'oenemende klasse-justitie ergroot Excelsior's angst Donner en Timman aan kop in schaaktoernooi lot 9% rente op ABN Kasbiljetten. de ABN Voetbaltrainers praten samen na (ns Bassant: 'Wij zijn de jongens van het kleine duppie' aarlem eemt t)han erksen Merkel gt straf Poolse atleet claimt geld voor invaliditeit Terugblik op wereldkampioenschap Den Haag- leningen vervroegd Algemene Bank Nederland een goede grote bank Schaak-Oscar voor Karpow Permanente politie-bewaking voor voetbal op Malta DONDERDAG 16 JANUARI 1975 SPORT T13-K13 2e speciale verslaggever IRDAM Drie spelers van eredivisieclub Excelsior hebben en vrijdag een mondelinge behandeling gektegen van hun strafzaak bij de tuchtcommissie van de KNVB. Op dezelfde Feyenoord's grillige middenvelder Wim van Hanegem via dboete van ƒ500,— nagenoeg vrijspraak kreeg voor zijn rag in de wedstrijd FeyenoordFC Twente, werden de elijk onbekende profvoetballers Hans Bassant, Jan Merre- Jaap van de Berg stuk voor stuk veroordeeld voor hun iingen in de wedstrijd tegen AZ'67. Bassant kreeg één jd voorwaardelijk plus een geldboete van 150,Van de n wedstrijd onvoorwaardelijk en een geldboete van 100, relaar, tenslotte, kwam het slechts weg met één wedstrijd paardelijk, één wedtsrijd. voorwaardelijk en een geldboete >k opnieuw pleegt de tucht- ie van de KNVB met een raffen op de proppen' te maar nog nóit zal er zó met twee maten zijn ge ls juist in de laatste 'ron- vrijdag jongstleden met de ïg afgedane strafzaak te- van Hanegem werd afge- tVaar Van Hanegem, mis pel de meest regelmatige van de voetbalwetten, onnozele geldstraf naar :rd gestuurd, moesten de van Excelsior vrijheids- slikken, met daaraan vast- leen drietal tombola-achtige eidsrechter Leo Horn na de gebeurtenissen van n vrijdag over 'klasse-justi- het optreden van de tucht- le van de KNVB ter sprake [ij zegt: 'Als. een jongetje Dordrecht aan het shirt tegenstander trekt, dan zomaar twee wedstrijden g aan zijn broek, maar te- Hanegem wordt niet opge- Dat vind ik een schandé voetballerij. In dit geval een maar protest. Want wat ebeurd, dat is aan nieipand ipen'. lerder Van Zon van ide mmissie ontent, dat er bij elen van de straffen onre- heden zijn geschied. Hij daarbij naar de mondelin- ndeling van de zaak van etal Excelsior-spelers, die zeggen 'een maximaal delijkheid' heeft opgeleverd, gestraften, Hans Bassant, relaar en Jaap van de Berg schamper in de lach. als die bewering geconfronteerd onze sportredactie fDAM Johan Derksen, irdediger van eerste divi- ïb Veendam die onlangs zijn club op non-actief gesteld, is tot overeen- ming gekomen met ere- ie-vereniging Haarlem, taande zondag zal hij voor zijn nieuwe club uitkomen, in de wedstrijd tegen FC ite. riem betaalde voor Derk- (25 jaar oud, verdedi- een bedrag van 6.000 eeft, bovendien afgespro- dat het nog dit seizoen wedstrijd in en tegen dam zal komen voetbal- Derksen was kortgele- met Veendam in onmin akt, nadat hij in een Dalweekblad uitlatingen gedaan, die in de ogen Veendam-bestuurderen Dok van collega's niet te ;ren waren. Zelfs twéé ;n na Derksens 'gerucht- inde' i nterview kwamen (iet weekblad nog reacties fin van verontwaardigde nees, die hun bedenkin- hadden tegen Derksens tïngen. 