Ford: het land staat er niet goed voor CIA spioneert ook binnen VS Speurtocht naar een kankervirus - Succes? Egypte: dan 3-jarig akkoord Kremlin voert verdrag met VS niet uit Mansholt hekelt Kissinger Somberste rede in vredestijd Bedrijfs spionage in Duitsland Nixons medewerkers zetten minister Saxbe onder druk Ford naar Joegoslavië Duizenden stakers trotseren politie in Noord-Span je Bestandscommissie voor Vietnam gemolesteerd Leider Franse communisten had hartaanval IZm&tl, ln™oftlv^1LmC0TPifdlnsd^'°"d n» «n iSrtaa„i«. Wetenschap en tédmiek Angola wordt onafhankelijk op 11 november Japonnenfabriek dicht: ontslag voor 103 mensen ^"7,rr TROUW/KWARTET DONDERDAG 16 JANUARI 1975 BUITENLAND T7-K6 WASHINGTON (UPI, Reuter, AP) 'Ik heb slecht nieuws voor uen verwacht geen applaus', zei president Gerald Ford gisteren in zün grote rede voor het Congres. Daarmee diende hij formeel de belastingplannen in, die hij eerder deze week aankondigde in een televisie-rede. De rede van Ford (de boodschap over 'the State of the Union') werd in Washington omschreven als de somberste van een president in vredestijd sinds de grote economi sche crisis van de jaren dertig. Doelend op de grote werkloosheid in de VS (nu 6.5 procent) en toe nemende stagnatie in de economie zei Ford: 'Het land staat er niet goed voor. Miljoenen Amerikanen zitten zonder werk. Recessie en in flatie tast de waarde aan van het geld van nog meer miljoenen. De prijzen zijn te hoog en de omzetten te laag'. Ford voorspelde een tekort op de begroting voor het lopende begro tingsjaar (tot juni) van dertig mil jard. dollar. Voor het jaar daarop verwachtte hij een tekort van 45 miljard dollar, waardoor de totale nationale schuld van de VS zal oplopen tot meer dan 500 miljard. Kans op groei De president, die twee maanden geleden nog vurig pleitte voor een aanzienlijke belastingverhoging, beval nu verlaging van belastingen aan als het beste middel om de economie te saneren. Belastingver lagingen bieden de beste kans op groei van de werkgelegenheid, aldus Ford. Hij hield de Amerikanen Vervolg van pag. 1 Zonder plichtplegingen heeft het Kremlin daar nu op gereageerd met de mededeling, dat het geen uitvoe ring zal geven aan het verdrag, dat in 1972 werd ondertekend door pre sident Nixon en partijleider Brez- njew. Teleurstelling Kissinger toonde zich duidelijk te leurgesteld over deze stap van het Kremlin, maar hij geloofde niet dat dit een ongunstige invloed zal heb ben op de verdere betrekkingen tussen de VS 'en de Sowjet-Unie. Wij hebben geen aanwijzingen, dat BRUSSEL (AP. AFP) Dr. Sicco Mansholt, voormalig voorzitter van de Europese Commissie, heeft tij dens de zitting van het Bertrant Pussel-tribunaal in Brussel ver klaard, dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Kissinger openlijk dient te worden veroor deeld 'wegens omverwerping van een sociaal-democratische rege ring'. Het tribunaal houdt reeds zijn derde zitting en stelt deze week de buitenlandse economische overheersing van Latijns-Amerika aan de orde. Mansholt zei dat de Amerikaanse bewindsman persoon lijk betrokken is geweest bij de •Chili-affaire van het Amerikaanse concern ITT. 'Van het moment af dat een fascistisch bewind aan de macht is in Chili stroomt er hulp binnen van de kant van de Ameri kaanse regering en van de kant van multinationale ondernemin gen'. Mansholt. die destijds deel heeft uitgemaakt van een groep prominenten welke in opdracht van de VN een studie maakte van het verschijnsel der multinationale on dernemingen. zei voorts dat het aantal Amerikaanse dochteronder nemingen buiten de VS tussen 1950 en 1960 van 7000 steeg tot 23.000. 