Massale betoging vakbonden tegen hoge werkloosheid flitting!) In deze krant West-Duitsland op weg naar miljoen werklozen Bende opgerold: buit zeker miljoen gulden Beatles juridisch verleden tijd Kritiek op kabinet bewust getemperd Water Fout parkeren wordt duurder Tandarts tien procent duurder Elektriciteitsnota fors stuk hoger MODEHUISSLOOS orgelspelen? r Directie van pensioenfonds neemt ontslag Zogezegd Nixon ziet er slecht uit Deense van 102 stemt Op 22 februari in Utrechtse veemarkthallen Schoolstrijd in Boston Rotterdam wil meer vergoeding Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT DEN HAAG De drie vakcentrales NW, NKV en CNV hebben gisteren besloten op 22 februari in de Utrechtse Veemarkthallen massaal te demonstreren tegen de 'onaanvaardbaar' hoge werkloosheid. De demonstratie is een reactie op het woensdag bekend geworden nieuws dat de werkloosheid de afgelopen maand is opgelopen tot bijna 190.000. Er valt ook kritiek uit op te maken aan het adres van de regering, die er tot nu toe niet in is geslaagd de stijging van de werk loosheid een halt toe te roepen. gelen is daarom wellicht een com pensatie in plaats van een stimu lans van de bestedingen. In de Tweede Kamer noemde de heer H. Wiegel, fractievoorzitter van de VVD, de werkloosheidscij fers 'ronduit verschrikkelijk'. Zijn fractie zal daarom voorstellen de regering over deze kwestie te inter pelleren. De politiek om op grote schaal geld in de economie te pom pen heeft volgens Wiegel^geen suc ces gehad. De lasten van de burger en van de ondernemer zullen ver der moeten worden verlicht. ..De fractievoorzitter van de CHU, dr. Kruisinga, was ook voor een debat in de Tweede Kamer. Hij had voor al kritiek op de hoge werkloosheid in de bouw. Overigens hebben de vakcentrales die kritiek bewust getemperd door de datum van de demonstratie pas op 22 februari te stellen. Voor die datum zal, naar wordt verwacht, minister Boersma (sociale zaken) zijn definitieve nota inzake de werkgelegenheid gereed hebben. De vakbeweging betoont zich aldus be reid haar oordeel zo lang op te schorten. De demonstratie krijgt daarmee wel duidelijk het karakter van een stok achter de deur. De voorzitter van het CNV, de heer J. Lanser, zei ons gisteravond dat de maatregelen van de regering tot nu toe inderdaad 'onvoldoende' zijn gebleken. 'De grote vraag is echter of je daarvan het kabinet een ver wijt kunt maken. De huidige werk loosheid is voor een groot gedeelte structureel (blijvend) van karakter. Hoe kun je dat bestrijden? Daar hebben wij ook geen pasklaar ant woord op', aldus de CNV-voorzitter. Het leek hem daarom het verstan digste het regeringsbeleid té beoor delen aan de hand van de plannen die minister Boersma de volgende maand bij de Tweede Kamer zal indienen. Duidelijke kritiek had de heer Lan ser wel op de hoge werkloosheid in de bouw (ruim vijftigduizend). De vakbeweging heeft de regering tij dig voor die .ontwikkeling in de bopw gewaarschuwd; Hij vroeg zich daarom af of de regering op dit punt wel attent genoeg is geweest. De Bouwbond-NVV herinnert in een gisteren verschenen commen taar eveneens aan de vroegtijdige waarschuwingen van de vakbewe ging. Volgens deze bond is de top van de werkloosheid in de bouw nog niet bereikt, De bond herhaalt daarom dat de regering zal moeten zorgen voor de middelen en moge lijkheden om bouwprojecten ver sneld te laten uitvoeren. De bouw bond vindt de hiervoor eind 1974 beschikbaar gestelde negenhonderd miljoen gulden volstrekt onvol doende. i Hoewel de vakbeweging geen pas klare antwoorden heeft, meent zij toch wel dat de oplossing van het werkloosheidsvraagstuk vooral ge zocht zal moeten worden in gerich te maatregelen, aldus blijkt uit een advies aan de regering dat de Raad van de Arbeidsmarkt (een brede commissie uit de SER) gisteren heeft vastgesteld. In dat advies staat de regering vooral aandacht zal moeten besteden aan regionale aspecten en bijvoorbeeld oplossin gen zal moeten nastreven zoals destijds met de confectie-industrie. In bepaalde gevallen zal de rege ring volgens dit advies zelfs bedrij ven moeten overnemen. Meer inspraak Die gerichte aanpak zal volgens de vakbeveging ook tot uitdrukking moeten komen bij investeringsbe slissingen. De overheid en de werk nemers zullen bij deze beslissingen meer inspraak moeten krijgen, zo dat wellicht meer aandacht kan worden besteed aan werkgelegen heidsaspecten. De vakbeweging kreeg met dit advies eet> meerder heid van de kroonleden achter zich. De werkgevers stemden tegen. Zij bleven erbij dat globale maatrege len vooralsnog het aangewezen in strument zijn om de werkloosheid te bestrijden. De vakbeweging daarentegen plaat ste grote vraagtekens achter de globale aanpak. Het is nog maar de vraag wat er van de bestedingsver- ruimende maatregelen terecht zal komen, aldus de heer Ter Horst van het NW. Hij zei dat uit de laatste begrotingscijfers is gebleken dat rond zes miljard gulden niet is besteed. Het extra-pakket maatre- ADVERTENTIE) hlofüichr tnrnbelm Gooit de Limburgse gemeente Stein roet in het Rotterdamse drinkwater? Ja, zegt DSM. Nou, nee, zegt de Rotterdamse waterleiding. Milieuvragen zijn zelden eenvoudig. Maar de Maas moet toch maar schoon. En de Rijn ook. Abonneer eens iemand. Proost! NIEUWE ABONNEE: STRAAT: Van onze Haagse redactie DEN HAAG De parkeerbonnen zullen deze zomer weer meer gaan kosten. Een automobilist, die ver keerd parkeert of geen kwartje meer in de parkeermeter heeft, betaalt nu vijftien gulden. Dit bedrag zal waar schijnlijk tot twintig gulden ver hoogd worden, maar de precieze ver hoging is nog niet bekend. Ook de parkeerbonnen voor motoren, brom fietsen en fietsen gaan omhoog, waarschijnlijk van tien tot vijftien gulden. Hetzelfde geldt voor bonnen, die voetgangers krijgen als zij bij voorbeeld oversteken als het zebra- licht op rood staat. Nu kost die be keuring nog vijf gulden. De bekeu ringen die de 'milieupolitie' in som mige steden uit kan delen zullen eveneens verhoogd worden. De laat ste verhoging van de minimumbe keuringen vond in 1971 plaats. Van een verslaggever AMSTERDAM Tandartsen mo gen de tarieven voor particuliere patiënten vanaf vandaag met tien procent verhogen. De ministers Boersma, Lubbers en Vorrlnk zijn met deze verhoging akkoord ge gaan. Daarbij is in aanmerking genomen de algemene inkomensontwikkeling in 1974 ln verband met de stijging van de ambtelijke salarissen. Ook speelde mee de stijging van de praktijkkosten, die vooral een ge volg is van de sterke prijsstijgingen van in de tandartsenpraktijk veel -gebruikte materialen. Van de tien procent is twee procent aan de gestegen materiaalkosten toe te schrijven. ARNHEM De provinciale Gelder se Elektriciteitsmaatschappij (PGEM) is begonnen met het ver zenden van voorschottennota's 1975 die 30 tot 40 procent hoger zijn dan in 1974. Het tarief van de PGEM zal in de loop van dit jaar met nog eens vijf procent worden verhoogd. Volgens deze-maatschappij worden qok andere eleetriciteitsmaatschap- pijen in Nederland met dergelijke verhogingen geconfronteerd. PLAATS: GIRO: Betaalt p. maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelenserie Ondernemingsraden door prof. dr. H. J. van Zuthem. Flinke flesopener. (Handig! Komt altijd van pas). Altijd paraatmap brief papier en pen). Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Binnenland Actie treinexpediteurs? 