jeen strafvervolging foor JAC Vlaardingen Uit de weekbladen Links college van Enschede struikelt over aardgasprijs Handwerken Kylians ballet komt niet volledig over a hulpverlening aan weggelopen minderjarigen Wij vrouwen eisen' legint acties voor rij abortusbeleid Ontslag van CPN-wethouder verwacht 'Te onderdanig' Opening voor het CDA en de WD? ferzonken kathedraal bij Danstheater Josine van Dalsum wint geding uitkering Uitverkoop bij marine Hans Wiegel Geheime dienst Brugsma's afscheid Socialisten Hard-drugs !lSuW/KWARTET DONDERDAG 16 JANUARI 1975 BINNENLAND TPNUS9-K9 (ADVERTENTIE) Leuke ideeën in kruissteek. Voor iedereen. Wel of geen ervaring, Handwerken met z'n 8 pagina's extra laat zien wat u kunt. Borduren, maar ook breien, haken, naaien, macramé, alles! U maakt wat u ziet in 't Eerste hand werkblad dat van alles't hoe laat zien. ;n een onzer verslaggevers 42LAARDINGEN De Rotterdamse officier van justitie, mevrouw mr. A. G. Korvinus, ziet af van 26 rvolging van medewerkers en opvangers van het Jongeren Advies Centrum Vlaardingen. Het 20ngeren Advies Centrum (JAC) had vorig jaar geweigerd in drie gevallen de opvangadressen van 33 ggelopen minderjarigen (een jongen van vijftien en-twee meisjes van zestien jaar) aan de justitie kend te maken. De politie deed daarna een inval bij vier opvangadressen, waar twee van de drie 65 ggelopen kinderen werdén gevonden. In totaal werden zeven processen-verbaal opgemaakt. id vorige week nodigde de offi- van justitie in Rotterdam en- - - bestuursleden van het JAC en Jn advocaat voor een gesprek uit. arin deelde zij mee dat zij van 40 rvolging afzag. De beweegredenen artoe hebben de bestuursleden a het JAC aangenaam verrast, ieereerst vond de officier van ititie dat kwalitatief goed bevon- n hulpverlening uit de strafver- Igingssfeer gehouden moet wor- 18 n. Een proces zou tot gevolg heb- dat de polttie en het JAC ■der uit elkaar gedreven zouden s rden. Mr. Korvinus vond het bo ndien niet nuttig dat oude won- n weer opengereten zouden wor- n. De ouders en de kinderen uden immeré opnieuw geconfron- erd worden met de moeilijkheden n vorig jaar. (Twee van de drie nderen zijn nu weer bij de ouders ug). Verder vond zij dat een obleem tussen ouders en kind, jt een wezenlijk karakter heeft, fder dan nu gebruikelijk is in de oordelings- en vooral bemidde- igssfeer van de kinderrrechter oet worden gebracht. Jiet herroepen' ivraagd om een toelichting zei Korvinus ons dat wij het afzien vervolging niet mogen zien sof ik mijn beslissing van vorig ir om proces-verbaal op te ma in wil herroepen'. Zij staat nog lijd achter dit besluit. 'Het JAC llde toen de adressen waar de nderen verbleven niet geven om-- MSTERDAM Het landelijk co- ité 'Wij vrluwen eisen' houdt van tot en met 25 januari een hand- keningehactie voor de legalise- ng van abortus. Er zijn drie ei- n: Abortus uit het wetboek van rafrecht, abortus in het zieken- inds, en de vrouw beslist. De ver melde handtekeningen zullen aan regering worden aangeboden bij behandeling van de wetsontwer- in over abortus. Ook mensen die lortus strafbaar willen houden, neren actie. Het comité 'Redt het ngeboren kind' verzamelt handte- iningen in de komende weken. dat zich in de toekomst op deze adressen wellicht andere kinderen zouden bevinden. Ik vond dat een te mager argument. Het ging toen om die drie kinderen en ik kon moeilijk tegen de ouders zeggen: omdat in de toekomst andere kin deren op dat adres komen mag ik u niet zeggen waar uw dochter