Idealisme en realisme in discussie over kernmacht dichtbij Nederland wijst terecht Westeuropese atoombewapening af let weer Idealisten dichter bij realiteit dan wel gedacht wordt Kantine uitgebrand in De Wittenberg weerrapporten 0 0 0 0 0 0 4 0 0 0 6 0 0 0 0 0 Drinkwater zal in toekomst schaars worden Voor twee ton aan kunstschatten uit woning gestolen Industriebond dreigt Hoogovens met een boycot Ook criminologen laken behandeling leden Rote Armee een bon in goes is zo betaald antwoord feestkoe te lang gevangen ROUW KWARTET DINSDAG 14 JANUARI 19/5 BINNENLAND T5-K7 77? i studere door M.H. von Meyenfeldt snjen discussie in Nederland over >ev en onderwerp als de Westeuro- jU «se kernmacht voltrekt zich hdikwijls in een spanningsveld onussen politiek realisme en ide- lisme. l?>e realisten zijn voqr ïandhaving van het nucleaire h fschrikkingsevenwicht tussen lost en West en van de bestaan- v, veiligheidsstructuren (NA- jjfO)Sommigen van hen zijn te reden met de bescherming van e Amerikaanse atoomparapluie menen met de Neclerland- Je regering -dat de oprichting rp an een Westeuropese kern ei nacht zich niet laat 'rijmen met iet strevên naar wapenbeheer sing en een op non-poliferatie li ericht beleid' (Defensie-nota 974) ónderen daarentegen hebben niet oveel.- vertrouwen, in de Ameri- aajaanse nucleaire garantie en vin- en dat onze politieke zelfstandig- Iti eid in internationaal verband door let bezit van kernwapens moet ml orden onderstreept. Zij zijn zich Ui<r doorgaans wel van bewust dat' v tèst-Europa zich niet veel meer an veroorloven dan de instand houding van een kernwapenmacht, edie bestaat uit de nucleaire midde- n van Engeland en Frankrijk. fat is de waarde van een dergelijk ïachtsmiddel? Engeland en Frank- ze ijk bezitten samen ongeveer acht vi rocent van de wereldvoorraad vismwapens. Engeland heeft viër oom-onderzeeboten, die zijn uit- srust met Amerikaanse polaris-,ra- dotten. \Daarmee kan het dqelen invallen in het gehele .gebied van Sowjet-Unie. De poiarjs-raket is l ihter aan vervanging toe en tegen jt einde van de..jaren zeventig oet de „Brrtsê" regering beslissen lefcer het- Vóórtbestaan van haar i<4oommd"oht^' Franse kernmacht is meer geva- ^jvrfa1 samengesteld (vaste raketop- eTlïngen. vliegtuigen, atoom-on- irzeeboten). Maar door het be- (rkte bereik van de raketten reikt isi it Franse nucleaire zwaard niet rder dan het westelijk deel van hSowjet-Unie. In relatie tot de -,icleaire -strijdkrachten van Ame- ka en Rusland is de militaire larde- van de Europese hninikern- acht' zeer gering. In een min of [Jeer zelfstandige rol betekent zij ftiWel voor Amerika als Rusland tb a extra onzekerheid in het poli- ke verkeer, w.at kan leiden tot resale om daaraan snel een einde maken en een tot West-Europa perkt nucleair conflict, omdat nerika zich door de Europeanen 7t in een dwangpositie wil laten ingen. Irie mogelijkheden in probleem Voor de Nederlandse gering, die een1 Westeuropese irnmacht afwijst,- is wat zij in het 'erleg <5v%f; de politieke toekomst in Europa aan moet met de kern- ai tpenmachten van Frankrijk en ngeland. Zij heeft'als deze landen Sjeigeren om vrijwillig afstand te j len van hun kernwapens- drie mo ei lijkheden: 1. de ontwikkeling van il r. Westeuropese Unie tegenhou- m: 2. niet deelnemen aan een ilitiek samenwerkingsverband met tjïankrijk en Engeland; 3. de West- liropese kernmacht als een politie- eel wind an onze weerkundige medewerker ii indaag is het weer een stuk min- va er mooi dan gisteren. Et staat