GUY DEFAIX: 'MEER UNIFORMITEIT' Voorbereiding Kuipers door weer niet optimaal Vlaardingen-spelers op non-actief 'Spelen worden in Montreal gehouden' Eerste succes voor Clough Kleine groei Organisatie-comité: voor KNBSB Jubileumtoernooi van FC Twente 'Hoeben: duel voorwaardelijk NAC rond met Mujkie Aat Reygersberg, Rene Pas en Koos van Elleswijk gaan via arbitrage commissie procederen TROUW KWARTET VRIJDAG 10 JANUARI 1975 SPORT T8/K Een prediker in eigen kerk wordt minder gewaardeerd dan een vreemdeling Van onze speciale verslaggever ENSCHEDE Wanneer FC Twentes manager Guy 'Defaix de balans van (bijna) een half sei zoen eredivisievoetbal opmaakt, komt hij tot de voor zijn club opmerkelijke constatering: 'In zes wedstrijden zijn al doelpunten van FC Twente afgekeurd. Af en toe lijkt het er inderdaad wel op, dat er een grond van waarheid in de woorden van trainer Spitz Kohn schuilt, dat FC Twente twee doelpunten moet scoren voordat er één werkelijk wordt toegekend'. Afgelopen weekeinde, toen FC Twente tegen een ook door Defaix als klasseploeg bestempeld Feyen- oord, opnieuw met het afkeuren van doelpunten werd geconfron teerd, was voor Guy Defaix de tijd gekomen op een aantal situaties binnen de scheidsrechterij te wij zen. In eeri brief aan de scheids- rechterscommissie van de- KNVB deed manager Defaix dat en voegde er een 'louter persoonlijke' suggestie aan toe: 'Laat', zo stelde hij. 'buitenlandse scheidsrechters Nederlandse topwedstrijden lei den'. Een suggestie, die uiteraard opzien baarde. Guy Defaix is dit seizoen als ma nager van FC Twente in dienst getreden. In het voetbal is hij desondanks geen buitenstaander. Vele jaren leidde hij als scheids rechter wedstrijden in de amateur eerste klasse, was ook grensrech ter in het betaalde voetbal en bleef daarna in die sector ook later nog als rapporteur actief. Feyenóord-FC Twente, met 4-0 door de Rotterdammers gewon nen. was voor Defaix de bekende druppel die de even bekende em mer deed overlopen. 'Maar', zegt Guy Defaix, 'het is niet het optre den van Charles Corver, de scheidsrechter in die wedstrijd, alleen, die mij tot het schrijven van deze brief heeft gebracht. Mét uitzondering van het afkeuren van die eerste, treffer van FC Twente vind ik zelfs dat Corver een goede wedstrijd heeft geflo ten. Ik heb in mijn brief aan de scheidsrechterscommissie dan ook helemaal geen namen genoemd, omdat het niet mijn bedoeling is een of enkele scheidsrechters spe ciaal aan te vallen. Het is slechts een constateren van feiten, want ik heb zeker de idee^ dat er'méér clubs in Nederland zijn, die met het probleem van de arbitrage kampen. Ik zeg dan ook zeker niet, dat ik de indruk heb dat speciaal FC Twente wordt bena deeld. Natuurlijk, als verenigings man ben je wel voornamelijk met je eigen club bezig. Je merkt dan, dat je gewoon een paar .keer in de verkeerde hoek hebt gezeten'. Guy Defaix noemt geen namen. Toch is het duidelijk, dat de wed strijden Ajax-FC Twente (1-0 door een zéér omstreden treffer) en Feyenoord-FC Twente met als scheidsrechters resp. Arfe van Ge- mert en Charles Corver zwaar hebben gewogen bij het schrijven van zijn brief. Defaix: 'Je krijgt tegenwoordig bijna geen hoogte meer van de arbitrage. Er wordt, en daar leg ik in mijn brief voor al de nadruk op, te verschillend geoordeeld over bepaalde situaties