Zwarten laten uidafrikaanse ijn in de steek Sadat Israël wil aftocht van op alle fronten Gastarbeider in W-Duitsland zondebok van werkloosheid ?ord overweegt extra lulp aan Z.-Vietnam Justitie gaf radicalen aan bij CIA Amin is .voor niemand bang $ok steun voor Cambodja Terutj uit de gevangenis Ierse minister: IRA wil echt bestand Joodse Rus krijgt toch doodstraf China: vriendschap tussen Amerikanen en Russen onmogelik Richardson voor VS naar Engeland Griekse minister waarschuwt Turkije JOUW. KWARTET VRIJDAG 10 JANUARI 1975 BUITENLAND T7/K9 OHANNESBURG (AP, Reuter, UPI) In de Vaal Reefs-goud- ugl lijnen in het Zuidafrikaanse Transvaal is een ernstig tekort aan loeperkkrachten ontstaan, eet gala de onlusten van afgelopen week, mi- e in totaal acht doden hebben ;eei )geleverd, zijn 6.000 van de 27.000 euarte mijnwerkers vertrokken. De ludmijn van de Anglo-American laatschappij het grootste\ goud- l d ijncomplex ter wereld draait rer ior. Maar dat gebeurt nu met 55 ocent van de arbeidskrachten die !an idig zijn om een volledige pro- eihktie te halen. Dit hebben functi- larissen van de goudmijn gisteren ;all eegedeeld. aa)olgens de functionarissen zal het ïaanden' duren voordat het arse mijnwerkers is aangevuld als normale wervingsmethoden zou- Ro :n worden gebruikt. De Vaal Reefs- ludmijnen hadden al een ernstig kort aan mijnwerkers. Voordat de llen uitbraken werd gewerkt met pet van de werkkrachten, die idig zijn om de volle produktie te ilen. an de 385.000 meest zwarte mijn- jrkers in Zuid-Afrika komt ;chts 24 procent uit eigen land. rest wordt geworven in de ïuislanden', zoals Lesotho en itswana, en in naburige Afrikaan- landen zoals Malawi en de ge- eden in zuidelijk Afrika die bezig jn zich van Portugal los te ma- Ook uit Namibië, Zuidwest- rika, dat onrechtmatig door Jiid-Afrika als 'mandaatgebied' )ntordt aangehouden, worden zwarte heerkkrachten voor de Zuidafri- -gaianse mijnen geronseld. ale onrust in de Vaal Reefs-mijnen erd onder meer veroorzaakt door pp it besluit van de regering van isotho de mijnwerkers, die naar teluid-Afrika zijn gegaan, te ver- lchten 60 procent van hun ver ensten daar op een geblokkeerde kening van de bank van Lesotho Ee plaatsen. Dit geld zou renteloos ingehouden en in een fonds Het geld kon later wor- n opgenomen, maar de rente zou dofar het onderwijs en sociale voor- iningen in Lesotho gaan. Later a^bben functionarissen van Leso- gezegd dat er wel rente zou volorden betaald over de lonen en riejtt reeds op contract in Zuid-Afri- werkende burters van Lesotho et onder de bepalingen van de z euwe wet zouden vallen. zwarte mijnwerkers uit Lesotho fbben echter fel gereageerd op de lgens hen onrechtvaardige en pa- h rnalistische beslissing van hun ter uisland-bestuur; Het gevolg was it irf een viertal goudmijnen ern- ei ige onlusten uitbraken. In totaal encht personen werden gedood, en ongeveer 38 mensen gewond. Op welke wijze de slachtoffers om het leven zijn gekomen, is nog niet bekend. Door de directie van de goudmij nen was de Zuidafrikaanse politie te hulp geroepen om de ordé te herstellen. Er zijn schoten gevallen op het terrein van de goudmijnen. In totaal 12.000 mijnwerkers zijn in staking gegaan. Door honderden mijnwerkers werd gevraagd om op zegging van hun arbeidscontract, en terugkeer naar huis. Speciale treinen werden ingezet om mijn werkers naar hun thuisgebieden over te brengen. Tot dusver