Holy KJ TOERISTISCHE PUZZEL BUITENLAND Portret van sympathieke non-conformist Thoreau Dirigent FranzAndré overleden (81 jaar) Politie vangt 15 paarden Waterverbruik voor 't eerst niet gestegen 'Niet alleen kunst steunen maar ook de kunstenaar' FAMILIEBERICHTEN DOCENT LICH. OEFENING wie lef heeft, wordt lid van het c£NV> Deze afgebeelde drie Aristona draagbare radio's kunt u winnen in onze toeristische puzzel van vrijdag 24 januari. /IRISTONE\ /1RISTCINI\ AF1ISTONR IMM Doe mee en win een Aristona SECRETARESSE ziekenhuis vlaardingen TROUW/KWARTET WOENSDAG 22 JANUARI 1975 K10 til C~3 Heldere voorstelling in Nijmegen NIJMEGEN In 1845 trok de toen 28-jarige Amerikaanse schrij ver Henry David Thoreau naar de eenzame bossen rond de vijver Walden in de staat Massachusetts, bouwde er een hut en leefde er twee jaar. Op een dag, toen hij naar de stad Concord ging om een schoen te laten verzolen, werd hij in de cel gezet omdat hij weiger de belasting te betalen. Hij was het volstrekt oneens met de Ameri kaanse president en diens regering, vanwege hun oorlog met Mexi co, en omdat zij de individuele vrijheid van de burger eerder be knotten, in plaats van die te bevorderen en te beschermen, zoals de wetten hen voorschreven. De Amerikaanse schrijvers Jerome Lawrence en Robert E. Lee hebben over die bewuste non-conformist een toneelstuk gemaakt, dat zij noemden 'The night Thoreau spent in jail.' In de vertaling van Loek Schaareman waarin het gezelschap Theater het in Nijmegen speelt werd het: 'De nacht van Thoreau. Zij schrijven: 'Zijn Nacht in de gevangenis is een mystieke erva ring voor deze zeer gevoèlige man. Opgesloten, heeft hij de vrijheid om te ontdekken wat hij werkelijk is. de som van zijn ervaringen, verleden en «'toekomst. Het is een extase, een passie, een openbaring, een optelsom van zijn leven in de tijdscurve van zonsondergang tot zonsopgang. Zij plaatsen die man dus in een cel midden op het toneel, maar laten hem er vrijmoedig uit en in stap pen naar zijn verleden, heden en toekomst. Zij hebben er nogal wat BRUSSEL De Belgische orkestdi rigent Franz André is op 81-jarige leeftijd overleden. André was bij het ontstaan van de Belgische Ra dio in 1923 dirigent van het radio orkest geworden. In 1957 nam hij de leiding van het Groot Orkest van de Belgische Radio en Televisie op zich. Hij heeft veel in het buitenland gedirigeerd o.a. het Concertgebouw orkest. Het Londens Philharmo- nisch en het Nationaal Orkest van Parijs. André die zelf ook als componist produktief was heeft ja ren achtereen de slotconcerten van het Koningin Elisabeth Concours gedirigeerd waarbij zeer veel slag vaardigheid en uithoudingsvermo gen van hem en het orkest werd gevergd. Hij deed veel voor de jon ge Belgische componisten; zo maakte hij onder meer Joseph Jon gen en Marcel Poot bekend bij het publiek. Van een verslaggever EINDHOVEN De Eindhovense ge meentepolitie heeft vijftien in de Eindhovense wijk Gestel loslopende paarden moeten vangen. Ze bleken van een manege aan de rand van de stad te zijn. De paarden waren uit de wei losgebroken en de stad ingetrokken. Noch bij dit 'uitstapje' noch bij de vangst gebeurden er ongelukken. Gevolg van natte zomer ROTTERDAM Voor het eerst sinds de tweede wereldoorlog is het gebruik van leidingwater in ons land niet toegenomen. In het afge lopen jaar leverden de waterlei dingbedrijven een miljard kubieke meter, waarvan 945 miljoen kubie ke meter drinkwater. Dat is dezelf de