Nog tekortkomingen in bestuur universiteiten dichtbij 'Lagere loonkosten het beste middel tegen werkloosheid' Commentaar Twee rectores weg - Klachten over 'logheid' [osjer slachten ewetens- ezwaarden Prof. dr. C. A. van den Beid: Rotterdam ontkent nut installatie voor waterzuivering Door kolendamp overleden Expositie over onderwijs niet herhaald in de 'oude' vorm het .weer S Sneeuw in Jeruzalem weerrapporten weekblad met gouden glans liz elvis winkelfietsje hand s BOUW/KWARTET VRIJDAG 10 JANUARI 1975 BINNENLAND T5/K7 joodse wet kent gedetailleerde irschriften voor het ritueel (kosjer) ichten. Het Nederlands Israëlitisch irkgenootschap houdt er zelfs een ibtenaar op na, die toeziet dat de ijders' hun j werk beschaafd doen. fetenschappefijk staat niet vast, wei slachtwijze minder pijnlijk is voor dier, de joodse rituele of de ebruikelijke in onze slachthuizen, 'och heeft het ministerie van land ouw een zij het bescheiden beperking aangebracht op het ritueel lachten. Als reden wordt slechts op- egeven dat het bezwaar, dat altijd al 5n gen het ritueel slachten bestond, ogbans sterker is geworden. Het minis- iit >ne spreekt zich hiermee uit over een oedingsgewoonte van een Nederland- minderheid, de joden. Deze voe- en ingsgewoonte maakt een onlosmake- n, jk deel uit van de /joodse godsdienst. r)e- minister kan hiermee op het ter rein van de godsdienstvrijheid komen, Jaartoe moeten toch wel zeer zwaar te tegende redenen zijn. or ot dusver zijn die redenen niet ont- Indien een wetenschappelijke ar- n umentatie achterwege blijft, dan krij- li-en dit soort maatregelen al gauw iets 'e' jevalligs. Die bijsmaak is des te ranger, wanneer men bedenkt dat en van de eerste maatregelen van de azi's in Nederland indertijd ook was et ritueel slachten te verbieden, over te gaan als het Nieuw Israëli sch Weekblad dat de maatregel van linister Van der Stee in verband rengt met antisemitisme, lijkt ons twat overdreven. p laar het lijkt wel zo dat de zorgvul- igheid van) het slachten door een lodse 'snijder' gunstiger afsteekt te en veel van de alledaagse praktijk in immige slachthuizen. Een zekerfe be- iheidenheid zou de aanhanger van et 'gewone' slachten dan ook niet lisstaan. an de maatregel tegen het ritueel achten zit nog een kant. De moslim ekarbeiders in ons land zijn ook ehouden hun slachtvee te behandelen p een manier die doet denken aan de lodse voorschriften. Ook hun worden eperkingen in de weg gelegd, die ten ele terecht, maar anderzijds ook wel edenkelijk zijn. De beperkingen svingen sommige trekarbeiders er toe, et slachten uit te voeren buiten de fficieel daartoe aangewezen gelegen eden. Dan krijgt het iets heimelijks, leimelijk slachten kan onmogelijk bij ragen aan de beperking van dieren- ed en brengt ook gevaren voor de alksgezondheid met zich mee. Wie at wil, zal juist de mogelijkheid tot tueel slachten uitbreiden, zeker en aoral zolang allerminst vaststaat wel- t methode humaner is. let siert minister Vredeling, aat hij Ike 'dag aan Kees Vellekoop denkt, let minste wat het Nederlandse volk ou kunnen doen, is de minister op it punt navolgen. Want al is er tot in oogste instantie een uitspraak gedaan i de zaak-Vellekoop wij zijn daar- lee nog niet van deze zaak af. Je geschiedenisstudent Kees Velle- oop zit sinds begin december 197^ en gevangenisstraf van 21 maanden it, omdat hij op principiële gronden 'eigert zijn dienstplicht te vervullen n omdat hij geen erkenning kon inden