ijdelijk onderdak voor urinamers in CNV-oord dichtbij Het schroom aangekomen - 'maar de kinderen willen nu niet meer weg' J. Breddels: zaak is helemaal niet zo uitzichtloos iet weer weerrapporten PSP voert eigen actie voor Portugal Bank: schade door brandstichting hoeft niet betaald Senator Van Riel: coalitie met PvdA zal AR fijndrukken Melkslijter liet scholier halve liter gin drinken Lijk man gevonden hoe zit dat met die vrouwen? spitten klachten straf T4ffiOUW/KWARTET ZATERDAG 18 JANUARI 1975 BINNENLAND T5-K7 PUTTEN/DEN HAAG Schoor- oetend hebben de eerste Suri- ïaamse gezinnen zich dezer da- en per KLM-bus naar Putten we aten vervoeren. Het vakantie- 3 ai :entrum van het Christelijk Na- in ionaal Vakverbond fungeert, „„'laar sedert het begin van deze ffbjnaand als ontvangstcentrum 'oor rijksgenoten, die de oceaan ilijven oversteken op zoek naar naar welvaart in hun tweede va- door Willem Schrama me n o hril rin vaderland, je «)p zoek naar huisvesting ook, maar ie is er in de meeste gevallen niet. n nu de meeste Surinaamse fami- geheleden in Nederland de emigratie- zelf troom ook niet meer aankunnen, eel het uitstekend geaccommodeer- e CNV-congrescentrum in het bos- jke Veluwedorp voorlopig tot mei ienen als toevluchtsoord. Óok jksgenoten, die al langere tijd in ederland verblijven, komen voor opvangmogelijkheid in aan merking. Het is een van de eerste ïitiatieven van het Centraal Bu- ;au Vestigingsbeleid Rijksgenoten, it per 1 januari in het leven is «roepen om gericht hulp te gaan leden in de chaos, die door de iverwachte emigratiegolf geduren- het vorig jaar dreigde te ont- lan. et is de bedoeling dat het CNV- irblijf in Putten ten hoogste acht Kgen onderdak zal bieden aan Su mmers, die zonder bestemming ar ons land komen. In die acht «agen beginnen consulenten van 5et Centraal Bureau te zoeken naar ;n geschikte vestigingsplaats, zor- ;n voor kledingpakketten en wer- :n de nodige administratieve mpslomp af (ziekenfonds, sociale lorzieningen). Kan er in deze pe- ode niet voor passende huisves- ng worden gezorgd, dan worden mensen ondergebracht in regio- de contract-pensions in afwach- ng van werk en woning, et enige schroom zijn nu de eer- e gezinnen in Putten gearriveerd, erughoudend, omdat ze geen idee idden waar ze zouden belanden. moeder, die met haar vier kin- iren als eerste door het beheer- irsechtpaar De Kleine werd ont- j ngen: 'Ik ben eerst een paar .gen bij familie in Krimpen aan IJssel geweest, maar ik kon daar et blijven. Toen ben ik toch maar maar ik wist niet of de ensen wel lief voor ons zouden :n ïjjn. Nou, ik had verkeerd gedacht, e kinderen willen hier niet meer !g.' Naast wassen, koken en koffie zetten heeft mevrouw De Kleine nog genoeg tijd voor de kinderen van Surinaamse gezinnen. ich zullen ze dat binnenkort moe- q, want voor dit gezin is een ming gevonden in hetzelfde rimpen. Ze maken weer plaats ior nieuwelingen. Op dit moment 'Jn er ongeveer 25 Surinamers in itten. Tegen het eind van de ,jaand worden er zeventig tot hon- 'ird verwacht. Een rechtstreekse nval op de wasautomaat van me- ouw De Kleine, die tijd te kort mt maar er zichtbaar van geniet, zet koffie, maakt eten, sjouwt 'Jet wasmanden en houdt onder- issen nog de kinderen bezig. 'An- rs is er 's winters toch weinig te "ien, nu is er nog wat leven in de 'ouwerij', luidt haar nuchtere mm entaar. anpakken ier te spreken over de goede zor- n van het echtpaar De Kleine is k de heer J. Breddels, die eind rig jaar door de ministerraad werd aangesteld als hoofd van het Centraal Bureau. Onder zijn leiding moet een team van 31 man orde gaan scheppen in het migratie- vraagstuk. Breddels weet van aan pakken. Met tomeloze energie is hij bezig een netwerk van regionale ontvangstcentra uit de grond te stampen. Dit jaar komt dat gereed. 