i< iel, wind, aan de west-en noord- d ist een stormachtige wind en over e een volle storm uit zuidelijke Uitingen. Een sterk uitgediepte 'eaandepressie wakkert het at- r( osferische vuurtje aan. Een mini is afkomstig uit het zeegebied n noorden van de Azoren. Gister fond trok het met 973 mb in de n 'rn ten westen van Ierland langs de richting van Schotland. Dit '.pressiegebeuren heeft het opdrin- 'n van nieuwe hoeveelheden zach- en vochtide subtropische lucht t gevolg. Daardoor hangt er veel iwolking en is het weer regenach- q. geworden. Ook de verdere voor- tzichten blijven wijzen in de chting van' veranderlijk weer aarbij kortstondige verbeteringen t opklaringen (zoals we er giste- i een hadden) worden gevolgd x lor wat regen of een bui. En deze iclus speelt zich af langs de oordzijde van een hogedrukgebied m Spanje tot de Zwarte Zee, dat 130 mb in zijn schild voert, aterdag is er een doorbraakje in et zuideuropese hogedruksysteem Geweest, waardoor na zware re- tis zes van de tien provincies in aid-Spanje de grootste droogte \n deze eeuw tot1 een eind zagen ornen (duur: acht maanden). \teressant is het dat, terwijl de oordpoolkou doorbraken naar het liden heeft weten te forceren in merika (midden westen) en Ja- 1 tn. behalve het grootste deel van aropa ook Siberië ongewoon zacht eer heeft. Normaal in deze tijd m het jaar is -30 tot -40 gr. maar i deze ongewoon zachte winter elt er in Siberië nu regen en is de tnperatuur er vier tot vijf graden oven het vriespunt. Voor dit eertype, dat plaatselijk overstro- fingen heeft veroorzaakt, is net als Iiyons ae zachte lucht van de tlmtische Oceaan verantwoorde- Een Amerikaanse onderzeeboot, uitgerust met Polaris-raketten. politieke handelen, afgewezen. De moeilijkheid is om deze afwijzing In de politieke .werkelijkheid han den en voeten te geven. Dit kan een reden zijn om het vraagstyk dan maar naar de achtergrond te schuiven. Maar de ontwikkelingen gaan door 'en als wij niet attent blijven zitten wij met een eigen kernwapenmacht voordat wij het weten en hebben wij de kans o.m nieuwe politieke wegen in te slaan voorbij laten gaan. Daarom is het een goede zaak dat het Nederlands Instituut voor Vredesvraagstukken met zijn on langs uitgebrachte rapport 'Kern wapens voor Europa?', de discussie rond dit vraagstuk opnieuw wil sti muleren. Het politieke kader waar binnen het nu aan de orde is lijkt te beperkt. Te betreuren is dat met name in de kring van het CDA de problematiek van de kernwapens na een stormachtige ontwikkeling aan het einde van de jaren zestig vooral in de ARP praktisch geen aandacht krijgt. Daarmee laat ,het een kans vdorbij gaan om een stempel te drukken op het toekom stige veiligheidsbeleid. ke realiteit aanvaarden. Zoals het er nu naar uitziet zal Nederland met het oog op andere belangen wel kiezen voor de laat ste, onder voorbehoud dat een blij vende samenwerking met Amerika is verzekerd. Deze eis wordt ook door West-Duitsland* gesteld. Uit het voorgaande mag niet worden afgeleid dat de regering alle verzet tegen de vorming van een Westeu ropese kernmacht moet staken. De weg naar een politieke Unie is lang en er kan nog. veel gebeuren. Een aktiepunt kan zijn: Engeland ervan af te brengeri zijn polaris-raketten te vervangen; dat zou een Westeu ropese kernmacht al een minder dreigend karakter geven. Gezien de benarde financiële pn economische situatie waarin Engeland verkeert, liggen hier bepaald kansen. Weerstand In de praktijk blijkt dat een be'leid gericht op het terugdringen