of uw zoon zich bevindt'. Dat zij deze zaak toch geseponeerd heeft komt 'omdat de nadelen niet tegen de voordelen opwegen'. Als één van de voordelen noemt zij dat de rechter zich nog eens over de interpretatie van artikel 280 uit het wetboek van strafrecht buigt. Dit artikel is de laatste maanden volop in discussie. De justitie en de alternatieve hulporganisaties (JAC, Release en Sosjale Joenit) staan al geruime tijd op gespannen voet waar het de hulp aan weggelopen minderjarigen betreft. De justitie is nog steeds gebonden aan het arti kel in de strafwet waarin staat dat hij. die opzettelijk een minderjarige, die zich onttrokken heeft aan het wettelijk over hem gestelde gezag verbergt of aan nasporing onttrekt, strafbaar is (ook al is hij hulpver lener; JAC, Relase en Sosjale Joe nit stellen het belang van het kind echter boven de wet. Zij vinden dat een kind dat om wezenlijke re denen van huis is weggelopen eerst tot rust moet komen en dat dan in een goede sfeer met de justitie, de kinderbescherming en de kinderrechter naar een oplossing moet worden gezocht. De alterna tieve hulporganisaties vinden het dan ook de hoogste tijd worden dat de wetgever het artikel 280 veran dert. ander tijdperk opgesteld. In een nieuw wetsartikel zal wat meer re kening gehouden moeten worden met het kind. Ma*r ik ben er zeker geen voorstander van het wetsarti kel zondermeer af te schaffen. Want dan kom je in een ander uiterste terecht'. Ten behoeve van bouwwerkzaamheden aan de Roermondsplein- brug over de Rijn in Arnhem-Zuid moesten lindebomen van btfna 100 jaar oud worden geveld. Van een onzer verslaggevers ENSCHEDE In Enschede lijkt het programcollege, dat daar door de linkse partijen is gevormd, te struikelen over de aardgasprijzen. Verwacht wordt dat de gemeenteraad over enkele weken de ,r communistische wethouder T. Stuivenberg zal ontslaan. De heer Stuivenberg blijft zich met zijn UVGE Vietnam fractie verzetten tegen een verhoging van de aardgasprijzen met veertig procent. Tegen de com munistische wethouder is dezer dagen al een door de PvdA ingediende motie van wantrouwen in gediend, die met 34 tegen vier stemmen werd aangenomen. Elseviers Magazine: 'Het zijn toch barnende tijden', schrijft Michel van der Plas in zijn rubriek 'Maar... in Elseviers Magazi ne, waarin hij Hans Jacobs op de korrel neemt, omdat hij die veel te onderdanig vindt tijdens de ge sprekken met de minister-presi dent. Maar van de problemen in deze tijden vind je ook in Elsevier maar bitter weinig terug. 'Chaos in de bouw', schreeuwt het omslag met koeien van letters. En daarmee wordt dan verwezen naar een re portage over beunhazerij in de Limburgse woningbouw. De minis ter-president zal er wel stil van worden. En wat te denken van de diepgravende analyse van 'het schrikbewind van Boetje de Beul'. Voor wie deze heer De Beul niet onmiddellijk thuis kan brengen, ci teren we even uit de inleiding: 'Provinciestad in greep van de Ma fia. Het zou de titel van een ordi naire misdaadroman kunnen zijn als de barre werkelijkheid ook dit keer de stoutmoedige fantasie niet royaal overtroffen had. Twee lange jaren is Eindhoven de machteloze prooi geweest van een keiharde bende jongelui van 18 tot 25 jaar'. Verder valt er deze week uit Else vier nauwelijks iets te citeren. Of het moest uit het interview met Alice Oppenheim zijn, geschreven ter gelegenheid van het Jaar van de vrouw. 