31oem hevige concurrent roor bollenexporteur Olielanden praten over contact met verbruikers Hoogovens stuurt mensen met verlof jtezigbedrijf G-landbouwoverleg Dlgende week verder Dollar even onder f2,45 aevolg van vrije uitvoer binnen EG Merendeel personeel Opel week naar huis Esso kan olie niet kwijt Akzo staakt studie naar vynilchloride- fabriek in Delfzijl Vrijdag begint overleg in Algiers Vrachtvervoer per schip nam 5 procent toe Verlies HAL vermoedelijk f 15 miljoen Rijstproduktie gedaald in '74 New York gedrukt DOW JONES INDEX lUW/KWARTET WOENSDAG 22 JANUARI 1975 FINANCIEN/ECONOMIE TUS13-HL13 een onzer redacteuren HAAG De bloembollenkwekerij- en handel gaat het al ge- oïtae tijd niet voor de wind. Oorzaak is de vrijmaking van het han- i verkeer in de Europese Gemeenschap. Daardoor heeft het eind- lukte, de bloem zijn weg gevonden en komt het uitgangsmate- il, de bol, in de knel. Aldus voorzitter H. J. Hylkema van het duktschap voor siergewassen in zijn nieuwjaarsrede. RÜSSELHEIM Bij het Westduitse aulomobielconcern Opel hoeft het merendeel van het personeel (in totaal 46.000 man) deze week niet te werken. De produktie-onderbre- king van één week hangt samen met de vermindering van de auto verkopen. In de fabriek te Bochum waar de Kadett wordt gemaakt, zijn 11.300 van de 14.700 man naar huis ge stuurd tot 28 januari. Verwacht wordt dat dit ook in de week van 10 tot 15 februari het geval zal zijn. Opel, een dochteronderneming van General Motors, heeft de produktie ook vorig jaar al diverse keren tijdelijk stopgezet. Aan arbeiders wordt een premie tot 8000 gulden verstrekt als zij vrijwillig ontslag nemen. De Westduitse tak van het Ford- concern heeft eveneens arbeiders voor de periode van één week naar huis gestuurd. In dit geval gaat het om 8.000 van de in totaal 50.000 personeelsleden. Een grote bandenfabriek in de Bondsrepubliek, Tyresoles. heeft bekendgemaakt dat zij bankroet is. Deze firma bood werk aan 650 mensen. lElhet met.de bollenafzet niet zo gaat is volgens de heer Hylke- begrijpelijk als men bedenkt, een belangrijk dieel van de >voerde bloemen traditioneel "jjemd was om in het buitenland bloementelers te worden afge vild. De buitenlandse kwekers jojiteerden voorheen van bescher- de invoerrechten voor snijbloe- en zelfs invoerverboden voor loemea irlandse bollenexporteurs ken- twee groepen klanten. De ene afnemers bestaat uit detail- die in hun winkel bollen in es van bijv. vijf of tien stuks open en verder uit gemeente uren, die bollen nodig hebben plantsoenen en parken. Bij eerste categorie zitten de pro- ïen van exporteurs niet zo fzet stijgt, te groter zijn de moeilijkheden tweede groep buitenlandse mers, de 'broeiers' die in de imer volgroeide bollen kopen, n die herfst en winter 'broeien' dan in het voorjaar de bloemen verkopen aan de plaatselijke Iel. Die zorgt er dan weer voor, het produkt bij de consument Het zijn de broeiers, waar zitter Hylkema op doelde, toen zei, dat de bollenexport in de kwam. Omdat de invoer van in of narcissen in bijv. Duits geheel vrij is geworden, zijn activiteiten van de broeiers Ier concurrerend. 'Is het een der', zo vroeg de voorzitter van produktschap zich in dit ver af dat de kleine broeier in de partnerlanden, voor wie de d steeds harder wordt, het har- verk en de grote risico's graag ilt voor de geboden service en in plaats van de bol de bloem nt'? sie komen, dat het bedrijf niet rendabel is, blijft het bedrijf toch bestaan en maakt het ogenschijn lijk ook goed'. De Nederlandse broeier kent ook geen complicaties bij de verkoop, want hij verkoopt niet individueel, zoals de bolexpor- teur, maar via een veiling, die de zorgen over de afzet afneemt. Daardoor behoeft hij ook niiet te letten op de kredietwaardigheid van zijn afnemer, door de veiling wordt precies op tijd geld op zijn rekennig gestort. De handelaar koopt het produkt op de veiling en brengt het met veel inspanning van dag tot dag bij de afnemer in de EG, elke kleur tegen de dagprijs. Verschuiving- tman buitenlandse broeier moet ook iksen tegen zijn Nederlandse ;ga, die een vakman - en aldus leer Hylkema - een specialist is, zijn weerga niet vindt. 