Raad Alkemade stemde bestemmingsplan af Verblijfscentrum lijkt geen oplossing te zijn i 1.875. Omgekeerde wereld ij huurverhoging' Kort nieuws uit de regio §en voorrang rleend Hartog gaat ,*et pensioen i;;uwe vestiging i!:A in Breestraat jJarschijnlijk itomobilist ed door Orgelsolist tijdens K. en O.-concert Elk jaar een dag in klederdracht Chili-avond in Augustinus Leiderdorpse raad voerde Kalkar af Veemarkt Leiden Marktberichten if 01 iRUIMI» IGS KOOPJES IN LEER! O^HuIshoff wonen DUW/KWARTET WOENSDAG 22 JANUARI 1975 STAD EN REGIO uurconflict Eendracht-womngen IDEN In een brief aan het college van b. en w. schrijft het idslid Hoeven (CPN)het de omgekeerde wereld te vinden, dat atssecretaris Van Dam vorig jaar het verzoek van b. en w. om suurverhogingen van 1 oktober 1972 en 1 april 1973 niet te la- i doorgaan voor bepaalde woningcomplexen met veel gebreken >ft ingewilligd, terwijl hij nu toch weer de huren wil verhogen ir die woningen tot een niveau dat mede wordt bepaald door verhogingen van 1972 en '73, ook al hoeven die niet alsnog te rden betaald. staatssecretaris stelde destijds, de huurverhoging per 1 april wel doorgang zou moeten vin- (met de normale procedure de huuradviescommissie), ter hij nu de verhoging per 1 april niet wil laten doorgaan, heer Hoeven heeft het hier over woningen van woningbouwvere- de Eendracht, waarvan de oners protesteren tegen de ^verhoging. Hij merkt in zijn op, dat de talloze klachten onderhoud en te kleine behui- van de bewoners van de he iende Eendrachtwoningen des erkenning vonden in het ach- jjege blijven van de huurverho- jen van oktober 1972 ,en april De heer Hoeven is verder van ing, dat de staatssecretaris ge- moet geven aan zijn eigen jjjlng, dat huurverhogingen ach- lege dienen te blijven als plan tot renovatie im een ver gevor- stadium zijn gekomen (zoals e Kooi). vraagt B. en W. op welke gron- )EN Gisteren om 13.15 uur lende een autobus van de NZH op de Javastraat reed geen rang aan een personenauto die rechts kwam op het kruispunt straat-Sieboldstraat. De auto vernield. De bestuurder, een prige inwoner van Warmond een polsfractuur, een mede- tende liep schaafwonden op. "'EN De heer D. Hartog, di- ur van de technische school e de Haagweg, neemt afscheid c ns het bereiken van de pensi- ^erechtigde leeftijd. Op 31 ja- i is zijn officiële afscheid tij- een bijeenkomst in het lJ)lgebouw aan de Haagweg. fluitend een receptie. De bij- ,0111st begint om drie uur februari is als opvolger van Hartog de heer K. H. de jn benoemd. Tijdens de bij'een- t is er gelegenheid kennis te :n met de nieuwe directeur. iZ®N Aan het slot van de ■avond gehouden gezamenlijke tdering van de commissies van uimtelijke ordening en econo- he aangelegenheden zag het I ar uit dat de raad op drie L liari waarschijnlijk wel zal be- ;n het pand van de Raad svan id aan de Breestraat 127-129 af leren van de monumentenlijst, in verband met de bouwplan- e van C A. Negen raadsleden, jonder de wethouders Waal en Aken waren voor afvoering, ertegen terwijl 4 raadsleden 0ral WDers) zich van stemming lelden, in afwachting van meer matie over de architectonische g de van het gebouw. het algemeen stond wel de s^tig ook bij wethouder Waal dat Ijhans geplande nieuwe gevel acceptabel is. De heer Root- van C 'A zei hierover, dat nieuwe gevel nog een open vormt. Verscheidene raadsle- gisteravond met alter- voor het C A bouwplan. de Garenmarkt, het nalige postkantoor, de Mors- 1 en de