18 ize sportredactie 14 (FURT Max Merkel, de 13 awgrage trainer van de 8 "itse club Miinchen 1860, is zijn nationale voetbalbpnd leeld tot een boete van 6000 Merkel uitte op 14 september t vorig jaar beledigende- taal et adres van de trainer van iicken. De in Oostenrijk ge- Merkel kreeg zeven jaar ge- voor een- soortgelijk vergrijp een boete van 9500 Mark. Hans Bassant gaat van start met de mededeling 'dat het eigenlijk zin loos is nog te praten over straffen die al zijn uitgedeeld'. Hij zegt: 'we hebben niets tegen Wim van Hane gem en we kunnen er alleen maar slechter van worden, als we vertel len wat er tijdens de zitting alle maal gebeurd is. Ik voetbal mis schien nog één of twee jaar en daarna ben ik weg: Daarom heb ik een beetje voordeel op Jaap en Jan. Ze zijn jong en ze komen in hun carrière nog heel wat scheids rechters tegen De angst om door bepaalde (eerlij ke) uitspraken extra weerstanden op te wekken blijft stééds aan de oppervlakte, maar nadat Bassant als eerste is gaan vertellen, leveren ook Jaap van de Berg en Jan Mer- relaar hun bijdrage. Van de Berg bekent trouwens vooraf, dat hij 'de enige in het drietal is, die terecht voor de tuchtcommissie is versche nen'. Hij zegt: 'Ik hoor hier eigen lijk niet bij, want ik had iemand van AZ'67 geschopt. Ik ben ge- schrokken van mijn straf, maar ik kan het begrijpen. Voor Hans en Jan ligt dat anders. Dat ijn typisch de onbekende voetballers die hebben moeten boeten, zónder de voorpagina's van de kranten te haln'. Waarom hebben jullie om een mondelinge behandeling gevraagd? HANS BASSANT: 'Dat is gebeurd in overleg met Excelsior. Je kan min of meer je zegje doen, je kan de getuigen horen en je wordt gecon fronteerd met de berichtgeving van de scheidsrechter. Achteraf zijn we blij, dat we naar Zeist zijn toege gaan. Scheidsrechter Geurens be weerde dat ik een peler van achte ren met twee benen zou hebben aangevallen. Zelfs de spelers van AZ'67 hebben kunnen zien,..dit tk, tegenover Bobby Vosmaer allesbe halve een zware overtreding beging. Als lk dat niet had kunnen zeggen, dan had ik waarschijnlijk twee wedstrijden schorsing opgelopen'. JAAP VAN DE BERG: 'Ik was nog nóóit met de tuchtcommissie in aanraking geweest. Ik ben me rot geschrokken door de tègenstrijdige verklaringen die daar in Zeist wor den afgelegd. Jan Merrelaar was 'uitgenodigd' omdat hij een knie in het achterwerk van Kees Kist zou hebben gezet, maar diezelfde Kist kwam op de zitting vertellen, dat-ie óók nog tegen zijn enkels zou zijn geschopt'. JAN MERRELAAR: 'Er werd gelo gen, dat vond ik het ergste. En wie is dan Jantje Merrelaar, als er een Van Hanegem isen.en.en.?' In de strafzaak tegen voetballers- van-grote-naam brengt de opgeroe pen tegenpartij zelden iets nega tiefs in. Dat is een soort stilzwij gende overeenkomst geworden. In jullie geval is van dat alles weinig overeind gebleven? HANS BASSANT: 'Wat Kees Kist deed, dat was a-collegiaal en gelo gen. Maar het vreemde is, dat zijn opmerkingen tóch van invloed zijn. Oók zijn gemopper over het schop pen tegen zijn enkels, hoewel scheidsrechter Geurens dat niet had gesignaleerd'. Ook afgelopen zondag, in de thuiswedstrijd tegen Ajax, ergerde Excelsior zich aan een scheidsrech ter. Dit keer was dat Joop Vervoort, die Willy Brokamp niet bestrafte toen deze natrapte. Op de foto kopt Ruud Geels op het doel van Eddy van der Roer. Links Gerrit den Butter die vorig seizoen langdurig geschorst was. JAAP VAN DE BERG: Robbie Meister van AZ'67 heeft tenminste laten