an Woubrugge dorpskern behouden 1 Bij borstkankeronderzoek opkomst bevredigend lieuws uit de regio Nieuwe ideeën op Beursdag Poppenzesdaagse was 'n interessant festival Brand in houtsilo Na Boerhaavewijk volgt de Merenwijk fachtig woningen binnenkort in aanbouw Nieuwe Leidse Courant Northgo-ru iters veertig jaar Sociale woningbouw in Spoorlaan gereed Visserijbenehten Minder woningbouw in Rijnmondgebied In Noord wijk geen collecte van PvdA Subsidie voor Jubilerende jong federatieband CJV KrROUW/KWARTET MAANDAG 13 JANUARI 1975 STAD EN REGIO L3 LEIDEN Het bevolkingsonderzoek op borstkanker onder alle Leidse vrouwen van 35 jaar en ou der is nu ruim een week aan de gang. De opkomst is bevredigend. Van de opgeroepen vrouwen is de afgelopen dagen 72 procent opgekomen, wat de verwachting van 60 procent ruimschoots over trof- Op het ogenblik worden de vrouwen van 35 jaar en ouder in de Boerhavewijk onderzocht. Hierna zullen de vrouwen in de Merenwijk volgen. pa Tot en met donderdag werden reeds 352 vrouwen opgeroepen. In totaal zullen in geheel Leiden 25.000 vrouwen worden opgeroepen. Het gehele onderzoek zal dan ook een heel jaar in beslag nemen. Tegelijk met Leiden is er ook in Nijmegen een borstkankeronder zoek gestart. Daar wordt echter een andere methode gevolgd. In Leiden wordt in eerste instantie een licha melijk onderzoek verricht. Van een selectie van de onderzochte vrou wen wordt in tweede instantie een foto gemaakt. In Nijmegen daaren tegen is het lichamelijk onderzoek zeer beperkt en worden primair fo to's gemaakt. 'Met foto's alleen kun je niet alles ontdekken, vooral bij jongere vrou wen niet', vertelde prof. Zwaveling, leider van het onderzoek, ons vrij dagmiddag. Een lichamelijk onder zoek is bij jongere vrouwen waar schijnlijk effectiever maar bij ou dere vrouwen waarschijnlijk wat minder effectief. minder foto's gemaakt worden. Aan genezingskansen te vergroten, elke onderzochte vrouw wordt een vrijwillige financiële bijdrage van WijKSg'eWIJS vijf gulden gevraagd. Dat levert totnogtoe geen enkel probleem op, sommige vrouwen betalen zelfs meer. De foto, die, zo nodig ge maakt wordt, wordt betaald door de verzekeringsorganen. Goedkoper Het Nijmeegse onderzoek is echter veel duurder. Het zou bij toepassing ervan in heel Nederland maar liefst 75 miljoen gulden kosten. Nijmegen krijgt overigens subsidie voor zijn onderzoek. Het onderzoek in Leiden is veel goedkoper omdat er veel Het Leidse onderzoek is in zijn soort uniek en nog nergens ter wereld op gelijke wijze toegepast. Straks zullen de resultaten van het Nijmeegse en Leidse onderzoek ver geleken kunnen worden. 'Als hier uit naar voren zou komen dat de resultaten in Leiden weinig ver schillen van de Nijmeegse resulta ten, dan is de goedkopere Leidse methode overal toepasbaar', stelt prof. Zwaveling. En daarbij denkt hij in het bijzonder ook aan de omliggende plaatsen van Leiden, waar men nu al veel interesse toont voor het Leidse onderzoek. Aan het Leidse onderzoek kunnen geen inwoners van de omliggende plaatsen deelnemen. Professor Zwaveling wees er vrijdag ook nog eens op, dat de zin van het onderzoek hierin gelegen is, dat door een vroegtijdige ontdekking van borstkankersymptomen de ge nezingskans vergroot wordt. Een vroege diagnostiek is op dit mo ment nog de enige methode om de Het borstkankeronderzoek in Lei den is een