Turken op bezoek in Almelose Noorderkerk i Gij sen ontslaat chef missie-instituut Uit de kerkbladen De Neus werd een virtuoos spektakel Hollands Binnenhuisje van dichter Bernlef Duitse socialist verlaat kerk Trouw K wartet Crematorium in Middelburg Vuurwerk en bierflesjes bij première van Led Zeppelin Geen werk voor pastor met niet-katholieke verkering Paus wil 'echte' dialoog het joden Een hervormde kardinaal Alfrink TROUW/KWARTET MAANDAG 13 JANUARI 1975 KERK/KUNST T2/Kfr Van een onzer verslaggevers ALMELO Een groep van vier Turkse trekarbeiders hebben de nieuwjaarsdienst en de daarop vol gende nieuwsjaarsreceptie meegemaakt in de Almelose Noorderkerk. Het initiatief daarvoor is uit gegaan van de Turkse moeftie (geestelijke)die ter gelegenheid van het offerfeest enkele weken in Almelo was. Hij vond het vreemd dat de Turkse trekarbeiders zo weinig wisten van de kerk, hoewel ze toch wonen in een land met vele kerken. De Turken hebben het contact met de Noorderkerkgemeente gewaar deerd en het ligt in de bedoeling de relatie verder uit te breiden. De commissie voor contact tussen trek arbeiders en de Nederlandse be volking in Almelo, een dertigtal Turken en Nederlanders onder voorzitterschap van de heer D. Slettenhaar heeft echter haar plan voor een leergang christendom-Is- lam moeten afgelasten. Er bleek daarvoor te weinig belangstelling. De heer Slettenhaar meent dat dit gebrek aan interesse komt door een tekort aan contact tussen de trek- ;karbeiders en de Nederlandse be volking. Hem was opgevallen dat de kennis bij de Nederlanders van de koran zeer gering is. De moslims weten daarentegen wel het een en ander, met name van het Oude Testament. Leergang De heer Slettenhaar, die voor het textielconcern Nijverdal-Ten Cate belast is met de werving en bege leiding van Turkse trekarbeiders in Almelo, deelde mee dat het ge meentebestuur van deze stad ruime medewerking verleent bij de op vang van de trekarbeiders. Ook binnen de plaatselijke kerken be staat de bereidheid tot samenwer king. De moslims hebben volgens hem wel belangstelling voor de kerk, maar kunnen aan die belang stelling nog weinig uiting geven. In Almelo staat de eerste Turkse moskee van ons land. Het gebouw wordt op 27 januari officieel geo pend door de minister van sociale zaken, drs. J. Boersma. De bouw van de moskee, die anderhalve ton heeft gekost, is mogelijk geworden onder meer na een huis-aan-huis- collecte in Almelo, die 10.000 gul den heeft opgebracht. De moskee kwam ook in aanmerking voor een rijkssubsidie uit dezelfde kas waar uit de overheid ook de kerkenbouw steunt. ROERMOND Bisschop Gijsen van Roermond heeft pater P. Helen cssr ontslagen als directeur van het diocesaan instituut voor internationale solidariteit (Divis Limburg) te Roermond. In plaats van Nelen is oud-missiebisschop dr. J. B. Theunissen (69) benoemd, die tevens de functie heeft ontvangen van 'vicaris missiewerk'. Pater Nelen heeft zijn ontslag ge- "Tcregen, nadat hij in een dagbladin terview kritiek geleverd had op en kele inzichten van bisschop Gijsen. Pater Nelen ontkent dat er in de kerk "heel duidelijke omschrijvin gen van wat de waarheid zou kun nen zijn' bestaan en dat 'de waar heid ginds (d.w.z. in landen, welke fleze waarheid nog niet kennen) gebracht moet worden om er ja of nee op te zeggen.' Voorts verwijt pater Nelen de bisschop dat deze .in zijn doen en laten vopr een stuk •het voortgaan van de openbaring finnen de mensen blokkeert.' ■Bisschop Gijsen heeft volgens het Communiqué dat de persdienst van •zijn bisdom heeft verspreid, na }ang overwegen en Intern overleg -geconcludeerd, dat dit diepgaand verschil van zich openbaring, kerk in missie-activiteit een goede sa menwerking ten zeerste bemoei lijkt, zo niet uitsluit. Voorzitter Jos. A. A. Schoenmakers van de pauselijke missiewerken in Den Haag is door het ontslag van pater Nelen verrast. Hij is er niet in gekend, hoewel zoiets tot dusver wel gebruikelijk was. Dr. Schoen makers was bijvoorbeeld wel uit voerig betrokken bij de benoeming .van een missie-secretaris in het Jjisdom Rotterdam. •Pater Nelen zelf vreest dat het dio- xesaan instituut dat hij tot dusver -leidde nu door de benoeming van mgr. Theunissen zijn eigenlijke taak heeft verloren. De Divls-raad, die op diocesaan missie-terrein een beleidvormende en uitvoerende taak had, is in de nieuwe opzet niet gekend. Over de toon van het in terview dat aanleiding was voor het ontslag heeft pater Nelen aan bis schop Gijsen aangeboden zich pu bliekelijk te excuseren. Pater Nelen zegt dat aan bisschop Gijsen de inzichten van de pater bekend wa ren. De bisschop heeft het werk van de Divisraad. aldus pater Ne len, twee jaar geladen goedgekeurd. Bezwaar heeft pater Nelen tegen de citaten, die bisschop Gijsen uit het interview heeft genomen en als re den voor ontslag in de ontslagbrief heeft neergelegd. Deze citaten zijn uit hun verband gerukt en komen op deze wijze extreem over. Pater Nelen ontkent nadrukkelijk dat evangelie en de formuleringen via KIEL Joachim Steffen, de voor zitter van de socialistische partij in Sleeswijk Holstein heeft de evange lische kerk verlaten uit protest te gen de zwakke steun, die de kerk verleend heeft aan bisschop Scharf -van Berlijn. 'Bisschop Kurt Scharf heeft een storm van kritiek gekregen nadat hij een bezoek gebracht had aan de anarchiste Ulrike Meinhof in de gevangenis. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. PostbU9 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Mldd. Bank (rek.nr. 69 73 60768). Gem.fllro X500. traditie en kerk voor hem maar bijzaak zouden zijn. 'Dat is mijn mening niet', aldus pater Nelen. Van een verslaggever MIDDELBURG Als de gemeente raad van Middelburg met het voor stel van b en w instemt krijgt Middelburg het eerste crematorium in Zeeland. Er bestond nogal wat weerstand tegen bouw van een cre matorium in Middelburg, maar b en w vinden dat de ontwikkeling (stij gende crematiecijfers) niet kan worden genegeerd. De voorberei dingen en de bouw zouden in ne gen maanden klaar kunnen zijn. ROTTERDAM Vuurwerk en bierflesjes begeleidden zaterdag avond in sportpaleis Ahoy in Rotterdam de wereldpremière van de nieuwe Led Zeppelin-show, voor het eerst sinds twee jaar weer op het podium. Een mislukte show en een falende organisatie, die niet opgewassen bleek (of welde zijn) tegen verschijnselen van een voetbal-oorlog. iemand frontaal getroffen door een bierflesje, dan bleef het bij ver baasde blikken van de orde hand havers. Een vraagteken ook bij de keuze van voorprogramma's. Waarom bij een groep als Led Zeppelin (heavy hard rock) een zanger, gitarist, die probeert een liedje over het vierja rige dochtertje van zijn broer te zingen in het voorprogramma? Naast de organisatie ging ook Led Zeppelin fout. Een slecht afgestelde en soms irritant vervormende ge luidstoren waren daar schuldig aan. Een solo van drummer John Bon ham ging zo de mist in. Muzikaal gezien zit de groep trouwens ook op een dood spoor. Het vele nieuwe werk dat over de ongeveer zeven duizend toehoorders werd uitgestort