Kabinet Portugal twist over plan eenheidsvakbond Prijsverhoging in landbouw mag niet te sterk worden Drieduizend PTT-mensen naar noorden fS voorzien jibanon an wapens !n deze krant I Algemene Loterij Nederland Commissaris geïnstalleerd Volkswagen en BMW sturen nog meer mensen op 'vakantie' Bericht uit Poking achtopziener in oofd geschoten Zogezegd Bijstandsuitkering ook voor 16-jarigen dode en ravage Heftig verzet van socialisten Neergestort ANWB-bord: Wéér brengt de giro geluk: ruim 2 miljoen aan LISSABON (AP, Reuter, UPI) In Lissabon is binnen, de rege ring een crisis uitgebroken naar aanleiding van het plan het aan tal vakbonden te beperken tot één eenheidsvakcentrale. Opdracht voor overleg in EG: Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het kabinet^ heeft het standpunt ingenomen, dat de landbouwprijzen niet te sterk mogen worden verhoogd. De mi nisterraad heeft gisteren minister Van der Stee opdracht gegeven in het overleg met zijn Europese collega's slechts akkoofd te gaan met een matige verhoging. De Europese landbouwministers ko men volgende week bijeen. kMinister-president Den Uyl voor spelde gisteren na afloop van de ministerraad, dat er in de EEG over de landbouwprijzen moeilijke situa ties zullen ontstaan. Italië en Frank rijk hebben met een sterke infla tie te kampen gehad en dringen daarom aan op een sterke verho ging van de landbouwprijzen. Maar West-Duitsland en Nederland zijn daar niet voor. De landbouwcommissie uit het Europese parlement heeft een ver hoging van negen procept voorge steld. De gezamenlijke Europese landbouworganisaties zijn het eens geworden over een1 verhoging van vijftien procent. Suriname Zondag over een week beginnen in Paramaribo de onderhandelingen tussen delegaties van de Neder landse en de Surinaamse regering over de onafhankelijkheid.' De regering is gisteren in spoedzit ting bijeengekomen om over deze kwestie een beslissing te nemen. Gevreesd wordt dat de vakbonds kwestie, die al tot een openlijke breuk tussen socialisten en commu nisten heeft geleid, aanleiding z^l worden tot het uittreden van Mario Soares en zijn collega's uit het kabinet en dat ook de centrum linkse Portugese Democratische Partij (PDP) uit de regering zal stappen. Volgens socialisten en PDP betekent de door communisten en militairen van de Beweging van de strijdkrachten bepleite ene vak centrale een ernstige aantasting van het recht van vakvereniging, en is dit in strijd met de democratie. De zitting van het kabinet is giste ren om vier uur in de middag begonnen. Op het laatste ogenblik werd de vergadering twee uur uit gesteld en verwacht werd dat tot diep in de nacht over de vakbonds kwestie doorvergaderd zou worden. Volgens waarnemers staan de soci alistische ministers en andere be windslieden die tegen het vakbonds plan zijn erg zwak en was de kans groot dat de eenheidsvakbond het (ADVERTENTIE) In de eerste helft van maart, zo deelde premier Den Uyl mee volgt het overleg over de onafhankelijk heid tussen Nederland, Suriname en de Antillen. Dan zal het rapport van de Koninksrijkscommissie aan de orde komen. In juni en juli zullen Nederland en Suriname dan in een snel tempo verder moeten onderhandelen wil de onafhankelijkheid 1 januari 1976 ingaan. De verdragen, waarover men het eens wil worden, moeten nog goedgekeurd worden door het Nederlandse parlement. Er is daarom een streng werkschema no dig om de onafhankelijkheid op de door Suriname gewenste datum 1 mogelijk te maken. Dr. C. Boertien is gisteren in Middelburg geïnstalleerd als nieuwe commissaris in Zeeland. Hij is hier te zien in een onderonsje met nu'. W. Aantjes, die aanvankelijk ook voor deze functie was gepolst, maartoch het voorzitterschap van de