Ministerie beperkt kosjer slachten Bijdrage voor de kerk mag geen sluitpost zijn Rl U Gerard Rothuizen leest gedichten Geref. bond bezig met cultuurcrisis Personalia Kerken maken zich financiële zorgen Hervormdfe synode vraagt om bezuiniging PERSLOT VAN REKENING Laatste 'handreiking voor de voorbede' BVD won inlichtingen over journalist in Jaarthema VEJO: 'Jezus - Man van deze tijd?!' Trouw Kwartet TROUW/KWARTET VRIJDAG 10 JANUARI 1975 KERK/BINNENLAND T2, Kritiek van joodse gemeenschap Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Minister Van der Stee van landbouw en visserij heeft met een beschikking in de staatscourant een einde gemaakt aan de export van ritueel (kosjer) geslacht vlees uit Nederland. Er is hierdoor een einde gekomen aan een tot een kleine 2000 dieren beperkte uitvoer van kosjer vlees naar Zwitserland. De joodse gemeenschap in dat land gebruikt nu ritueel geslacht vlees uit Frankrijk. De export van vlees valt onder de Veewet, waarin tot dusver geen be paling was opgenomen over de wij ze van slachten. Het ritueel slach ten is geregeld in de Vleeskeurings- wet. De hoeveelheid te slachten dieren is nauwkeurig geregeld in deze wet. Het aantal staat in ver band met de consumptie door de joodse gemeenschap in ons land. Het wordt zoveel mogelijk beperkt omdat de minister van landbouw vindt dat ritueel slachten minder humaan zou zijn. De maatregel te gen de export van kosjer vlees is op 1 januari ingegaan. Een woord voerder van het ministerie van landbouw merkte op dat er altijd bepaalde bezwaren bestaan hebben tegen het ritueel slachten en dat die bezwaren nu sterker zijn gewor den. Voor de joodse gemeenschap wil men deze slachtmethode toela ten. maar 'wij voelen ons niet ge roepen dit ook voor de export toe te staan'. Nazi-verbod Het Nieuw Israëlitisch Weekblad merkt daarbij op, dat voordien in Nederland alleen onder de nazi's het kosjere slachten was verboden. Het kosjere slachten vindt in Ne derland plaats sinds de vestiging van Joden in Nederland in de ze ventiende eeuw. Het kosjere slach ten voor de export is evenmin on der Nederlands gezag aan beperkin gen onderhevig geweest. In een commentaar zegt het Nieuw Israëlitisch Weekblad, dat men zich met de bepaling van minister Van der Stee op een hellend vlak heeft begeven. Men dient waak zaam te zijn, dat men niet ook gaat pogen het kosjere slachten in Ne derland tegen te gaan. Het gaat niet om het aantal koeien, het gaat niet om wie de koeien consumeert, het gaat erom dat een vorm van kosjer slachten aan banden wordt gelegd. Als het ritueel slachten aangaat is de evolutie in het den ken zo ver gevorderd, dat een ver bod moet worden uitgevaardigd we gens dierenmishandeling. Voor het eerst sinds de nazi's in dit land meester waren'. Het blad merkt op, dat ook de voorgangers van minister Van der Stee geen zorg hadden voor het consumeren van kosjer vlees door joden in het buitenland. 'Het gaat om het principe. Dat principe is, dat een Nederlands minister paal en perk stelt aan kosjer slachten, omdat hij zo begaan is met dieren. Het Joodse volk heeft het argument van dierenmishandeling meer ge hoord', merkt het Nieuw Israëli tisch Weekblad op. Het ritueel slachten wordt gedaan door een sjouchet, een snijder. Hij knevelt het dier aan drie poten, legt het plat op zijn zijde en snijdt in een snelle beweging met een vlijmscherp mes de halsslagader door. De joodse wet stelt verschei dene eisen aan het kosjere slach ten. De sjouchet moet een be schaafd mens zijn van onbesproken gedrag. Zijn opleiding duurt zeker twee jaar. Het mes, dat hij han