had niets nieuws naast het oude patroon: bleef zelfs onder bij het niveau van een klassieker als 'Stairway to heaven', dat met Jimmy Page op twaalf-snarige gi taar en vooral John Paul Jones achter 'orkest' (mellow drum en orgel) nog even een opleving was. Verder moeten we dit eerste pop concert in 1975 maar snel vergeten. G. Groeneweg Nu is het gooien van bierflesjes niet nieuw bij dit soort concerten in 'Ahoy, maar wanneer een orga nisatie-bureau, dat weet en kan verwachten dat een groep als Led Zeppelin ook agressief publiek trekt, moet toch eens worden over wogen daar rekening mee te hou den. Een ingehuurde vechtclub om het podium te beschermen zou zich dan niet alleen bezig moeten hou den met het letterlijk teruggooien van enthousiastelingen die van de ring, via de wielerbaan, de arena trachten te bereiken. Dit legertje - bij elk concert In 'Ahoy plegen enkele tientallen figuren met een oranje band om de arm de arena te verdedigen - werkt alleen maar agressief gedrag bij het publiek in de hand. Maar gebeuren er dan zaken als het afsteken van voetzoekers, richting arena, donderslagen en het werpen van volle bierflesjes in de richting van de frontrijen, dan staat dat legertje met de handen in de zak ken. Iemand die 'zijn' favorieten even van voor het podium met zijn instamatic wil fotograferen, werd met geweld opzij gezet, maar werd Pastor Gerard Huisman ARNHEM De 28-jarige pastor Gerard Huisman zal niet worden benoemd tot pastor bij de paro chie van Westervoort en Duiven: hij heeft verkering met een niet-katholiek meisje. Kardinaal Alfrink en de paro chianen in Westervoort vinden dat achteraf bezien toch een griezelige zaak dat de aanvanke lijk toegezegde benoeming niet doorging. Gerard Huisman kwam drie maanden geleden na zijn theolo gische studie in Utrecht de pas torie in Westervoort versterken. Gezien de aard van zijn werk in de opbouwsfeer zou hij ook in Westervoort worden benoemd na zijn officiële stagetijd. Bij die afspraak waren de trouwplannen van Huisman ook bepraat: nie mand die bezwaar had, want de pastor is geen priester met de daarbijbehorende wijding. 'Ik heb ze toen niet verteld dat zijn niet katholiek was. In die tijd vond ik de verhouding ei genlijk veel te losvast om er iets van te zeggen.' Hoe het bericht ooit in Utrecht kwam weet Gerard Huisman niet. In elk geval is de situatie duidelijk: de katholieke kerk is er nog niet aan toe dat een pastor trouwt met een meisje van een ander geloof. 'Het is te vroeg in de ontwikkeling van de katholieke kerk over een jaar of vijf zou het misschien makkelijk kunnen worden geaccepteerd', aldus pastoraal teamleider M. G. van het Erve. De zaken liggen in 1975 anders: men is er nog maar nauwelijks aan gewend dat er getrouwde pastores zijn. 'We wil len dat proces niet extra be moeilijken door een huwelijk met een niet-katholiek. Overigens betekent dit alles niet dat Gerard Huisman voor zijn huwelijk niet de zegen van de kerk heeft. 'Alleen zal ik wel ander werk moeten zoeken, zoals bijvoorbeeld in het bedrijfspas- toraat' Een meer indirecte vorm, waarbij je niet zozeer in aanra king komt met vaders en moe ders en kinderen. Jammer, erg teleurstellend, ik had juist dit werk erg graag gedaan', aldus Huisman. 