Euregio-kunst te zien in Stadhuis Doetinchem ons land naar Lybië Honderd Turken uit leerling-ziekenverzorgsters Geen elfstedentocht, maar wel een film Woonwagens nog niet weggesleept, ondanks verloren kort geding HO0RT0ESTELLEN AUDIUM en PHILIPS KLM gaat vleugels Boeings extra bewaken Bedrijven zouden er hier weerslag van ondervinden Bij oversteken omgekomen Weer gratieverzoek; voor Kees Vellekoop Jaar gevangenisstraf voor doden schoonvader Almelose politie arresteert bende HET ZONNEHUIS ZWOLL Aantal zou komende maanden sterk afnemen NVV: In wegenbouw; zou plaats zijn voor veel werklozen TROUW/KWARTET ZATERDAG 18 JANUARI 1975 BINNENLAND T06-L1! Links: Hermanna Schlatt (Duitsland): Tutemann, houtsnede. Rechts: Bert de Wilde (Nederlands): Thuiskomst, ets. Duitsers en Nederlanders samen op toernee door Jac. Lelsz DOETINCHEM Het zal Alfred Mozer, die de basis heeft gelegd voor allerlei vormen van samen werking in Euregiorverband, plezier doen dat zijn ideeën ook in het artistieke vlak worden vertaald. In dat licht mogen we de tentoonstelling Euregio Kunstzene I, die thans een rondreis maakt langs Nederlandse en Duitse plaatsen in het grensgebied, toch wel zien. Nadat zij in enkele Duitse steden te zien was (de start is in Bocholt geweest) is de expositie nu voor het eerst in Nederland, namelijk in de hal van het nieuwe stadhuis te Doetinchem. Van een verslaggever UTRECHT In de afgelopen week zijn enkele honderden Turken uit Nederland naar Lybië ver trokken. Dit heeft de heer Ilhan Karacay, correspondent in Néderland voor het Turkse blad Huriyet en eigenaar van een reisbureau in Utrecht, gezegd. Volgens hem zal het aantal illegaal in Neder land verblijvende Turken de komende maanden sterk afnemen en de kans bestaat dat er over een tijd bijna geen 'illegale' Turk in Nederland meer is. Aan vijfhonderd beeldende kunste naars in het Euregio-gebied, waar toe Münsterland, Emsland, Achter hoek en Twente behoren, werd voor deze eerste grote manifestatie in dit opzicht een uitnodiging gezon den om werk in te zenden. Meer dan tweehonderd kunstenaars stuurden samen over de zeshonderd werken in. Via een puntensysteem, toegepast door een Duits-Neder landse jury, werden er tenslotte 166 werken uitgeselecteerd. De Neder landers zijn kwantitatief iets ster ker vertegenwoordigd dan de Duit sers. 'Schildersland' Nederland moge Maarten Beks wijst daar ook op in een van de beschouwingen van de ringband- catalogus nog altijd de naam hebben van een schildersland te zijn in tegenstelling tot Duitsland, dat men veel meer associeert met dichters, wijsgeren en muzikanten, een feit is dat van dat onderscheid zeker nu nauwelijks meer iets be speurbaar is. Zomin als van essen tiële verschillen tussen de beelden de kunst van Nederlanders en Duit sers. Daarvoor moet men toch echt verder van huis gaan. Wij heben de volgende zin van burgemeester A. P. J. van Bastelaar uit het Ach- terhoekse Lichtenvoordedan ook niet begrepen: 'De taal van de kunst moge dan internationaal zijn en daarmede als een verbindingste ken over de landsgrenzen heenrei- ken, in deze expositie zijn toch verschillen onderkenbaar, die met de diversiteit in opbouw van het gebied te maken hebben.' Euregio Kuhstszenel maakt door elkaar genomen een redelijke in druk. Wat vindt het publiek ervan? In Bocholt is zoiets als een enquete gehouden. 