Wie berooft de derde wereld van haar cultuurschatten? Geldswaarde van Afrikaanse kunst alleen bepaald door wat Europeanen en Amerikanen ervoor betalen AMILIEBERICHTEN )-Ki )UW/'KWARTET WOENSDAG 15 JANUARI 1975 BINNENLAND Kil „Vast Rots van mijn behoud". Toch nog onverwacht heeft de Heer en Ver losser tot Zich genomen in Zijn heerlijkheid. Zijn kind. onze geliefde Man, Vader en Opa Arie Bezemer op de leeftijd van 72 jaar. Rotterdam: J. Bezemer-Pleijsier Barendrecht: W. A. Bezemer E. Bezemer-van Ettinger Hans en Ellen Zwijndrecht: W. W. Bezemer P. Bezemer-Hollander René en Robert Rotterdam, 15 januari 1975. „De Borghaven", Wilgenlei 648. Aan het woonhuis liever geen bezoek. Gelegenheid tot condoleren vrijdagavond van 88.30 uur in de Vredevorstkerk, Wilgenplas- laan 200, hoek Teldersweg en na de begrafenis in de kapel op de begraafplaats. De dienst van Woord en Gebed wordt gehou den zaterdag 18 januari om 9.45 uur in de Vredevorstkerk, waarna de begrafenis zal plaatsvinden om ca. 11 uur op de begraaf plaats „Oud-Kralingen" aan de Kralingseweg 334. Capelle a d. IJsseE Heden overleed na een kortstondige ziekte onze lieve Moeder e_n._0.ma - Aaltje Bouchina van der Torren-Seven weduwe van 1 J. van der Torren op de leeftijd van 73- jaar. AmsterdamJ. van der Torren H. G. van der Torren- Maandag Merik Ilona K. E. van der Torren L. van der Torren-Ubels Jacques Rob Rotterdam, 15 januari 1975. Hendrick Staetsweg 365. Corresp.-adres: Herman Gorterplaats 301. Capelle a.d. IJssel. Aan huis geen bezoek Geen toespraken. Gelegenheid tot bezoek vrijdagavond van 7—7.30 uur in de rouwkamer „Sllentium", Mathenesserlaan 486. De bijzetting in het familiegraf zal plaats hebben zaterdag 18 januari om 10.30 uur op de Algemene Begraafplaats „Crooswijk". Gelegenheid tot condoleren in de kapel na afloop van de begrafenis. i gij uw mond belijdt, dat Jezus Heer ls, zult gij behouden worden. Rom. 10 Dankbaar voor alles wat wij In en van haar ont vingen geven wij bedroefd kennis van het overlijden van onze geliefde zorgzame Moeder Groot- Overgroot- en Betovergrootmoeder Geertruida van 't Hoff weduwe van Bastioan van Bree, ln de hoge ouderdom van 80 jaar. Kinderen behuwd- klein-, achter- en achterachter- kleinkindeien. Zwijndrecht. 14 januari 1875, Huize „de Llndonk" Rotterdamseweg 137 b. Correspondentie-adres: Jan Steenstraat 5, Zwijndrecht Telefoon: !i'>8 - 24319. Gelegenheid tot rondoie ren vrijdagavond ».s. van 7.00 tot 8.00 uur ln de aula van de Llndonk. De begrafents zal plaats vinden saterdag 18 januari as. om 11.30 uur op de Algemene Begraafplaats aan de Jer. Bisoh'aan te Zwijndrecht. Ondanks de baard stelt deze kubistische plastiek een vrouw voor. Het is gemaakt dóór de Buyu, een volk dat in enclaves leeft onder de Bembe inOost-Zaire (51 cm hoog)Galerie Khepri, links. Nkissi-beeldje van de Kongo-Mayombe met glazen ogen (25,5 cm hoog). Galerie Khepri, rechts. door Henk van Halm het begin van deze jaren zeventig verkeerden de Kom, i volk in Kameroen, in diepe rouw: de Afo-A-Kom was stolen. De Afo-A-Kom, die volgens de Afo-A-Kom, een im en eerste secretaris van de ambassade van Kameroen de V.S., 'het hart is van de Kom, dat ons volk verenigt, de est van de mensen die ons bijeenhoudt'. Het voorwerp ok in 1973 onverwacht op in een New Yorkse galerie en ild twee maanden achtereèn de nieuwsmedia bezig. Het i ird aan de Kom teruggegeven, nadat velén in Amerika er t geld voor bijeen hadden gebracht. Hoeveel? Daarover