leer der heid in ER wil hoger linimumloon jEstelvestiging zal bewind versterken' NATASJA! n Jane: beroep op solidariteit VEÜGEIF MIJ Vrouw die moeder zou hebben vermoord wordt door team onderzocht Gevangenisstraf geëist voor discriminatie en belediging rijksgenoten orstel: tenminste 1,7 procent Jrecrammcj 975 RAEL: ORDANIE en SRAEL: USLAND: RRINAME- ilNTILLEN: «IDOKESIA: FRIKA: Dr. Boertien keert politiek niet rug toe KLM: twee keer in één week panne bij landen vliegtuigen of. Linneman over investering in Zuid-Afrika: Ex-lijsttrekker Ned. Volks Unie voor Hof nMETZLER- Giftige lading lekte in Rotterdam Prinses Margriet morgen jarig Zojuist verscheen de VIJFDE DRUK van dit aangrijpende getuigenis... VERGEEF MIJ, BON L4 UW/KWARTET ZATERDAG 18 JANUARI 1975 BINNENLAND T3-K5 •en I onze sociaal-economische redactie HAAG Een ruime meerderheid van de Sociaal Economisch d (de werknemres en tien Kroonleden) vindt dat het minimum- he (tenminste met 1-7 procent moet worden verhoogd. aad besloot gisteren dit advies de regering 'uit te brengen, nks de waarschuwing van de gevers dat zo' n verhoging de gelegenheid in gevaar zou gen. De werkgevers meenden om dat het minimumloon niet trokken zou mogen worden, its vier van de veertien Kroon- bleken bereid dit standpunt elen. De werknemersvertegen- digers, in de raad maakten sterk voor een verhoging van procent, maar daarin wilden de Kroonleden noch de werk- S hen in volgen, ster Boersma- (sociale zaken) met dit advies voor de moei- fceus o£' hij tot een verhoging het minimumloon over zal (ADVERTENTIE) NSTITUUT VOOR INTER NATIONALE EXCURSIES o-ajostbus 54 Bergen Nh |- 18 maart maart - 1 april april - 13 mei 22 mei - 29 mei maart -11 april - 19 augustus £oi oor - 25 mei 27 juli juli - 3 augustus juli - 10 augustus 26 oktober 1690 1690 1690 1690 1790 1250 1650 ƒ2200 3625 ƒ4175 3726 3625 3625 1975 00,enya en Tanzanya. neeaugustus - 5 sept. ieeenyd, Zambia, Malawi Lnd augystus - .12 sept. 2750 uv?aast dit-programma is ire irschenen een programma ngerenreizen naar raël, Afrika, Indonesia. Ie reizen per K.L.M. fellitvoerige programma's op 02208—2600. ijD/SEN Het staalconcern Estel, waarin Hoogovens en het Westduitse bedrijf g? sch samenwerken, moet gezien de belangen van de zwarte bevolking in Zuitj- 7eJ ka niet in dat land investeren. Bovendien zijn er voor Estel alternatieve mo- bie jkt^eden, elders in de wereld. )Ói gaan of niet. Vorige maand gaf hij er in de Kamer blijk van hoe moei lijk die keus is: 'Ik kan en mag er echter niet omheen, hóe triest het dan ook is, dat ik ook naar de werkgelegenheidsaspecten moet kij ken', zei hij toen. De drie vakcen-, trales die zich al voor een verho- ging van twee procent hadden uit gesproken verweet hij 'Ik sta er verbaasd van te kijken hoe weinig men de relaties die er zijn (nl. die met de werkgelegenheidsaspecten red.) durft te leggen'. De "secretaris van het CNV, Harm van der Meulen zei ons gisteren dat de vakbeweging die relatief wel de gelijk heeft gelegd.Hij vond het. echter te ver gaan af te zien van een vierhoging van het minimum loon omdat enkele zwakke bedrijf stakken het niet kunnen betalen. 