'en somber over kans Ie groei af te remmen jj bedrijf Werknemers: Gero moet niet sluiten IMF-oliefonds 'maar' vijf miljard dollar Bevolking rookte opnieuw meer Amro-bank zou de HAL hebben willen liquideren ^Grootste probleem is de democratie' Viemeyer pikt iet niet Houtfabriek Dongen krimpt produktie in Ook Ford geeft flinke korting op nieuwe auto Minder orders bij industrie Frankrijk en Cuba gaan samenwerken Confectie bezwijkt onder sociale lasten Stichting beschuldigt prof. Karsten Ahold stapt uit McDonald's New York goed prijshoudend O [ROUW/KWARTET ZATERDAG 18 JANUARI 1975 FINANCIEN/ECONOMIE TPN025-DHL21 ran een onzer verslaggevers AMSTERDAM Voor de Groningse hoogleraar J. Pen is het grootste probleem van de afremming ran de economische groei het probleem van de de mocratie. En omdat hij een oprecht democraat is, is lij zeer somber over de mogelijkheden er iets aan te doen ook al praat hij dan over die moeilijk jeden op een zeer luchtige conversatietoon. n een debat over de economische [roei tussen Pen en dr. S. L. Mans- ïolt op uitnodiging van de Am- terdamse kring van de School voor Vijsbegeerte ontwikkelde Pen de telling dat de moeilijkheden voor iet afremmen van de groei niet iggen bij de maker van de produk- en (van wie maar al te dikwijls leweerd wordt dat zij er op uit zijn illerlei produkten te maken om ons He vervolgens weer aan te praten). )e vraag is hoe wij de gebruikers, e consumenten in het gareel krij- en, want het blijkt dat zij al die rodukten en diensten maar wat raag wallen hebben. ils het om de producenten gaat, ag Pen niet zoveel moeilijkheden. >e overheid heeft voldoende mid- elen hen te dwingen iets te doen of na te laten). Maar dan is het rel noodzakelijk, dat de overheid et ook werkelijk wil. In onze de- ïocratie geldt echter dan de voor gaarde, dat de overheid alleen ïaar iets echt kan willen, in zo- erre de burgers het goed vinden lthans niet al te kwaad worden, leen tweede luchthaven? Dat kan. >an zal de overheid een briefje toeten schrijven aan de lucht- aartmaatschappijen dat ij hun 'luchten beperken. Dat gebeurt dan wie daarna op reis wil of met akantie, zal er goed aan doen rood en slaapzak mee te nemen ls hij naar Schiphol gaat. Na één f twee weken wachten is er kans at men aan de beurt is om naar et vakantieoord te worden afge- oerd. eer noodzakelijk vond prof. Pen iet ook dat de bevolkingsgroei irordt afgeremd. Met de stabilisatie an de bevolking, die nu in Neder- and bereikt is, wat hij niet eens evreden. Zeven miljoen Nederlan- ers zou volgens hem voldoende ijn 'maar ja, wie luistert er aar mij?' )ver de hele wereld gezien, is het og erger. Op de wereldbevolkings- onferentie in Boekarest is vorig Prof. J. Pen: zeven miljoen is ge noeg jaar wel gebleken hoe de achter gebleven landen uit de derde wereld de pleidooien voor het af remmen van de bevolkingsgroei vooral interpreteren als een truc van de rijke westerse landen om op die manier hun voorsprong te be vestigen. 