hoeveelheid als in 1973. De ge middelde stijging in de afgelopen twintig jaar bedroeg 5,3 procent per jaar. De vereniging van exploitanten van waterleidingsbedrijven in Neder land, Wewin, vermoedt dat dit ge lijkblijvende gebruik een gevolg is van de natte zomer en van de economische teruggang. Doordat de zomerzon vaak uitbleef werden de tuintjes minder gesproeid en von den velen het douchen minder no dig (bijvoorbeeld omdat de kinde ren minder buiten konden spelen). Tengevolge van de oplopende prij zen van het water en de geringere produktie zal de industrie minder water afgenomen hebben dan an ders het geval geweest zou zijn. In 1954 leverden de waterleidingbe drijven 338,9 miljoen kubieke meter water, in twintig jaar is deze hoe veelheid verdrievoudigd. De groot ste stijging vond plaats in 1959 met 11,2 procent. In 1973 werd de voor het eerst één miljard kubieke meter bereikt. materiaal voor. Thoreau heeft over zijn ervaringen en overdenkingen geschreven in zijn boek 'Walden' (inspiratiebron voor Frederik van Eden) en over zijn kijk op de regering in On the duty of civil disobedience (inspiratiebron voor Gandhi en ds. Luther King). Sympathiek portret De cel wordt verbeeld door een klein houten plankier met twee britsen en een kruk van blank hout. De lege speelruimte daarom heen wordt afwisselend bevolkt door figuren die in zijn herinnering opduiken. Dat worden kleine sce nes, waaruit langzaam een sympa thiek portret groeit, zoals Arthur Boni het speelt: een aardige, leven dige, gevoelige jongeman in een drukkende samenleving. Het stuk is een soort voorafspiegeling van de burgerlijke ongehoorzaamheid van de late jaren zestig van onze eeuw. Niet direct herkenbaar voor Neder landers. van wie er weinigen Tho reau zullen kennen. Üit de voor stelling kunnen ze hem leren ken nen. Eigenlijk een zachtaardige man, die een felle revolutionair wordt door het conformisme, door het klakkeloos aanvaarden van wat er nu eenmaal is bij anderen, zelfs bij zijn leermeester Ralph Walod Emerson. Karakteristiek voor de jonge Tho reau: 'Als de man uit de pas loopt met zijn makkers, dan komt dat omdat hij misschien een andere tamboer hoort. Laat hem lopen op de muziek die hij hoort, op wat voor maat en hoe ver weg ook.' Zijn tragiek is dat hij met zijn uiteindelijke felheid niemand mee krijgt, ook de met hem meedenkende Emerson (waardig gespeeld door Frans Vorstman). Hij voelt zich een klokkeluider, die geen geluid meer uit zijn klok krijgt, hoe hard hij ook aan het touw trekt. Dat loopt over in een nachtmerrie, waarin hij hem bekende mensen ziet sneuvelen. Het is, onder zorgvuldige regie van Elise Hoomans, een heldere voor stelling geworden, die zich op de alerte, levendige, beweeglijke Tho reau concentreert, de figuren die door hem worden aangestoken in die beweeglijkheid laat delen, en de hem betuttelende, bedreigende of bestraffende figuren in gedempter tonen en in hun eigen bewegingen karakteriseert. De voorstelling is ook een goed doordacht bewegings spel. André Rutten. WD-rapport: Van onze Haagse redactie DEN HAAG De mogelijkheden tot financiële steun aan creatieve kunstenaars moeten worden ver groot. Subsidie aan kunstinstellin gen wordt vaak als een vanzelf sprekendheid aanvaard, maar is voor de zelfstandig scheppende kunstenaar nog ongebruikelijk. De hulp aan bijvoorbeeld dichters en componisten is incidenteel en on voldoende. Dit schrijft de Prof. mr. B. M. Teldersstichting, het weten schappelijk