Dok militaire opdrachten )etekenen geen garantie Minister Pronk: Bangladesj aan de rand van de afgrond Wereldpremière in Utrechts Geertekerk Actiecomité wil Heertje niet als gasthoogleraar ockheed, hoeksteen van Pentagon, sprekend bewijs Proef met gratis bus in Lelystad 'Land in feite al bankroet' Verzet van Delftse studenten Poolse dirigent Semkow weinig imponerend Corry Beversluis overleden Vier mensen op weg naar werk bij botsing gedood Beeldend Theater in Shafty: Geknutsel uit de kinderkamer Interne moeilijkheden bij Residentie Orkest Drukte bij de NS nam in vijf jaar 13,5 procent toe Mr. L. de Bourbon overleden Pierre Fresnay overleden Partij jassen gestolen bUW KWARTET ZATERDAG 11 JANUARI 1975 BINNENLAND T13/K19 lor Jaap van Wansbeek )S ANGELES Het is niet (langer) waar dat enorme militaire Brachten tot goede resultaten van grote ondernemingen leiden. I enorme Amerikaanse vliegtuigfabriek Lockheed, op één na de potste leverancier van het Pentagon (en dat wil wat zeggen) is ar een sprekend bewijs van. teheed wankelt al enkele Jaren igs de rand van de afgrond, in jrwil van een uiterst ambitieus zeer gevarieerd produktiepro- mma. Geldgebrek heeft bijvoor- jld de ontwikkeling van de Tri- (een z.g. wide-body-toestel nee tuisen 300 en 400 men- j kunnen worden vervoerd) in 'erre geremd, dat deze nieuwe jkheed machine nu net niet ge- ikt is, voor de zeer lange af- hd. Gevolg is dat de Tristar niet (eel de evenknie kan worden ge- nd van de Boeing 747 (Jumbo) ide DC-10 (belde in gebruik bij KLM). |persoon? Marietta in de Amerikaanse deel staat Georgia, had Lockheed zich vertild aan het grootste militaire vrachtvliegtuig ter wereld, de C-5A 'Galaxy'. Capaciteit van deze ma chine: 700 soldaten met al hun uitrusting. De produktiekosten per machine liepen op tot 150 miljoen dollar per stpk. Toen er tachtig machines waren verkocht, zette de Amerikaanse luchtmacht er een punt achter. Inmiddels was een storm van verontwaardiging ont staan. Senator Proxmire zei in '68. dat Lockheed de order voor de Ga laxy had gekregen om het bedrijf kunstmatig in leven te houden. De zelfde Democratische senator zei begin '74 dat Lockheed negentig gebouwen in Burbank had gekregen voor de spotprijs van dertig mil joen dollar als verkapte subsidie van het Pentagon. Moeilijkheden genoeg. In '72 annu leerde de luchtmacht een bestelling van aanvalshelikopters ('Cheyen- nes') toen al vierhonderd miljoen dollar in de ontwikkelingskosten waren gestoken. Argument: Lock-' heed kon de kostenbeheersing niet meer aan. De 'Galaxy', produkt van Lockheed: honderdvijftig miljoen dollar per stuk. Het grootste vrachtvliegtuig ter wereld. Maar de prijs werd zelfs de Ame rikaanse luchtmacht te gortig. \De produktie werd vervroegd stopgezet. Spannend TriStar wordt vervaardigd in de lilope-vallei, een uitloper van de (fornische Moj ave-woestijn. De riek ligt bij het vliegveld Palm- b. De hal voor de eindassembla- iis 200 bij 300 meter; er kunnen chines in worden gebouwd die je keer zo groot zijn als de Tri- r. Men rekent duidelijk op nadere wikkelingen. Lockheed zou best supersoon verkeersvliegtuig len bouwen. jlanks alle technische prestaties de TriStar (de machine is zeer fouwbaar gebleken) heeft deze sterende reus' een hoop gelde- e sores veroorzaakt. Het lijkt (idoxaal: een van de grootste en iste vliegtuigfabrieken ter wereld 000 mensen, drie miljoen vier- te meter fabrieksruimte) in de pe. Toch had het bedrijf in het e ale jaar '74, dat 30 juni 1974 