Brandweerkzenne ge- ■id. Alle alternatieven bleken C A onaanvaardbaar in nd met de ligging die te ver is Ijderd van het winkelgebied, wat betreft het oude postkan- wekte dit de verbijstering op ie heer Beijen, maar het bleek het Hoogheemraadschap Rijn- Rbinnen het kantoor al aan het uwen is. Voor wethouder Waal vooral doorslaggevend de toe- jjjtige aantrekkelijkheid van de traat als wandel- en winkel- el. verschillende Instellingen zijn acties gekomen over de C A ien. Zoals de bond Heemschut, <eids City Centrum en de Pie- ijk. Het Leids City Centrum is afvoering van de monumen- st, de bond Heemschut erte- terwijl de Pieterswijk fel ge- is tegen een vestiging van C in de Pieterswijk. EN Zondagmiddag om 15.25 ien autobestuurder op de Zijl een fietser aan, toen hij hem 1de. De fietser, een 75-jarige naar kwam daardoor te vallen p een hersneschuddig en een wond op. Zijn fiets werd to- nernield. De automobilist reed zonder te hebben gestopt. Hij achtervolgd door een onbe- automobllist, die door de po- wordt verzocht zich met de ng verkeer van de politie in iding te stellen. Ook roept de eventuele andere getuigen )e fietser werd naar het AZL ebracht. den zij hun zienswijze hebben her zien en het standpunt van de heer Van Dam delen. Verder vraagt hij wie op welke wijze het woningon- derzoek (ivm. de huurverhoging) heeft verricht en waarom dit niet per huis individueel is gedaan. Tenslotte vraagt hij of B. en W. er bij de staatssecretaris op willen aandringen de huurverhogingen ongedaan te maken op grond van de plannen tot renovatie, waarmee in de Kooi reeds een begin is ge maakt. Ook het PSP-raadlid Anne van de Zande en Hilda Passchier van het PSP-bestuur tonen zich in een open brief verontwaardigd. Bij hun weten is het nog nooit eerder voor gekomen, dat een college van B. en W. van Leiden zich op deze wijze rechtstreeks in een huurconflict mengt (door een brief aan de be woners van de Eendrachtwonin gen). Zij vinden, dat de gemeente hiermee zijn boekje te buiten is gegaan. Zij erkennen, dat er in deze kwestie een konflikt ligt tus sen enerzijds de wensen van de bewoners om geen huurverhoging te betalen voor verouderde en ge brekkig onderhouden woningen en anderzijds het dreigement van de staatssecretaris de renovatie onmo gelijk te zullen maken. Naar hun mening zullen de bewo ners zelf moeten beslissen of zij het risico zullen nemen, dat de staats secretaris zijn dreigementen uit voert. Daarom hadden B. en W. beter gedaan het bestuur van wo ningbouwvereniging de Eendracht aan te raden een algemene leden vergadering te houden om tot een democratische besluitvorming te komen. In plaats daarvan kregen de bewoners een dreigende brief van de gemeente, waarin wordt ge steld, dat geen beroep mogelijk is, wat overigens naar de informatie van de schrijfsters niet zo is. De gemeente ging daarbij volkomen voorbij aan het feit, dat wat er bereikt is, te danken is aan de actie van de bewoners. Zij ver wachten tenslotte, dat B. en W. hun brief aan de bewoners terug nemen. LEIDEN Het komt slechts zelden voor dat het orgel van de Stadsge hoorzaal gebruikt wordt als solo instrument tijdens een groot symfonieconcert. K. O. maakt van het orgel echter vrij regelmatig gebruik voor de jaarlijkse kerstcon certen en de pauze-orgelconcerten. Op vrijdag 24 januari staat het instrument in het middelpunt der belangstelling want als solist tij dens het K. O.