'Starfighters' nog voor miljoen per stuk verbouwd Voorstel: winkels blijven open op zaterdagmiddag neme... Ford vraagt Congres bewegingsvrijheid Zuidvruchten 'Flauwe grap' met jaar van de vrouw !n deze krant L Een 'warm' dagje in hartje van de winter rij SStij ging Geheime electronische afweer forig jaar >eneden 10 pet B0EKEE Zogezegd 'Friki' wil nog eens 225 mensen kwijt Staatssecretaris wil vrije keuze van koopavond Vakbeweging is teleurgesteld Geen handelsverdrag met de Sowjet-Unie In vredesnaam vrijgelaten Russen stellen MIRV-raket op Bonden vergaten ultimatum aan bedrijft te stellen Haas en Van Brero vermoedelijk dicht Bromfietser omgekomen Cijfers Nieuwe LeMse Courant HRISTELIJK DAGBLAD VOOR 1EI0EN EN OMGEVING eenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 071-31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam DONDERDAG 16 JANUARI 1975 55ste jaargang no. 242 „Stantvastich is ghebteven mijn hert in teghenspoet!" CHEWING GUM Abonnement 13,00 per maand, per kwartaal 39,00 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Het kwik in de thermometers is gisteren tot voor januari zeer ongewone hoogte opgelopen: registreerde een ther mometer in de Amsterdamse Vrijheidslaan (links) 13.4 graden, elders steegs het kwik nog verder: in het zuid oosten tot 15 graden, in het Limburgse Beek zelfs tot 16. Inmiddels zijn er volop 'lente'-tekenen: bloeiende crocus- sen (rechts) en haast overal erg veel vogels (onder meer veel kieviten en goudpluvieren). an onze sociaal-economische re actie EN HAAG De prijsstijging Is Drig 'jaar beneden de, verwachte en procent gebleven. In december egen de prijzen met 0,4 procent, et totale percentage voor 1974 wam daarmee uit op 9,6 procent, e prijsstijging vorig jaar was het erkst voor de medische verzorging 3,8 procent). Ook de industriële r rodukten en de particuliere LJ ienstverlening lagen met een rijsstijging van respectievelijk elf tien procent boven het gemid- >lde. De agrarische produkten (in clusief vis) gaven met 4,1 procent laagste stijging te zien. De hu- n met 6,9 en de overheidsdienst iet 7,6 procent lag eveneens bene- n het gemiddelde. rijsstijging in de vorige maand ..eden zich onder meer voor bij jlrood, koek, aardappelen, groenten, ees, margarine, eieren, meubelen auto's, kleding en fruit daalden prijs. (ADVERTENTIE) OPEN HAARDEN SCHOUWEN Rijswijkseweg 282 - Den Haag. Telefoon 64141 118440. Donderdagavond koopavond. Folder gratis op aanvraag. Plaatselijk regen Plaatselijk wat regen, maar ook verspreid voorkomende op klaringen. Matige tot krachtige wind uit zuid tot zuidwest. Temperaturen tussen 8 en 21 graden Celsius. Morgen en overmorgen: nu en dan regen, ook opklaringen en iets minder hoge temperatu ren. Morgen zon op: 08.40 onder: 17.00 maan op: 10.09 onder: 22.51 oor twee ton aan ainsl' gestolen Van onze Haagse redactie DEN HAAG De luchtmacht gaat de Starfighter tussentijds nog technisch beter uitrusten, terwijl de strijd om de opvolger van deze machine al is losgebarsten. Staatssecretaris Stemerdink is akkoord gegaan met een extra uitgave van 30 miljoen gulden om meer Starfighter uit te rusten met elektronische afweerappara- tuur tegen vijandelijke luchtdoelrakketten. Per toestel beloopt de prijs van deze elektronische afweer naar schatting een kleine miljoen gulden. De luchtmacht zal voor deze geheime apparatuur een order in de Verenigde Staten plaatsen. Van een verslaggever UTRECHT De directie van de pluimveeslachterij Friki wil na een eerste sanering, waarbij 300 van de 1800 mensen werden ontslagen, nu nog eens 225 man kwijt. Dat zou nodig zijn om tot een betere be drijfsvoering te komen. De vakbon den gaan met nieuwe ontslagen niet akkoord. Zij overwegen een algemeen structuuronderzoek die de gehele bedrijfstak omvat. Concur rentieverhoudingen maken dat no- Van onze Haagse redactie DEN HAAG In de nieuwe winkelsluitingswet, waarvan staatssecretaris Hazekamp (economische zaken) het ontwerp gisteren bij de Tweede Kamer heeft ingediend, is geen verplichte sluiting op zaterdagmiddag opgenomen. In tegenstelling tot West-Duitsland waar een dergelijke verplichting al zestien jaar bestaat, blijven de winkels op zaterdagmiddag open. Niet alleen de vakbeweging en de organisaties van het winkelperso