'Roulatie-systeem zaak met fantastische mogelij kheden* Trainingsweek succes 6?5 5.65 6.- Pamfletten bij opening van Hoogoventoernooi Montreal brengt in Europa rapport uit KOERIERDE Leo Hom, Dries van Leeuwen en Joop Martens floten ook al buitenlandse competitie-toppers N LADAN 1. zonweringsmonteur 2. hulpmonteur Plaats een Fondue en barbecue specialiteiten voor halve prijs! Fondue speciaal Fondue Americain Zigeuner Spiesse ll?5 TROUW/KWARTET DINSDAG 14 JANUARI 1975 SPORT Van onze speciale verslaggever ZEIST/AMSTERDAM/ENSCHEDE Guy Defaix, de manager van FC Twente, heeft waarschijnlijk nauwelijks beseft waar hij aan be gon, toen hij vorige week het idee lanceerde om topwedstrijden in het betaald voetbal voortaan te laten leiden door buitenlandse scheidsrechters. In het scheidsrechterswereldje, waar de huidjes toch al overgevoelig zijn, is het voorstel van Defaix door een aan tal scheidsrechters uitgelegd als een brute inbreuk op de integri teit van het arbiterskorps. Zo niet, dan toch in élk geval als een misplaatste motie van wantrouwen. Een viertal scheidsrechters, te weten Leo van der Kroft, Frans Derks, Theo Boosten en Charles Corver, besloot zelfs (zoals gisteren al gemeld) om tot nader aan kondiging te bedanken voor wedstrijden waarin £c Twente, de club van Guy Defaix, partij is. De vier betrokken scheidsrechters nemen het Defaix kwalijk, dat deze heeft durven beweren, dat sommige arbiters niet zij opgewassen tegen de spanning waaronder de heren spelleiders bij topwedstrijden zou den moeten leven. Deels ook uit vrees dat de scheidsrechtersmarkt gaat worden overspoeld met bui tenlandse collega's, hebben Van der Kroft. Derks, Boosten en Corver de scheidsrechterscommissie van hun besluit op de hoogte gesteld. En aldus is er weer herrie in scheids- rechtersland, waar kreten als 'soli dariteit' en 'aantijgingen van het gezag' weer razendsnel uit de ijs kast zijn gehaald, nu 'boosdoener' Defaix een zogenaamd revolutionair idee heeft ontwikkeld. Het vreemde is daarbij, dat menig een vergeet, dat in het verleden een aantal Nederlandse scheids rechters is ingeschakeld voor het leiden van competitie- en bekerdu els in een.aantal Europese en Zuid- amerikaanse landen. Ten dele vloeide dat t voort uit een gebrek aan vertrouwen in de 'inheemse arbiters' maar in talloze gevallen infiltreerden de Nederlandse scheidsrechters op grond van hun verworven reputatie. Joop Martens, Leo Horn en Andries van Leeuwen drie schoolvoorbeel den) zijn tot dusverre nauwelijks aar. het woord gekomen in de dis cussie over een mogelijk in te voe ren wijziging in het vaderlandse arbitrage-systeem. Tóch kunnen juist zij een belangrijk oordeel vel len, als de in de afgelopen week gerezen moeilijkheden ter sprake komen. Martens, Horn en Van Leeuwen werden jaren geleden in ternationaal (en uiteraard ook nationaal) gerespecteerd om hun arbitrale capaciteiten. Vanuit dié invalshoek geven zij hun mening over 'buitenlandse arbitrage', over een Europees roulatie-systeem van topscheidsrechters en óók over de houding van Defaix en het viertal reagerende scheidsrechters dat als een groep overgevoelige kinderen heeft 'teruggeslagen' via een wat lachwekkend aandoende boycot. (Aanstaande donderdag wordt t/ou- wens een poging gedaan om Derks. Boosten, Corver en Van der Kroft op hun snelle besluit te laten te rugkomen). GENOEGEN