Granaten missen vliegtuig Israël (Bedrijf ontslaat vijfentwintig man >p staande voet Nota over opvolger van Starfighter in de maak 'Knop' kernoorlog slecht bewaakt? VJE/VSKf rüM 'Kans op kanker door plutonium zeer groot' In deze krant Beschieting op Orly hij Parijs (Kort geding, over en weer DIIeinekeH zal onder druk winkeliers |iilsprijs bekijken Zogezegd Harde wind Stuurgroep doet geen duidelijke aanbeveling Justitie mag optreden tegen abortuskliniek In Katwoudeéén inwoner minder Over faam gesproken Hoai Due zwaar beschadigd Meer dan 100.000 leegstaande huizen Barhouder schaft pasies voor Ambonezen weer af Nieuwe Leidse Commit DlNÖDAG 14 JANUARI 1975 55ste jaargang no. 240 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Jteenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 071-31441 „Stantvastich is gheblevert mijn hert in teghenspoet!" Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 13,00 per maand, per kwartaal 39,00 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur CHEYENNE, Wyoming (UPI) Majoor Harold Hering van de Amerikaanse luchtmacht is voor ontslag voorgedragen omdat hij betwijfelt of de bevelsstructuur voor het afvuren van Amerika's atoomraketten wel waterdicht werkt. Tijdens zijn opleiding aan de school voor raketofficieren in Californië vroeg Hering zijn in structeurs of het systeem kon verzekeren dat een binnenko mend commando tot afvuren al tijd een wettig gegeven bevel zou zijn, afkomstig van de be voegde autoriteiten. Hij kreeg geen bevredigend antwoord, maar werd wel door de basis commandant op het matje geroepen, die hem vroeg of hij inderdaad het systeem in twijfel had getrokken. Volgens Herings advocaten heeft hij nog steeds geen bevredigend antwoord op zijn vragen gekre gen. Wel heeft een drie man tellende raad van onderzoek op de vliegbasis Warren in Cheyen ne, zijn ontslag aanbevolen we gens het 'niet bereiken van de normen die voor de dienstuitoe fening van een officier worden vereist'. Majoor Hering verzet zich daar tegen. Hij dient al twintig jaar bij de luchtmacht, die hem voor zijn dienstuitoefening boven Zuidoost-Azië het Distinguished Flying Cross verleende. Hij meent dat de kans op een on juist bevel tot het beginnen van een atoomoorlog weliswaar mi nuscuul is, maar dat de gevolgen dan ook wel catastrofaal zouden zijn. Zijn zaak wordt nu behan deld door het hoofdkwartier van de luchtmacht in Washington. Van onze'correspondente BERGEN OP ZOOM Bij het transportbedrijf Meeus in Bergen op Zoom zijn gisteren vijfentwintig werknemers op staande voet ontslagen, nadat zij in staking waren gegaan op advies van de vak- ohden. Het bedrijf spant een kort geding (aan tegen de drie vervoersb.onden i(van NVV, NKV en CNV), omdat ionder voorafgaand overleg naar AMSTERDAM Haagse winkeliers ïebben maandagmiddag om onge ler een uur de blokkade bij de leineken Brouwerij opgeheven. Dit ebeurde nadat de directie had toe- ezegd, dat hun verzoek tot herstel an de vaste prijzen voor alle win- eliers zal worden voorgelegd aan Ie raad van bestuur. De actiegroep ral donderdagavond antwoord ont- 'j&ngen, aldus een woordvoerder *®n Heineken. )e winkeliers, behorende tot de ac- legroep 'Middenstand Mobiel', be- ■onnen de blokkade van de poort- t ngang van Heineken uit protest '8 egen de opheffing van de verticale ii Mmm prijsbinding door de brouwerij. De T ctiegroep vindt, dat de kleine win- elier door de maatregel wordt ge- wongen het bier zonder één cent rinst te verkopen. De directe aan- tiding tot de blokkade, die gisteren de ochtenduren begon, is de irijs die twee Haagse cash ^arry-bedrijven thans vragen. De ■wee verkopen het 'pijpje' bier voor ^8 en 39 cent, waarmee zij onder inkoopprijs zitten. Onvoldoende e kunnen ook één tang mee- imen, waarom niet?' Mr. Laus over eventueel beslag op apparatuur Bloemenhove Eerst opklaringen, later toene mende bewolking met tijdelijk regen. Tot krachtig of hard en aan de kust tot stormachtige toenemende