'Die zwakke bedrijven kunnen aan spraak maken op dispensatie en daar moeten ze dan maar gebruik van maken, 'vindt hij. Een extra verhoging van het mini mumloon is nodig omdat het vooral het- afgelopen jaar achterop is ge raakt door dé uitkeringen in centen (drife keer vijftien gulden) onder de machtigingswet. Het Centraal Bu reau voor de Statistiek berekende deze achterstand ol.7 procent. De vakbeweging heeft hier bij nog drie tiende procent opgeteld omdat er in voorgaande 'jaren een achter stand is ontstaan tussen de cao- lonen en het minimumloon. Die achterstand is nooit verrekend. De Kroonleden 'deelden dit -standpunt echter njet en beperkten zich tot 1.7 procent. MIDDELBURG 'In Zeeland wordt geen politiek gemaakt, maar je zit er midden in de politiek'. Dit heeft gistermiddag dr. C. Boertien verklaard tijdens zijn installatie als Commissaris der Koningin in Zee land. De heer Boertien sprak hier mee de opmerking tegen, als zou' hij met het aanvaarden van zijn nieuwe post de politiek de rug toekeren. 'Als je nu toch ziet', aldus de heer Boertien, 'dat over Zeeland bijna een kabinet valt, dan zit je in Zeeland midden in de politiek'. Ook de internationale politiek gaat volgens de heer Boertien niet aan Zeeland voorbij. Hij doelde daarbij niet alleen op de toekomst voor de landbouw én de visserij, maar ook op het energiebeleid. Zowel door de waarnemend Com missaris der Koningin, als door het oudste Statenlid werd de commis saris verzekerd dat alle kritiek op zijn benoeming uitsluitend bedoeld is geweest tegen de procedure, maar beslist niet tegen; de persoon van de heer Boertien zelf. SCHIPHOL Voor de tweede maal heeft de KLM panne bij het landen van één van haar machines. Een verlengde DC-8 (vier motorig) heeft een te harde landing gemaakt op. het vliegveld van Entebbe in de Afrikaanse staat Oeganda. Neuswiel en neuswielstijl van de machine werden beschadigd. Specialisten zijn inmiddels op weg om de schade ter plaatse te herstellen en om de oor zaak na te gaan. De beschadigde machine had 88 passagiers aan boord. Gezagvoerder was de heer W. Leemhuis! Woensdag j.l. raakte een DC-9 (twee motorig) op het vliegveld van Casa blanca van de baan af doordat het na de landing werd gegrepen door een rukwind. De machine werd daar bij ernstig beschadigd. De Amerikaanse filmactrice op nam-politiek. V.l.n.r. Jane Fon- lid van de Parijse onderhande de persconferentie in de TH in da, Jan Boonstra van de Brede lingsdelegatie van de voorlopige Delft, waar zy een uiteenzetting Vietnam Beweging Nederland revolutionaire regering van gaf van de Amerikaanse Viet- en mevrouw Pham Thi Minh, Zuid-Vietnam. DELFT UTRECHT 'Het volk van Vietnam heeft op dit moment onze hulp hard nodig. Net zo hard, als bij de bombardementen op .Hanoi in december 1972. Ook toen bleek, dat de wereldopinie,, in sta^t was om deze bombardehienten te laten stoppen. Zoals de wereldopinie op dat moment beslissend was, zo is deze nu opnieuw van belang voor de situatie in Vietnam.' iDlt zeigistermiddag de Amerikaan- -se filmactrice Jane Fonda op een .persconferentie in Delft, nadat ze 'eerder op de dag op Schiphol was aangekomen. Zij riep op deze pers conferentie het Nederlandse volk optot solidariteit met het Vietna mese volk, dat nog steeds vecht voor zijn vrijheid. Gisteravond sprak Jane Fonda op een meeting in het Amsterdamse Marcanti en vanavond zal zij aan wezig zijn op een Vletnam-bijeen-^ komst in Nijmegen. Zij is ook in Nederland om haar zelf .in Noord- Vietnam opgenomen film 'Intro duction to the enemy' te vertonen. De bijeenkomsten staan in het te- ken van 'Erkenning van de Voorlo pige Revolutionaire Regering van Zuid-Vietnam.' Actieve politiek Het Utrechtse werkcomité voor de 'vrede in Vietnam heeft "bij de Ne derlandse regering aangedrongen op het voeren, van een actieve vre despolitiek ten