zijn 6.000 mijnwerkers gerepatrieerd. Mijnwerkers uit Ma lawi verlaten Zuid-Afrika nu met een aantal van gemiddeld 1700 per week. Waarschuwing In Maseroe, de hoofdstad van Leso tho, heeft oppositieleider Charles Mofedi gezegd dat de terugkerende mijnwerkers hongersnood en werk loosheid te wachten staan. Lesotho behoort volgens de gegevens van de Verenigde Naties tot de twintig armste landen ter wereld. Gisteren is in de Vaal Reefs-mijnen het werk weer hervat. De woedende stemming is wat geluwd nadat be kend werd dat toch rente over de af te dragen lonen zou worden vergoed. esotho KAMPALA (DPA, UPI) President Idi Amin van Oe ganda heeft niets te vrezen. In een bijeenkomst met za kenlieden, die hij waarschuw de voor onregelmatigheden hun bedrijven zouden dan worden afgenomen zei Amin: 'Ik ben voor niets bang omdat ik door God wordt beschermd. En zelfs de krachtigste toverij kan mij niets maken'. De Oegandese radio heeft gis teren bericht dat de manager pan het Oegandese nationale elftal, captain Nassor, tot gouverneur is benoemd van de centrale provincie. De vo rige gouverneur, die eens poli- tiefotograaf was, is wegens ongeschiktheid ontslagen. WASHINGTON, SAIGON (AP, Reuter, UPI) President Ford is jrondig aan het overwegen' het Amerikaanse Congres te vragen anvullende militaire hulp te verschaffen aan Zuid-Vietnam en ambodja. Dit in verband met de huidige 'communistische offen- èven' daar. Dit heeft Fords woordvoerder Ron Nessen meegedeeld. e president meent dat de bedra- en, die voor militaire hulp aan :ide landen zijn uitgetrokken, on- oldoende zijn, aldus Nessen. Hij eed geen mededeling over welke edrageri Ford extra van het Con- res zou willen hebben. Eerder had et Witte Huis goedkeuring ge- 'aagd voor een hulpbedrag van en miljard dollar ten behoeve van uid-Vietnam. Het Congres stond aarvan slechts 700 miljoen dollar oe, Aangenomen wordt dat de pre sident zal aandringen om ook het iet toegestane bedrag van 300 mil- l' >en dollar te verstrekken. Japanse dagblad Ma*initsji jimboen heeft bericht dat de der- e divisie van het Amerikaanse op Okinawa sinds 6 anuari in 'staat van alarm is. Het erde en negende regiment van ezelfde divisie was, aldus het blad, .igelijkertijd in een 'vier-urig' larmtoestand gebracht. De maat- 'D1 egelen waren bedoeld om de troe- lV' en voor te bereiden op het in eiligheid brengen van nog in ^uid-Vietnam verblijvende Ameri- anen mocht de situatie daar ver- Jechteren. Het Japanse blad zei en en ander van Amerikaanse T" egslieden in Okinawa te hebben ernomen. v tl Zuid-Vietnam wordt na de val Jan de stad Phoeoc Binh nu hard gevochten bij de buitenwijken van e stad Bong Son. Deze stad ligt in et centrale deel van het kustge bied op 450 kilometer ten noord oosten van Saigon (op het kaartje, 'at het zuidelijke deel van Zuid- Vietnam weergeeft, niet te zien). Bij de gevechten daar zouden vol gens Saigon 50 Noordvietnamese militairen zijn gedood. In de stad Tay Ninh (niet op het kaartje) op 160 kilometer ten zuid westen van Phoeoc Binh, bij de Cambodjaanse grens, is alles in ge reedheid gebracht voor de strijd. Verwacht wordt dat deze stad, met ongeveer 70.000 inwoners, het vol gende doelwit van de Viet Cong zal zijn. Uit de stad is een stroom van vluchtelingen weggetrokken naar veiliger borden en in de richting van Saigon dat 88 km. naar het zuidoosten ligt. De Viet Cong heeft meegedeeld dat door bombardementen