teert, mag geen enkel braampje hebben om elk onnodig lijden voor het slachtdier te beperken. Niet wreder Prof. dr. C. Romijn, hoogleraar in de veterinaire fysiologie aan de rijks-' universiteit te Utrecht is van mening dat kosjer slachten, mits vakkundig uitgevoerd zeker niet wreder is dan het slachten na verdoving, zoals ge bruikelijk is in de Nederlandse slachthuizen. Door het openen van de halsslagader wordt de bloedtoe- voer naar de hersenen onderbro ken, hetgeen leidt tot zeer snelle bewusteloosheid. Mogelijk treedt die bewusteloosheid reeds in nog voordat de pijpervaring de herse nen heeft bereikt, aldus prof. Ro mijn. 'Mijn indruk is dat de pijn- sensatie bij deze slachtwijze tot een minimum beperkt wordt'. In het verleden, aldus de hoogle raar, werd het te slachten dier, na te zijn gekneveld, soms ruw omge worpen. Bij vakkundig ritueel, slachten is dat thans niet meer gebruikelijk. In sommige slachthui zen in Israël wordt het dier in een travalje (een soort broek) gebon den en op zijn zijde gevlijd. In ons land worden drie van de vier poten van het dier gebonden, zodat het met zijn overgebleven vrije poot zijn val kan remmen, als het door middel van een electrisch aange dreven lier wordt omgetrokken. De dierenarts dr. I. Nathans in Duiyendrecht bevestigt de piening van prof. Romijn. Hij legt sterk de nadruk op de vakkunde van de snijder. Naar zijn mening maakt het ritueel slachten op sommige Van een onzer verslaggevers UTRECHT Ook dit jaar doen zeven kerken, opnieuw onder de naam 'Kerkbalans', hun financi actie voor het werk in eigen plaatselijke gemeenten of parochies samen. Het zijn de rooms-kat lieken, de hervormden, de gereformeerden, de lutheranen, de doopsgezinden, de remonstranten de oud-katholieken. Minister Van der Stee mensen een wrede indruk, omdat het dier, in bewusteloze toestand in een reflex met de poten slaat. Dit zijn echter stuiptrekkingen, die aan het bewustzijn van het dier voor bijgaan en die het uitbloeden van het dier bevorderen. DE& HAAG Het breed modera men van de hervormde synode heeft de verschillende instanties van de synode gevraagd om extra zuinigheid. In een brief schrijft het moderamen na behandeling van de begroting 1975," dat belangrijke be zuinigingen geboden zijn gezien de financiële ontwikkelingen. Er zullen, afzonderlijke bezuinigingsmaatrege len genomen worden, maar afge zien- daarvan vraagt het modera men bezuiniging op papiergebruik, op het reizen per auto, het eerste klas reizen per trein en het tele foongebruik. UIT VAN LEZERS Doopbewijzen (4) Reaktle op gelijknamiig artikel in Tr.-Kw. d.d. 31.12.74, ter verduide lijking van de situatie der gedoopte Joden en.niet-gedoopte niet-Joden: 1. Wie zich in deze eeuw als Jood liet dopen en zich daardoor aan sloot bij een van de christelijke geloofsgemeenschappen, beging een fout, die hij openlijk zal moeten erkennen en Gbd en mensen ver geving voor behoort te vragen. 2. Hij heeft daardoor namelijk te kort gedaan aan de saamhorigheid met zijn volk en daardoor God in zijn roeping van Israël verloochend. 3. Hij heeft daardoor gehandeld in strijd met de bedoeling van Jezus' verkondiging, die immers in volle dige solidariteit met zijn volk de kruisdood aanvaardde. 