aanzien van Zuid- 'Oost-Azië. De regering móet, aldus het comité, van de VS verlangen, dat zij niet langer de soevereiniteit van het Vietnamese volk schendt, dat zij de Parijse akkoorden strikt naleeft, de militaire steun aan Sai gon beëindigt en geen militaire ma noeuvres onderneemt in Zuid-Oost- Azië. Verder vraagt het comité van de Nederlandse regering de soever einiteit van het Vietnamese volk te erkennen door onvoorwaardelijke ekenning van de Voorlopige Revo lutionaire Regering van Zuid-Viet nam. 1 In het comité zijn onder meer ver tegenwoordigd: PvdA, CPN, PPR, PSP, D'66 de Studentenvakbond USF, de ANVJ, KWJ, NVB, Pax. Christi, de Raad van Kerken en het Utrechtse studentenpastoraat. Het heeft zijn verklaring waarvan ook e.en afschrift is gezonden aan de Tweede Kamer, uitgegeven naar aanleiding van de recente ontwik kelingen in Zuid-Oost-Azië. Geen verkiezingen Het comité herinnert eraan, dat sinds de Parijse akkoorden in Zuid- Vietnam nog steeds geen vrije ver kiezingen zijn gehouden. Bovendien aldus de verklaring, zijn tiendui zenden politieke gevangenen niet vrijgelaten en werden talloze vluchtelingen vastgehouden in kampen, zodat ze niet naar hun woonplaatsen konden terugkeren. Verder zette president Thieu een groot leger in tegen de niet door hem beheerste delen van Zuid- Vietnam met steun van vliegtuigen, wapens en militaire adviseurs van de VS. Het comité voegt hieraan toe, dat de VS op dit moment 'maatregelen treffen die een her nieuwd rechtstreeks militair ingrij pen kunnen voorbereiden. Behandeling zaak in hoger beroep Van een onzer verslaggevers ARNHEM De 40-jarige Annie 3--E., die vorig jaar door de Arnhemse rechtbank tot vijftienj aarg evangenisstraf is veroor deeld, zal worden onderzocht door een team van psychiaters en psychologen, verbonden aan de psychiatrische observatiekliniek van de rijksuniversiteit in Utrecht. (ADVERTENTIE) Het gerechtshof 'in Arnhem heeft daartoe gisteren besloten, na zich de hele dag te hebben bezig gehou den met de behandeling van de zaak tegen Annie B., die van het vonnis van de rechtbank ln hoger beroep was gegaan. De huisvrouw uit Bemmel, getrouwd en moeder van vijf kindéren, werd veroordeeld wegens doodslag op haar moeder. De bejaarde vrouw werd op 26 april dood aangetroffen in haar huis in Bemmel: zij was met een zwaar voorwerp op het hoofd geslagen. Annie B. heeft steeds ontkend saar moeder om het leven te hebben gebracht. In 1965 werd zij eveneens door de Arnhemse rechtbank tot een gevangenisstraf van 12 jaar veroordeeld, wegens vergiftiging met parathion van haar vader, maar in 1966 in hoger beroep door het gerechtshof in Arnhe vrij ge sproken wetens gebrek aan bewijs. De rechtbank in Arnhem achtte vorig jaar bewezen 'dat Annie B. haar moeder heeft gedood. Bij huis zoeking waren op enkele kledings stukken van haar bloedsporen ge vonden. Op de dag waarop de moe der van Annie B. werd gedood, zou bekend wirden gemaakt dat haar huis verkocht zou worden wegens een huurschüld. De schuld was ge maakt door Annie B., die voor haar moeder, de betaling van de huur verzorgde. Gisteren zei Annie B. opnieuw dat zij 's morgens tijdens haar dagelijkse bezoek aan haar moeder de vrouw dood had aange troffen. Door die aanblik overstuur geraakt, zou zij op het lichaam van haar moeder zijn gevallen, waarmee het bloed op haar kleding verklaard zou zijn. Een nog steeds niet be antwoorde vraag is, waarom zij niet na haar vondst naar de politie is gegaan. Annie B. was gewoon naar Nijmegen -gegaan, waar zij als werkster een betrekking had. Pas 's middags werd de politie gewaar schuwd, nadat een zoon van Annie B., door zijn moeder gestuurd, te vergeefs bij het slachtoffer had aangegeld. Gisteren zei Annie B. dat zij het van zich had willen afzetten dat haar moeder dood was. 