van de rol van kernwapens in de NAVO grote weerstand ontmoet. Een re den daarvoor is dat veel bondgeno ten zich krampachtig vasthouden aan kernwapens vanwege de ach terstand van de NAVO op conventi oneel gebied. Wij twijfelen aan de juistheid van deze handelwijze. On der de huidige omstandigheden hebben, kernwapens een eigen af schrikkingsfunctie in de politiek- mildtairè strategie, die het praktisch onmogelijk maakt dat zij in de plaats treden van conventionele militaire middelen. Zolang Amerika en Rusland in staat zijn elkaar met, kernwapens vernietigend te. slaan is\ en blijft de atoomdrempel hoog en' is er 'onder' deze drempel ruimte voor een conventioneel conflict ook in Europa. Deze ruimte wordt-groter naarmate de -achterstand van -de NAVO op conventioneel gebied groeit, (over de - waarschijnlijkheid van zo'n con flict gaat het hier niet). Wat wij in dit verband wel de moeite van het bestuderen waard vitiden is de door Nederland geopperde gedachte om Westerse kernwapens en tanks van het Warschau-Pact in een bepaalde verhouding te reduceren. Immers de NAVO heeft eenNucleair over wicht en het Warschau-Pact een conventioneel; ,de beoogde reductie kan een stabiliserènd effect heb ben. De idealisten wijzen het nucleaire 'afschrikkingsevenwicht Op grond van politieke en morele'overwegin gen van de hand. Het bezit en gebruik van massa-vernietigingswa pens is volstx-ekt ontoelaatbaar. De ze mening leidt in de praktijk tot uiteenlopende stellingname. Sommigen zijn .voor 'een voorlopi ge' handhaving van de veiligheids structuren e'n voor een, door. Rus land en Amerika gegarandeerde ontwikkeling van een kernwapen- vrij Europa. Anderen verwerpen met de kernwapens bestaande 'maatschappelijke' structuren, drin gen aan op het verlaten van de NAVO en op een oriëntatie van de militaire inspanning op taken in VN-ver band. De idealisten staan minder ver van de politifeke realiteit dan wij wel denken? Zij zijn ervan overtuigd dat de strategische pat-stelling tus sen Oost en West, West-Europa be lemmert om adequaat bij te dragen aan de oplossing van dringende problemen onder andere op wereld niveau. Hoe 'onvruchtbaar de huidige situa tie is mag blijken uit de omstan digheid dat de Arabieren in minder dan. een jaar tijd meer veranderin gen ip ons politiek handelen heb ben teweeg gebracht dan Rusland sinds het begin van de jaren zestig, toen aan de nucleaire monopolie positie van 1 Amerika een einde kwam. Deze tijd vraagt een nieuwe politiek, ïiiet primair gericht op zelfbehoud maar op -samenwerking en o'p het veiligstellen van de ont wikkelingsmogelijkheden van an deren. Attent blijven Een Westeuropese kernmacht wordt door Nederland terecht als niet- functioneel in het internationale Politiek Twee opmerkingen tot slot. Een discüssie over militaire middelen in het algemeen en kernwapens in het bijzonder izal niet voorbijgaan aan onze internationaal politieke doel stellingen. Hoe ziet het Europese huis eruit waarin wij willen wonen en welke middelen, methoden en structuren denken wij nodig, te hebben om anderen gelijke levens mogelijkheden te verzekeren? In de tweede plaats moeten wij spre ken over de grenzen, waarbinnen de militaire machtsmiddelen zich mogen ontwikkelen. i Deze grenzen, die mede bepaald worden door politieke, economi sche, militair-technische en morele factoren kunnen zijn: enerzijds een Westeuropèse kernmacht van be perkte omvang en met een lage prioriteit voor wat betreft techni sche vernieuwingen, anderzijds een conventionele