'En als in Zuid-Amerlka links dat denkt en de rooms-katho- lieke kerk er zich ook al niets aan gelegen laat liggen om heel andere redenen; dan kunnen wij ons hier Mansholt denkt dat er wat aan te doen is zo wel voorstellen wat er dan van terecht komt', aldus de zeer som bere prof. Pen. Een principieel verschil tussen Mansholt en Pen was er niet tij dens dit debat, want ook Mansholt kon de toekomst aan de hand van de berekeningen van de Club van Rome alleen maar zeer somber schilderen. Alleen ging Pen na die analyse nog één stapje verder dan Mansholt; Mansholt denkt dat er nog wat aan te doen is, als wij inderdaad pas op de plaats maken onze weggooi- maatschappij ombouwen tot een bewaar- en reparatie-maatschappij en onze arbeid aanwenden voor de produktie van 'milieugoederen' (schoon water; schone lucht; jute, sisal, katoen en rubber in plaats van de energieverslindende en mi lieuvervuilende produkten van de petrochemische industrie Maar dat is juist de somberheid van Pen: dat willen de mensen nu net niet. Zij willen reizen ('al dat heen-en-weer gejaag is nergens goed voor', aldus Pen) en straks komen ook de Aziaten en Zuidame rikanen, die dat recht eveneens opeisen. Op grond waarvan zullen wij hen dat recht ontzeggen? 'Stilstaande trein' Eens waren beide sprekers het over de stelling dat het om een interna tionaal probleem gaat en ook over de stelling, dat 'Europa een stil staande trein ls' (de formulering is van de oud-voorzitter van de Europese commissie Sicco Mansholt) Toch vond Mansholt dat er vanuit Dr. S. L. Mansholt: vanuit Brus sel impulsen nodig Brussel impulsen moeten komen: een gezamenlijke industriepolitiek, een terugbrengen van de Europese prognose van de groei van energie verbruik van 3,8 procent tot twee procent, waardoor Europa vóór het jaar 2000 geen enkele atoomcentra le hoeft te bouwen een nieuwe bron van energie, die Mansholt zonder meer afwees als de veilig heid van die dingen niet verzekerd is. Pen zag het allemaal niet meer zitten in Europa, zolang de Franse regering kali stort in de Rijn en daarmee nog steeds doorgaat ('dat doet de regering; niet één of an dere industrie of een multi-natio nal, maar de overheid"). Hij wilde de oplossingen veel meer in Atlan tisch verband zoeken, maar daar zag Mansholt op zijn beurt weer niet zoveel in, omdat de Atlanti sche samenwerking helemaal geen bestuurskracht heeft en Brussel misschien te activeren is. leineken handhaaft erticale prijsbinding- lMSTERDAM De leiding van [eïneken in Amsterdam komt niet rug op het loslaten van de verti- ale prijsbinding. Wel wil zij het verleg met de Federatie van Iroothandelbedrijven in Levens- aiddelen binnenkort hervatten, en woordvoerder van Heineken eeft dit meegedeld. let de actiegroep 'Middenstand lobiel' uit Den Haag, die maandag e poorten van Heineken in Am- terdam blokkeerde is bereikt, dat eze zich laat vertegenwoordigen oor de Federatie bij de volgende esprekingen, zo, zei de woordvoer- er van Heineken. Bij de groep van laagse middenstanders was onrust itstaan, omdat twee supermarkten Den Haag Heineken-bier ver- ochten beneden de inkoopsprijs, ie winkeliers eisten herinvoering an de verticale prijsbinding. [NSM verwerft belang n Skua olie- en gasprojecten) MSTERDAM De KNSM heeft en minderheidsbelang verworven i de onlangs opgerichte onderne- üng Skua in Rotterdam. Het doel in Skua is het ontwikkelen van a het participeren in projecten die maken hebben met de olie- en aswinning op zee. kua is o.a. nauw betrokken bij pdrachten die onlangs werden ge- laatst bij een Nederlandse en een erse werf voor de bouw van twee rote 'offshore' pontons. Met deze pdrachten is een bedrag van ca 16 min gemoeid. De pontons, ie- er met een draagvermogen van 0.000 ton, zijn ontworpen voor het ervoeren van zeer omvangrijke tukken constructiemateriaal