en vooral bij de buitenspelregel. Je krijgt daar telkens weer moei lijkheden over. De spelers, en vooral de achterhoedespelers, wor den onzeker. De ene keer vlagt de grensrechter wel voor buitenspel en fluit de scheidsrechter niet. de andere keer vlagt de grensrechter niet en wordt er door de scheids rechter wel weer gefloten. Het wordt tijd dat er duidelijkheid komt. Het kan zo niet langer. Ik vraag de scheidsrechterscommissie dan ook, de scheidsrechters op nieuw te attenderen op de richt lijnen die zij aan het begin van het seizoen hebben meegekregen. Zij moeten die richtlijnen uni form toepassen, zodat je-r^iet ie dere keer'met andere opvattingen wordt geconfronteerd. Ik ben de laatste tijd gewoon geschrokken van de fouten die er zijn ge maakt'. Guy Defaix heeft niet alleen wil len constateren, dat het op het ogenblik echt niet zo goed gaat, als velen wel willen zeggen. Met zijn arbitrale achtergrond is hij verder gegaan. Zegt bijvoorbeeld: 'Het is natuurlijk .logisch, dat er bij topwedstrijden in de nationale competitie ook topscheidsrech- ters de fluit hanteren. De scheids rechterscommissie is wat dat be treft echt wel goed op de hoogte, dat men weet wie men waar heen moet sturen. Maar het gevolg is wél, dat het groepje topscheids- rechters week-in-week-uit haast wordt geconfronteerd met veel spanning oproepende wedstrijden. Ik heb me dan ook* afgevraagd of het wel verantwoord was en is om die topscheidsrechters psychisch zo zwaar te belasten. Temeer, om dat het een bekend feit is, dat een prediker in zijn eigen kerk minder wordt gewaardeerd dan een vreemdeling'. Daarvan uitgaande is Guy Defaix met zijn opmerkelijke suggestie gekomen voor de 'internationale arbitrage'. Defaix: 'Het is mis schien opmerkelijk, maar in we zen echt njet iets nieuws. Horn, Van Leeuwen en Martens zijn in hun tijd ook scheidsrechter ge weest bij competitietoppers in Griekenland. Bij wedstrijden als AEK Athene-Panathinaikos bij voorbeeld. Oostenrijkse arbiters leiden op het ogenblik zelfs nog wel belangrijkewedstrijden in Italië. Je voorkomt er ook mee, dat spelers en scheidsrechters el kaar te goed gaan kennen. Dat men niet meer onbevooroordeeld tegenover elkaar staat'. De 'suggestie' van Guy Defaix is in voetballand overigens niet als dé oplossing ontvangen. Mr. G. Kernkamp, de afgelopen maanden omstreden voorzitter van de scheidsrechterscommissie, zegt persoonlijk het een 'onhaalbare kaart' te vinden en verwacht niet dat het voorstel ook maar enige kans van slagen heeft. Jan Huy- bregts, competitieleider en secre taris betaald voetbal, spreekt evenmin van een goed voorstel, omdat daarmee de eigen Neder landse scheidsrechter zou worden gedegradeerd, terwijl daarvoor toch algemeen méér waardering is dan voor bijvoorbeeld de Belgi sche. Huybregts: 'Wat wél positief overkomt, is het streven naar uni formiteit. Daarover wordt binnen kort ook een bijeenkomst met alle betrokkenen (scheidsrechters, grensrechters, spelers, clubs en trainers) belegd. LONDEN (Reuter) Nottinghan Forest, sinds maandag in het bezi van een nieuwe manager (Briai Clough) heeft Tottenham Hotspui uit het toernooi om de F. A. Cu] verwijderd. Brian Clough kon di handen triomfantelijk omhooi brengen, toen Neil Martin in di ^34ste minuut van de replay voor d| derde ronde het enige doelpun scoorde. Het resulaat