cschillen de berichten: het bedrag loopt uiteen van 30.000 180.000 dollar. t is 'die Afo-A-Kom? Een imposante lptuur, een rituele koninstroon met volplastische mannenfiguur, yersjerd t kralen, als 'rugleuning' Het beeld It een voorvader van de regerende Fon ining) van de Kom voor. Niet alleen tigde de publiciteit rond deze plastiek aandacht óp de hoge prijzen die be id worden voor 'primitieve' kunst van ■kelijk grote kwaliteit, het geval udde ook het publick wakker met rekking tot 'de roof van Afrikaanse ïstschatten'. 'legging t de voortdurende devaluatie van. het d,,belegt men in Europa en Amerika üds meer iri kunst.' DM kunnen oude moderne schilderijen zijn, antieke irwerpen uit. onze eigen cultuur, maar kunst uit de Derde Wereld: Afri- mse, Nieuwguinese en Polynesische ilden en maskers, Inciianenkunst,Da- hampatongs, Batak beeldjes, oude Uase bronzen, arcneotogische voorwet - uit Perzië en precolumbiaans Mid- ï- en Zuid-Amerika. 'primitieve' kunst beter is het te eken vail de kunst van natuurvolken ontworstelt zich meer en meer1 aan t oude discriminerende odium dat deze chts uit afgodsbeelden zou bestaan, sluitend geschikt voor de brandstapel gelukte bekering door missie én' zen- ig. Pas omstreeks 1919 herkenden Eu- >ese kunstenaars, onder wie Picasso, rain en Vlaminck. de artistieke kwali- ten van sculpturen die voordien chts werden beschouwd als 'duivels- ;lden met een gruwelijke grijns, lomp zónder gevoel voor harmonie gemaakt, it i kennelijk plezier in onbeschaamde sceniteit' of op zijn best als- curieuze jdukten van onbeschaafde volken, oral na de tweede 'wereldoorlog won ze'kunst snel aan waardering, al wordt tot op de dag van vandaag nog te. veel ar gezien met Europese ogen. t aantal verzamelaars breidt zich sterk terwijl juist door de vele contacten ;t blanken en hun verworvenheden de ligieuze traditie waaruit deze kunst ortkwam en bloeide, meer en meer leenviel en goede stukken daardoor leds zeldzamer worden. eer dan miljoen gulden i combinatie van schaarste en interesse een bekende prijsopdrijver. Insiders zijn nog diep onder de. indruk van de prijs die een 63,3 cm hoog bronzen beeld van een fluitspeler, vervaardigd in de zeventiende eeuw in het oude koninkrijk Benin (Nigeria) vorig j'kar opbracht op een veiling bij Sotheby in Londen: 185.000 pond, ruim 1.100.000 gulden, de prijs voor een Rembrandt. Het zelfde stuk werd in 1931 voor, 220 pond (toen 2500 gulden) in.Londen geveild. Dergelij ke prijsstijgingen zijn legio, al is dit wel een extreem voorbeeld. Esthetische kwa liteit, authenticiteit, zeldzaamheid, kunst mode (die ook hierin bestaat) en ouder dom (in de weinige gévallen dat deze vaststaat) bepalen nu de waarde. Derde wereld geplunderd? Kunstdiefstallen zijn aan de orde van de dag, Ze. komen alleen in de publiciteit ais het voorwerpen' van' grote waarde betreft. Dat de nu hoog genoteerde Afrikaanse kunst er niet buiten viiit, blijkt uit de zaak van de Afo-A-Kqm. Er lijkt een grote waarheid te schuilen in de bewe ring dat de Derde Wereld wordt leegge plunderd, beroofd van zijn culturele schatten door de kapitalistische landen. 