'On es de berekeningen van uitste le economen, die tot de conclu- De verschuiving in de export van bol naar bloem blijkt ook uit de cijfers. Naar hoeveelheden gere kend lag de bollenexport vorig jaar met -117 miljoen kilo nog bijna vier miljoen boven de hoeveelheid van 1973, maar naar de opbrengst gere kend was er een achteruitgang van 430 miljoen tot 416 miljoen. Daar tegenover staat dat de uitvoer van snijbloemen in geld uitgedrukt toe nam van 663 miljoen tot 825 miljoen. Dit laatste betreft Overi gens niet alleen bolbloemen, ook de uitvoer in Aalsmeer geveilde bloe men is er bijv. in'verwerkt. Het exportbedrag van de bloembol len, zo meende de voorzitter, zou no? met vele tientallen miljoenen me ^daald zijn als het bloembol lens u/plusfonds in het voorbije sei zoen niet de overschotten uit de markt genomen had. Diep teleurge steld was hij dat het bestaansrecht van het fonds aangevochten wordt door een Nederlander. (Een Hille- goms bollenbedrijf heeft de vraag of de vaksurplusheffingen van het produktschap wel in overeenstem ming zijn met de EG-sierteeltrege- ling voorgelegd aan het college van beroep voor het bedrijfsleven. Dat heeft de zaak voorgelegd aan het Europees Gerechtshof in Luxem burg, dat er nog mee bezig is. Uitspraak van het Hof in een ande re van Nederland uit aangebrachte zaak heeft het schap al gedwongen ndpunten liggen nog ver uit elkaar [JSSEL De Europese ministers van landbouw gaan de vol de week verder met hun gesprek over de vaststelling van de ïwe gemeenschappelijke landbouwprijzen. In Brussel is men tot de conclusie gekomen dat ze deze week zeker geen oplossing r dit probleem kunnen vinden. informeel overleg, aldus EG- gen in Brussel, zal nodig zijn rens de grote tegenstellingen de prijzen overbrugd zullen Dat informele overleg zou bij- beeld gevoerd kunnen worden de 'Grllne Woche' die mor- in Berlijn begint, en waar de ipese landbouwministers elkaar in te ontmoeten. 5G-kringen in Brussel meende dat vooral het Frans-Duitse esprek, dat vastgesteld is vóór ebruari van groot belang kan voor het verloop van de ge kken over de prijzen. Dat zou ïen inhouden dat de Land raad geen besluit neemt voor .fgesproken datum van 1 febru- ninisters van landbouw zijn het principe wel over eens gewor- dat, ter oplossing van het EG- irprobleem, de Europese Com- k voor 1975 verwacht uynzeel verlies ND AM Het jaar 1974 heeft Bruynzeel verlies opgeleverd Jjjiok 1975 zal nog geen goed jaar Het bedrijf verwacht dat een etering zal beginnen in de ide helft van 1975, omdat dan genomen maatregelen goed gaan rwerken, de resultaten merkbaar den van de stimulerende maat- len voor de bouw in verschillen- anden en de overtollige voorra- dan meer en meer verdwenen in zijn. iSM-doehter neemt mil van Amerikaans icern over CAGO-HEERLEN De Stepan Imical Company heeft övereen- KÜpming bereikt over de verkoop haar activiteiten op het gebied Industriële harsen aan Chemi- leife Industrie Synres in Hoek van and voor een niet nader ge dimd bedrag in contanten, zo U't het Amerikaanse bedrijf in •ago bekendgemaakt. Synres, ^.dochteronderneming van DSM 90ft bevestigd dat zij een prlnci- ikkoord met