Luchtbrug van V. S. op Cambodja Macht van niet alleen Feisal rust op olie Ford: kans op oorlog in Midden-Oosten groot Sadat zal druk van VS op Israël met bezoek belonen Britse veteranen klaar voor redding van blank Rhodesië Akkoord over interim-bestuur voor Angola IRA: politie brengt bestand in gevaar Winter in de Verenigde Staten Weer geen opkomst bij verkiezingen in Ovamboland Ford benoemt neger in kabinet Aanhouding ii Florentijnse abortuszaak TROUW/KWARTET DINSDAG 14 JANUARI 1975 BUITENLAND T7-B PHNOM PENH, SAIGON (UPI, Reuter, A#) De Amerikaanse luchtmacht vliegt militair materieel naar de bedreigde Cambod jaanse hoofdstad Phnom Penh. Regeringskringen in Cambodja hebben gisteren onthuld, dat de Amerikanen zaterdag met een luchtbrug naar Phnom Penh zijn begonnen. Volgens verslaggevers ter plaatse heeft de luchtmacht van de Vere nigde Staten transportvliegtuigen van het. type C-'30 (Hercules) in gezet. Die hebben een capaciteit van 23 ton per vlucht. Acht of negen van deze toestellen vliegen sinds zaterdag heen en weer tussen him bases in Thailand en Phnom De Verenigde Staten hebben aan de Sowjet-Unie. China en de andere landen die belast zijn met het ga randeren van de Vietnanr-overeen- komst van Parijs een nota gezonden. Daarin wordt er met nadruk op ge wezen dat de Noordvietnamese rege ring alle gevolgen moet aanvaarden uit haar weigering,» de vredesover eenkomst uit te voeren. Dit is door het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken bekendgemaakt. Penh. Er werden door verslaggevers vijftig landingen op één dag geteld. De Cambodjaanse autoriteiten heb ben Journalisten verboden het vliegveld te betreden. Regerings woordvoerders in Phnom Penh zei den, dat de He reu les-vliegtuig en werden gevlogen door Amerikaanse burgers. De luchtbrug ls geopend op verzoek LONDEN (UPI) In noodgevallen wil Rhodesië's blanke rebellen-re gering wel gebruik maken van het aanbod van een Britse veteranen- groep om 720 vrijwilligers te sturen. Dit aanbod is gedurende, de maand december door de veteranengroep gedaan en vla het Anglo-Rhodeslsch genootschap aan het bewind van Ian Smith in Salisbury doorge geven. 'Ik ben zeerverheugd dat onze vrijwilligers-strijdmacht 720 man klaar heeft staan om naar Rhodesië te gaan. Wij kunnen er immers niet werkeloos bijstaan, als ons eigen vlees en bloed daar ver moord wordt', zei de voorzitter van de veteranenclub, Paul Daniels. De leden van de club zijn allemaal ver over de 35 jaar dus ook naar hun eigen oordeel te oud voor zo'n ex peditie, maar de aangeworven vrij willigers zijn volgens Daniels alle maal onder de 35. Zij doen het niet om het geld. voegde hij eraan toe, 'dus zij zijn ofek in de verste verte niet met huurlingen te vergelijken'. ALVOR. PORTUGAL (AP/UPI) Een paar van de lastigste knopen zijn al doorgehakt in de besprekin gen tussen Portugal en de drie bevrijdingsfronten in Angola over de toekomst van deze kolonie. Een daarvan is de vraag hoe de bevrijd dingsbewegingen de bestuursmacht) zullen verdelen in de overgangspe riode naar de volkomen onafhanke lijkheid. Werd gisteren nog verwacht dat er wel geen premier zou komen omdat men er nooit uit meende te komen wie van welke groep daarvoor in aanmerking zou moeten komen, gisteravond deelde een woordvoer der van de Volksbeweging voor de bevrijding van Angola (MPLA) de meest linkse der bewegingen mede dat er een overgangsregering zou komen onder leiding van een eerste minister. Portugal zou tevre den zijn gesteld over een aantal garanties