be- temd voor de bouw van de 'offsho- produktie-installaties in de olie- n gasvelden van de Noordzee. an een onzer verslaggevers 1RONINGEN Theodorus Nie- aeyer (van de teer- en nicotines- Ippen óp het pakje sigaretten) eeft officieel geprotesteerd tegen et plan de stichting Informatieve ïtikkettering Nederland IEN op te ief f en. n de brief aan het bestuur van eze stichting neemt Niemeyer dui- elijk afstand van het standpunt, at de overkoepelende werkgever organisaties binnen dit bestuur ertolkten. Bovendien wordt het erwijt gemaakt, dat het onvol- oende slagen van de IEN recht- treeks is te wijten aan het bestuur an de organisatie n de brief wordt dan ook gepleit voor het behoud van de IEN. Bij het bureau van de stichting zijn inmid- del.- meer protesten tegen opheffing van het iniormatiei eincei Dinnenge- tomen. Het zijn er thans, buiten Niemeyer, nog zes. JJDWIGSHAFEN De omzet van iet BASF-concern is vorig jaar met 'eertig procent gestegen van 14,26 uiljard tot ongeveer twintig mil- ard mark. De wereldomzet (inclu sief die van deelnemingen van vijf- lig procent) kwam aldus uit op ca. 22 miljard mark. Ford wil benzine kunnen rantsoeneren WASHINGTON President Ford is toch van plan het Congres machti ging tot rantsoenering van de ben zine in de Verenigde Staten te vra gen, zo heeft Ron Nessen, perschef van het Witte Huis, meegedeeld. Hij had dat al eerder gezegd maar de Amerikaanse president repte er in zijn State of the Union met geen woord over en daarom werd aangenomen dat het plan van de baan was. Ford had zich trouwens herhaaldelijk tegen rantsoenering uitgesproken. Nessen deelde mee dat het verzoek aan het Congres voor een machtiging om zo nodig de benzine op de bon te kunnen doen spoedig zal worden ingediend. Volgens de perschef is Ford niet van plan van die bevoegdheid ge bruik te maken om het welslagen van zijn plannen voor bezuinigin gen op het energieverbruik te waarborgen. Minder tegels nodig: 80 man ontslagen VENLO De kleiwarenindustrie Tegula in Tegelen, producent van gevelstenen en vloertegels is ge noodzaakt haar produktie drastisch te beperken. Door de aanhoudende zeer lage bouwactiviteiten in Ne derland en Duitsland zijn de voor raden sterk toegenomen. Besloten is dan ook de onrendabele produk- tieafdeling van de gevelstenen te sluiten. Tengevolge van deze reor ganisatie zal bij het gewestelijk ar beidsbureau in Venlo een ontslag- vergunning worden aangevraagd voor 80 a 90 medewerkers. De on dernemingsraad is van dit besluit op de hoogte gebracht terwijl met de vakorganisaties overleg gepleegd wordt over een sociaal verantwoor- cieren van deze reorganisatie waar de ontslagregeling. Voor het finan- door de werkgelegenheied van de rest van het bedrijf behouden zal blijven heeft men bij het ministerie van economische zaken een over bruggingskrediet van 2,4 miljoen gulden aangevraagd. Dit verzoek is door de bonden ondersteund. Ook ABN verlaagt hypotheekrente AMSTERDAM Ook de ABN heeft de hypotheekrente verlaagd. De rente op hypotheken met gemeen tegarantie gaat van 10.75 pet naar 10.5 pet, die op hypotheken zonder deze garantie van 11 pet naar 10.75 pet. DONGEN Bald in Dongen gaat de produktie van triplexmateriaal aanmerkelijk inkrimpen, waardoor ca. 60 van de in totaal 265 mede werkers zullen moeten afvloeien, zo heefthet bedrijf bekendgemaakt. Het bedrijf werd genoopt tot deze maatregel door de