initiatief van de Federa tie van vrouwelijke vrijwillige hulp verlening en er doen behalve twee gespecialiseerde artsen zo'n 120 vrijwilligsters mee aan het onder zoek. Die vrijwilligsters hebben na korte tijd een ervaring, die groter is dan die van een gewone arts. Alle vrouwen van 35 jaar en ouder in Leiden krijgen thuis een oproep toegestuurd. De vrouwen, bij wie iets gevonden wordt, worden naar hun eigen huisarts verwezen. Men wordt opgeroepen op een bepaald uur, zodat er geen wachttijden zijn. De onderzochte vrouwen krijgen ook nog een formulier aan de hand waarvan ze zichzelf regelmatig kunnen onderzoeken. Men wordt wijksgewijs opgeroepen en in het eerste kwartaal van dit jaar volgen na de Boerhavewijk in de volgende volgorde de Merenwijk, het Stationsdistrict, het Morsdis- trict en Binnenstad-Zuid. In het tweede kwartaal worden achtereen volgens Binnenstad-Noord en Bos- en Gasthuisdistrict (waarin o.a. Haagwegkwartier en Zuid-West) afgewerkt. In het derde kwartaal komen tenslotte de Kooi en Roo- denburg aan de beurt. 'OUBRUGGE Na een langdurige raadszitting stelde de raad de gemeentebegroting ongewijzigd vast. Betrof de post Onvoorzien tanvankelijk ruim één ton, door enkele uitgaven werd deze post uit .delijk 92.000. Ook de begroting van het woningbedrijf met een z&atig saldo van 11.404 werd na breedvoerige discussies over onder opudsposten aan de 322 gemeentewoningen, vastgesteld. gemeenschapsruimte zou later mo gelijk zijn in de over enkele jaren leegkomende openbare school. De voorzitter wees er in zijn ant woord op, dat hem juist deze dag nog was bericht,' dat volgens een rapport van Rijnland de mogelijk heid bestaat dat een groot rioolwa terzuiveringsinstallatie zal worden gerealiseerd bij Roelofarendsveen. Hoogmade zou dan via een perslei ding hierop kunnen worden aange sloten. De toekomstige bestemming van de inmiddels afgekeurde bij zondere basisschool is nog onzeker. Bovendien ligt het gebouw veel te excentrisch voor een gemeen schapshuis. Daarvoor zou over en kele jaren de dan leegstaande openbare school beter geschikt ge maakt kunnen worden. jfooraf hielden enkele raadsleden namens hun fracties een algemene peschouwing. Zo miste de heer jfenhuizen (ARP/SGP) in de inves- eringslijst een post voor een ge- neenschapsruimte en een zwem bad. Wel toonde hij zich verheugd per de spoedige realisering van en groot rioleringsplan. tfamens Gemeentebelang sprak de beer Haasbroek. Hij pleitte voor ehoud van de schilderachtige Sorpskern langs de Wetering en iitgebreidere groenbeplanting in beide dorpskernen. Wel dient reke ning gehouden te worden met het ■eit, dat de inflatie ook een stempel set op de post Onvoorzien. Ook venste hij naast het prioriteiten programma een financieringscom- nissie, een betere oplossing bij het baden in de Wijde Aa en een voor ziening voor het uitlenen van boe gen. 