brengt Not tingham een confrontatie in d volgende ronde tegen Fulham o Hull, die nog hun replay voor d derde ronde moeten spelen. Derby County, de club waar Cloug] naam maakte als manager versloe Orient moeizaam met 2-1 in eei andere replay. Barrie Fairbrother ga Orient de leiding in de vierde mi nuut. Francis Lee scoorde nog geej minuut later de gelijkmaker e: Bruce Roch gaf Derby de overwin ning in de 88ste minuut. West Bromwich Albion kende in d replay tegen Bolton Wanderer geen moeilijkheid: 4-0. De doelpun ten werden gemaakt door Len Can tello, John Wile, David Shaw e: Joe Mayo. De uitslagen zijn verder: Walsall Manchester U 3-2 (na verlenging,' Altrincham-Everton 0-2, Hull-Ful ham 2-2, Middlesbrough-Wycaomt 1-0, Millwall-Bury 1-1, Queens Par Rangers-Southend United 2-0, Ro therham-Stafford 0-2, York Cits Arsenal 1-3 (na verlenging). Privé-trainingskamp in Davos voortijdig afgebroken Van onze speciale verslaggever ASSEN Door het (Voorlopig?) wegvallen van Hans van Helden lijken de kaarten voor het komende weekeinde reeds te zijn ge schud. De zich individueel voorbereidende Harm Kuipers is met het kernploeg-drietal Klaas Vriend. Jan Derksen en Piet Kleine de grote favoriet om zondagavond na de titelstrijd zich op te ma ken voor de strijd om de Europese kampioenschappen, over twee weker) in Heerenveen. Voör Kuipers, Vriend. Derksen en Kleine mag er normaal gesproken zaterdag en zondag op de kunstijs baan Drenthe in Assen niets fout gaan. Leen Pfrommer, gisteren met de kernploeg teruggekeerd van eeri niet helemaal geslaagd trainings kamp ln het Westduitse Inzeil: 'Zij zullen hoogstwaarschijnlijk wel de bovenste plaatsen in het kampioen schap verdelen. Er zijn echter toch nog wel enkele concurrenten. Daan Gompen, Peter van der Kant en misschien ook Gerrit Woudenberg'. NIEUWELINGEN' Daan Gompen en Peter van der Kant zijn de 'nieuwelingen' in Pfrommers kernploeg. Nieuwelin gen. waarvan hij zegt, dat zij niet alleen om de rol van reserve voor de Europese kampioenschappen be hoeven te strijden. 'Zij hebben het', aldus Pfrommer. 'de afgelopen we ken zeker niet slecht gedaan. Neem alleen Peter van der Kant. Zondag verbeterde hij in Inzeil nog zijn persoonlijk record op de tien kilo meter met zo'n 24 seconden (16.04.5) en dat terwijl de omstan digheden echt niet zo goed waren. Van der Kant en Gompen hebben een geweldige sprong gemaakt en vormen echt nog wel een bedrei ging voor die zogenaamde zekeren'. Leen Pfromhier heeft met zijn kernploeg in Inzeil (opnieuw) niet onder ideale omstandigheden naar het 'grote werk' toe kunnen wer ken. Pfrommer: 'Het weer in Inzeil is beter geweest dan in Nederland, dat wel. We hebben behoorlijk kun nen trainen, maar hebben ook met slecht weer te maken gehad. Daar kampen we de laatste jaren trou wens meer mee. Je zit dan op omstandigheden te wachten,'dat er een serie toptijden mogelijk zijn en dan blijkt dat gewoon niet moge lijk'. x Die 'mindere' weersomstandigheden zijn er de afgelopen dagen mede de oorzaak van geweest, dat aan de vooravond van het nationale kam pioenschap de opmerkelijke tijden uitbleven. Klaas Vriend bijvoor beeld, met titelverdediger Harm Kuipers de favoriet, bleef op tijden van 7.37.84 (5000 meter) en 2.09.68 (1500 meter) steken. Pfrommer: 'Maar die 5000 m werd in stromen de regen afgelegd en die 1500 m in