zien, hoe het hoort. Mijn straf stond waarschijnlijk al vast, maar die jongen zei eerlijk, dat-ie komedie speelde, toen hij op de grond was gevallen. Hij bekende, dat we allebei aan het rotzooien waren geweest. Dat vind ik klasse; gewoon de waarheid vertellen'. JAN MERRELAAR: 'Ik heb tijdens de zitting verteld, dat juist .Kees Kist in de eerste helft van de wedstrijd door Geurens was ver maand. Geurens on ten de dat glas hard'. HANS BASSANT: 'En daarné, sprak ook de rapporteur Geurens tegen. Niemand die zich daar aan stoort. Zo'n Kist had tijdens de zitting een gele kaart moeten krijgen. Èr was trouwens ook een bestuurslid van AZ'67 aanwezig. Die vertelde dat hij een film van de wedstrijd had. Toen zei ik: 'Waarom heb U die niet meegenomen, dan hadden we alles kunnen terugzien Eigenlijk is het vreemd dat Van Hanegem een geldboete krijgt en de kleine jongens een vrijheidsstraf plus een boete? HANS BASSANT: 'Ik weet niet hoe het bij de topclub gaat, maar bij Excelsior betaalt iedereen zijn ei gen boete. Niemand dokt mee. Dan doen ze ons extra onrecht aan, als we óók nog de kans missen om op zondag te kunnen voetballen. Ik heb bovendien een voorwaardelijke straf gekregen die me een jaar lang achtervolgt. Daar wordt je gek van. Ik weet nog goed, dat Gerrit den Butter vorig jaar vier wedstrijden geschorst werd. Dat is nog nóóit een speler van Feyenoord, Ajax of PSV overkomen. We zijn de jon gens van het kleine cluppie. Daar verander jeniets aan'. JAN MERRELAAR: 'Ik heb nog geen vaste plaats in het eerste elf tal. Ik speelde tegen, AZ mijn eerste wedstrijd in de eredivisie. In feite verdien ik een kleinigheidje en dan komt er nog eens een commissie die aan mijn brood gaat zitten. Ik sta overdag in een aluminium-fa- briek. Ik moest nota bene een vrije middag nemen om voor die tucht- commissie te verschijnen'. Er wordt met twee maten gemeten. Niet alleen in de tuchtcommissie, maar primair door een aantal scheidsrechters. De rechtspraak valt of staat echter met hun proces verbaal. Dat betekent een enorm nadeel voor de onbekende eredivi sie-voetballer? HANS BASSANT: 'Zondag schopt Brokamp van Ajax één van onze spelers na. Scheidsrechter Joop Vervoort zag natuurlijk niets. Doet een Excelsior-speler zoiets in 'De Meer', dan krijgt hij gegarandeerd een rode kaart. Geurens heeft me in de wedstrijd tegen AZ bestraft, nadat ik had gezegd dat we er tegenaan zouden gaan. Moet je na gaan, hoe dat bedoeld was. Ik weeg amper 62 kilo en ik ben 1 meter 64 lang JAAP VAN DE BERG: 'Die mensen kennen je niet en dat werkt enorm in je nadeel als je dubieuze dingen doet, Bij een bekende speler den ken ze na, vóór er wordt opgetre den. Doet Van de Berg iets of ene Merrelaar, dan ben je al verkocht. Vraag je Vervolgens dan om een mondelinge behandeling, dan ge tuigt er een collega die leugens vertelt. Flikken ze dat bij Cruijff of bij een andere grote vedette, dan komen die leugens uitgemeten in de krant. Maar als je bij Excelsior speelt, dan hoor je nóóit meer wat. Alleen de uitspraak van de tucht commissie'. c WARSCHAU De Poolse horden loper Adam Galant, die in 1973 bij de Europese Indoor atletiekkam- pioenschappen in het sportpaleis Ahóy' in Rotterdam tweede werd, heeft een proces tegen zijn bond aangespannen. Galant, die in War schau studeert aan de technische hogeschool, is in 1973 behandeld in de blessurekliniek