'Ja, Alice is mooL Verge leken bij de foto's van vroeger is het ongelooflijk wat zij met de kracht van een tank met haar fi guur, haar gezicht en haar haren heeft bereikt'. Er volgen in de ko mende maanden nog meer van zul ke schetsen. Leve het Jaar van de vrouw. De Groene: Veranderd? Vindt de Rotterdamse officier van justitie het eveneens nodig dat dit artikel veranderd wordt? Mevrouw Korvinus: 'Er zal wel een straf arti kel moeten blijven bestaan dat het verbergen van een minderjarig kind strafbaar stelt. Om die hulp verlening in de wet te verwerken zal moeilijk zijn. Wij moeten na tuurlijk niet in de situatie terecht kometi dat 'een ieder die een min derjarige verborgen houdt kan zeg gen: ja. maar ik ben hulpverlener. Daar wringt hem de schoen ook nu: hoe komt een officier van jus titie erachter of de hulpverlening bonafide is? De huidige wetsartike len zijn wel enigszins naar de kant van het ouderlijk gezag toegeschre ven. Ze zijn natuurlijk in een heel Na de raadsverkiezingen werd in de Twentse textielstad een links pro gramcollege gevormd, bestaande uit PvdA, PPR, PSP en CPN, die met 21 zetels een krappe meerderheid in de raad bezitten. CDA en GPV en WD beschikken respectievelijk over elf, één en zes zetels. Het CDA stelde als eis voor deelname aan het college van B. en W. dat ook de VVD zou meedoen. Toen dat niet realiseerbaar bleek, kwam er een geheel links college, dat zich ten doel stelde een bepaald werkpro gramma uit te voeren. Moeilijkheden kwamen toen B. en W. voorstelden de aardgasprijzen te verhogen. Een voorstel hiertoe werd met twintig tegen zestien stemmen verworpen. Behalve de CPN stem den ook CDA, GPV en WD tegen. Op dat moment begonnen B. en W. met de portefeuilles te wapperen. Burgemeester mr. A. J. Vleer zei dat B. en W. zouden bekijken of ze hun zetels ter beschikking moesten stellen. Intussen namen B. en W. con tact op met minister Lubbers. Deze maakte het college duidelijk dat Enschede ingevolge de wet de aardgasprijzen wel diende te verho gen; zo niet dan zou er sprake zijn van een economisch delict. Het niet-aanpassen van de tarieven de verhoging van de inkoopprijzen ging per 1 januari in zou voor de gemeente een tekort van min stens drie miljoen gulden opleve ren: Gevolg hiervan zou zijn dat een deel van het werkprogramma in gevaar kwam. Toen het voorstel ophieuw aan de orde kwam, bleef de CPN het been stijf houden, maar alle andere frac ties stemden nu vóór de verhoging van de aardgasprijzen. Een door de PvdA ingediende motie van wan trouwen tegen de communistische wethouder Stuivenberg kreeg de steun van PvdA, CDA, GPV en VVD. In dit opzicht viel PPR-PSP de CPN niet af. Het CDA aanvaardde de verhoging ditmaal wél, zij het met de toezeg ging van B. en W. dat wordt onder zocht of daar eventueel een lasten vermindering in andere sectoren ten gunste van de ingezetenen te genover kan worden gesteld. Het in eerste instantie tegenstemmen zou meer een politieke achtergrond hebben gehad. Men zou het als een middel gezien hebben om de linkse samenwerking in het college voor tijdig te beëindigen, en dat doel was bereikt, zeker ten dele. Voorstel Vermoedelijk op 3 februari komt de raad van Enschede weer bijeen. De PvdA zal dan welhaast zeker met een voorstel komen wethouder Stuivenberg te ontslaan. Lukt dat, dan gaat dat onmiddellijk in. Bin nen veertien dagen rp°et er dan volgens de wet een nieuwe wethou der komen. Vragen die rijzen zijn; Zoekt de PvdA het dan in een links minderheidscollege of probeert zij er alsnog het CDA bij te betrekken? CDA'-fractievoorzltter A. H. Wibier: 