AR-fractie in de Tweede Kamer bleef bekleden. Verwijt Premier Den Uyl heeft gisterén op nieuw het verwijt verworpen dat het kabinet in de laatste vergade ring van de Tweede Kamer voor het kerstreces het 'onaanvaardbaar' te licht zou hebben gehanteerd. Hij betreurde dat in verband met deze zaak de verhouding tussen het ka binet en de ARP-fractie slechter was geworden, maar de minister president herhaalde dat wel dege lijk wezenlijke zaken op het spel hebben gestaan. BONN (UPI) De Westduitse auto concerns Volkswagen en BMW heb benf aangekondigd dat volgende maand nog eens 95.500 werknemers tijdelijk op non-actief gesteld zul len worden. Volkswagen gaat tussen 3 en 7 februari 86.000 van zijn 109.000 arbeiders in zes van zijn on dernemingen tijdelijk naar huis stu ren. Ook in de periode van 24 tot 27 maart en van 1 tot 4 april zijn der gelijke maatregelen te verwachten. BMW zal tussen 17 en 25 februari 9500 van zijn 25.000 werknemers een onvrijwillige vakantie verlenen. Re den van de maatregelen: voortdu rende slechte verkopen van auto's in binnen- en buitenland. Peking is de hoofdstad van eenvijfde van onze medemensen,, en over wat daar gaande is, zouden ivij u graag uitgebreid berichten. Maar de toestand is weinig doorzichtig. Er zijn Ontwikkelingen gaande, maar wat die in feite voorstellen, ontgaat ons nog. U hoort zo snel mogelijk meer. Abonneer eens iemand. Desnoods u zelf. NIEUWE ABONNEE: STRAAT: PLAATS: GIRO: Betaalt p. maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelenserie Ondernemingsraden door prof. dr. H. J. van Zuthem. Flinke flesopener. (Handig! Komt altijd van pas). Luxe telefoonklapper, ook bruikbaar als adressenlijst. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Wenst abonnement op: TROUW C DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD C (aankruisen a.u.b.) tegen de eenheidsvakbond. Francis co Salgado Zenha, de socialistische ringscrisis. Donderdagavond hebben ongeveer 20.000 Portugezen steun betuigd aan het verzet van de socialisten tegen de eenheidsvakbond. Franci sco Salgado Zenha, de socialistische minister van justitie, noemde het voorstel een teken van verraad aan de vrijheid van vakvereniging. Hij beschuldigde de communistische partij van partijleider en minister Alvaro Cunhal van het schenden van de democratische regels, het voeren van een anti-socialistische campagne en het pogen één enkele vakbeweging in te stellen naar het voorbeeld van het oude, rechtse be- witfd van Caetano. Terwijl een opgewonden menigte hem bijviel met 'weg met het soci aal fascisme en 'weg met de dicta tuur' zei minister Zenha: 'Ter dis cussie staat de kwestie van vrijheid in Portugal, een vrijheid die voor enkele personen tonnen weegt en voor andeten een paar milligram.' Mario Soares zei dat-er 'een crisis toestand' heerst in Portugal en dat er 'diepgaande meningsverschullen bestaan tussen de democratische partijen maar dat er geen sprake is van een breuk.' sa Carneira De leider van de Portugese Demo cratische Partij (PDP) Francisco sa_ Carneiro zei echter dat het land zou moeten gaan kiezen tussen 'de mocratie en dictatuur.' 'De toestand is zelfs nog zorgwekkender gewor den nu politieke krachten hebben getoond zich meester te maken van fundamentele strategische posities, zglfs in een algemene samenhang van het grijpen van de macht door middel van niet-democratische middelen.' Volgens Sa Caneiro stond Portugal voor de Jceuze van: 'het zich overgeven aan krachten die een totalitaire gemeenschap willen stichten en het scheppen van een gemeenschap in het dyna mische proces van overgang tot het socialisme.' Op de achtergrond van het vak bondsconflict ligt het feit, dat de Portugese vakbeweging, die tot de staatsgreep