'VD-raadslid was nog het uitvoe rigst in zijn beschouwingen. Hij pleitte voor popularisering van de legrotingscijfers in de vorm van duidelijk leesbaar opgestelde lirculaire, voor de bevolking. Jam dat de nacalculatie bij veel •ekeningen soms jaren achterloopt, "lok dient meer aandacht te wor- besteed aan de openbare vei- Igheid en het onderkomen van de |eugd voor ontspanning, b.v. in een iude boerderij. ïe heer Markx (KVP) drong even- lens aan op de aanleg van een embad, al zag hij de grote moei- ijkheden daarvan wel in, evenals kwestie in welke dorpskern dit ,d moest worden aangelegd. Een den wel degelijk nodig was, on danks het feit dat men binnenkort 30.000 wil uittrekken voor een grondige opknapbeurt van deze 'in zeer slechte toestand verkerende voetbalvelden. Zowel de KNVB als de directeur Gemeentewerken zal de raad hierover in een rapport later een begroting verstrekken. Hierna stelde de raad de begroting vast, alsmede het bedrag per leer ling voor de openbare school: 261 (vj. 200,85). Vooraf gaf de voorzitter een terug blik over het afgelopen jaar. Er kwamen 81 woningen gereed en er zijn er 80 binnenkort in aanbouw, waarvan 6 bejaardenwoningen. Ook zijn binnenkort verdere stappen te verwachten inzake de urgentiever klaring voor de openbare school. De raad kan tevens een rappor t ver wachten inzake de mogelijkheid om een woningwetwoning te kopen. Besloten werd het reglement van orde in dien zin te wijzigen, dat de raadsleden voortaan fractiegewijze en niet meer volgens leeftijd rond de tafel zitten. Wat betreft de slepende zaak rond de pachtontbinding van C, G. van Tol te Hoogmade, werd besloten te trachten via de gemeentelijke advi seur alsnog een minnelijke schik king te treffen, want de woning bouw ter plaatse kan niet langer wachten. Gezien de groei van de bevolking zou de eventuele aanleg van een zwembad zeker niet voor 1979 te verw'achteri ,zijn, afgezien nog van de problemen van de exploitatie. Er zal rekening gehouden worden met de wens van verdere groenbeplan ting. Het eigen ochtendblad •oor èlk protestants Christelijk gezin in Leiden en omgeving ZORG VOOR EEN STERKE CHRISTELIJKE PERS Onderhoud Enkele raadsleden achtten de post van 8000 voor de schooltandver- zorging mogelijk beter besteed, door in Woubrugge faciliteiten te verlenen aan een tandarts, die hier een praktijk zou beginnen, maar gezien de ervaringen in het verle den achtte de voorzitter deze kans zeer klein. Ten slotte vernam Van Hijkoop, dat de post van 5000 voor onderhoud van de voetbalvel- .PHEN AAN DEN RIJN De :ommissie Ruimtelijke Ordening en i Stadsontwikkeling komt 13 januari I >m 19.30 uur in een openbare ver- ;adering bijeen in het gemeen to Op de agenda vier voorberei lingsbesluiten, die gelden voor een I ;ebied aan de Jongkindt Coninck- I itraat waar een uitbreiding van de Sonnebloemscliool gepland staat; 1 ?oor een terrein aan de van Eyck- itraat voor uitbreiding van de die- enkliniek; voor een terrein aan de 1 fongkindt Coninckstraat hoek Mar- ïixstraat voor uitbreiding van de ïuishoudschool Koningin Juliana en een voorbereidingsbesluit voor een gebied aan de Verlengde Mar- n ïixstraat. ALPHEN AAN DEN RIJN De to- s ïeelvereniging Mobiel voert dins- ;e lagavond het toneelstuk 'Zachtjes mimet de deuren' op. Het begint om isÖO.15 in zaal Nabij. RIJNSBURG Afgelopen zondag perkten de leden van de chr. Gere formeerde kerk in de Voorhof, om- fiat de kerk wordt geschilderd. 