'De PvdA heeft nu kennelijk dóór destijds een ver keerde keuze gemaakt te hebben. Wij zullen echter als zij zich tot ons wendt, niet zonder meer erin stappen, zonder de VVD. Zou ook de PPR wethouder weggaan, dan komt er ruimte voor zowel CDA als VVD. Er is nog van alles mogelijk'. II door Hans W. Ledeboer )EN HAAG Een simpel en heel suggestief decor: donker achter- loek met daarop lichte lijnen die golven aanduiden, drie ruw- ïouten palen, die de gedachte moeten wekken aan strand en zee vering. Eenvoudige effen costuums. Dans met scherpe tegenstel- ingen van felle, wervelende beweging en gespannen, soms bijna 'oerloze verwachting. Üt zijn de bepalende elementen 'an Jiri Kylians 'Cathédrale eng- outie' op de muziek-compositie van llezelfde naam van De bussy, welke iet Nederlands Dans-Theater dins dagavond in de Koninklijke Schouwburg in première bracht en J'elke 21 januari naar Rotterdam somt. Pas na de toernee van het 'nsemble door Duitsland zal Am- terdam de 'Cathédrale engloutie' runnen zien. Kylian heeft zich laten inspireren aoor de compositie van Debussy aie weer is gebaseerd op de bekén- oe Bretonse legende van de als machtsexpressie aan zee gebouwde Kathedraal, die door die werd ver zwolgen en daarna een enkele maal bij zonsopgang verrijst om zich aan uitverkoren rechtvaardigen te to nen. Kylian heeft de zaak verder willen uitdiepen en iets willen geven van de spanningen en tegenstellingen in ieder mens. Hij dacht aan de spanning tussen hetgeen men is en kan zijn en hetgeen men graag zou willen doen en willen zijn. Kylia duidt die spanningen zelf aan als een der moeilijkste factoren van het menselijke karakter. Zij zijn ook verre van gemakkelijk in een ballet uit te dansen. Rudi van Dantzig heeft dat lang geleden ge daan met zijn duet 'Nachteiland'. Kylians ballet is interessant genoeg door de mooie beweging en een aantrekkelijke toneelopzet. Wat echter niet wil zeggen, dat hij er in slaagt, zijn gevoelens volledig op het theaterpubliek over te brengen. Misschien heeft hij daarvoor de le gende te weinig los kunnen laten, zodat de dans beeldend, bleef. Mis schien vreesde hij het overigens zeer reëele gevaar van melodra- matiek, als hij te diep in de mense lijke gevoelens zou gaan 'graven'. Duet Er is een duet van twee mannen, dat tot een duel wordt. Ook een duet van twee vrouwen wordt een worsteling. Het slot, als er in diepe ootmoed wordt geknield met uitzien over zee, wekt eerder gedachten aan dé legende dan aan de span ningen die Kylian wilde laten zien. 'Cathédrale engloutie' is een ballet voor twee paren en een van beide wordt vanzelfsprekend gevormd door Mea Venema en Nils Christie. Kylian heeft eerder met dit paar gewerkt: in zijn 'Stoolgame'. Hij heeft zich geheel ingesteld op hun beider specifieke bewegingspatroon en soepele virtuositeit. Jeanne So lan en Michel Rahn vormen het andere paar. Even soepel, de man wellicht iets krachtiger, boeiend danswerk gevend. Als choreofrafie is 'Cathédrale engloutie' mooi met aantrekkelijk uitgewerkte lijnpatro- nen. Voor wat betreft de muzikale begeleiding heeft Kylian niet alleen gebruik gemaakt van Debussy's pia- nowerk. Hij heeft het laten afwis selen, soms zelfs helemaal laten overheersen, door het geruis van de branding op eenvlak strand. Daar mee heeft hij het ballet meer in de 'realiteit' dan in de stylering ge bracht. UTRECHT De actrice Josine van Dalsum krijgt alsnog een uitkering volgens de werkloosheidswet over de periode van september 1972 tot