4. HIJ heeft daardoof bovendien de niet-Joodse christenen gesterkt in hun waan. alsof zij anders dan samen met het volk der Joden als geheel Gods wil zouden kunnen of zelfs maar mogen proberen te vol brengen. Heelsum Drs. K. E. de Haan Jaar van de vrouw (2) Het stukje van mevrouw Commerij- ne van Bergen is mij uit het hart gegrepen. Ik ben ook een ongehuw de vrouw van boven de zestig en ik heb een hartgrondige hekel aan dat Juffrouw. Ik ben mijzelf voor de telefoon, opschrift en bij voorstel len mevrouw gaan noemen. Vele ongehuwden. die het precies zo aanvoelen, durven die stap niet te nemen. Wel een bewijs hoe het nog steeds een gevoelskwestie is van meer of minder. Vroeger werd de ongehuwde, de zg. oude vrijster duidelijk in stand lager geacht dan de gehuwde vrouw. Nu zegt men. neen, 't is geen kwestie van meer Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van 'de schrijver vermeld. of minder, maar gewoon ter onder scheiding. Maar wie heeft er be hoefte aan die onderscheiding? Zijn wij somss een ander soort vrouwen. Moet er voor ons gewaar schuwd worden? Of moet de man weten dat wij nog vrij zijn? Ik vind dat de media hierin voor moe ten gaan om het woord 'juffrouw' al leen te gebruiken 'zo nodig' voor meisjes en ev. als functienaam. Apeldoorn G A Tan der VeMe Ontmenselijking WOUDSCHOTEN Op de laatste dag van de jaarlijkse predi kantenconferentie van de gereformeerde bond in de Nederlandse hervormde kerk heeft ds. L. Kievit uit Gouda zijn collega's opge roepen meer bezig te zijn met de grote culturele crisis, waarin de samenleving zich bevindt. Ds. Kievit vond, dat de mensen die beroepshalve dagelijks met deze vragen te maken hebben, te weinig aandacht krijgen in prediking en zielszorg. In dat verband pleitte hij voor meer studie van' de predikan ten naast de theologie. Ook zullen er meer predikanten in gespeciali seerde functies moeten komen, nu er over enkele jaren toch een .over-, vloed aan predikanten lijkt te ont staan. De meest begaafde klaarko mende kandidaten zouden volgen^ ds. Kievit naar het schoolpastoraat moeten gaan. omdat in het onder wijs de cultuurvragen het meest actueel zijn. Het motto in de gezamenlijke fol der, die in ruim twee miljoen exemplaren persoonlijk bij kerkle den aangereikt zal worden, waarna het antwoord enige tijd later ook weer persoonlijk wordt opgehaald, is: 'Per slot van rekening'. Waar mee gezegd wjl zijn hoe het niet moet: de vaste bijdrage voor de kerk geen sluitpost, maar bovenaan op de gezinsbegroting. In de folder is voor elke gemeente of parochie ook plaats voor eigen informatie, zodat hij overal z'n eigen, plaatse lijke stempel kan hebben. Afgezien van het oecumenische as pect van deze actie, die hoofdzake lijk in januari gehouden wordt en door radio en tv wordt begeleid, hebben de afgelopen vier jaar ook duidelijk de materiële voordelen aangetoond. Ook al doen nog niet alle gemeenten mee de hervorm den voor 80 tot 85 procent en de gereformeerden nog maar voor 35 procent toch haken elk jaar weer meer plaatselijke kerken in. Krachttoer Vorig jaar werd voor hervormden en gereformeerden een verhoging in de bijdragen van 15 en voor de rooms-katholieken van 9 procent bereikt. Niettemin blijft het elk jaar voor alle kerken een kracht toer om bij verminderend kerkbe zoek, toenemende lasten en geld ontwaarding het hoofd boven wa ter te houden. In feite is het finan ciële beroep op hun leden daarvoor het enige redmiddel. Want neven inkomsten zijn, zoals een onderzoek van het centraal bureau voor de statistiek onlangs nog weer eens aantoonde, praktisch te verwaarlo zen. Collecte (2) In de krant van 8 januari heeft dhr. Dijkstra commentaar gegeven op de co-llecte voor de socialistische partij van Portugal, georganiseerd door de PvdA en de VARA onder het motto 'Bemoei je niet met de binnenlandse aangelegenheden van een ander land'. Hij meent dat de steun aan een van de aan de ver kiezing deelnemende partijen een vrije ongebonden