ïigde, voor 1460 miljoen dollar j defensie-opdrachten ontvangen 1 het, Pentagon. Dat komt over- j met 65 procent van de totale - et. Het bedrijf maakt onder ir ballistische raketten, raketten de ruimtevaart, spionag^vlieg- 'nsen, minicomputers, vUurlei- gssystemen; booreilanden, diep- - [laboratoria en ziekenhuis-uit ingen. EK'miste kans (feite is de ellende in de jaren J;ig begonnen, toen Lockheed de Kluiting op het straaltijdperk Pas met de TriStar zette Jcheed in 1968 de tegenaanval in •n Boeing en Douglas. Tien ja- I waren verloren- gegaan; en op (beslissende moment ontbrak het 1 om van de TriStar een lange- jandsversie te ontwikkelen. De (eradius van het toestel' is nu km. Nog zwakker werd de •(tie van de TriStar, toen in 1970, i-Royce, die de motoren levert, de fles ging; het kostte vele finden om het bedrijf te sane- En toen eindelijk de TriSt. r 1 het toneel verscheen was de fel in de burgerluchtvaart voor- ërs in het concern, in de fabriek De TriStar, het civiele paradepaardje van Lockheed. Begin '74 ging het voor Lockhëed spannen. De miljardair Howard Hughes wilde honderd miljoen dol lar in de TriStar pompen om er een lange-afstandsversie van te ontwikkelen, maar omdat Hughes eigenaar is van een Californische luchtvaartmaatschappij, achtte men dit plan in strijd met de anti-trust- wetgeving. Voorjaar '74 werd be kend dat een Arabisch consortium overwoog 41 procent van dé aande len van Lockheed te kopen. Tege lijk kochten de Arabieren zich in bij Krupp en Daimler-Benz in West-Duitsland. Het Pentagon was on'tzet en liet doorschemeren geen opdracht meer bij Lockheed te plaatsen als de firma in buitenlandse handen zou raken. De Amerikaanse overheid was overigens bezorgd over de ge volgen van haar eigen dreigement daar ze sinds 1971 garant staat voor een lening van particuliere banken aan Lockheed van 250 miljoen dol lar. Eind '74 kwam de oplossing in de vorm van een fusiepartner, aan: Textron, een ondoorzichtig samen raapsel van allerlei fabrieken. Vol gende maand moeten de aandeel houders zich uitspreken over.de fu sie die o.m. betekent dat Textron de honderd miljoen gaat leveren voor de lange-afstandsversie van de TriStar. Hard vecht Lockheed nu om twee markten: de Sowjet-Unie en de Arabische landen. De Sowj et-be stelling zou wel eens om enkele honderden TriStars kunnen gaan. Eén klant uit het Midden-Opsten heeft zich zeer belangrijk gemaakt. De Sjah van Pierzië wil 160 miljoen dollar neertellen om de produktie- lijn van de C-5A nieuw leven in te blazen wat mogelijk is, daar alles nog klaar staat. De Perzen zouden daarna tien Galaxy's kopen voor 550'miljoen'dollar, maar het Pentagon heeft nog niet gezegd of het akkoord gaat met deze strate- gisch-belangrijke verkoop. Hoeksteen Met iets meer dan 14.000 academici onder het personeel is het imperi um van Lockheed, dat na de fusie met Textron werk zdl bieden aan 126.000 mensen, een hoeksteen van het militair-industriële complex van de' VS. Het bedrijf levert b.v. ook het spio- nagevllegtuig SR-71, bijgenaamd 'Zwarte Vogel' en opvolger van de U-2, die eveneens van Lockheed was. De 'Zwarte Vogel' vliegt op vijf en twintig kilometer hoogte drie maal zo snel als het geluid. De machine kan per uur een opper vlakte van een paar honderd maal Nederland fotograferen. Tot de'ge heime voorwaarden van de Chine zen voor het bezoek van Nixon aan China, behoorde het stoptzetten van vluchten met de SR-71 boven Chi na. Voorts zouden er onlangs protesten uit Moskou zijn