Stepan heeft geslo- onder voorbehoud van goedkeu- van de raad van commissaris- Verder commentaar kon res in dit stadium niet geven. ROTTERDAM Voor de En gelse kust ligt de 'Esso Neder land' (250.000 ton) al 18 da gen te wachten totdat de tan ker in de Rotterdamse haven of elders kan worden gelost. Het schip kwam van de Perzi sche Golf met zware ruwe olie, die voor stookolie en as falt wordt gebruikt. Doordat er een geringe vraag is naar dit produkt zijn de voorraden van Esso in het Rotterdamse havengebied opgelopen. Een woordvoerder van de oliemaatschappij deelde mee, dat als gevolg van de prijs verhoging, de zachte winter en de recessie in de economie de vraag naar dit produkt de afgelopen maanden duidelijk is teruggelopen. De industrie gebruikt minder dan voor heen. De andere oliemaatschappijen zoals Shell en Chevron zeggen daar thans geen last van te hebben. Bij hen zijn er geen oplopende voorraden. Minder orders voor walserijprodukten IJMUIDEN De afneming van de verkopen in de auto-industrie laat ook Hoogovens niet onberoerd. Door de teruglopende conjunc tuur in het algemeen en de verminderde vraag naar stalen platen in het bijzonder is de orderbinnenkomst voor enkele walserij produkten beneden de verwachtingen gebleven. bandwalserij en de zgn. plaatroute van de koudbandwalserij zal dit de komende weken tot overcapaciteit leiden. Zoveel mogelijk zal de hier door ter beschikking komende tijd worden gebruikt voor het verrich ten van onderhoudswerk en het volgen van opleidingen. Voor sommige installaties zal dit echter de komende weken niet mo gelijk zijn en zal aan de betrokken werknemers incidenteel verlof wor den gegeven met behoud van sala ris. Dit, voor zover geen assistentie behoeft te worden verleend aan af delingen waar personeelstekorten bestaan. Naar de huidige inzichten van Hoogovens, die zich overigens op korte termijn kunnen wijzigen, heeft dit voor de komende weken missie toestemming gegeven moet worden opnieuw 200.000 ton suiker op de wereldmarkt aan te kopen. Suiker Deze aankoop zal de Gemeenschap rond 130 miljoen gulden aan subsi die kosten om de suiker op Euro pees prijsniveau aai. de Europese consument ter beschikking te stel len. De ministers bespraken ook de steunregeling voor boeren in berg streken en in probleemgebieden, een regeling die precies een jaar geleden in beginsel is aanvaard maar die nog niet in de praktijk is omgezet. Men moet het nog eens worden over de lijst van gebieden die aan de gestelde voorwaarden voldoen. In Nederland gaat het om 13.000 hectare. W erktijdverkorting NIJMEGEN Alewijnse Kunststof fen zal voorlopig voor een periode van zes weken voor 90 van haar 105 werknemers een werktijdverkorting tot drie dagen per week aan vragen, Ingaande 3 februari. Alewijnse, toeleverancier van tech nische kunststofprodukten voor fa brikanten van onder meer huishou delijke apparaten, ondervindt sinds midden december een sterke terug gang in de orderportefeuille. Het gaat hier volgens het bedrijf om een conjuncturele teruggang. Verlies voor Akzona ARNHEM Akzona, de Ameri kaanse tak van het Akzo-concern heeft in het vierde kwartaal van 1974 een verlies geleden van 292.000 dollar tegenover een winst van 11,3 miljoen dollar in dezelfde periode van 1973. De omzet daalde van 180 miljoen tot 155 miljoen dollar. Oorzaak was de scherpe da ling in de vezelomzet. Het hele jaar 1974 bracht Akzona een winst van 33,4 (v.j. 35,7) miljoen dollar. De omzet steeg met 7 pet. Aanvullend dividend bij Holec HENGELO Holec gaat over 1973, nu de machtigingswet niet meer van kracht is, een aanvullend divi dend uitkeren van 2 per aandeel van 100. Hierdoor komt het