keuze in het nieuwe Portugal onmogelijk maakt. Laat ik dhr. Dijkstra er dan op wijzen dat van de drie voornaamste deelnemende partijen, de commu nistische partij belangrijke steun uit het buitenland krijgt en de centrumpartij, de PPD in ruime mate door het binnenlandse be drijfsleven gesteund wordt. Voor die vrije ongebonden keuze die dhr. Dijkstra voorstaat, is juist steun voor de derde belangrijke partij, de socialistische nodig. En waarom dan niet uit Nederland? Laat leder een deze actie voor de partij van Mario Soarez van harte steunen en De Goudse predikant zag in de huidige cultuurcrisis behalve ont kerstening ook een stuk ontmense lijking. Daartegen zullen de kerke lijke gemeenten-juist nu, mees dan ooit, bezielde verbanden moeten zijn, gekenmerkt door waarachtige menselijke contacten. Tenslotte drong ds Kievit aan op sterkere doordenking van de ethi sche vragen. Het constantljnse 'tijd perk, waarin het christendom' in de samenleving domineerde, I's ten einde gekomen. Daarom herinnerde ds. Kievit aan de voorconstantse tijd. Van de christelijke schrijvers uit de eerste eeuwen valt voor deze tijd veel te leren, juist op het punt van het praktisch leven als christen in een niet-christelijke samenle ving. In de discussie werd de idee geop perd van een hervormd-gerefor meerd vormingscentrum, maar dan wel in. een levende relatie tot de gemeente. OEGSTGEEST De hervormde raad voor de zending heeft deze maand zijn laatste 'handreiking voor de voorbede voor kerk en zen ding' rondgestuurd. Per 1 februari zullen de zendingsbladen van de hervormde kerk en de gereformeer de kerken in Nederland samengaan onder de titel 'Vandaar'. En voort aan zal to het gezamenlijke blad voorbede worden gevraagd voor personen over wie en zaken waaro ver elders in hetzelfde nummer wordt geschreven. Daarmee krijgen de lezers uitvoeriger informatie in zake de gevraagde voorbede dan met de handreiking van Oegstgeest kon worden geboden. Burgemeester Tot burgemeester van' de Groningse Gemeente Ten Boer is met ingang van 1 februari a.s. de heer J. M. Zandbergen uit Meppel benoemd. De heer Zandber gen is thans wethouder van Mep pel. Hij is 49 jaar, gereformeerd en lid van de ARP. Ovjerlzden Op 64-jarlge leeftijd is overleden de oud-journalist Fred Schonnenberg, oud-kamerlid voor de CPN. De heer Schonnenberg, afkomstig uit een katholiek gezin, trad in de jaren dertig toe tot de communistische jeugdbond, hij was vele jaren voorzitter van het ANJV. Als door dit verbond voorgedragen kandidaat deed hij in 1946 als CPN-er zijn intrede in de Tweede Kamer, waar hij met name de strijd in Indonesië en de uitzending van dienstplichtigen daarheen kri tiseerde. Na de oorlog werktê Schonnenberg twintig jaar lang bij 'De Waarheid'. Ambassadeursbenoeming Mr. J. C. van den Berg zal binnenkort worden benoemd tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Dar Es Salaam (Tanzania). Van daaruit is hij tevens ambassadeur in Mauritius. De heer Van den Berg volgt drs. J. Polderman op, die nu ambassadeur is in Zweden. Arme kerken dus, waarbij de ver houdingen per kerkgenootschap overigens wel heel ver uit elkaar kunnen liggen, wat alleen al uiti de honorering van pastores blijkt. Hebben dominees in de gerefor meerde kerken bijvoorbeeld een in komen, dat met dat van een leraar vergeleken kan worden, en streeft ook de hervormde kerk voor zijn predikanten naar dat niveau, een pastoor van een gemiddelde paro chie heeft nog altijd maar een in komen, dat om het in ons land gangbare minimumloon schommelt. Wie verder weet, dat van alle rooms-katholieke kerkleden naar