3öTwee zondagen zullen de diensten n de Voorhof gehouden worden op "ie normale tijden, 'sMorgens 9.30 vjuur en 's middags om 5 uur. Het n verenigingsleven vindt zijn normale eodoorgang in de zaal van de Chr. [Gereformeerde kerk aan de Oegst- .p geesterweg. ^BENTHUIZEN Maandagavond om acht uur vergadert de gemeen- b teraad van Benthuizen. Op de agenda staat onder anderen: voor dstel tot het ingebruik geven van zjeen stukje grond achter Polderpleim 1, voorstel tot wijziging van de verordening van rechten ten be- djhoeve van de keuringsdienst voor slachtdieren en vlees, aanvraag ex te art. 72 voor het opnieuw plaatsen i^van een fietsenberging bij de Chr. Halschool, voorstel tot verkoop van éeen stuk grond voor de bouw van ïieen oksterswoning, voorstel tot het i in behandeling nemen van een schrijven van de minister van bin- t)i nenlandse zaken over herziening van de grenzen van de gemeenten Benthuizen e»n Moerkapelle, ver koop van 24 vierkante meter grond voor uitbreiding van een winkel in De Korf. BENTHUIZEN De bewoners van Polderplein 1 en 3 willen op het stuk braakliggende grond achter huvi woning een peuterspeelplaats. De gemeente gaar daarmee accoord. De raad wordt voorgesteld hen een bedrag van 2.50' per jaar te laten betalen als erkenning van het recht van eigendom. BENTHUIZEN Door de storm van 2 april 1973 is de toen pas gebouwde fietsenberging die be hoorde bij de uitbreiding van de Chr. Halschool gesneuveld. De ge meente is niet voor stormschade verzekerd. Het schoolbestuur heeft de gemeente gevraagd om de kos ten onder 'uitbreiding van de school' te laten vallen. De raad wordt gevraagd daarmee accoord te gaan. BENTHUIZEN De kerkvoogdij van de Hervormde gemeente wil het kavelgrond naast Dorpsstraat 31 kopen voor de bouw van een kosterswoning. Het college van B. en W. stelt voor het 250 vierkante meter grote kavel te verkopen voor een prijs van 21.250. LISSE Door dë Vereniging 'The orie en Practijk' voor de Bollen streek wordt op dinsdag 14 febr. a.s. een studiemiddag gehouden in de aula van het Bloembollenlabora torium te Lisse. Om 2 uur wordt de middag geopend en zal ir. E. Dan- kert een inleiding houden over 'Voor en nadelen van een verplich te selectiekeuring bij tulpen'. Voorts zal er een forumdiscussie zijn over het onderwerp 'Mogelijk heden of onmogelijkheden om in de praktijk tot een verplichte selec tiekeuring voor tulpen te komen. In het forum zullen zitting hebben de heren ir. Dankert, kweekbedrijf Ropta, ir. H. van Os, B. K. D; ir. C. N. Silver, P.D.; ir. M. J. Hvink, P.D.; M. Bakker, R.T.V.D. Emme- loord; C. M. Segers, vereniging 'De Tulp'. NOORDWIJK De landelijke rij- vereniging en ponyclub 'De North- go-ruiters' bestaat 40 jaar. Dit jubi leum zal extra feestelijk worden gevierd op de traditionele ruitera- vond, die dit jaar op 17 januari in het Lido-theater zal worden gehou den. Leden van de vereniging zullen on der meer het toneelstuk 'O, die mannen!' en 'Veertig jaar Northgo- ruiters' opvoeren. Verder staat een groot ruiterbal op het programma, met medewerking van Pat Burns. De hoofdprijs van de verloting is deze keer geen veulen, maar een jaarling New Forest met papieren. In 1935 werd de rijvereniging opge- ric t door enkele enthousiaste rui ters, onder wie de huidige voorzit ter, de heer P. Barnhoorn. Thans bij de viering van het 40-jarig be staan zijn drie generaties van de familie Barnhoorn lid. In de loop der jaren werd de vereniging uitge breid met een ponyclub. 