DRIES VAN LEEUWEN floot acht jaar geleden zijn laatste wedstrijd en vertelt met opvallend veel ge noegen over zijn rol in buitenland se competitie- en bekerwedstrijden. Hij acteerde een aantal malen in Griekenland, maar tekent daarbij aan, dat in die tijd talloze niet- Griekse collega's hetzelfde deden. Van Leeuwen zegt: 'Alle belangrij ke wedstrijden werden op een ge geven moment door buitenlanders gefloten. Ikzelf merkte er eigenlijk weinig van. Het leek ontzettend veel op gewone Nederlandse com petitie-duels. De positieve reacties Hort-Geiler en Browne-Hiibner in eerste ronde WIJK AAN ZEE (ANP) Mocht het de schaakmeesters, onoplet tend als zij zijn, waar het hun omgeving betreft, zijn ontgaan^ dat er in Wijk aqn Zee wel eens" een wolkje aan de hemel is, dan dat het er anders ruikt dan in de rest van Nederland en 's avonds een vurige gloed de horizont in lichterlaaie zet, dan is dat hun maandag in herinnering gebracht door een pamflet van de vereni ging milieu-defensie, dat bij de ingang van het hotel Kennermer- duin werd uitgereikt. Met dezelfde ijver waarmee het schaaktoernooi in de afgelopen jaren is uitge bouwd tot het grootste traditione le schaakevenement van de we reld met meer dan 800 spelers uit 24 landen, ingedeeld in groot meester, meestergroep, reserve- groepen. tien- en vierkampen, studenten en parlementskampi- oenschappen gooit de Hoogovens zich op de uitbouw van de pro- duktie, die het laatste restje lan delijk schpon van Wijk aan Zee bedreigt. De córyfeeën waren er allemaal, met uitzondering van Vlastimil Hort en meestergroep-deelnemer Sigurjonsson die het toernooi van Hastings nog moeten afsluiten. De één om het te winnen, de ander om er een tweede grootmeesterre sultaat te behalen. Vanmiddag zullen ook zij aanwezig zijn als de klokken in werking worden gezet voor de eerste ronde. De loting had al direkt boeiende confronta ties tot gevolg: het duel tussen de favorieten Hort en Geiler, dat tussen de winnaar van vorig jaar Walter Browne en de na het be halen van de doctorstitel weer achter het schaakbord terugge keerde Hübner. De Westduitser is een liefhebber var rust en stilte. Een paar jaar geleden gaf hij de tweekamp tegen Petrosjan zon der verder spelen gewonnen, om dat voorbij razende vrachtauto's zijn concentratie verstoorden. Walter Browne is erger dan een file vrachtwagens. Hij is de onrust zelf, springt op, rent weg, keert als een wervelwind terug, bijt na gels, discussieert en schaakt tegelij kertijd. Toen Hübner twee jaar geleden hoorde dat zowel Browne als de al even geagiteerde Mac- king aan het toernooi van San Antrnio zouden deelnemen, trok hij zich terug. 'Met één van die Gligoric, Portisch, Hübner, Smejkal, Browne en Ree (van links naar rechts), zes van de deelnemers aan de grootmeestergroep van het Hoogoventoernopi in Wijk aan Zee. twee gekken had ik het desnoods nog wel aangedurfd, maar met twee. nee dat wordt te gek'. Als derde 'top-confrontatie' kwam het duel Smejkal-Gligoric te voorschijn- Smejkal was vorig jaar op papier de sterkste deelne mer, maar kon toen wegens ziekte niet uitkomen. Degene met de hoogste Elo-ratin is nu de Hon gaarse grootmeester Lajos Por- tisch, die tegen Hans Ree uit komt. In de meestergroep is er een klei ne moeilijkheid. Wil een behaald meesterresultaat waarde hebben dan dienen er tenminste zes in ternationale meesters