'Jammer ook omdat ik echt een wat moediger beleid had verwacht van het bisdom.' Aan de afwijzing is wel uitge breid overleg voorafgegaan. Zelfs de dominee heeft zijn oordeel gegeven, en zelfs hij was bang dat het niet goed zou vallen. ROME Paus Paulus heeft de leiders van de joden dit weekeinde verzekerd dat hij wil dat er een 'echte dialoog' op gang komt tussen het jodendom en het christendom. De paus heeft dit gezegd in een speciale ontvangst voor het comité voor het contact tussen de katho- Volgende maand treedt ds. M. Groenenberg, omdat hij 70 jaar is geworden, af als voorzitter van het college visitatoren-generaal van de hervormde kerk. In het orgaan van de confessionele vereniging Her vormd Weekblad schrijft ds. S. Kooistra (sinds vandaag te Menal- dum) over hem: Als ik aan ds Groenenberg denk. begin ik nog iets te zien in het celibaat, dat je al je liefde geeft aan de Kerk. Want dat heeft ds. Groenenberg gedaan. Hij heeft het gedaan, omdat hij den Heer lief heeft. Hij is als het ware met de Kerk getrouwd. Gezien zijn keuze voor het celibaat had hij ook rooms geestelijke geweest kunnen zijn. Als hij rooms-katholiek was geweest, was hij vast aartsbisschop van Utrecht geworden, hoe voortreffe lijk kardinaal Alfrink ook moge zijn. Want ds. Groenenberg is een wijs man. Hij kent de Hervormde Kerk en de gehele Kerk in Neder land als weinigen. Zijn adviezen in de synode en in het breed modera- men, waar ik hem meemaakte, wa ren meestal juist. En op het gebied van de kerkvisitatie heeft hij veel gedaan, wat wegens het vertrouwe lijke karakter van het werk niet naar buiten komt. Ds. Groenenberg heeft duidelijk het belang van héél de Kerk op het oog. Daarvoor is hij een uitgesproken Hoedemakeriaan, veel meer dan vele leden van de Confessionele vereniging. In ieder geval meer dan ik, die van huis uit niet vrij ben van 'Kuyperiaanse smetten'. Met deze twee foto's typeert De Pionier, het blad van de Parousiazending, de komst van het christendom in het binnenland van West-Irian. Van krijger naar evangelist, ofwel van neusring naar balpen. Onzakelijk Prof. dr. Herman Ridderbos gaat in het Gereformeerd Weekblad (uitga ve Kok) in op het 'Beroep op kerk leden', dat zestig gereformeerden deden in de zaak-Wiersinga. Uit zijn (lange) artikel het volgende fragment: Het teleurstellende en (voor mijn be sef) onzakelijke in dit alles is nu echter, dat de ondertekenaars er met geen woord op ingaan of de synode soms ook gelijk zou kunnen hebben als zij oordeelt, dat hetgeen dr. W. als de Inhoud van de leer der verzoening ontkent tot de es sentie van de christelijke belijdenis behoort; er óók met geen woord op ingaan, of Juist deze ontkenning en bestrijding, de eenheid en de toe komst van de kerk niet in gevaar zouden moeten brengen, omdat zij niet alleen scherpe en moeilijk te onderdrukken reacties in de kerk moeten oproepen, maar ook met terdaad, zoals de synode het heeft uitgedrukt, te kort doen aan de rechte prediking van het evangelie. Over dat alles rept de oproep met geen woord! Maar als de synode daarin eens gelijk zou hebben en heeft zij dat soms niet? hoe kunnen de ondertekenaars aan deze vraag dan zo volstrekt voorbij gaan? Is dat hun zaak dan soms niet (in hun streven en verlangen naar de op de toekomst en de vragen van de tijd gerichte kerk) en behoeft dat dan soms hun zorg niet te zijn? Zij schrijven wel ergens, dat de verzoening een onbeschrijfelijk mysterie is en dat alle pogingen om dit mysterie op formule te brengen onvolkomen blijven. Accoord. Maar wat ik met mijn beperkt verstand niet begrijp is, dat zovele scherp zinnige lieden, als dit elitaire gezel schap van ondertekenaars bevat, niet inzien, dat zij hiermee niet de synode, maar juist dr. Wiersinga treffen. Want wie verengt en be perkt nu eigenlijk het mysterie, de synode of dr. W.? De