erkplaatsapparatuur )or verfijnde mechaniek Planeetje Eros morgen 'erg dicht' bij aarde -autobiografie- Personalia Uw Ford Escort in nieuwe jas: koetsverbreder wie toonstelling Autovak in RAI-gebouw Voor veiligheid in buurt kruitfabriek 5,2 miljoen gulden Afstand 'maar' 22 miljoen kilometer wagen K 70 i produktie nd-sportauto Amerikanen Politiechefs: hulp voor weggelopen minderjarigen ook Acht Nederlanders voor drug-smokkel in Algerijnse cel MEDEDELING aan de adverteerders in de rubriek Het Onderwijs vraagt donderdagmorgen Ie post Brenninkmeyer: universiteiten bijzonder vrij Ronald Augustin op 18 februari voor rechter /KWARTET WOENSDAG 22 JANUARI 1975 BINNENLAND/AUTO Tll-Kll r wordt in de Amsterdamse RAI de tentoonstelling Autovak geopend. In de enorme verschei- aan werkplaatsapparatuur, die er te zien is, valt vooral de garageuitrusting op, die dient uto nog precieser af te stellen of te repareren. hogere eisen aan wegge- andere veiligheidsfactoren, uitlaatgassen en zuiniger 'verbruik wordep gesteld, •ecisie-apparatuur een be- r vereiste. Garage-uitrus- dt behalve een hulpmiddel (drijfsvoering om per sten uit te sparen al onmisbaar gereedschap eeds verder verfijnde auto- !k op peil te houden. 1 geleden werd de laatste gehouden (Je beurs is r januari met oog op de afgelast doch ook in ipanne vallen geen specta- ntwikkelingen te constate- autotechniek schrijdt estadig^ voort en de appa- lor de werkplaatsen veran- Was destijd de CO-tester ee het koolmonoxidege- de uitlaatgassen gemeten in opkomst, nu oefent autorichtbank aantrek- ,ht op de schadeherstellers oprichting van een groep specialisten door de carro- ïiging FOCWA en de be ng voor deze vrij kostbare ur bij grote BOVAC-bedrij- et gering. loven ook doordat de klemtoon itvervuiling naar verkeers- eid verschoven is, is deze opmerkelijk. De controle uitlaatgas zijn maar zeer lukt. Een carburateur af- odat èn de vervuiling door èn het brandstofverbruik jk beperkt blijft, is een ijk kleine ingreep. De CO ook niet zo'n duur appa- rtom, er staat technisch de weg om op eenvoudige auto in deze opziphten maken. Maar het probleem ie automobilisten wegblij- onderhoud mindert. Dat or nieuwe auto's, waarvan •atie doorgaans al geregeld wordt, voornamelijk door- oderne auto minder onder- Maar voor oudere Misschien verwaarlozen de un wagens, dat na aanrijdingen. Dan n naar een automobielbe- m betaalt doorgaans de ng. En dus hebben de au- op de toenemende chade meer greep. zin is die schade al door abrikant in de constructie wagen betrokken. Tegen- hebben auto's een ver- lassagierscompartiment met voor en achter een Drberende 'verfrommelba- Dat alles dient voor de van de inzittenden. Maar ront en achterkant stijver leerd worden, dan zou dit beperking van de voertuig- schade bij aanrijdingen tot gevolg hebben. Het is niet uitgesloten, dat thans de reparatierekeningen stij gen door extra veiligheid. De investeringen in speciale richt- apparatuur, die de reparateurs doen voor de moderne auto, duidt in elk geval ook in die richting. De kunst is niet de carrosserie weer te laten glimmen als vanouds al zal de klant juist op het uitdeuken en spuiten letten maar de afme tingen van het onderstel weer pre cies juist te krijgen. Zo moeten de bevestigingspunten van de voor- en achterveren onderling en ten op zichte van andere auto-onderdelen een bepaalde afstand hebben: in lengte, breedte en hoogte. Dit komt op millimeters aan. Onderhoud Belangrijk is verder voor het on derhoud van de moderne auto, dat de