wind uit zuid tot zuidwest. Maximum tempera tuur omstreeks 9 graden. Morgen en overmorgen: Af en toe regen en weinig ver andering in temperatuur. Morgen zon op: 08.42 zon onder: 16.57 maan op: 09.34 maan onder: 20.40 Record leven R onder krokodillen het laaftste middel (staking) is ge grepen. De vertegenwoordigers van vervoersbonden beschouwen de ontslagen als nietig. Zij zullen het hoofdbestuur voorstellen een kort geding te voeren "om de ontslagen nietig té doen verklaren. Zoals gisteren gemeld hebben de bonden zondagmiddag een algeme ne' staking uitgeroepen met als aanleiding het ontslag van zeven chauffeurs die gijverd hebben vóór de invoering van de collectieve ar beidsovereenkomst voor het weg vervoer per 1 januari jl. De bonden vonden ook de toepassing van de nieuwe cao niet bevredigend en hebben een aantal eisen geformu leerd om bij de firma Meeus een betere verdeling van het werk en de werktijden te garanderen. Ge bleken was dat veel chauffeurs er sinds de invoering van de cao fi nancieel op' achteruit gingen. De directie vond, dat de staking in wezen om 'futiliteiten' ging, waaro ver gepraat had kunnen worden. De heer D. Meeus eist in het kort geding, dat de vakbonden het sta kingsparool intrekken op straffe van een dwangsom van 25.000 per dag. Bovendien wordt geëist dat de vakbonden zich zullen onthouden van een oproep tot nieuwe acties of daaraan zullen meewerken, zulks op straffe van tienduizend gulden boe te bij iedere overtreding. PARIJS (UPI, Reuter) Een Israëlisch vliegtuig met 136 passa giers is maandagmiddag op het vliegveld Orly bij Parijs ontsnapt aan een aanslag met bazooka-granaten. Twee mannen vuurden kort na het middaguur twee anti-tank-granaten af op een Israëlische Boeing, die op enkele tientallen meters voorbijreed. De projectielen misten hun doel. Eén trof een DC-9 van de Joegoslavische luchtvaartmaatschappij. De 31 pas sagiers waren net uitgestapt. IDaar- door vielen er slechts twee gewon den, een Joegoslavische steward en een Franse politieman. Over de identiteit van de daders was vannacht nog niets bekend. Zij ver dwenen na de aanslag onmiddellijk met een witte auto. Die is later te rug gevonden. De Palestijnse commando-groepe- ring Zwarte September heeft de verantwoordelijkheid voor de aan slag op zich genomen. Zij deed dat in een verklaring die in de Libanese hoofdstad Beiroet werd verspreid. Daarin heet het dat de aanval op het toestel van El Al bedoeld was als vergelding voor de aanvallen met raketten op kantoren van de Pales tij nen in Libanon, in december vo rig jaar. De PLO, de overkoepelende Het Joegoslavische toestel, dat op Orly werd getroffen door een projectiel uit een Bazooka. De plaats waar het toestêl geraakt werd is (onder de R en de O) duidelijk te zien. Ik geloof niet dat hij het record lebroken heeft. Mr. J. Vreijling, de juridisch advi seur van de heer Meeus, zei giste ren het stakingsrecht te erkennen, maar niet in dit geval. Ook ont staan tijdens een staking acht hij in beginsel niet juist, maar wel in dit geval, omdat naar zijn mening de redenen onvoldoende waren. De vertegenwoordigers van de bon den zien het kort geding overigens vol vertrouwen tegemoet. Zij heb ben gisteren in hun actiecentrum veelvuldig contact gehad met hun juridisch adviseur, mr. M. Steen- berghe. Het actiecentrum in Bergen op Zoom blijft overigens gehand haafd, hoewel er niet meer wordt gepost. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De rechtér-com- missaris in Haarlem mag op vorde ring van de officier van justitie in de abortuskliniek Bloemenhove in Heemstede huiszoeking laten ver richten ter inbeslagneming van de medische apparatuur. De beschik king van de rechtbank in Haarlepi waarin dat verlof niet werd ver leend, is door het Amsterdamse ge rechtshof in raadkamer vernietigd. Alvorens tot huiszoeking en inbe slagneming kan worden overge gaan, dient de hoofdofficier van justitie in Haarlem, mr. J. L. An- dreae, een vordering daartoe bij de rechter-commissaris in te dienen. Blijkens zijn beschikking laat het hof het aan het beleid van de rechter-commissaris over, of huis zoeking zal volgen. De raadsman van Bloemenhove, mr. L. Laus, zei ons gisteren in elk geval niet te verwachten dat nog deze week huiszoeking zal worden gedaan Mr. Andreae zal deze week, na bestudering van de beschikking van het hof, beslissen of hij huis zoeking en inbeslagneming zal vor deren. Volgens mr. Laus heeft de rechter-commissaris hem en de raadsman van medisch coördinator A. S. van den Bergh toegezegd, overleg met hen te zullen plegen, alvorens hij over een eventuele vordering van de officier een be slissing zal nemen. Zie ook pagina 5. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De deskundigen uit Nederland, België, Denemar ken en Noorwegen, die samen de stuurgroep voor de opvolging van de Starfighter, vormen, zijn deze week in Brussel bijeen om het eindrapport over de mogelij ke opvolgers te maken. Dit rapport gaat eind januari naar de vier defensieministers, maar het zal geen duidelijke aanbeveling doen. Het beperkt zich tot een technische beoordeling van de kan didaten, de Amerikaanse YF 16 en YF 17, de Franse Mirage en de Zweedse Viggen, en de economische voordelen die aan koop van elk van deze toestellen verbonden zijn. De ministers van defer sie moeten dan in gezamenlijk overleg en in over leg met hun regeringen beoordelen of aankoop van hetzelfde toestel door alle vier de landen mogelijk is. In het rapport van de stuurgroep zal de Amerikaanse YF 17 Cobra jager nog maar een ondergeschikte rol spelen nu de Amerikanen zelf besloten hebben niet de Cobra van Northrop maar de concurrerende YF 16 van General Dynamics in produktie te nemen. De vier Euro pese landen hebben van te voren gezegd dat ze de keus van de Ameri kanen zullen volgen indien tot aanschaf van een Amerikaanse ja ger wordt overgegaan. Technisch vonden zij de twee toestellen gelijk waardig. Door de1 Amerikaanse Zie verder pagina 5, le kolom KATWOÜDE De bevolking van het Noordhollandse dorp je Katwoude (tussen Monnic- kendam en Edam-Volendam) is het afgelopen jaar met één inwoner teruggelopen. Kat woude, de kleinste zelfstandi ge gemeente van Nederland, sloot het jaar 1974 af met 275 inwoners. Tegenover de twee geboortes en de twaalf perso nen die zich achter de IJssel- meerdijk vestigden, stonden het vertrek van veertien Kat- wouders en het overlijden van een persoon. Het voortbestaan van Kat woude (waar men met 22 stemmen een raadszetel ver werft) Is overigens uiterst du bieus: in plannen van het provinciebestuur staat dat het dorp in de toekomst zijn zelf standigheid zal moeten ver liezen, een uitspraak waar de zeven leden tellende raad af wijzend tegenover staat. Wordt de herindeling echter een feit (de plahnen van GS zijn inmiddels voor onbepaal de tijd In de ijskast gezet vanwege de aangekondigde gewestwet van minister De Gaay Fortman), dan willen de Katwouders met hun hele grondbezit ingedeeld worden bij de gemeente Monnicken- dam. Deze stad is intussen in duel gewikkeld met buurge meente Edam, die een belang rijk deel van het kleine dorp aan haar grondgebied toege voegd wil zien voor recreatie ve bestemmingen. Soldaten van de regeringstroepen van Zuid-Vietnam lopen door de zwaar beschadigde stad Hoai Due, ongeveer 130 kilometer noordwestelijk van Saigon. De stad is een maand lang belegerd geweest door de Noordvietna- mezen en de troepen van de Voorlopige Revolutionaire Regering van Zuid- Vietnam. (Zie ook pagina 6). LONDEN Werkers in de Britse atoomindustrie die plutonium hanteren, lopen minstens zeven maal zoveel kans als anderen, om aan leukemie te overlijden, schrijft de Guardian. Redacteur wetenschappen Anthony Tuc ker baseert dat op het aantal bekend geworden gevallen van leukemie zeven in een groep werknemers die 'niet groter dan duizend kan zijn' en misschien maar vijfhonderd mensen omvat. Over een periode van