'Ik wilde niet geloven wat ik 's morgens had gezien. Ik dacht steeds: als ik straks bij haar kom. zit zij de aardappels te schillen'. Nog' gezien Een gisteren als getuige gehoorde buurvrouw van het slachtoffer zei dat zij op de bewuste morgen An nie B. had ,zien aanbellen en de bejaarde vrouw de deur had zien openen. De raadsman van Annie B., mr. B. J. F. Simon uit Utrecht, deed het hof het verzoek zijn clin- T1 - is de conclusie van dr. H. Linneman, ini [leraar aan de Vrije frersiteit gisteravond tij- een informatie-bijeen- igd st van de Kritische Ge- IJmond en een ati ®t kantal groeperingen in IJmondgebied over de genomen plannen van om met 6,5 procent te nemen aan het zoge- itefade Saldanha-Sishen- _a eet. Volgens Prof. Lin- ,geian wordt door de vesti- -■* wel enige werkgelegen*- geschapen, maar dat ten koste van sociale ^richting'. grootste belang van de lige Zuid-Afrikaanse lei- in een mogelijke in ves tig door Estel is het poli- e belang van een Euro- e economische interesse - het voortbestaan van het ff Jjdige maatschappelijke systeem in Zuid-Afrika. Het deel van de regering in Kaapstad is niet het ontwik kelen van de binnenlandse markt of het bevorderen van maatschappelijke .ver anderingen. Door de vesti ging van Estel wordt de po sitie van het huidige Zuid- Afrikaanse bewind interna tionaal en nationaal ver sterkt'. Halffabrikaat Ir. O. H. van Rooijen, lid van de Raad van Bestuur van Estel. verweerde zich met de opmerking dat het bedrijf in de hele werpld de mogelijkheid van grondstof fen en halffabrikaten on derzoekt. 'In de toekomst is het moeilijk om aan erts en kolen te komen. Daarom be staat voor ons de noodzaak te investeren in de grond stoffen industrie. Tegelijker tijd is er de ontwikkeling dat exporterende landen niet alleen ijzererts maar ook een verder verwerkt produkt (halffabrikaat) wil len leveren. Ook met deze ontwikkeling moeten wij re kening houden'. Volgens ir. Van Rooyen stu deert Estel daarom ook op de mogelijkheid deel te gaan nemen aan een in Zuid-Afrika op te richten halffabrikatenfabriek. 'Het verkrijgen van halffabrika ten is voor de continuïteit van onze onderneming ver eist'. Morele normen Esau du Plessies, lid'van de Boycot Outspan Actie, ver weet Estel dat het bedrijf niet uitgaat, van de veron derstelling dat een vestiging elders onmógelijk is. 'U Pcof. H. Linneman: ook andere mogelijkheden stelt: we kunnen niet an ders, want anders komen we niet aan erts en kolen y we künnen ohs eenvoudig in de harde concurrentiestrijd de luxe niet permitteren van het hanteren van morele normen, want anderen doen het ook niet'. Nee, Estel zegt: 'We kunnen het doen, we kunnen het ook laten'. Slechts wie vrijheid van keuze heeft, is moreel aan spreekbaar. Het is goed te onderstrepen dat Estel er kent in vrijheid te .hande len. De algemeen secretaris van de Nederlandse Zendings raad, ds. R. J. van der Veen, merkte op, dat de medede lingen van Estel over de voorgenomen vestiging ver sluierd zijn en niet uitgaan van ethische normen: 'Alle bedrijfsgenoten van de Hoogovens en de Nederland se samenleving als geheel hebben recht op een beraad, waarin ock van de zijde van de Raad van Bestuur van alle