Amerika wil YF-16 Roda JC vloert Feyenoord: 1-0 Russen in de ruimte Maximum van 100 km blijft voorlopig Jongens stichten brand: grote schade in gesticht In deze krant VAN DER VELDE Jnka in Emmen erkort werktijd oor 2.800 man reer staking bij ansportbedrijf Bergen op Zoom franco nog Spanje ogezegd Straaljager-keuze van Pentagon van groot belang voor Nederland Na razzia nog 38 Chinezen vastgehouden Europa's favoriet Cobra nu kansloos Lucifers gebruikt bij inbraak in snoepwinkel Vergiftigde opium in Eindhoven nog zoek Luns: elk bedreigd land overweegt geweld Inlichtingendienst Nieuwe Leiclse Column! IHRISTEUJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING enstraat 37 Postbus 76 Telefoon 071-31441 ..Stantvastich is gheblsven mijn hert in teghenspoet t c. u J AiM O AKI 1975 55ste jaargang no. 239 leiden: zoecenwoudseweg?3 cel: 69322 wassenaar CITROËN^ v. z .v. n ijeveldtstr 372 tel19221 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 13,00 per maand, per kwartaal 39,00 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur tvajl "fTRECHT Enka Kunstvezelpro- iktiebedrijf in Emmen (onderdeel in Akzo) heeft voor een periode in zes weken werktijdverkorting ingevraagd voor 2800 man perso- >el. De vakbonden gaan met de •rktijdverkorting akkoord, heeft strictbestuurder J. Rijnhart mee- deeld. november en december kreeg ïka in Emmen (evenals enkele dere Enka-vestigingen elders in t land) ook al werktijdverkor- ig. Toen ging het (allebei de ren) in Emmen om honderd Dat men nu voor de derde er werktijdverkorting heeft moe rt aanvragen en dan nog wel op el grotere schaal vindt zijn oor- ak in het feit dat de voorraden jven groeien, aldus Rijnhart. En t terwijl de afzet op de kunstve- Imarkt stagneert, ilgens de heer Rijnhart is het paald niet uitgesloten dat men or nog een periode van zes we- n werktijdverkorting aan zal jeten vragen. Volgens hem wil m de werktijdverkorting volgen- week al laten Ingaan. IRGEN OP ZOOM De ver- ersbonden van NKV, NW en IV heben gistermiddag opnieuw staking uitgeroepen bij het in- nationale transportbedrijf Meeus Bergen op Zoom. De bonden len onder meer dat Meeus de tslagaanvrage intrekt voor zeven auffeurs. Volgens districtsbe- lurder J. Bevers van het NKV n dat juist de mensen die voor- ïgestaan hebben bij de staking, op 8 december bij het bedrijf brak. vorige staking ging over invoe- g van de CAO, per 1 januari, t inmiddels is gebeurd. De direc- besloot toen de chauffeurs die 1 aan het werk gegaan waren extradag (52 gulden) uit te ;alen. De bonden willen dat ook jenen die staakten nu die 52 den krijgen. Volgens de directie de ontslagaanvrage een gevolg i werkvermindering. DRID (Reuter) Volgens de aanse premier Carlos Arias Na- pro is de 82-jarige generaal Fran- .nog steeds de baas in Spanje. In i vraaggesprek zei de premier: uitzonderlijke en fabuleuze per- plijkheid van de caudillo (Fran- maakt iedereen afhankelijk van ri bestaan, wat van onschatbare arde is, niet alleen voor Spanje, ar voor de gehele wereld'. Pre- r Arias zei dat de gezondheid Franco zo goed is als van een (n van 82 jaar maar verwacht worden. Bij kabinetsvergader- jen heeft hij de zaak nog volle- in handen en hij corrigeert jtk zijn ministers. rol van luis in de pels van de Tnister is voor de academische jd te vernederend. Prof. dr. G. Brenninkmeyer Opklaringen r i Vandaag: Op de meeste plaat- sen droog met opklaringen, i Matige tot krachtige, aan de it kust tijdelijk harde wind uit r zuid tot z.w. Maxima tempera turen rond acht graden. Morgen en overmorgen: Aan- y houdend wisselvallig en maxi ma temperaturen omstreeks acht graden, eMorgen zon op: 08.43 onder: 16.56 maan op: 09.14 onder: 19.34 "Hptheidsactie kettisten PTT Hl,, Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Westerterp (verkeer en waterstaat) is van plan, onbemande camera's