werking van remmen, schokbre- kers en wielen snel geijkt kan wor den. Op Autovak zijn rollentestban- ken voor zowel remcontrole als voor beproeving van het motorver mogen de laatste zijn zeer duur te zien en ook al talrijke speci aal ontwikkelde schokdempertest- apparaten. Wielbalanceer- en uit lijn apparatuur neemt zowel voor het grote garagebedrijf als voor de bij de VACO aangesloten banden specialisten een belangrijke plaats in. In Nederland is thans ongeveer een half miljard gulden in garage-ap- paratuur geïnvesteerd. Het werk plaatstarief bedraagt zeven procent van de kosten van aanschaf en afschrijving voor apparatuur tegen zeventig procent loonkosten. Het arbeidsbesparende karakter van de aanschaf voor alle mogelijke ge reedschappen blijft dan ook voor de auto- en garagebedrijven van groot belang, reden waarom de ex posanten hun vakbeurs na de afge lasting van vorig jaar wel weer aandurfden. De werkplaatsen zijn volgens de BOVAG ongeveer op een normale bezetting teruggekeerd. Als eenmaal de periodieke keuring een feit wordt, zal het werk in de gara ges bovendien nog toenemen. Autovak wordt tot en met dinsdag gehouden, dagelijks van tien tot zes uur en vrijdag en maandag tot tien uur. Zondag is de tentoonstelling gesloten. MUIDERBERG Voor de beveili ging van de omgeving van de kruitfabriek te Muiden, heeft de overheid een bedrag van 5,2 mil joen gulden uitgetrokken. Dat heeft staatssecretaris Stemerdink gezegd tegen een deputatie van de linkse fractie van de raad van Muiden toen deze deputatie een bezoek aan Den Haag bracht. Nog deze maand zal een nota veiligheidsmaatregelen worden uitgebracht. Intussen zijn de veiligheidsmaatre gelen die in de fabriek zelf geno men moeten worden een andere zaak. Dat gaat de arbeidsinspectie aan. Voor die bedrijfsbeveillging zal nog een fors extra bedrag moeten worden uitgetrokken. BW 412 is thans ook het 1 70 door Volkswagen uit 4 genomen. Deze wagen, ®ronkelijk werd ontworpen BU, heeft een te geringe r behaald. De fabriek te die VW speciaal voor de iwde, kon nooit voldoende behalen en heeft daar- grootste Duitse concern itereen grote verliezen be- 70 heeft slechts vier jaar het model verscheen in ar van 1970 na anderhalf el van de introduktie, om- VW-ingenieurs het oor- ke prototype van NSU af- De VW K 70 was de eerste n met voorwielaandrij- ruim en prettig te rijden, ite niettemin de aanslui- markt van VW's concur- Het nieuwe koetswerk is even lang, maar iets breder en hoger dan dat van de oude Escort. De vormgeving is strakker, met een opvallende toename van het glasoppervlak. In het interieur is vooral meer ruimte te vinden, doordat nieuwe stoelen werden ontworpen,wat 6Ys cm. knieruimte achterin scheelt. De ba gageruimte is één tiende groter. Behalve de 1100 cc motor van 48 DIN-pk en de 1300 cc-motoren met 57 of 72 DIN-pk vermogen, is nu ook een 1600 cc-motor van 84 DIN- pk leverbaar voor de Escort Sport en Escort Ghia. De door Ford over genomen Turijnse koetswerkbouwer Ghia heeft ontegenzeggelijk de hand gehad in het nieuwe ontwerp van de Escort, dat duidelijke over eenkomsten vertoont met de lijn van de Capri II. iyland heeft maandag een portwagenmodel onthuld, ar alleen maar naar Ame- :heept zal worden. Het is ph TR 7 met een wigvor- osserie en een twee liter jeleid van de motor uit de Dolomite. voorlopig maar naar één richten wordt de TR 7 rendabeler projekt voor concern, dat financieel De Triumphs TR 2 tot en i hebben de afgelopen 22 iiun grootste successen in behaald. In totaal