totale dividend over 1973 op 14 tegen ƒ12 over 1972. zijn regeling tot beheersing van de hyacintenteelt in te trekken. De bollenbranche is met het ver dwijnen van die hyacintenregeling niet erg gelukkig. Van de vroeger bestaandde regels ter beperking van de oppervlakte waarop geteeld werd, was alleen die voor hyacinten overgebleven. In tegenstelling tot de andere bolsoorten is er voor hyacinten een reproduktietechniek en daarom bestond gevaar voor overvoering van de markt. Bloemen en planten Het Produktschap voor siergewas sen houdt zich niet alleen met bloembollen bezig en voorzitter Hylkema kwam dan ook met cijfers van andere sectoren. In totaal is de export van de Nederlandse sierge wassen met 13,7 pet. gestegen tot 1,51 miljard, wat een sterkere groei is dan in 1973 (11,4 pet.). Behalve aan de snijbloemen was de toeneming ook te danken aan die van gebruiksklare planten. Bui ten de bloembollen was er ook stagnatie, in de buitenlandse afzet van boomkwekerijprodukten. Volgens de heer Hylkema mag wor den verwacht, dat de snijbloemen- produktie zowel in oppervlakte als in procenten in 1975 minder snel zal groeien dan we de laatste jaren gewend waren. De potplantenpro- duktie wachte echter een aanmer kelijke uitbreiding. HENGELO Akzo-Zout Chemie, de zware-chemie divisie van het Akzo- concern, staakt voorlopig de studie naar de mogelijkheid van de bouw van een vinylchloridefabriek in Delfzijl. Wel begint Akzo Zout Che mie op samen met de Franse che mische onderneming ATO Chimie een studie over een vinychloridefa- briek in de nabijheid van Le Havre. De marktpositie, alsmede de ener gie- en grondstofvoorziening was de oorzaak, dat dat het vynilchlori- deproject in Delfzijl tot nu toe niet kon worden ontwikkeld, aldus Akzo Zout Chemie. Dit heeft ertoe geleid dat ATO Chi mie en Akzo Zout Chemie zijn overeengekomen gezamenlijk een studie op te zetten betreffende en kele projecten die de twee onder nemingen, indien deze studie een positieve uitkomst heeft, zich voor stellen te verwezenlijken. Het hoofdproject omvat een grote thermische kraakinstallatie, die grondstoffen zal produceren voor verschillende andere fabrieken, waaronder een zelfde soort vinylch loridefabriek als Akzo Zout Chemie in Rotterdam in bedrijf heeft. Ter plaatse zal ATO Chimie een aan zienlijk gedeelte van de plastics verwerken, terwijl Akzo de chloor- voorziening op zich zal nemen. Een en ander zal voor Akzo Zout Che mie een investeringsbedrag van enige honderden miljoenen beteke nen, aldus het bedrijf. Andere projecten van Akzo Chemie in Delfzijl blijven wel in studie, zoals een aanzienlijke uitbreiding van de sodaproduktie en projecten als onderdeel van Methanol Chemie Nederland, beide in Delfzijl. Met deze investeringen is een bedrag van ca. ƒ200 min gemoeid, aldus Akzo Zout Chemie. Akzo Zout Chemie en DSM partici peren ieder met 50 pet in Methanol Chemie Nederland. AMSTERDAM De Amerikaanse dollar blijft het slecht doen op de Europese wisselmarkten. In Amster dam leidde een verwachte verdere rentedaling en de sombere economi-. sche vooruitzichten van de Vere nigde Staten tot een daling van de dollar tot beneden de 2,45. In de ochtend werd op een laagterecord van 2,4430 gehandeld na een voor gaand slot van ƒ2,4610. Het slot kwam op ƒ2,45. In Frankfort daalde de dollarkoers ondanks steunaankopen van de Bundesbank ruim twee pfennig tot DM 2,35Vi. het laagste punt sinds augustus 1973. WENEN De olie-exporterende landen neigen weliswaar iets meer naar een samenspraak met de olieverbruikende landen, toch bezien de machtige olieproduk- tielanden de houding van de Verenigde Staten in de energie crisis nog steeds vol