'Daar ben ik voor ingehuurd', izegt hij, 'dus dat komt er, hoe dan ook. Ook moet er in mei een nieuw landelijk centrum zijn als in Put ten de vakantiegangers komen. Dat zal er ook zijn, reken maar.' De heer Breddels, voorheen direc teur van de Algemene Emigratie- centrale, ziet zijn taak als de con sequentie van een stuk verantwoor delijkheid jegens de Surinamers en Antillianen. 'Het is helemaal niet zo uitzichtloos', zegt hij. 'Natuurlijk, ik moet ook lachen om die moppen over de WW, die zijn leuk, maar in feite oneerlijk. Mijn theorie is namelijk deze. Ik mag er van uitgaan dat er minimaal 80.000 Surinamers in Nederland wonen. Dat zijn er gemiddeld vier per ge zin. Nou. dan zullen er tenminste 20.000 zijn, die eigenlijk een baan (zouden moeten hebben. Ik ken ver volgens het aantal werklozen onder hen. Dat zijn er vijf- a zesduizend. Dat betekent, dat er veertien- a vijftienduizend Surinamers werken. Dan blijf je zitten met een werk loosheidspercentage van twintig. Dat is wel hoger dan het Neder landse gemiddelde, maar dat is na tuurlijk verklaarbaar. Maar van die tachtig procent, die wel werkt, hoor je niets. Van dat Surinaamse meis je dat in een bejaardenhuis werkt, of iets dergelijks. En juist de kan sen van die categorie dreigen daar door benadeeld te worden. Het overgrote deel van de Surinamers werkt, dat is voor mij zekerheid.' Voorzieningen De eerste activiteit van het Cen traal Bureau was de instelling van een ontvangstbalie op Schiphol. Tot nu niet zo'n succes. Breddels: 'Het bleek meer een informatiebalie te zijn. De grootste belangstelling komt van de Nederlandse familiele den, die de Surinamers op het vliegveld komen afhalen. En daar hoor je het probleem: 'Meneer, ik kom mijn broer afhalen, maar ei genlijk kan het helemaal niet. Ik heb geen plaats voor hem.' Dan besef je dat je scherp onder scheid moet gaan maken tussen degenen die aankomen en degenen die er al zijn. Voor deze laatste categorie zijn de gemeentelijke overheden op de eerste plaats ver antwoordelijk. Zij hebben de taak een oplossing te vinden voor de slechte huisvestingsomstandighe- den. En onderwijs, erg belangrijk,' anders zijn we bezig een stuk pro letariaat van de komende twintig jaar te kweken, en daarmee is nie mand gebaat. We moeten een op lossing zoeken voor de mensen, maar ook voor de samenleving. Daarom werken we hard aan een verantwoorde spreiding. Niet alleen buiten de Randstad, maar ook bin nen de steden zelf. Geen concen traties, daar is niemand mee ge baat.' 'Wat hebben we nu gedaan? We hebben een beroep gedaan op een aantal gemeenten met meer dan 25.000 inwoners. Dat zijn er pak weg ongeveer honderd geweest. Er zijn op dit moment al 43 reac ties binnen, waaronder achttien positieve. Gemeenten, die zonder meer huisvesting kunnen bieden. Nu gaan we proberen om met de plaatselijke arbeidsbureaus tot een pakket voorzieningen te komen, die op elkaar aansluiten. Ik heb na tuurlijk niets aan een woning in Terneuzen en werk in Dordrecht. Er moet een goed alternatief ko men waarin de Surinamer kan functioneren. En de animo van rijksgenoten wat een rot woord is dat toch is. duidelijk groter dan vaak wordt verondersteld.' Geen 'promotion' 'Voor ons is ook belangrijk dat we over de nodige informatie kunnen beschikken, voordat men over komt. Het is natuurlijk moeilijk om ie mand, die vandaag op Schiphol aankomt, morgen al aan werk te helpen. Daarom streven we ernaar om liefst een maand tevoren in lichtingen te hebben, zodat we al vast aan het w'erk kunnen.' 