werden legen op elke tien wagens itd. de Engelsen nu nog geen nen kopen een unicum tse auto-historie heeft et voordeel, dat alleen o's met links stuur ge- ehoeven te worden. Een aan de sportauto is ook, e eerste auto van British s met wegklapkoplampen. >eyland heeft voorts alle 1 1975 van de Mini's 850 en -hikt gemaakt voor ver gewone benzine. UTRECHT 'Bij de hulpverlening aan weggelopen minderjarigen moet het belang van de minderja rige centraal staan. Het weglopen van de minderjarige geeft hem recht op aandacht en hulp. Daarbij is het voor de beoordeling van de hulp verlening niet van belang of die minderjarige wegloopt van zijn ouders, andere opvoeders of uit een inrichting'. Dat schrijven de hoofd commissarissen van politie van de vier grote steden in een brief aan staatssecretaris Glastra van Loon. De vier politiechefs schrijven, dat 'het in deze tijd duidelijk is gewor den, dat men geen hulp kan verle nen, als men beslissingen neemt over de hoofden van betrokkenen heen'. Onder hen neemt degene, in wie de minderjarige zijn vertrou wen heeft gesteld een wezenlijke plaats in. Als de minderjarige goed wordt ge holpen, zijn ook zijn ouders of op voeders daar uiteindelijk bij gebaat. Als daarentegen de minderjarige op langere termijn niet goed wordt geholpen, worden zijn ouders of opvoeders dat ook niet. 'Ouders zijn er niet bij gebaat, wanneer door een overhaast tegemoetkomen aan hun verlangens (kind terug naar huis of verblijfplaats bekend ma ken) de kreet van de minderjarige (het signaal dat hij door het weglo- Overleden In Den Haag is op 83- jarige leeftijd de heer P. A. Kooij- man overleden. Kooyman is vooral bekend geworden door zijn protes- actie in 1921 tegen de arrestatie van de dienstweigeraar Groenen- daal. Samen met drie geestverwan ten pleegde hij toen in Den Haag een bomaanslag op de woning van majoor Verspijck, lid van de krijgs raad. Kooij man werd hiervoor ver oordeeld tot zes jaar gevangenis straf. Na zijn vrijlating in 1928 stelde hij met betrekking tot de grote werk loosheid van die tijd dat het geen zin had om werk te vragen aange zien het produktieapparaat in dienst van de gemeenschap, tech nisch in staat was aan ieders be hoefte te voldoen. Hij bracht zijn theorie naar buiten met de leuze 'Neem en eet.' Deze uitdagende for mulering kwam Kooijman op zes maanden gevangenisstraf te staan. De heer Kooijman behoorde, mede onder de invloed van Herman Gor ter, tot de radencommunisten en antimilitaristen. Een aantal van zijn geschriften werd gebundeld in de serie manifesten van de uitgeve rij Boucher. Burgemeester Met ingang van 1 februari 1975 is benoemd tot burge meester van de gemeente Spaubeek (L), de heer P. L. B. Creemers (41), hoofdcommies 1 ter gemeensecreta- rie van Waalre (NB). Hij is R.K. en lid van de KVP. Van een medewerker AMSTERDAM Het minia tuurplaneetje Eros nadert de aarde deze maand dichter dan ooit in de twintigste eeuw. Het langwerpige rotsblok, waarvan dat afmetingen worden geschat op 35 bij 16 bij 7 kilometer, pas seert ons op een afstand van 22 miljoen kilometer. Die 'ontmoe ting' speelt zich morgen af. Voordat de sterrekundigen tien jaar geleden begonnen met radar-expe rimenten, waren positiebepalingen van Eros het beste hulpmiddel om de afstand van de aarde tot de zon nauwkurig te berekenen. Daartoe zijn bij de passages van Eros in 1901 en 1931 een groot aantal waarnemingen gedaan. Uit de resultaten daarvan werd be rekend dat de gemiddelde afstand van de aarde tot de zon 149.6 mil joen