wantrou wen. Een poging van de olie landen om een gezamenlijke strategie voor een gesprek met de afnemers op te stellen begint vrijdag, wanneer in Algiers mi nisters van dertien landen, ver enigd in de OPEC (organisatie van olie-exporterende landen) samenkomen. In de eerste plaats zullen zij trach ten na te gaan of er voldoende eenstemmigheid in de eigen rijen is om een 'top' van de olieproduce rende landen te rechtvaardigen, al vorens zij gaan praten met de Wes terse regeringen. OPEC-kringen menen, dat het voorbarig is een topconferentie bij een te roepen als de lagere functio narissen van tevoren niet voldoen de tijd hebben gehad om zich diep gaand met de diverse problemen bezig te houden. En die zijn nogal uiteenlopend: ko ning Feisal van Saoedi-Arabië bijv. is uit op een overeenkomst met de westerse landen, die volgens hem behulpzaam moeten zijn bij het in dustrialiseren van de onder-ont wikkelde olieproducerende landen in de Arabische wereld. De Sjah van Iran wil op zijn beurt een prijsmechanisme, dat de olieprijzen koppelt aan die van tarwe en ande re goederen. De diverse problemen zijn weliswaar al eens besproken door deskundigen in het OPEC- hoofdkwartier in Wenen, maar de grondregels voor de toekomstige politieke dialoog met de oliever bruikende landen moeten op het hoogste niveau worden keurd. ROTTERDAM Gemeten in ton nen steeg het vrachtvervoer per zeeschip vorig jaar met 5 procent. Dat is een geringere stijging dan in 1973 toen het zeevrachtvervoer met 13 procent toenam. Het transport van ruwe olie steeg met slechts 1.5 procent. Een duide lijke teruggang in vergelijking met de 13 procent stijging in 1973. In de tien jaar daarvoor nam het olie- vervoer per zeeschip toe met ge middeld 12 procent per jaar Het kolenvervoer breidde zich met ongeveer 10 procent uit. Als gevolg van de verminderde graanexporten van de VS liep het graantransport iets terug, maar bleef toch nog 20 procent hoger dan in 1972. Het totale zeetransport bedroeg vo rig jaar 3270 miljoen ton (1973: 3115 miljoen ton). Het grootste deel hiervan betrof ruwe olie (1.385 miljoen ton) en olieprodukten (275 miljodn ton). In 1973 bedroegen deze hoeveelheden resp. 1.359 en 274 miljoen ton. NEW YORK Kon. Olie noteerde giste ren (in dollars!26% 1%. Philips 974-10% Unilever 36%-% en KLM 21%-%. Opgave Hornblower Weeks. AMSTERDAM In het telefonisch avond- verkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand (tussen haakjes de of ficiële slotkoers van dezelfde dag). Akzo 41.20 (4110), Hoogovens niet geno- Phlteerd (58.00). Kon. Olie 64.50/80 g.l. (64,40), Philips 23.80 g.b./24.30 gl. (23.90), Unilever 88.80 g.b. 89.30 g.l. (8900). KLM 53.50/54.00 (53.20). eenheid vereist is voordat het ge sprek met de olielanden kan begin nen. Verder hebben de uitspraken van Kissinger over een gewapend ingrijpen indien de ontwikkeling van de olieprijzen zou leiden tot een 'wurgen' van de westerse we reld in de Arabische landen kwaad bloed gezet en het wantrou wen jegéns de VS versterkt. Prijsstijgingen President Boumedienne De 13 OPEC-landen produceren met elkaar ongeveer 85 pet van de totale oliebehoeften van de wester se wereld. Als gevolg van de belang rijke prijsstijgingen voor ruwe olie ziet het ernaar uit, dat de monetai re overschotten van de preduktie- landen dit jaar in de orde van grootte van 175 miljoen gulden zul len belopen. Minister Kissinger is van oordeel, dat een belangrijke prijsverlaging door de OPEC een voorwaarde is voor het oplossen van de energiecrisis, maar ook hij moet toegeven dat dit op dit mo ment geen reëel uitgangspunt is. Niettemin is er sprake van enige druk tegen de OPEC. Dit, nu