bureau van de VVD. in het gisteren verschenen rapport 'kunst zinnig subsidiëren'. Wat de hulp aan de zelfstandige kunstenaars betreft, zegt het rap port te denken aan het scheppen van een groot aantal, liefst zeer ruim gestelde opdrachten. Ook wordt gedacht aan het scheppen van arbeidsplaatsen in het openba re leven, zoals in België gebeurt. Daar worden literatoren op biblio- theekposten geplaatst. Bij de beoordeling van subsidie aanvragen moet de overheid als regel het advies van deskundigen volgen. Wanneer een plaatselijke overheid niet over een eigen advies orgaan voor kunst beschikt kan de raad voor de kunst worden inge schakeld. De Teldersstichting vindt het onge wenst dat deskundige adviezen worden getoetst aan de mening van leken. Hiertoe behoren volgens de stichting evenzeer gekozen volks vertegenwoordigers als hun achter ban. Een dergelijke toetsing acht de stichting heilloos, omdat de nor men dan overal verschillend kun nen komen te liggen en in veel gevallen zullen worden bepaald door een instinctieve voor- of af keur, die niet op deskundigheid is gegrond. Op 30 januari 1975 D.V. hopen onze Ouders J. van der Sleet M. van der Sleet-den Haan het heugelijke feit te gedenken dat zij 40 jaar geleden hun huwelijksleven begonnen. Gelegenheid tot gelukwensen is er op hun receptie, die gehouden wordt op 28 januari a.s., van 5.00-6.30 uur n.m., in 'Het Hof van Holland', Voorstraat 79, Noordwijk Binnen. Namens hun dankbare kinderen en kleinkinderen: Nelly en Daan, Elze, Mariëtte en Nico Cootje en Lammert Maria, Jan en Winny Nel en Daan Esther Magda en Simon Simone Rijnsburg, januari 1975 Sandtlaan 16. CHR. SCHOLENGEMEENSCHAP VOORBURG (LYCEUM - HAVO - MAVO) Rijnlandlaan 1, Voorburg, tel. 070-86.65.04 vraagt voor z.s.m. (vervanging wegens ziekte) een 26 uur - le graad Inl. bij en soli, (telef.) aan de rector, J. C. T. Voogt. Bon voor inlichtingen Adres: Plaats: Na een liefdevolle verzorging gedurende enige jaren in het Bejaardencentrum 'Groot Hoog- waak' is heden overleden onze lieve Zuster, Schoonzuster en Tante Johanna Wassenaar in de ouderdom van 82 jaar. C. Wassenaar A. Wassenaar-Balkenende F. J. Wassenaar N. Wassenaar-Imthorn Nichten en Neven. Noordwijk, 21 januari 1975. Correspondentie-adres: Beeklaan 110, Noordwijk. De overledene is in het mortuarium van 'Groot Hoogwaak' opgebaard. Gelegenheid tot condoleren: in de aula aldaar, donderdagavond 23 januari van 7.30 tot 8.30 uur en na afloop van de begrafenis. De rouwdienst zal worden gehouden vrijdag 24 januari a.s. in de aula van 'Groot Hoog waak' om 14.00 uur, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op- de algemene begraafplaats te Noordwijk om 14.45 uur. In open enveloppe xo zenden aan: C.N.V.- Antwoordnr.1096 Utrecht. Heden is in volle vrede ontslapen onze lieve zorgzame Moeder en Oma Lukina van Doodewaard-Hukema weduwe van Gerardus Johannes van Doodewaard in de ouderdom van 88 jaar. „Die met tranen zaaien, zullen met gejuich maaien". Psalm 126. Poortiigaal: G. J. A. A. van Doodewaard C. van Doodewaard- Spanjersberg Canada: A. A. J. van Doodewaard P. van Doodewaard-Jansen Canada: A. vkn Doodewaard D. van Doodewaard-Both Rotterdam: D. K. van Doodewaard T. van Doodewaard- Sint Maartensdijk Rotterdam: N. van Doodewaard M. W. van Doodewaard- Spanjersberg Klein- en achterkleinkinderen Rotterdam, 20 januari 1975. „Koningshof" Immanual Kantstraat 92. Corr.