73 Procent vond de ex positie goed, 25 procent middelma tig, 2 procent negatief. Wat moeten we daar aan toevoegen?; ieder oor- dele voor zichzelf. Ook op deze tentoonstelling blijkt weer dat de belangstelling voor het figuratief werken de realismen nog steeds in opmars is. Het surrealis me is evenwel schaars vertegen woordigd, onder meer met een paar doekjes van Joop Plasmeyer (Ned.), waarbij we ons in gemoede afvra gen waarom in de uiteraard overi gens verlaten straten de vrouwtjes spiernaakt in de kou moeten staan terwijl de mannetjes hoeden, over jassen en koltruién dragen. Naleven De naleven zijn er ook, natuurlijk, en van beide kanten van de grens. (ADVERTENTIE) Verrukkelijke, dikwijls vertederende kunst. Bijvoorbeeld de dingen van Ilse Mührer (Dtsl.), waterverf op carton. Of de lichtvoetige, wat toe ristisch aandoende, tegen deze schildertrant aanleunende tafe reeltjes van haar landgenote Bar bara Breidenbend. die er zelf ken nelijk ook erg blij mee is: 'nicht verkauflich'. We vermelden nog een paar pa- men, zonder daarmee te zeggen, dat er geen beter werk te zien zou zijn: Agatha Schwering (Dtsl.) van wie een fraai, wat Van Gogh-achtig olieverfje 'Hek' is opgehangen. Henk Blokhuis (Ned.), wiens ets 'Saxophoon' we erg bewonderen en Thierry Rijkhart de Voogd (Ned.), die zich van eenvoudige, huishou delijke middelen als een ragebol en een mangelbak bedient. Behalve schilderijen en dergelijke zijn er in de hall van het stadhuis sculpturen, ceramiek, edelsmeedkunst, poppen en wandkleden te zien. Vanwege de veelheid is het alle maal wel wat propperig. Euregio- Kunstzenel blijft tot 31 januari in Doetinchem. Daarna gaat zij naar Zwolle. Vervolgens is de tentoon stelling nog te zien in Enschede, Deventer. Almelo, Lochem en Zutp- hen. En voorts nog in enige Duitse stadjes. De heer Karacay trekt deze conclu sie naar aanleiding van een over-- eenkomst, die Lybië en Turkije vori ge week hebben gesloten en die erin voorziet dat Lybië over de ko mende tien jaar 600.000 Turkse ar beiders zal aantrekken voor de aanleg en bouw van wegen, spoor wegen en gebouwen in Lybië. 'Het is voor een Turkse gastarbei der veel aantrekkelijker om in Lybië te werken, dan in Nederland', aldus de heer Karacay. 'Dit vanwege het geloof dat in Lybië en Turkije gelijk is, het voor Turken aantrekkelijker klimaat van Lybië en het aanzien dat zij in Lybië genieten tegenover de discriminatie die in Nederland nog wel voorkomt.' Zeker de hier illegaal verblijvenden hebben volgens hem niets te verlie zen. 'Hun sociale zekerheid 'is in Lybië niet groter, maar ook niet kleiner dan hier.' Daar komt vol gens de heer Karacay nog bij dat de eerste Turken, die illegaal naar Nederland kwamen hier later als nog een verblijfs- en werkvergun ning hebben gekregen. 'Zij specule ren er nu op, dat in Lybië hetzelfde zal gebeuren. 'Officieel moeten Turken die naar Lybië willen gaan, zich eerst in Ankara op een lijst laten plaatsen bij een wervingsbu reau, maar verreweg de meesten zijn volgens de heer Karacay bereid de gok te nemen en direct naar Lybië te gaan. ADVERTENTIE Vraagt vrijblijvend inlichtingen. PESTMAN, Molenweg 297, ZWOLLE Telefoon 6317. Van een verslaggever SCHIPHOL De KLM heeft eèn begin gemaakt met het inbouwen van een extra beveiligingssysteem in de Boeing 747 (Jumbo), waarvan de maatschappij er zeven heeft. Het gaat om een systeem waarbij een signaal in de cockpit waarschuwt als de klappen aan de voorzijde van de vleugels (de vleugelrandklep- pen) in