neel en de werkende j-eugd, maar ook het Nederlands Christelijk On- dernemingsverbond zijn in het wets ontwerp teleurgesteld: zij zijn voor de sluiting op zaterdagmiddag en wel om sociale redenen. Bij het CNV wees men erop, dat vooral veel jonge mensen in het winkelbe drijf werken, die door de bestaande praktijk slechts een beperkt week einde hebben. TIJDENS EEN controle van de imeentepolitie in Stadskanaal 'erden aldaar in vier uur tijd 14 vertreders van de maximum, snel- eid verbaliseerd. De snelte reed 84 m per uur op een gedeelte van tadskanaal, waar een limiet van km bestaat. Zoals bekend, moet de Starfighter, te beginnen in 1979 vervangen worden, omdat dit toestel dan ver ouderd iSi De luchtmachtstaf vindt het onverantwoord de jager tot die tijd zonder afweerapparatuur te la ten vliegen, omdat hij dan weerloos is tegen vijandelijke raketten. Vo rig jaar is reeds in een toen geheim gehouden bestelling voor 31 mil joen aan electronische apparatuur aangeschaft, speciaal bedoeld voor het 306 verkenningssquadron van de luchtmacht. De nieuwe appara tuur zal worden ingebouwd in ja gers die atoombommen moeten vervoeren. De extra 30 miljoen is beschikbaar door bezuiniging op de dagelijkse kosten van de lucht macht, vooral het gebruik van ke rosine. De luchtmacht doet geheimzinnig over de bestellingen omdat deze aankopen alleen maar zin hebben zolang de eventuele vijand niet weet wat voor elektronische afweer het precies is. Zo heeft Nederland lang moeten wachten voordat de Amerikaanse producenten bereid waien de afweermiddelen te leve ren omdat die fabrieken vreesden dat de werking zou uitlekken. Het algemene principe is het in de war brengen van de doelopsporingsmid- delen van de vijandelijke luchtaf weer. Zodra de tegenpartij weet hoe dit gebeurt kan zij nieuwe ra ketten ontwikkelen die van deze afweermaatregelen geen last heb ben. generaties luchtdoelraketlen moge lijk blijven. Zij bepeliten daarom taken van straaljagers in de toe komst steeds meer door raketten te laten uitvoeren, vooral bij de lucht verdediging. De luchtmachten,met name ook de Nederlandse, zouden zich dan meer dan nu kunnen rich ten op steun aan grondstrijdkrach ten. Óp basis van deze opvattingen probeert de PvdA momenteel mi nister Vredeling ertoe te krijgen een eenvoudiger, speciaal grond- steuntoestel als opvolger van de Starfighter te kiezen in plaats van de vier kandidaten, de Amerikaanse YF 16 en YF 17, de Franse Mirage en de Zweedse Viggen, die nu aan de orde zijn. De stuurgroep van deskundigen uit Nederland, België, Denemarken en Noorwegen begint vandaag het ein drapport over deze kandidaten op te stellen, nadat gisteren nog de laatste aanbiedingen van de con currerende fabrieken zijn binnen gekomen. dDe YF 16 lijkt momen teel favoriet, maar er wordt van verschillende kanten druk uitgeoe fend om toch een Europees toestel te kiezen als stimulans voor de Europese vliegtuigindustrie. Zo heeft het Nederlands instituut voor vliegtuig en ruimtevaartontwikke ling, een semi overheidsinstelling, nog kort geleden de keus voor een Europees toestel bij de nederlahdse regering bepleit. Ook de heer W. de Graaff van het Nederlands Christelijk Onderne- mersverbond is om deze reden te leurgesteld. De winkelsluitingswet, zegt hij, mag men zien als een soort CAO voor de kleinere onder nemers. Wij willen vooral opkomen voor de gezinnen, die zo gebonden zijn aan de kleinere bedrijven, die dan op zaterdagmiddag geopend moeten zijn. De nieuwe wet laat de winkeliers veel meer vrij in het bepalen van de openingstijden van het bedrijf. Het enige wat in de wet wordt geregeld is, dat de zaak hoogstens 55 uur per week geopend mag zijn en niet vroeger dan 's morgens vijf uur en niet later dan 's avonds zes uur. Iedereen is dus vrij zijn winkel op zaterdagmiddag op slot te doen. Maar als de concurrent wel blijft verkopen, kan men niet achterblij ven. Daarom is zo gepleit voor een verplichting in de wet. De staatsse cretaris heeft de mening van een belangrijk deel van de SER gene geerd en volgt het advies van de meerderheid van de SER. In een toelichting op zijn wetsont werp zei de staatssecretaris het sluiten op zaterdagmiddag niet re delijk te vinden uit oogpunt van dienst verlening aan het publiek. Hij