van vorig jaar verboden was, sterk onder controle staat van de communisten. Tot verdriet van de socialisten is haar partij er niet in geslaagd een zwaarwegende in vloed te krijgen op werknemersor ganisaties en vreest Soares' partij dat met de eenheidsvakcentrale de communistische partij een stevige greep zal krijgen op 'een belangrijk deel van het kiezerspubliek. Dit is vooral van belang nu in Portugal spoedig algemene verkiezingen zul len worden gehouden. De commu nisten, die met Cunhal één minis ter in het kabinet hebben, staan sterk omdat de links-georiënteerde Beweging van de strijdkrachten, die destijds de coup beraamde en nog steeds oppermachtig is, voorstander van één vakbond. In plaats van 5300 Van een verslaggever GRONINGEN Het definitieve plan 'tot spreiding van de centrale directie PTT van De« Haag naar noord-Nederland betekent over plaatsing van slechts 3.000 arbeid splaatsen in plaats van de oorT spronkelijke 5.300. Vrijwilligheid bij de spreiding die het kabinet aan de protesterende PTT-ers beloofd heeft, is oorzaak van deze halvering van het aantal. Dit heeft staatsse cretaris Polak gisteren aan een noordelijke deputatie van burge meesters en gedeputeerden gezegd, aldus de Groninger gedeputeerde dr. H. C. Heering. Volgens gedepu teerde Heering heeft de staatsse cretaris de bestuurscommissie noorden des kands toegezegd naar mogelijkheden te zoeken andere diensten naar de regio te verplaat sen. Bij terugkeer uit Den Haag toonden de noordelijke bestuurders zich teleurgesteld over de gewijzig de spreidingsvoornemens van de regering. De regering heeft beloften aan het noorden weer niet gehou den, zo werd gezegd. (ADVERTENTIE) Verhuist U of heeft u ander transport nodig? Opslag en verpakking Holwerda zonen Ookkum:Tel.05190-2292-2580 LrLYSTAD: Tel.03200-21600-21400. Nieuwe leMse Courant „Stantvastich is ghebleven HRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING mijn hert in t.ghenspoet r •enstraat 37 Postbus 76 Telefoon 071-31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 13,00 per maand, per kwartaal 39,00 Over spekgladde plank 2 Links genoeg? 2 Kunst ZATERDAG 18 JANUARI 1975 55ste jaargang no. 244 Afd- Bezorging vanaf 08.30 uur WASHINGTON (UPI, Reuter) - )e Verenigde Staten hebben mo- erne anti-tankwapens geleverd an Libanon, zo heeft het Witte [uis verklaard. resident Fords woordvoerder, Ron essen, bevestigde gisteravond for- eel eerdere berichten, dat Liba- Dn raketten err lanceer-apparatuur ior tankbestrijding had ontvangen it de VS. 'Wij leveren al lange'tijd apens aan dat land', zei Nessen, ibanon heeft bijna dagelijks te impen met Israëlische troepen, die het zuiden van dat land opere- n tegen Palestijnse vestigingen, isteren was er voor de zesde ach- reenvolgende dag een artillerie- vecht aan de Libanees-Israëlische ens. rigens berichten uit Beiroet heeft Libanese regering Amerika ook vraagd om modern luchtdoelge- hut kennelijk om zich tegen Israë- sche luchtaanvallen te kunnen ■rdedigen. rdanië zal waarschijnlijk lucht- ielraketten van het type -Hawk innen kopen.'De VS willen Jorda- raketten leveren als er een goe- regeling voor de betaling kan arden getroffen. Aangenomen Drdt dat de Jordaanse regering nu lip zal vragen aan de Arabische ielanden. Koning Feisal van Sa- di-Arabië arriveerde gisteren in irdanië. Aangekondigd is dat hij et koning Hoessein onder meer er geldelijke stéun zal praten, oning Feisal verliet gisteren Syrië it 350 miljoen dollar van hem eeg. Van dit bedrag is 150 mil- en dollar bestemd voor 'enkele ingende eisen' van Syrië, de rest lor ontwikkelingsprojecten Dit aat in een gezamenlijke verkla ag die Saoedi-Arabië en Syrië 'uit- ven kort nadat Feisal Damascus id verlaten. m