van de Poolse atletiek-bond. Volgens de aanklacht is eerst een verkeerde diagnose gesteld en mis lukte daarna een operatie. Na de tweede operatie bleek dat Galant's geblesseerde been nooit meer volle dig in orde zou komen. Daarop werd hiji gedeeltelijk gehandicapt ver klaard. Galant miste door de behan deling ook een jaar studie. Naar aanleiding van dit alles heeft Galant nu een schade-claim ingediend. COVERCIANO Metu itzondering van Helmut Schön, Rinus Michels en de Poolse coach Gorski gaan tal van trainers drie dagen long te rugblikken op het wereldkampioenschap voetbal dat de afgelopen zomer in West-Duitsland werd gespeeld. Uit Nederland komt als deel nemer aan het gesprek George Knobel, de huidige bondscoach. Knobel zal in Italië van gedachten kunnen wisselen met collega-kopstukken waaronder Stefan Kovacs, een andere Ajax-coach. Het is de zesde keer dat een dergelijke bijeenkomst door de UEFA (de Europese voet balorganisatie) wordt georganiseerd. VANNES Voorzitters van 29 voetbalclubs in West-Frankrijk hebben het hoofd van de plaat selijke politie gedreigd dat zij hun functie zullen neerleggen, omdat zij in staat van beschul diging 2ijn gesteld nadat er in de bars van hun stadions alco holische dranken waren ver kocht. Eerder was dat door de politie verboden verklaard. De clubs van de opstandige voorzit ters hebben gedreigd met een boycot van de regionale compe titie als hun voorzitters mochten worden veroordeeld. De clubs hebben er bovendien op gewe zen, dat het niet logisch is dat alleen de voorzitters zijn aange klaagd omdat de stadions eigen dom zijn van de 'overheid. MANCHESTER Manchester United, de club die vorig seizoen degradeerde uit de Engelse eer ste divisie, schijnt geen middel onbenut te willen laten om zo snel mogelijk op het hoogste ni veau te kunnen terugkeren. Uni ted is in de slag gegaan met stadgenoot Manchester City, om zich te verzekeren van de komst van oud-international Mike Summerbee, die pas geleden door City op de transferlijst was geplaatst. City's manager Tony Book heeft al laten weten, dat Summerbee, bij een redelijke transfersom, niet zal worden te gengehouden. MELBOURNE Driehonderd uiterst boze supporters hebben in Australiëi een mislukte poging gedaan om hun onmin af te reageren op de hoofden van. de spelers van Hertha BSC, de Westduitse topploqg die een toernee maakt door Australië. Het elftal van de Nederlandse oud-bondscoach George Kessler moest door de politie worden beschermd, nadat een wedstrijd tegen een combinatie-elftal uit de omgeving uit de hand was gelopen. Op weg naar de kleed kamer van zijn spelers liep Her- tha-president Otto Höhne een klap op, die hem een hoofdwond bezorgde. De wedstrijd werd ge staakt. ASCOLI Een 13-jarig voetbal- supportertje heeft in Italië zijn spijt betuigd voor zijn 'optreden' bij de wedstrijd tussen Ascoli en Bologna. Gino Citeroni was bij de betreffende wedstrijd zonder te betalen binnengekomen in het stadion en nam vervolgens plaats bij één van de palen van het doel dat door Ascoli werd verdedigd. Toen een aanvaller van Bologna op het punt stond om te scoren, zette kleine Gino zijn voet in het doel, zodat Bo logna maar met 3—1 won in plaats van met 4—1. De scheids rechter had niets in de gaten gehad maar tóoh was Gino Citeroni later ter verantwoor- dhig geroepen. 