deel te ne men. In Wijk aan Zee zijn dat er echter slechts vijf. Dr. Max Euwe, de president van de wereld schaakbond gaf echter tijdens de opening als zijn mening, dat de commissie die daar over gaat niet kinderachtig zal zijn, temeer daar de meestergroep diverse spelers telt die, éénmaal of tweemaal (of zelfs driemaal zoals de Amerikaan Martz) een meesterresultaat heb ben behaald. De heer Willemse, die namens de Koninklijke Neder landse Schaak Bond sprak, memo reerde dat sponsors, waarvan de hoogovens er één is, één miljoen gulden per jaar aan het schaakle ven uitgeven. In de eerste ronde van het 37ste Hoogovenstoernooi, komen tegen elkaar uit: Grootmeestergroep: Luberi Popov (Buig)-Lu bom ir Kavalek (VS), Jan Hein Donnèr (Ned)-Frans Kuypers (Ned). Walter Browne (VS)-Robert Hübner (W.Dld), Genna Sosonko (Ned)-Semyen Furman (Rusl), Jan Smajkal (Tsj-sD^vetozar Gligoric (Joeg), Lajos Portisch (Hong)-Hans Ree (Ned), Jan Timman (Ned)-Kick Langeweg (Ned), Vlastimil Hort (Tsj.sl)-Efim Geiler (Rusl). Meestergroep: Weinstein (VS)- Böm (Ned1). Ferenc Portisch (Hong)-Sznapik (Pol), Dvorecki (Rusl)-Vadasz (Hong), Ek (Zwe)- Ton Timman (Ned), Enklaar (Ned)-Schmidt (Pol), Ciocaltea (Roem)-Bukic (Joeg), Ligterink (Ned)-Martz (VS), Dieks (Ned)- Sigurjonsson (IJsl). kwamen van buitenaf. Ik mocht een keer fluiten bij Panathinaikos tegen AEK, een derby die beslis send was voor het kampioenschap. Vlak vóór tijd keurde ik een doel punt af. Na de wedstrijd zei de tafelpresident toen, dat hij blij was, dat er een buitenlander had gefloten. Als dat doelpunt door een Griek zou zijn afgekeurd, dan had den ze die man zijn huis platge brand. Griekenland had in die peri ode geen vertrouwen meer in zijn eigen scheidsrechters. Er was geen kwaliteit. Dat is een zeer belangrijk verschil met de situatie die we nu in Nederland hebben. Er is kwali teit zat, maar men is enorm veelei send. Opeens roept men nu om buitenlanders, maar als jullie Dick van Dijk bellen of Johan Cruijff, dan beginnen die jongens meteen te gillen om Nederlandse scheids rechters. Ze zeggen: 'Hou op met jullie kritiek en kom ünders maar eens een weekje bij óns kijken'. Ik vind het onzin om te roepen, dat onze scheidsrechters de toppers niet aankunnen. Maar aan de an dere kant moeten ook de scheids rechters niet zo gauw zeuren. Er zijn fouten gemaakt. Door alle par tijen'. Andries van Leeuwen is te genwoordig lid van de beoorde lingscommissie van de betaalde scheidsrechters. Dat weerhoudt hem echter niet van een stuk kritiek op de beslissing van het viertal boy cottende scheidsrechters dat tot nader aankondiging van FC Twente verwijderd wenst te blijven. Van Leeuwen zegt: 'Defaix heeft zijn impulsiviteit verkeerd afgereageerd, maar als scheidsrechter kan je het niet maken om clubs te gaan op sommen waar je niet meer heen wilt. Lk kan me de reactie wel voorstellen, maar tóch vind ik het antwoord op zo'n brief wat te voor barig. Dat geldt óók voor Defaix. Hij had die brief na hét schrijven, moeten bewaren, om een dag later nog eens te herlezen. Daarna had Defaix zijn brief in de vuilnisbak' moeten gooien'. POLITIEAGENT LEO HORN is een type dat nauwe lijks introductie, behoeft. De scheidsrechterswereld beschouwt hem tot op de dag van vandaag als een lastige alleszegger, maar, als ex- topscheidsrechter heeft Horn het recht om zijn vakmanschap in