'Over 20 jaar zal zeventig, procent van de industriële produktie in de wereld in handen zijn van niet meer dan tweehonderd onderne mingen'. (ADVERTENTIE) Deze week in Hervormd Nederland o.a.: Velen zien brood in de Vastendag Alle boeren zijn gehersenspoeld. De Leidse Studenten - ekklesia: 2 modellen van geloven. De melkboer gaat op de fles. Prediking zonder politieke strekking bestaat niet. Klbboutz: een ideale samenleving met negatieve kanten. Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer van Hervormd Nederland. NAAM: ADRES: WOONPLAATS: GIRONUMMER: TELEF.NR. Abonnementsprijs 25,50 per half Jaar;" 51,— per jaar. Abonnementen kunnen elk ogenblik ingaan/ Bon ingevuld in BLOKLET- TERS in envelop (zonder postzegel) verzenden aan: Hervormd Nederland, Antw.nummer 1776, Den Haag. de koers van de Sowjet-Unie is veranderd, aldus Kissinger. Toch wordt de Russische beslissing in Washington en Moskou zeer op merkelijk gevonden. De speculaties over de vraag of er nu wel of niet een machtsverschuiving binnen het Kremlin aan de gang is hebben weer nieuw voedsel. Vast staat in elk geval, dat de Sowjet-Unie min der waarde hecht aan het han- delsyerdra met' de VS dan twee jaar geleden. Israël vreest dat de houding van de Sowjet-Unie wel invloed zal hebben op de emigratie van joden, maar blijft gewoon door gaan met zijn pogingen immigranten te krijgén. In 1974 kwamen er 17.000 joden uit de Sowjet-Unie naar Israël. Het jaar daarvoor was dat aantal nog tweemaal zo groot. Minister van defensie Simon Peres vond, dat toch niet Israël het eerste slachtof fer is van het afknappen van de Russisch-Amerikaanse handelsover eenkomst. Het is voor de ontspan ning (tussen de VS en de Sowjet- Unie) een groter klap dan voor de immigratie van Israël, zo zei Peres. Handel beperkt Amerikaanse handelskringen ver wachten dat de handel tussen de Sowjet-Unie én de VS nu weer jaren op een laag pitje zal blijven. 'Wij kunnen weer van voren af aan beginnen', zei een woordvoerder van het Amerikaanse bureau voor handel in Moskou. Onduidelijk is nog wat de gevolgen zullen zijn voor de zeventien Amerikaanse on dernemingen, die sinds de onderte kening van het akkoord in 1972 vestigingen in de Sowjet-Unie heb ben geopend. De legale basis voor deze vestigingen is in feite weg gevallen. De handel tussen beide supermachten is totnutoe vrij be perkt gebleven. In 1973 bereikte die handel een totale waarde van 1,4 miljard dollar, maar dat kwam vooral door de graan-aankopen van de Sowjet-Unie in de VS. Vorig jaar werd de één miljard dollar niet gehaald. Het is ook nog niet zeker of de Söwjet-Unie wel haar oorlogsschuld aan de VS zal gaan afbetalen. De afbetaling van deze schuld (vastge steld op 700 miljoen dollar) was in het verdrag geregeld. KARLSRUHE In West-Dultsland zijn negen employes van het inter nationale computerconcern IBM aangehouden onder verdenking van bedrijfsspionage voor de geheime dienst van een comurtistisch land. Dit heeft de federale openbare aan klager Siegfried Buback in Karlsru he bekendgemaakt. Hij noemde deze zaak, waarbij be halve de negen IBM-functlonaris- sen nog drie personen zijn gearres teerd, een van de belangrijkste ge vallen van bedrijfsspionage in de Bondsrepubliek. De betrokkenen zouden geheimen betreffende wes telijke computertechnieken hebben verkocht voor in totaal 272.000 mark. Hoewel Buback niet wilde zeggen om welke geheime dienst het gaat, zou het, volgens welinge lichte kringen in Bonn de Russi sche KGB zijn. Het onderzoek begon op 22 decem ber toen twee van de verdachten werden betrapt, terwijl zij met een micro-camera opnamen maakten van de computerinstallatie van een bedrijf in Frankfort. De spionnen interesseerden zich voor program mering, handboeken voor het on derhoud van computers, magneti sche banden en andere technische bijzonderheden. Bij huiszoekingen bij de verdachten werden films met belastende opnamen gevonden. Ook trof de politie daar een van de modernste Russische mini-camera's aan en onderdelen van computers. TURIJN De geconsolideerde om zet van FIAT heeft in het afgelo pen