gekomen omdat de Galaxy in het najaar van '74 met succes is gebruikt als vliegend lan- ceer-platform voor intercontinenta le 'Minuteman'-raketten. Dit zou in strijd zijn met afspraken omtrent beperking van de bewapeningswed loop. Voorts produceert Lockheed de 'O- rion', een vliegend computercen trum voor opsporing en vernieti ging van duikboten. De Nederland se Neptunes worden misschien ver vangen door dertien Orions en de in 1980 vervroegd af te danken Tt- lantiques zouden ook door' Orions kunnen worden opgevolgd. Kortom, Nederland kan weer een belangrij ke klant worden voor Lockheed. De KLM placht in de jaren vijftig veel te kopen bij deze fabriek: 'Constel lations', 'Super-Con&ies' en 'Elec- tra's. Vermoedelijk is Lockheed on misbaar als steunpilaar voor het Pentagon, dat op alle eventualitei ten voorbereid wil zijn. Dit gegeven betekent dat de geplaagde reus voorlopig verzekerd zal zijn van zijn voortbestaan. Daardoor lijkt het vast te staan dat ook van het civiele paradepaardje de 'Tri- Star' nieuwe versies te verwach ten zijn. diri— '%an een verslaggever LELYSTAD Tussen het (winkelcentrum en de uitbrei ding van Lelystad heeft gister avond voor het eerst een gratis bus gereden. Tot eind blaart zal deze gratis bus priemaal naar het centrum en viermaal terug rijden. De rijksdienst voor de IJssel- meerpolders zal dan de resul taten van deze proef bekij- Jen. verbindingsroutes van de nieuwe wijk met het winkel centrum zijn door het bouw- verkeer soms in slechte staat. Op een aantal plaatsen is er hog geen trottoir; voor fiet sers en voetgangers was het •daardoor onmogelijk naar het Jcentrum te kqmen, waar alle winkelvoorzieningen gecon centreerd zijn. Van een verslaggever SCHIPHOL Bij zijn terugkeer uit Bangladesj heeft minister Pronk een droevig beeld geschetst van de noodsituatie in dat land. Van de zeventigmiljoen inwoners zijn er ongeveer twintig miljoen niet ingeschakeld in het economische proces. Zij kunnen alleen maar hun land ophouden en op korte ter mijn zijn er geen perspectieven. aieuwe 'vrijheidsklok' lor Amerika in ederland gegoten een verslaggever ïLE RIXTEL —De klokkengie- ij Petit en Fritse in het Bra- Aarle Rixtel heeft van een erikaans comité opdracht gekre- tot het gieten van een klok ter egenheid van het tweehonderd- ig bestaan van de Verenigde ten in 1976. De klok moet een rouwe kopie worden van de vrij- isklok, die in een toren in het erikaanse Philadelphia hangt. :e klok werd in 1776 geluid om einde aan te kondigen van de .fhankelijkheidsoorlog van de irikanen tegen de Engelsen, e nieuwe 'vrijheidsklok' wordt I/Bemaal zo groot als de oorspron- jke. De klok krijgt een diameter 2.26 meter en een hoogte (met aa on) van 2.35 meter. Het totaal og dcht wordt achtduizend kilo. De bte zal op 1 april op toernee gaan iscfir de VS inwoners van 76 erikaanse steden zullen hem men bekijken. Op 4 juli 1976, de waarop het tweehonderdjarig laan van de VS gevierd wordt, de klok in Washington een vas- Plaats krijgen. Hongersnood, droogte, overstromin gen, geweld en algemene chaos hebben het land aan de rand van de afgrond gebracht. In feite is het al bankroet, aldus de minister. Geconfronteerd met die ellende heeft minister Pronk, zoals gemeld, beslo.ten de hulp aan het land van 25 miljoen tot vijftigmiljoen te verdubbelen. Daarvan is 35 miljoen gulden een schenking. De resteren de vijftien miljoen is een dertigja rige lening met de kleinst denkbare rente: een half procent. Het land is volgens de