van de Zuidvietnamese luchtmacht grote delen van het centrum van de stad Loc Ninh op 40 kilometer ten wes ten van Phoeoc Binh zijn verwoest. In Saigon was gemeld dat 125 bom- bardements-aanvallen warer\ ge- de Viet Cong is. Er zouden 120 per sonen zijn gedood. JOHANNESBURG (UPI) De re gering van Mozambique zal toestaan dat Zuid-Afrika van electriciteit wordt voorzien van zijn Cabora Bas- sa-dam. Dit heeft radio Zuid-Afrika gisteren gemeld. Eerder had de Afri kaanse bevrijdingsbeweging FRELI- MO gewaarschuwd dat alle contac ten met Zuid-Afrika zouden worden verbroken, -zodra volledige onafhan kelijkheid van Portugal voor Mo zambique was verkregen. Met de le verantie van stroom zal deze zomer kunnen worden begonnen. WASHINGTON (UPI, Reuter, AP) De Amerikaanse Inlichtingen dienst, de CIA, heeft in 1970 van het ministerie van justitie de na men gekregen van ruim 9000 Amerikanen, die betrokken waren bij protestbewegingen of hadden deelgenomen aan betogingen. De CIA kreeg daarbij het verzoek om de buitenlandse contacten en ac tiviteiten van deze Amerikanen te onderzoeken. Dit is verklaard door James Devi- ne, een hoge functionaris van justitie. Hij was zelf betrokken bij het opstellen van de lijst met namen als hoofd van binnenland se inlichtingendienst van het mi nisterie van justitie. Devine zei dat de lijsten naar Richard Ober van de contraspionage van de CIA waren gegaan. Op de lijsten kwa men de namen voor van Zwarte Panters, de radicale 'Weerman nen', leden van de studentenorga nisatie SDS en enkele Arabische organisaties en groeperingen van Nieuw Links. 'Heel wat van deze mensen gin gen naar het buitenland en be zochten voornamelijk bijeenkom sten in Europa. Wij wilden dat de CIA hen goed in de gaten hield om er achter te komen wie zij ontmoetten, wat ze van plan wa ren en of ze in het buitenland, een opleiding tot saboteur kre gen', aldus Devine. Het is niet duidelijk of de lijst, waarover Devine het heeft, dezelf de is als waarop de New York Times ruim twee weken geleden doelde. Dit dagblad onthulde toen dat de CIA dossiers bij hield van tenminste 10.000 politiek actieve Amerikanen. Daarmee handelde de inlichtingendienst in strijd met het reglement, dat voor schrijft dat de CIA binnenlands geen spionage mag bedrijven. De deining, die over deze onthulling ontstond, heeft al geleid tot een onderzoek van een speciale com missie, die door president Ford is ingesteld. Een vroegere functionaris van de CIA'heeft nog verteld dat de in lichtingendienst in samenwerking met de federale recherche, de FBI, brieven van Amerikanen aan inwoners van de communistische landen heeft onderschept. Oud- CIA-man Meivin Crain zei dat daarmee in 1958 al was begonnen. De brieven werden geopend, geko pieerd en dan verder gestuurd. Crain zei, dat men zich bewust was dat dit in strijd was met de Amerikaanse grondwet, maar uit voering van deze opdracht werd verdedigd met een verwijzing naar het landsbelang. Woordvoer ders van de CIA en de FBI wei gerden gisteren commentaar te geven op de verklaringen van Crain, die de CIA al in 1959 ver- liet. De New York Times heeft laten weten dat het niet de bronnen zal noemen van zijn berichten over de illegale activiteiten van de CIA in de Verenigde Staten. Het dag blad had daartoe een verzoek ge kregen van de voorzitter van de Congrescommissie die het onder zoek naar de CIA leidt. Het week blad Time ontving een