jaar 11.24 miljard gulden be dragen vergeleken met 9.48 miljard gulden in 1973. De uitvoer gaf een toeneming te zien van 3.30 miljard tot 4.45 miljard gulden. De verko pen van personenauto's en vracht wagens kwamen het afgelopen jaar uit op 1.37 miljoen stuks: -Dat was een vermindering van 185.000 stuks in vergelijking met 1973. De uitvoer gaf echter een toeneming te zien van 19.000 tot 614.000 stuks. De verkoop van tractors ging omhoog met 8.000 tot 64.000. voor, dat zij de economische moei lijkheden -voor een deel aan zich zelf te danken hebben door hun te grote bestedingen. De president \was vastbesloten om de groei in de uitgaven van de federale regering onder controle te houden. De sterke stijging van de olieprijzen noemde hij als een belangrijke oorzaak van de economische teruggang. 'Maar wij kunnen niet alle schuld op de olieproducerende landen afwenteen. Wij in de VS zijn niet zonder schuld. JCord waarschuwde het Congres, dat hij alle nieuwe pro gramma's die geld gaan kosten zal afkeuren. De import van olie zal worden tegen gegaan met een spe ciale heffing op ieder vat extra ingevoerde olie. Die heffing zal na 1 april drie dollar per vat bedragen. MAATREGELEN De belangrijkste belastingmaatre gelen had Ford maandag al in een rede voor radio en televisie aange kondigd. De belangrijkste punten uit zijn economisch programma zijn: een verlaging (voor slechts één jaar) met twaalf procent van de tarieven voor individuele inkom stenbelasting, wat de staat een be drag van twaalf miljard dollar kost: verhoging van het belasting vrije bedrag bij investeringen, wat de boeren en industrie ten goede moet komen en wat de staat vier miljard dollar kost; een verlaging van de inkom stenbelasting in de toekomst, waar mee een bedrag van 16,5 miljard gemoeid is en wat 'voornamelijk ten goede zal komen aan de laagst betaalden'; verlaging van het belastingta rief voor ondernemingen (van 48 naar 42 procent) wat zes miljard dollar minder inkomsten voor de staat betekent; verhoging van de belasting op olie en benzine om het verbruik van energie te besparen; deze be lastingmaatregel levert de staat dertig milrrd op, maar dat bedrag wordt geheel terug gepompt in de samenleving, voornamelijk: door middel van de hier boven genoem de maatregelen. Alexander Haig William Saxbe WASHINGTON (UPI) De Amerikaanse minister van justi tie William Saxbe. heeft verkl aard. dat medewerkers van Ri chard Nixon maandenlang heb ben gepoogd hem er toe te be wegen, in te grijpen in het on derzoek van de speciale aankla ger Leon Jaworsky naar het Wa- tergate-schandaal. In een vraaggesprek naar aan leiding van zijn vertrek naar In dia waar hij ambassadeur wordt, zei Saxbe dat hij de indruk had, dat NLxon opdracst had gegeven hem onder druk te zetten. Wie hem benaderd had en wat er van hem gevraagd werd, wilde hij niet zéggen. Wel gaf hij te kennen dat er een bedekt drei gement was geweest, dat hij wellicht zijn portefeuille zou verliezen als hij niet meewerkte. Volgens het persbureau UPI zou Saxbe destijds zijn benaderd door generaal Alexander Haig die toen 'stafchef^van het Witte Huis was en nu opperbevelheb ber is van de Navo-strijskracli- ten in Europa, en Fred Buzhardt, destijds één van Nixons advoca ten in de Watergate-zaak. Saxbe verklaarde dat hij altijd de boot had afgehouden en nooit was ingegaan op verzoeken om zich te mengen in het onderzoek van Jaworsky. Deze jurist beves tigde dat de minister steeds met hem had samengewerkt als hij daarom had gevraagd. Saxbe werd in januari van het vorig jaar minister van justitie. Directeur Colby geeft toe: WASHINGTON (UPI, Reuter) De directeur van de Amerikaanse inlichtingendienst (CIA) heeft toegegeven dat zijn organisatie in: lichtingen over Amerikaanse burgers heeft verzameld en bewaard. COA-directeur William Colby deed deze bekentenis in een verklaring voor een