bij de commissie gewetensbe- ivaarden voor zijn opvattingen, lat zou wel te plooien zijn geweest Is Vellekoop bij de commissie het chterste van zijn tong niet had laten ien; als hij er niet op gestaan had de aarheid, de gehele waarheid en niets an de waarheid over zijn opvattingen vertellen. lad Vellekoop volstaan met te zeg en, dat hij tegen geweld was, dan ad nooit iémand van hem gehoord, iu echter heeft Vellekoop bij de ommissie een onderscheid gemaakt issen 'bevrijdend' en 'onderdrukkend' eweld en alleen het laatste afgewe- en. Hij weigerde een veroordeling uit spreken over een volk dat onder en bezetting door een vijand of de itbuiting van een koloniale mogepd- eid met guerrilla-activiteiten of penlijke oorlog probeert zich vrij te echten. let doet er nu niet zo heel veel toe, oe ieder van ons persoonlijk oordeelt ver de motivering van Kees Velle- B oop. De vraag die ieder van ons igenlijk dagelijks moet bezighouden is f 't juist is iemand te straffen omdat ij geen genoegen heeft genomen met 'at hij zou ervaren als een glad raatje, dat nog net geen leugen was, naar,ook allerminst de volle waarheid worden genoemd. e,Je Raad van Kerken heeft reeds in is pril van het vorig jaar aangedrongen *'ip het verlenen van gratie aan Velle koop. Op het eersfe gezicht zou dat ,n Ie beste oplossing zijn. Het recht van rptie is een koninklijk prerogatief, "lat de vorst (en zijn politiek verant- noordelijke minister) naar een billijke villekeur kan hanteren om recht te- koen in individuele gevallen, waarin ■óle wet nie/t voorziet, j Jat i een mooi verhaal, maar het aat helaas niet op omdat de maat- chappelijke omstandigheden waarin 'jten dergelijke gratieverlening nu func- ioneert, grondig gewijzigd zijn. Gra- ieverlening aan Vellekoop zou van daag een precedent zijn/ waarop velen !'*ich (terecht, van uit' hun positie) Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Het bestuursapparaat van de universiteiten en hogescholen vertoont vijf jaar na invoering van de Wet Universitaire Bestuurshervorming nog duidelijke tekortkomingen. In Wage- ningen nam prof. dr. H. A. Leniger gisteren voortijdig afscheid als rector, omdat hij letterlijk ziek werd van alle oeverloze discussies. In Tilburg heeft prof. dr. G. C. Nielsen ontslag gevraagd als rec tor van de katholieke hogeschool. In Amsterdam verscheen een artikel in het universiteitsblad Folia Civitatis over de logheid van het ambtelijk systeem, waardoor onderwijs en onderzoek in de knel komen. De afscheidsrede van de Wage- ningse rector H.A. Leniger was wel het toppunt van pessimisme. 'Op den duur kon ik de tegenwoordig door velen als normaal aanvaarde eindeloze discussies. langdurige procedures, de moeizame besluit vorming, het kwistig omspringen met de tijd, het doodbloeden van initiatieven en de ruime inspraak van ondeskundigen niet goed ver dragen', zei prof. Leniger. De nieuwe gedemocratiseerde be stuursvorm is op zichzelf een groot goed, aldus de scheidende rector. Maar de uitwerking daarvan levert moeilijkheden op. In de raden zit ten mensen die niet op alle punten1 deskundig kunnen 2ijn. Toch ver staan de raadsleden niet altijd de kunst zich aan te sluiten bij advie zen van mensen die wel ter zake kundig zijn. Een extra probleem is dat de meest bekwame mensen zich vaak niet beschikbaar stellen voor het bestuurlijk werk, omdat zij op zien tegen de omslachtige werkwij ze. De Tilburgse rector Nielen heeft dezelfde klacht. Het ontbreekt