'Ik heb spijt' zei hij, omdat ik onsportief ben ge weest. Maar voorel omdat ik vanaf nü zal moeten betalen om in het stadion binnen te mogen komen...' CAGLIARI Giga Riva één van de meest bejubelde internatio nals die het Italiaanse voetbal tot dusverre heeft gekend, heeft de supporters van zijn club Cag- liarl schrik aangejaagd door zijn bericht, dat hij door een blessu re nog altijd niet voluit1 kan voetballen. Riva kwam twee we ken geleden voor het eerst sinds lange tijd weer in actie, scoorde al na vijf minuten spelen, maar heeft na zijn optreden van het afgelopen weekeinde laten we ten, dat hij 'amper op zijn be nen kan blijven staan'. Riva deed die uitlating overigens, na dat zijn club met 2—1 had ver loren van Cesena. Riva scoorde in die wedstrijd niét... Gigi Riva niet voluit FRANKFURT De Westduitse voetbalbond heeft een grens rechter gestraft riiet vier weken 'schorsing' omdat deze vorig jaar international Jürgen Grabowski tijdens een competitiewedstrijd zou hebben beledigd. Grabowski i had een klacht ingediend, omdat de grensrechter hem in de wed strijd Eintracht Frankfurt- Bayern München een. 'smerig beest' zou hebben genoemd. Jürgen Grabowski 'smerig beest' JAN VAN DER KRÖON I ADVERTENTIE) Qze sportredactie ig 1AAG De competltie-wed- tussen FC Den Haag en Wa- en is een dag vervroegd in 'PM met de in gebruikneming e nieuwe lichtinstallatie in Zuiderpark'. De wedstrijd 'nu op 1 februari gespeeld, ■00 uur. Hebt u wat geld dat u voor een tijdje ergens veilig wilt wegbrengen met flinke rentewinst? Zonder rompslomp? Dan kunnen wij u helpen. De ABN geeft namelijk 3 soorten Kasbiljetten uit, met een looptijd van circa 2 jaar en 3 maanden,. 4 jaar en 3 maanden of 5 jaar en 9 maanden. ABN Kasbiljetten zijn waardepapieren aan toonder; ze zijn te krijgen in stukken van 1.000 of 10.000 gulden, rente inbegrepen. Dat is het bedrag dat wordt uitbetaald aan het eind van de rit. Bij aankoop is de rente afgetrokken. Voor Kasbiljetten, die u vanaf heden bij ons kunt kopen, gelden de volgende rentepercentages: Kasbiijet met einddatum 1-3-1977:7% Kasbifjet met einddatum 1-3-1979:8% Kasbiijet met einddatum 1-9-1980:9% Op 16 januari 1975 betaalt u voor: Kasbiijet f 1.000 met einddatum 1-3-1977: f 866,08 Kasbiijet f 10.000 met einddatum 1-3-1977: f 8.660,80 Kasbiijet f 1.000 met einddatum 1-3-1979: f 727,99 Kasbiijet f 10.000 met einddatum 1-3-1979: f7.279,90 Kasbiijet f 1.000 met einddatum 1-9-1980: f 615,85 Kasbiijet f 10.000 met einddatum 1-9-1980: f 6.158,50 Na 16 januari 1975 wordt het aankoopbedrag elke dag iets hoger als gevolg van het verstrijken van de looptijd. Kasbiljetten hebben, door het opschuiven van de rente-inkomsten, ook belangrijke fiscale voordelen voor mensen die binnenkort met pensioen gaan. Op elk ABN-kantoor is er iemand die u alles over déze manier van sparen kan vertellen. WIJK AAN ZEE Van nationaal standpunt bezien, verloopt het Hoogoventoernooi tot nog toe niet onbevredigend. Weliswaar moest Langeweg tegen Hort zijn tweede nul in successie incasseren na een hard en moeilijk te doorgronden middenspel doch Don ner en Timman, met 1 y2 uit 2, lopen naast Hort en Kavalek in het voorste gelid. Dat klinkt prettig, is het ook, doch té veel optimis- aan de Hongaar Portisch, wiens hangpartij tegen Gligoric wel eens me kan men er natuurlijk nog niet aan ophangen. Dat ligt vooraal volle winst zou kunnen opleveren. In dat geval neemt Portisch met 2 uit 2 de leiding. 