'Edele Afrikaanse stammen verkopen hun kunst om te overleven,' luidde de kop boven een artikel in jen geïllustreerd Amerikaans snobtijdscnrilt. Wat is daar van waar? De kleurenfoto's bij dit artikel toonden stuk voor stuk vervalsingen, geen cultuurbezit van welk volk ook. "Vlak na de Biafraanse oorlog werden honderden lbo-, Ibibio- en Ogonisculptu- ren aangeboden, waaronder veel schitte rende oude stukken voor belachelijk lage' prijzen. Voordien zag je ze weinig: de bijna allemaal gekerstende Biafranen be hielden uit een soort piëteit het snijwerk dat hun grootvader eens maakte. Het is niet moeilijk te raden hoe de maskers en beelden uit een ontredderd en half leeg- gemoord land hun weg naar het Westen hebben gevonden. Er werd gezegd dat de regering ze verkocht om aan geld te komen voor de vele hongerende vluchte lingen, maar het bewijs was niet te leveren, evenmin als net. tegendeel. De diefstallen zijn in verschillende cate gorieën te verdelen. In de eerste plaats is 'Gelegaliseerde' roof er de regelrechte diefstal uit kunstcollec ties, musea, kunsthandel Die verschilt in niets van de diefstallen van oude mees ters en andere kunstvoorwerpen. Dan is Het zonlicht moge nederdalen. Maar Gij, mijn God, verlaat ons niet. Met diepe droefheid berichten wij U dat, na een korte ernstige ziekte, van ons is heen gegaan, mijn lieve Man en de zeer zorgzame Vader en Opa van onze Kinderen en Klein kinderen Lieven Willem van der Meer Echtgenoot van Maria van Beek op de leeftijd van 68 jaar. M. van der Meer van Beek R. M. Boeree-van der Meer W. Boeree W. M. Smits-van der Meer H. Smits P. M. van der Meer en Kleinkinderen 's-Gravenhage, 15 januari 1975 Nijeveenstraat 60 Geen bezoek aan huis - Geen bloemen De overledene iS opgebaard in een der rouw kamers van het ziekenhuis „Leyenburg", Leg- weg 275 te 's-Gravenhage. Bezoek: vrijdag van 5 tot 7 uur. zaterdag van 11 tot 1 uur en zon dag van 10 tot 12 uur. De begrafenis zal plaatsvinden maandag 20 januari om 2.30 uur op de begraafplaats Nieuw Eykenduynen aan de Kamperfoelie straat 2a te 's-Gravenhage. Vertrek vanaf het ziekenhuis om 2.15 uur. Na de begrafenis gelegenheid tot condoleren in de ontvangkamer van de begraafplaats. Psalm 38 10 (onberijmd) Heden nam de Heere van ons, na een lang durige ziekte,, mijn geliefde Man, onze lieve Vader, Grootvader, Broer, Zwager en Oom Johannes Toet op de leeftijd van 63 jaar. Mede namens verdere familie A. Toet-Baak Scheveningen, 15 januari 1975 Amelandsestraat 96 Condoléancebezoek: donderdagavond van 7-9 uur. vrijdag van 2-4 uur en van 7-9"'uur. Geen bloemen. De teraardebestelling zal plaatshebbén zater dag 18 januari te 11.30 uur op de algemene begraafplaats aan de Kerkhoflaan. Vertrek vanaf „Ons Centrum", Terschelling- sestraat 24, te 11 uur. Met verslagenheid geven wij kennis dat op 14 januari is overleden, onze 2e voorzitter de heer L. Lodder in de leeftijd van 50 jaar. Wij verliezen in hem een toegewijd lid en be stuurslid dat zich steeds ten volle voor onze vereniging heeft ingezet. Maar bovenal ver liezen wij in hem een vriend die altijd bereid was anderen te helpen. Moge God de echtgenote en kinderen de kracht geven dit z(vare verlies te dragen en hen troosten in hun verdriet. Chr. Gemengd 'Ridderkerks Zangkoor'. de kenner ogenblikkelijk herkenbaar, kan de belangstellende leek alleen maar verwarren. Negers reizen met tassen- vol Afrikaanse künst de Europese steden af. Een enkele keer is eriets autentieks bij. maar het leeuwedeel'is nieuw, al of niet 'oud' gepatineerd. -Goede stukken komen in de bona fide kunsthandel, de rest in allerlei dubieuze zaken terecht. Daarnaast komen er steeds meer falsifi caties die zelfs voor een expert moeilijk te onderscheiden zijn van echt. Er zijn beelden en maskers voor