dichte sneeuwval'. TE WARM Nóg slechter dan de kernploegleden (Pfrommer: 'Ik ben toch optimis tisch') heeft Harm Kuipers het in zijn aanloop naar 'Assen' getroffen. De Drent keerde zelfs een week eerder dan gepland van zijn privé- trainingskamp ln Davos terug. De ATLETIEK Seppo Tuomlnen. de Finse lange afstandloper die door zijn bond/ wegens het gebruik van stimu lerende middelen was geschorst. Is gerehabiliteerd. Tuomlnen was tijdens de Finse kampioenschappen betrapt op het gebruik van stimulantia. Hij kon echter aantonen dat hij twee dagen voor de wedstrijd een antl- grlepmlddel had genomen wat zonder dat hij het wist de verboden stoffen bevatte. Door de schorsing van de Finse bond miste Ruomlnen de Europese atletlek- kamploenschappen ln Rome waar hij o pde 5 en 10 kilometer tot de betere deelnemers zou hebben behoord. ski De Oostenrijkse Annemarle Proll heeft ln Grlndelwald de reu zenslalom gewonnen. Deze race telt mee voor het toernooi om de wereld beker. Annemarle Pröll legde de af stand van 1230 meter af ln 1 min. en 21.68 sec.. Door deze overwinning heeft zij haar positie om de wereldbe ker verstevigd. ZIJ heeft 94 punten tegen haar concurrente, Rosl Mitter- maler 61. WIELRENNEN De heer W. A. J Roosenburg ls door het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Wiel- ren Unie (KNWU) per 1 Januari J.l. benoemd tot lid van de sportcommis- sle. De heer Roosenburg die voorzitter is van de opleidingscommissie van de KNWU ls jarenlang Internationaal Jurylid en commissaris geweest. laatste week van december was het in- het ruim 1500 meter hoge Davos te warm, kon er nauwelijks op het natuurijs worden getraind en moes ten onderlinge trainingswedstrij- den ook worden afgelast. Kuipers: 'Eind december was ik alweer in Assen terug. Maar ook hier heb ik me niet optimaal kunnen voorbe reiden. Het is veel duwwerk gewor den: weinig is echt soepel gegaan. Het feit, dat ik ook geen wedstrij den in Davos heb kunnen rijden, geeft me verder ook een achter stand op de kernploeg'. Harm Kuipers ziet de titelstrijd 'in eigen huis' desondanks met ver trouwen tegemoet. Rekent (en hoopt evenals de Pfrommer-ploeg) op eindelijk behoorlijk weer en in ieder geval op gelijke omstandighe den. Pfrommer: 'Vorig jaar werd het kampioenschap ernstig beïn vloed door het voordeel dat Kuipers op de sprint toch wel had. Zijn 500 meter was een groot gedeelte van zijn kampioenschap'. Harm Kuipers is ('Met Klaas Vriend', zegt hij zelf) in ieder geval- .favoriet. Lijkt hoe dan ook zeker te zijn van een plaats in de ploeg, die maandag voor een riieuw trainings kamp naar, Davos vertrekt. Die ploeg bestaat uit de nummers één tot en met vier van de nationale kampioenschappen alsmede num mer vijf, die als reserve voor de Europese titelstrijd aan de. plóeg wordt toegevoegd. Tevens reizen maandag met' Leen Pfrommer ook tenminste twee sprinters af. Pfrom mer: 'De derde sprinter van het kampioenschap heeft eveneens nog. een kans. Hij moet dan sneller zijn dan de snelste all-rounder'. KANS Voor Hans van Helden (afgelopen seizoen tweede, bij de wereldkampi oenschappen) is die kans er niet. De 26-jarige rijder is dit weekeinde in Assen slechts toeschouwer en wanneer zijn rugklachten niet op kortè termijn tot het verleden zul len behoren, kan hij de rest van i)et seizoen wel afschrijven. Van Helden ('Dit seizoen zag ik het helemaal zitten') hoopt nog dat hij alsnog van de Rotterdamse ortho pedische chirurg dr. Hermans toe- HARM KUIPERS, de gi;ote favoriet voor de nationale titelstrijd, is aan zijn laatste seizoen als wedstrijdschaatser bezig. De 27-jarige Drent zal zich na de op 8 en 9 februari in Oslo te houden wereldtitelstrijd volledig richten op zijn studie medicijnen. 