strijdmacht voor handhaving van de interne orde en voor taken in VN-verband. Over eenstemming over een dergelijk af gebakend gebied in een zo breed 'mogelijke kring is ongetwijfeld een steun voor, politici, die nationaal en internationaal ernst willen maken met de verwerkelijking van een verantwoord veiligheidsbeleid. De heer M. H. von Meyenfeldt is kolonel bij de koninklijke land macht. I Van een onzer verslaggevers DEN- HAAG In een van de ge bouwen van de legerplaats De Wit tenberg te Garderen is gisternacht een kantine uitgebrand. Persoonlij ke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. Het vuur is vermoede lijk ontstaan door een oververhit kookplaatje. Onderliggende verdie pingen liepen waterschade op. De brandweer uit Garderen assis teerde het brandpiket van de leger plaats bij de bestrijding van het vuur. lijk. Deze is met enkele over Scan dinavië naar het oosten doorlopen- de stormdepressie de Oeral overge stoken en heeft Centraal Azië be reikt. Men zou de aanhoudende warme circulatie over west- en midden Europa als een soort com pensatiestroming kunnen beschou wen. waarvan het eind vooreerst nog niet in zicht is. In de Harz en in Sauerland is bij gebrek aan sneeuw en bij +4 tot 5 gr C geen wintersport meer mogelijk. In het Zwarte Woud kan alleen boven 1100 meter geskied worden, in de Beierse Alpen e'n Oostenrijk alleen in de middelste en hogere lagen. Eigenlijk is de wintersport pas goed mogelijk bo ven 1500 meter Amsterdam half bew. 8 De Bilt half bew. 9 Deelen zwaar bew. 9 Eelde licht bew. 8 Eindhoven onbew. 10 Den Helder half bew. 8 0 Luchth. Rtd. half bew. 9 0 Twente onbewolkt 8 0 Vlissingen half bew. 8 0 Zd. Limburg onbewolkt 10 0 Aberdeen geheel bew. 11 0 Athene licht bew. v 15 0 Barcelona ,half bew. 14 0 Berlijn onbewolkt 9 0.1 Bordeaux half bew. 13 0 Brussel licht bew. 'ld 'Frankfort onbewolkt 11 0 Genève onbewolkt 7 0 Helsinki zwaar bew. 0.6 Innsbriick onbewolkt 4 Kopenhagen zwaar bew. 6 Lissabon zwaar bew. 17 Locarno onbewolkt/ 0 Londen motregen 10 0.2 Luxemburg half bew. 8 0.2 Madrid zwaar bew. 14 0 Malaga geheel bew. 16 0 Mallorca zwaar bew. 17 0 Mtinchen onbewolkt. 10 0.1 Nice licht bewolkt 15 0. Oslo onbewolkt 5 Parijs onbewolkt 11 Rome onbewolkt 15 Split onbewolkt 11 0 Stockholm onbewolkt 6 0 Wenen mist 1 Zilrich onbewolkt 10 Casa Blanca zwaar bew. 27 0 f C IQ OPKLARINGEN BEWOLKING tt MAX.'TEMP. MIN. TEMP. WJNORICHTINQ HOOG YVATKR 15 januari. Vllssin- gen 3.40-15.58. Harlngvllet-sluizen 5.21- 17.31 Rotterdam 6.14-18.46. Schevenlngen 4.54-17.02. IJmuiden 5.30-17.38. Den Hel der 9.06-21.37. Harllngèn 11.40-23.54. Delf zijl 1.21-13.50. li AMSTERDAM Bruikbaar drin kwater gaat over enkele tientallen jaren schaars worden in de wereld. Het grondwater raakt utgeput, op pervlaktewater 'wordt te sterk ver vuild en zeewater is op grote schaal niet bruikbaar. Opnieuw gebruiken van gezuiverd afvalwater is een van de mogelijke oplossingen. Of dat voor de volksgezondheid ook verantwoord is, bekijken deze week deskundigen uit dertien landen in Amsterdam. Bestaande kennis wordt op een rijtje gezet, en men gaat een programma opstellen om de vele dingen uit te zoeken die nog niet voldoende bekend zijn. Men weet nog te weinig van de uitwerking van bepaalde stoffen op lange termijn. Bacteriën en met name virüssen zijn lastig te verwij deren, en het is zelfs moeilijk om te controleren hoe goed dat gelukt is. De conferentie is georganiseerd door het Internationaal centrum drinkwatervoorziening van de We reldgezondheidsorganisatie. dat