langs de snel wegen te laten installeren die over treders van de maximumsnelheid re gistreren. Zodra proemen met derge lijke camera's blijken te voldoen, wordt de nieuwe apparatuur op grote schaal ingevoerd. De minister zei dit zaterdagmiddag in een uitzending van het radioprogramma van de VARA 'De Rooie Haan'. Minister Westerterp deelde mee dat hij niet van plan is, de maximumsnelheid op de snel wegen te verhogen zolang hij nog niet de volstrekste zeker heid heeft dat de controle op de naleving goed is. De minister streeft harmonisa tie van de maximumsnelheden met buurlanden na, maar hij voegde daaraan toe dat een snelheidslimiet van 130 kilome ter per uur in ons land er niet inzit, omdat de Nederlandse snelwegen meer op- en afritten hebben dan bijvoorbeeld de Franse. Westerterp zei dat men niet moet denken dat de naleving van de maximumsnelhedpn op dit moment niet zou worden gecontroleerd. De afgelopen maanden zijn elf- tot veertien honderd processen-verbaal op gemaakt. Bestaande meetappa ratuur op de grote wegen heeft uitgewezen dat 85 procent van de automobilisten zich 'min of meer' aan de maximumsnel heid van honderd kilometer per uur houdt. Niet meer dan vijftien procent rijdt harder dan 110 kilometer. Zie ook pag T3/K5 Op de foto hiernaast een exclusieve opname van de éénmotorige YF-16, die wordt aangeduid als winnaar van 'het wapencontract van de eeuw'. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het staat vast dat de Amerikaan se minister van Defensie, James R. Schlesinger, binnen enkele dagen (misschien al vandaag) be kend zal maken dat de één-motorige YF-16-jager- bommenwerper verkozen is als het nieuwe gevechts vliegtuig voor de Amerikaanse luchtmacht. Hiermee lijkt een bijna drie jaar oude strijd beslecht, die begon in april 1972 toen op kosten van het Pentagon twee concurrerende nieu we proefvliegtulgen in ontwikkeling werden genomen: de YF-16, waar- De kantim: van Beukenrode na de brand. Politie voorkomt strijd met vuurwapens Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De politie van de Vreemdelingendienst in Amsterdam zal zich vandaag bezig houden met de 38 Chinezen, die nog in arrest zitten. De maakten deel uit van een groep van zestig Chinezen, die de Amsterdamse politie vrijdagnacht aanhield na een inval in de Chine se nachtsociëteit Chung-Kiu aan de Zeedijk. De Chinezen behoren tot elkaar vijandige groeperingen uit Hong kong en Singapore. Inzet van hun strijd is de hegemonie over de gok huizen terwijl ook de heerschappij In de heroinehandel een rol speelt. De razzia werd door een groot aantal agenten uitgevoerd, nadat de poli tie een anonieme tip had gekregen, dat de beide groeperingen van plan waren de strijd om de macht in de Chinese onderwereld met vuurwa pens uit te vechten. Toen rechercheurs tot de inval overgingen, namen de binnen aan wezige Chinezen hals over kop de vlucht naar de achterzijde van het pland, maar daar ving de politie hen op en bracht hen bijeen op een kinderspeelplaats. In het don ker wierpen de Chinezen hun wa- pand, maar dar ving de politie negen pistolen en revolvers op de Na verhoor vrijdagnacht werden van de zest gearresteerde Chinezen er 22 vrijgelaten. De overige 38 zijn overgeleverd aan de Vreemdelin gendienst omdat hun papieren niet -in orde zijn en ze illegaal in ons land verblijven. Volgens de politie is de brand ge sticht door twee vieertienjarige pu pillen van 'Valkenheide.' De twee jongens waren 's nachts om twee uur uit hun bed gekropen om in te breken in de in het hoofdgebouw gevestigde snoepwinkel. In de win kel sprong het tweetal nogal slordig om met lucifers. Toen een begin van brand ontstond, durfden de twee jongens niemand te waar schuwen, vermoedelijk uit angst dat zou worden ontdekt dat ze op het inbrekerspad waren geweest. Pas twee uur later ontdekte een broeder, die