een correspondent RNHEM Tijdens een jachtpartij i de bossen van Gortel bij Apel- lorn Is gistermiddag een dodelijk igeluk gebeurd. De 48-jarige jacht- iziener D. Pluim uit Elspeet werd lor een kogel in het hoofd getrof- in en was op slag dood. Het onge- ik zou zijn gebeurd nadat de oper- Dutvester R. op een wild zwijn wil- i schieten. Daarbij zou de trekker in zijn geweer achter een knoop m zijn jas zijn blijven hangen. n zo leven we maar langs el- aar heen: de een bang om zijn enzaamheid te erkennen, de an- er bang om eventueel hulp-en ledeleven te moeten bieden. Pater Michel Vermeer Bewolking Veel bewolking en tijdelijk regen. Matige tot krachtige wind uit west tot zuidwest, plaatselijk krimpend naar zuid. Maximumtemperaturen onge veer 8 graden Celsius. MORGEN EN OVERMFRGEN Plaatselijk buien, ook opklarin gen en minder zacht. Morgen zon op: 08.38 onder: 17.04 maan op: 10.46 onder: Overmorgen zon op: 08.37 onder: 17.05 maan op: 11.08 onder: ^.01.05 >een studiebeurs ooi50-pJussers U bedoelt natuurlijk het aan tal lentes DEN HAAG De regering heeft, gis teren beslist, dat 16-jarigen, die van school komen en niet direkt werk kunnen vinden, alsnog in aan merking komen voor een uitkering krachten? de Algemene Bijstands wet. Dit is een verbetering ten op zichte van de aanvankelijke beslis sing. Het overlegorgaan vakcentrales had op deze bijstelling aangedrongen vanwege de stijging van de jeugd werkloosheid en het als onbillijk er varen verschil in de sociale wetge ving voor werkloze partieel leer plichtigen en voor scholieren. Naar schatting gaat het op dit moment om een 1000 jeugdige werklozen, ,voor wie de bijstand na aftrek van de gemiddelde kinderbijslag op on geveer 30,— per week zal komen. - (ADVERTENTIE) Eenzaamheid te w verhelpen tij Utrechtse munten- I vondst Buitenland Wie volgt Breznjew op? (2) 17 17 17 23 Een door de hevige storm omge waaid ANWB-portaalbord, dat bo ven de rijksweg 2 (Utrecht-Den Bosch) hing, verpletterde gister middag drie auto's, De 36-jarige F. K. J. Hassink uit Zandvoort raakte hierbij zo zwaar gewond, aat hij later in de iniddag aan zijn ver wondingen overleed. De 28-.jarige J. Kleijn uit Tiel liep snijwonden aan het hoofd en enkele niet ernstige kneuzingen op en de bestuurder van de derde auto, d(T 54-jarige J. van der Struik uit Utrecht kon ongedeerd uit zijn wagen stappen. Het ANYVB-portaal, dat de rijksweg volledig overspant over een afstand van enkele tientallen meters, ver oorzaakte een flinke ravage, waar door het verkeer in beide richtin gen kwam stil te liggen. Het onge luk gebeurde omstreeks half twee toen er sprake was van harde ruk winden. Het ongeluk werd tijdig aan politie en ANWB bekend, om dat een voorbijganger gebruik maakte van een praatpaal. Een Belgische vrachtwagen-chauf feur uit Luik kon nog pet onder het naar beneden komende portaal doorijden. Een collega achter hem, eveneens uit Luik, kon op nog geen meter voor het omgevallen portaal zijn combinatie tot stilstand krij gen. Om half vier was de ravage in zoverre opgeruimd, dat het verkeer voor beide rijbanen weer kon wor den vrijgegeven. Als toerist in a Indonesië Noorwegen in benarde positie Kerk r Emancipatie en de bijbel i 'Het 2e gebruik' j Verhalen van j Doeschka Mei j sing Boeken die nooit in de krant komen Sport René v. d. Kerkhof: j hoe lang nog gebeten j hond? 1 Radio en tv Strips, feuilleton 3 Weer 2 Dichtbij en verder j l ainilielterichlen 'i Nieuwe hoeken l*op-op-de-plnat Denksport Bloem en plant - Lezers schrijven Beurs Kijk gauw deze krant. En stuur de bon op die elke twee maanden kans geeft op een ton. Binnenland Onderdak voor Surinamers „Triest relaas uit Darwin I

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1