kilometer bedraagt. Die af stand wordt gebruikt als de zoge naamde Astronomische eenheid, waarin afstanden binnen het zon nestelsel worden uitgedrukt. Radarpeilingen in de jaren zestig gaven dezelfde uitkomst, maar een stuk nauwkeuriger: 149.5659 mil joen kilometer. Dit is berekend uit de tijd die radarsignalen er over deden om via de planeet Venus na terugkaatsing de aarde weer te be reiken. Eros doet over elke omloop om de zon een jaar en ruim negen maan den. De gemiddelde afstand tot de zon is 1.5 Astronomische eenheden, de baan ligt dus ruim buiten die van de aarde. De helderheid van Eros wisselt regelmatig, omdat de zon nu eens tegen de brede zijkan ten aanschijnt dan weer tegen smalle kanten. Uit de variaties in de hoeveelheid teruggekaatst zon licht blijkt dat Eros elke vijf uur en een kwartier om zijn as wentelt. Met het blote oog zal het planeetje helaas niet te zien zijn, ook niet nu het zo uitzonderlijk dicht bij ons is. Daarvoor is het te klein. Maar met een lichtsterke verrekijker, bijvoor beeld 7x50, moet het nu mogelijk Het sterrebeeld Tweelingen (Gemini), waarin het planeetje Eros met een lichtsterke verrekijker te vinden is. Dat lukt(e) vooral ge makkelijk tijdens nauwe samenstanden met Pollux en Kappa Geminorum, afgelopen dinsdag en overmorgen. Het sterrebeeld staat om middernacht hoog aan de zuiderhemel. De helderste 'ster' in de buurt is overigens de planeet Saturnus. zijn om het te vinden, tegen de achtergrond van het sterrebeeld Tweelingen. In de nacht van 20 op 21 januari schoof Eros schijnbaar (dat wil zeggen vanaf de aarde gezien) ra kelings langs de heldere ster Pol lux. Morgen en overmorgen komt hij nog dichter langs de ster Kappa van de Tweelingen. Bedekking Die samenstand met Kappa Gemi norum zal zo nauw zijn, dat de heldere ster mogelijk enkele secon den zal worden bedekt-, 'verduisterd' door de veel lichtzwakkere Eros. Volgens onzekere berekeningen zou deze ster-verduistering waar te ne men zijn op een ongeveer dertig kilometer brede strook die over de aarde loopt. Die strook loopt ver moedelijk over Oost-Canada, en verder zuidwaarts over Barbados (Antillen), Guyana, Brazilië en Boli via. De bedekking zou tussen 1.18 uur en 1.20 vrijdagmorgen plaats vinden. Voor waarnemers buiten de strook is dit het moment van nauwste samenstand. Het sterrebeeld Twee lingen staat bij ons dan hoog bo ven ons hoofd aan de zuidwestelij ke hemel. Het zal een spannend gezicht zijn, door de verrekijker het lichtzwakke planeetje traag 'van boven naar beneden' rakelings rechts langs de ster te zien voorbij - kruipen. De Ford Escort 1300 L in tweedeurs versie: de strakke vorm is stel lig aantrekkelijk. Er komen ook vierdeurs varianten, een station car en een sportcoupé. Daags voor de opening van de RAI-tentoonstelling, dat is op woens dag 12 februari, zal Ford in Nederland een nieuw model Escort introduceren. Mechanisch is deze gelijk aan de oude Escort. Maar een geheel gemoderniseerde carrosserie vormt een nieuwe jas voor de goedkoopste Ford-serie. Voor het eerst wordt op de Escort de automatische transmissie lever baar, die Ford bouwt in de nieuwe fabriek bij Bordeaux in Frankrijk. Deze versnelltngsbank heeft een zeer laag gewicht. Standaard zijn voortaan bij de Escort radiaal-ban- den en de rembekrachtiging. De prij zen variëren van 9.309 tot 12.946 inclusief btw, maar uiteraard exclu sief automatische transmissie. Ford propageert de auto als zou deze een verbeterde besturing heb ben, beter handelbaar zijn en min der geluid voortbrengen dan de ou de Escort. De Nederlandse pers heeft nog geen gelegenheid gehad tot rijproeven: wel maakte Ford zelf bij eigen tests '1350 onpasselijk makende noodstops' met het nieu we type. DEN HAAG De politie in Alge rije heeft in december acht Neder landers gearresteerd wegens smok kel van verdovende middelen. In totaal pakte de Algerijnse politie in december dertig Westeuropeanen in de kraag waarbij tweeduizend kilo hasjiesj buit werd gemaakt. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft dit gisteren bekend gemaakt. De acht Nederlanders, onder wie twee vrouwen, waren onder ver schillende 'dekmantels' in Algerije aanwezig. Buitenlandse Zaken heeft al eens eerder bekendgemaakt dat tegenwoordig hele gezinnen zoge naamd op vakantie naar landen rond de Middellandse Zee gaan om verdovende middelen te smokkelen. De acht Nederlanders zitten nu in de cel en krijgen daar de normale bijstand van de Nederlandse am bassade in Algerije. Zij zullen voor de Algerijnse rechter moeten ver schijnen. Buitenlandse Zaken heeft verleden jaar ernstig gewaarschuwd tegen het smokkelen van verdoven de middelen via de landen rond de Middellandse Zee omdat de contro le en de straffen de laatste tijd zijn verscherpt. pen uitzendt) in de kiem wordt gesmoord', aldus de hoofdcommis sarissen. Brieven die niet voorzien zijn van naam en adres kunnen niet in behan deling worden genomen. Geheimhou ding is verzekerd. Vragen die niet on derling met elkaar in verhand staan moeten in afzonderlijke brieven wor den gestelek Per brief dient een gul den aan postzegels te worden ingeslo ten. Adres: Uw probleem ook het on ze, postbus 507, Voorburg. Vraag: Kan u mij inlichten om trent de kosten van een crematie? Antwoord: Zonder verdere wensen voor de uitvoering te weten, kan men, afgezien van de kostenbereke ning die in verband staat met de geldontwaarding niets zinnigs zeg gen. Het beste is een lijstje te maken van de gang van zaken die men zich voorstelt en dan eens een informatief gesprek te hebben met een begrafenisondernemer van zijn woonplaats. Over het algemeen zijn dit mensen, die hun werk met grote nuchterheid en op een taktische manier kunnen bespreken. Vraag: In mijn bezit is een rijg- naald-pen met op de bovenkant gegraveerd de woorden, 'Prtnsess Charlotte died' en op de onderkant November 6 1817 aged 21. Op welke prinses uit welk land heeft dit opschrift betrekking en heeft die rijgpen nog andere dan nuttig- heidswaarde? Antwoord: Prinses Charlotte (1796- 1817) was het enige kind van Geor ge IV van Engeland. Zij was toe gezegd aan de prins van Oranje (later koning Willem II van Neder land), maar voelde niets voor dit huwelijk. Zij trouwde met Leopold van Saksen Coburg, die later de eerste koning van België werd. Zij stierf kinderloos. De prins van Oranje beschouwde daarom Leopold als de man die hem zijn bruid ontroofd had. De vroegtijdige dood van de prinses zal wel grote indruk gemaakt hebben. Wij herinneren ons de tragische dood van koningin Astrid van België ten gevolge van een auto-ongeluk. Er werden zeer veel portretten en herinneringen aan deze koningin verkocht. Waar schijnlijk is uw rijgpen een memento uit de tijd van het over lijden van Charlotte. Handwerk en naaidoosjes waren in grootmoeders tijd wel vaker de bergplaats voor sentimentele en romantische zaken. Over de waarde kunnen we niets zeggen. Vraag: Wie kan ons helpen aan de naam van de dichter van het be kende versje: Ver in 't zuiden ligt mijn Spanje, Spanje is mijn va derland