ruwe schatting 40 tot 60 procent bijdraagt, van alle .hervormde kerk leden 34 procent en van alle gere- Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister De Gaay Fortman (binnenlandse zaken) heeft bevestigd dat de binnenlandse vei ligheidsdienst via de gemeente Her wijnen inlichtingen heeft ingewon nen over de daar wonende journalist van het weekblad Vrij Nederland, R. van Meurs, en diens huisgenoten. In antwoord op vragen van de PvdA- Kamerleden Roethof en Franssen weigert de minister echter mee te delen waarom de BVD deze inlich tingen precies nodig heeft. De mi nister ontkent dat deze dienst onge limiteerd bij gemeentebesturen in lichtingen over inwoners vraagt. DEN HAAG VEJO-Nederland (het jongerenwerk binnen de bond van vrije evangelische gemeenten) heeft bèsloten in 1975 gezamenlijk de aandacht te richten op het the ma 'Jezus Man van deze tijd?' Het afgelopen jaar voerde de VEJO een financiële actie. De omstreeks 650 leden brachten toen meer dan dertigduizend gulden bijeen voor de leprabestrijding forme'erde kerkleden 80 proc waarbij nog niets gezegd is var hoogten van hun bijdragen, zich voorstellen dat er nog 'enige' ruimte is voor meerdere kelijke inkomsten. Een jaaropbrengst van 450 mil; bij de deelnemende kerken dan op het eerste gezicht heel lijken, maar is in feite erg wei Bijvoorbeeld nog geen kwart het jaarlijkse drankgebruik Nederland. Inflatie Wat de hervormde kerk betref deze natuurlijk blij met de ink stenverhoging van 15 procent leden jaar. Toch blijft het zeei vraag, of deze trend voldoende blijken om inflatie, lastenstij gen, verdere aanpassing van tra menten en pensioenen bij te 1 nen benen. De gereformeerden maken vooral zorgen over de weinig gende collecten, die door twee toren ongunstig worden beïnvl het verminderende kerkbezoek het maar blijven handhaven 'die ene gulden in de collecte', ene offer? Redenen genoeg derhalve voor kerkleden om zich deze maand ernst af te vragen of de bijd: voor de kerk inderdaad wel 1 genoeg op hun begroting staat. NED. HERVORMDE KERK Afscheid op 12 januari van El zee: J. v.d. Berg ber. te Spijkenn van Den Haag-Loosduinen: A. Lentz ber. te Voorschoten (pa raat psych. ziekenhuis Schakel te Leidschendam)van Emmen: Strikwerda ber. te Zwolle; van i terdam-DelfshavenS. Koo ber. te Menaldum; van Abbeb en Heenvliet: drs. Alb. v.d. Ban te Wijckel en Sloten (Fr)i; van V heut: J. Hoogenkamp ber. te B en Munnikezijl; van Leeuwarder Mol ber. te Varsseveld. Intrede te Wagenlngen: K. A.. horst uit Hoogkarspel; te Ria kerk: P. v.d. Veer uit Muiderlj te Oene: P. Koeman uit Wezen Gouda; C. B. Posthumus Meye^ Amsterdam. GEREF. KERKEN Afscheid van Veendam: F. de I ber. te Leek van Grouw'-Irnsuttj C. Sjitskamp ber. te Amstelvee( Intrede te Geesteren-Gelselaar: C. G. i Vermeiden kand. te horst;1 te Oppenhuizen c.a.: Ras kand. te Amsterdam; te woude: kand. J. F. G. Kamphotf Kampen. GEREF. KERKEN VRIJG. Intrede op 5 jan. te Hauwerzijf Luiten kand. te Groningen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Middelharnis: D. boom te Barendrecht. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Randbvrg (Transj J. v. Vliet te Agt.ekerke, diek dankte voor Hoogvliet. ti BAPT. GEMEENTEN Intrede te Harllngen: E. J. Hu£ uit Staveren. door dr. C. Rijnsdorp zo ons genoegen over de positieve De Duitse theoloog Heinz Zahrnt wil in de kerk aan de vraag de voorrang geven op het antwoórd. De ontwikkeling in Portugal gestalte belaneriikste taak van de theoloog schijnt niet die van voorbidder, maar van 'voorvrager te zijn, geven! -J.. -- jL. n»-./! tinf npomn Hof f.oVimt Vip- Amstelveen Eppo Vroom UGiailgi IjlVOKG VtAtkAi. IUU -""J - meent hij Nu is bidden o.a. ook vragen, maar dan aan het adres van God. Het vragen dat Zanrnt De- .o stellen van vragen door de kerk voornamelijk aan zich- De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.glro X500. Doopbewijzen (5) De heer Franken raadt mij aan bij het consulaat van Irak een visum aan te vragen, en dan te zeggen, dat ik geen lid ben van een Irak vijandige organisatie en dat ik geen doopbewijs kan overleggen. Erg hoog slaat hij de intelligentie van de consul blijkbaar niet aan, want deze zal wel niet aan het bestaan van ongedoopte predikan ten geloven. Maar goed, ik wil toch wel de heer Franken geloven dat ik eventueel zonder doopbewijs een visum voor Irak zou kunnen krij gen. Belangrijker zou het echter zijn, wanneer de heer Franken de verzekering zou kunnen geven, dat ook een Joodse Nederlander, die voor zaken naar Irak moet, een visum kan krijgen. Nog belangrij ker zou het zijn, wanneer de heer Franken de verzekering zou kunnen geven, dat iemand met een Israë lisch paspoort, die ln Bagdad een familiebezoek wil afleggen, een vi sum voor Irak kan krijgen. Dan zou althans op dit punt de discrimina tie uit de wereld zijn. Het merkwaardige van deze zaak blijft, dat lieden, die, laten we zeggen: de staat Israël geen goed hart toe dragen, ln een doopbewijs een bewijs zien dat je een voor hen betrouwbare figuur bent. Tenslotte Is, ln tegenstelling tot hetgeen de heer Franken schrijft, het modera men van onze synode helemaal niet zo laat: het heeft al ln 1961 afgera den doopbewijzen af te geven voor andere dan kerkelijke doeleinden. Amsterdam A. A. Spijkerboer doelt schijnt in de eerste plaats te zijn een zelf. De kerk is voor Zahrnt een vraag, God niet. Prof. dr. C. Th. Rothuizen uit Kam pen. die als Gerard Rothuizen veel poëzie leest, is getroffen door het feit dat daarin minder de kebk dan wel God zelf als vraag wordt ge steld. Voor de NCRV-microfoon heeft hij een serie radiolezingen gehouden, die, tezamen met een kerstartikel uit het Gereformeerd Weekblad, nu in druk zijn versche nen. Het boekje heet God als vraag; overdenkingen tussen theo logie en poëzie (uitg. Kok, Kampen, 84 blz., 9,90). Hij stelt daarin een twaalftal Nederlandse gedichten aan de orde en wel van Buddingh', Charles, Achterberg, Wolken, Van Schagen, Van het Reve, Coert Poort en Gabriël Smit, met terloops Lodei- zen en Boutens. Voorts bespreekt hij een zestal Engelstalige verzen schrijvers, t.w. Randy Newman (een 'song'), Kingsley Amis, Emily Dickinson, Dylan Thomas, Edith Sitweeel met térloops T. S. Eliot. Bertold Brecht 'is in deze verzame ling de enige Duitstalige poëet. Franse poëzie ontbreekt. Er ls ook nog een ftukje Engels proza van Frederic Brown. Thema's Thematisch cirkelden Rothuizens beschouwingen om de vraag naar Gods rechtvaardig wereldbestuur (theodicee) en atheïsme, voorts rondom de dood, de christelijke be schaving annex de kunst, de toe komstverwachting en specifiek theologisch over het gevaar van een verkeerde kijk op de eerste persoon van de Drieëenheid (waarbij de Vader iets van de onbewogen Beweger van Aristoteles krijgt) en over een misplaatste angst voor de accentuering van Jezus' mensheid. Het is dus niet zo, dat de schrijver achter het woord God een vraagte ken plaatst, maar dat hij getroffen wordt door het feit, dat zovele an deren. met dichters als hun tolk, dit doen. Hij wil die vraagtekens (want het zijn er verscheidene en verschillende) ernstig nemen en komt zo, vermoedelijk onbedoeld, op het spoor van Zahrnt. Dat wil hier zeggen