synode heeft tot dr. W. gezegd: wat gij, dr. W., van het mysterie hebt menen te verstaan zullen wij niet tegenspre ken. Wij stemmen er zelfs mee in. Maar wat wij op u tegen hebben is, dat in uw visie geen ruimte is voor dat andere grootse facet, dat Chris tus niet alleen door, maar ook plaatsvervangend vóór onze zonden is gestorven en dat gij aldus meent te mceten bestrijden, wat voor an deren en voor ons de grond en het fundament van onze zaligheid is. Zó staan de zaken en dét is in dit hele geding (één van) de grote zorg (en) van de synode. Maar zoals gezegd het behoort ken nelijk niet tot de zorgen, die de zestig zich maken. Het raakt hen althans niet zo, dat ze er één woord aan wijden. En dat is niet alleen Volleybal Kent u de springprocessie van Ech- ternach? Drie passen vooruit en twee passen achteruit. Zo schiet je toch wel op, ook al is het gering, gemeten aan de hoeveelheid ge spendeerde energie. De oecumene heeft soms wel iets van zo'n springprocessie. Toch zou de klacht over het trage tempo wel eens kun nen doen vergeten, wat al samen gedaan wordt: gezinsverzorging, zo- merwerk, bejaardenomroep, via kerk-telefoon, krantenrubriek, schoolcatechisatie, interkerkelijk vredesberaad (in oprichting), win tergesprekken, gesprekskringen, Kom over de Brug-actie, etc. Thans gaan zowaar pastoors en dominees al samen volleyballen in de volley balcompetitie van het eiland. On der de naam Pado. Dat kan nog: volleyballen. Eerst waren we met zijn twaalven, toen met z'n elven en nu met z'n negenen (het lijkt wel het lied van de tien kleine nikkertjes!); daar zit nog een vol- leybalgroep in. De resultaten tot nu toe nog niet denderend. Individua listen of solisten als ze zijn moeten pastors en dominees nog leren sa menspelen. ook kennen ze de re gels nog niet zo goed en.ze slaan te hard.Op dinsdagavonden kunt dat allemaal zien. n~3 door R. N. Degens SCHEVENINGEN De opera 'De neus' die Dimitri Sjostakowil in de jaren 1927-28 componeerde, was nog nooit in Nederland gevoerd. In de Sowjet-Unie verdween het stuk na één opvoeri trouwens ook van het toneel, en pas de laatste tijd komt er we belangstelling voor. Het 'Staatstheater am Gartnerplatz' uit Mü chen heeft dit werk op zijn repertoire en geeft er enkele voorsti lingen van in de serie 'Muziektheater 20e eeuw' van de Nederlai se Operastichting. Zaterdagavond werd de eerste uit voering in het Schevenings Circus theater gegeven; vanavond (maan dag) en morgenavond kan men het in de Amsterdamse Schouwburg zien en horen. En dan misschien met mij constateren dat het wel interessant was om er eens kennis van te nemen, maar dat het hierna nooit meer hoeft. Om 'De Neus' in het totale oeuvre van SjostakowitsJ te 'plaatsen' zou je de hele vroege ontwikkelingsge schiedenis van deze componist, de cultureel-po-litleke situatie van de Sowjet-Unie in de Jaren twintig, en de weerslag daarvan in de latere werken van Sjostakowitsj moeten volgen en analyseren. Overtuigend Eén van de gevolgtrekkingen daar uit zou kunnen zijn, dat 'De Neus' een overtuigend en provocerend bewijs was van Sjostakowitsj' mu zikale begaafdheid, dat naar een ontwikkeling wees die zich om welke reden dan ook niet heeft doorgezet. Los daarvan en op zich zelf beschouwd blijft het een on verteerbaar en ongrijpbaar stuk muziektheater waarvan de prikke lende sociale kritiek niet meer voelbaar is en waarin het navolgen van de destijds in West-Europa druk beoefende vooruitstrevende muziekstijlen duidelijk-hoorbaar is. Waarbij ik dan haastig wil aante kenen, dat