begin 1973. De bedrijfsvereniging die haar destijds geen uitkering wilde toekennen, voerde aan dat Josine passende arbeid weigerde toen zij begin 1972 niet was inge gaan op een aanbod van het Nieuw Rotterdams Toneel om ook in het volgende seizoen bij dat gezelschap te blijven. De door de bedrijfsvere niging aangevoerde redenen heb ben echter volgens de Centrale Raad van Beroep niet vojdoende grond. De Raad van Beroep in Den Bosch vond dat ook al, maar de bedrijfsvereniging was van die uit spraak ln appël gegaan bij de Cen trale Raad. Die nu tot dezelfde <?onclusie kwam. Josine van Dalsum is vooral blij met de uitspraak om dat hiermee is bevestigd 'dat je als acteur niet iedere rol hoeft te ac cepteren en dat je ook artistieke overwegingen mag laten gelden, zonder dat je daarbij het recht op aanspraak op de sociale wetgeving verliest'. Toneelprijs voor twee Amsterdamse auteurs BUSSUM In een prijsvraag wel ke werd uitgeschreven door de To neelcentrale in Bussum (ter gele genheid van haar 40-jarig bestaan) hebben twee Amsterdammers de hoofdprijs gekregen. Het zijn Mag- da Berg met het stuk 'Het oog van de naald' en Willem Capteyn met 'Terug naar de Dalweg'. De jury was van oordeel dat beide stukken ongeveer gelijkwaardig waren en kende aan elke auteur een prijs van 2000 gulden toe. Bovendien werd een extra prijs van 750 gulden toegekend voor het spel 'Lo? van de grond' van Rien van den Heuvel. De jury bestond uit Beb de Beer, Manuel van Loggem en Wout Spies. De wedstrijd werd uitgeschreven door de Toneelcentrale in samen werking met het Nederlands Cen trum voor Amateurtoneel en het Centrum voor Nederlandse Drama turgie. Opknappen beschadigde onderzeebootj ager te duur HAARLEM De Inspecteur van de domeinen in Haarlem zal op 11 februari ln Haarlen 'publiek bij inschrijving te koop aanbieden' de onderzee bootjager 'Noord-Brabant', een 108 meter lange oorlogs bodem, die vorig Jaar door een aanvaring bij Vlissingen behoorlijk beschadigd werd. De kosten om het betrekke lijk oude schip op te knappen bleken veel te hoog, waarop de marine besloot het schip te verkopen. Veel nog waar devolle zaken zijn eerst van het schip afgehaald. Ook worden liefhebbers ge zocht voor het 89 meter lange logementsschip 'Neptunus', een vaartuig dat tijdens de oorlog door de Duitsers ge bruikt werd als drijvend pla teau voor afweergeschut en dat na de oorlog verbouwd is tot een drijvend hotel. Door de bouw van een nieuwe ma rinekazerne en een nieuw verblijf voor adelborsten in Den Helder is het overbodig geworden. Ook worden te koop aangeboden de loods- vaartuigen 'Aldebaran' en 'Deneb', een drijvende bok, een stalen landingsvaartig en twee houten motorjollen. 'Van elke pagina straalt de bevan genheid af. uitgebreide verhalen over zulke kommunistlsche landen als Maleisië en Noord-Vletnam'. Ja- ja. dat slaat op De Groene Amster dammer, maar het staat ook in De Groene Amsterdammer, in het cur sieve dagboek van de 'onbevangen wetenschapper' Carolus Klok. Deze week weer twee hele pagina's over Vietnam: 'Ook Nederlandse pers ef fent de weg voor nieuwe Ameri kaanse interventie in Vietnam' en: 'Voor Vietnamese problemen zijn alleen Vietnamese oplossingen le vensvatbaar'. Maar ook een hele pagina, de voorpagina nog wel, over het niet-communistische Amerika, 'aan de vooravond van de jaarlijk- ste State of the Union'. Arnout Weeda heeft vooralsnog weinig vertrouwen in de medicij nen die president Ford het econo misch zieke Amerika wil toedienen. Op de