in de universiteit aan een krachtig centraal bestuur. De faculteiten zijn verbrokkeld en vormen, geen eenheid meer. In het weekblad van de Universi teit van Amsterdam schrijft redac teur Henk Bakker deze week een artikel over de grenzen aan de uni versitaire groei. Door vergelijking van cijfers van de jaren 1964 en 1954 komt hij tot de veronderstel ling, dat een alsmaar groeiende universiteit op een gegeven mo ment te log wordt om goed te kunnen werken.' In Amsterdam zou dat kunnen blij ken uit een naar verhouding te snelle groei van het technische en admdinistratieve personeel. Terwijl het aantal studenten in tien jaar groeide met 79 procent, groeide het technisch en administratief perso neel met 87 procent. Het aantal docenten groeide in dezelfde perio de met slechts 49 procent. Henk Bakker maakte ook een vergelijking met cijfers van de hogescholen in Tilburg en Wageningen. Ook hierin ziet hij een aanwijzing voor zijn stelling, dat de Amsterdamse uni versiteit met ongeveer achttiendui zend studenten de grens van haar groei bereikt, of misschien zelfs overschreden heeft. Zijn conclusie is dat bij verdere uitbreiding van het wetenschappelijk onderwijs H. A. Leniger spreiding van het aantal Instellin gen over het land gewenst is. In hetzelfde nummer van Folia wordt ook melding gemaakt van een vertrouwelijk rapport van de Algemene Rèkenkamer over on zorgvuldig financieel beheer aan de universiteit van Amsterdam. Als voorbeelden worden genoemd de uitgaven (een kwart miljoen gul den) voor een mensa die niet ge bouwd werd, huren van hulzen die te laag waren, boekingen die onvol ledig waren en de financiering van het academisch rekencentrum. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG -'Het beste middel tegen structurele werkloosheid is toch wel kostenverlaging voor het bedrijfsleven, vooral verla ging van de loonkosten.' Deze opmerking maakt de directeur van het Centraal Planbureau, prof. dr. C. A. van den Beid in 'De Werk gever', het blad van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond. 'Een dan bedoel ik geen matiging zo eventjes, maar over de loop van een aantal jaren, om het proces van uitstoting van arbeid tegen te gaan. Voor 1975 zal er feitelijk wel een reële loonstijging van twee procent uitkomen. Maar als eco noom speel je wel eens met de gedachte: waarom zou dit niet nul kunnen zijn?' i 'Het is natuurlijk moeilijk', zo ver volgt prof. van den Beid, 'aan werknemers een cijfer yan nul te verkopen, maar voortgaande loon- Van een verslaggever^ ROTTERDAM/HEERLEN De Rotterdamse drinkwaterleidingen hebben ontkent dat het niet bou wen van een 'waterzuiveringsinstal latie door de DSM aan de Maas nadelig zou zijn voor de landelijke drinkwatervoorziening. De DSM waarschuwde gisteren ,vftor de ge volgen wanneer die installatie in Stein niet mag worden gebouwd. (B. en W. gaven geen toestemming omdat het de motivatie van het provinciaal bestuur van Limburg een voorbereidingsbesluit te nemen voor de vestiging, onvoldoende achtte). kostenstijging heeft nu eenmaal ernstige gevolgen voor de werkgele genheid en daar zijn de werkne mers toch zelf ook rechtstreeks bij betrokken'. Prof. Van den Beid vestigt in het algemeen de aandacht op de zeer onzekere internationale situatie. 