'Ik zou graag een man in Parama ribo willen hebben, maar dat kan nu eenmaal niet. Wel zal het een stuk beter worden als er een insti tuut voor migratie-vraagstukken komt' in -Suriname. Daar wordt, aan gewerkt, maar het is er nog niet. Tot zolang kan ik niet anders doen dan de opvang verbeteren. Waarbij ik me realiseer dat er een paar mensen meer komen dan anders het geval zou zijn. Het moet geen 'promotion' wonden, maar positieve discriminatie is het natuurlijk wel degelijk. Ik wil die mensen naar een niveau hebben waar ze de con currentie met de Nederlandse sa menleving aankunnen. Soms vind ik het wel eens jammer dat ze oruze taal spreken. Dan denkt elke Ne derlander dat een Surinamer net zo is als hij. Dat is oneerlijk. Hij komt uit een ander werelddeel, denkt an ders en vindt andere dingen belang rijk dan die wij belangrijk vinden'. Het Centraal Bureau kan er voorlo pig nog tegenaan. Tot nu toe is bekend dat er in Suriname onge veer vijftigduizend mensen over een Nederlands paspoort beschik ken, of dit hebben aangevraagd. Het is zeer aannemelijk dat velen van hen de overstap nog vóór de onafhankelijkheid van het land (per 1 januari 1976) zullen maken. ird j, ibestendig m onze weerkundige medewerker nlae komen er dit week-end niet rider regen en wind of buien af. it komt doordat het zwaartepunt n hoge druk nu tamelijk ver licht namelijk boven de Zwarte ie (1030 millibaar) en zich een nggerekt depressiegebied van No- Zembla via Scandinavië over hotland naar het zuidwesten uit- •ekt. Er vindt boven West Europa n confrontatie plaats tussen de hte lucht boven het continent en n de Oceaan opdringende wat udere lucht In het grensgebied itwikkelt zich voortdurend regen buienstoringen. Deze trekken n zuidwest naar noordoost over. istermiddag passeerde een rand- oring uit het Kanaal met vooral het Koorden en noordwesten ge rende korte tijd een flikse stro- ing. De maximale wind op de egbasis Leeuwarden was 74 kilo eter per uur (9 Beaufort), in loredijk 68 km per uur (8 Beau- rt), Het barogram (spoor van de Ifschrijvende barometer) liet een irkant V-vormig spoor achter, ideraan het 'rechterbeen' was een jl omhooglopend lijntje over 'ee millibaar te zien, aangevende n abrupte luchtdrukstijging, iets zie je hoogst zelden. Oor- ak: er was sprake van een trog- rmige depressie, waarvan koude cht uit de hogere niveau's als het ire omlaag moet zijn geploft. Om ïen uur gisteravond was de horo pter weer tot rust gekomen: het rogram verliep toen volkomen TTizontaal. n hogedrukgebied boven Groen- nd stelt niets voor (1008). Ge ls: geen enkel gevaar van een eigend winteroffensief op onze eedte, maar wel gelijdelijk wat inder zacht weer door aanvoer polaire lucht via de Oceaan. 11 temperatuurniveau blijft echter >g wel boven normaal voor de tijd m het jaar. die, zoals vorig jaar, gemiddeld warmer uitviel dan oktober. Een puntje op de i: de maximumtempe ratuur woensdagmiddag in De Bilt was 13.1 gr. C. hoogste in januari sedert 1849. Weerrapporten van gistermorgen, maximum-temperaturen van giste ren en neerslag 7-19 uur. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het partijbestuur van de PSP heeft besloten de oproep om de actie 'Houd Portugal vrij' niet te onderschrijven. Dit is te lezen in het PSP-folad 'Radikaal', dat deze week is verschenen. De PSP gaat een eigen actie voeren ter ondersteuning van de Portugese links-socialistische beweging Movi- mento de Esquerda Socialista (MES), een partij, die op dezelfde lijn zit als onder meer de Franse PSU en de Nederlandse PSP. De MES is opgebouwd door mensen, die zich verdienstelijk hebben gemaakt in de anti-kolo niale strijd, het werken voor de poltiekr gevangenen, radikale christen-democraten, organisatoren van landbouwcoöperaties en vakbe weging. In 'Radikaal' schrijft hoof dredacteur Henk Branderhorst: 'Zonder aan het democratische ka rakter van de partij van Soares ook maar enige afbreuk te willen doen, kan men zich afvragen of linkse socialisten nu uitgerekend deze partij zouden moeten steunen. Een partij die zich niet tegen de NAVO keert, een partij die op haar laatst gehouden en sinds lang eerste openbare congres een uiterst gema tigd programma heeft aangenomen