economische te ruggang zowel in Nederland als in zijn exportgebieden. Daarbij is nog de komst van de industrie in de oorpsronglanden (zoals Afrika en Maleisië) gekomen van waar Bald haar grondstoffen (fineren) be trekt. Het betrokken personeel en de ondernemingsraad zijn geïnfor meerd. terwijl in volledige overeen stemming met de vakorganisaties een afvloeiingsregeling is samenge steld, aldus het bedrijf. ZEIST Er moeten waterdichte garanties komen waardoor de werknemers van Gero geen schade ondervinden van de huidige financiële moeilijkheden. De arbeidsplaatsen bij Gero in Zeist dienen gehandhaafd te blijven. Van een afvloeiingsregeling willen dé Gero-werknemers niet weten, wel van een stichting die het be heer van Gero voortzet. Dit staat in een motie die ongeveer tweehon derd werknemers van Gero heben aangenomen tijdens een door de PvdA, PPR, PSP en CPN belegde bijeenkomst in Zeist, waar de drei gende sluiting van Gero onderwerp van gesprek was. In de motie wordt geëist dat onmid dellijke regeringssteun wordt ver leend ter overbrugging van de moeilijkheden. Gedacht wordt daarbij onder meer aan regerings opdrachten en bescherming van Gero tegen invoer uit het buiten land. Vervroegde pensionering op zestigjarige leeftijd dient op vrij willige basis te geschieden. PPR-tweede-kamerlid Pier van Gorkum wilde de aandeelhouders van Gero het recht ontzeggen ooit nog een cent dividend te trekken als mogelijk met regeringssteun het bedrijf weer gezond wordt gemaakt. Hij vond het onrechtvaardig dat de falende aandeelhouders, die nu hun centen toch al kwijt zijn. nog zou den kunnen gaan profiteren als met gemeenschapsgeld Gero weer redelijk rendabel zou kunnen wor den gemaakt. De heer Van Gorkum zei dat de Algemene Bank Neder land. die zes miljoen van Gero heeft te vorderen ook afstand van deze schuld moet doen. Hij verklaarde de bank mede verantwoordelijk voor de moeilijkheden omdat men niet eerder aan de bel heeft getrok ken. Als er geen bankgeheim was geweest zou het rode licht eerder zichtbaar zijn geworden, aldus de heer Van Gorkum. Voor ontwikkelingslanden 1,3 miljard extra WASHINGTON De ministers van financiën, die deze week in Washington hebben beraadslaagd over de herbesteding van de olie dollars, zijn het eens geworden over de vorming van het IMF-olie fonds dat niet zes, maar vijf miljard dollar groot zal zijn. Dit bedrag zal geleend worden van de rijke olieproducerende landen en weer uitgeleend aan de landen, die zwaar door de verhoging van de olieprijzen worden getroffen. Het fonds is beschikbaar voor alle leden van het IMF, waarbij voor de ui terst zwaar getroffen ontwikke lingslanden extra voorzieningen zijn getroffen. Besloten is om voor deze landen een speciale rekening te openen, waaruit leningen kun nen worden verstrekt tegen een rente die vijf punten onder se nor male rentevoet ligt. Indien deze normale rentevoet 7,5 prodent be draagt zal een ontwikkelingsland slechts 2,5 procent bedragen. Ter fianciering van deze regeling is op de olielanden en de industrielanden een beroep geaaan 1,3 miljard dol lar aan deze speciale rekening bij te dragen. Verdubbeld De ministers van financiën van 20 landen, die namens het hele Inter nationale Monetaire Fonds hebben vergaderd, hebben verder besloten dat de bijdragen van de olielanden verdubbeld dienen te worden. Het aandeel van de ontwikkelingslan den zal niet tot beneden het