commissie uit de Senaat. Hij voegde daar aan toe, dat naar zijn mening deze activiteiten van de CIA niet in strijd met de wet waren. Het handvest van de CIA verbiedt deze organisatie juist om zich met binnenlandse spionage be zig te houden. De onthulling, dat de CIA operaties uitvoerde tegen radicalen kt de politiek heeft veel deining veroorzaakt in de VS. Colby verklaarde nu dat de CIA in 1967 een dienst had opgezet om te onderzoeken of Amerikanen met een afwijkende mening contacten haddan met het buitenland. In het kader van deze operatie werden dossiers aangelegd v^n ongeveer 10.000 Amerikanen. Het was de eer ste keer dat de CIA dit toegaf. Colby vertelde verder, dat de CIA tussen 1951 en 1965 bij 21 inwoners van de VS de telefoon had afgeluis terd. Daarna was dit niet meer voorgekomen. Tussen 1953 en 1973 had de dienst een deel van de post gecontroleerd tussen de VS en twee communistische landen. Voor zover hij wist had de CIA nog nooit een lid van het Congres bespioneerd. In persberichten is beweerd, dat de CIA ook enkele Congresleden be spioneerde. De CIA-directeur vertelde ook, dat de CIA eens getipt was over het plan voor een moordaanslag op Spiro Agnew, vice-president onder Richard Nixon. De tip was afkom-re stig van een buitenlander, die ja- renlang ljad gewerkt voor de dienst. Naar aanleiding van de waarschuwing had de CIA ki twee 1 Amerikaanse steden burgers ge schaduwd. Van één verdachte was de post opengemaakt. Het Amerikaanse ministerie van justitie bevestigde deze week, dat zij de namen van 10.000 12.000 radicalen aan de CIA had gegeven. De lijst waar Colby het gisteren over had was duidelijk een andere. Senator John Pastore, lid van de onderzoekcommissie, concludeerde dan ook dat de verklaring van Colby (een stuk van 45 kantjes) niet alle vragen had opgelost. Als Israël Sinaï ontruimt Energie Een voorstel d op langere termijn invloed zal hebben stond niet in Fords rede, maar in een apart stuk van het Witte Huis. Daarin wordt gezegd dat Ford streeft naar een wet, die de producenten van onder meer auto's verplicht op hun pro- dukt aan te geven hoeveel energie het verbruikt. Daarnaast wil de president binnen zes maanden met de grootste bedrijven overeenstem ming bereiken over streefcijfers, die moeten leiden tot een gemid delde besparing van het energiever bruik van twintig procent in 1980. BELGRADO (AFP) President Ford van de V.S. heeft een uitnodi ging van president Tito voor een be zoek aan Joegoslavië aanvaard, zo is officieel - in Belgrado bekendge maakt De datum staat nog niet vast. WASHINGTON, TEL AVIV, CAIRO (UPI, AP, Reuter) In dien Israël bereid is de strate gische passen en de olievelden van Aboe Rodeis in de Sinai te ontruimen zou Egypte zich wil len binden aan een nieuw troe penscheidingsakkoord voor drie jaar, zo verneemt het Israëlische dagblad Jedioth Aharonoth uit Washington. Daar is inmiddels het overleg tus sen Kissinger en de Israëlische mi nister van buitenlandse zaken, Ji- gal Allon begonnen. Om op de hoogte te worden gehouden van de Egyptische, uitgangspunten heeft Kissinger de Amerikaanse ambassa deur in Cairo, Hermann Eilts, naar Washington laten overkomen. In Washington is nog nietduidelijk geworden hoever de Israëliërs bereid zijnün de Sinai terug te trekken. Israëlische militairen hebben woens^ dag voor de derde eer in vier dagen akties uitgevoerd op Liba nees gebied en minister van defen sie Shimon Peres zei na afloop dat er bij deze operaties zorgvuldig op wordt toegezien dat de Libanese regering niet in een acute gezags crisis komt. Enkele uren nadat de Israëlische eenheden met acht ge wonden de zwaarste tol tot dus ver waren teruggekeerd, zei Pe res dat de operaties bedoeld zijn om Libanon 'tot een soeverein op treden' te prikkelen en het zuiden des lands niet door de guerrillabe wegingen te laten domineren. 