'Onzekerheid ook in de prijzensfeer, waaronder die van olie. De interna tionale prijsbeweging voor grond stoffen zwakt af. De onzekere situ atie met name ook op monetair vlak maken de ontwikkeling van de wereldconjunctuur moeilijk voor-1 spelbaar. Onzeker Een onzekere factor is ook het beleid dat de regeringen zullen gaan voeren. Onze prognoses zijn heel erg afhankelijk van wat er in het buitenland gebeurt', aldus prof. Van den Beid. Hij wijst daarbij op het expansief programma van Duitsland, dat voorziet in een groei van het bruto nationale produkt met drie procent. 'Mogelijk zou de Duitse invoer hier door met vijf procent groeien, zo dat onze totale uitvoer met onge veer anderhalf procent zou kunnen toenemen', zegt hij. De Verenigde Staten staan volgens hem voor het dilemma van vermindering van prijsstijging of expansie. In de VS worden de bestedingen nog niet gestimuleerd, maar prof. Van den Beid gelooft dat dat mogelijkerwijs Prof. dr. C. A. van den Beid in de tweede helft van het jaar wel zal gebeuren. Prof. Van I den Beid is er voorstan der van de koopkracht van' de werknemers te vergroten door mid del van belastingverlichting. Hij is zich ervan bewust dat er dan voor de overheid problemen kunnen rij zen voor de financiering van haar uitgaven. De ontwikkeling van de collectieve uitgaven zal dan moeten worden bezien. En men zal dan moeten overwegen of deze ontwik keling nog in die mate kan door gaan als thans het'geval is'. GELDERMALSEN De 68-jarlge Jan Bogerd uit Geldermalsen is door koolmonoxydevergiftiging om gekomen. Het echtpaar Bogerd had voor het naar bed gaan de kolen haard nagenoeg dicht gezet. Toen ze kolendamp roken, gingen ze naar bulten, maar de heer Bogerd overleed even later. Zijn echtgenote liep lichte vergiftigingsverschijn selen op. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Het ziet er naar uit dat de tweejaarlijkse Nationale Onderwijs Tentoonstelling in de traditionele vorm niet meer gehou den zal worden. De laatste jaren is erg veel kritiek geuit op de NOT, omdat de bezoeker hier in de veel heid van producten nauwelijks de weg kon vinden en omdat er geen enkele mogelijkheid tot kwalitatie ve vergelijking van de getoonde leermiddelen geboden werd. Er zijn al grote educatieve uitge vers die te kennen hebben gegeven dat zij aan een NOT in de oude stijl niet meer meedoen. Binnen de groep educatieve uitgevers (CEU) wordt nog overleg gepleegd in wel ke vorm men de scholen dan wel kan voorlichten over de leermidde len die op de markt zijn. MR. R. Prummel van de GEU zegt: 'Het is wel duidelijk dat de educa tieve uitgevers geen hèrhaling meer willen van die kermisachtige ten toonstelling uit het verleden. Niet alleen bij onderwijsmensen, maar ook bij de uitgevers bestaat daaro ver groot misnoegen'. De laatste NOT is vorig jaar in de Utrechtse jaarbeurs gehouden. De volgende NOT zou moeten plaats vinden in het voorjaar van 1976. De definitieve beslissing over het al of niet doorgaan is nog niet geno men. Ondertussen werken de educatieve uitgevers aan een nieuw systeem voor gestandariseerde informatie over leermiddelen. Van elk leermid del zouden dan vergelijkbare gege vens beschikbaar zijn, niet alleen over jaar van uitgave, omvang, prijs, enzovoorts, maar ook over de doelstelling van het leermiddel, de didactische werkvormen die erbij horen, de inhoud van de geboden stof5 en de marktsituatie van het product. Het weer dat in Nederland heerst, wordt meestal toebereid buiten de grenzen en soms op vrij grote af stand. Vandaar dat wij in dez ru briek nogal eens wat over het bui tenlandse weer te berde brengen. Zo interesseert het u misschien