'Veranderingen nodig om nieuw kolonialisme in Suriname te voorkomen' 'Leefklimaat universiteit verslechterd' 'Loonachterstand in het beroepsvervoer dit jaar wegwerken' In memoriam Maria Austria met openbaar «ervoer Commentaar Fran^ Naarendorp op congres van ARJOS: Verspilling fortugal (1) 'ortugal (2) CNV-vervoersbond eist: Bijna miljoen brandschade Westerterp: Zolang ik minister ben geen vrije snelheid 'Reformatorische Politieke Federatie' opgericht Zoon brengt zijn vader om 't leven Prins Bernhard naar Latijns Amerika Vliegtuigen Prof. Brenninkmeijer, nieuwe voorzitter academische raad Van Kemenade: 't is ernst met verkorten van studieduur ROUW/KWARTET MAANDAG 13 JANUARI 1975 BINNENLAND T3/K5 [et doet er niet zoveel aan toe of het iaal juist is, dat er in het Westland inders zijn die kostbaar aardgas ver- Hen om op die manier een voordc- :r tarief ,te bedingen. Als het waar is het bar en boos; als het théorie kan het verhaal dienen als illustra- van de absurditeit van de wereld larin wij leven. Want die theoreti- mogelijkheid is dan toch maar inwezig. Geld verdienen door te ver killen. aajet is nu één jaar geleden dat Neder- S^ipders een beetje mokkend, maar :h wel solidair en plotseling heel [wust van het feit dat onze aarde onuitputtelijk is 's avonds de irdijnen in de woonkamer sloten, het [ht uitdeden bij het verlaten van een trek en zich afvroegen of een be lde reis niet beter per trein dan auto kon worden gemaakt, van die mentaliteit is helaas niet zoveel over. Trouwens: er ver de laatste tijd ook geen mi ereters meer op het televisiescherm ons op dit puilt op onze verant- irdelijkheden te wijzen, jisschien zijn de bewindslieden bang it al teveel waarschuwingen op dit lint een afstompend effect zouden Het zij zo. Laten zij dan in iiA geval wel zorgen voor de invoe- hg van een tariefstelsel bij het ener- bverbruik, waarbij een premie wordt =§zet op zuinigheid en niet als nu ft geval is op verspilling. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Terwijl dit weekeinde in Paramaribo de conservatieve oppositieleider Lachmon acties in en buiten het parlement tegen de komende onafhankelijkheid van Suriname aankondigde en het ge brek aan inspraak van de bevolking bij de nationale zaak van de onafhankelijkheid laakte, kwam in Utrecht zijn als 'radikaal' gekwalificeerde landgenoot Frank Naarendorp tot een bijna gelijkluiden de afwijzing zij het uiteraard op grond van heel andere argumenten. Naarendorp, die sprak op de studie- conferentie van de ARJOS over de onafhankelijkheid va« Suriname, noemde structutele veranderingen noodzakelijk wil straks niet de on afhankelijkheid een nieuwe vorm van kolonialisme betekenen. Naarendorp gang, ervan uit, dat eind van dit jaar de onafhankelijk heid in handen zal worden gegeven van de plaatselijke politieke macht hebbers; machthebbers over wie aanwijzingen bestaan dat zij meer contact hebben me de buitenland se ondernemingen in het land dan met de eigen bevolking en van wie et is nog niet zo lang geleden dat de lelijke burgerheren (oud-liberaal, itrouwend en gezond, naar het ird van de dichter) zich bij voor- presenteerden ails vertegenwoor van 'het denkende deel van de Itie'. Het is echter een vergissing te enen dat het alleen aan deze levende was voorbehouden zich te doen als drievuldig beeld van wat wijs en waar is. Ook de 'gjnfcssionele partijen van ons land fbben er een poosje een handje van zichzelf als het middelpunt van Nederland te zien ('lood om id ijzer' heette het toen). Sinds kort Ihter zijn het vooral de socialisten hun eigen opvattingen zonder ihroom en met een vanzelfsprekend - !mak naar voren schuiven als een jiterium voot algemene waarden. Zo jert de PvdA op het ogenblik (samen et de VARA) een actie voor finan ce steun aan de verkiezingscampag- van de Portugese socialisten. Maar j deze actie wordt, wat al te gemak- ilijk