een verkeerde stand staan. De ramp met de Boeing 747 van de Lufthansa op 20 november vorig jaar is ook veroorzaakt door een verkeerde stand van de randvleu- gelkleppen. De KLM heeft zelf ook met het verschijnsel te maken ge had. Op 10 maart vorig jaar is een Boeing 747 kört na de start in moeilijkheden gekomen doordat de kleppen in een verkeerde stand stonden. Maar de vliegers wisten (ofschoon de voorzijde van de vleu gels werden beschadigd) de machi ne in de lucht te krijgen. Dat kwam ook door een gunstige la- diinggewicht op dat moment. Eind mei vorig jaar hebben de Boeingfa- brieken een waarschuwingssysteem aangeboden, dat kort daarna door de KLM is aangeschaft. Het bestuur van de Friese Elfste dentochtvereniging betreurt het dat het al zo lange tijd niet meer actief hoefde te zijn (in dit bestuur heb ben nog maar twee leden zitting die de tocht van 1963 méé organi seerden) en in zowel als buiten Friesland zijn ongetwijfeld duizen den die graag opnieuw of voor het eerst zouden willen proberen het elfstedentochtkruisje, dat de belo ning is voor deze zeer sportieve prestatie, te bemachtigen. In afwachting van het tijdstip waarop de 'elfstedenkoorts' in Friesland weer eens zal uitbreken is er een film gemaakt, die de sfeer van de tocht oproept. De coöpera tieve Condensfabriek Friesland te Leeuwarden heeft aan het Cinecen- trum de opdracht gegeven om deze film te maken. Een aantal belang stellenden, onder wie heel wat be kende elfstedentochtrijd^rs, heeft het resultaat kunnen zien. De film, die als titel 'Wilskracht op ijzers' heeft, werd gemaakt in samenwer king met de Leeuwarder journalist Fenno Schoustra, de schrijver van het standaardwerk 'Elfstedentocht' en vele andere publikaties over dit onderwerp. Dank zij zijn medewer king kon er geput worden uit een uniek archief. Tussen deze twee tochten liggen echter meerdere, die onder gunstige omstandigheden werden gereden. De film geeft daar een boeiend overzicht over. Het is zelfs gebeurd dat de elfstedentocht drie jaren achtereen (1940, 1941. 1942) kon worden gehouden. De elfsteden tochtfilm doet het verlangen groei- De uittocht van de illegaal in Ne derland verblijvende Turken de heer Karacay schat hun aantal op het ogenblik op ongeveer zevendui- en naar het moment, waarop het er in Firiesland eindelijk weer eens van zal komen. Eerste in 1909 De film schenkt veel aandacht aan de geschiedenis van 'de elfsteden tochten. De eerste werd in 1909 gehouden. Er warén toen 23 deel nemers en op het slechte ijs de dooi was net ingevallen vol brachten slechts zeven van hen de tocht. Aan de laatste tocht (1963) namen een kleine tienduizénd schaatsers deel. Maar ook voor ver reweg de meeste van hen liep het op een teleurstelling uit. De tocht, die later wel dé 'marteltocht' werd genoemd'omdat het ijs erbarmelijk slecht was werd door 126 deelne mers volbracht; de duizenden an deren moesten de strijd staken. zend kan volgens hem zeker gevol gen hebben voor een aantal Neder landse bedrijven. 