minister nog lang niet over de nasleep van de bevrijding heen: vroeger was het aanvoer nodig zijn van een miljoen tonvoedselgraan. In feite is Bang ladesj net zo afhankelijk van de VS en West-Europa als het vroeger was van West-Pakistan, aldus de heer Pronk. Ml, Oost-Pakistan, nu Is het als Bang ladesj op eigen kracht aangewezen en die eigen kracht is lang niet zo groot gebleken als de bevolking had gehoopt. Het land is volkomen afhankelijk van import, is zwaar getroffen door de energiecrisis en is niet in staat gebleken op lange termijn iets aan een ontwikkelings proces te doen. Economisch is het erop achteruitgegaan. Dat heeft ge leid tot grote teleurstellingen en tot sociale en politieke onrust. Het wordt gekenmerkt door mensen die er niet meer in geloven. De ergste hongersnood is nu voor bij omdat de oogst binnengehaald is maar in maart wordt weer een identieke situatie verwacht omdat de volgende oogst pas in april komt. Om een nieuwe hongersnood te voorkomen zou voor 1 maart Van een onzer verslaggevers DELFT Een actiecomité aan de Technische Hogeschool in Delft (heeft zich gekant tegen de voorgenomen benoeming van prof. A. Heertje tot gasthoogleraar. ITP UTRECHT In zekere zin was de keuze van de Geertekerk als lokaliteit voor het eerste concert in de serie 'Muziek na 1900' vari het Utrechts Symfonie Orkest wel gunstig. Met een publiek van honderd man is zo'n ruimte al aardig vol; en zo kon men zich donderdagavond verbeelden dat de belangstelling voor drie Utrechtse premières en één wereldpremière bijzonder bevredigend De studenten, die zeggen dat een zeer groot deel van de TH achter hun actie staat, hebben bezwaar tegen de manier waarop prof. Heer tje door een benoemingscommissie is voorgedragen, tegen het feit dat hij lid is van DS'70 en van de Stichting voor Onbevangen Weten schapsbeoefening, en tegen I de ma nier waarop de Amsterdamse hoog leraar studenten pleegt te bena deren. Ook vreest het actiecomité dat prof. Heertje teveel de nadruk zal leggen op de economische geschiedenis van de techniek, waar door hij lezingen gaat geven, en te weinig op de maatschappelijke. De benoeming van prof. Heertje is bedoeld als tijdelijke voorziening in een vacature bij de afdeling maat schappijwetenschappen. De raad van die afdeling is met het voorstel van de benoemingscommissie ak koord gegaan en volgens de voor lichtingsdienst van de TH heeft het plan ook het college van dekanen gepasseerd. Alleen het ministerie zou nog zijn goedkeuring aan het voorstel moeten hechten. De uitnodiging aan prof. Heertje heeft betrekking op een achttal lezingen over de geschiedenis der techniek. Alle lezingen zouden vóór de zomer gehouden moeten zijn. Daarna zal de afdeling maatschap pijwetenschappen naar een andere oplossing uitzien. Het actiecomité zegt bevreesd te zijn dat de tijde lijke benoeming na enige tijd in een definitieve zal worden omgezet. Binnen de betrokken afdelingsraad heeft over de benoeming van prof. Heertje een uitgebreide discussie plaatsgevonden. Men kwam tot de slotsom dat de opvattingen van de hoogleraar niet de doorslag moch ten geven. 