kanten aan het pro bleem recht wordt gedaan'. zuid-Afrika is echter een ex treem geval: anno 1975 Werving Van een verslaggever DEN HAAG Tegen de 46-jarige Joop G., lijsttrekker voor de Nederlandse Volksunie bij de gemeenteraadsverkiezingen in Den Haag, heeft de procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof gis teren wegens discriminatie en belediging van Surinamers en An- tillianen ih ons land, vier maanden gevangenisstraf geëist waar van twee voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Nieuwe uitgave van het M.C.N.V.: OORLOG NA DE OORLOG. HET QUAKERRAPPORT 1974, een fotoboek met verklarende teksten over de Amerikaanse hulp aan SAIGON na de Accoorden van Parijs 1973. Per giro bestellen: 1,50 1,10 porto). te nader te laten onderzoeken, om dat hij het door de districtspsychia ter J. Leloup uitgebrachte psychia- trisxche rapport onbevredigend vond. Psychiater Leloup zei desge vraagd dat zijn rapport is gebaseerd op niet meer dan twee gesprekken met de verdachte. De advocaat-ge neraal bij het Arnhemse hof, mr. J. E. Vriesema, ondersteunde het ver zoek van de raadsman. Ook hij zei 'behoefte azn meer informatie' te hebben. Nadat uitgebreider over Annie B. is gerapporteerd, zal het hof op 2 april de behandeling van de zaak voortzetten. (ADVERTENTIE) bril: ieders oogmerk! De Haagse rechtbank had G. hier voor veroordeeld tot duizend gulden boete en een maand voorwaarde lijk, nadat vijfduizend gulden en een maand voorwaardelijk geëist was.G. had in Den Haag een pam flet verspreid waarin stond dat 'Den Haag blank en veilig moet blijven' eno ok: 'Weg met de Suri namers en Antillianen die onze werkkracht en welvaart parasite ren', 'Help mee onze stad te bevrij den van de plaag van Surinamers en Antillianen'. G. kwam bij de verkiezingen een paar honderd stemmen tekort voor een raadsze- tel. Het technisch centrum van de NAVO-organlsatie in Den Haag waar hij als boekhouder werkte, schorste G aanvankelijk en ont sloeg hem later. De procureur-generaal had geen goed woord over voor het pamflet. Hij noemde de 'brallende tekst' onbetamelijk, weerzinwekkend, lou ter discriminerend, beledigend en racistisch. 'Vervang je hierin de woorden Surinamers, en Antillia nen bijv. door joden, en blank door edel-germaan, dan lijkt het hele maal op een of andere nazi-formu lering uit de jaren 1933-1945', zei hij. De procureur-generaal meent dat het pamflet inspeelt op de racisti sche gevoelens die bij een deel van de bevolking leven. 'Met name in de randstad zijn er mensen, die Van een verslaggever ROTTERDAM Een lekkende gi flading heeft in de Rotterdamse speciale aandacht gekregen. Onder toezicht van de gemeentelijke ha vendienst is men bezig met het lossen van een lading organische fosforverbindirigen uit het binnen schip 'Diana' Het schip is dinsdag j.l. jn Rotterdam gearriveerd. De lading bestond hit vijf kisten 'Difo- lia', in flessen verpakt. Onderweg zijn enkele flessen gebroken. Het dochtertje van de schipper, dat vrij lang aan de damp was blootgesteld, moest ziek van boord worden ge haald. De havendienst heeft het schip eerst een paar dagen verze geld aan de kade gehouden. Men wilde uitzoeken of het lossen van het schip gevaarlijk voor de omge ving zou kunrien zijn. De lading zal volgende week worden verbrand. zjch bedreigd voelen door de komst van steeds meer vreemdelingen, maar dat is meer een gevoelskwes tie dan een werkelijk bedreigd zijn', stelde de procureur-generaal.' 