'De North- go-ruiters' telt in haar jubileumjaar ruim vijftig leden. VOORHOUT De sociale woning bouw in het plan Spoorlaan zal op 14 januari officieel zijn voltooid. Ir. N. Buijsert, lid van het college van Gedeputeerde Staten van de pro vincie Zuid-Holland zal er gele genheid daarvan naar Voorhout ko men om een grote lindeboom te komen planten. In anderhalf jaar tijd zijn in het plan Spoorlaan 118 woningen ge bouwd door het bouwfonds van Ne derlandse gemeenten in samenwer king met woningbouwvereniging 'Voorhout' en het gemeentebestuur. Er zijn 97 eengezonswoningen ge bouw voor verhuur door 'Voorhout' plus twintig bejaardenwoningen. Daarnaast zijn er 71 premiekoop woningen door het Bouwfonds ge bouwd. SCHEVENINGEN Visserljberlchten. Besommingen trawlers: SCH -27.060, SCH 10-15.075, SCH 250-18.600, SCH 323- 19.130. Besommingen 9 kustvlssers met tezamen 78.940. Noteringen per kg: tong g 8,84-9,20, gm 1046-1083, km 1070-1101. I 978-1012, II 904-951, tarbot I 1080-1125, II 794-822, III 529-570, IV 480-495, griet I 450-479, II 364-384. Per 40 kg: schol gm 440-55, m 54-65 ,kl 50-56, wijting gestr 54-65, dicht 45-55, schar 45-58, bot 16-19, kabeljauw m 110-124, I 105-120, II 100-118, III 84- 110. Per 00 kg: kabeljauw 270-30. Verwachte aanvoer voor maandag ca 8 trawlloggers en van de kust enige kot ters. LEIDERDORP Bij de houtvezel- verwerkende industrie Van der Zwan aan de Achthovenerweg in Leiderdorp brak zaterdag rond vijf uur door nog onbekende oorzaak brand uit. Personeel van het bedrijf had juist een vrachtwagen met houtspaanders gelost in een silo toen men daaruit een brandlucht rook. Even later vatte de silo vlam. Met eigen personeel begon men met blussen, na korte tijd geassis teerd door de Leiderdorpse brand weer. Door het snelle optreden kon het machinepark van de firma wor den gespaard. Het vuur in de hout vezelsilo was ver in de omtrek waarneembaar. Het nablussen nam enkele uren in beslag. Over de om vang van de schade is nog niets bekend. DEN HAAG Dat de poppen het beter zouden doen dan de dansers, aan wie enkele weken geleden het HOT ook ruimte schonk voor een scènische zesdaagse, was te ver wachten. Toch bleken er maar twee uitschieters: de verfijnde marionet ten van de Friese doorzetter Feike Boschma en de plastische poëzie van het Meppelse Figurentheater Triangel, waarin Henk en Ans ROTTERDAM Op 1 december 1974 waren er in het Rijnmondge bied 5421 woningen in aanbouw, dat is 2368 minder dan in het -voorgaande jaar. Van het aantal in aanbouw zijnde woningen zijn er 2059 (was 2814) woningwetwonin gen, 2371 (4043) gesubsidieerde particuliere woningen en 991 (932) ongesubsidieerde particuliere wo ningen. Driekwart van de woning wet-woningen en van de gesubsi dieerde particuliere huurwoningen (maandhuur beneden 425) is be stemd voor houders van een 'legiti matiebewijs woningzoekenden in Rijnmond'. De genoemde cijfers zijn afkomstig van het Openbaar Lichaam Rijnmond. Boerwinkel met marionetten, mas kers, stok- en handpoppen en zelfs met schimmen wonderen van be wegende sprookjes in hartverruk- kende décortjes en geraffineerd be licht. Het Drage Teatre uit Kopen hagen maakte er meer een happe ning van, met veel verkleedpartij tjes en dansante verbroederingen met het publiek. Teleurstellend was het Brugse Theater Uilenspiegel, dat o.a. van een Grieks drama een galmend scènisch declamatorium maakte. Dan was ue Amsterdammer Henk Abbing, die even vlot met IJzerdraad en oude kant als met raak getroffen doorsneemensjes werkte, heel wat aannemelijker. Dieptepunt werd Hinderik de Groot met zijn onsmakelijke pornopoppen en navenant taalgebruik. Geen mo ment schiep deze bretellenfetechist