enz. (Het gaat dus niet over het versje, maar over de dichter). Rectificatie: Onze inlichtingen be treffende de kosten van huwelijkse voorwaarden waren onjuist: Het door de Koninklijke Notariële Broe derschap landelijk vastgestelde mi nimumtarief is namelijk 150, Hierbij komen nog de kosten van inschrijving in het huwelijksgoe derenregister en verdere kosten (registratierecht)Meestal komt men op een totaalbedrag van 170,Indien echter (Je werk zaamheden omvangrijker zijn dan normaal kan de declaratie hoger komen (onze dank aan de notaris, die ons op een hoffelijke manier op deze fout heeft gewezen). Vraag: Ik heb een paar mooie oude stoelen gekregen, die het goed doen bij het overige moderne meubilair. Echter: cr zit houtworm in. Blijft dit tot de oude meubels beperkt of lusten die kevertjes ook nieuwe? Antwoord: Oppassen is de bood schap als er meubels met houtworm in huis komen (of op de zolder staan). Jong hout is zelfs aanlokke lijker dan het oude. Bestrijding: twee delen zuivere gele was, vijf delen terpentijn, waarin de was zich gemakkelijk laat opnemen. Niet verwarmen, vuurgevaarlijk. In dit mengsel twee delen fijne Cayennepeper. Wie dit steeds ge bruikt bij het opwrijven van meu belen, vernietigt de houtworm en verhindert de komst in niet aange taste meubelen. Nu is het ook wel mogelijk dat in de bekleding van de stoelen mot zit. Buiten voorzich tig kloppen en vegen, behandelen met een insecticide en als men Inderdaad een zolder heeft, de stoelen luchtdicht afsluiten in grote plastic zakken, waarin een geopend Vaponastrlp en rustig een hele tijd laten staan. Nog eens Brusselse aarde: Een van onze lezers schreef ons dat B. A. nog steeds gebruikt wordt in ijzer gieterijen, waar men nog hand vormwerk doet. Vraag: Kunt u mij het adres van Wij Komen geven? Antwoord: Burgemeester van Has seltlaan 10, Naarden, tel. 02150- 14756, 16008 en 12761. Vraag: Hoe was de naam van het Franse boekje dat we twintig jaar geleden op school lazen, waarin een pelsjager, Slim Kerrigan, door de Canadese bossen trok? Antwoord: Al zoekend in stapels oude schoolboeken vonden we wél Maria Chapdelaine van l'Hémon, maar de verdwenen geliefde van het meisje heet beslist niet Slim Kerrigan. Het lijkt ons een naam. die men in een boek van Curwood of Jack London zou kunnen vinden. Kan een lezer zich misschien boek en schrijver herinneren? Vraag: Zou u ons mee kunnen delen omtrent de Duitse schil der Antwoord: Over Nederlandse schil ders kunnen we al zoekend en vra gend soms heel wat gegevens ver zamelen. Betreft het echter Duitse schilders (en het gebeurt vaak dat men ons naar een in Duitsland werkzame schilder vraagt) dan ver wijzen we onze lezers naar de re gisters, waarin alle oude en oudere kunstenaars voorkomen (moderne kunstenaars, die nog niet exposeer den en verder weinig bekendheid hebben, zijn hier uiteraard nog niet in vertegenoordigd a. Schutzverband bildender Kilnstler in der Gewerkschaft Kunst in DGM München 2, So- phienstr. 7a; b. Bund Deutscher Landesberufs- verbande bildender Kilnstler, 8000 München 71, Irmgardstr. 