soortgelijk verzoek, maar heeft daarop nog niet geantwoord. CAIRO, BEIROET, TEL AVIV (UPI, Reuter, AP) President Anwar Sadat van Egypte wil geen hervatting-van de vredesconferentie in Genève voordat Israël zich'terug trekt op drie fronten: in de Sinaï-woestijn, op de Hoogvlakte van Golan en bij de Jordaan. tTTTooHo Hooi d00r ging 'met zijn vergeefse po- Jeb Stuart Magruder knuffelt zijn vrouw Gail bij zijn thuiskomst na zijn onverwachte vrijlating uit de gevangenis. Magruder is één van de drie ge straften in de Watergate-zaak, die woensdag plotseling, op bevel van rechter John Sirica werden vrijgelaten. De andere twee zijn John Dean en Herbert Kalmbach. Over de motieven van Sirica's beslissing werd gisteren in Washington druk gespeculeerd. Er wordt daarbij verband gelegd met het grote Water- gale-proces dat vorige week afliep. Drie van Nixons vroegere topmede- werkers (Haldeman, Ehrlichman en Mitchell) werden daarin schuldig bevonden. De drie vrijgelaten mannen waren belangrijke getuigen in dat proces. WASHINGTON (UPI) De IRA wil oprecht een verlenging van het be stand in Noord-Ierland. Dit heeft Garrett Fitzgerald, de Ierse minister van buitenlandse zaken, in de VS meegedeeld in een tv-interview. Vol gens de minister staat de IRA nu on der druk wegens geldgebrek en een tekort aan wapens, die voor een aan zienlijk deel uit de VS worden be- rtokken. Daarnaast, aldus Fitgerald, oefent de rooms-katholieke gemeen schap in Ulster druk uit op de IRA om haar geweldcampagne stop te zetten. Dat komt vooral wegens de IRA-acties in Engeland, die daar veel kwaad bloed hebben gezet en waardoor een sterk anti-Ierse stem ming in Engeland is ontstaan. Ta) van Ieren uit Ulster en de Ierse Re publiek vinden in Engeland emplooi. MOSKOU (Reuter, UPI) Het Russische hooggerechtshof heeft vorige week het doodvonnis be krachtigd over de 57-jarige Michael Lewiew. Hij was beschuldigd van het aannemen van steekpenningen en illegale handel in goud en mun ten. De zoon van Lewiew. Alexander, heeft westerse journalisten over het besluit van de rechters ingelicht. Hij zei 'dat een gratieverzoek is afgewezen. Hij wist 'niet 'of het doodvonnis al was voltrokken. Le wiew werd gepakt nadat hij een uitreisvisum voor emigratie naar Israël had gevraagd. Zijn vrouw Sophia heeft ontkend dat haar man steekpenningen heeft aangenomen. Wel gaf zij toe dat hij uitgebreid in goederen en geld heeft gespecu leerd. Sadat zei dat in het tweede deel van een interview met het Libanese blad Al Anwar, dat gisteren werd gepubliceerd. Wel wil hij eventueel een gedeelteüjke terugtrekking van Israël aanvaarden; 'Als Israël zich uit Arabisch gebied terug wil trek ken, zullen wij dat niet weigeren. Wij zouden het aanvaarden; het terug winnen van iedere centimeter van ons land is onze heilige plicht'. In het vraaggesprek zegt de presi dent dat hij er vertrouwen in heeft dat de Verenigde Staten druk kun nen uitoefenen op Israël. 