in Den Haag gevestigd is bij het Rijk sinstituut voor drinkwatervoorzie ning. De bijeenkomst zal zich niet tot de theoretische kant van de zaak hoe ven te beperken. Een Zuidafrikaan - se deskundige zal kunnen rapporte ren over eenin bedrijf zijnde in stallatie voor hergebruik van gezui verd afvalwater in Windhoek, Na mibië (Zuidwest-Afrika). RIJSWIJK Bij een inbraak in een woning aan de Laan Hof rust in Rijswijk zijn in de nacht van vrij dag op zaterdag talrijke kunst schatten gestolen met een geza menlijke waarde van 200.000 gul den. Men kwam binnen via een glas-in- lood-raam aan de zijkant van het huis. Meegenomen werden een schilderij van Mesdag een polder landschap van Gabriël, een man op een paard van Jacob Maris, van dezelfde schilder een vrouw, met een kind op een terras, een meisje zittend op een steen van Matthijs Maris, een stadsgezicht van Leyc- kerd, een vrouw in een bos laantje van Theo de Bock en een aquarel van L. Apol, voorstellend een win terlandschap met huifkar. Behalve de schilderijen worden vermist een Friese stoeltjesklok en een Friese staartlok, een Rümpel- stoelklok, een Engelse lantaarnklok. een Franse pendule, een zilveren kan, een peper- en zoutstel, een Japans theeservies en twee Delfts blauwe vazen. De bewoners waren fijdens de inbraak afwezig. Van onze sóc.-economische redactie VELSEN De Industriebond NW heeft gedreigd niet aan hèt komen de cao-overleg met Hoogovens te zullen deë-lnemeiy Reden voor deze weigering is een overeenkomst die de directie van Hoogovens heeft afgesloten, met de Vereniging van Hoger Hoogovenpersoneel. Volgens Wik, het blad van de in dustriebond, is in deze overeen komst het streven naar uitbreiding van de werkingssfeer van de cao tot alle personeelsleden ter zijde geschoven. Er js weer sprake van twee collectieve arbeidsovereen komsten een voor de 22.000 werknemers, die er nu al onder vallen en een voor de 1700 hogere personeelsleden. Bovendien zou de Vereniging van Hoger Hoogoven- personeel eep vetorecht krijgen over de nieuwe cao. Dit betekent volgens de bond dat de vereniging in het vooroverleg met de bonden, die bij de cao voor het hogere personeel zijn getrokken, geen en kele toenadering behoeft te doen. 'Met het vetorecht in de hand kan ze zich tegen elk voorstel verzetten dat haar niet bevalt. Onder zulke omstandigheden hebben we weinig behoefte aan het cao-overLeg'. aldus de Industriebond NW. Van een verslaggever GRONINGEN Het merendeel van de medewerkers aan het criminolo gisch instituut van de juridische faculteit in Groningen heeft zich achter een verklaring gesteld aan gaande de behandeling van ver dachte leden van de Rote Armee Fraktlon in de Duitse Bondsrepu bliek. De medewerkers zijn van me ning. dat de verdedigingsrechten van de verdachten worden ge schonden, wat een aanslag bete kent op de beginselen van de rechtsstaat. De verklaring is naar de Westduitse ambassade in Nederland gezonden met het verzoek dit ter kennis te brengen van de Duitse regering. Ook zestig individuele onderteke naars stelden zich achter deze ver klaring. De tekst van de verklaring komt vrijwel overeen met die van een motie, die de Groningse uni versiteitsraad eind vorig jaar heeft aangenomen. In Utrecht nam begin december de juridische faculteits raad een dergelijke motie aan. De Groningse ondertekenaars ver klaren zich solidair met de strijd van de verdediging voor de onver korte handhaving van de rechts staat en zij spreken als hun oordeel uit. dat systematische isolering door