19. Vraag: Hoe kan ik een net, dat ik van vissersgaren knoop en dat ik in de tuin wil gebruiken, beschermen tegen de gevolgen van vocht en regen? Antwoord: Eerst het net in een taanbad dompelen. Taan is iets wat men overal verkoopt waar sche pen in havens liggen. Als de netten goed droog zijn, worden ze in de lijnolie gezet en volgens een bejaarde lezer in Schevenlngen, die z'n hele leven met netten te maken heeft gehad, kunnen ze zéker drie jaar zonder scheuren mee. Mocht u soms de hand kunnen leggen op gebruikte visnetten, dan hoeft u er geen taan of olie meer voor te gebruiken. Betaal er niet te veel voor, want gebruikte visnetten heb ben hun beste tijd gehad. Vraag: Het verhaal over de Vierde Wijze uit het Oosten hoorde men in de weken die achter ons liggen in verschillende versies. Van wie was het verhaal oorspronkelijk afkom stig? Antwoord: Onder de vele Christus legenden is dit inderdaad een van de meest vertelde en bekende. Het werd beschreven door Henry van Dyke als Story of the other wise man. Dit boek werd in het Neder- ADVERTENTIE In verband met de grote hoeveelheid zet-advertenties voor onze zaterdagbladen, dienen advertenties voor deze rubriek Het onderwijs vraagt uiterlijk In het bezit van de advertentieorderafdeling van de Chr. Pers, Postbus 859 te Amsterdam te zijn. U gelieve uw opgave derhalve tijdig in te zenden. lands vertaald door C. W. Vis en uitgegeven bij Van Dlshoeck te Baarn. Het boekje dat ik in handen kreeg was van de elfde druk. In dien uitverkocht en niet meer in herdruk zal u het zeker nog via een bibliotheek kunnen herlezen. Aanvulling: door lezer van het ant woord over het gieten van loden klokornamenten: Onze lezer noemt hierbij Chrytobolite, het zg. vuur vaste gips, dat in gebruik is bij tandtechnici. Wij hebben hierover inlichtingen gevraagd, maar we vermoeden dat zowel de methode, als de begruikte apparatuur voor het gieten van de vrij eenvoudige ornamenten te ingewikkeld en te technisch is. Men zou op een van was gevormde mal een vorm van Chrytobolite kunnen maken. Op dezelfde manier een matrixvorm van het verkregene maken en daar het lood ingieten. Of het lukt is nummer twee, maar het is de moei te van het proberen waard. Van onze onderwij sredactie UTRECHT Het academisch sta tuut is een lachertje als je de exameneisen bekijkt. Dit zegt prof. C. Brenninkmeyer de nieuwe voorzitter van de academische raad, in een intervieuw met het Utrecht se Universiteitsblad van deze week. Prof. Brenninkmeyer vindt dat het academische statuut, waann het wetenschappelijk onderwijs is gere geld, in vergelijking met het bui tenland en met andere onderwijs vormen ons wetenschappelijk on derwijs 'onvoorstelbaar vrij' laat. Ook de regering laat de universitei ten erg vrij, vindt de nieuwe voor zitter, die het niet zou betreueren als er wat strictere kwaliteitseisen aan het onderwijs zouden worden gesteld. De regering zou echter de autono mie van de universiteiten te sterk aantasten, als ze voor bepaalde stu dierichtingen zou uitmaken of de programma's per universiteit of landelijk hetzelfde dienen te wor den geregeld, zo meent prof. Bren ninkmeyer, Wel is hij het ermee eens, dat de minister van onderwijs en wetenschappen relatief minder geld aan de universiteiten toe schuift, gemeten naar het totale onderwijsbudget. Van een onzer verslaggevers HANNOVER/UTRECHT De Ne derlander R.ONALD Augustin, die ervan -verdacht wordt lid te zijn van de Rote Armee Fraktlon (RAF) ook wel Baader-Meinhofgroep genoemd zal op 18 februari in Bueckeburg bij Hannover voor de rechtbank moeten verschijnen. Dit is bekend gemaakt door de recht bank van Osnabrück. Augustin be vindt zich sinds mei 1974 in verze kerde bewaring in een gevangenis in Hannover. Hij is al sinds ruim vier maanden in hongerstaking uit proest tegen de behandeling van de politiee gevangenen in West- Dultsland en wordt kunstmatig ge voed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11