e6n is-gelijkteken gezet tussen imocratie en socialisme; zozeer zelfs it de actievoerders menen het woord licialisme' zelfs te kunnen weglaten, bt werkt onnodig prikkelend. In msterdam hebben b en w als voor aarde voor een vergunning voor een aatcollecte gesteld, dat -duidelijk 'oet uitkomen, dat het hier gaat om kun aan een socialistische partij. Het u de actievoerders sieren als zij uit j>ener beweging die voorwaarde voor hele actie overnamen. jmiddels is de eeuwige splijtzwam e ook het socialisme van zijn ont- aan af heeft gevolgd ook in Portugal |n het werk gegaan. Dit heeft tot m afsplitsing van de socialistische Irtij geleid onder de naam Frente fcialiste Popular. Deze verwijt Soa- is 'compromissen met de heersende asse en met de Europese sociaal- [mocratie'. Vooal die laatste toevoe- jng geeft een idee van wat dit nieuwe iolksfront' voor ogen staat, it het de organisatoren van de col- :te in Nederland ook ernst is met :t tere plantje van de parlementaire imocratie Portugal, kunnen zij niet :ter bewijzen dan door de opbrengst iar de partij van Soares te sturen en ;t naar het nieuwe volksfront. Sen- ir Mario Soares de man die ins als minister van buitenlandse iken overal in de wereld de misstap- fcn loopt goed te maken van het oude fgiem dat hem twaalf keer gevan- |n zette en zelfs acht maanden een- e opsluiting op een eiland bij de 'enaar bezorgde verdient thans steun. een interview met een journalist het Italiaanse blad La Stampa frklaarde Soares pas nog, dat Portu- nog niet aan het lidmaatschap van EG toe is. Dat vraagt namelijk ik een zekere economische kracht, iders bezwijkt een land spoedig voor vrije marktkrachten binnen zo'n imeenschap. Portugal heeft maar een ts hogere levensstandaard dan Tur fje. De discussie over een straatcol- :te in Nederland brengt ons weer }rug op een klacht die hier al vaker :uit is. Dat er nu alweer driekwart iar na de bevrijding van het facisti- :he juk in Potugal nóg geen behoor- _k hulpprogramma van dy EG voor erft land op gang is gekomen is rond it beschamend. Demonstredende chauffeurs in Rijswijk Van een verslaggever UTRECHT/DEN HAAG De vervoersbond van het CNV zal op 21 januari in de onderhandelingen met de werkgevers eisen dat de achterstand in de lonen,, die de chauffeurs in het beroepsgoe- derenyervoer hebben op hun collega's in de rest van het bedrijfs leven^ per 1 januari volgend jaar moet zijn weggewerkt. De ledenvergadering van de ver voersbond CNV heeft de vertegen woordigers bij het CAO-overleg ook opgedragen dat dit jaa-r met terug werkende kracht tot 1 januari jl. de basisionen van de chauffeurs alvast met zestig-gulden per week moeten worden opgetrokken. De bond houdt ook vast aan andere eisen, zoals invoeringvan de veertigurige werkweek en twintig dagen vakan tie. De CAO-besprekingen zijn in december vastgelopen toen de werkgevers niet verder wilden gaan dan een loonsverhoging van 25 gul den per week. Vertegenwoordigers van enkele ac- iegroepen van beroepschauffeurs hebben zaterdag in Rijswijk een petitie aangeboden op de kantoren van de werkgeversorganisaties NOB-wegtransport, de Nederlandse bond van protestants-christelijke beroepsgóederenvervoerders en de katholieke vervoerdersorganisaties. In de petitie wordt het beroepsgoe- derenvervoer een 'sociale jungle' genoemd. 'Zelfs de CAO, het brood mager schijntje aan werknemers rechten, wordt in de meeste bedrij ven niet eens toegepast.' Verder spreekt de petitie van zwart betaal de jaagpremies, een minimum ba- sisloon, een dwang tot overwerk en slechts onverantwoord lage lonen, die een redelijke beloning binnen het bereik van de werknemers brengen. Doodkisten Daar het vak zich op de weg af speelt is het een spel met het leven geworden, wordt verder gesteld. 