middel van beroving van elk zintuigelijk contact met de buiten wereld als middel om verdachten te breken, te beschouwen is als een vorm van martelen en derhalve on toelaatbaar. onder redactie van loessmit Als je met een vervoermiddel op de Grote Markt staat en je ziet een verkeersbord met een pijl naar rechts, dan weet je dat je die richting moet volgen en dus ga je rechtsaf. Zie je een bord dat een - verplicht fietspad aan geeft. dan moet je op dat pad met je fiets. En als je 'honden toilet' opv zo'n bord leest, dan weet je dat je daar en nergens anders met je hond heen moet. Maar wat doe je als je een officieel bord ziet staan met het woord 'politiebureau' en een pijl? Betekent dat dan dat je ogenblikkelijk achter die pijl aan moet. regelrecht naar het bureau? Zo gek maken ze het nou ook 'Beste Koningin', schreef de po litieke prenten-tekenaar Opland een weekje geleden in 'zijn' Volkskrant in een krullerige, handgetekende open 'Brief aan het Staatshoofd'. De brief begon met goede wensen voor het nieuwe jaar, maar ging over iets heel anders: 'wij allen zitten in deze zorgelijke tijden met een aantal problemen, maar Amster dam in het bijzonder. Het heeft veel werklozen, het tobt met een te duur geworden metro en heeft nog tal van andere moeilijkhe den. Zou het nu niet aardig zijn van U wanneer U ter gelegen heid van de zevenhonderdste verjaardag van Amsterdam Uw Paleis op de Dam weer terug schonk aan de Amsterdammers? Dan heeft Uw Hoofdstad weer een Stadhuis op de enige plek waar een Stadhuis hoort te staan. De Monarchie hoeft daar bij geen centje pijn te lijden, want voor Uw recepties en ont vangsten zal Amsterdam U te allen tijde gaarne deze plek in bruikleen afstaan. Denkt U er rustig eens over na'. Op deze brief is een antwoord uit Soestdijk gekomen, geschre ven en ondertekend door mr. J. van der Hoeven, de Particulier Secretaris van Hare Majesteit de Koningin. 'Mag ik mij'; schrijft de heer Van der Hoeven, 'de persoonlijke opmerking veroor loven dat ik in de veronderstel ling van Uw concentieusheid en zorgvuldigheid van informatie teleurgesteld ben? Het is niet fraai om de Koningin te sugge reren iets te schenken wat niet van haar isf' Het was een aardige gedachte van Opland, hoewel niet hele maal nieuw en zoals blijkt, evenmin helemaal correct. Maar het antwoord van de secretaris van de koningin maakt de zaak er bepaald niet duidelijker op. Want het getuigt evenmin van diens con§ciëntleusheid om het niet-bestaande woord 'concen tieusheid' te bezigen. Misschien mag je dat woord (dat volgens het woordenboek overigens op ongeveer hetzelfde neerkomt als het in de brief daarop volgende woord 'zorgvuldigheid' en een zeer grote nauwgezetheid bete kent) tegenwoordig wel spellen als 'konsjensjeus', maar zeker niet zoals het nu gedaan is. Om de eigen woorden van de heer Van der Hoeven te gebruiken 'Het is niet fraai' om Opland met zo'n concentieus kluitje in het riet te sturen! Als een koe het feestvarken is valt er voor haar niet altijd iets leuks te vieren. Meestal zijn het de omstanders die het gemeste kalf slachten en er een feestje omheen bouwen. Zo is het ook een koe in Alkmaar vergaan, een vaars wie de twijfelachtige eer te beurt viel als eregaste op te draven in het plaatselijke ge meentelijke slachthuis. Aanlei ding tot dit feest was dat daar voor het eerst binnen één boek jaar de honderdduizendste koe geslacht kon worden. Een vlees- exporteur had dan ook fluks enkele tientallen broeders in de slacht uitgenodigd en gezamen lijk