-adres: Dr. W. de Vosstraat 18, Poortugaal. Gelegenheid tot condoleren donderdagavond van 77.30 uur in "De Koningshof". De rouwdienst zal D.V. gehouden worden vrij dag 24 januari om 11 uur in de Nebokerk, Smeetlandsedijk 280, waarna de begrafenis op de Zuiderbegraafplaats circa 11.45 uur. „Allen, die U verwachten, zullen niet be schaamd worden". (Psalm 25 3). In Christus ontslapen onze lieve Moeder, Grootmoeder, Zuster en Nicht Johanna Elizabeth Wemmers weduwe van P. J. Lamoré, op de leeftijd van 71 jaar. Rotterdam: P. J. J. Lamoré E. C. Lamoré-van Veen Agnite, Willemijn en Aldert Ridderkerk: J. J. P. Lamoré P. B. Lamoré-Visser Petra en Bart Jan Oostkapelle: S. M. H. Huisman-Lamoré W. Huisman Joëlla, Dirk Jan en Daniël Oostkapelle, 20 januari 1975. Correspondentie-adres Oosterpark 66 te Oostkapelle. De overledene ligt opgebaard in de rouw kamer Jufferstraat 1 te Zeist. Gelegenheid tot condoleren aldaar op donder dag 23 januari a.s. van 19.00 tot 20.00 uur. De begrafenis zal plaatsvinden te Zeist op de Algemene Begraafplaats, vrijdag 24 januari a.s. om 14.00 uur. Geen toespraken Geen bloemen Psalm 27. Na een kortstondige ziekte is in zijn Heer en Heiland ontslapen mijn geliefde Man, onze lie ve Vader, Groot- en Overgrootvader, Broer, Zwager en Oom, Evert Groen op de leeftijd van 73 jaar Mede namens verdere familie: M. Groen-Groen Scheveningen, 18 januari 1975. Houtrustweg 330. Geen bezoek aan huis. Geen bloemen. Gelegenheid tot condoleren woensdagavond van 7.30-8.30 uur in de Pniëlkerk, Tesselse- straat 69. De dienst van Woord en Gebed zal worden ge houden donderdag 23 januari te 11.45 uur in bovengenoemde kerk, waarna de teraardebe stelling zal plaatshebben op de Algemene Be graafplaats aan de Kerkhoflaan. Aankomst aldaar te 1 uur. draagbare radio 6359 speciale ferrietantenne voor ge voelige ontvangst van de mid dengolfzenders 1 duidelijke afstemschaal 1 zeven transistoren en twee dioden 1 moderne zilverkleurige kast met turguoise afstemschaal 1 voorzien van polsriem bijgeleverde oortelefoon afmetingen: B x H x D: 14,5 x 8 x 3,8 cm draagbare radio SX1113 gevoelige en selektieve ontvangst op FM en middengolf zeer duidelijke zenderkeuze- schaal en gemakkelijk te bedie nen afstemknop uitstekende geluidskwaliteit door toepassing van luidspreker met hoog rendement zeer effektieve ferrietantenne voor middengolf-ontvangst zwenkbare teleskoopantenne voor FM aansluiting voor oortelefoon oortelefoon wordt standaard bij geleverd 10 transistoren en 6 dioden kunststof kast afmetingen: B x H x D: 17 x 10 x 4,5 cm draagbare radio 6329 drie golfbereikenLG, MG en FM lange ferrietantenne voor selek tieve ontvangst op de midden- en lange golf zwenkbare tiendelige teleskoop antenne voor FM uitgangsvermogen van 800 mW 8 cm luidspreker met hoog ren dement volume- en toonregelaar voor zien van indikatie in het front afstemming geschiedt m.b.v. een z.g. "Rolling Stone" aansluiting voor netvoedings- apparaat N6502 en bijgeleverde oortelefoon elf transistoren en vijf dioden kunststof kast met vertikale schaal en metalen handgreep afmetingen: B x H x D: 22,4 x 12,2 x 6 cm a5mölmd^^maSi£Sii0!8aie&® Gelijk het gras is ons kortstondig leven. Psalm 103. God heeft tot' Zich genomen mijn geliefde oudste Kleindochter en onze lieve Nicht Marijke van der Kraan-Jansen op de leeftijd van 36 jaar. J. van Waas-van der Niet J. Oostendorp-van Waas J. Oostendorp en kinderen Kinderen Koppier- van Waas Rosenburch 161. Leiden, 20 januari 1975. Na een moedig gedragen lijden ging tot haar Heiland