gaf toe, dat de zaterdagmiddag geen leuke werktijd is. Maar, argu menteerde hij, men heeft toch 'be wust voor het beroep gekozen. Koopavond Een belangrijk argument voor de sluiting op zaterdagmiddag is ook. da4: er altijd een koopavond ls om boodschappen te doen en te winke- ZIE VERDER PAG. 4 WASHINGTON (UPI, Reuter) President Ford heeft het Ameri kaanse Congres opgeroepen hem niet teveel voor de voeten te lo pen bij zijn buitenlandse politiek. onder' industriële produktie an ook een volwaardige dienst- irlening zich niet handhaven, aarom heb ik ook nooit be- Defte gevoeld mee, te doen aan mode van het anti-industria- sme. Minister-president Den Uyl Twijfelachtig Om het klimaat voor het huidige bestand in Noord-Ierland te verbe-- teren heeft de Britse regering in Belfast uit de Maze-gevngenis op nieuw 25 gevangenen vrijgelaten. De mannen die zonder proces heb ben vastgezeten werden buiten de gevangenis uitbundig begroet door familieleden. Van de 538 overblij vende gedetineerden zullen er ver- Sommige deskundigen betwijfelen overigens of steeds weer nieuwe afweermaatregelen tegen nieuwe (ADVERTENTIE) ...een dochtertje-lief dat zo graag met koken helpt, 'n schaaltje geweekte zuidvruchten. Dan zijn dit dankbare receptjes: Toetje: tuttifrutti met yoghurt of zure room. Vooraf: pruimen in spek gerold op een stokje geprikt in de koekepan bakken. Smulpapen kunnen een boekje metdenieuw- ste Zuidvruchten-recepten aanvragen bij antwoordnummer 3212, Amsterdam (geen postzegel nodig). Gedroogde^ WASHINGTON (UPI, Reuter) De Sowjet-Unie is begonnen met het opstellen van zware SS18-raketten die elk met acht kernladingen evenzoveel verschillende doelen kunnen aanvallen. Dit heeft de Amerikaanse minister van defensie James Schlesinger meegedeeld. Op zichzelf was dat geen verrassing, zei hij. maar de Verenigde Staten zou den met argusogen volgen hoeveel van die zogenaamde MIRy-raketten er zouden komen. Bij een bepaald niveau zou Amerika 'tegenmaatre gelen moeten nemen om het nucle- De Russische ontwikkeling is niet, o_„ aire evenwicht in stand te houden'. de vervoersbonden zei op vragen in strijd met het principeakkoord -•»- dat Ford on Breznjew twee maan den geleden in Wladiwostok bereik ten over de omvang van de weder zijdse kernstrijdmacht. Daarin zit een ruim gesteld plafond voor het aantal MIRV-raketten, Amerika heeft op de weg naar dat plafond een geschatte voorsprong-van vijf jaar. Schelsinger^gaf verder theoretische verliescijfers vrij, die het Pentagon berekend had voor een beperkte Russische raketaanval op alle on derdelen van de Amerikaanse kern strijdmacht: twee tot vijf miljoen doden. Van een verslaggever BREDA De drie vervoersbonden die een staking zijn begonnen te gen het transportbedrijf Meeus in Bergen op Zoom hebben voor het begin van deze staking geen uit drukkelijk ultimatum ingediend, zo als in de wetgeving en de jurispre- dentie is voorgeschreven. Dit is gis teren in Breda gezegd in het kort geding dat het expeditiebedrijf te gen de bonden heeft aangespannen. De raadsman mr. Steenbergen van var. de president dat dé bonden kort voor de staking telefonisch met de directie hebben gesproken, maar dat deze het gesprek had verbroken. De president wil probe ren vrijdagmiddag (om 16.00 uur) uitspraak te doen. der vijftig drie dagen verlof krij gen. Het Ierse republikeinse leger beraadde zich er gisteren nog over of het bestand dat op 22 december inging en hedennacht zou aflopen, zou voortzetten. APELDOORN De directie van de Apeldoornse zeepfabriek Haas en van Brero heeft gisteren meegedeeld dat sluiting van het bedrijf op langere termijn onvermijdelijk lijkt. Het 58 man tellende personeel zou hierdoor op 'straat komen te staan. In zijn grote rede voor het Congres klaagde de president er over, dat zijn bevoegdheden op buitenlands en militair terrein nogal beperkt zijn door allerlei wettelijke bepa lingen. 