'Er zijn tientallen bedrijven, die voor het grootste deel teren op juist de illegaal hier zijnde Turken. Enerzijds omdat het te verrichten werk van die aard is dat iemand met een werk- en ver blijfsvergunning zich er te goed voor voelt en anderzijds vanwege de zwarte lonen. Voor die bedrijven kan het wegval len van deze werknemers catastro faal zijn', aldus de heer Karacay. Van een verslaggever DEURNE De vijftienjarige J. M. Gijsbers uit het Brabantse Deurne is bij een verkeersongeluk in haar woonplaats omgekomen. Het meisje stak achter een bus waar zij juist uitgestapt was over en werd aange reden door een personenauto. UTRECHT De regering stelt vèi te weinig geld beschikbaar voo aanleg,, onderhoud en verbeterin van vooral secundaire wegen, waai over de provincies het beheer voe ren. Als gevolg daarvan zijn hon derden, zo niet duizenden werkne mers in de wegenbouw onnodi werkloos. Dit schrijft het NW I 'De Vakoeweging'. Het NW wijt d laagte van de overheidsbijdrage aa de sterk verouderde verdeelsleute volgens welke de provincies gel krijgen. De uitkeringen hebben o. geen stukken na gelijke tred ge houden met de gestegen financiël lasten zoals loonkosten en prijzei Weliswaar heeft minister Westei, terp aangekondigd dat de provin. cies veertig miljoen gulden exti' krijgen voor de wegenbouw, maa dat is slechts een druppel op d j gloeiende plaat, aldus het NVV. D vakcentrale vraagt dan ook om eeir herziening van bijdragenregellns opdat de werkgelegenheid in dt wegenbouwsector niet verder achtt ruit sukkelt. j Geschat wordt dat nu in de grond weg- ën waterbouw zo'n vijftien duizend man werkloos zijn. De w< r genbouw neemt daarvan het leeuy wendeel voor zijn rekening. DEN HAAG Het Tweede-Kameil! lid Waltmans (PPR) heeft in eet vraag aan premier Den Uyl, oi i nieuw aangedrongen op gratieverlat ning aan de wegens dienstweigi j ring tot gevangenisstraf veroordee t de Kees Vellekoop. Hij vindt d; gratie voort moet vloeien uit i opvattingen van minister Vredeliil en staatssecretaris Stemerdink. Het Kamerlid wijst erop, dat minis e ter Vrede ling onlangs in hf VVDM-blad 'twintig' over de zaak< Vellekoop zei: 'Het is een school't voorbeeld van het recht dat vocj het gevoel voor de mensen onrechi: is'. c Van een' verslaggever 1 GRONINGEN De 29-jarige veev erzorger Pieter B. uit Zuidhorn, dl vrijdag 6 september zijn schoonvafi der Dieuwe Sikkema die naast hei woonde met een broodmes dood stak, is gisteren door de rechtban t te Groningen veroordeeld tot n jaar gevangenisstraf en voorwaai delijke terbeschikkingstelling va de regering. Verder zal hij zie moeten onthouden van het gebrul van alcohol en zich onder toezich moeten stellen van een psychiater De officier had veertien dagen ge ledei^vnjspraak^gevraagd^ Van een verslaggever u ALMELO De politie heeft tie mannen gearresteerd die verdach I worden van een groot aantalmis daden in teamverband. Ze zoudei zich schuldig gemaakt hebben aai illegale invoer van en handel ii11 vuurwapens, inbraken en diefstal, len, waarbij vooral koper en verdo vende middelen hun belangstelling hadden. Ook zouden zij uit West Duitsland afkomstige vijftigdollar0 biljetten in omloop gebracht heb J ben. h De centrale figuur van de bend 1 zou zijn de 25-jarige Almelose han delaar H. F. P., die vijf kilo gestok len morfine bij zich had toen hi(j gearresteerd werd. P. bleek ook eei inbraak te hebben geënsceneen in zijn eigen snuisterijen winkel, waarmee hij een schade uitkering van dertigduizend guldei in de wacht sleepte. De bendeleder^ stalen ook dure auto's in Duitsland1* die in Nederland verkocht werden. Onze nieuwe opleiding begint op 1 maart a.s. Een brief of een telefoontje om in te schrijven en/of voor nadere inlichtingen is welkom bij de direktrice, mevrouw A. Boersma. Maar misschien wil je vooraf nog veel meer weten voor zo'n belangrijke