die het had gesteld wat betreft de toekomst van de 250.000 blanken in het land. Een groot pfobleem blijft, naar verluidt, de Integratie van de gewa pende machten der drie bewegin gen. De reeds genoemde MPLA is er vóór. De Nationale unie voor de totale onafhankelijkheid van Ango la UNITA is bereid het te overwe gen. maar het Nationale Front voor de Bevrijding van Angola (FNLA) beschouwd als het best bewapende, heeft nog niets over deze zaak wil len zeggen. BELFAST (UPI) Een leider van de IRA (het verboden Ierse republi keinse leger) heeft gewaarschuwd, dat acties van de politie en Britse troepen het bestand, dat de IRA in acht neemt, in gevaar kan brengen. 'De IRA hoqdt zich zeer goed aan het bestand, maar wij volgen de intimi datie van de politie en het leger zeer nauwgezet', zo zei Seamus Loughran, de organisator van Sinn Fein, de po litieke vleugel van de IRA. Zijn ver klaring kwam nadat de strijdkrach ten hadden bericht, dat zij bij een patrouille door een republikeinse wijk negentien mortieren hadden ge vonden Loughran meende dat de patrouil les van de politie en het leger in Noord-Ierland waren opgevoerd. Hel bestand ging in op 22 december en werd op 2 (anuari verlengd. Het bracht Noord-Ierland een ongekend lange periode van rust. van het Cambodjaanse opperbevel, nadat de opstandelingen enkele successen hadden bij de Mekong- rivier. Het lijkt erop dat alle scheepvaart over deze rivier naar de hoofdstad Phnom Penh nu on mogelijk is. Tot voor kort slaagden konvooien 'er nog wel in door de linies van de opstandelingen heen te breken en de hoofdstad te berei ken. De opstandelingen (de Rode Khmers, voornamelijk gesteund vanuit Noord-Vietnam) begonnen eind vorig jaar met hun zoveelste offensief rondom de geïsoleerde hoofdtsad. Er wordt sindsdien weer hevig gevochten aan verschillende fronten. Daarbij zouden de afgelo pen weken al 6000 doden zijn ge vallen. De regeringstroepen zeggen redelijk stand te kunnen houden, maar moesten wel afgelopen week einde stellingen prijs geven bij de rivierstad Neak Loeong. een belang- grijke marinebasis. Het verzoek om een luchtbrug aan de Amerikanen wijst ook op een verslechtering van de posities van het regeringsleger. Het afgelopen jaar zijn er maar weinig Amerikaanse vliegtuigen in Phnom Penh gezien. Wel zijn re gelmatig Amerikaanse vliegtuigen gebruikt voor het bevoorraden van regeringstroepen in moeilijk be reikbare stellingen buiten de stad. Volgens kringen in Bangkok, de hoofdstad van Thailand, heeft Noord-Vietnam geprotesteerd tegen de activiteiten van de VS in Cam bodja. KMI CAIRO JERUZALEM (UPI, AP, Reuter) President Sadat vi Egypte, die op 27 januari Frankrijk zal bezoeken, is bereid onmi dellijk daarna een bezoek aan de Verenigde Staten te fcrengé maar dan moeten de Amerikanen de Israëliërs inmiddels wel e flink eind weegs uit de Sinai gepraat hebben. Dat werd gisteren regeringskringen in Cairo verklaard. Deze inwoner van de Amerikaanse staat Minnesota worstelt moeizaam tegen de sneeuwstorm in. De koude heeft in de VS al aan verscheidene mensen het leven gekost. Bij harde wind worden hier en daar temperaturen gemeten van dertig graden onder nul. Thieu omgekocht Politic van de oppositie in Zuid- Vietnam hebben beweerd, dat pre sident Ngoejen Van Thieu met ze ven miljoen dollar is omgekocht om het vredesakkoord van 1973 te aanvaarden. Zij baseren zich op een document van Vietnamezen, die in de Verenigde Staten verblij ven. Het stuk is ondertekend door Le Tsji Kong, voorzitter van de Vererfiging