'Maar', zo waarschuwde hij, 'als onze buitenlandse politiek suc cesvol moet zijn, kunnen wij de ruimte van de president om te handelen niet strak Inperken door wetten. Het voeren van onderhan delingen is slecht gediend met zul ke beperkingen'. Fords oproep kwam nadat minister Kissinger het Congres de schuld had gegeven van de schipbreuk, die het Amerikaans-Russische handels verdrag heeft geleden. Dinsdaga vond laat vertelde Kissinger in Washington aan de snel opgetrom melde pers, dat het Kremlin defini tief afzag van het nieuwe handels akkoord tussen de Sowjet-Unie den de Verenigde Staten. Het ver- ZWOLLE De zestienjarige Frank IJss uit Lelystad is in een zieken huis overleden nadat hij in Dron- ten met zijn brommer tegen een rechtsafslaande landbouwtrekker was gereden. Cijfers zijn tot daar aan toe, zegt een groep leraren, maar als examens van cijfers achter de komma gaan af hangen, wordt het toch te erg. Daar herkennen we iets van onszelf in: wel nauwkeurig, maar geen scherpslijperij. Abonneer eens iemand. Da's nooit weg NIEUWE ABONNEE: STRAAT: PLAATS: GIRO: De brief was verzonden in een en velop van het ministerie van cul tuur. recreatie en maatschappelijk werk <1verzondenalleen week het model af van de door dit ministerie Deze ondertekening wekte argwaan. De voorzitster van het bestuur heet immers niet mr. Ruiters maar ir. N. C. de Ruiter. Bij het Nationaal Co- gebruikte exemplaren. Hoewel in de mité in Den Haag was men verbol- Er was geen kunst an! Van een onzer verslaggevers UTRECHT Onbekenden hébben gisteren geproeerd de Stichting Nationaal Comité Internationaal Jaar van de Vrouw in het ootje te nemen. Aan de pers werd op brief papier van de Stichting een brief geschreven, waarin werd aangekon digd dat de grote manifestatie in het kader van het Jaar van de Vrouw in de Utrechtse Jaarbeurs van 20 mei tot 8 juni geen door gang zal vinden. Als reden wordt genoemd 'het grote aantal gemoti veerde stemmen tegen de geplande manifestatie'. Zoals bekend, zijn er de laatste weken nogal wat stem men opgegaan tegen deze manifes tatie, die één miljoen gulden gaat kosten. linkerbovenhoek 'dienst' was ge drukt, was de envelop toch gefran keerd met een postzegel van 45 cent. De brief was uit Den Haag verzonden. In de brief wordt vermeld dat het Nationaal Comité er de voorkeur aan geeft prioriteit te verlenen aan initiatieven vanuit de betrokken groeperingen en op deze wijze de subsidiemogelijkheden te vergroten. Het epistel was ondertekend door mr. N. W. Ruiters. gen over deze 'flauwe grap', die volgens een woordvoerdster afkom stig moet zijn van een groep tegen standers pan de manifestatie. 'De manifestatie gaat zeker door en wij gaan ervan uit dat ongeveer 300.000 bezoekers naar Utrecht zullen ko men', aldus de woordvoerdster. Me vrouw De Ruiter deelde mee, dat het Nationaal Comité deze wijze van beïnvloeding van de activitei ten afkeurt 'als zijnde ontfatsoen- lijk'. Betaalt p, maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelenserie Ondernemingsraden door prof. dr. H. J. van Zuthem. Flinke flesopener. (Handig! Komt altijd van pas). Luxe telefoonklapper, ook bruikbaar als adressenlijst. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers. antwoordnummer 2792, A'dam. Een postzegel Is niet nodig. Die betalen wij. drag, waar het Kremlin twee jaar geleden zo op gebrand was, is nu onaanvaardbaar omdat het Ameri kaanse Congres er voorwaarden op het gebied van emigratie aan heeft verbonden. Het Congres wil de Sowjet-Unie de gunstige handels- voorwaarden alleen blijven geven als dit land bereid is zijn joodse onderdanen vrij te laten emigreren. Het Kremlin heeft steeds gezegd, dat dit een ontoelaatbare inmen ging is In de binnenlandse zaken van de Sowjet-Unip. Het laatst werd dit gedaan ir. een zeer harde verklaring, die 18 december de we reld werd Ingestuurd. Het Ameri kaans Congres, dat zo'n twee jaar bezig Is geweest met het handels verdrag, hield toen echter het been stijf en aanvaardde de volgende dag de overeenkomst met daarin opgenomen de voorwaarde over de joodse emigratie. Zie verder p.ig. 6 Binnenland In industrie geen pas op de plaats5 Betere regeling eindexamen voorgesteld5 Buitenland Speurtocht naar een kanker virus-succes 6 Kerk 'Niet de slechtste leden van de kerk' 2 Briefkaart van Colijn2 Zonder een speelplaats met bomen2 Sport Toenemende klassejustitie vergroot Excelsiors angst 13 Lezers schrijven Radio en tv Strips, feuilleton Wetenschap en techniek Commentaar Dichtbij en verder Weekbladen Familieberichten Vervolg van familieberichten op pag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1