onze lieve oudste Nicht Marijke van der Kraan-Jansen geboren 10 augustus 10 augustus 1938, overleden 20 januari 1975. Leiderdorp: D. Jansen Leiden: C. Coole-Jansen W. Coole M. Sjardijn-Jansen P. M. Sjardijn Leiderdorp: W. Jansen A. H. Jansen-van der Sluis Koudekerk a.d. Rijn: M. van Harskamp-Jansen J. van Harskamp Hoogvliet, 20 januari 1975. Psalm 73:28 'Maar mij aangaande, het is mij goed nabij God te zijn.' De Gereformeerde Kerk van Hoogvliet geeft met leedwezen kennis van het overlijden van Marijke van der Kraan-Jansen Zij heeft onze gemeente enige tijd als diakones gediend. Haar enorme geestkracht en overtui gend geloofsleven zullen ons tot voorbeeld blijven. Wij wensen haar Man en Kinderen van harte toe, dat zij hulp en troost vinden bij de Hei land, die haar ook troostte en kracht gaf om haar langdurige ziekte blijmoedig te dragen. Namens de kerkeraad: Ds. J. E. Hendriks, praeses: C. Westerduin, scriba. God nam tot Zich in Zijn Eeuwig Koor, ons lid Mevrouw M. van der Kraan-Jansen op de leeftijd van 36 jaar. God trooste haar man, kinderen en familie. Gereformeerd Kerkkoor Hoogvliet. Hoogvliet, 20 januari 1975. Voor de zeer vele bewijzen van deelneming door u betoond bij het overlijden van onze lieve Vrouw, Moeder, Groot- en Overgrootmoeder Adriana Willemina de Bruin-van Herwijnen zeg ik allen, mede namens de kinderen en kleinkin deren, hartelijk dank! J. C. de Bruin Vijverlaan 44, Dubbeldam. Door God thuisgehaald onze Broer en Zwager Bastiaan Quist echtgenoot van A. Kallewaart Rotterdam: Biezelinge: Hilversum: Australië Amersfoort: Schoonhoven: P. Quist T. Quist-Bakker D. H. Quist M. H. Quist-Palthe J. Quist H. Quist-v. Schaick E. Wolzak-Ramsey J. Hollander-Wolzak M. J Kuiper-Wolzak D. Kuiper Wij zoeken voor moeder (nog gezonde oude dame) een flinke huishoudster die zelfstandig de leiding van het huishouden op zich kan nemen en tevens gezelschap voor moeder is. Er is 'n werkstgr aanwezig. Eigen zitkamer en slaapkamer staat ter be schikking. Uitstekend salaris, sociale voorzie ningen en pensioenregeling. Aanmelden: Mevrouw Gerritsen, Boulevard 25, ?eist. Tel. 03404 - 14563. HARMONIE OF CONFLICT Polarisatie en conflictmodel zijn modewoorden. Ze worden vooral gebruikt door hen die de maatschappij willen veranderen door middel van harde strijd, g] De christelijke vakbeweging meent dat het anders moet. Zij wil door de kracht van evan gelische overtuiging bouwen aan nieuwe maatschappelijke verhoudingen. Samen met an deren. Daar zal soms strijd voor nodig zijn. Maar het uitgangspunt Is: sa menwerking, harmonie. Om de keus tussen harmonie en conflict gaat het in de maat schappelijke ontwikkeling van vandaag. Kiest u ook voor har monie? Meldt u dan Cï ^223^ Binnenkort is in ons ziekenhuis plaats voor een accurate secretaresse met een voltooide middelbare schooloplei ding. Zij zal het directie-secretariaat medeverzorgen en dient ervaren te zijn in het notuleren van vergaderingen. Het salaris is afhankelijk van opleiding en ervaring. De premie AOW/AWW wordt door het ziekenhuis betaald. In onze personeelsflat hebt u de beschikking over een eigen zit-slaapkamer; woont u liever extern, dan helpen wij bij het zoeken naar een geschikte flat. Onze ervaring is, dat deze doorgaans binnen afzienbare tijd beschikbaar is. Sollicitaties te richten aan de directeur-geneesheer. InlvQinnol 3 Vlnnrrlinnpn Holysingel 3 Vlaardingen Tel. 010-34 56 63.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 10