van Vietnamezen in Noord-Amerika. Daarin staat dat een Amerikaanse generaal in 1972 naar Saigon ging met een cheque van twee miljoen dollar om Thieus handtekening onder een akkoord met de communisten te kopen. Thieu zou geweigerd hepben. waar na de Aemiraknen met nog eens vijf miljoen dollar kwamen. Dit bedrag zou in naam bestemd zijn voor een liefdadigheidsfonds van mevrouw Thieu. Deze wordt er nu van be schuldigd voor dit bedrag grond te hebben gekocht van de regering. Dat zou in strijd zijn met de grondwet,' die bepaalt dat vrouwen van regeringsfunctionarissen geen zaken mogen doen met de regering. Er is daarom nu een formele aan klacht ingediend tegen mevrouw Thieu bij het ZÜidvietnamese op perste gerechtshof. Het document, waarop de aankla gers zich beroepen, is van 18 de cember 1972. maar is nu pas in Saigon openbaar gemaakt. NEW YORK, KOEWEIT (AP, AFP, UPI) President Ford van de Verenigde Staten acht de kansen op oorlog in het Midden- Oosten 'zeer, zeer groot'. Hij zei dat in -een interview met het Amerikaanse weekblad Time. De ernst van de situatie groeit ie dere dag dat wij niet verder komen met de regeling van één der be staande geschillen, zo zei de presi dent. Hij zei, dat de VS onder bepaalde omstandigheden Israël wel garanties kon geven. Maar dan moet er wel enige werkelijke voor uitgang zijn, zo voegde Ford daar aan toe. President Ford herhaalde, dat hij het wel eenS is met zijn minister van buitenlandse zaken Henry Kis singer, dat het gebruik yan geweld door de VS in het Midden-Oosten niet in alle situaties uitgesloten is. Hij wees er op dat Kissinger over een volstrekt hypotetische kwestie had gesproken toen hij het gebruik van geweld aanroerde. Wurging is het sleutelwoord, zo beklemtoonde Ford. Als de westerse wereld 'ge wurgd' dreigt te worden, dan kan het inzetten van militairen nodig zijn. Boodschap Het dagblad Al Siassa in Koeweit meldde maandag, dat president Ford een dringende boodschap heeft laten overhandigen aan de president van de Verenigde Arabi sche Emiraten aan de Perzische Gblf. Volgens het blad zou Ford in deze boodschap gevraagd hebben om toestemming voor het houden van oefeningen door twee Ameri kaanse torpedobootjagers. De jagers zijn momenteel in de Perzische Golf en zouden oefeningen willen houden bij eilanden, die tot de Arabische Emiraten behoren. Het blad beweert, dat de president van deze Emiraten niet geantwoord heeft op het verzoek van de Verenigde Staten. Het partijblad van de Sowjet-Unie, WINDHOEK (Reuter) Voor de tweede keer in achttien maanden waren de verkiezingskantoren in het noordelijke 'thuisland' der Ovambo's in Namibië (Zuidwest- Afrika) gisteren vrijwel verlaten. De oproep van de Zuidwest Afri kaanse Volksorganisatie (SWAPO) om de verkiezingen te boycotten lijkt een succes te zijn geworden. Van de 120.000 stemgerechtigde Ovambo's hadden tot laat in de middag slechts enkelen hun stem uitgebracht. Een eerder verkiezingsboycot leidde er achttien maanden geleden toe, dat slechts 2,7 percent 'zijh stem uitbracht. De Zuidafrlkaanse auto riteiten schrijven de geringe op komst toe aan intimidatie door SWAPO-milltanten in de afgelopen twee weken. de Prawda. beweert dat de Ameri kaanse inlichtingendienst (CIA) zijh activiteiten in het Midden- Oosten de laatste tijd heeft' uitge breid. De Prawda schreef gisteren dat er kort geleden 'in Zuid-Jemen en Irak groepen zijn opgerold, die werkten voor de CIA. Het partij blad wijst er op dat dergelijke Amerikaanse activiteiten moeilijk zijn