blijkt dat de vraag naar olie wat afneemt en wellicht nog verder zal vermin deren als de VS succes hebben met hun campagne om olie te besparen en zij ook West-Europa weten over te halen tot het treffen van bezui nigingsmaatregelen. De bijeenkomst van de OPEC-lan- den in Algiers zal het ook hebben over het fonds van 6 miljard dol lars (ongeveer 15 miljard gulden), dat de ministers van financiën in het leven willen roepen. Zoals be kend, is hiertoe in Washington be sloten tijdens een bijeenkomst van het IMF. Of het fonds er komt zal iti belangrijke mate afhangen van de steun van de OPEC-landen. olieprijzen e.d. zullen in Algiers nauwelijks ter sprake komen, zo wordt verwacht. Gewijzigd plan Het plan voor het gesprek in Al giers is van president Boumedienne van Algerije afkomstig. Hij wilde medio december al een bijeen komst, die later (op 25 januari) zou worden gevolgd door een conferen tie van presidenten, koningen of premiers. Dit oorspronkelijke plan is echter later gewijzigd ,en een vaste datum voor een dergelijke top is er thans niet. Sedert het plan van Boumedienne wereldkundig werd, hebben de wes terse landen intussen een eigen 'dienstregeling opgesteld voor een gesprek. Hierin wordt gedacht aan voorbereidende besprekingen tussen olieconsumenten en -producenten in maart, gevolgd door uiteindelijk een ronde tafelconferentie om- new vork streeks midden oktober. A^ioIndustr,e8 11% ia% Of het allemaal zo zal verlopen is Allied Chemical 28% 28% twijfelachtig. De vraag is, of deze Aium Co of Am 28% 28% plannen voor de OPEC acceptabel SSSÏiSS cS?"8 30* So* zullen zijn. Zoals bekend, reageer-Am cyanamid 21% 21% den de OPEC-landen nogal fel toen Aro Eiectr power 17% 17% minister Kissinger westerse steun llma* 35u! 3f& zocht voor een hard gemeenschap- Am smelt p pelijk standpunt jegens de oliepro- Am Tel rei ducenten. Toen de Ver. Staten, onder Franse Armco stoei druk, hun harde houding wat af- Atlant Ricbfieid zwakten, veranderde ook de hou- Bendix ding van de OPEC iets. Niettemin BethJ stoei blijven enkele invloedrijke figuren |"®!rng-.._ rnrt binnen de OPCC het doen en laten BurllniIton 10,1 van de Ver. Staten argwanend be- gan p»01110 Ry zien, vooral nu Kissinger voortgaat chi°"Mann.tt.o 32» 33» met erop te wijzen, dat westerse Chessie System 30% 29% Chrysler 8% 9% 1 Clttys Service 42% 43 fjoim f\ vir vpr Colgate Paltnollv 24 23% Colt Industries 25% 25% Goud 13.760-14.160 Commonw Edlsor 25% 25% (,iL6S£",1i.S0) per k8 zllver 310-337.50 Cons EdlsoD 9 8% (307-334.50) per kg. cont Cao 27 27% Cont ou 44% 44 Curtlss Wrlgbt betrekkihg op het personeel van beitsbaan 21, koudwals 21, nawals 21, afwerking koudband 2, en warmbandwals 1. Voor de komende week betreft dit in totaal 172 man dagen. Van week tot week zal worden be paald in hoeverre deze regeliiM; zal worden toegepast. Gezien het ge ringe aantal betrokken werknemers wordt vooralsnog geen werktijdver korting door Hoogovens aange vraagd. ROTTERDAM De Holland Ame rika Lijn Holding zegt dat voorzo ver thans kan worden overzien in 1974 een verlies in de orde van grootte van 15 min ls geleden (over 1973 werd een negatief resul taat van ƒ36,9 min behaald). Het exploitatieresultaat is vorig jjaar voornamelijk door de tegenvallende economische ontwikkelingen in het laatste kwartaal bij de verwachtin gen achtergebleven, zo bericht de Raad van Bestuur. De achteruitgang deed zich voor in alle divisies met uitzondering van de handelsdivisie. Gezien het negatie ve exploitatieresultaat wordt over wogen over 1974 geen dividend uit te keren. Over 1973 werd evenmin dividend uitgekeerd tegen 9 pet over 1972. De verkoop van de transportdivisie is inmiddels verwezenlijkt. Van de zijde van de Stichting voor Sociaal Aandeelhouderschap toonde men zich desgevraagd verrast over het te verwachten verlies. 