'Per maand vinden zes chauffeurs de dood op de weg, doordat ze te ST. ANNAPAROCHIE Bijna een miljoen gulden schade is aange richt door een brand die het tim mer- en bouwbedrijf F. J. Stienstra in het Friese St. Annaparochie ver woestte. Drie bedrijfshallen werden in de as gelegd. RITA lang achter het stuur zitten.' Gevraagd wordt het basisloon en de secundaire arbeidsvoorwaarden op te trekken. Ook wordt opgemerkt dat de organisaties hun leden moe ten dwingen de CAO na te komen. Zaterdag werden spandoeken en met leuzen beschilderde doodkisten meegevoerd, die het symbool moes ten zijn van de dodelijke ongeval len als gevolg van de 'schandelijke werktijden in het beroepsgoederen- vervoer.' ook gevreesd moet worden dat zij die belangenbehartiging straks op dezelfde wijze zullen voortzetten. Wat dat betreft had Naarendorp al even weinig vertrouwen in de rege ring als in de oppositie. Gouverneur Ferrier, zo herinnerde hij eraan, heeft bij de Billiton gewerkt, en oppositieleider Lachmon is adviseur van de ITT. De gevolmachtigde minister van Suriname in Den Haag, de heer W. F. van Eer, had eerder op deze conferentie de stelling ontwikkeld dat politieke onafhankelijkheid van Suriname een voorwaarde vooraf is om de economische weer baarheid van het land te verhogen. Hij vond het echter noodzakelijk dat Nederland op het ogenblik van de onafhankelijkheid niet volstaat met het geven van een gouden handdruk, maar zich daadwerkelijk medeverantwoordelijk blijft voelen van het versterken van de econo mische weerbaarheid. Die toezegging kreeg hij in een slotresolutie van het congres, maar ook van het Tweede Kamerlid me vrouw Hannie van Leeuwen, die hoewel ook zij niet zonder zorgen is voor de toekomst toch positief stond tegenover de onafhankelijk heid. Zij meende dat te lang in Nederland (en ook wel in Parama ribo, met name bij de tegenwoordi ge oppositie) het statuut is be schouwd als een eindstation, niet als een fase in een ontwikkeling. Daardoor is kostbare tijd verloren gegaan. Somber De wat sombere uitgangspunten van Frank Naarendorp waren ook terug te vinden in de betoging van twee kenners van Suriname, de heren G. A. de Bruijne (wetenschappelijk medeserker aan de VU) en H. Brandsma (wetenschappelijk mede werker aan de Universiteit van Amsterdam). Met name de heer Brandsma, die sprak over de inter ne relaties van Suriname, zag structurele veranderingen in de Su rinaamse samenleving als noodza kelijk voor een ontwikkeling. 'Zon der die structurele veranderingen', zei hij, 'zal de toestand blijvend verslechteren'. De. heer De Bruijne schetste het begrotings-isolement (economisch, politiek, cultureel) waarin Surina me zich bevindt ten opzichte van het omringende Caribisch gebied. Hij bepleitte als maatregelen om een culturele heroriëntering van Suriname tot stand te brengen na de onafhankelijkheid, het inbren gen van de (nog zeer jonge) uni versiteit van Suriname in de 'Uni versity of the West-Indies' in Ja maica, zoals ook Guyana al met zijn universiteit heeft gedaan. Ver der zal hij als noodzakelijk het invoeren van Engels als verplichte taal, reeils op de lagere scholen. Het was voor de heer De Bruijne de vraag of straks nog wel plaats is voor het Nederlands, 'wat ik als Nederlander betreur, maar .wat ik toch: in het belang van Suriname te meen te moeten zeggen'. Dit is een van de duizenden thea terfoto's waarmee Maria Austria haar internationale reputatie als ongeëvenaard opera- toneel en bal letfotografe vestigde. Zij overleed vrijdagochtend plotseling in haar woning aan de Willemsparkweg te Amsterdam. Waar ook het atelier gevestigd was waar zij kort na de oorlog samen met Henk Jonker, Aart Klein en Wim Zilver Rupe het fotobureau 'Particam' vestigde. Zij was er de onvermoeibaar wer kende drijvende kracht van. Haar specialiteit was toen al foto's van kunst en kunstenaars, al maakte zij ook veel actuele reportages voor bladen als De Spiegel. De laatste jaren werkte zij alleen - in feite werkte