te rijmen met de rol van vre destichter, die de VS in het Midden- Oosten proberen te spelen. Het Engelse blad Daily Telegraph berichtte gisteren dat Russische pi loten vanuit Egypte met supersone vliegtuigen van het type Mig-23 verkenningsvluchten uitvoeren bo ven het gehele Midden-Oosten. Het voornaamste doel van deze spiona ge-activiteiten zou de Amerikaanse zesde vloot in de Middellandse Zee zijn. De Sowjet-Unie heeft altijd geweigerd Egypte te voorzien van de moderne Mig-23. In rbil voor het gebruik van het vliegveld zou de Sowjet-Unie door de Migs verza melde materiaal doorgeven aan Egypte. WASHINGTON (UPI)'— President Ford heeft William Coleman be noemd tot minister van transport. Coleman is de eerste zwarte die in het kabinet zal worden opgenomen. Coleman heeft meegewerkt aan het opstellen van het bevel Vvan het hooggerechtshof van 1954. waarbij rassenscheiding op scholen werd verboden. Aanstaande yroensdag beginnen be sprekingen in Washington tussen Kissinger en de Israëlische minister van buitenlandse zaken Ailon. Die betreffen een nieuw troepenschei- dings-akkoord in de Sinai. De Is raëlische regering heeft inmiddels naar buiten laten sijpelen dat zij wel een fors stuk wil ontruimen (mits het gedemilitariseerd wordt) 1 onder meer de Mitla-passen en de olievelden van Aboe Rodeis, maar dat zij Sjarm-el-SJeik niet prijs geeft. Mochten de uitkomsten van de besprekingen tussen Israël en de VS voor Egypte de moeite waward blijken yte zijn, dan zou president Saaat de Amerikaanse inspannin gen graag met een bezoek aan de VS bekronen. Volgens Egyptische regeringskrin gen is Egypte wél bqreid om demi- litarisatie van de door Israël te ontruimen delen van de Sinai te aanvaarden en om goederen uit en nar Israël dóór het' Suezkanaal te laten verschepen maar niet door schepen onder Israëlische vlag. Dit moet volgens deze woordvoerders gezien worden als een niet-bellige- rente (oorlogvoerende) opstelling van Egypte. De steeds maar ge vraagde openlijke verklaring dat de staat van oorlog is geëindigd blijft Egypte in dit stadium beslist weige ren. IRAK ACTIEF Inmiddels schijnt het zich in de Arabische wereld nogaj -geïsoleerd voelende Irak van alles te onderne men om de toenadering van gijn grote vijand Iran met Egypte aan de kaak te stellen. Iraks minister van buitenlandse zaken bereisde in één dag vier Perzische Golf-sjeik- dommen en Saoedi-Arabië naar verluidt om te waarschuwen dat de Sjah van Iran bezig is om het politiek prestige van' koning Feisal in de Arabische wereld te onder mijnen. Zelf lelden de Irakezen nogal onder nieuwe offensieven die de Koerden onder dekking van sneeuwstormen in Noord-Irak uitvoeren en waarbij tweehonderd man van'de regering stroepen van Bagdad zouden zijn gesneuveld. Een legermacht van 1200 Koerden zou de stad Amadiya veroverd hebben en het leger in de centrale «provincie Dohoek tot de terugtocht gedwongen hebben. Deze berichten zijn doorgegeven door ra- dio-Ahkara. Vandaag is koning Feisal van Saoe di-Arabië aan zijn bezoek aan Syrië, Jordanië en Egypte begon nen. Het is voor het eerst sinds 1953 dat hij in Damascus komt en men verwacht dat het tot hechtere relaties met Syrië zal komen. JORDANIë In Jordanië heeft men niet de ver wachting dat 'de Westelijke Jor- daanoeever in het komende gesprek tussen Kissinger en Allon aan de orde zal komen, Een hoge rege ringsambtenaar bleek ondanks de afspraken in Rabat nog steeds van mening te zijn dat de Arabische landen het van Jordanië verwach ten de Westelijke Jordaanoever in ontvangst te nemen indien deze wordt ontruimd. 