openhartige kritiek te laten uitko men. Net als Van Leeuwen reikfe Horn tijdens zijn actieve carrière tot in de hoeken van de wereld. Hij floot in Griekenland, raakte daar tamelijk snel uitgekeken ('Ze ble ven me maar terugvragen: daar werd ik een beetje moe van') en werd later op verzoek van Zuida- merikaanse bondsbestuurderen uit genodigd om te fluiten bij de Zuid- amerikaanse kampioenwedstrijden. Horn floot ook in Hongarije com petitiewedstrijden, met als hoogte punt de beslissingswedstrijd Vasas- Ferencvaros die voor 110.000 toe schouwers in het beroemde NEP- stadion werd gespeeld. Horn zegt: 'In Griekenland was ik een soort politie-agent. Daar kreeg ik tabak van. Het was me te ordinair. Ik heb het nooit moeilijk gehad, daar niet van. Anders hadden ze toch ook niet om me blijven zéuren. Martens heeft Griekenland toen van me overgenomen'. Hom noemt het een 'waanzinnige zaak' dat Derks, Van der Kroft, Corver en Boosten. Twente voorlo pig 'afwijzen'. Hij zegt: 'Dit had om de tafel besproken moeten worden. Dat kleine clannetje heeft nu iets gedaan wat fout is. Als een club een bepaalde scheidsrechter niet meer wil hebben, dah worden de heren boos. maar nu het omgekeer de speelt, mag niemand wat zeg gen'. Horn noemt het systeem met inter nationale scheidsrechters een 'fan tastische zaak; met enorme- moge lijkheden' - maar hij meent, 'dat Defaix de verkeerde argumenten heeft gebruikt om de zaak aan te kaarten'. Hom zegt: 'Ik ken Defaix erg goed, vanuit de textielwereld. Hij was kwaad, omdat Twente wat punten had verspeeld door waarne mingen" van scheidsrechters. Fout, want ook een man als -Corver is niet perfect. De kern van de zaak ligt in mijn ogen bij de grensrech ters. Die kunnen hun veranderde taak moreel niet verdragen. Ik kan bewijzen, dat Defaix al in oktober een brief heeft gestuurd om over de grensrechters te klagen'. Hom is absoluut voorstander van een roulatie-systeem voor de Euro pese scheidsrechters. Hij zegt: 'Een jongen als Derks kan daar ervaring in opdoen. Een tijdje terug was ik bij Malaga-Valencia. De scheids rechter stróóide met kaarten. Hij floot als een beer, je kent dat wel. Dié mensen moeten we niet heb ben. Alleen de góéie mogen het proberen. Dat hadden ook de jour nalisten trouwens wel kunnen be denken JOOP MARTENS hield zich .tot voor kort bezig met het beoordelen en begeleiden van scheidsrechters, maar trad onlangs terug, hetgeen de nodigde stampij veroorzaakte in de scheidsrechterswereld die nou eenmaal over tekort persoonlijkhe'r- den beschikt. Martens ziet tegen woordig als gedelegeerde bij UEFA- cup-wedstrijden veel internationale scheidsrechters optreden en is daarom, net als voorheen al het geval was, tegenstander van een roulatie-systeem voor toparbiters in Steun van IOC bij vinden van oplossing AMSTERDAM (ANP) Naar aanleiding van een bijeenkomst die de vorige week in Amsterdam is gehouden en waaraan Lord Killanin, voorzitter van het Internationale Olympische Comité (IOC) en de vice-president Willi Daume (WDld) en jonkheer Herman van Karne- beek (Ned.) hebben deelgenomen, heeft het IOC het volgende com- muniqifé uitgegeven: 'Naar aanleiding van verschillende berichten in de wereldpers aan gaande de problemen rond de Olympische Spelen van 1976 in Mon treal hebben de president en de vice-president in voortdurend contact gestaan met het organisatie-comité