'Het is de enige .staat die dat kan', aldus Sa dat. v Volgens diplomatieke kringen is Egypte bang, dat Syrië het mee zal slepen in een nieuwe oorlog met Israël. Egypte is niet voorbereid op een oorlog, omdat het niet de wa pens van de Sowj et-Unie kreeg, die het wilde hebben. De Syrische strijdkrachten zijn wel weer volle dig op de been geholpen door de Sowjet-Unie. Bovendien zou Egypte graag willen opschieten met zijn economische ontwikkeling en een oorlog zou daarbij slecht van pas komen. Volgens deze diplomatieke bronnen is dit de achtergrond van Sadats klacht over de Sowjet-Unie die- hij lanceerde in het eerste deel v^n zijn interview met Al Anwar. Nijdige reactie Syrië heeft nog eens laten blijken dat het vierkant tegen een nieuwe tussentijdse regeling tussen Egypte en Israël is. Radio-Damascus heeft nijdig gereageerd op de uitlatingen van met name Israëls premier Ra bin over een nieuwe afzonderlijke regeling over de troepenposities in de Sinai. De Syrische radio-com mentator verweet Israël dat het gingen de Arabische solidariteit te ondergraven'. Syrië stelt zich ten doel te komen tot een totale oplos sing (van het geschil in het Midden- Oosten), precies zoals dat staat in de resoluties van de Verenigde Naties, aldus radio-Damascus. De Israëlische minister van buiten landse zaken Jigal Allon is gisteren naar de Verenigde Staten vertrok ken voor nieuw overleg met zijn Amerikaanse collega Henry Kissin ger. Bij zijn vertrek uit Tel Aviv leek Allon tamelijk optimistisch. Hij zei tegen verslaggevers, dat de tijd rijp is voor nieuwe onderhan delingen met de VS nu de reis van Sowj et-partij leider Breznjew naar Egypte is uitgesteld. In Israël wordt vrij algemeen geloofd, dat het uit stel van Breznjews reis de kansen op een nieuwe regeling met Egypte heeft verhoogd. Egypte daarentegen heeft naar buiten niets laten blij ken van bereidheid tot een over eenkomst, die ook voor Israql aan vaardbaar zou kunnen zijn. Israels olie Het bezoek van de Iraanse sjah aan Egypte wordt in Israël met zorg gevolgd; Als de sjah de banden met de Arabieren nauwer aanhaalt kan dat Israëls olie-aanvoer in gevaar brengen. Geschat wordt dat Israël ongeveer de helft van zijn olie uit Iran krijgt. De rest zou uit de olievelden van Aboe Rodeis in de Sinai komen. Twee Libanese kran ten hadden juist gisteren het be richt, dat de sjah bereid is om meer olie aan Israël te gaan leve ren als het Aboe Rodeis terug zou willen geven aan Egypte. De sjah heeft gisteren in Egypte ruim twee uur gepraat met presi dent Sadat. Details daarover zijn niet bekend gemaakt. Vliegtuigen Saoedië-Arabie maakt bekend, dat het voor een bedrag van 675 miljoen dollar aan Amerikaanse vliegtuigen heeft gekocht. De overeenkomsten voor deze verkoop zijn vorige week gesloten. Het olierijke Saoedi-Ara- bië krijgt toestellen van het type F-5a en F-5af. Eind vorig jaar plaatste dit land een bestelling tanks e«i raketten in Frankrijk voor ongeveer hetzelfde bedrag. In Was hington is het bericht over de ver koop van gevechtsvliegtuigen aan Saoedi-Arabië bevestigd. Het juiste aantal werd niet genoemd, maar aangenomen wordt dat het om en kele tientallen gaat. De VS zullen ook de opleiding van de Saoedi- Arabische piloten en technici ver zorgen. BONN (Reuter) Ongerust geworden over de steeds toeue- mende werkloosheid, hebben veel Westduitsers de buiten landse. werknemers als de wor tel van dit kwaad aangewezen. Steeds meer stemmen gaan op die eisen dat deze gastarbeiders het. land worden uitgezet. Maar een onlangs verschenen offi cieel rapport waarschuwt tegen zo'p maatregel en voorspelt dat West- Duitsland in de komende jaren meer dan ooit afhankelijk zal zijn van arbeidskrachten uit landen als Turkije, Joegoslavië en Grieken land. De aanwezigheid van ongeveer 2.490.000 buitenlandse arbeiders op een moment dat er in West-Duits- land een miljoen mensen werkloos rondlopen (en er nog véél meer verwachten dat ze hun baan zullen verliezen) heeft de emoties in dit land hoog doen oplopen. Een kreet die deze dagen veel Westduitsers aanspreekt is dan ook: 'Gooi die buitenlanders er uit, zij bezetten onze banen'. Uit een opinie-peiling die vorig jaar oktober gehouden werd blijkt dat één op de twee Westduitsers vindt dat het grote aantal buiten landse werknemers de belangrijkste oorzaak is van de groeiende werk loosheid onder hun eigen mensen. En uit een ander opinie-onderzoek dat vlak voor de jaarwisseling werd gehouden, blijkt dat 54 procent van de ondervraagden er voor is dat alle of in ieder geval de meeste gastarbeiders naar hun land wor den teruggestuurd. Bijna 27 procent vond ook dat buiten landers het eerst hun baan zouden moeten verliezen en 50 procent zei dat Westduitsers de eerste keuze zouden moeten hebben bij openge vallen banen. Vitale rol Maar een onderzoek door het fede- rade arbeidsbureau in Neurenberg heeft uitgewezen dat dc buiten landse arbeidskrachten een beslis sende, zo niet vitale rol zullen blij ven spelen als aan de economische teruggang in West-Duitsland een eind is gekomen. Eén van de miljoenen gastarbeiders, zojuist uit de trein gestapt in zijn vaderland aan het begin van het Kerstverlof, begroet zijn vrouw 'van wie hij ieder jaar weer weggaat omdat hij van haar houdt', zoals ze in Spanje zeggen. Tegen 1980 zullen er volgens het rapport zo'n 330.000 arbeidsplaatsen méér zijn dan in 1972, toen er in West-Duitsland in totaal ongeveer 26.400.000 mensen aan het werk waren. Het rapport voorspelt verder dat het aantal extra arbeidsplaat sen in 1985 gestegen zal zijn tot bijna 800.000 en in 1990 tot bijna 1.400.000. Daarbij is rekening ge houden met allerlei economische factoren, zoals een tekort aan ener gie. Er bestaat nóg een. waarschijnlijk meer overtuigende, reden voor de blijvende werkgelegenheid voor buitenlanders en dat is de afname van het Westdultse geboortecijfer. De Westduitse oevolking loopt sinds 1972 terug. Naar schatting zal in het jaar 2020 de huidige bevol king van 58 miljoen zielen vermin derd zijn tot 50 miljoen. Tegen die tijd zal de leeftijdscategorie die in het arbeidsproces is opgenomen met drie miljoen verminderd zijn. Volgens deskundigen tonen deze cijfers aan dat West-Duitsland meer mankracht nodig zal hebben dan op natuurlijke wijze via de geboorten wordt opgeleverd. De ontstane kloof zal opgevuld moeten worden met arbeidskrachten uit het buitenland. Om de toeloop van de buitenlands^ arbeiders erfigszins te beperken heeft de Westdultse regering een aantal tijdelijke maatregelen geno men. In november 1973 verbood de regering in Bonn de werving van nieuwe arljeiders uit landen die niet bij de Europese Gemeenschap zijn aangesloten. Hierdoor werd het aantal gastarbeiders van 2.595.000 aan het eind van 1973 terugge bracht tot het huidige aantal van 2.490.000. In november 1974 kregen functio narissen van de arbeidsbureaus op dracht om bij de verlenging van werkvergunningen voor buitenlan ders strengere voorwaarden te han teren, met het doel Westduitsers meer kansen te geven bij het zoe ken naar een baan. Een derde maatregel, die nog niet van kracht is, beoogt een beperking van de wettelijke rechten van de buitenlandse werknemers om overal ,te gaan werken waar zij willen. Met deze maatregel probeert men te voorkomen dat er te veel buiten landse arbeiders geconcentreerd