'Wij geloven niet dat de Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie daartoe in staat is', zei hij. Hij openbaarde voorts dat Jordanië de nationaliteitenkeuze voor de BEIROET (Reuter) De rondreis langs Syrië, Jordanië en Egypte, waaraan koning Feisal van Sa oedi-Arabië deze week begint, maakt opnieuw duidelijk dat hij in het Midden-Oosten een sleutelpo sitie bezit. Het feit dat hij zowel door het socialistische Baath-regiem van president Hafez Al-Assad in Damascus als door koning Hoesein in Amman wordt welkom geheten, wordt door waarnemers gezien als het zoveelste blijk van zijn prestige én invloed. Het bezoek van Feisal aan Syrië dat vandaag begint, is het eerste van een Saoedi-Arabische vorst sinds 1950 en het heeft dan ook al enige politieke opschudding gewekt. Toen het nieuws van het bedoek vorige maand voor het eerst in de openbaarheid werd gebracht, sugge reerden sommige linkse Arabische commentatoren dat het de bedoe ling had. het vastgestelde beEoek aan het Midden-Oosten van de Sowjet-partijleider Leonid' Brezn- jew. te ondermijnen. Al Moharrar. een links gericht blad in Beiroet, dat nauwe banden on derhoudt met Palestijnse comman do's, liet in een commentaar weten dat er 'kennelijk enige angst be staat dat Egypte zich weer eens wat meer op Moskou zou kunnen gaan richten'. Zoals bekend is het bezoek van Breznjew inmiddels afgezegd. Anti-communistisch Bronnen in Saoedi-Arabië hadden deze linkse vermoedens al ontkend, en het in Saoedi Arabië verschij nende dagblad Al-Medina veroor deelde later deze, 'achterdochtige stemmen' die probeerden te bewe ren dat het bezoek van koning Feisal aan Syrië in de eerste plaats gericht was tegen de Sowjet-Unie. Afgezien van deze kritiek uit de linkerhoek, groeit het prestige van de koning, die op zijn beurt nooit een geheim gemaakt heeft van zijn anti-communistische gevoelens, met de dag. Daar zijn een aantal redenen voor. In de oktoberooriog vap' 1973 deed hij militante Arabische critici be schaamd afdruipen door de traditi onele samenwerking tussen zijn ko ninkrijk en de Verenigde Staten op het spel te zetten. Hij gebruikte zijn enorme olievoorraden als een machtig politiek wapen tegen Is raël. Tegelijk stuurde hij met grote spoed Saoedi-Arabische militairen naar het Syrische front waar som mige van hen nog steeds gelegerd zijn. Ook in Jordanië zijn sinds 1967 1 troepen uit Saoedi-Arabië aanwezig. Volgens berichten ih de Arabische pers zal koning Feisal waarschijnlijk deze week zijn troe pen in beide landen bezoeken. Sinds de oktoberooriog heeft de ko ning een vqorname rol gespeeld in het zoeken naar een vredesregeling in het Midden-Oosten. De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger, heeft her haaldelijk met hem gesproken ge durende zijn onderhandelingen over het Egyptische en Syrische troepenscheidingsakkoord met Is raël. Ook afgezanten van de bij de oorlog betrokken Arabische staten zijn vaak bij hem op bezoek ge weest. Wat de oliepolitiek aangaat, heeft hij mogelijke Arabische kri tiek ontzenuwd door te blijven doorgaan met zijn 'progressieve' politiek - waaronder de op handen zijnde overname van het enorme Amerikaanse Aramco-consortium tegen vier maal de nominale waar de. Niettemin slaagt hij erin goede betrekkingen met Washington te onderhouden. Beslissende rol De koning begint vrijdag zijn staatsbezoek aan Jordanië. Tijdens de Arabische topconferentie vorig jaar in Rabat speelde Feisal een beslissende