wachtten ze op de speciaal voor deze gelegenheid gereser veerde extra vlezige Friese dikbil van eerste kwaliteit. Eerst mocht iedereen de Friese schone kie ken, vervolgens werd ze nog even fris gewassen en opgebor steld en daarna met allerlei kleurigs versierd. Maar dat heeft de vaars niet meer mogen bele ven. en evenmin heeft ze de toespraken te harer ere nog mo gen horen, want toen was ze al een feestelijke dood gestorven. Voor haar was de pret er gauw af. weer niet in Goes. Maar zo'n bord komt er dezer dagen wel want, zegt een voorlichter van de stad, als je daar met je auto staat, dan is het een vreselijk gezoek als Je de weg niet weet.. Er was al een mooi verwijsbord, maar op één plaats in de stad maar. en nu komen er meer van die richtingaanwijzers, zodat ie dereen de route naar het hoofd bureau aan de Valckeslotlaan makkelijk kan vinden. Wie moet er dan zo nodig naar het politie bureau? 'Het zijn voornamelijk mensen van buiten de stad. Ze komen bij hun auto terug, vin- dep er een parkeerbon op en weten dan niet waar ze bioeten betalen'. Vroeger kon een kind de was doen; toen -stond het bureau op de Grote Markt, maar sinds 1973 is er een nieuw ge bouw in gebruik. Dat het bureau even buiten de binnenstad staat is nog niet zo'n probleem. Echt moeilijk wordt het pas doordat het grootste deel van de binnen stad voetgangersdomein gewor den %is en je alleen door éénrich- tingverkeersstraten naar en van de Grote Markt komt. Je moet nu een flinke- omweg naar het politiebureau maken. Aanleiding voor de nieuwe ver wijsborden is officieel dat 'tal van parkeer overtreders in de binnenstad niet weten waar zij het politiebureau kunnen vinden om hun bon te betalen'. Werden er dan zo weinig bonnen meer betaald uit 'onwetendheid?' Zo ernstig blijken we het niet te moeten opvatten. Het ontlopen van parkeerboetes moet meer gezien worden als de bekende druppel in de bekende overvolle emmer, zegt de voorlichter. 'Op het politiebureau hebben ze dui delijk gemerkt dat de mensen - nogal eens moeite heben met het vinden van het bureau. Hoe veel van die mensen doen alsof is moeilijk te peilen. Je hebt er altijd een stuk of wat tussen die- met zo'n parkeerbon niet naar het politiebureau, maar gewoon naar huis stappen. Die doen of hun neus bloedt'. En ook die komen er in Goes nu niet meer onderuit. Eigenlijk is Horst Tlxurke te lang om in het Westduitse leger ingelijfd te zijn. Want zijn colle ga links is helemaal niet zo uit zonderlijk klein, maar vergele ken bij de 2.10 meter van 'Horst verdwijnt bijna iedereen in het niet. De militaire autoriteiten hebben nog wel een uniform voor hem gevonden dat zo'n beetje past al trekt het hier en daar eat, maar een buitenmodel bed is er nog steeds niet en het wachthuisje lijkt wel één vogel kooi als Horst het bemant. De wilde pink, die vorig jair juni als 'roodbont kalf uit het weiland van landbouwer J.. Schoonveld in het Drentse Bor ger ontsnapte en het sindsdien al zwervend door de staatsbossen van Borger best. redde, is gevan gen. Ze hebben er wel een tij^ gerval voor nodig gehad en twee sterke jonge boeren, want het verwilde dier liet zich niet voor één gat vangen. En zelfs toen het in de val zat hadden de twee nog de grootste moeite om het veilig en wel in de stal van Schoonveld te krijgen. De pink moest daarvoor zelfs in de boei en. Wat er verder met het wilde dier zal gebeuren, is nog niet beslist. 'Ik kan het ook niet begrijpen. Dat moet Simpkins zijn'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7