zij altijd alleen op eenzame hoogte - met een assistent, en maakte zij hoofdzakelijk opera- en toneel foto's. Zij was in Karlsbad, Tsjecho Slowaijke geboren als Mari Osterreicher. In -1938 vluchtte zij naar Nederland waar zij na de oorlog onder de naam Maria Austria ging werken. Het is niet overdreven te zeggen, dat zij het belangrijkste van het na-oorlogse theaterleven (maar ook van het muziekleven) met haar ca mera's heeft vastgelegd. Dat zij dat deed was zelfs vóór insiders nauwe lijks merkbaar, want bij elke ge beurtenis op theatergebied was zij praktisch onzichtbaar aanwezig. Wat typerend was voor de beschei denheid van deze onopvallende, tengere, integere en door haar vak bezeten vrouw. Die behalve een on- uitwistbare herinnering bij allen die met haar in contact kwamen, een foto-archief van grote docu mentaire waarde achterlaat. Waar voor nodig een goede bestemming gevonden moet worden. VERVOLG PAGINA I In de eerste negen maanden van 197^ is volgens minister Westerterp het aantal doden door verkeerson gelukken met 35 procent vermin derd en het aantal gewonden met 26 procent. 'Zolang ik minister van verkeer en waterstaat ben komt er geen vrije snelheid meer, en ik neem aan dat geen andere minister -zoiets voor zijn verantwoording zal nemen', aldus Westerterp. Minister Westerterp zei in 'De Rooie Haan' bovendien dat er geen wijziging komt in de maximums nelheid van tachtig kilometer per uur, die voor vrachtauto's geldt. Hij deed een beroep op vrachtauto- chauffeurs zich aan dat. maximum te houden. De minister hoopt dat nog voor de zomervakantie van dit jaar op een- in België en Luxemburg, het ge bruik van de autogordel verplicht zal worden gesteld. Deze verplich ting zal uiteraard alleen kunnen gelden voor de auto's, waarin deze gordels zijn' aangebracht. Drs. Wes terterp schatte dat dit voor onge veer de helft van de auto's het geval is. Aan het begin van de uitzending had de minister gezegd dat, wan neer het kabinet -Den Uyl de ko mende twee jaar erin zou slagen, nog meer goede maatregelen te ne men, het inzet van de verkiezingen van 1977 zou kunnen zijn. Later preciseerde de minister deze uit spraak door te verklaren dat niet het kabinet, maar de formule van (ADVERTENTIE) Tot zondag klinkt veelbelovender met- 'n bloemetje van Fleurop. Niemand woont te ver om 'n bloemetje le sturen. Fleurop Mernora garandeert Lho bestelling. Koninginnegrachtjia, Den Haag. de samenwerking van progr'essieven en christen-democraten inzet van de verkiezingen zou kunnen zijn. De heer Westerterp vond dat de PvdA de pogingen van KVP en ARP om tot een samenwerkingsver band met de CHU te komen, ern stig moet nemen. Hij zei: 'Als de PvdA niet in zee zou willen gaan met een christen-democratisch ver band, waarvan de CHU deel uit maakt, dan zou hij te maken krij gen met een KVP, die zou zeggetf: 'Dan moet u het alleen maar pro beren te doen'. Maar 'links', heeft nog nooit de meerderheid gehaald in Nederland' En over de oppositie: 'Je merkt niet veel van Wiegel. Je komt hem vooral tegen in kranten nadat hij weer eens een zaal heeft toegespro ken. Maar in de Tweede Kamer -wordt hij nogal eens gevloerd', al dus minister Westerterp. (ADVERTENTIE) welzijn 1 ZOETERMEER Zaterdag is op gericht de 'Reformatorische' Politie ke Federatie' (RPF). De oprichting vond plaats door de besturen van het Nationaal Evangelisch Verband (NEV), de Gespreksgroep van AR- gezinden en het Reformatorisch Politiek Jongerencontact. Met de oprichting voerden deze organisa ties een resolutie uit van het refor matorisch politieke congres, dat- in oktober gehouden is. Het is de be doeling dat op 15 maart, samen met andere groeperingen, tot de uiteindelijk vorming van de fede ratie zal worden overgegaan. Vechtpartij in Rotterdamse woning Van een verslaggever ROTTERDAM De 44-jarige mon-,rT teur C. C. uit Rotterdam is in zijn - woning om het leven gebracht door zijn zoon en diens vriend. De da- der, de negentienjarige J. C. en de.., 21-jarige militair J. K. zijn aange houden. De vrouw van het slachtoffer was boodschappen gaan doen met haar oudere zoon, toen haar man en de jongere zoon nog in bed lagen.