binnenpaglna's stelt Lucas Reijnders de vraag aan de orde hoe het is gesteld met de veiligheid en hygiëne in de Nederlandse indus trie. De vraag wordt al beantwoord in de kop, waarin van 'explosieve onveiligheid' wordt gesproken. Reijnders: 'De overheid heeft het er op het punt van de beveiliging van de arbeiders behoorlijk bij la ten liggen. Alleen waar het gaat om opslag en transport van chemica liën is men met de Wet Gevaarlijke Stoffen enigszins bijgebleven bij de ontwikkelingen'. Accent: Alsof Nederland in plaats van Por tugal vrij gehouden moet worden, reisde Accent naar Friesland, om in het tweede huis van Hans Wiegel te horen wat er allemaal niet deugt aan de collecte die PvdA en VARA voor hun rode vrienden in Portugal willen houden. Wiegel 'zou Den Uyl wel eens willen horen als, om maar een voorbeeld te noemen, de Fran se president Giscard d'Estaing een actie zou aanbevelen die erop ge richt was de VVD in Nederland weer in de regering te krijgen'. Mr. G. E. Mulder, hoogleraar in het straf- en strafprocesrecht in Nij megen, laat zijn licht schijnen over de, volgens Accent, 'buiten de per ken gestegen criminaliteit'. Waar schijnlijk tot teleurstelling van Ac cent spreekt hij zich uit voor een 'soepele en doordachte bestraffing, met daarnaast een goede opvang van gedetineerden'. Hoofdredacteur Hans Knoop zelf zocht ten behoeve van het omslag verhaal in de Zwitserse winter sportplaats Davos het gezelschap van Maup Caransa, 'miljonair zon der kapsones'. Caransa heeft vorig jaar tussen de besneeuwde berghel lingen de 'No Problem-Club' opge richt. 'Dat zijn', licht hij toe, 'alle maal Jongens van de gestampte pot die hier met maar een bedoeling naar toe komen: lol maken. Als iemand het ln zijn lijf haalt om over zaken te durven spreken wordt hij onvoorwaardelijk geroyeerd'. De barjuffrouw in zijn hotel getuigt van hem: 'Zo rijk en toch zo een voudig'. Vrij Nederland: Rudie van Meurs, wiens onvrijwilli ge contacten met de BVD tot vra gen in de Tweede Kamer leidden, bladert in Vrij Nederland verder in het boekje dat hij over Nederlands geheime dienst heeft geopend. Al in de zomer van 1965, schrijft hij, wilde de BVD hem voor zijn karre- .tje spannen: als verslaggever van Trouw .werd hem gevraagd de na men te noteren van studentenlei ders die naar de Oostbloklanden reisden. Andere ^journalisten over kwam iets dérgelijks Daarmee is dan volgens Van Meurs aangetoond 'dat de indianenspelletjes van de BVD maar weinig verschillen van de 'stinkende CIA-operaties', zij het dat het bij de Nederlandse gehei me dienst om duizenden guldens gaat en bij de CIA om miljoenen'. Wim Wennekes geeft, goed gedocu menteerd, blijk van zijn afkeer van het plan van de AVRO misdadigers via de televisie te gaan opsporen. Uit de mond van Henk van der Molen, hoofd van de afdeling infor matieve programma's bij de AVRO, tekende hij op: 'Het schijnt ook nogal eeiis voor te komen dat een verdachte zich opgelucht voelt als de politie hem eindelijk te pakken heeft en ben je zo idealistisch dat je zegt dat de detentie moet bijdra gen aan de terugkeer van een ver oordeelde in de maatschappij, dan is het ook in het belang van de betrokkene, dat-ie eerst gepakt wordt'. Haagse Post: Met een 'Vaarwel en tot ziens' neemt W. -Lr. Brugsma in de Haagse Post afscheid als hoofdredacteur, de lezers op het hart bindend het blad 'kritisch trouw te blijven en te steunen', omdat 'het moet concur reren op een markt die door indus triële uitgeverijen m^t man en macht