te weten hoe in december de tempe ratuur af wijking en in groter ver band zijn geweest. Gemiddeld kou der dan normaal was het in de Beringszee, in het poolgebied van Groenland, Egypte, grote delen van Alzië, het noordwestelijk deel van de Stille Oceaan en het westen van de Verenigde Staten. Te warm weer kwam voor in een zóne van het Iberisch schiereiland via de Oostzee tot Nova Zembla en in een gordel van Canada tot de St. Lawrence. De zeewater-temperatuur was onder normaal van de Denemarken Straat tot Biskaye, en boven normaal op de Atlantische Oceaan met warm- tepool nabij 42 graden noortl, 55 graden west. De algemene circula tie cp het noordelijk halfron in december werd door de computer vergeleken riet die in de decembers van 1912, 1930, 1949 en 1954, waar op in meerderheid normale tot zachte winters volgden. Februari 1955 leverde op de 18de bijna re cord hoge temperaturen op: Eind hoven 18 en Maastricht 19.6 graden Celsius. In die gemiddeld drie gra- konden beroepen. Op die manier zou het dan fungeren als een open achter deur, waar juist de wet op dit punt de voordeur zo zorgvuldig afsluit. Dat is een moeilijkheid; echter één die ons juist moet prikkelen met voortvarendheid een oplossing te zoe ken voor mensen, die in narigheden komen omdat zij als hun dat ge vraagd wordt niet een deel van hun overtuiging achterhouden. Weerrapporten van gisteravond 19 uur, maximum-temperaturen van gisteren en neerslag 7-19 uur. Amsterdam geh. bew. 9 0 De Bilt geh. bew. 8 0 Deelen geh. bew. 7 0 Eelde geh. bew. 8 0 Eindhoven geh. bew. 8 0.1 Den Helder geh. bew. 9 0 Luchth. R'dam geh. bew. 9 0 Twente geh. bew. 7 0 Vlisslngen geh. bew. 9 0 Zd.-Limburg geh. bew. 7 0 Athene geh. bew. 8 0.4 Barcelona onbew. 14 0 Frankfort geh. bew. 3 0 Genève zw. bew. 6 0.2 Helsinki zw. bew. 4 0 Innsbrück zw. bew. 13 0 Kopenhagen geh. bew. 5 0.3 Lissabon onbew. 8 0 Locarno onbew. 9 0 Londen geh. onbew. 10 0 Luxemburg geh. bew. 3 0 Majorca licht bew. 16 0 München licht bew. 3 0 Casa Blanca half bew. 18 .0 Las Palmas zw. bew. 22 0 Tunis onbew. 17 0 den te warme sprokkelmaand viel daarentegen voor de eerste keer in de moderne geschiedenis sneeuw op het strand van de Dode Zee en wel de Ramat David met minus vijf graden Celsius de laagste tempera tuur, die toen ooit in Palestina was gemeten. Bulldozers maakten in Je ruzalem de voornaamste straten sneeuwvrij.Ook net als in deze winter dus achter elkaar een kou- inval in het Midden-Oosten (Iran ditmaal nogal getroffen) en abnor maal zacht weer in West-Europa. En eigenlijk logisch, want de koude lucht uit het poolgebied kan nu eenmaal niet overal tegelijk wezen., vandaar geen winter voor ons. Januari 1975 wordt in Londen ge zien als een maand met normale tot bovennormale temperatuur en veranderlijk weer. Er zullen wel enkele koudere perioden komen, maar zonder strenge vorst. De win tersport: In het Alpengebied is de laatste dagen tien tot vijftien cen timeter sneeuw in de middelste en tot 25 centimeter sneeuw in de hogere lagen gevallen. Gevolg: ma tige tot vrij goede omstandigheden voor de wintersport, maar.ocea nische lucht gaat het temperatuur- niveau de komende dagen omhoog brengen en de sneeuwgrens stijgt tot 1200 meter. In de Noorse bergen valt momenteel flink w<ft verse sneeuw door een nieuwe oceaande pressie. onder redactie van loes smil IIOOG WATER VOOR ZATERDAG 11 JA NUARI Vlisslngen: 1.08-13.27, Harlngvlletslulzen: 2.50-15.08. Rotterdam: 3.51-16.19, Scheven- lngen: 2.28-14.43. IJmulden: 3.01-15.16, Den Helder: 6.39-19.06. Harlingen: 9.01- 21.21, Delfzijl: 11.20-23.43. Even een citaat. 