en elk radikaal programvoorstel heeft verworpen'. De Portugese socialistische partij wordt volgens Branderhorst door PvdA, VARA en NW ondersteund, omdat zij het er mee eens zijn dat de partij, 'het land moet bewaren voor een terugval in de onvrijheid van uiterst rechts of uiterst links'. Het partijbestuurslid René Mendel heeft ter inleiding van de PSP- actie voor MES onlangs een bedrag van vijfhonderd gulden aan deze beweging overhandigd. Dit bedrag kwam uit de actie, die de PSP voerde met de anti-NAVO-zegel. Het gironummer van de actie is 194240 t.n.v. de PSP te Amsterdam, onder vermelding van 'MES'. Van een onzer verslaggevers NAALDWIJK Het verzekerings bedrijf van de Amrobank heeft twee Naaldwijkse gezinshoofden la ten weten, dat de schade, die hun zoontjes door brandstichting had den aangericht, niet op hen ver- aald zal worden. De onderneming heeft de schuld, groot 70.000 kwijtgescholden. Medio december hadden de twee Naaldwijkse jongetjes een brand aangestoken, die een opslagruimte voor bouwmateriaal geheel deed uitbranden. De ouders van de jon gens hadden er geruime tijd voor het tijdstip van de brand van afge zien om de WA-verzekering voor hun kroost te verlengen. De Amro bank heeft bij de kwijtschelding nadrukkelijk laten weten, dat haar daad beschouwd moet worden als een zeer hoge uitzondering. Van onze parlementsredactie SLIEDRECHT De ARP wordt fijngedrukt, wanneer deze partij' zich blijft ophangen aan de PvdA. Bovendien kan de ARP geen mede werking van de PvdA verwachten bij het handhaven van de particu liere ondernemingsvorm. Daarom zal de ARP de voorkeur moeten geven aan samenwerking met de WD. Dit zei gisteravond mr. Van Riel, fractievoorzitter van de WD in de Eerste Kamer, op een bijeenkomst in Sliedrecht. Hij legde er de na druk op dat, terwijl de KVP'en de ARP eindeloos beraadslagen, hun partijen ten onder gaan. Senator Van Riel zei verder het toe te juichen, dat de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Kis singer enkele oliestaten duidelijk heeft gemaakt dat militair zal wor den ingegrepen als de Westerse be langen in het geding komen. Prof. Gordon Manley heeft een zeer lange temperatuur lijst samenge steld voor midden-Eng eland. Deze reeks omvat de periode van 1659, de tijd van Johan de Witt en om precies te zijn het jaar waarin Mi- chiel de Ruyter Nyborg veroverde tot 1973 en werd vorige zomer afge drukt in 'Journal of the Royal Me- torological Society'. De reeks is zowel aangepast op de Gregoriaanse als Nieuwe Stijl-kalender. Aan de hand ervan kan worden vastgesteld, dat een zo warme decembermaand als van 1974 (De Bilt 7.3 graden Celsi us, Birmingham 7.9 gr. C.) nooit is waargenomen sedert 1659, dus op z'n minst 316 jaar terug. Verder is in die lange lijst geen precedent te vinden van een decembermaand. Amsterdam regen 9 6 De Bilt regenbui 9 4 Deelen regenbui 9 1 Eelde geheel bew. 8 1 Eindhoven regenbui 10 2 Den Helder zwaar bew. 8 8 Luchth. Rtd. motregen 9 9 Twente half bew. 9 0.2 Vlissingen regenbui 9 9 Zd. Limburg regen 9 0.1 Aberdeen geheel bew. 3 3 Athene onbewolkt 15 0 Barcelona zwaar bew. 15 0 Berlijn zwaar bew. 8 0 Bordeaux geheel bew. 13 15 Brussel regenbui 9 2 Frankfort regen 11 0.4 Genève geheel bew. 12 0.1 Helsinki half bew. 4 1 Innsbrück half bew. 12 0 Kopenhagen geheel bew. 7 0.1 Lissabon regen 16 0.1 Locarno regen 15 1 Londen licht bew. 8 1 Luxemburg regen 7 1 Madrid geheel bew. 11 5 Malaga zwaar bew. 19 0 Mallorca licht bew. 16 0 München onbewolkt 10 0 Nice zwaar bew. 14 9 Oslo mist -2 0 Parijs regen 10 2 Rome geheel bew. 15 0 Split zwaar bew. 12 0 Stockholm geheel bew. 6 4 Wenen geheel bew. 2 0 Zürlch zwaar bew. 10 10 Casa Blanca onbewolkt 18 0 Istanboel onbewolkt 10 0 Las Palmas zwaar bew. 20 0 HOOG WATER voor zondag 19 januari Vllsslngen: 5.5018.19; Haringvllets- lulzen: 7.3019.47; Rotterdam: 8.22— 20.58; Schevenlngen; 6.571915; IJmul- den: 7.44—20.02; Den Helder: 10.55— 23.25: Harlingen: 1.2913.42: Delfzijl: 3.28—16.01. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Haagse politie heeft donderdag de 19-jarige melkslijter aangehouden, die een elfjarige scholier een halve liter gin had laten drinken. De scholier, had. op weg naar school, van de melkslijter een fles jus d'orange gekregen terwijl de man wist dat deze drank vermengd was met een halve liiter gin. De dorstige scholier dronk de fles ter plaatste vrijwel geheel leeg. Op school gekomen vestigde de scholier door z n vreemde gedrag de aandacht van de onderwijzer op zich. Deze waarschuwde de kinder politie die even later constateerde dat de jongen onder invloed van sterke drank verkeerde. Voordat de scholier naar een Haags ziekenhuis vervoerd werd voor onderzoek, liet hij nog weten wie hem de bewuste fles had gegeven. Kort daarop kon de melkslijter worden aangehouden. Van een verslaggever MAASTRICHT Langs het talud van de E-9 bij een pick-nick plaats onder de gemeente Beek (L.) hebben chauffeurs gisterochtend het lijk ge vonden van een naar schatting 30- jarige man, van wie de identiteit gis teravond nog niet bekend was. De dijkspolitle van Beek stelt een on derzoek in naar de doodsoorzaak. onder redactie van loessmit Al heel wat mannen en vrouwen met bekende namen hebben hun zegje gezegd over de positie van de vrouw en de situaties waarin er sprake is van discriminatie. Maar ondanks al die uitspraken is nog nauwelijks bekend hoe de man en vrouw zónder klinkende naam over vrouwenemancipatie en aanverwante zaken denken. Eigenlijk te gek, vooral in dit Jaar van de Vrouw. Want als er iets zo grondig mis is in de maatschappij, zullen niet alleen die 'bekenden' er over moeten denken en praten, maar iede reen. Twee lezers hebben zich er intussen al dver uit gelaten. De heer J. de Jonge uit Emmen betrapt deze krant op een fout: 'woordvoerdster' las hij. 'Mis schien moet in het Jaar van de Vrouw', schrijft hij, 'de vrouw ook haar recht krijgen, maar dan wordt ze woordvoerster' (zonder d dus). Heeft het inder daad met de rechten van de vrouw te maken of ze al dan niet gebombardeerd wordt tot woordvoerster, agente of advoca te? Een lezer uit Weesp (die het noemen van zijn naam vermoe delijk niet op prijs steltzegt in een uitvoerige brief de indruk te hebben dat veel vrouwen denken slachtoffers te zijn in de man- nenmaatschppij. 'Ik heb in ver scheidene Europese landen aller lei werk gedaan en ik kan u verzekeren dat mannen nog steeds de hete kolen uit het vuur halen'. En: 'Miljoenen mannen doen zeer saai en vuil werk en krijgen veel minder kans dan een huisvrouw om eigen werk in te delen en creativiteit in hun werk te brengen'. Vrouwen, vindt hij, worden op sommige punten inderdaad achtergesteld (minder loon voor gelijke ar beid), maar 'over het geheel ge nomen is van uitbuiting van de vrouw geen sprake en levert de man de grootste en zwaarste prestatie'. Net als de werkende vrouw staan ook de werkende man volgens de briefschrijver thuis nog karweitjes te wachten: tuin omspitten, fietsband plak ken, timmer werkjes. En dan vindt hij nog dit: Zowel in verleden als heden werden en worden bijna alle topprestaties door mannen verricht, vooral in die takken van wetenschap waa rin logica, snel combineren van feiten en logische conclusies trekken een rol spélen. 'Niemand verbood torouwen grote werken te schrijven, boekdrukkunst, elektriciteit of fotografie uit te vinden, maar het gebeurde ge woon niet'. Nobelprijswinnaars zijn (bijna) allemaal mannen, hoewel zoveel vrouwen nu stu deren. Volgens hem ontbreekt het de vrouw dus aan logisch inzicht en het vermogen om snel te kunnen beslissen. 