'Het gaat om het onder wijs en dat geeft hij op een uit muntende wijze', besloot men. was. De nog niét eerder-in Utrecht uit gevoerde stukken waren: Swee- lincks 'Mein junges Leben hat eind End' In de orkestratie van Jan Mul, 'Games' voor zes blaasinstrumen ten, piano en strijkorkest van Wil lem Frederik Bon, en 'Juilliard Se renade' van Bruno Maderna. De op zichzelf knap bedachte stukken van Bon en Maderna lieten weer eens constateren hoe snel nieuwe mu ziek 'gedateerd' raakt. Een eerste kennismaking kan verrassend zijn vanwege esthetische klankspelingen of vernuftig ingebouwdekeuzemo gelijkheden (bij Maderna kan de dirigent uit de partituur schrappen wat hij wil), maar die aardigheid is er gauw af. Zo was de eerste indruk van 'Pha ses for soundtracks and orchestra' van Ton Buynèel dat zijn wereldpre mière beleefde, verrassend en zelfs indrukwekkend. In dit tweedelige stuk worden door de klanksporen via vier ,in kwadraat opgestelde luidsprekers meestal donkere ruis- klanken geproduceerd. Het orkest brengt met melodische lijnen en dynamische accenten een soort 'te kening in deze klankkleurvlakken aan. Je kunt apocalyptische visioe nen herkennen in het monumenta- DEN HAAG De kennismaking met de Poolse dirigent Jerzy Sem kow enkele jaren geleden was over weldigend. Merkwaardiger wijze viel een jaar later zijn tweede op treden' tegen. Alle reden met be langstelling uit te zien naar het concert dat hij donderdagavond met het Residentie Orkest gaf. Het eerste werk van het programma gaf weinig reden tot geschitter, de Sin- fonie op. 1 van de 18de eeuwse Johan Gabriel Meder is niet veel meer dan een vriendelijk muziekje. Het feit, dat zijn op 1 nu op de lessenaars stond dankt hij waar schijnlijk aan de omstandigheid, dat hij zich ooit in Amsterdam vestigde en dirigent werd van de winterconcerten. Semkow deed niet veel meer dan het' notenbeeld cor rect weergeven. Mendelssohn had zijn 'Concert voor viool, piano en strijkorkest 'in feite een sonate voor viool en piano met orkestbegeleiding moéten noemen. Het orkest heeft nauwelijks iets te doen: de 14-jarige Felix richtte zijn aandacht op beide instrumenten. Hij heeft er enorm zijn best op gedaan, zo zelfs, dat hij moeite had de eindstreep te zetten. De muziek gaat oeverloos voort en men is alleen maar verbaasd, dat hij in drie jaar tijd zo'n ontwikkeling heeft doorgemaakt, dat hij als 17- jarige in staat was een meester werk als de Midzomernachtsdroom te schrijven. Een langdradig con cert dat zelfs als curiositeit niet meer op een programma hoort. Ook violist Theo Olof kon de spanning er niet altijd inhouden, pianiste Janinne Dacosta slaagde daarin be ter. Semkow kwam dan eindelijk in de tweede symfonie van Brahms aan de beurt. Het zou op overdrijving duiden te beweren, dat het Resi dentie Orkest als herboren speelde. Semkow had nog1 geen volledige greep op het ensemble, waardoor de orkestklank in meerdere passages eenheid en onderlinge samenhang moest ontberen. De directie van Senkow was krachtdadig en accen trijk, liet ook aan duidelijkheid nlts te wensen over, doch imponeren kon het geheel niet. En de akous- tiek van de Prins Willem Alexan- derzaal is nu eenmaal geen excuus voor alles. HILVERSUM In het Christelijk Verpleeghuis te Hilversum is don derdagmiddag op 78-jarige leeftijd overleden mevrouw Corry Bever sluis. Zij was voor de tweede werel doorlog een bekende liederenzange- res, die gespecialiseerd was in De bussy, Schubert en Brahins. Door het uitbreken van de oorlog in 1940 moest zij haar zangcarrière afbre ken. Zij legde zich daarna toe op de zangpedagogie. EMMELOORD Vier bouwvakar beiders zijn gisteren op weg naar hun werk in Lelystad verongelukt. In een lange onoverzichtelijke bocht in Marknesse in de n oord- oostpolder reed de auto, waarin het viertal zat, onder een vrachtwagen die door de bestuurder achteruit het erf van