-. Toen de vrouw thuiskwam, stuurde de oudste zoon haar weg met de... mededeling dat er moeilijkheden waren. Die kwamen vaak voor, om dat de man veelal dronken was. De zoon, die het altijd voor zijn moe der opnam, vond het beter dat zij nog een paar uurtjes wegbleef. - Toen de vrouw drie uur later tele fonisch contact met haar man wil-- de zoeken, werd de telefoon niet - beantwoord. Zij vroeg de politie, toen een kijkje te gaan nemen en die vond de man badend in zijn. bloed. Zowel de negentienjarige zoon als zijn 21-jarige vriend hebben zich,, zonder verzet aan de politie overge- - geven. De zoon heeft bekend. De', vriend wordt beschuldigd van me---1 deplichtigheid. De doodslag was.* volgens de politie een gevolg van een ruzie. Toen de vader dronken., thuiskwam wilde hij de zoon en de vriend uit huis zetten. De zoon zou hem toen te lijf zijn gegaan met een hamer en een mes en hem. tenslotte met een stuk touw hebben- gewurgd. De politie vermoedt dat: de vader al dood wasUoen de vrouw voor de eerste maal thuis wilde komen. Waarschijnlijk wilden de zoon en de vriend de eergste spo ren van de vechtpartij wegwerken. DEN HAAG Prins Bernhard zal van 21 januari tot 12 februari be-, zoeken brengen aan Venezuela. Co lumbia, Panama en Costa Rica. De- bezoeken worden gebracht op uit nodiging van de presidenten vair die landen. Naast besprekingen met regerings-" personen staan onder meer op hét- programma bezoeken aan industrie-" en landbouwgebieden. Na de reis door de genoemde landen gaat de prins nog naar Mexico en New York. Op 13 februari komt hij te rug. VERVOLG VAN PAG. 1 zaken (dat de directe banden on derhoudt met de NAVO-partners)!" wordt mogelijk geacht. Strijd woedt voort In een eerste reactie, zondagavond, zei de voorzitter van de vaste Ka-"..' mercommissie voor Defensie, oud- generaal J. van Eisen (KVP), tegen-, over ons 'de indruk te hebben dat de kous nog niet af is. De strijd in" het Amerikaanse congres woedt* voort. Het is meer dan duidelijk dat General Dynamics om orders verle- - gen zit, terwijl Northtrop werkt met een volle orderportefeuille'. Don derdag jJ. heeft Northtrop nog voor 700 miljoen dollar aan F-5-straal- jagers verkocht naar Saoedi-Arabië. Zijn voorspelling van oplaaiende" strijd in Washington baseerde de," heer Van Eisen 'op goede, directe informatie'. Hij zei voorts: 'North-,: trop heeft altijd een Europees ge zicht gehad, terwijl General Dyna mics hier nogal onbekend is geble ven. Maar mensen van General Dynamics hebben onlangs verze-' kerd dat ze niet ontevreden zijn over dp gelegenheid die hun sinds.' mei is gegeven om in Europa be kendheid te geven aan hun UF-16'; Indien Nederland overgaat tot be stelling van de YF-16, zijn de eer ste toestellen beschikbaar in het begin van 1979. Voor deze aan schaffing is totaal 2,3 miljard gul den (exclusief kostenstijging) uit getrokken. ajederland helpt N.-Jemen an een verslaggever MSTERDAM Nederland zal waalf miljoen gulden financiële ulp verlenen aan. Noord-Jemen, 'it is in Noord-Jemen meegedeeld j adat een Nederlandse delegatie aar geweest is. 