rol bij het overhalen van koning Hoessein van Jordanië tot erkenning van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) van Jassir Arafat als enige vertegen woordiger van het Palestijnse volk. In kringen van de Arabische dele gaties werd verteld dat Hoessein pas door de knieën ging en de door Israël bezette westelijke Jordaan oever opgaf, toen Feisal besloot de aanspraak van de Palestijnse com mando's op dit gebied te steunen. Op dezelfde conferentie stemde ko ning Feisal er mee in dat zijn land een groot deel voor zijn rekening zou nemen van de 2350 miljoen dollar die de Arabische oliestaten uittrokken voor hulp aan de bij de oorlog betrokken landen en de PLO. Van dit bedrag zullen Syrië en Egypte elk 1000 miljoen dollar ontvangen, Jordanië krijgt 300 mil joen dollar en de PLO 50 miljoen. Men verwacht dat er deze week zowel in Damascus als 'in Amman over meer hulp zal worden gepraat. Beide landen hebben laten weten dat ze graag een wat groter deel van de Arabische olierijkdom zou den willen overnemen. In Rabat zou Syrië tijdens de topconferentie al hebben gevraagd om 13 miljard dollar, en de Jordaanse functiona rissen hebben er hun teleurstelling over geuit dat hun land zo veel minder krijgt dan Egypte en Syrië, terwijl Jordanië toch de langste frontlijn met Israël heeft. Bidden in Jeruzalem Koning Feisal. met achter zich de grootste olievoorraden ter wereld en alleen al uit de opbrengsten van 1974 een geschat overschot van on geveer 23 miljard dollar, legt in de Arabische wereld onvermijdelijk een enorm gewicht in de schaal als het over geld gaat. Hij heeft echter bovendien nog een enorme morele invloed, zowel onder Arabieren als Koning Feisal van Saoedi-Arabië begroet de Egyptische president Sadat. onder Moslims overal ter wereld, als geestelijk leider en bewaker van de heilige Islamitische oorden in Medina en Mekka. Zijn diepe be trokkenheid op de Arabische zaak heeft zowel een religieuze als een politieke oorzaak. De koning, die nu 68 jaar is, heeft onthuld dat hij, voordat hij sterft nog naar Jeruzalem wil gaan om te bidden, zonder dat hij door gebie den moet trekken die door Israël bezet zijn. Gedurende zijn lange loopbaan in dienst van zijn land heeft hij, als geen andere Arabische leider, erva ringen opgedaan die zijn status als vaderfiguur voor de Arabieren ver sterkt hebben. Ongeveer 55 jaar 'geleden al, onder nam hij op zeer jeugdige leeftijd een diplomatieke reis naar Londen voor zijn vader Abdul -Aziz Ibn Saoed. In 1920, gedurende de vero vering van, Arabië door zijn vader, vocht hij inee in de woestijn. Ge durende vele jaren vertegenwoor digde hij zijn land op bijna qlke internationale conferentie. Zelfs nadat hij tenslotte de troon overnam van zijn halfbroer Saoed. ging hij door met het afleggen van bezoeken in het buitenland. Zo maakte hij in 1972 een reis door Afrika waardoor vele Afrikaanse leiders vlak voor de oorlog van 1973 een pro-Arabisch standpunt gingen innemen. oostelijke (dus niet de door Isn bezette westelijke) Jordaanoen aan het voorbereiden ïs. Van keus die de Palestijnen daar zuil doen dan zal de PLO volgens h< 'een sohock' krijgen'. De function ris zag geen reden waarom Isn en de PLO niet met elkaar zoud praten. 