huidige niveau mogen dalen. De bijdragen zijn belangrijk omdat zij de grondslag vormen voor het ver strekken van leningen aan de 126 lidstaten en bovendien de basis zijn van het stemrecht binnen de orga nisatie. De totale fondsen van het IMF worden met 32,5 procent ver ruimd, teneinde de economische re cessie op wereldschaal tegen te gaan. De Britse minister van financiën, Denis Healey, meende na afloop van de IMF-vergadering dat de bij eenkomst in Washington een van de meest succesvolle is geweest die het IMF ooit gehouden heeft. 'De genomen maatregelen zullen ar beidsplaatsen redden en de levens standaard beschermen van honder den miljoenen mensen over de hele wereld'. Over het tweede oliefonds, dat in het kader van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) zal worden opgericht, is al eerder beslist. Het fonds, een denkbeeld van minister Kissinger, zal 25 miljard dollar groot zijn, waarover alleen door de 24 bij de organisatie aangesloten industrielanden kan worden be schikt. Het wordt pas volgend jaar werkzaam. Met algemene instemming is beslo ten. dat de lidstaten van het IMF niet meer verplicht zijn een kwart van de bijdragen in goud beschik baar te stellen. Het is de bedoeling dat de officile goudprijs op den duur zal worden afgeschaft, waar door de rol van het edele metaal in het wereldgeldstelsel zal zijn uitge speeld. DETROIT Na Chrysler (die er maandag mee was begonnen) heeft nu ook Ford besloten kortingen te verstrekken aan kopers van nieuwe auto's. De kortingen kunnen oplo pen tot een bedrag van 500 dollar. General Motors is de enige van de 'Grote Drie' die dit kortingssysteem nog niet heeft toegepast, maar in autokringen wordt verwacht dat dit spoedig zal gebeuren. DEN HAAG De binnenlandse en de buitenlandse orders voor de Ne derlandse industrie zijn in decem ber opnieuw gedaald. Dit blijkt uit de maandelijkse conjunctuurtest van het CBS. Voor de maanden januari, februari en maart wordt een verdere vermindering van de bedrijvigheid verwacht. De uitkomsten van de conjunctuur test hebben betrekking op ca. 80 pet. van de industrie, exclusief de voedings- en genotmiddelenindus trie. Eind december noemde 45 (v.m. 39) procent der ondernemin gen de voorraden te groot, 53 (60) pet sprak van normaal en 2 (v.m. 1) pet van te klein. Het indexcijfer van de orderpositie in aantal maanden werk (basis ul timo januari 1973 100) steeg in december van 97 naar 99. Deze stijging werd geheel veroorzaakt doordat enkele bedrijven in de sec tor investeringsgoederen in decem ber incidentele langlopende orders boekten. PARIJS Frankrijk en Cuba heb ben een overeenkomst voor samen werking op het gebied van handel, economie en technologie gesloten, waardoor Frankrijk een belangrijk deel krijgt in het huidige vijfjaren plan van Cuba. Frankrijk heeft Cu ba hulp tot een bedrag van drie miljard frank toegezegd. De twee landen besloten tot op richting van een gezamenlijke commissie. Deze zal zich bezighou den met het opstellen en uitvoeren van specifieke ontwikkelingsprojec ten. De Franse regering heeft Cuba toegezegd te zullen helpen bij de agrarische en industriële ontwikke lingen van het land. Hiertoe beho ren de chemische industrie, de pro duktie van zware vrachtauto's, fa brieken voor de vervaardiging van papierpulp, computers, installaties voor vliegvelden en conservenfa- brieken. DEN HAAG In een brief aan de Tweede Kamer