waarachtig miniatuurtheater en er zullen maar weinigen zijn geweest, die met dit blote gruwelwerk enig artistiek contact hebben gekregen Helemaal uit Spanje kwam Putxi- nel-Lis Claca met huizenhoge rid derverhalen en legenden, veelal ge speeld buiten de kast in de Japanse techniek. Wat betogend, maar zeker verdienstelijk en eerlijk bedoeld. Poppenfilms completeerden dit ze ker interessante fiestival. Die uit Oost-Europa waren natuurlijk weel de beste. F.D. DEN HAAG Voor de vierde ach tereenvolgende keer is in de Ca- rousselzaal van het Congresgebouw de Kijk-Doe-Idee-Dag gehouden, een programmabeurs voor nieuwe creatieve ideeën. De beurs is geor ganiseerd door de Provinciale Jeugd raad Zuid-Holland. Mevcouw Boesten, één van de beurspromo- tors, gaf aan wat de bedoeling van de Kijk-Doe-Idee-Dag is: 'De idee van deze beurs, die geen technie- kenbeurs wil zijn, is de leiders en leidsters in het jeugdwerk in al zijn gevarieerdheid nieuwe ideeën te la ten opdoen die zij dan weer later aan de hen toevertrouwde jeugd kunnen overdragen. Een beurs waar men met het meest eenvoudige materiaal de meest creatieve moge lijkheden weet te benutten'. De ge toonde activiteiten waren dan ook zoveel mogelijk afgestemd op het werken met kinderen. Er "waren teamspelen, filmvoorstellingen, mas kers- en poppenstands. Ook kon men er klankcollages maken en trucjes doen met fotografische middelen. In totaal waren er 75 stands en de organisatie hoopte, net als het vorige jaar, ruim 1500 bezoekers te krijgen. 'De Dwarskop', marionet van Henk Boerwinkel figurentheater Trian gel). NOORDWIJK Burgemeester en Wethouders hebben afwijzend be schikt op een verzoek van de Partij van de Arbeid om in Noordwijk ee*i collecte te houden ten behoeve van de socialistische partij in Portugal. De gronden van de afwijzing ko men overeen met die va nde colle ges in tal van andere gemeente, die ee« vergunning hebben geweigerd. Met de gevraagde collecte wordt geen charitatief of cultureel doel gediend, maar een politieke aktie. Wethouder C. van Duyn deelde me de, dat in het college over de afwij zing van het verzoek niet gelijklui dend werd gedacht. De minderheid stelde zich op het standpunt, dat de burgerij competent genoeg was om zelf te beslissen of zij al dan «Iet aan de door de Partij van de Ar beid georganiseerde collecte moet bijdragen. De jurisprudentie, die tot nog toe aan dergelijke collecten van een politieke partij goedkeuring ont hield, zou bij de beoordeling van het verzoek door het Noordwljkse college niet in het geding zijn ge weest. DEN HAAG Het Jeugd Tamboer- Pijpers en Majorettekorps Jong Fe deratieband C.J.V. Den Haag is door het Anjerfonds afd. 's Graven- hage ten behoeve van de aanschaf fing van instrumenten en uniform stukken een subsidie, groot 2000 toegewezen. De band viert dit jaar haar 15-Jarig bestaan. Dit lustrum wordt gevierd door het organiseren van het Districts Show-Concours van de Unie van Ned. Chr. Tam boer-Pijperkorpsen. Trompetter korpsen en Taboerkorpsen, afd. Zuid. Dit festival zal plaats vinden op zaterdag 14 juni op het sport veld van de Korfbalvereniging 'Re ady' aan de Escamplaan. Het ligt in de bedoeling deze dag 's avonds te besluiten met een optreden van de Haagse C.J.V.-korpsen op de Pro menade van de Strandboulevard in Scheveningen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3