'Zij verdienen elkaar. H bijeen krijgen zou zijn als het h welijk tussen twee mensen die geen van beiden bijzonder m Zo'n huwelijk bespaart echter heleboel ongeluk aan op zijn mii twee andere mensen'. NIEUWE UITVALLEN De Israëlische aanvallen e schietingen o> Libanees gebied v ren vooral gericht tegen de dorp Kfar Sjoeba en Halta. Van het ei ste dorp bleef bijna geen huis o beschadigd. De bewoners zijn gel acueerd. De Israliers werden hun operatie beschoten door Pali tijnen en door Libanese artillei maar zij meldden geen verliezen hebben geleden. Slechts een hu ner werd gewond. Van bevoegde zijde werd verklag dat de guerrillastrijders hun stra gie gewijzigd hebben van infilt: tie-aanvallen binnen Israël tot 1 leggen van hinderlagen voor ml taire patrouilles in het grensgebii Zij deden dit naar aanleiding' v de recente Israëlische successen het verijdelen van missies van ze moordcommando's in gebied waar veel burgers wonen. Van de naar schatting 7.000 gu rilleros in Libanon waren er slecl 40 tot 60 beschikbaar voor moordmissies. Het tekoft aan vr willigers was mede een reden v< het ontwikkelen van een nieu -tactiek, zo werd gezegd. R'ulrh 100 Israëliërs werden ged< en gewond bij vijf grote acties gericht waren, tegen $teden en derzettingen sedert de aanval Kiryat Sjembha-iin-april. Sedert vorige aanval op ÊeiUSjean op november zijn zekér 13 guerrille en twee Israëliërs gedood) en-. Israëliërs gewond bij milBajre b singen aan de grens of' 'hipl Libanees gebied, zo blijkt uit" rfl taire gegevens. Nieuwe Israëlische uitvallen op banees gebied hebben de Libisi leider Khadaffi ertoe gebracht banon opnieuw wapens aan te t den, maar hij deelde mee nog g Libanese reactie te hebben geh Hij openbaarde voorts plannen een Libische atoommacht op bouwen, waartoe hij Arabis< atoomgeleerden van over de h wereld naar zijn land zou ontli den. FLORENCE (UEI) De Italiaai politie heeft ;de secretaris van Radicale Partij, Gianfranco S] daccia, aangehouden nadat hij verantwoordelijkheid op zich gei men had voor ongeveer 6.000 i gale abortussen in een kliniek Florence. De Radicale partij is een buit parlementaire groen van ijvera1 voor de rechten van de mens emancipatie van de vrouw. Zij pleit vrije zwangerschapsondertt king en heeft erkend dat zij D vorige week .donderdag door de n litie ontdekte kliniek heeft I steund. De politie was over bestaan van de kliniek getipt d twee neo-fascistische senatoren. De politie hield de 39-jarige S| daccia in Rome aan en heeft h i overgebracht naar Florence, ws t- hij is bekeurd wegens medepli<?« tigheid aan zwangersèhapsond t. breking en opzet om de wet overtreden. Vorige week donderdag waren 1 Florence al aangehouden de vrq0 wenarts Giorgio Conciani, een s oloog, drie verpleegsters en loodgieter. Veertig vrouwen zijn keurd omdat( ze zich in de klin hadden laten aborteren. '■1 Meeste werknemers in Engeland tegen hationalisatie LONDEN (AFP) De grot» meerderheid van de Britse werknemers is tegen nationa lisatie van het bedrijf waarL zij werken, zo blijkt uit een /c opiniepeiling van een onder- oc zoekbureau. waarvan de uit slag door de Times is gepubli ceerd. Op de vraag: bent u vóór of tegen nationalisatie van de onderneming waar u werkt, antwoordde 67 procent van de ondervraagde werknemers dat lr zij tegen waren. Slechts procent was vóór nationalisa- tie. Vijftien procent gaf geen mening. Iïet onderzoek omvatte 2.083 personen in bedrijven van af meer dan 20 werknemers, verspreid over het hele land. Ruim 45 procent van de on dervraagden meende, dat het bedrijf minder goede resulta ten zou boeken als het gena tionaliseerd zou worden. Twintig procent dacht dat er betere resultaten zouden wor- den behaald. En 35 procent sprak zich niet uit. Ql

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6