in een van de vleugels van het hoofdgebouw sliep, dat dit gebouw in brand stond. De brand weerkorpsen van Maarn en Leer- sum wisten te voorkomen dat het vuur oversloeg naar de zijvleugels. Doorn Zondagmiddag heeft een korte felle brand het recreatiegebouw annex kantine van het r.k. observatiecen trum Beukenrode in Doorn in de as gelegd. Het gebouw was uit hout opgetrokken. De brandweer was het vuur vrij spoedig meester, maar kon niet voorkomen dat gebouw en inventaris in vlammen opgingen. De schade is nog niet bekend, maar KERKRADE Roda JC heeft Feyenoords zo florissante titel- uitzichten een geduchte knauw gegeven. De Limburgers won nen gisteren voor eigen uitzin nig publiek het treffen tegen landskampioen met 1-0. Kort voor het einde maakte Stanley Bish (op de foto juicht hij na afloop samen met Dick Nan- ninga) de enige treffer na en kele misverstanden in de Rot terdamse defensie. Door die nederlaag heeft Feyenoord weer een verlies- punt meer dan PSV, ook al leverden de Eindhovenaren dan ook al geen glanzende prestatie. Een zeer verdedigend ingesteld MVV haalde uit Eind hoven een gelijkspel weg: 1-1. Meest profiterende ploeg in de buurt van de top was Ajax dat bij Excelsior met 1-2 won. Het schaatsseizoen kwam in Assen goed op gang met de nationale titelstrijd. Kampioe nen werden Sippie Tihchelaar (foto) bij de dames, Harm Kuipers bij de heren en Eppie Bleker bij de sprinters. van binnenkort 650 exemplaren worden besteld door de Amerikaan se luchtmacht en de twee-motorige YF-17, die nu gedoemd lijkt een museumstuk te worden. Voor Nederland is de beslissing van minister Schlesinger van groot be lang, omdat ons land tezamen met België, Noorwegen en Denemar ken nog dit jaar zal overgaan tot aanschaffing van 102 supersone jager-bommenwerpers. Nu de RF-17 bijgenaamd 'Cobra' en vervaardigd door de Californische firma Northtrop, kansloos is, gaat de keus voor Nederland tussen de YF-16 van de Texaanse firma Northtrop en twee Europese toe stellen. Dit zijn de Mariage F1 met M-53-motor van de Franse firma Dassault en de Saab JA 37 Viggen- Eurofighter uit Zweden. Het lijkt Van een onzer verslaggevers UTRECHT/DOORN Het opvoedingsgesticht voor jongens „Val kenheide" in Maarsbergen is in de nacht van vrijdag op zaterdag gedeeltelijk door brand verwoest. Het hoofdgebouw van het com plex werd volledig in de as gelegd. De twee zijvleugels bleven ge spaard. Niemand raakte gewond. De schade wordt geraamd op on geveer driekwart miljoen gulden. loopt zeker in de tienduizenden guldens. De politie van Doom heeft vier pupillen van de observatiecentrum aangehouden, die van de brand stichting worden verdacht. Volgens de leiding gedroegen deze pupillen zich al enige tijd zeer agressief. Van een verslaggever EINDHOVEN De 134 potjes met opium vermengd met vergif, die in Eindhoven zijn ontvreemd, zijn nog steeds niet terecht. Het groot scheepse onderzoek van de Elndho- vense gemeentepolitie heeft nog geen resultaat opgeleverd. Een woordvoerder van de politie zei te verwachten, dat de Inbrekers de pbtjes wel ergens zullen achterla ten. 'Door de vele publikaties zal het wel tot hen zijn doorgedrongen, dat de stoffen in kwestie levensge vaarlijk zijn. Ik hoop alleen, dat we de vergiftigde opium, als deze in derdaad ergens wordt achtergela ten, snel zullen terugvinden', aldus deze politiewoordvoerder. Het ruimtestation Saljoet 4 is sinds gisteren bemand door overste Alexei Goebarew (links) en boordwerktuigkundige Georgy Gretsj- ko. Beiden zijn 43 jaar. Zij waren zaterdag gelanceerd met de So- joez 17. Op het programma staat onderzoek van de ruimte, de at mosfeer, het aardoppervlak en het beproeven van nieuwe appara tuur. trokken van de duidelijke voorkeur die in Europa zou bestaan voor de YF-17 'Cobra'; een machtsstrijd tussen Pentagon en het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse ZIE VERDER PAG. T3/K5 uitgesloten dat Nederland op eigen houtje in zee zal gaan met North trop, hoewel de Cobra algemeen werd beschouwd als favoriet van de Koninklijke Luchtmacht. De kan sen van de Cobra werden te hoger geacht, aangezien Northtrop een belang van twintig procent bezit in Fokker/VFW. Volgens welingelichte bron werd de keuze van de YF-16 afgelopen za terdag, voorbarig in het nieuws ge bracht door enkele Texaanse sena toren die een hard gevecht hebben geleverd ten gunste van de noodlij dende vliegtuig-divisie van General Dynamics te Fort Worth, in Texas. In deze, aan de Amerikaanse staat toebehorende fabriek, werken thans nog maar 6.700 personen, vergele ken met dertigduizend werknemers die er vijf jaar geleden hun brood verdienden. Inmiddels zijn Californische sena toren een tegenactie begonnen, met de bedoeling de YF-17 alsnog aan gewezen te krijgen. Eén hunner, Alan Cranston, deed zaterdagavond een beroep op president Ford, op dat deze zich tijdig zou bezinnen op de gevolgen van de Amerikaanse beslissing met het oog op de ex portmarkt. 'Contract van de eeuw' Zoals bekend willen Nederland en de drie overige Europese NAVO- lidstaten, die op zoek zijn naar een vervanger van de twaalf jaar oude Starflghter als ruggegraat van hun luchtverdediging, in eerste aanleg 350 toestellen kopen. Maar deze be stellingen kunnen spoedig worden gevolgd door orders uit West-Duits- land, Israël en Perzië. De komende twintig jaar kunnen wellicht drie duizend exemplaren van het win nende Amerikaanse type (de YF- 16) worden verkocht naar tiental len landen. Daarom spreekt men van het 'wapencontract van de eeuw'. Volgens een verdeelsleutel, waarover nog wordt onderhandeld, mogen de vier Europese landen, waaronder Nederland, meebouwen aan alle serie-exemplaren van het Amerikaanse type, zowel de toestel len voor eigen en Amerikaanse luchtmacht, als de machines voor export naar derde landen. Een Europese woordvoerder van Northtrop in Londen heeft zaterdag de 'nederlaag' van zijn firma beves tigd. Volgens hem heeft het Penta gon zich ten onrechte niets aange- De Northrop YF-17 (Cobra), het tweemotorige vliegtuig, dat niet in massaproduktie zal worden genomen. BRUSSEL (UPI) Joseph Luns. de secretaris-generaal van de NAVO meent dat 'elk land zich v/erkelijk in zijn bestaan bedreigd voelt het gebruik van geweld overweegt. Dit geldt niet alleen voor Europese sta ten maar ook voor Arabische lan den of de Sowjet-Unie. Daarmee reageerde Luns op de uitlating van Henry Kissinger, die onlangs waar schuwde dat de VS tot geweld te gen olielanden zou kunnen over gaan als deze het oliewapen zo zouden hanteren dat de westerse industrielanden daardoor dreigen te worden gewurgd. Binnenland Nieuw kolonialisme in Su riname voorkomen 5 'Leerplannen worden scholen niet opgelegd' 4 Leefklimaat universiteit ver slechterd 5 Buitenland Rhodesië: zwart ultimatum 6 Kerk Turken bezoeken kerk in Al melo 2 Kunst 'De Neus' virtuoos gebracht 2 lorgen is er weer een dag Behalve allerlei dingen die ze niet mogen doen, blijken de jongens van de CIA zich ook nog bezig te honden met waar ze wél voor betaald worden. In dit geval inlichtingen over de gezondheidstoestand van de heer Breznjew. U ziet: wij halen informatie uit alle bronnen. Abonneer eens iemand. Desnoods u zelf. NIEUWE ABONNEE: STRAAT: PLAATS: GIRO: Betaalt p. maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER O NIEUWE HAAGSE CRT O NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artlkelenserle Ondernemingsraden door prof. dr. H. J. van Zuthem. Flinke flesopener. (Handig! Komt altijd van pas). Altijd paraatmap brief papier en pen). Schrijf op de envelop: De Chr. Pere, antwoordnummer 2792, A'dam. Een postzegel ls niet nodig. Die betalen wij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1