-meesterseriecon- cert op die avond is de organist Daniël Chorzempa door K. O. uitgenodigd samen met het Rotter dams Philharmonisch OMRKEST OM HET CONCERT IN G KL. T. VOOR ORGEL, STRYKERS EN PAUKEN VAN Francis Poulenc uit te voeren. Daniël Chorzempa werd in Minnea polis geboren en studeerde piano, viool en orgel. Op 18-jarige leeftijd promoveerde hij aan de universiteit van Minnesota. Al tijdens zijn stu dietijd was hij als leraar orgel aan deze universiteit verbonden. Met een beurs studeerde Chofzempa verder aan het Conservatorium te Keulen. Nadat hij in 1968 het Bach-concours te Leipzig had ge wonnen, maakte hij toernees door Europa en de Verenigde Staten. Naast het concert voor orgel en orkest van Poulenc vermeldt het programma de Ouverture La gazza ladra' van Rossini, muziek uit 'Sommernachtstraum' van Mendels- sohn-Bartholdy en muziek uit 'La Damnation de Faust' van Berlioz. RIJNSBURG Rijnsburg komt al aardig in de ban van het duizend jarig bestaan. Dat bleek tijdens de vergadering van de Oranjevereni ging, toen in de pauze een modes how werd gegeven van historische klederdrachten. Kledij waarin de Rijnsburgers zich zullen hullen tijdens de viering van het jubileum dat tien dagen in beslag zal nemen, namelijk van 31 juli tot 10 augustus. Joke Renooy leidde de modeshow in en wees er nog eens op dat iedere woensda gochtend van 9.30 tot 11 uur gele genheid bestaat advies in te win nen in het Dienstencentrum. In Rijnsburg wil men elk jaar een dag in klederdracht gaan lopen. Overigens bleef het tijdens de jaar vergadering niet alleen bij de kle derdrachten. Penningmeester Leeu wenburg liet weten dat er 744.08 in kas zit en secretaris Frijns liet het afgelopen jaar de revue passe ren. Hij merkte op dat het concert van het Westlands Mannenkoor voor herhaling vatbaar is. Dat ge beurt dan ook. Samen met de Mari nierskapel concerteert het mannen koor in de veilinghal van Flora. Enkele mededelingen werden ge daan, zoals het feit dat er op Ko ninginnedag weinig te beleven zal zijn. omdat van de zomer tien da gen lang feest wordt gevierd. De vergadering stond onder voor zitterschap van C. de Mooy, die het ijverlijden herdacht van burge meester Koomans en erelid J. Hoogstraten. Gemeente beivees zichzelf geen dienst Van onze correspondent ALKEMADE Door met 8 tegen 6 stemmen het bestemmingsplan 'A- grarische Natuurgebieden' af te stemmen heeft de raad van Alke made zichzelf geen dienst bewezen Het desbetreffende gebied ten oos ten van de Kagerplassen gold tot 1 augustud 1970 als 'meldingsgebied'. Reeds in 1968 wezen Gedeputeerde Staten de gemeente erop dat deze bescherming door de melding splicht per 1 augustus 1970 zou vervallen en er een bestemming splan moest worden voorbereid. De raad gaf er echter in het verleden de voorkeur aan, op voorstel van B. en W. met voorbereidingsbesluiten te werken, die slechts 1 jaar geldig zijn. Toen de druk van Gedeputeer de Staten steeds groter werd, laat stelijk nog bij brief van 26 septem ber 1973, om een bestemmingsplan voor dit gebied met landschappelij ke en natuurwetenschappelijke waarde vast te stellen, kwam men in tijdnood. Vóór 25 juni 1974 moest een bestemmingsplan ter vi sie liggen, anders zou artikel 40 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening in werking treden, wat inhield dat God. Staten een bestemmingsplan zouden laten vaststellen op kosten van de gemeente. Hiervoor bevreesd werd er op 13 juni 1974 een 'hearing' georgani seerd. Hier bleek dat noch de be langhebbenden of hun