'Ik kan het niet langer combineren,' zegt hij. 'Hoezeer het me ook aan het hart gaat.' stemming krijgt zijn schaatsactivi- teiten te hervatten. 'De ploeg wordt na de Nederlandse kampioenschap pen vastgesteld voor de Europese titelstrijd. Of er daarna nog wijzi- gingen in kunnen en zullen worden aangebracht zal nog bekeken moe ten worden. Maar', aldus luidt het officieel, 'er zullen dan wel sterke argumenten voor moeten zijn'. AMSTERDAM De Koninklijke Nederlandse Baseball en Softbal- bond (KNBSB) heeft de lichte groei, die ook in 1973, Was gecon stateerd in 1974 kunnen cohtinue- ren. Was het stijgingspercentage in v1973 1,6 pet, in het afgelopen jaar was dit 2,8 pet, hetgeen neerkomt op een ledenaanwas van 370 man. De KNBSB telt nu 13.387 leden (in 1973 13.017). In de honkbalsector werd echter bij de senioren e en verlies geboekt van 278 spelers, bij de junioren een winst van zeven spelers (van 1018 naar 1025). De vlucht bij de adspiranten (van 2418 naar 2719,* een aanwas van 301 spelers) compenseerde het verlies bij de senioren zo goed als geheel, want het verlies bedroeg daardoor in de honk'balsector slechts 0,7 pet. Softbal boekte echter een flinke vooruitgang, bij de dames bedroeg dit 8,3 pet bij de heren zelfs 27 pet. Haarlem is nog steeds het gróótste rayon met 3098 leden, hoewel Haarlem een kleine achteruitgang moest noteren (in 1973 3168). Am sterdam is tweede met grote ach terstand: 1843 leden. De grootste vereniging is het Bussumse HCAW met 220 leden. Bij softbal dames voert Terrasvogels uit Santpoort de boventoon met 186 actieve beoefe- naarsters. ENSCHEDE (ANP) FC Twente, dat dit ,jaar zijn tweede lustrum gaat vieren, is van plan om het jubi leum, dat samen valt met het 650- jarig bestaarTvan de stad Enschede, te gaan vieren met een internatio- /naal toernooi. Indien het gat van 60.000 gulden op de begroting, die in het totaal anderhalve ton bedraagt, gedicht kan worden, zullen Ander- lecht. Arsenal en Hertha BSC in de week van 27 juli tot en met 3 augus tus naar Enschede komen. DEN HAAG De tuchtcommissle van de sectie betaald voetbal heeft de volgende straffen uitgesproken: Haarlem: P, Hoe ben. een wedstrijd voorwaardelijk, en 150 gulden boete: FC Amsterdam: Tj. Koop man, twee wedstrijden en 100 gulden. P. Prange een wedstrijd en een voorwaarde lijk: Volendam: J. Karsten. een wedstrijd en 100 gulden. PSV: P. Jorens een wed strijd -en een voorwaardelijk: NAC: H. van Rooy een wedstrijd en 150 gulden. FC Den Haag: R. Monnee een wedstrijd en een voorwaardelijk en 100 gulden boete. Heracles- F. Pirard een wedstrijd en 100 gulden: Heerenveen: G. Welde een wedstrijd en 100 gulden: SC Cambuur: K. Duker, twee wedstrijden: Veendam: V. gwart, twee wedstrijden; FC Groningen: Rosbelk twee wedstrijden. G. Volkers, een wedstrijd en een voorwaardelijk: FSC: V. Meuser een wpdstrijd. A. van der Donk. een wedstrijd voorwaardelijk en 75 gulden MVV: J. P. Lalne een voorwaarde lijk en 200 gulden: SW: R. de Haan, een wedstrijd: FSC: P. Ehlen, een wedstrijd. Wageningen: J. Laurens, een voorwaarde lijk. B.