hebben 75 confec- tiefabrikanten er hun nood over geklaagd, dat zij de financiële zorg op zich moetew nemen voor de personeelsleden van de confectie bedrijven, die de concurrentiestrijd moeten staken of failliet gaan. Hun sociale lasten zijn hierdoor zo hoog geworden, dat hun concurrentiepo sitie wordt aangetast. Hun arbeids kosten zijn zo hoog geworden, dat zelfs het rijksinkoopbureau zijn or ders voor o.a. marechaussee-unifor men niet meer in Nederland, maar in Duitsland plaatst. Als de over heid geen krachtdadige maatrege len neemt op korte termijn ter sanering van het sociale bestel, dan is zeer binnenkort een totale in eenstorting van de gehele confec- tieindustrie in Nederland te ver wachten, schrijven de fabrikanten aan de Kamer. In de huidige situatie worden de ziektekosten bedrijfstakgewijs ver deeld, dit houdt in, dat als er con fectiefabrieken dicht gaan, de over blijvende fabrieken meer ziektepre mie moeten gaan betalen, namelijk ook voor het personeel der onder gegane bedrijven. In september en december j.l. kre gen de confectiebedrijven van hun bedrijfsvereniging te horen, dat als gevolg vande daling van de loon som en de onverkort hoge uitkerin gen de premie voor de ziektewet met terugwerkende kracht voor 1974 met zes procent moest worden verhoogd en dat voorts de premie voor 1975 met 25 pet. moest worden verhoogd. Een werknemer in de confectie betaalt nu ongeveer drie maal zoveel aan premie ziektewet als bijvoorbeeld UTRECHT Amro-bankbestuurder prof. dr. C. F. Karsten wordt er door de Stichting voor Sociaal Aandeelhouderschap van beschul digd de Holland Amreika Lijn te liquideren. Prof. Karsten is naast lid van de raad van bestuur van de Amro-bank tevens president commissaris van de HAL. De Stichting voor Sociaal Aandeel houderschap, die ook vorig jaar al oppositie voerde tegen het HAL- bestuur, zegt, dat de goedlopende transportsector van de HAL in wer kelijkheid aan de Zweedse Brostöm- -groep verkocht is als compensatie voor de overhypothekering op de cruiseschepen. Prinsendam en Sta tendam. De Amro-bank had voor deze twee - naar de mening van prof. Karsten onverkoopbare schepen 122,5 miljoen hypotheek verstrekt, terwijl de werkelijke waarde niet meer dan ƒ60 miljoen zou zijn. De Amrobank liep daarom een onaanvaardbaar groot risico, waarvoor een andere zekerheid moest worden gevonden. Die zekerheid zou - volgens de Stichting - voor de Amrobank gele gen hebben in de verkoop van de transportsector aan Broström. Daardoor konden ten eerste 64 miljoen aan verschillende bankkre dieten worden afgelost. (De grote banken zijn elk met een commissa ris in de raad van commissarissen vertegenwoordigd). Verder kreeg de Amro-bank een zekerheid op de nu in handen van Broström zijnde vrachtschepen. De HAL kreeg voor deze boten bij de verkoop geen geld in contanten, maar verleende een hypotheek, die pas in de jaren 1977-1985 zal worden afgelost. Niet de HAL krijgt echter het geld in handen, maar de inning is overge dragen aan de AMRO-Bank (cessie heet dit in juridische termen). Dit vanwege HAL-schulden aan de Am ro-bank. Voor de cessie is echter nodig, dat de AMRO-bank aan de HAL een krediet verstrekt, waar voor redelijkerwijs 'cessie tot ze kerheid' kan worden verlangd. Geschuif De Stichting Sociaal Aandeelhou derschap komt ook nog met be schuldigingen over geschuif met cijfers om de verkoop van de vrachtsector