standsorga nisaties, noch andere instanties in LEIDEN Woensdag 22 januari organiseert 'Augustinus', een avond over de actuele politieke situatie in Chili. De avond begint om 20.00 in de mensa aan de Kaiserstraat. Na vertoning van de film 'Als het volk ontwaakt' zal er gelegenheid zijn tot discussie, zowel over de film als over de huidige situatie in Chili. het vooroverleg waren betrokken. Dit riep veel weerstanden op bij de veehouders, weerstanden die d.m.v. bezwaarschriften en nog een hoor zitting op 20 december 1974 waar de reclamanten hun bezwaren mondeling konden toelichten, niet kon worden weggenomen. Met name van CDA-zijde werd op deze tekortkoming gewezen en ge vraagd dit bestemmingsplan terug te nemen en een n ieuw plan, in overleg met betrokkenen en hun organisaties voor te bereiden. stelling van het plan. Zelfs de poli tiek werd door hem nog even fel aangeroerd: 'Het CDA viel door te verwachten weigering voor de 3e maal in 2 raadsvergaderingen het college (met 2 CDA-wethouders) af, terwijl het juist de oppositie was (die deze wethouders niet gestemd heeft) die het voorstel van het college steunde. Dit mocht het CDA niet vermurwen. Om precies mid dernacht bracht de voorzitter het voorstel in stemming en werd het verworpen met 8 tegen 6 stemmen. Vernielingen Traagheid Inhoudelijk gezien was dit niet zi hard nodig. De heer Paans van .het stedebouwkundig adviesbureau Stad en Landschap, adviseur van de ge meente, maakte duidelijk dat de bezwaren van de veehouders slechts op twee punten aan vergunning van de gemeente onderhevig'waren, ni. het scheuren van grasland en de bouwhoogte van de silo's (10 m). Hierdoor zou zijns insziens geen onrendabele bedrijfsvoering ontstaan. Deze vindt, z'n oorzaak in het feit dat de structuurverbetering .in de veeteelt in deze streek niet genoeg doorzet ondermeer door de slechte ontsluiting van het gebied. Enige verlichting door verblijfsre- kreatie is ook maar in zeer beperk te mate mogelijk. Met name de heer Klerks, geboren en getogen in dit gebied, wees op de grote vernieling aan oevers, ka den en oevervegetatie door de re creatievaart. Daar aan het meren deel der bezwaren van de veehou ders was tegemoet gekomen, kon hij zich als enig CDA-lid en lid van de commissie ruimtelijke ordening, achter dit voorstel scharen. Voor de heer Uit den Bogaard was dit onocerkomelijk. Met name be toogde hij dat er géén duidelijke aanwijzing was tot enige schade loosstelling voor de boeren dan ook. Na 2 uur soms emotioneel discussiëren volgde een korte schorsing voor fraktieberaad. De VGA sprak zich bij monde van haar fraktievoorzitter Henk van Duykeren nogmaals uit voor vast- Gedeputeerde Staten zullen nu moeten beslissen of de raad zijn bevoegdheid an behouden en de gehele procedure opnieuw moet worden gestart, of dat G.S. de ge meente laat opdraaien voor de kos ten van een doos G.S. op te laten stellen bestemmingsplan. Wat het ook wordt, door de traag heid van handelen in de jaren '68- '74 de overhaaste gang van zaken in juni 1974 door B. en W. en het niet ingrijpen van de raad in deze beide factoren op een adequate wij ze, is aan de gemeente Alkemade in haar totaliteit geen dienst bewezen> Noch het minst aan de veehouders, die in de toekomst wel eens me veel stringentere voorschriften kunnen worden geconfronteerd. Het vergevorderde uur maakte de overige voorstellen tot hamerstuk ken. In'de rondvraag bleek het CDA als een blad aan een boom omge draaid. Was