het ook een verbluffend bewijs is van het gemak waarmee deze componist op zijn eenentwin tigste jaar een zo ongebreidelde muzikale fantasie in een goed geor ganiseerde partituur wist te note ren. Zonder daarbij overigens reke ning te houden met en bijna ono verkomelijke moeilijkheden waar mee hij de uitvoerenden opscheep te. Maar ook zonder er zich om te bekommeren of toekomstige toe hoorders iets zouden begrijpen van het libretto dat hij, in samenwer king met zijn tekstdichter Preis, niet alleen uit Gogol's novelle 'De Neus', maar ook uit o.a. Dode zie len, Dagboek van een gek' en D< tojewski's 'Karamazofsamenraap - Met de bijna zeventig ham lende personen die daarin voort - men is het niet verwonderlijk d er in een speeltijd van nog ge anderhalf uur geen enkele karak risering of typering mogelijk is. Dol verhaal Het dolle verhaal van de advoké; wiens neus bij het scheren verloi ging, en de opschudding die dat de stad verwekte totdat het dl'] tenslotte weer op zijn oude plai1 zat, wordt overwoekerd door t< voegingen en was voor Sjostal witsj kennelijk alleen maar aanl ding om ook een door vocale instrumentale effecten overwoek de muziek te schrijven. De enscènering waarin het gez* schap uit München deze opa brengt, doet er nog een schejj bovenop. Regisseur Herlischka decorbouwer Barth hebben een tuoos spektakel op het toneel g< waaraan wagonladingen costui en decors te pas komen, alles dend en schuivend met metersh< stellages, met rolland materieel brandweer en politie, onder pro( ceren belichting met schijnwe: recht de zaal in en veel flikkerlii en hordes op- en afdravende gende en schreeuwende me: Zodat je af en toe met verbazl constateert dat het allemaal hofo baar klopt. Al blijft het ook mer< deels onverstaanbaar. En in de kestbak houdt dirigent Peter de verbindingsdraden tussen tumultueuze toneelgebeuren en orkestmusici strak in de hand, dat ook alle illustratieve effecl die Sjostakowitsj bedacht, pi op tijd komen. Dacht u dat ik nog een paar mei werkenden zou noemen? Ik heb zicht- en hoorbaren geteld, hopel goed. Het waren er 64. U moet maar gaan kijken en luisteren, is voor een keer toch wel de mo< waard. lieke kerk en het jodendom, dat vorige week in Rome heeft verga derd. 'We spreken hier de oprechte wens uit, dat er een echte dialoog komt op een manier die aangepast is aan onze tijd en dus voorbij gaat aan het beperkste gebied van slechts speculatieve en verstandelijke uit- wissellng', aldus de 77-jarige paus. het onzakelijke, maar voor mijn besef ook het min of meer verbijs terende in deze oproep. Hoe denken zij toch te kunnen voorbijgaan aan hetgeen voor anderen niet alleen het hart van 'de kwestie', maar bovenal van de religie is. En hoe denken zij ons een kerk van de toekomst aan te prijzen, die wel onverwijld en krachtig positie moet kiezen tegen de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika, maar die t.a.v. fun damentele verschillen over haar ei gen belijdenis géén uitspraken mag doen, zolang de theologische dis cussie nog niet is uitgepraat. Hier ligt ergens een kortsluiting in de oproep van de 60, die ik als pijnlijk ervaar, omdat ze voor mijn besef aan de aard en aan de prioriteiten van het geloof op een ingrijpende wijze te kort doet. Tenslotte dit bericht uit Hervormd en doopsgezind Texel: door W. Wielek Berg Het nieuwe stuk van J. Bernlef 'In Verwachting', dat in de Ha£ lemse Toneelschuur wordt gespeeld, is puur natuur. Zozeer, di de mensen er eigenlijk ook echt, uitvoerig in zouden moeten eetF la Xavier Kroetz, de man van het nieuwe Duitse naturalism^ Het feit dat ze een halve hap toneel-bik naar binnen raffelfe stoort. Maar dat is dan ook de enige storing. Verder gaat het f lemaal van een leien dakje. 