wordt bewerkt'. Zoals be kend blijft Brugsma als medewer ker aan HP verbonden. Waarne mend hoofdredacteur A. J. Heerma van Voss sprak met de Amsterdam se arts Siegfried Tuinier en diens gewezen werkgever dr. Frans Wong, directeur van een abortuskliniek in Amsterdam. Er vallen over en weer harde woorden. Tuinier: 'Wat ik uit Wong's omgeving vernomen heb is dat hij een werkelijk formidabel vermogen heeft opgebouwd uit die aboTteertoestanden. In de orde van grootte van miljoenen'. Wong: 'Ik heb een mooi huis en ik leef op grote voet, maar miljonairwas het maar waar'. Wong zegt als de dood te zijn voor Tuinier, die hij ervan verdenkt 'contacten met de Baader-Meinhof-groep en andere extremen' te onderhouden en van wie hij een aanslag op zijn leven vreest. Het Tweede-Kamërlid Klaas de Vries (PvdA) heeft geen hoge dunk van het parlement. 'Nee, een echt debat vindt hier nooit plaats. Ik loop nog wel eens naar de publieke tribune, dan kijk je in die vissen kom van de Tweede Kamer, dat biedt echt een heel treurige aanblik hoor'. Ischa Meijer portretteert 'de bijdetijdse Annie M. G. Schmidt' onder de titel: 'Gegroet! Ik zit on der de olijf en kijk wel verder'. De Tijd: De Tijd noemt het in het Vrijmoe dig commentaar 'een goede zaak dat de Nederlandse socialisten hun Portugese verwanten de helpende hand toesteken' Zich in het midden opstellend, meent de commentator: 'Een Nederlander die geen socialist is en zich met de Partij van de Arbeid niet verwant voelt misstaat het niet de partij van Mario Soares moreel en financieel te steunen'. In datzelfde midden plaatst De Tijd de gewezen en nieuwe voorzitter van het Nederlands christelijk werkge versverbond, Paul van Boven en Jan de Wit: 'Beiden lijken open te staan voor veranderingen in de sa menleving maar beiden vinden ook dat alles niet te snel moet gaan'. Van Boven durft wat meer te zeg gen dan Jan de Wit ('Ik zeg nooit zomaar nee. dat doe ik alleen gedo cumenteerd'). Dit bijvoorbeeld: 'Ik voel me niet thuis bij de socialis ten. Dat systeem heeft iets verabso luterende. Het is te centralistisch. In zijn consequentie vormt het so cialisme een ernstige bedreiging." (-) Ik heb een innerlijke huivering voor het socialisme' Kees van der Hoeveh beschrijft in zijn 'geschie denis van de Nieuwmarkt' uitvoerig 'hoe de Amsterdamse binnenstad wordt platgewalst'. De Nieuwe Linie: 'Het gevoerde overheidsbeleid heeft het gebruik van hard-drugs in de hand gewerkt', schrijft Gerard de Bruijn in De Nieuwe Linie, naar aanleiding van de uitspraak van minister Van Agt dat hij niet van plan is de soft drugs te legaliseren. Als blikvanger van zijn beschou wing de alarmerende kop: 'Gaat Van Agt het heroïnegebruik stimu leren?' Na de rechtse politiek van Van Agt komt de linkse politiek aan bod in een artikel over de vijf v jaar bestaande Socialistische Uitge verij Nijmegen (SUN). Sun-Woord- voerder Hugues Boekraad zegt: 'Het is duidelijk geworden dat linkse politiek in Nederland onvoldoende theoretisch wordt gefundeerd'. En: De belangrijkste theoretische wer- .Jcen van Engels en Marx zijn nog steeds niet vertaald in het Neder lands' Gerard van den Boomen gaat na hoe het in Europa met het Volksfront zit. nadat André van der Louw in dit blad had gerept van een toenadering tssen de PvdA en CPN. Van den Boomen constateert: 'Het trauma van de Stalinistische periode, tweemaal Praag en een maal Boedapest is bij de socialisten en andere progressieven groot'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9