men de vorige vergade ring nog onduidelijk over open baarheid van de in te stellen on derwijscommissie, nu pleitte men zeer duidelijk vóór deze openbaar heid. Aan het eind van de vergadering moest de burgemeester Smolders tot zijn spijt afscheid nemen van de heer Van Hees (VGA) die we gens drukke werkzaamheden zijn raadslidmaatschap moet beëindi gen. Vooral de grote werkkracht, deskundigheid en inzet voor het raadswerk werden door hem gepre zen. HAZERSWOUDE Het bestuur van de Stichting Het Anker hoopt dat de bouw van het multifunktio- nele centrum in de Hazerswoudse wijk Rhijnenburch-Oost in de loop van dit jaar zijn beslag krijgt. Dit deelde stichtingsvoorzitter J. Veria- re maandagavond in de raadszaal van het gemeentehuis mee, toen de burgerij de gelegenheid had haar visie te geven op het programma van eisen zoals op 20 december vastgesteld door dat bestuur. Begin maart hoop" het bestuur te kunnen beschikken o.er het eerste schet sontwerp van architect Alberts uit Amsterdam. Overigens zei Verlare tijdens de hoorzitting dat het be stuur in hc. verwezenlijken van de plannen is gebonden aan de be grenzingen van tijd (men wil zo spoedig mogelijk het centrum gere aliseerd zien) en geld (er is in totaal 1.400.000 beschikbaar). En het blijkt het bestuur ernst om spoed achter de zaak te zetten, wan na de hearing zou het bestuur met de architect doorvergaderen om nog te komen tot het vaststel len van een definitief programma van eisen. HAZERSWOUDE Op vrijdag 31 januari op de dag dat 25 jaar gele- LEIDERDORP De gemeenteraad van Leiderdorp belandde in een fel debat bij het onderwerp 'brief van de stroomgroep Stop Kalkar'. We thouder Drenth, de mening vertol kend van het college zei dat deze problematiek voor een gemeente moeilijk te beroordelen is. Dit is bovendien een zaak voor het parle ment. Mevrouw v. d. Molen was het daar niet mee eens. De provincie heeft ook met deze zaak te maken. Ged. Staten zijn b.v. tegen de bouw van een kernreactor op de Maasvlakte. Zij diende een motie in waarin het' tot uitdrukking kwam de ongerust heid van de raad over deze zaak en die ter kennis van het parlement zou moeten worden gebracht. De heer Dop (VVD) zei dat dit geen opdracht is voor de raad. Hij dien de een motie in om dit voorstel maar van de agenda af te voeren. Waren deze twee moties nu maar meteen in stemming genomen, dan was veel gediscussieer voorkomen. Na veel heen en weer gepraat kwam de motie van de heer Dop in stemming. Deze werd met 9-6 stemmen aanvaard. Het stuk werd van de agenda afgevoerd. Nu de vorming van een gewest Leiden is stuk gelopen was er een voorstel het Gewest Leiden te liqui deren. Unaniem betreurde de raad deze gang van zaken. Burgemeester Van der Have kon echter meedelen dat er op burgemeestersniveau weer besprekingen gaande zijn om tot een nauwere samenwerking te ko men. De plannen om zo spoedig mogelijk te komen tot realisering van Win kelhof zijn in een stroomversnel ling geraakt aldus wethouder Reu- gebrink. Het ETI is al ver gevor derd met zijn rapport. den werd besloten tot oprichting viert de Hazerswoudse afdeling van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen het vijfde lustrum. Dat gebeurt in de grote zaal van de gereformeerde kerk waar om 19.45 uur een feestelijke bijeenkomst be gint. De 82 bij secretaresse me vrouw J. Punselie-Dijkstra inge schreven leden wacht een zeer ge varieerd programma a la 'Een van de acht'. Meer willen de secretares