exorbitante prijzen verkocht en op grote exposities tentoongesteld die achteraf /vervalsingen bleken te zijn. Het aanbod van nieuwe, vervalste, middelmatige en goede stukken aan de kunsthandel is zo groot dat onge documenteerde gestolen stukken te goe der trouw gekocht kunnen worden. Zel den is na te gaan hoe dc plastieken hun weg naar Europa^ hebben gevonden en talrijk zijn de manieren waarop de ne gerhandelaren de herkomst van hun wa ren weten te maskeren. Expositie 'Om de echtheid te beoordelen moet men duizenden stukken, echte en valse, door de handen hebben iaten gaan', zegt kunsthandelaar Lode van Rijn die op dit ogenblik (tot 21 januari) een bescheiden aantal fraaie negerbeeIden(toch nog een zestigtal) in zijn galerie Khepri aan dé Weteringschans te Amsterdam tentoon stelt. Bijna alle stukken stammen uit Europese collecties en van internationale veilingen. Er zijn drie sierlijke Luba- Hemba beelden (Zaire), waarvan één een meesterwerk genoemd kan worden. Tot de top van de Afrikaanse kunst behoren ook een epa-masker van de Yo- ruba (Nigeria), dat over het hoofd wordt gestulpt, met grote en kleine mensenfi guren, en een trotse anderhalve meter hogè polychrome mannenfiguur van het zelfde volk, die eens een van de dragers was van een galerij van een koningshuis. Zeldzaam zijn een fïiet koper beslagen mbulu een bewaker van voorouder beenderen van de Kot-a van Gabon een verweerd mythologisch voorouder paar van de Dogon van Mali. een Temne moederbeeld met twee kinderen uit Sier ra Leone en een paar door hun strenge vorm indrukwekkende Toma-maskers uit Guinee, waarvan' er één een kroon van rode en blauwe veren draagt, en een strak kubistisch aandoende vrouwenfi guur van de Buyu (Bembe) uit Oost- Zaire. Heel aandoenlijk en van bijzondere kwa liteit zijn een Anyi-paar van Ivoorkust, een Batie-beeldje uit Kameroen en een nkissi-beeldje met glazen ogen van de Kongo-Mayombe van West-Zaire. Er zijn nogal wat kleine plastieken, zoals klos- houdertjes van weefgetouwen, bekroond met een maskertje of mensenkopje, van de Senufo en de Baule van Ivoorkust en Zairese fetisj beeldjes van de Luba en de Songe. Het is geen grote tentoonstelling, maar wel een belangrijke vanwege de kwaliteit van de stukken en het overzicht dat geboden wordt van alic stijlgebieden in de Afrikaanse kunst De plastieken zijn te koop: de prijzen variëren van 200 tot 30.000 gulden, wat niet steeds over eenkomt met de grootre. Voor hqt Do- gon-paar, 56 centimeter hoog. bijvoor beeld zal men 15.000 gulden moeten neertellen. Het verzorgen en kweken van cactussen Het boek dot u de soorten leert kennen en alles ver telt over da verzorging en vermeerdering. Met foto's, geb.f 15.90. Verkrijgbaar in de boek handel. IJWL. J. VEEN MW WAGENINGEN H.HEROLD De waarde die Afrikaanss kunst in geld uitgedrukt vertegenwoordigt, wordt al leen bepaald door wat Europeanen en Amerikanen ervoor behalen Veel maskers en ook wel beelden werden voor eenma lig gebruik gesneden en na volvoering van de rite weggegooid. Dezelfde weg gingen beschadigde maskers, die door de breuk hun spirituele kracht hadden ver loren, en beelden die door insektenvraat hun functie kwijtraakten. Toen de wes terlingen belangstelling voor die 'afdan kertjes' toonden, werden ze al gauw geld waard: een Afrikaan is een pragmatisch mens. Veel van wat nu in collecties of in de handel is, is al of niet gerestaureerd afkomstig van deze 'afvaldepots'. Toen negerkunst geld