'De veldartille rie van de garde te Potsdam loste saluutschoten: 21 in getal. Ze kondigden de geboorte van een prinses aan. Voor een zoon, een prins, zouden het er 101 zijn geweest. Men was toen nog niet zo voor gelijke rechten. Het was 13 september 1892. De keizerin, die voor ieder kind een eigen boek met hun lotgevallen bij hield, begon met een nieuw.' Waar zou dat nou in kunnen staan? In Ons koningshuis, Li- belle, Margriet? Nee, wacht eens even: in Story, natuurlijk! Toch niet. Maar Weekend, het nieuwe weekblad waaruit het citaat wel afkomstig is, lijkt dan ook spre kend op Story. Het enige ver schil zit 'm misschien daarin dat Weekend nog dieper in blauw bloed is gedompeld. De uitgever, Robert Muller, maakt daarvan ook geen geheim. Hij hield het blad gisteren ten doop in een salon van het Haag se Hotel Des Indes, waar al heel wat kronen op het nachtkastje hebben gelegen. En alsof dat nog niet genoeg was, werd de bijeenkomst ook nog opgeluis terd door de aanwezigheid van een heuse prinses, de 85-jarige Alice, aartshertogin van Habs- burg, prinses van Altenburg. In het eerste nummer van Week end beschrijft Lou Heynens, in zijn rubriek 'Te gast bij prinsen en prinsessen', haar tragische, maar ook edele levensloop. Het is onder meer die rubriek die het gezicht van het nieuwe weekblad bepaalt. Want naar de woorden van Robert Muller is Weekend een periodiek 'boorde vol binnen- en buitenlandse be- roerrèdheden, overgoten met de gouden glans van Europa's vor stenhuizen'. In het eerste num mer, gedateerd 18 januari 1975, overstraalt die glans, om maar een greep uit de rijke inhoud te doen, een interview met de zan geres Thérèse Steinmetz, een stukje over het Duitse zangwon- Elvis Presley, nog altijd beroemd en zich plotseling zorgen ma kend over het verschijnsel 'veer tig en dik worden', zit al drie weken opgesloten in zijn luxe optrekje van een paar miljoen dollar in de Amerikaanse stad Memphis. Inmiddels is hij veer tig geworden en die verjaardag heeft hij deze week in zijn slaapkamer doorgebracht, alleen met een streng dieet, waaruit geconcludeerd mag worden dat hij behalve veertig inderdaad ook te dik geworden is. 'Niet bepaald wat je een prettige ver jaardag noemt', weet een van Elvis' naaste medewerkers. 'Hij wil geen mens zien zolang hij niet afgeslankt is tot zijn ge bruikelijke 160 pond en hij heeft er dan ook een optreden in Las Vegas voor uitgesteld'. Er gleed een zielig beetje ver jaardagskaarten in de door de plaatselijke fanclub op het gi- taarvormige toegangshek vastge maakte verjaardags-brievenbus. Misschien heeft de tanende be langstelling voor zijn persoon Elvis wel aan het denken en aan het vermageren gezet. der Freddy Beck ('Toen WEEK END bij de familie Beek 'op bezoek kwam, stond de grote ster zelf in de keuken een ver rukkelijke aardappelschotel te maken'), véle pagina's 'kijktips', een medische rubriek en een 'moppenpagina', geredigeerd door niemand minder dan Johnny Kraaykamp (die inder tijd bij de presentatie van Stor)j als conferencier optrad). Wellicht de grootste verrassing is de glorieuze terugkeer van1 Frans Nienhuys, die in Weekend de rubriek 'Men vraagt, wij ant woorden' verzorgt, 'zoals hij dat aanvankelijk ook voor Story deed, totdat hij er daar werd uitgebonjourd. De 'lieve lezeres sen en beste lezers' kunnen