aannemelijk te maken. Volgens de Stichting is de hele rentelast van de HAL toegerekend aan de vrachtsector, terwijl deze voornamelijk drukte op de cruise- sector. De jaarwinst van de vracht- sector zou geen 11 miljoen maar ƒ22 miljoen zijn en het verlies van de cruissector geen 20 k 25 mil joen maar 33 miljoen. De Stichting stelt voor om de Broströmgelden niet volledig aan Amrobank te cederen maar voor een gedeelte van 30-40 min aan het afvloeingsfonds. Dit wordt op dit ogenblik categorisch geweigerd door de HAL, omdat de Amrobank hiermee niet akkoord gaat, aldus de Stichting. Resultaat van de Broström-affaire is volgens de Stichting dat van de voorgespiegelde liquiditeitsverbete ring niets is gekomen, omdat geen liquide middelen binnenkomen. Voor de spreiding van activiteiten is ook geen financiële ruimte meer en het geld dat kon worden vrijge maakt voor de afvloeiing van het cruisepersoneel gaat naar de Amro-. bank. Volgens de HAL bevat de verkla ring van de Stichting een aantal onjuiste mededelingen, onbewezen stellingen en insinuaties en mede daarom ziet de leiding van de HAL geen heil in voortzetting van een. openbare discussie. Van de zijde van de HAL heeft men meermalen gepoogd de Stichting inzicht te verschaffen in de problematiek van de onderneming. Daarbij is onder meer meegedeeld dat er van liqui datie geen sprake is. Prof. Karsten, lid van de Raad van Bestuur van de Amrobank, verwijst naar het commentaar van de HAL. Hij vond de beschuldiging van de Stichting 'te gek om los te lopen'. ZAANDAM MacDonald's en Ahold gaan hun fifty-fifty Joint venture Family Food beëindigen. Dit betekent dat Ahold zich volle dig terugtrekt uit de exploitatie van de McDondald-zaken. Ahold heeft haar gewone aandelen aan McDo nald's International Division over- - gedaan. Family Food zal dan deel uitmaken van deze divisie. Ahold neemt nog deel in Family Food via een pakket preferente aandelen, al dus een mededeling van Ahold. De beslissing is genomen omdat de financiële resultaten op korte ter mijn voor Ahold niet voldodnde interessant zullen zijn. De samen werking met McDonald's dateert van september 1970. McDonald's gaat nu uitbreiden vanuit de eigen - International Division. Volgense maand wordt een nieuwe zaak geo pend in de Albert Cuypstraat te Amsterdam. McDonald's blijft de vestigingen in Amsterdam (Muntplein), Rotter dam (Coolsingel en Voorburg ex ploiteren. Over de niet in de bin nensteden gelegen bedrijven te Zaandam, Delft, Amsterdam (Mid denweg) en Den Haag is in princi pe overeenstemming bereikt met de firma Kruyer te Amsterdam, die de exploitatie onder een andere naam zal voorteetten. De wijzigingen hebben voor het 170 man tellende personeel van McDo nald's (van wie 90 part timers) geen gevolgen. GRONINGEN De Nederlandse bevolking heeft vorig jaar weer meer sigaretten gerookt. Er gin gen in 1974 22,4 miljard stuks over de toonbank, wat één pro cent meer is dan het jaar daar voor, zo meldt de Groningse Ka mer van Koophandel in het jaarverslag. Deze één procent is een kleinere groei dan de sigarettenindustrie üi de afgelopen jaren gewend is. Als oorzaken van de vermin derde groei wordt genoemd het achterblijven van de grensverko- pen naar West-Duitsland en de prijsverhoging met 25 cent per pakje in augustus jl. De filtersigaret wint nog steeds terrein. In 1974 was het percen tage filtersigarette nin de totale verkopen 51 