'Wij waken ervoor om het delicate even wicht waarop Libanon rust niet te verstoren', zei Peres tot een groep studenten in Haifa. Koning FeisaI van Saoedi-Arabië, die sinds dinsdag op officiëeel be zoek is in Syrië, bezocht woensdag de stad Koeneitra, in de bufferzone aan de Syrisch-Israëlische wapen stilstandsgrens. Het dagblad L'O- rient-Le-Jour in Beiroet berichtte dat het overleg tussen FeisaI en president Assad dat FeisaI-, erop PAMPLONA (Reuter) In de Noord-Spaanse stad Pamplona is woensdag gevochten tussen oproer politie en stakers, nadat 20.000 ar beiders gehoor hadden gegeven aan een stakingsóproep uit solidariteit met buitengesloten collega's. De politie had met charges en rub- berkogelsiingegrepen nadat de op tocht van stakers het verkeer on mogelijk had gemaakt, auto's omver had geworpen en etalageruiten en ruiten van bankgebouwen had in geslagen. De stakers dwongen win kels en café's in arbeiderswijken hun deuren voor de duur van de 24-uursstaking te sluiten. De stakers vormden bijna twee der de van het aantal arbeiders ,in Pamplona. heeft gestaan dat' Syrië niet meer uitsluitend wapens in Oost-Europa koopt. Het zal daarvoor in versterk te mate financieel en militair door Saoedi-Arabië worden geholpen. SAIGON (Reuter) Een Pools lid PARIJS (UPI. AFP) Georges Marchais, secretaris-generaal van r de Franse communistische partij, commissie voor Vietnam heeft nin? in om -/-oi-onimio /»-«rat->n*vi«v> woensdag gezegd dat een Zuid- vietnamese menigte met stokken en stenen leden van de commissie heeft aangevallen in een vestiging van de commissie in de provincie Long Khanh ten oosten van Sai gon. De menigte dwong de. commissie leden tot het ondertekenen van een petitie waarin militair optreden van - Noord-Vietnam en de Viet Cong werd veroordeeld, aldus het Poolse commissielid. De Pool zei dat hij het incident beschouwde als een schending van het vredesverdrag van Parijs. Het Zuidvietnamese persbureau had ning in een ziekenhuis opgenomen, a De 55-jarige Marchais had dinsdag ie nog een interview toegestaan vooi.e de televisie en leek in goede ge-, zondheid te' verkeren toen het,a vraaggesprek 's avonds werd uitge-'u zonden. Enkele uren na het inter-ie view kreeg hij een hartaanval, 0 Marchais werd plaatsvervangend secretaris-generaal van de commu-0 nistische partij in 1970 en in 1972 a secretaris-generaal. Hij verving de zieke Waldeck Rochet, die aftradfir en tot ere-voorzitter werd benoemd jn Ais Marchais grootste politieke,, prestatie wordt beschouwd het ver 'P kiezingsfront, dat hij met de socia-in listenleider Mitterrand wist te sme-ve bericht dat leden van alle vier lan- den en dat het zowel bij de parle v ripnrtplpfrn ties. in rip int.prnfl.t.innale mpntsnevl-ioïinoov, u-, imo li: dendelegaties in de internationale commissie Polen, Hongaren, In donesiërs en Iranezen een be richt hadden onderschreven waarin stond dat de communisten vele dor pen en gehuchten hadden bezet in strijd met het verdrag ^van Parijs. mentsverkiezingen in 1973 presidentsverkiezingen van 1974 ui thield. Het front staat de laatst^ tijd echter aan hevige spanningen ie bloot. Amerikaan maakt omtrekkende beweging Bob Gallo van het Amerikaanse Nationaal Kankerinstituut in Bethesda, denkt dat hij een virus heeft gevonden dat te maken heeft met een bepaald soort kanker bij de mens. Hij is daar zo ontzettend blij mee dat hij het ook openlijk aankondigt, hoewel hij dat virus nog maar bij één patiënt heeft gevonden. door drs. RobFoppema Volgens gangbare normen voor me disch wetenschappelijk onderzoek is dat de minst degelijke basis die men zich maar denken kan. Tenzij het Gallo en zijn collega's in de bol ge slagen is. moet er dus iets bijzonders aan de hand zijn. Dat is ook wel zo. In hoofdzaak is dat misschien frus tratie. In een dikke tien jaar heb ben de Amerikanen honderden mil joenen dollars gestopt in een hard nekkig