- Ponsen, een wedstrijd en 10*T gulden. MONTREAL 'De Olympische Spelen van 1976 zullen in Mont real worden gehouden in de periode die is vastgesteld', is h( antwoord van Simon Saint Pierre, vice-voorzitter van het org£ nisatie-comité op de vragen die de staking van de betonvlecl ters werkzaam aan de Olympische installaties heeft opgeworpei 'De verslechtering van de economisch situatie zowel in Canada a in de gehele wereld speelt ons parten', is het commentaar va Saint Pierre. 'Toch zullen de Spelen worden gehouden op ee wijze overeenkomstig de reglementen en statuten van het Inte: nationaal Olympisch Comité'. Volgens de tweede man van de COJO is er geen sprake van dat de Spelen in groot gevaar zijn. 'Slechts als de staking veel langer gaat du ren zullen er maatregelen moeten worden genomen. Bij alle sombere beschouwingen gaat men er aan voorbij dat zeventig procent van de werkeaamheden die moeten worden uitgevoerd réeds zijn verricht.' In een commentaar op de berich ten uit Montreal heeft Lord Killa nin de voorzitter van het Internati- - onaal Olympisch Comity gezegd pas een overzicht te kunnen krijgen van wat er nog gebeuren moet als het werk eenmaal is hervat. 'Mo menteel kan ik eigenlijk niets zeg gen'. aldus Lord .Killanin, maar om de Spelen nu nog door een andere stad te laten organiseren lijkt mij uitgesloten. Er ïüjn geruchten dat München de Spelen opnieuw on derdak zou willen bieden maar ik denk niet dat dat zal gebeuren.' Het IOC is reeds enkele maanden ongerust over de trage vordering van de bouw van de Olympische installaties. Deze zomer achtte ko lonel Edward Churchill, de man die de Expo's 70.bouwde, het mógelijk dat de stadions op tijd gereed zou den komen mits er continu zou worden doorgewerkt. In oktober brachten de "organisatoren van Montreal een rapport in dezelfde geest uit aan het IOC. Sindsdien is de toestand^ accuut geworden. De Olympische installaties die het eerst dreigen te worden geschrapt, zijn volgens minister Cournoyer de gigantische mast-van het hoofdsta dion, waar het opvouwbare dak zou moeten worden opgeborgen, een waterpolo- stadion en een handbal- veld. In geval van nood zouden de - atletiek-nummers kunnen worden verwerkt in het 33.000 plaatsen tel lende Seat Autostadion, het terrein van de Montreal Alouettes Voetbal ploeg. Ook al is de capaciteit van dat stadion ver beneden het Olym pisch minimum. Bovendien is er weinig parkeerruimte en is het sta dion ver gelegen van dé andere Olympische installaties. Er wasgisteren weinig activiteit te bespeuren bij de Olympische bouw werken na de tweeweekse kerstva kantie. De betonvlechters, zonder wie geen beton kon worden gestort, legden de uitspraak van een recht bank naast zich neer en weigerden aan het werk te gaan. De beton vlechters willen een loonsverhoging ter compensatie van de stijgen/ kosten van levensonderhoud. Et dergelijke loonsverhoging is reei bevochten .door drie andere val bonden van bouwvakkers. Minister Cournoyer wordt nu doi de meeste waarnemers gezien a de sleutelfiguur bij het doorgaï van de Spelen. Men verwacht d het parlement hem uitgebreide vc machten zal geven in industrie opzicht, vooral op het gebied vj de loon-onderhandelingen. 