'Eerlijk gezegd hadden wij rekening gehou den met een negatief resultaat van 8 k 9 min, maar dit hadden wij toch niet verwacht', aldus een woordvoerder. Hij vertelde nog dat de Stichting hard werkt aan de voorbereidingen voor een proces tegen de HAL in september. We willen de rechter vragen een commissie in te stellen die het beleid van de HAL moet onderzoeken'. ROME Vorig jaar is de wereld- produktie van rijst met drie mil joen ton verminderd tot 319 mil joen ton. Dit blijkt uit een bekend making van de FAO, de voedsel- en landbouworganisatie v an de Vere nigde Naties. Deze daling van het produktiecijfer is voornamelijk te wijten aan slechte weersomstandig heden in het Verre Oosten. Op de wereldmarkt bereikten de rijstprijzen in 1974 een recordpell. Daardoor werd rijst veel duurder dan andere granen. Het gevolg hiervan was d .t de wereldhandel in rijst vorig jaar in volume afnam maar door het buitengewoon ho ge prijspeil tegelijkertijd sterk in waarde steeg. 20/1 21/1 38% 39% 11% 123 46% 46% 3 3 15% 15 24% 25% 86% 85% 25% 25% 27% 27% 15% 15% 18% 15% 14% 14% Koersen in Montreal Bovls Husky Nat. Gas Mass. Ferguson Nat. Resources Shell Canada 17/1 20/1 21/1 1.15 1.15 1.15 14% 14% 14% 15% 15% 15% 13% 13% 13% Curtlss Wrlgbt A Dart Lnd Deere and Co Dow Chemical Du Pont (El) Allegheny Pow Akzona Am Standard indoet. Sporen ütlll. Obi. Mods Da"u" 17 jan. 644.63 154.62 77.55 67.18 771.5 20 jan. 647.45 155.31 77.23 765.7 Chase Select Pd 21 jaii. 641.90 152.57 77.10 67.32 771.3 Columbia Gas Comlnoo Aand. Obl. Tot. H L °°Dt Telspbons 17 jan. 14.260 18.280 1.782 502 852 ,,lllOT 20 jan. 13.450 19.700 1.762 607 7i2 21 jan. 14.780 22.080 1.792 740 593 ^en cigar 18b 18b 16% 18% 40% 40% 56% 54% 92% 87% 65% 63% 67% 67% 31% 31% 16% 16% 12% 12% 10% 11 39% 41% 21.1821.02 23% liexd 26:5 %b 11% 11% Gen Electric Gen FoDds Gen Motors Gen Pub) UtU Gen Tel Tel Getty OU Gliette G lm bel Brothers Goodyear I an P Gulf OU 35 34% 20 19% 37 30% 12% 12% 20% 20% 143145% 22 21% 15% 14% 23% 23 19% 19% 13% 13% ?a 6 159% 159% Illinois Central lnd Instioo Int Busln Macb Intern Harvester 20% 20% Int Nick of Can 23% 23% Int Paper 35% 35% Int Tef At Tel 16% 16% 21% 21% Ling Lemco Voug 10% 10% Litton lnd 4% 4% Lockheed Aircrafi 4% 4 Marcor Martin Marietta May Dep Stores McDonnell Dougi Mobil OU Corp Nabisco Nat Cash Regist Nat Distillers Nat Gypsum Nat 3teel Nat. Lead lnd 147 14% 26 25% 9% 10 35 35 26% 26% 17 16% 16% 15% 11% 11% 35% 35% 15% 12% O! in Pac Gas and El PeoD Central Pepsico Pbelps Uodge Pblllp Morris Phillips Petr Procter Gamoi 46% 45% 30% 31% 42% 42 38% 38 RCA Republic Steel Reynolds lnd Royal Dutch Petr 26 26% 11% 10% 25% 26% 50% 50% Santa F« lnd 27% 28. Sears Roebuck 54% 52% Sbeli OU 45% 44% Snuthero Co 9% 9% Southern Pacific 29% 29% Southern Rallw 45 44% Sperry Rand 26 25% Stand Oil Calif 22% 22% Stand Oil Indians 41% 41% Studebak Worth 20 20% Sun OU Texas Gulf Texas Inst Transamerlca 35% 36% Kansas City Ind 8%b 8%b Kansas Power 21% 22 KLM 21 2% Kroger 19% 19% Nat Can NY CeDtr A North West R N Am Pbllipe Co Onliever Onion Carbide Unl Royal United Aircraft United Brands US Steel )5%b 36% 41% 41% 7 6% 35 35% 3% 3% 40% 40% West Union Tei Westlnghouse El Wboi worth 10% .10% 10% 10% 11% 11% Occidental petr 13% 13% Pacific Llgbt Public Service 17% 14% 17% 14% Reliance Group 6% 5% Standard Brands 56% 56% Tandy 14 14% Union Biectr United Klecti Ug Corp 10% 3% 12% 10% 3% 12 Western Bancorp 19% 20%

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13