procent tegen 49 procent in 1973. De afzet van shagtabak is met ongeveer zes procent gestegen to t ruim 12,5 miljoen kilo. De verkopen van pijptabak en pruimtabak daalde met ruim 8 procent. De Nederlandse utvoer van siga retten is in 1974 met 13 procent toegenomen, die van kerftabak met rond 14 procent tot bijna 7 miljoen kilo. 15/1 37% 12% 27% 28% 16/1 38% 12% 28 28% 33% 30% 21% 18% NEW YORK AC F Industries Alreo Allied Chemical Alum. Co of Am American Brands 33% American Can 30% Am Cyanamld 21 Am Electr Power 18% Am Metal Climax 32% 32% Am Motore 4% 4% Am Smelt P 16% 15% Am Tel Tal 47% 46% Ampex 2% 3% Anaconda 15% 16% Armco Steel 25% 24% Atlant Richfield 88 88 Bendlx 25% 26 BethJ Steel 27% 27% Boeing 16% 15% Burlington Ind 18 17% Can Pacific Ry 14% Celanese 27% Chase Manhattan 30% Chessle System 30% Chrysler 8% Clttys Service 43% Koersen in Montreal Bovls Husky Nat. Gas Mass. Ferguson Nat. Resources Shell Canada 14/1 15/1 16/1 1.17 1.20 1.17 14% 15 14% 14% 27% 31% 32 8% 43% 24% 25% 25% 45% 7% 18b 16% Commonw Edlsor 25% Cons Edison 8% Cont Can 27 Cont OU 45% Curtlsa Wright 7% Curtlss Wright A 18% Dart Ind 16% Deere and Co 40 Dow Chemical 58% Du Pont (El) 94% First Nat City 31 31 Gen Electric Gen Fonds Gen Motors Gen Pu bi ötU Gen Tel Tel Getty OU Gi lette Glmbel Brothers Goodyear 1 an P Gulf OU 36 36% 19% 20% 37% 37% 13% 13% 19% 20% 144% 142% 22% 22 16% 16% 23% 23% 18% 18% 13% DOW JONES INDEX Allegheny Pow Akzona Am Standard Amsted Ind 16% 16% 13% 13% 10% 10% 38% 38% Indnst. Sporen ütlll. Obi. Mods 14 jan. 648.70 151.38 77.20 67.03 786.4 15 jan. 653.39 153.23 77.55 67.17 79.12 16 jan. 655.74 156.01 77 97 67.22 792.8 Aand. Obl. Tot. H. L. 14 jan. 16.610 22.420 1.800 605 800 15 jan. 16.580 20.760 1.780 803 605 16 jan. 17.110 19.430 1.791 822 531 Cerro Chase Select Fd Columbia Gas Comlnco Cont Telephone Fluor Corp Gen Clgar 20% 21% 12% 3% Illinois Central Ind Instlco e e% Int Bueln Mach 163% 160% Intern Harvester 20% 20% Int Nick of Cao 22% 23 Int Paper 36% 36% Int Tel Tel 16% 16% Ging Lemco Voug 10 9% Litton Ind 4% 4% Lockheed Al reran 4% 4% Marcor 17 16% Martin Marietta 14% 14% MayDepStoree 26% 26 McDonnell Dougl 10% 10% MobU OU Corp 35% 34% Nabisco 26% 27% Nat Cash Reglst 17% 18% Nat Distillers 15 15% Nat Gypeum 12% 11% Nat Steel 34% 34% Nat Lead Ind 12% 12% Kansas City Ind 8%b 9% Kansas Power 21% 21% KLM 21 20% Kroger 18% 18% Nat Can 11% 11% NY CentT A 3%b 3% Nortb Weet R 66% 67% N Am Philips Co 14% 13% Oltn Pac Gas and El Penn Central Pepstco Phelps Dodge PhUlp Morris Phillips Petr 15% 15% 21% 21% 1% 1% 45% 47 30% 31 16% 42% 38% 39% Procter Gamb) 83% 84% RCA 11% 11% Republic Steel 25% 25% Reynolds Ind 51 51% Royal Dutch Petr 25% 26 Santa Fé Ind Sears Roebuck Shell OU Southern Co Southern Pacific Southern RaUw Sperry Rand Stand OU Callf Stand OU Indiana Studebak Worth Sun OU Texas Gulf Texas Inst Transamerlca 27% 28% 55% 56 47% 47 10% 10% 30% 30% 42% 44% 26% 27% 23 22% 44 43% 20% 20% 33% 36% 23 22% 65% 64 7% 7 Unilever 35% !5%b Union Carbide 41% 40% Unl Royal 7% 7% United Aircraft 33% 33% United Brands 4 4 US Steel 40% 40% West CDlon Tel 10% 10% Westlnghouae El 11% 11% Wool worth 11% 11% Occidental petr Pacific Light Public Service Reliance Group 5% 5% Standard Brands 56 36% Tandy 13 13% 10% 10% Union Electr United Electr Og Corp 11% 12 Western Bancorp 19 19%

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 21