'Als van deze volmachten gebruik z moeten maken om het werk aan Olympische installaties opnieuw gang te brengen, zal ik dat zek doen. Maar er zijn gevaren bij h gebruik van dergelijke volmachtei aldus minister Cournoyer. Lord Killanin heeft inmiddels ei telegram met een geruststellen) inhoud ontvangen van' de burg meester van Montreal Jean Dr peau. /De burgemeester is echt geen gesprekspartner', aldus Kill nin. 'Ik sta in directcontact m het organisatiecomité en specie met dg "voorzitter Roger Roussea Als de Spelen zouden moeten wo den afgelast, zou dat een' verschri kelijke zaak voor Canada zijn.' stad Montreal is verantwoordeli voor de bouw van het hoofdstadio maar het organisatiecomité eis eind vorig jaar de verantwoord lijkheid op voor de bouw van i overige installaties. BREDA De Bredase eredivisi club NAC is rond met de 25-jarii Joegoslaaf Fikret Mujkie. ,De k mende >week hoopt NAC met Din mo Zagreb, de oude club van Mn kic, overeenstemming te bereiki over de wijze waarop de transf wordt geregeld. NAC voelt er nie voor een bedrag van 400.000 guldi te betalen en verwacht, aldus s cretaris Eugene Lemmers; op bai van een 'uitlening' zaken te ku( nen doen. Mujkie, die woensdag 1 een oef en wedstrijdje van NAC vi keer scoorde (een team van TROI medewerkers was de weinig sterl tegenstander, het werd 151), inmiddels medisch goed gekeurd. Van onze speciale verslaggever VLAARDINGEN Eerste-divi- sieclub FC Vlaardingen heeft de contractspelers Aat Reygers berg, René Pas en Koos van El leswijk op nonactief gesteld. Deze spelers is dat gistermorgen per aangetekend schrijven ken baar gemaakt. Het drietal gaat nu via' een arbitragecommissie van de KNVB tegen FC Vlaar dingen procederen. FC Vlaardingen was dat zelf al van plan. 'Maar', zegt Karei Jansen (se cretaris van de Vereniging Van Contractspelers) 'dat is belachelijk. Pas. Reygersberg en Van Elleswijk zijn onrecht aangedaan. Zij leggen het geschil voor aan een arbitrage commissie'. Die arbritagecommissie zal. zoals gewoonlijk, bestaan uit drie '^den. FC Vlaardingen en1 de drie betrokken sjjelers kiezen uit een KNVB-liJst ieder één lid en de KNVB wijst een derde aan; de voorzitter van de commissie. Twee weken geleden was het be treffende trio betaalde voetballers (vooral bij trainer Jan van Baaren) in ongenade gevallen en voor de keuze gesteld: stoppen met behoud van salaris tot aan het eind van het seizoen, evenwel met aftrek van de gebruikelijke reis- en verblijf kosten, of de tweede mogelijk heid een stap terug doen, naar het C-team. Karei Jansen adviseer de de drie spelers toen te blijven trainen en eventueel in dat C-elftal te spelen. De kwestie is inmiddels ook aan de orde gweest in de pas gevormde professionele contactraad (PCR). waar ondermeer de VVCS (spelers-werknemers) en de FBO (clubs werkgevers) in zijn ver tegenwoordigd. FBO-directeur Joop van der Klink wil bij gebrek aan kennis van de financu'e aspecten een nader onderzoek. ONEENS Veertien dagen geleden begon de affaire Reygersberg, Pas en Van Elleswijk te spelen, toen het trio in een gesprek met Jan - van Baaren en twee bestuursleden van het FC Vlaardingen de nieuwe manager Coen Brouwer en bestuurslid Hila- rius) werd medegedeeld, niet meer in aanmerking te komen voor het eerste elftal. Met de vermelde keu ze-mogelijkheden als -gevolg. Coen Brouwer zegt over die