se en presidente mevrouw R. Tj. Oosterhoff-Terpstra over die feest viering niet kwijt. Trouwens dat zou ook een beetje het gras voor de voeten wegmaaien van de dames van de 'begeleidingscommissie' on der leiding van mevrouw mr. M. Landstra-Hornix die de activiteiten van het bestuur ondersteunt en zich nu vooral bezighoudt met de voorbereidingen van de viering van het 25-jarig bestaan. RIJNSBURG Donderdag 30 ja nuari houdt de plaatselijke afdeling van de CHU in Rijnsburg de jaar lijkse vergadering, om acht uur bij De Monyé aan de Sandtlaan. KATWIJK Sinds een aantal ja-., ren wordt door de plaatselijke VVV een gidsencursus georganiseerd die uit zes lessen bestaat. Heg zijn voornamelijk scholieren die de cur sus volgen. Dit jaar blijkt de be langstelling erg groot te zijn. Er meldden zich 24 toekomstige gidsen aan (vorig jaar 14). Alleen de be- sten komen in aanmerking voor het begeleiden van een dagtocht. De gidsencursus staat onder leiding van de heer Langendijk, die bij de i VVV werkt, en de heer Van 't Slot, salesmanager bij de J.A.T. Tijdens de cursus' wordt veel aandacht be steed aan de zelfwerkzaamheid van de scholieren. LEIDEN, 21 januari Op de markt werden totaal aangevoerd 3766 dieren. - gespecificeerd als volgt: Slachtrunderen 300. gebrulksvee 269, graskalveren 15, nuchtere kalveren 2302, veulens 23, var kens 47, biggen 568, schapen of lamme ren 207, bokken of gelten 5. Slachtrun- - deren stieren le kwal, 60-60 pr kg geslacht gew, 2e kwal. 560-58. vaarzen le KWAL. 535-605. 2e kwal. 50-40, koelen le kwal. -610, 2e kwal. 49-3. 3e kwal. 465-485, wbrstkoelen 440-470, nuchtere slachtkalveren 1.25-2,00 pr kg levend ge wicht. Gebrulksvee melk- en kalfkoelen 1425-2075 p st, varekoelen 725-1800, gras- kalveren 575-70. nuchtere kalveren voor fok of mesterij rood 100-310, zwart 75- 275. lopers 110-135, biggen 77.50-87.50, - schapen 140-200, lammeren 170-260, drachtige zeugen 400-50, gelten 15-85. Slachtrunderen aanvoer groot, handel re delijk. prijzen zelfde als maandag, kalf- ën melkkoeien aanover Iets meer, handel redelijk, prijzen stabiel, varekoeien aan voer ruim. handel redelijk, prijzen sta biel, graskalveren aanvoer minder, han del redelijk, prijzen Iets hoger, lopers en biggen aanvoer ruim, handel redelijk, prijzen stabiel, schapen en lammeren KATWIJK AAN DEN RIJN, 21 Januari Groenteveiling. Aanvoer 180 ton was- peen, 10 ton schorseneren, Prijzen was- peen Al 27-45, II 13-38. BI 46-63, II 19-36, - Cl 34-44. II 16-32, andijvie 38, boerenkool 45-60, breekpeen 320-570 p kist, prei 59, schorseneren AI 109-125, BI 13-66, Cl 6-9. (ADVERTENTIE) De grote mode in leer. Zwart gebeitst essen frame met komfortabele zit/rugkussens in prachtig rundleder. Kompleet 2-zits 3-zits slechts Den Haag: Spui Rijswijk: In de Bogaard Leiden: Nieuwe Rijn Leidschendam: Leidsenhage Huisvesting Noordwijkse gastarbeiders moeilijk probleem Van onze correspondent NOORD WIJK! De huisvesting van de gastarbeiders in Noord- wijk is in de gemeenteraad reeds meer dan eens een punt van dis cussie geweest. Niet alleen de kwaliteit van sommige verblij ven was daarbij in het geding, maar vooral ook de onzekerheid van het bezit ervan. Nu en dan gebeurde het dat de huur van een pand of kamer aan de bui tenlandse werknemers werd op gezegd en dan is het voor hen de vraag: waarheen? Over dit probleem boog zich de Oekumenische Vredeswerkgroep Noordwijk. Zij richtte zich in no vember hl. met een schrijven tot het college