® schelder, ts en sinds oktober 1972 omgangsregeling De heer Dijkstra! weigerde aJunenutie te betalen overweegt nu een kort geding tegen I omdat ujn ex-vrouw niet toettond zijn ex-vrouw aan te spannen als 1 dat hij zijn twee kinderen om- zij tn haar houding blijft volhar- moelte. zou volgens de raadsman den. van de kinderbescherming, mr. S. 1. terstond gegu- mmmm m indien hij zou met-betalen. De t ui verband met Uit onze krant van gisteren. een gezinsvoogd benoemt, die samen met de moeder de gang van zaken in het gezin bepaalt. Deze toegevoegde voogd zal zeer vergaande bevoegdheden krijgen op het gebied van de opvoeding van de kinderen. Hij kan dan ook zorgen, dat de be zoeksregeling, die door de rechter getroffen is, wordt uitgevoerd. Deskundigen geven in dit soort zaken de voorkeur aan deze laatste oplossing, om dat deze de meest 'rustige' van de drie is en er zo niet steeds weer rechtbanken aan te pas hoeven te komen. Voor kinderen boven de veertien-vijftien jaar wor den door de meeste rechters geen bezoeksregelingen meer getroffen, omdat kin deren van deze leeftijd zelf best kunnen bepalen of ze hun beide ouders nog regel matig wensen te zien of niet. In feite is het dus zo, dat in dit soort situaties eigenlijk geen bevredigende oplossing kan worden bereikt, zolang de ouders (het ex-echtpaar) zo kwaadwillig tegenover el kaar blijven staan, dat zij elkaar de kinderen niet gunnen, zelfs geen dagje per maand. I I l I I I I De leus is nog altijd: I Ambon moet vrij! I In Nederland wonen 35.000 Zuidmoiukkers. Ballingen in een land dat (sceptisch staat tegenover hun ideaal: een eigen, soevereine staat. De ouderen worden bij hun strijd voor de Republik Maluku Selatan in toenemende mate gesteund door hun kinderen, die het geweld geenszins schuwen. i Hoogovens naar Zuid-Afrika- discussie in de IJmond Allemaal politiek: Boersma kwam terug Het Vaticaan en de joden: een tragisch document Griekenland onder Karamanlis: er verandert weinig Dokter in Ghana: praktijk met zieken en beheksten Voetballer Jantje Peters: geloof in eigen kwaliteit Europese zuivel- hulp: melk voor vee of kinderen? Filmmaker Jos Stelling: 'En nu ga I ik ze pakken' Shaffers 'Equus': de moord op de waanzinnige stalknecht Columns: Hofhuizen, Krabbé, Kroon, Neuman, I Verhoeven Cartoons: Frans de Boer en Jaap Vegter. ^•.„NefcriandkK**^ Invullen en in open envelop zonder postzegel zenden aan: Weekblad de Tijd, Antwoordno. 6, Amsterdam. Noteer mij s.v.p. als kwartaalabonnee f. 20,- per kwartaal (1.1 t/m 1.4.1975); jaarabonnee f. 75,- per jaar (1.1 t/m 31.12.1975) Telefoon: Postgiro (Handtekening)

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5