om duidelijkheid te krijgen over de situatie in Montreal. Het organisatie-comité in Montreal heeft in oktober 1974 in Wenen aan het IOC en de internationale bonden een rapport verstrekt over de stand van zaken in Montreal. Sedertdien hebben zich echter verscheidene moeilijkheden voorgedaan. Het IOC steunt het organisatie-comité in het vinden van een acceptabele op lossing omdat de Spelen op de vastgestelde data moeten plaatsvinden. Het organisatie-comité zal zo spoedig mogelijk in Europa rapport uit brengen aan de president en de vice-presidenten van het IOC. De leden van het IOC, de internationale bonden en de nationale Olym pische comité's zullen zo snel als mogelijk op de hoogte gebracht wor den van de ontwikkelingen'. Europa. Martens zegt: 'Toen ik des tijds zélf in Griekenland floot, was dat tegen mijn persoonlijke me ning in. De Griekse bond vroeg ons om te komen, omdat men omkope rijen van de eigen scheidsrechters vreesde. Ik vond ook in dat geval een vorm van-discriminatie. En dat vind ik ook in het geval dat wij nu hebben. We weten wat we hebben, maar niét wat we krijgen. Elke wisseling met een ander land is voor mij een vermindering. Als N derland qua scheidsrechters g top meer heeft, dan slaan we flater tegenover de internatiom bond'. Maar Leo Horn zegt: 'Dit een waanzinnige zaak. Onze intf nationale scheidsrechters kunn een ideale kans krijgën om meer ervaring op te doen. Grijp kans. En zeur niet vérder'. JAN VAN DER KROC Leo Horn (rechts) en Joop Martens (links), twee van de Nederlandse scheidsrechters die in hun i tieve periode topwedstryden in het buitenland floten. Horn noemt een eventueel rouleersysteem unieke mogelijkheid. Martens ziet het minder zitten. ZUIDWOLDE Dd eerste trai- op het programma, waardoor de ningsweek, die een groep van zes- zestien deelnemers met 32 paarden tien talentvolle ruiters in ZuidwolA in vier groepen konden worden in de heeft doorgemaakt onder leiding van de befaamde Westduitser Alwin Schockemöhle, de Nederlandse top- ruiter Johan Heins en de instruc teur Derk Barlagen, is een succes geweest. Een week lang hebben de ruiters vorige week een pittig en gevarieerd trainingsprogramma af gewerkt. Op de laatste dag waren er bijna 300 paardensportliefheb bers naar de Groningse plaats ge trokken om té zien hOe de- aanko mende cracks (onden wie Piet Mooy1, Ger Visser, Job van Kasteel, Peter Diks, Herman Seiger, Franke Sloothaak, Renee Klijnee, Wiel He- ber en Emiel Hendrix) onderricht kregen van het trainerstrio. Alwin Schockemöhle zag duidelijk talent 1 in de grqep: 'Nederland bezit veel belovende ruiters, dje echter vaak niet kunnen beschikken over goede paarden. Als we deze trainingen kunnqn voortzetten geloof ik dat de Nederlanders beter voorbereid en met meer zelfvertrouwen in^ het buitenland kunnen starten'. Tussen de oefeningen door bleken veel ruiters zelfkritiek niet uit de weg te gaan. Als men ze zo hoorde praten leek het soms alsof er slechts een stelletje beginnelingen aan het werk was. In ieder geval bleek de leergierigheid zeer groot te zijn. Op de eerste dag stond er meteen een zwaar springconcours gedeeld. 'Elk paard was per dag een uur in actie op de training. Meer mag jé ook eigenlijk niet van een paard vragen', aldus Derk Barlagen. 