dat hij van de vragen stellers leren wil, bijvoorbeeld dat rebellie niet hetzelfde is als atheïs me (blz. 7), dat straffen niet het zelfde is als kwellen (12) en dat atheïéten nogal eens religieuzer zijn dan niet-atheïsten (16). Met dit 'leren' bedoel ik niet een overne men van denkbeelden van nomi naal ongelovigen, maar het vinden van een verantwoord verweer. Zo op blz. 45, waar het gaat over de neiging tot ontkoppeling van de zonde en de dood. Zo op blz. 59, waar men leest: 'Psalm 23 zei trou wens al, niet dat God uit alle ellen de redt. wél, dat Hij alle ellende deelt'. Zahrnt schrijft ln zijn boek God kan niet sterven, dat het heden daagse atheïsme een zuiverende taak kan vervullen: het kan ons leren niet ln valse termen te den ken .Ik heb de indruk dat Rothui zen eveneens b ereid is van het atheïsme (mits op peil) ln die zin te leren. De kerk moet leer en praktijk op de tocht van de kritiek durven zetten: haar beweging is een tocht door de tocht. Tussen Na dit meer theologisch gedeelte van deze mijn - aankondiging, nog een korte overweging waarbij d.e literatuur betrokken is. Prof. Rot huizen geeft overdenkingen tussen theologie en poëzie. Aan Okke Jager komt de eer toe reeds in 1952 een boek te hebben gewijd aan de ver houding tussen poëzie en religie, als theoloog in de gereformeerde kring. Dat woordje 'tussen' bij Rothuizen z£t even aan het denken. In het Middenoosten legeren zich troepen van de Verenigde Naties tussen twee elkaar vijandige partijen. De bedoeling is hier scheiding, uit el kaar houden. Beide partijen moeten op hun plaats blijven. In het boek je dat Ik hier aankondig heeft dat woordje 'tussen' uiteraard een tegen overgestelde functie. In het Mid denoosten scheldend, hier bemidde- lend, 'als is het alleen al omdat dichters met drie woorden schijnen te kunnen volstaan waar theologen er wel driehonderd nodig hebben'. Maar hier is meer aan de hand dan alleen maar bondigheid van zeg ging tegenover wijdlopigheid. Hier wordt ook de behoefte gevoeld aan een synthese tussen intuïtie en be spiegeling, tussen beeld en leer. En ook hier weer duikt Zahrnt op wanneer deze aan een 'beeld' van Prof. dr. G. Th. Rothuizen Christus in de zin van de Galaten- brief de voorkeur geeft boven een leer aangaande Christus. Waarach tigheid, echtheid en directheid kna gen, ja vreten aan het ijs van een bevroren theologische classiciteit. Theoloog Overigens blijft Rothuizen in zijn overdenkingen de theoloog die pro ducten van letterkunde verwerkt. Wat hem in de eerste plaats aan gaat is het theologisch aspect van die poëzie. Beschouwingen over de aangehaalde verzen in de lijst van hun tijd en van het ontwikkelings proces Ln de moderne literatuur moet men hier niet zoeken. Juist is overigens zijn opmerking op blz. 30, 'dat kunst zich ten diepste niet laat opdelen in klassiek en modern, maar enkel in goeu of slecht'. Dat 'wil zeggen: het goede van ee paalde periode heet klassiek later tijdvak. Het slechte ve door gebrek aan zwaarte. Rothuizens boekje zou ook k heten: 'Afscheid na twee m Want het is ten diepste een diging van het christelijk gelo met de tegenstander twee mij zijn opgewandeld. Toch heef wandeling zijn sporen nagela op de titel 'God als vraag' ponderen de talloze vraagteke de tekst, zowel retorische als Als ik de schrijver een besc raad mag geven, is het de met vraagtekens even voorz om als oude mensen met hu en kunstgebit. Het is een goed dat de schrijver de buiten verzen met zorg heeft vertaald naar mijn eigen ervaring is len eigenlijk pas goed lezen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2