een boerderij opgere den werd. De vrachtauto, kwam hierbij dwars over de weg te staan. De slachtoffers zijn de 32-jarige F. Lugtmeyer uit Ossenzyl, die ver moedelijk de bestuurder is geweest, de 55-jarige G. Jaspers uit Steen- wijkerwold, de 43-jarige J. Vonk uit Willemsoord en de 42-jarige R. Plat uit Steenwijk. De bestuurder van de vrachtauto bleef ongedeerd. Ie, panische oergeluid dat met een goéd gevoel voor evenwicht en do sering wordt ontketend. Bruynèl zal dat waarschijnlijk niet bbedoeld hebben, en iedereen mag er zich weer wat anders bij voorstellen. Zoals blijkt uit de tekeningen die de Grieks-Nederlandse schilder Pa- nagopoulos in de partituur maakte om de elektronische klanken voor de dirigent volgbaar te maken. Het was zonder twijfel een boeiende kennismaking. De uitvoering in samenwerking met het U.S.O. onder Paul Hupperts leek goed te verlopen, op een naar mijn mening wat ongelukkig af brokkelend eind na, en ze had te recht v,eel bijval van het publiek. Voor elektronische experimenten is Paul Hupperts dirigeerde we reldpremière van Ton Bruynel. de Geertekerk ook wel een geschik te plaats, mkar de akoestiek Is voor gewone instrumentale muziek wel verradelijk. Huppers en de zijnen hebben in de andere werken van het programma daar heel kundig rekening mee weten te houden. AMSTERDAM Onder het raadselachtige motto 'O wee, als jij je moeder slaat dan groeien je handjes boven het graf' geeft het 'Beeldend Theater' anderhalf uur 'enviremont toneel' in Shaffy te Amsterdam. Het is (en nu citeer ik het pro gramma) 'theater met als basis de vorm als thema zes specifieke kleu ren. Vanuit projectiebeelden, zich afspelend op een schermachtig en viremont, breekpunt van frictie en werkelijkheid, leegte (grijs), de groei (groen), de erotiek (rood) en de verburgelijking (paars en oran je). De vluchtige beelden krijgen een hechte ondergrond van omge vend geluid en een directe uitwer king vanuit een levend object, spe lers en muzikanten' En zo gaat het nog een tijdje door. Totaal theater, weet je wel? 'De nieuwste vorm van theaterbèleven vanuit vier dis ciplines, beeldende kunst, muziek, toneel en dans.' Ja gooi het maar in mijn pet. De introductie, dat ging nog net, Een stelletje Amster damse deuren op de schermen met daarachter het commentaar van min of meer toevallige voorbijgan gers, waaronder een verbolgen tim merman. dat was bijna aardig. Maar wat er daarna volgde aan onbenulligheid, aan onnozelheid, aan afgegraasde ouderwetsheid en ongeïnspireerde ongein, dat zou zelfs op een feestje van de middel- DEN HAAG Het publiek zal er in eerste instantie weinig van merken dat de artistieke commissie van het Residentie Orkest dezer dagen is afgetreden. Meningsverschillen tus sen deze commissie en het orkest- bestuur waren daartoe de aanlei ding. De leiding van het orkest is bijzonder terughoudend met mede delingen, men wil het verloop der dingen afwachten en de Indruk wordt gewekt, dat ook deze soep niet zo heet wordt gegeten als in een perscommuniqué werd opge diend. In feite moet men dit aftre den meer zien als de ontlading van spanningen dan een plotseling con flict. Het valt immers moeilijk vol te houden, dat de komst van de nieuwe vaste dirigent Jean Marti- non het begin zou zijn van een gouden tijdperk. Op een enkele uit zondering na waren de prestaties niet overweldigend. Daarbij moet zijn als men niet wil erkennen, dat de concerten die onder de Pool Jan Krenz werden gegeven sublieme uitblinkers waren. Het