'Veel me«sen denken dat vreemde lingen allemaal messentrekkers en rokkenjagers zijn, een beeld dat nog wordt versterkt door dat deel van de pers dat aan het man-bijt- hond-syndroom lijdt. Maar blijkens onderzoeken klopt dat beeld niet met de werkelijkheid. Het gevaar is intussen wel dat zoals ten aanzien van de rijksgenoten veelal gebeurt, het gedrag van de enkeling op de hele groep wordt geprojecteerd', al dus de procureur, die er rekening mee hield dat G. gezegd heeft nog altijd achter de inhoud van het pamflet te staan enzo ook t willen doorgaan. G's raadsman, mr. W. J. Weifort, noede het pamflet een v.orm van zakelijke berichtgeving, die zou steunen op uitspraken van gemeeri- telijke en andere overheden. Uitspraak 31 januari. Prinses Margriet, in verwach ting van haar vierde kind, viert morgen haar 32-ste verjaardag. (Foto Max Koot) (ADVERTENTIE) overwegen om in dit land te gaan investeren, is even on verantwoordelijk als anno 1938 overwegen te gaan in vesteren in nazi-Duitsland'. De Anti Apartheids Bewe ging Nederland heeft inmid dels met klem geprotesteerd tegen wervingsbijeenkom sten van de Zuid-Afrikaanse staalfabriek Iscor onder technici van Estel. Het is de bedoeling dat deze technici die in loondienst zullen blij ven van Estel, adviezen gaan geven bij de bouw van Iscor's staalfabriek aan de Saldanha-baai bij Kaapstad. De wervingsbijeenkomsten worden gehouden met me dewerking van Estel, waarin Hoogovens en het Duitse Hoesch samenwerken. In maart 1975 moeten er vol gens de Anti Apartheidsbe weging dertig technici naar Zuid Afrika, eind '75 moeten dit er ongeveer honderd zijn en eind '76 ongeveer hon derdzestig. SERGEI KOURDAKOV SERGEI KOURDAKOV Het wbs rün taai de gelovigen ln de SonjeWtal» ta vervolgen en ht) deed het grondig... Omvang 240 tekstpagina's en 16 bladzijden foto's. In fraaie paperback-uitvoering. Prijs 15,—. Het dagbfad TROUW wijdde een uitvoerige, beoordeling aan dit boek en schreef o.m.: "Dit boek is een aangrijpend getuigenis van de geloofsmoed der kleine baptistengroepen in een uithoek van Siberië, van de bekering van een vervolger, van de kloof tussen communistische Idealen en communistische werkelijkheid, en van het tragische misverstand, dat de marxisten-leninisten drijft tot geloofsvervolging. Het belang ervan ligt voornamelijk in dit laatste, dat het zo duidelijk de liquidatie van het geloof in God als ideologie doel nr. 1, van de Sowj et-regering laat zien I^et gaat hier niet om sensatielectuur, die men na lezing rustig kyn vergeten 'omdat het niet echt is'. Dit is namelijk echt. Overvallen op en mishandeling van Initiatlvniki-Baptisten zijn uit talrijke publikaties bekend. De betrouwbaarheid van de berichten over dergelijke acties wordt nu nog eens van onverdachte1 zijde, name lijk door de voormalige aanvoerder van een overvalcommando, bevestigd." De belangstelling voor dit boek is bijzonder groot. De eerste driik verscheen in juli j.l.; de VIJFDE(!) Is zojuist gereedgekomen. Zorg voor omgaande toezending door gebruik te maken van de BESTELBON. Zend deze vandaag nog aan uw boekhandel of (in open envelop, zonder postzegel) aan: UITGEVERIJ T. WEVER B.V. Antwoordnummer 5 - Franeker TELEFOON (05170) 3147; BIJ GEEN GEHOOR 24 36. rechtstreeks Zend mij vla bpekhandel: ex. Sergei Kourdakov, VERGEEF MIJ. NATASJA! Prijs 15.- Naam: Straat: Plaats: I Gironummer: (alleen in te vullen Indien u over een eigen postrekening beschikt). I Doorhalen wat u niet wenst. TROUW

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5