van B. en W. en de gemeenteraad. Daarin vestigde de werkgroep de aandacht op de wo ningnood onder de buitenlandse werknemers in Noordwijk, die naar het oordeel van de werkgroep bin nen afzienbare tijd vergroot zal worden door de sluiting van ver schillende pensions. Ook zou beëin diging van het contract van de ontspanningsruimte in een pand aan de Hoofdstraat te verwachten zijn. In de brief verzocht de werk groep het college en de raad om medewerking tot het verkrijgen van een opvang- en ontmoetingscen trum van woonruimten voor alleen staanden en van gezinshereniging van Marokanen, die economisch aan Noordwijk gebonden zijn. Bij de beraadslagingen in de raa naar aanleiding van deze brief trachtte men 'de steen der wijzen' te vinden. De gedachte werd gelan ceerd in de gemeente een geschikt pand aan te kopen en daarin de gastarbeiders onder te brengen, zo dat zij niet meer op de schopstoel kwamen te zitten. Met name werd daarbij ook gezinspeeld op aankoop van de oude Wilhelminaschool. De raad besefte, dat dit een uitgave van enkele tonnen zou vergen, en dat het exploitatietekort van een dergelijk cenrum voor rekening van de gemeente zou komen. Voor een dergelijke onverwachte investering en de daaraan verbon den consequentie schrok men ken nelijk terug, zodat besloten werd in de januari-vergadering van de ge meenteraad over deze zaak verder te praten. Huidige situatie De buitenlandse werknemers bij wie zich huisvestingsproblemen voordoen, zijn vrijwel uitsluitend Marokkanen. In de badplaats wer ken oom wel vreemdelingen van Spaanse, Portugese en Zuid-Slavi sche nationaliteiten, alsmede een enkele Turk maar deze zijn intern of beschikken uit anderen hoofde over passende woonruimte. Momenteel verblijven in de ge meente 60 Marokkaanse arbeiders, van wie er 13 werkzaam zijn in Nordwijk. Van deze laats tegroep zijn er 4 intern in het bedrijf waar zij werken, twee gehuwden beschik ken over een woning en één gas tarbeider woont in een zomerhuis. Een zestal economisch aan Noord wijk gebonden Marokaanse werk nemers verkeert in de situatie, dat opzegging van de huisvesting kan worden verwacht. De overige Marokkanen zijn econo misch niet aan Noordwijk gebon den maar hebben daar tot nog.toe wel verblijfsruimte gevonden. In sommige gevallen heeft het bedrijf waar zij werken voor huisvesting gezorgd. Een werknemer met een gezin kreeg een bedrijfswoning toe gewezen, terwijl drie anderen uit de groep niet-economisch aan Noord wijk gebondenen door koop of huur over een eigen woning beschikken. De overigen wonen verspreid over een 17-tal pensions en andere woonverblijven. Tussen de buitenlandse werknemers en de rechercheurs van de vreem delingenpolitie bestaat een bijzon der goede verstandhouding. In de woonverblijven wordt regelmatig controle uitgeoefend en misstanden worden direct bij de bevoegde in stanties gesignaleerd. De gastarbei ders komen met hun wensen en problemen bij deze politiefunktio- narissen en dezen trachten op hun beurt daarvoor een oplossing te vinden. Zij genieten een dermate groot vertrouwen, dat Marokkaanse arbeiders als zij met vakantie gaan, vragen hun geld te bewaren! Gezinshereniging Hereniging van een buitenlandse werknemer met zijn gezin is slechts mogelijk als aan bepaalde in de vreemdelingenwetgeving gestelde voorwaarden is voldaan. Dat zijn er niet weinig. Onder meer wordt ver eist, dat het gezin kan beschikken over woonruimte, die naar het oor deel van de gemeentelijke