weer terecht bij 'Oom Frans'. Wie het nog niet had begrepen, kon gisteren uit de mond van Robert Muller vernemen, dat Weekend 'geen politiek blad' en 'geen kritisch-bescfiouwend blad' is, maar 'gewoon een lekker blad voor een groot publiek'. Met na druk verklaarde Robert Muller dat zijn in Haarlem gevestigde Uitgeverij B.V. Aktie '68 geen banden met wie of wat dan ook onderhoudt (zelfs niet, naar hij zqi, met de drukker van Week end, De Boer in Hilversum). Onmiskenbaar was wel de nauwe band tussen Robert Muller en broer Peter Muller, gisteren voortdurend in de schaduw van Robert te vinden, medewerker aan Weekend, en tot kortgeleden hoofdredacteur en uitgever van een succesvol, maar aanmerke lijk minder kuis periodiek. O ja, die zich op Weekend abonneert, krijgt 'geheel gratis' de in boekvorm verschenen sa- luütschoten-en-wat-daarop-volg- de van de Duitsekeizersdochter toegezonden. Net na het schandaaltje rondom haar vriend Henry Wijnberg (wegens zwendel met gebruikte- auto's tot een flinke boete ver oordeeld) komt Elizabeth Taylor zelf in negatieve zin in de publi citeit: op de zwarte lijst van de Amerikaanse mode-ontwerper Earl Blackwell staat ze bovenaan als 'slechtst geklede vrouw aller tijden'. Dat is voor haar niets nieuws, want al vijftien jaar staat' ze op die eenzame hoogte. 'Ze gebruikt te weinig centime ters stof voor te veel vlees', ver klaart Blackwell. 'Het heeft wei nig Zin jezelf kleiner te doen lijken door een kledingstuk nau wer te maken. Als je fors bent, ben je fors'. Blijkbaar heeft Richard Burton, Liz' vorige echtgenoot, weinig oog voor goedgeklede vrouwen. Ook zijn tegenwoordige vriendin, de Joegoslavische prinses Eliza beth, staat op Blackwell's lijst, net als o.a. zangeres Helen Reddy, filmster Raquel Welch en de Pointer Sisters. Voor het eerst zijn de vrouwen van het Engelse koningshuis er niet meer op te vinden. 'Ik heb het gewoon opgegeven. Die hele fa milie is hopeloos', zegt de ont werper. Op een tentoonstelling in Lon den is dit wagentje geshowd: een tweekinds-fietsje alias boodschappenwagentje met een soort dubbele besturing. Het voorste kind kan zelf sturen, maar moeder houdt er de controle over. Eigenlijk is het karretje bedoeld als boodschap penwagentje met ruimte voor (ie boodschappen achter de rug van het kind. Is die plek door een tweede kind bezet, dan moet de winkelende moeder maar zien waar ze haar mandjes en tassen laat. Niet alleen in Amsterdam, maar ook in Rotterdam zijn er mensen die maar liever geen metro hebben dan een half-afge- bróken stad terwille van een on dergrondse. Vier a^tiégroepen uit de Maasstad (waaronder 'Stop die metro') en twee uit de hoofd stad ('de lastige Amsterdammer' en Aktiegroep Nieuwmarkt) ver klaren nu eensgezind ondanks alles te blijven hopen, dat het gezonde verstand bij de beide gemeentebesturen zal zegevieren. Ze houden het niet voor moge lijk dait terwille van prestige- objekten hele stadsdelen opgeof ferd worden, en dat in een tijd waarin de woningnood nog steeds niet is opgelost'. Dei ver klaring komt na een gezamen lijke vergadering, waar de zes besloten hebben een metro-wed strijd te spelen. Het gaat er om in welke stad de metrobouw het eerst wordt afgestemd. 'De ak- tiegroepen in Amsterdam en Rotterdam hebben elkaar de hand gereikt. Mogen Samkalden en Van der Louw spoedig vol gen'. 'Ik heb je gewaarschuwd dat spul niet in je aansteker te doen'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7