'Ik ken per soonlijk geen luchtvaartmaat schappij die vrouwelijke piloten in dienst neemt. Men weet dat het de kans op luchtrampen aanmerkelijk zou Vergroten Als het om mensenlevens gaat, laat men zich gélukkig niet mis leiden door theorieën, maar gaat af op de feiten'. Gelijkheid, concludeert deze lezer, bestaat alleen in theorie. Iemand moet toch de uiteinde lijke beslissing nemen en dat moet dan een man zijn om zijn grotere mate van logica. Heeft deze lezer gelijk, ongelijk of iets daar tussenin? Het antwoord daarop laten we graag aan u over. Vanwege het Jaar van de Vrouw heeft de Parijse mode-ontwerper Jacques Esterel zijn mannequins de 'Vrouw der Vrouwen* laten kiezen. Het werd de enig echte Mona Lisa, hier druk na-geglimlacht door Esterels showfiguren. Niet duidelijk is waarom de dames met zoveel haute couture achter de hand in lakens moesten poseren, wel dat het waarschijnlijk om een publiciteitsstuntje van monsieur Jacques gaat. Natuurlijk heeft de scène niets met dit Jaar te maken alleen omdat er zoveel vrouwen op één plaatje staan. Hoogstens bereikt Esterel dat er slecht over hem gedacht wordt: 'zijn' vrouwen die er niet alle maal plezier in lijken te hebben moeten zich blijkbaar op bevel van de baas laten gebruiken voor zulke stunts en dat moet nou net niet meer mogen in en na dit Jaar van de Vrouw. Een stevige es, beuk, eik of mei doorn is nooit weg en wie er wel eens eentje in de tuin wil hebben, kan die voor niks krij gen van het rijk. De gratis bo men en struiken staan 'op een terrein langs de Larserweg, een paar kilometer van Lelystad. Daar moet de beplanting wijken voor rijksweg 6 en daarom geeft de eigenaar het rijk de bomen weg aan wie ze maar hebben wil. Die mag (alleen vandaag nog) met graafgereed- schap een boom komen uit spitten onder het toeziend oog van de plaatselijke afdeling be plantingen. Niet dringen, want inwoners van Lelystad hebben toch voorrang en de verkeerspo litie staat de liefhebbers in goe de banen te leiden. Het niet opvolgen van een bevel is de 22-jarige in Duitsland gelegerde soldaat eerste klas Thomas V. Kiely uit Freehold in de VS duur komen te staan: de krijgsraad van het Amerikaanse leger in Berlijn heeft bepaald dat een half jaar lang elke maand 200 dollar van zijn soldij als boete wordt ingehouden, dat hij wordt gedegradeerd en een officiële terechtwijzing zal krij gen. De misdaad van de soldaat: hij heeft de opdracht zijn haar te laten knippen en baard af te scheren in de wind geslagen. Kiely is de vierde in Berlijn gelegerde soldaat die wegens on gehoorzaamheid zo hard wordt aangepakt en er volgen er nog twee. Om extra duidelijk te maken dat het Jaar van de Vrouw begon nen is, heeft de Wereldgezond heidsorganisatie in Genève het januarinummer van haar maandblad van a tot z door vrouwen laten schrijven. Dit maal zijn het sociologen uit alle delen van de wereld die hun klachten over de situatie van de vrouw hebben opgeschreven. Die komen weer op hetzelfde neer als de dingen die veel vrouwen vóór hen al gezegd hebben, maar omdat het nu wéér vooraan staande vrouwen zijn die deze feilen en misstanden in de maatschappij signaleren, kan zo langzamerhand niemand meer volhouden dat er maar wat overdreven gekletst wordt. Daarom toch een paar citaten. Uit frankrijk: 'Het ergste wat een vrouw kan overkomen, is financieel afhankelijk zijn'. Uit India: 'Een hardnekkig ver schijnsel is de verwaarlozing van en minachting voor vrouwen van alle leeftijden, van de wieg tot het graf'. Uit Botswana: 'In deze steeds meer ontwikkelde wereld zijn vrouwen nog altijd levenslang veroordeeld tot het baren van kinderen en de zorg om dagelijks eten op tafel te zetten'. Ten slotte uit Chili: 'Ge lijke rechten voor vrouwen blijven beperkt tot een handje vol stadsbewoonsters die in staat zijn te bewijzen dat ze even 'goed' zijn als mannen'. 'De lijn is inderdaad keurig recht, maar

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7