'Ik heb hem alleen maar even op zicht Van onze onderwijsredactie ROTTERDAM 'Het is beangstigend te zien hoe grote groepen studenten steeds meer moeite hebben zich thuis te voelen aan de universiteit. De universiteit is door de overheid royaal bedeeld, maar het geld dat we krijgen wordt onvoldoende om gezet in welzijn en menselijk geluk. Het leefklimaat aan de universiteit is verslech terd. Religieus, sociaal, cultureel en politiek is er een verschraling. Het ontbreekt de universiteit niet aan ilcht', maar wel aan warmte'. Deze sombere karakteristiek van het universitaire leven gaf prof. dr. G. Brenninkmeijer zaterdag, toen hij in het auditorium van de Erasmus Universiteit in Rotterdam het voorzitterschap van de academische raad aanvaardde. De heer Brenninkmeijer is de opvolger van prof. dr. H. H. Janssen, de oud-staatsse cretaris van onderwijs, die het voorzitterschap van de raad bekleedde sinds 1967. De bijeenkomst in Rotter dam was niet in de laatste plaats belegd om prof. Jans sen de nodige lof toe te zwaaien voor de wijze waar op hij de raad geleid heeft. In 1967 was de academische raad nog een hooggeleerd en in beslotenheid vergaderend genootschap. Nu is de raad een vertegenwoordigende vergadering, waarin niet al leen alle universiteiten, maar ook alle universitaire groeperingen (docenten, we tenschappelijke staf, tech nisch en administratief per soneel en studenten) hun stem kunnen laten horen. De meeste sprekers grepen de gelegenheid ook aan om eens hun zegje te doen over de problemen waarmee de universiteiten vandaag kam pen. Minister Van Kenjena- de nam de kans waar om de academische raad nog eens in te peperen dat het hem ernst was met het wetsvoor stel tot studieverkorting. De -verschillende studierichtin gen moeten niet denken dat zij zich eindeloos kunnen verzetten tegen inkorting van de programma's, zei hij. De reeds bekende aanvragen om de cursusduur voor het eigen vak op vijf in plaats van op vier jaar te stellen bewijzen het gelijk van Cats die zei: 'Elck acht zijn uil een valk en boven eigen mal, soo wil men dat het volck het soo gelooven sal'. Maar zo goedgelovig is het volk niet meer, waarschuw de Van Kemenade. De vette jaren voor de universiteiten zijn voorbij. Als de volksvertegenwoordi ging behalve de argumenta- tie voor langere studies ook een kostenberekening voor geschoteld krijgt, zal zij de universiteiten niet langer de hand boven het hoofd hou den. Het recht op onderwijs van studenten mag niet gaan betekenen dat vele an deren in de rest van het onderwijs tekort komen. Kritiek Minister Van Kemenade had ook kritiek op de werkwijze van de academische raad. In sommige gevallen duurt het twee jaar voordat de raad met een advies komt. De raad moet sneller werken. Dat kan bijvoorbeeld door leden, die nu in de raad alleen de aan hun instelling overheersende mening mo gen vertolken, een ruimer mandaat te geven. Ook de gaande en komende voorzitter van de raad lieten zich in deze richting uit. Prof. Janssen zei dat de da gelijkse raad meer volmach ten zou moeten hebben. Prof. Brenninkmeijer vroeg vooral om een verbetering van het klimaat, waarin de universitaire discussie ge voerd wordt. Uit elkaar Brenninkmeijer: 'De wet universitaire bestuurshervor- ming heeft docenten en stu denten soms verder uit el kaar gedrevén. De wet heeft vaak niet geleid tot grotere betrokkenheid van grote aantallen bij het gebeuren in de vakgroepen. Het is een winstpunt dat er nu aan dacht is voor de verhouding tussen wetenschap en maat schappij. Er is ruimte voor een openlijke politieke dis cussie. Maar het gevaar is- soms dat de vraag naar hetT maatschappelijk nut de we-' tensohappelijke discussie overwoekert. Daarbij wordt- vergeten dat zelfs in de so ciale wetenschappen eerst theorievorming nodig is. voordat je aan maatschap pelijk nut kunt denken.' Prof. Brenninkmeijer prees Ie sociale betrokkenheid /an veel studenten, maar tegelijk wees hij op hun' - toenemende1 onzelfstandig-- held, die zich uit óf in ee£t te groot conformisme of in een te grote agressiviteit'.. Vooral in de eerste studieja ren moeten de universitei ten de beleiding van de stu denten verbeteren. Zij moe ten meer aandacht geven aan wat de studenten be zielt. 'Voor de studenten moet de inhoud van de stu die iets te maken hebben met de zin van hun eigen- bestaan'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5