stap. Daarvoor hebben wij een informatiekrant samengesteld. Met van alles over verpleeg huizen in het algemeen en over Zonnehui zen in 't bizonder. Die krant zenden we je graag toe als je even belt (05200 -191171 of een kaartje schrijft. Zwartewaterallee 20, ZWOLLE tel. 05200-19117 Veel aandacht voor de geschiedenis Van onze correspondent LEEUWARDEN Het ziet er allerminst naar uit dat deze winter Friesland weer eens een elfstedentocht zal brengen. De ijsmara- thons dreigen legendarisch te worden want het is al twaalf jaar geleden dat de laatste tocht gehouden werd. Reinier Paping was toen de winnaar. Van een verslaggever MAASTRICHT De zeven woonwagens in de gemeente Obbicht en Born mogen daar blijven staan totdat het college van gedepu teerde staten van Limburg zich maandag opnieuw erover zal heb ben beraden of ontheffing zal worden verleend. Tot maandag wor den zij in geen geval versleept naar het centraal woonwagenkamp in Sittard. Het is niet uitgesloten dat zij in Born en Obbicht mogen blijven staan. Dit ondanks het vonnis van de president van de rechtbank te Maastricht mr. P. Paulissen die in het door de woonwagenbewoners tegen ,de gemeenten Born en Ob bicht aangespannen kort 'geding gisteren uitspraak deed en de woonwagenbewoners in het onge lijk stelde. Volgens de president die zich in deze zaak bevoegd ver klaarde, (hetgeen werd betwist) is niet komen vast te staan dat door (ADVERTENTIE) NIEUWE KURSUSSEN: boekhouden, m.b.a., sociale wetgeving, moderne wis kunde, marketing, middenstandsopleiding, algemene ontwikkeling. Nederlands, Engels (ook Cambridge en dag- én avond- opl. Tolk Vertaler), Frans, Duits, Spaans, Italiaans, Russisch, steno, typen Vraagt prospektus bij Instituut Deze drie achtenswaardige heren proberen het wereldrecord breien op hun naam te zetten. Hiervoor moeten ze onafgebroken 92 uur aan de slag zijn. Het record staat nu op 90 uur. \jjillemsparkweg 191 Amsterdam Telefoon 76 42 20 5. B en W van Born en Obbicht on- rechtmatig is gehandeld. Evenmii is komen vast te staan dat gedepu teerde staten van Limburg oiej grond van foutieve informaties eei 'a beslissing hebben genomen on^ geen ontheffing te verlenen. Vol gens de president is dit niet vol doende duidelijk gemaakt zodat hi daarover geen oordeel kan vellen ,j Hij verwierp daarom de vordering van de woonwagenbewoners. Na dit voor de woonwagenbewoner! teleurstellende vonnis trokken zijpe naar het provinciehuis, waar ziF aan de commissaris van de konin-w gin dr. Van Rooy, een krans wilden i aanbieden. Daar de commissaris ld niet aanweeig was werd deze krans' in ontvangst genomen door de grif- fier van de staten, mr. J. Matti. De grafkrans werd aangeboden dooi enkele woonwagenbewoners die eei e< concentratiekamp hebben over- w leefd. Op de de linten stond 1 'Eerst Hitier, daarna Auschwitz, niiBr woonwagencentrum Sittard'. Hier- 's mee wilden zij in herinnering W. brengen dat tijdens de tweede we-[8 reldoorlog in Duitsland de zigeu-J£ ners over één kam geschoren zijn met de joden en in concentratie kampen zijn uitgeroeid. Prinses Beatrix en Prins Claus waren aanwezig by het gieten van een replica van de 'Liberty-Bell' uit de Amerikaanse stad Philadel phia. De klok zal tentoongesteld worden tijdens de herdenking dat in 1776 de Onafhankelijkheidsverklaring van de Verenigde Staten werd afgekondigd. Van een verslaggever

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 12