proramma om uit te zoeken of tenminste één soort kanker bij mensen door een virus, wordt ver oorzaakt. om daar dan een vaccin tegen te kunnen maken. Dat programma heeft in die dikke tien jaar buitengewoon veel gege vens opgeleverd, maar buitengewoon weinig resultaten. Het bleek een ter rein waar vallen eerder regel is dan opstaan, waar het een onderzoeker van naam kan overkomen dat hij openlijk moet toegeven dat zijn re sultaten van vorig jaar niet meer herhaalbaar blijken. Het levert stof voor vele interssante wetenschappe lijke congressen op. En daar zie je, schreef onlangs een verslaggever van zo'n bijeenkomst in Nature, grotendeels dezelfde sprekers die het over dezelfde onderwerpen hebben. En als ze naar huis gaan dragen alle deelnemers nog dezelfde vraag met zich mee: wat hebben kankervirussen eigenlijk te maken met kanker? Dieren Voor allerhande diersoorten zit men wat dichter bij een antwoord op die vraag. Voor een aantal soorten kanker bij dieren kan volgens de klassieke regels worden gezegd dat ze door een virus wor den veroorzaakt. Het virus is uit het gezwel te isoleren en op te kweken, en veroorzaakt experimenteel nieuwe gezwellen bij dezelfde diersoort. Als de zaken zo duidelijk liggen, kan men inderdaad aan de mogelijkheid van vaccinatie gaan denken, zoals dat bijvoorbeeld ook kan tegen kin derverlamming, mazelen of rode hond. In het algemeen komt dat er op neer dat het betrokken virus door verhitting en/of chemische bescha diging wordt verzwakt of gedood. Het'kan dan niet meer ziek maken, maar het lijkt nog zoveel op het 'echte' virus, dat het bij inspuiting wel de aanmaak van afweerstoffen daartegen veroorzaakt. De patiënt wordt dan immuun tegen de ziekte: bij latere besmetting met het echte virus staan de afweerstof fen al klaar en komt het hele ver dedigingssysteem snel op oorlogs- sterkte..Die tactiek slaat in een aan tal proefsituaties duidelijk aan, eri heeft in één geval zelfs massale toe passing gevonden. Onze al dan niet diepgevroren kip zou wat duurder zijn als de beesten .niet waren ge vaccineerd tegen de ziekte van Ma- rek, een door een virus veroorzaakte woekering van witte bloedcellen. Toch wijst Juist dat praktische sue- ces direct weer terug naar ons ge brekkige inzicht. Die vaccinatie blijkt namelijk bij nadere studie niet de besmetting van de kip met het Ma- rek-virus (MDV) tegen te gaan. Dat MDV is in de beesten iri forse hoe veelheden aan te tonen, wat dus niet klopt met de eenvoudige ver klaring van zojuist. Maar het toege diende vaccin voorkomt op een of andere manier wel dat het MDV kan ker veroorzaakt. Blijft de oude vraag: wat hebben kankervirussen eigenlijk te maken met kanker? En als we naar de problemen van de mens overstappen, wordt de situatie alleen maar tergender. Ruw samen gevat: we hebben een aantal ver dachte virussen waarvan we niet de gelijk kunnen bewijzen dat ze be paalde soorten kanker veroorzaken. En we hebben bepaalde - andere - soorten kanker waar we een virus verwachten, maar hoogstens de voet sporen ervan terugvinden. Om met dat laatste te beginnen: leukemie bijvoorbeeld, wordt bij een aantal diersoorten bewijsbaar veroor- oorzaakt door een virus. Voor elke diersoort een verschillend soort vi rus, maar die verwekkers hebben dui rus, maar die verwekkers hebben duidelijk verwante eigenschppen. Maar bij de overeenkomstige ziekte van de mens is geen virus te vinden. (Was geen virus te vinden, hoopt Bob- Gallo). Wat je alleen kon vinden waren de voetsporen van wat een virus zou kunnen zijn geweest. Dat klinkt ge heimzinniger dan het is. Een kan kervirus kan namelijk een lichaams cel binnendringen en daar tijden lang ondergedoken blijven, zich voordoend als onderdeel van de er felijke informatie van de cel zelf, en op die manier, ook bij deling van de cel 'meeliftend' naar de nakome lingen ervan. Een heel ander gedrag dus