'In verwachting' heeft een enigs zins ongewone voorgeschiedenis (al is Bernlef in 'Sterf de moord' op vergelijkbare wijze te werk ge gaan). In de laatste maanden van het seizoen 1973-1974 improviseer den Karin Killian, Polio Hamburger en Frank Koppers, acteurs van to neelgroep 'Centrum' op thema's die Bernlef hun aangaf. Uit het aldus verkregen materiaal smeedde hij zijn stuk. Die improvisatie is er niet aan af te horen, 'In Verwach ting' vormt een gesloten geheel. Trudy de Jong, die niet aan de voorbereiding had deelgenomen, kon dan ook zonder bezwaar de rol van de zieke Karin Killian overne men. Zij komt van de drie figuren zelfs het sterkste over. Wat Bernlef ons voorschotelt is een typisch Hollands binnenhuisje en in zijn vergaande realisme sluit hij aan op onze belangrijkste literaire traditie. Drie mensen Drie mensen brengen een stukje van hun leven op het toneel: Anna, haar man Paul en haar vader Kees. De jonge vrouw is in verwachting en de inwoning in het ouderlijk huis gaat knellen. Daarom wordt vader naar het souterrain verban nen, met de televisie, de foto's van vroeger, de drank en zijn herinne ringen aan een leven van opstandi ge dienstbaarheid als particulier chauffeur, met een vrouw die wei nig zei en tenslotte zwijgend stierf. Later wordt hem ook een babyfoon in de maag gesplitst, dan kunnen die daar boven toezicht op hem uitoefenen, maar dat is de dochter, die haar ogenblikken van tedere weemoedigheid kent, toch te gortig. Ze krijgt er zelfr. ruzie over met haar man, een drukdoenerig door- drijvertje, die bezig is een boot te bouwen 'waarmee ze toch nooit verder komen dan de Nieuwe Meer'. Anna,de spil van het stuk, de enige die echt van iets 'in verwach ting' is, wordt haast onmerkbaar in een hoek gedreven. Ze heeft nog een paar opflikkeringen van daden drang, ze zegt dat ze wil gaan werken, ze koopt een paar onmoge lijke glitterschoenen met hoge hak ken, maar het is allemaal loos alarm. Ze gaat ongetwijfeld haar moeder achterna. Alleen is haar man een stuk achterbakser en vo zer dan haar vader, ook al brengt die zijn dagen door in een roes van heid houdt. Frans Koppers in Bernlefs verwachting'. lLe door de drank opgepepte herinP1 ringen. (Al Er zijn geen grote emotiónele nes in het stuk, van enigej vormvernieuwing is al helml geen sprake. Men kan het realisj20 zelfs nauwelijks 'neo' noemen, is allemaal wat afgedempt, het kj belt voorzichtigjes voort. 'Doe mj gewoon, dan doe je al gek gene zou het motto kunnen zijn, pree het tegendeel van Lodewijk Boer's furieuze, sterk lichamelij 'Family.' De mensen in 'In wachting' raken elkaar alleen aan, als daar een zakelijke rei voor is. Aan het eind is er weinig ver£* derd, alleen is de vader wat dieC weggezonken in de alcohol en AflB] in haar vrouwenrol. In zijn !°r perktheid is het heel zuiver, bdte end ook, met als hoogtepunt N monoloog van de vader in het sip1 terrain over het sterven van ss®e vrouw. I Er wordt uitstekend gespeeld, d< alle drie personen, vooral d| Frank Koppers als de vader Trudy de Jong als Anna. Zij h< het bijzonder moeilijk, omdat hi schaarse tekst zoveel aanvulling hoeft. Geen van de drie neemt woord in de mond dat niet levei|?e echt is, dat maakt het spelen tuur lijk licht. Mooi toneel, voor van onpretentieuze, uiterste sol I

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2