12. Ddlb3 Aan de zwartspeler onbekend. In een duel Keene-Uhlmann werd 12. h3 gedaan. 12. c7c6; 13. Lel—e3, c6xd5; 14. e4xd5, Ta8—c8; 15. Pf3—d2 Ietwat dubieus. Beter was direct 15. Lb6:, ab6: 16. Tfel. 15. Pe7—f5. Zwarts hele opzet moet zijn een paard op de d4 te posteren. 16. Le3xb6, a7xb6; 17. Db3—b4 Nu dreigt h3, met stukwinst. Dit ging niet direct wegens Pd4. 17Pf5—d4 18. Pd2b3 De beste verdediging. 18. ...Lg4—f3; 19. Lg2xf3, Pd4xf3t; 20. Kglg2, Pf3-d4; 21. Tal—dl Tegen de gevolgen van een spoedig b5 gericht. 21. b6b5; 22. Pb3xd4, e5xd4; 23. Tdlxd4 Niet 23 Pb5; wegens 23Dd5: t, 24. Kgl, Da2: en nu faalt 25. Pd4: op de gevolgen van 25 Tc4. 23. Lg7xd4; 24. Db4xd4, Tc8— c4; 25. Dd4d3, Dd8—b6; 26. Tfl— dl. Tf8c8; 27. Tdl—d2, b5—b4 en remise op voorstel van zwart. Wits laatste zet was uitstekend geweest, daar aldus de manoeuvre Pc3dl e3 in de stelling kwam. zwarts overwicht heeft nu nauwelijks meer betekenis. GROOTMEESTERGROEP 2E RONDE: Kavalek (VS)-Geiler (Rusl) ft—Lan geweg (Ned)-Hort (Tsj) 01. Ree (Ned)- Tlmman (Ned) ',42. Gligoric (Joeg)- Portlsch (Hong afgebr. Foerman (Rusl)- Smejkal (Tsj) afgebr. Hübner (WDld)- Sosonko (Ned) H ft- Kuijpers (Ned)- Browne (VS) afgebr. Popov (Buig)-Don ner (Ned) ft—ft. Afgebroken partijen le ronde: Browne (VS)-Hübner (WDld) -afgebr. Smejkal (Tsj)-Gligoric (Joeg) afgebr. STAND NA 2 RONDEN: 1-4. Donner. Timman. Hort, Kavalek 1%, 5. Portisch 1 en 1 afgebr., 6-7. Sosonko, Geiler 1. 8-9. Furman, Hübner V4 en 1 afgebr., 10-11. Popov. Ree 12-14. Browne, Smejkal, Gligoric 0 en 2 afgebr., 15. Kuijpers 0 en 1 afgebr. 16. Langeweg 0. MEESTERGROEP 2E RONDE: (Ned) ftft. Buklc (Joeg)-Llgterlnk (Ned ftVi. Schmidt (Polen-Clocaltea (Roem) ftft. Timman (Ned)-Enklaar (Ned) 01. Vadasz (Hong)-Ek (Zweden) 10. Sznaplk (Po- len)-Dvoreokl (Rusl) 01. Weinstein GROOTMEESTERGROEP, Tweede ronde: WIT: Ree (Nederland). ZWART: Timman (Nederland). 1. Pgl—f3, g7—g6; 2. c2c4, Pg8— f6; 3. g2—g3, Lf8g74. Lfl—g2, d7d5: 5. c4xd5, Pf6xd5; 6. 0—0. 0—0; 7. d2—d4, Pd5—b6; 8. Pbl— c3. Pb8c6; 9. e2—e3, e7—e5; 10. d4—d5, Pc6e7; 11. e3—e4, Lc8— g4. Tot zover is alles bekend. De tekst zet dient omc6 voor te berei den. Na die zet moet zwart het veld c8 voor het paard beschikbaar heb ben. BARCELONA De internationale organisatie van schaakjournalisten heeft de Russische grootmeester Anatoly Karpow onderscheiden met de Schaak-Oscar voor 1974. In een opinieonderzoek waaraan werd deelgenomen door 59 schaakjourna listen uit 23 verschillende landen werden op Karpow de meeste stem men uitgebracht. Het was het tweede achtereenvol gende jaar dat Karpow werd onder scheiden met deze Oscar, die wordt uitgeloofd door een Spaanse han delsfirma. De onderscheiding be staat uit een zilveren beeldje van een dame met een parapluie, dat de staat Barcelona moet voorstellen. Twee andere Russische' grootmees ters, Wiktor Kortsjnoi en Michael Talj, eindigden op de tweede en derde plaats. Van onze sportredactie VALLETTA De voetbalscheids rechters en grensrechters op Malta zullen komende zaterdag politie-be- scherming krijgen bij het arbitre- ren van hun wedstrijden. Twee we ken geleden werd de nationale competitie stopgezet, nadat spelers en supporters bij twee wedstrijden arbiters en grensrechters hadden gemolesteerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13