dan de 'gewone' virusinfectie, waarbij de hele huishouding van de cel op stelten gezet wordt om nieuwe virusdeeltjes aan te maken. Het 'kankervirus - als - verstekeling' kan lange tijd later door een óf an dere oorzaak plotseling actief wor den, en dan de cel zodanig ontre gelen dat hij zich oiigeremd gaat delen: gezwelvorming. (Die 'een of andere oorzaak' kan van een heel andere kant komen. Dit is het punt waarop de virus-theorie te rijmen valt met aanwijzingen dat de mees te gevallen van kanker door che mische stoffen worden 'veroor zaakt'.) Trucjes Van zo'n onvolledig 'kankervirus - als - verstekeling' kunnen met bio chemische methoden de sporen wor den teruggevonden. Er zijn ook truc jes om het complete virus weer te voorschijn te laten komen. Maar die werken bij dieren, jammer ge noeg. alweer beter dan bij mensen, waar de verwachte virussen alsmaar weigeren om de kop op te steken. Dat bracht Bob Gallo vorig jaar op het idee om het dan maar langs een omweg te proberen. Hij ging van een collectie leukemie-virussen van verschillende diersoorten na, voor hoeveel procent zij in hun erfelijke eigenschappen op elkaar leken. Zo kon hij een soort stamboom op stellen, die aangaf hoe die onderling verwante virussen uit elkaar moes ten zijn voortgekomen. (Want dit soort gedetailleerde overeenkomsten is geen toeval.) In dat schema pro beerde hij theoretisch vast te pin nen, welke relatie een menselijk leu- kemie-virus tot de andere zou moe ten hebben. Dan wist hij duidelijker dan tevoren waar hij naar zoeken moest. Als hij nu zegt, dat hij het gevonden heeft, dan weet hij in ieder geval waar hij over praat. Ook al-is het nog maar een zeer voorlopige mede- ling, die berust op materiaal van één patiënt. Praktische toepassing ligt op z'n mooist nog zeer ver weg, maar als Gallo' gelijk heeft, is het fundamentele onderzoek daarmee een belangrijke stap verder. Ook een ander onderdeel van het virusfront is intussen in beweging. Maar daar over later meer. PENINA, Portugal. (UPI) Met di ,e overeenkomst tussen de drie bevrij£ dingsbewegingen voor Angola Portugal voor de overdracht van dfci soevereiniteit is de langdurigste eaon meest ingewikkelde guerrillastrijd in Afrika thans tot een einde geko men. In zes dagen van intensiev besprekingen want de fronted waren het lang niet zo eens als zi voorgaven werd een akkoord uit h gewerkt, waarbij Angola op 11 no >6| vember onafhankelijk wordt. Tot dat tijdstip wordt het lan{' bestuurd door een overgangsrei ring waarin de drie fronten Portugal zullen deelnemen. PortuLj gal houdt daarin defensie en bui. tenlandse zaken. De drie frontei krijgen elk een gelijk aantal minisWl ters in de regering. Verkiezingei voor een - constituerende vergade V< ring zullen vóór de onafhankelijk Ie heid worden gehouden. Na de onaf/v hankelijkheldso verdracht volgeil dan presidentsverkiezingen. In Lissabon wordt vandaag de omscl streden wét over de vorming vaiste één overkoepelende vakcentral bt door de ministerraad behandek Nog steeds is de mogelijkheid aan wezig dat deze wet een breekpun wordt voor de thans regerende coa litie. De centrum-linkse democrati sche volkspartij heeft gedreigd er uit te stappen als de wet word aangenomen. Minister Soares heef ontend dat de socialisten dit oo zouden overwegen. ENSCHEDE Gezien de financiël positie van japonnenfabriek Euro dress heeft de directie moeten be sluiten het faillissement voor he bedrijf bij de rechtbank in Almel aan te vragen. Bij de bedrijfsslui ting zijn 103 werknemers betrok ken. Door de veranderingen in he kleedpatroon van de consument i de laatste jaren niet alleen de afze van japonnen enorm teruggelopet maar is bovendien door het sne wisselende modebeeld een onbe reidheid ontstaan bij de afnemer! orders van redelijke grootte op lan gere 'termijn te geven. Hi

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6