orkest speel de dit seizoen noch voor noch na Krenz op zulk een voortreffelijk niveau. Het Is natuurlijk een stuk gezichtsverlies voor directie en be stuur dat te moeten toegeven en dat zal men dan ook nooit doen. Dat Jean Martlnon zich schijnt te distantiërên van dit besluit van de artistieke commissie waarin hij zelf zitting had, is op zich reeds ken merkend. Men Is geneigd daaruit de conclusie te trekken, dat er een nieuw conflict wordt geboren op het moment dat Martinon zijn ge zag optimaal laat gelden. Het Haagse muziekleven is in geen ge val gebaat met dergelijke binnen branden, die uiteindelijk toch de prestaties negatief beïnvloeden. AMSTERDAM De omzet aan treinkaartjes is de afgelopen vijf jaar met 13.5 procent gestegen. Dit gebeurde ondanks het feit dat thans vijftig procent van de trein reizigers een auto bezit, tegen veer tig procent vijf jaar geleden. Tot deze cijfers komt de directie van de NS in een terugblik naar aanleiding van 'Spoor naar '75', een plan dat zes Jaar geleden werd gepubliceerd. De conclusie van de directie is dat het plan aan zijn doel heeft beantwoord. In 1969 tel de de NS 25.500 werknemers. Nu, in '75 zijn het er 26.500. Het plan 'Spoorslag '70'. betekende indertijd al een uitbreiding van de werkgele genheid met een paar honderd plaatseh. bare school geen hand op elkaar krijgen. Wie met al zijn 'discipli nes' niets beters weet te doen dan de erotiek uit te beelden door een meisje met de tong uit de mond. dat onduidelijke handelingen pleegt met een vreemdgevormde bloempot, en de verburgelijkbig door een manspersoon die politieke leuzen afraffelt en een paar vrouwen die een modeshow houden, die moet met zijn geknutsel maar liever bin nenskamers blijven. W. Wielek-Berg. DEN HAAG De schrijver mr. Louis de Bourbon is woensdag in het St. Elisabeth's gasthuis in Arn hem op 66-jarige leeftijd overleden aan de gevolgen van een ongenees- ijke ziekte waaraan hij vele jaren heeft geleden. Louis, Jean Henri Charles Adelberth de Bourbon was 27 december 1908 in Renkum gebo ren. Hij beschouwde zich recht streekse afstammeling van Karl Wilhelm Naundorff die zich vereen zelvigde met Lodewijk de Zeven tiende van Frankrijk. Louis de Bourbon studeerde aan de R.K. Universiteit in Nijmegen ep' be haalde daarin 1933 de titel van meester in de rechten. Hij vertrok in 1935 naar het toenmalige Neder lands Indië waar hij in dienst trad bij het Soerabaja's Handelsblad en daar drie jaar de journalistiek be dreef. Na zijn terugkeer in ons land werd hijbenoemd tot burgemeester van Escharen, later van Oss. Tot mid den 1946 heeft hij laatstgenoemde functie vervuld. Daarna heeft hij zich geheel aan letterkunde gewijd. Hij publiceerde Reisverhalen (1931), Zwerving (1932), het Licht achter Golgotha (1934), In extremis (1935), Vrouwen (1937), In Balling schap (1939), Nocturene (1945). Louis de Bourbon was actief in het verzet tijdens de tweede wereldoor log. PARIJS De Franse acteur Pierre Fresnay is donderdagavond op 77- jarige leeftijd overleden. Hij was gedurende een halve eeuw een van Frankrijks meest vooraanstaande acteurs die zowel in de film als op het toneel (hij trad lnl915 al toe tot de Comédie Fran?aise) onverge telijke creaties heeft gemaakt. OISTERWIJK Gistermorgen vroeg is voor 60.000 gulden aan lederen jassen gestolen uit een kledingmaga zijn in Oisterwijk. Buit bestond uit 300 jassen. De rijkspolitie ter plaat se heeft de zaak in onderzoek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 19