'Op de tweede dag vormde dressuur de hoofdschotel om zodoende de paarden wat meer ontspannen te laten gaan. Twee dagen hebben yre daarna getraind op combinatie- sprongen waarbij een trainer voor de hindernis was opgesteld, een trainer ernaast en de derde er ach ter om op die manier instructies te kunnen geven. Deze methode heeft bijzonder goed voldaan. We hebben op de details gelet en dat was mogelijk omdat we alledrie op de zelfde mahier over de training den ken'. Frans van Herten, die ooit op Rex the Robber (nu in het bezit van Alwin Schockemöhle) Nederlands kampioen werd, was zeer te spreken over deze traingsstage. 'Het is erg interessant en ik heb veel geleerd', zei hij. 'Je krijgt talloze aanwijzin gen. Als 'iets niet wil lukken gaat Johan Heins zelf op het paard zit ten en dan zie je meteen hoe het kan en moet. Wat ik vooral geleerd heb is dat ik mijn paarden direct na de sprong weer in de hand moet hebben waardoor ik beter op de volgende hindernis aan kan rijden'. Grote pechvogel was Hans Brug man, die na een buiteling Dannie een sleutelbeen, brak. jeugdige Piet Mooy--zal zeer wa schijnlijk drie maanden ver gaan trainen-'bij Heins. Barlag 'Alwin Schockemöhle wilde ook dat Piet Mooy bij hem kwam, m dat is financieel niet zo aantrek lijk voor Mooy omdat er in V Duitsland veel meer concurrei is'. En Piet Mooy zelf: 'Natuui ben ik hier veel wijzer gewon Als Lady Wokina wat beter in hand komt te staan kan ik nog beter op snelheid komen. Maar eerste tijd hoef je niet op succes te rekenen want we moeten nog helemaal overschakelen op nieuw systeem'. Ger Visser was ook weer van partij na een afwezigheid van half jaar door een gebroken en 'Ik ben nu weer een week actief heb nog steeds een stalen penii mijn enkel', zei hij. 'Voor In<h Brabant hoop ik weer helemaal e te zijn. Ik zal dan waarschijnjn Antrieb aan de start brengen'. Twee getalenteerde ruiters onftfu ken in Zuidwolde: nationhal 1 pioen Henk Noóren en Arno N(ir sen. De laatste is door Leon chior in de gelegenheid gesteld weer bij de ervaren Westduitse ter Herman Schridde te gaan nen. Het ligt in de bedoeling komende maanden nog drie ningsweken voor de Nederlaiir ruiters vast te stellèn. ZONWERINGSBEDRIJF (SINDS 1873) vraagt voor afwisselend werk: (of iemand die hiervoor opgeleid wil worden) (voor montage en werkplaats) Zoekt u een prettige werkkring dan willen wij u graag verder inlichten. Molensteeg 12 - Leiden - Telefoon 071 - 21375 Maak kennis met het sfeervolle AC-Eethuisje en die heel aparte charme van een gezellige fondue/barbecue maaltijd. Uw kinderen zullen fonduen een feest vinden. Neem ze ook eens mee. De specialiteiten van het AC-Eethbisje - de vleesfondues - zijn de trots van onze chef-kok. De keuken is geopend tot 's avonds 10 uur. 200 gram dobbelsteentjes biefstuk, geserveerd met 3 speciale fonduesauzen, stukjes paprika, stukjes bloemkool, champignons en pommes frites. 200 gram dobbelsteentjes varkenshaas, biefstuk en tartaar, geserveerd met 3 speciale fonduesauzen, stukjes paprika, stukjes bloemkool, champignons, uienringen en pommes frites. 3 barbecue pennen met stukjes geroosterde varkenshaas, spek, paprika en ui. Geserveerd met paprikaroomsaus en aardappelkroketten. wrmt7 Deze aanbieding Is alleen geldig op maandagavond, dinsdagavond, woensdagavond en donderdagavond. Persant Snoepweg, Leiderdorp, E10 Rotterdam - Amsterdam. Tel.: 071 -99302. 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 8