worden in zeer geïndustrialiseerde gebieden als Mlinchen, Stuttgart, Frankfurt en Mannheim. Als deze maatregel door de verschillende staten van de Bondsrepubliek goed gekeurd wordt, dan zal het deel dat de buitenlanders vam-de bevolking in elke deelstaat uitmaken, beperkt worden tot 12 procent. Toch zou deze maatregel maar ge deeltelijk effect hebben Want van ongeveer 600.000 werknemers uit de EEG-landen mag deze vrijheid van vestiging niet aangetast worden in gevolge het Verdrag van Rome. Verder hebben ongeveer 400.000 buitenlanders, die al langer dan vijf jaar in de Bondsrepubliek gewoond hebben, automatisch het recht om ten minste nog drie jaar in het land te blijven. Dan hebben nog zo ongeveer 200.000 buitenlanders een Westdultse huwelijkspartner zodat ook zij vrijelijk meedingen naar vrijgekomen plaatsen op de ar beidsmarkt. Tenslotte hebben onge veer 400.000 buitenlandse werkne mers baantjes die de gemiddëlde Westduitser toch ntet meer wil opknappen, zoals straatvegen en bij de vuilnisophaaldienst. TOKIO (AP) Volgens het officiële Volksdagblad van Peking zijn de tegenstellingen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie 'onver zoenlijk en een kwestie van leven of dood.' In yeen analyse van het afgelopen jaar 1974 zegt het dagblad dat de wereld een turbulent tijdperk door maakt en dat er geen sprake is van de veelgeroemde Russisch-Ameri- kaanse ontspanning. Het 2400 woorden tellende artikel beschrijft 1974 als een jaar van 'grote onrust' en voorspelt dat deze trend zich in 1975 zal doorzetten. Het blad, spreekbuis van de officiële partijlijn, acht de politieke onrust in de wereld overigens een ideale voedingsbodem voor de wereldrevo lutie. Volgens de Chinese analyse, uitge zonden door de radio-afdeling van het persbureau Nieuw-China en te Tokio beluisterd, staan de Russen en de Amerikanen elkaar in hun strijd om Europa onverminderd haar het leven. Er werd geen woord gezegd over de eigen politiek van beter betrekkin gen met de V S. hoewel de Ameri kanen een stevige veeg uit de pan kregen. 'Als gevolg van de agressieve ex pansiepolitiek die het na de Tweede Wereldoorlog heeft gevoerd, is het Amerikaanse imperialisme thans te vergelijken met een va hebzucht overvette man die geen enkele kant meer opkan', aldus het Chinese Volksdagblad. WASHINGTON (UPI) President Ford heeft aangekondigd dat hij oud-minister van justitie Elliot Ri chardson zal benoemen tot Ameri kaans ambassadeur in Londen. De ze benoeming, die door de Senaat moet worden goedgekeurd, werd al enige tijd verwacht. Richardson nam in T.73 als minister van justi tie ontslag omdat hij het niet eens was met president Nixons beslissing de speciale aanklager voor Water gate, Archibald Cox te ontslaan. ATHENE (Reuter) De Griekse minister van defensie Evangelos Averoff-Tositsas heeft Turkije ge waarschuwd dat de Griekse vloot tot een offensief zal overgaan als Turkije provocerend optreedt in de Egeïsche zee. Het feit dat Athene niet tot een offensief in de Middel landse Zee overging toen Turkse troepen Cyprus binnenvielen vond uitsluitend zijn oorzaak in het ont breken van luchtsteun. Tosltsas zegt dit in een toespraak die hij woensdag hield voor een aantal 'hooggeplaatste officieren ter gele genheid van de benoeming van een nieuwe opperbevelhebber van de marine. De toespraak werd gisteren pas gepubliceerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9