twin tig jaar zou onder duizend volwassenen statistisch één leukemiegeval te verwachten zijn. Tucker begon zijn onderzoek nadat vorige week twee werknemers van 'n op werkingsfabriek voor splijtstof in Windscale waren overleden één aan leukemie, de ander aan een verwante vorm van kanker. Bij een eerder aan leukamie overleden werker was de opgenomen hoeveelheid plutonium maar een kwart van het toegestane maximum. Deze bevindingen tonen mis schien aan, aldus de Guardian, dat plutonium nog gevaarlijker is dan tot nog toe werd geloofd. Vandaag is het honderd -jaar geleden dat Albert Schweitzer werd geboren. Wij kwamen wat later ter wereld, en genieten minder faam. Maar wat niet is kan komen. Abonneer eens iemand. Desnoods uw arts. NIEUWE ABONNEE: STRAAT: PLAATS: GIRO: Betaalt p. maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER D NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelenserie Ondernemingsraden door prof. dr. H. J. van Zuthem. Flinke flesopener. (Handig! Komt altijd van pas). Luxe telefoonklapper, ook bruikbaar als adressenlijst. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. Een postzegel ls niet nodig. Die betalen wij. Palestijnse organisatie, heeft de aan slag in Parijs echter veroordeeld. Een woordvoerder zei dat geen groe pering van de PLO iets te maken had met de actie op Orly. Het Pa lestijnse persbureau Waf a sprak zelfs van een complot tegen de Pa lestijnse zaak. Kroaten De commissaris van de politie op Orly verklaarde dat er geen bewij zen zijn dat de aanslag was gericht op het Israëlische toestel, maar gaf toe dat die veronderstelling wel voor de hand lag. In Tel Aviv wees een woordvoerder van de El Al op de mogelijkheid, dat de aanslag gericht was tegen de Joegoslavische maatschappij. De da ders zouden dan gezocht moeten worden in de kringen van extremis tische Kroaten, die enkele terreur daden in het buitenland op hun naam hebben staan. De aanslag werd uitgevoerd vanaf een stationsterrein dat normaal ge bruikt wordt voor ambulances. Op het dak van het nabijgelegen ge bouw patrouilleerde een scherp schutter van de politie, maar die be vond zich net aan de andere kant op het moment van de aanslag. Het Israëlische toestel zou net ver trekken naar New York en Mon treal. Het is met drie kwartier ver traging van Orly opgestegen. Het Joegoslavische toestel was net aan gekomen uit Zagreb. De passagiers hadden het nog geen minuten gele den verlaten toen de Bazoeka-gra- naat insloeg. Er ontstond zware Van een verslaggever DEN HAAG Op 1 oktober van het afgelopen jaar stonden er in Neder land 107.700 huizen leeg. Ten opzich te van april van het vorige Jaar be tekent dit een toeneming van 7.200 woningen (zeven procent). Het Cen traal Bureau voor de Statistiek heeft dit berekend voor het ministerie van economische zaken. Van een verslaggever HOOGEVEEN De Hoogeveens barhouder die vorige week pasjes instelde voor Ambonezen, heeft be sloten deze weer af te schaffen. Hij kwam gistermiddag tot dit besluit na overleg met de politie. Deze beslissing werd genomen omdat de regeling discriminerend is. De bar houder zegt de consequenties van zijn pasjesregeling niet geheel te hebben overzien en te zijn ge schrokken van de grote publiciteit die deze maatregel tot gevolg had. Hij heeft nu besloten een eind aan de regeling te maken. De barhouder was er vorige week na overleg met de politie tqe over gegaan de pasjes uit te reiken. Een groep van vijftien Ambonezen had tevoren grote vernielingen aangericht in zijn bar. Binnenland Discussie over krijgsmacht7 Buitenland Macht van Feisal rust niet alleen op olie6 Kerk Luisteren naar Schweitzer 2 Kreeg ik kerken maar mee 2 Sport Roulatiesysteem scheidsrech ters uniek 8 Economie Oliedollars inzet van harde onderhandelingen n Nieuwe boeken 2 Lezers schrijven 2 Radio *0 tv 4 Puzzel 4 Strips, feuilleton 4 Dichtbij en verder 7 Weer 7 Beurs g Familieberichten a

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1