bleek op te brengen, werden ook de dnbeschadigde stukken, op maar weinig uitzonderingen na, ver kocht of geruild voor Europese goederen. Wat zou er gebeurd zijn, als de blanken zich er niet over hadden 'ontfermd'? Met het onder westerse invloeden verdwijnen van de traditie waren de meeste beelden en maskers vergaan, dior insekteh opge vreten. verrot. Want naarmate de Euro pese leefwijze in primitieve culturen doordrong, verloor de laatste zijn geloof in de riten. Dat is een overal in de Derde Wereld voorkomend verschijnsel. Vervalsingen Als er nog gesneden werd. gebeurde dat niet meer met de animo van vroeger en toen de oude kunst schaars werd, begon men voor de handel te snijden. De stroom oud gemaakt 'tjeristengoed', voor 35 beroofd, de rest verkwanseld door in- |j heemsen die alleen hst geld zagen,-niet de culturele waarde van de voorwerpen, n Diefstal in Afrika wordt tegenwoordig zelden door blanken georganiseerd, zoals zo vaak beweerd wordt. Het zijn de Afri- kanen zelf, die sculpturen stelen van al of niet stamgenoten, wanneer deze niet bereid zijn ze te verkopen De Afo-A-Kom is door een Kameroenees gestolen, de galeriehouder Aaron Furman trof geen blaam. Rond de eeuwwisseling stal een Astanti-man de Gouden Schemel, een ritueel bankje dat volgens de overle vering uit de hemel was neergedaald en het symbool was van eenheid Zo lang de Gouden Schemel in Asjanti-bezit was. zou het volk sterk zijn. en tijdens de twintig jaar dat het bankje weg was. viel de Asjanti-confederatie uiteen en ver zwakte zoals was voorspeld Een ander geval, uit een heel andere hoek van de Derde Wereld, meldden de nieuwsmedia eind vorig jaar: de Indiase regering eiste bijna vier miljoen gulden schadevergoeding en teruggave van een bronzen beeld dat Norton Simon, echtge noot van actrice Jennifer Jones, in zijn bezit had. Het zou tijdens een restauratie ?!i verwisseld zijn door oen Indiase kunste- t naar, die er een kopie van maakte en het origineel verhandelde. Er zijn nog veel versluieider zaken. Een bepaald soort met repen koper beslagen relikwie-wachtersfiguren uit Gabon is tot v voor kort beschouwd als afkomstig van de Ossyeba. Nu weet men dat dit volk ze rond de eeuwwisseling roofde van een naburig volk, de Mahougwe. Ze gebruik ten ze eerst zelf en veel later werden de sculpturen aan de blanken verkocht. Blanke als conservator er de diefstal in het land van herkomst. Actueel is het terugclalmtn van cultuur schatten die in de koloniale tijd zijn overgebracht naar de musea van de vreemde machthebbers. Die zijn inder daad vaak afkomstig van roof, van plun dering in de meest letterlijke betekenis. Zo stuurden de Engelsen in 1897 een strafexpeditie naar Benin, waar zij uit het koninkijk paleis alle ivoren en bron zen voorwerpen haalden er: naar Enge land brachten. Een déél érvan is naar het Brits Museum gegaan de rest in 1899 door Webster verkocht voer vijftien tot dertig pond per voorwerp. Inmiddels is een aantal van de best/e Benin-bronzen aan Nigeria teruggegeven. Er zijn nog veel meer van die 'gelegaliseerde' dief stallen bekend. Diefstal door Afrikanen zelf Bij het zelfstandig worden van verschei dene Afrikaanse staten zijn bovendien de plaatselijke musea soms door de vertrek kende blanken van nun beste stukken Voorouderbeelden van de Anyi van Ivoorkust behoren tot de meest gezochte Afrikaanse sculpturen (44 en 47 cm hoog). Galerie Khepri.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11