overheid voldoet aan redelijke eise. Prak tisch betelent dit dat aan gastar beiders, die hun gezin willen laten overkomen, woonruimte zou moeten worden toegewezen. Gezien de lange lijst van woning zoekenden in Noordwijk van wie er velen teeds jarenlang op een huis wachten zou op z'n minst bij toe wijzing dezelfde procedure moeten worden toegepast, die voor de eigen bevolking geldt. Duidelijk is dan dat een gezinshereniging slechts in een enkel geval zal kunnen plaats vinden. Daarbij dient in aanmer king te worden genomen, dat Noordwijk in de eerstkomende ja ren als het Duinpark vol is en zolang er In de Grashoek nog niet kan worden gebouwd, maar weinig woningen heeft te verdelen. Aan he t stichten van een gastar beiderspension door aankoop van een of ander groot pand zoals de oude Wilhelminaschool of dergelijk object zit een aantal aspecten, die zeker in de overwegingen betrok ken moeten worden. In de eerste plaats is het de vraag hoeveel van de in Noordwijk ver blijvende Marokkaanse werknemers bereid zijn om in een dergelijk pension te wonen. Aangenomen akn worden dat een aantal van hen er om uiteenlopende redenen niet over piekert van kosthuis te veran deren. Zij zijn gehecht aan huis en hospita en blijven waar ze zijn. Mer geld neertellen voor een meer comfortabel verblijf ligt lang niet altijd in hun lijn, omdat de meeste gastarbeiders zoveel mogelijk geld willen overhouden voor hun familie in het thuisland. Concentratie van Marokkaanse werknemers in één verblijf stuit oo nog op een ander bezwaar, namelijk dat van de onderlinge te genstellingen. Zo bestaat er tussen de stads- en de plattelands-Marok kaan een duidelijk mentaliteitsver- schil. De dorpeling leeft sober, ont houdt zich van alcoholgebruik en is veel meer dan de stedeling gehecht aan religieuze tradities. Bij de stads-Marokkaan is de secularisatie het grootst. Verder dient rekening te worden gehouden met tegenge stelde naonal gevolens van Mae-e rokkanen uit de vroegere Franse en Spaanse gebieden. Ook het genera- tieverschil gaat niet aan de gastar beiders voorbij. In het verleden is meer dan eens gebleken, cat het tussen de verschillende groeperin gen niet klikte en bij de huidige gespreide huisvesting blijkt dan ook. dat gelijkgezinden elkaar op zoeken. Voordat tot het stichten van een gastarbeiderscentrum wordt overge gaan, dienen twee vragen te wor den beantwoord: willen de werkne mers een dergelijke oplossing en verwachten zij zelf in goede har monie te kunnen samenwonen? Een ander zeker niet minder belan grijk aspect is de te verwachten bezetting. Ongeveer drie jaar gele den verbleven er in Noordwijk ruim 200 Marokkaanse werknemers, in december 1973 waren dat er nog maar 100 en nu ishun getal gedaald tot 60. Er is dus een duidelijke terugloop. Als deze ontwikkeling doorzet, dan valt te verwachten dat een dergelijk verblijfscentrum voor gastarbeiders op den duur voor een groot deel leeg zal komen te staan. Uiteraard heeft dit consequenties wat de exploitatie betreft. Men zou bij een ongunstig verloop op de gedachte kunnen komen de bezetting van elders aan te trek ken. Het centrum zou dan een regi- o-funktle gaan vervullen. In zo'n geval zal een regionale regeling in het leven moeten worden geroepen, zodat ook andere gemeenten in de exploutatie-lasten gaan meedragen. De praktijk bewijst dat het treffen van regionale regelingen een zaak van lange adem is. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3