bespreking: 'De trainer heeft zijn beslissing toen duidelijk gemotiveerd. Maar zoals bij meer reserve-spelers het geval is. waren de spelers het niet eens met de trainer. Het doet mij ook pijn. dat een normaal ge sproken uitstekende voetballer -als Aat Reygersberg niet in het A- team staat (terzijde: Reygersberg vertelde gisteren, inmiddels aanbie dingen van Veendam, Willem II en SVV op zak te hebben red.). Maardit seizoen scoorde hij nog maar één keer en liet hij bij de minste tegenslag direct zijn kop hangen. Met Van Elleswijk ligt het weer anders. Hij vormde eigenlijk een noodgreep van FC Vlaardingen. teon de vaste keeper aan het begin van het seizoen geblesseerd raakte. Hij maakte fouten in de wedstrij den en Van Baaren heeft gezegd geen toekomst voor hem te zien. Hij wil verder gaan met twee jonge keepers. Voor wat Rene Pas betreft, heeft wellicht het geld, dat hij nog van Fortuna Vlaardingen tegoed had, onbewust een rol gespeeld. Daar liep hij over te mekkeren. Maar FC Vlaardingen heeft niets meer met Fortuna te maken. Bo vendien kon die geld-kwestie met de gemeente worden geregeld. Het ging om een bedrag van driedui zend gulden en dat kon hij bij een bank opnemen. En Pas moet niet zeggen, dat hij geen kansen heeft gekregen. In de tweede periode heeft hij zeseneenhalve wedstrijd gespeeld, maar er kwam niets uit. Hi"" mag éénenz-ventig kilo wegen, maar hij weegt er vijfenzeventig. Het is overigens duidelijk, dat het gaat om de weggevallen reis- en verblijfkosten'. Rene Pas, de rap van de tongriem gesneden woordvoerder, ontkent al lerminst dat die reis- en verblijf kosten een grote rol spelen. Pas: 'Vandaar ook dat we besloten om te blijven trainen en spelen voor het C-team. Maar Van Baaren weigert om ons te laten spelen. Het is bij hem louter een kwestie van per soonlijke rancune. Zaterdag stonden we reserve bij het C-elftal. Op een gegeven moment stond het 3-0 voor de tegenpartij (Sparta-C). Van Baaren besloot toen een mid denvelder en een aanvaller uit de ploeg te halen en twee verdedigers erin te "zetten. Reygersberg en ik. twee aanvallers, blsven zitten. Een lachertje natuurlijk'. Rene Pas en met hem Van Elleswijk en Reygersberg is ook zeer verbolgen over het door FC Vlaardingen verspreide perscommu niqué, nadat was besloten het drie tal niet meer in het topteam op te stellen. Pas zegt: 'Onze goede naam is aangetast. Er werd gesteld, dat we zeer vertroebelend zouden zijn. Gewoon weer die persoonlijke ran cune van Van Baaren tegen oi Natuurlijk, er zijn met mij aan li begin van dit seizoen moeilijkhed over dat contract geweest. Ma tijdens het gesprek met Van Ba ren is zelfs nadrukkelijk geste dat we ons correct hadden gedr gen'. Rene Pas verwacht, dat de maati gelen, die FC Vlaardingen nu hei genomen, gevolgd zullen word door tal van moeilijkheden binn de club} Hij zegt: 'Uit betrouwba bron weet ik, dat de stemmenvi houding in het bestuur bij de kes 'non-actief of niet', drie tegen tfl was. Dat gaat tot interne prob men leiden. Het bestuur zit mo lijk waar het Van Baaren betri Financieel kan men het zich n veroorloven om de trainer weg sturen. Ook al niet vanwege negatieve publiciteit, die daarn gepaard zou gaan. FC Vlaarding heeft toch al geen goede nai opgebouwd, de -laatste tijd'. MATTY VERKAMMJ

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 8