5 Buitenland Sadat wil aftocht Israël9 Kerk Gerard Rothuizen leest gedichten2 Economie Meer kip en kalkoen op bord 15 Sport Voorbereiding Kuipers niet optimaal 8 Nieuwe Leidlse Courant VRIJDAG 10 JANUARI 1975 55ste jaargang no. 237 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING jteenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 071-31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Verhuur van gedistingeerde gelegenheidskleding Stille Rijn 11 - Leiden - Tel. 20868 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 13,00 per maand, per kwartaal 39,00 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur (ADVERTENTIE) rf W Hl ned.21900 inL JU HA ermelo UTRECHT De driehoofdige di rectie van het Pensioenfonds voor de Gezondheid, Geestelijke en Maatschappelijke belangen (PGGM) in Zeist neemt ontslag op grond van resultaten van een be- drijfsonderzoek, dat een organisa tiebureau vorig jaar heeft ingesteld. De directie zal dit doen wanneer een nieuwe algemeen directeur is aangesteld. Onderdeel van het advies van het organisatiebureau, in 1974 gepubli ceerd, was volgens PGGM-bestuur- der J. W. Dutman, dat het naast elkaar functioneren van de drie directeuren de goede gang van za ken niet bevorderde. (Twee jaar geleden ontstond de PGGM uit een fusie van drie pensioenfondsen). Persoonlijke problemen tussen de directie zouden de oorzaak zijn. Het bestuur besloot toen de directie tot één Inan terug te brengen. Za terdag werd daarvoor een adverten tie geplaatst. De voorgestelde reor ganisatie zou nu worden ingevoerd na de komst van een nieuwe alge meen directeur. PGGM-bestuurder Van Hest ontkende gisteren ge ruchten over het ontslag- van de drie huidige directeuren wegens wanbeheer. Als gevolg van de agressieve ixpansiepolitiek, die het na de Tweede Wereldoorlog heeft ge voerd, is het Amerikaanse im perialisme thans te vergelijken niet een van hebzucht overvette man die geen enkele kant meer op kan. Het Chinese Volksdagblad. CALIFORNIë (Reuter) Ex-presi dent Richard Nixon ziet er slecht uit. Hij lijdt aan pijnen in zijn rechter been, dat tot nu toe steeds gezond was, hij eet slecht en hij is vermagerd. Dat vertelde rabbi' Korff gisteren nadat hij had bezocht. De rabbi is een vriend van de ex-president. De Denen gin gen gisteren naar de stem bus om een nieuw parle ment te kie zen. De kies gerechtigden konden tot ne gen uur 's a- vonds terecht in de stemlo kalen. Tot de stemmers behoorde ook mevrouw Ana vrouw Ana Margerethe Hansen uit Odense. Zij is 102 jaar en zegt dat zij de afgelopen zes tig jaar nog nooit verstek heeft laten gaan bij een verkiezing. BONN (Reuter) West-Duitsland is hard op wer naar de éen. miljöen werklozen. Eind december waren er al 945.000 wu.Kiozen (4,2 procent van de Duitse werkende bevolking). In totaal 703.300 werknemers zijn daar naast tijdelijk op non-actief gesteld of moeten onder een werktijdverkor ting minder uren werken. Dr. Joseph SingI, hoofd van het bureau voor werkgelegenheid in Neuren berg, heeft gezegd dat het aantal werklozen in de Bondsrepubliek deze maand de één miljoen zal overtreffen wegens Seizoensinvloeden. In no vember waren er bijna 800.000 werklozen in de Bondsrepubliek en werd door 461.500 personen korter gewerkt. Zie ook pagina 9. Van een verslaggever. EINDHOVEN De gemeentepolitie van Eindhoven heeft de afgelopen maanden een grote bende opgerold, die zich bezig hield met vermogens delicten, terreur en smokkel van hasj. In totaal zijn 25 aanhoudingen verricht, waarvan nog negen ver dachten in hechtenis zitten. Leider van de bende was de 21-jarige B. van V., belangrijkste handlangers waren T. van D. en C. L. In de afgelopen twee jaar werden door de bende vele honderden ver mogensdelicten gepleegd. Volgens een ruwe schatting van de Eindho- vense politie bedraagt de buit zeker een miljoen gulden. Hiervan is niets teruggevonden. Een van de hoofd daders zou van de buit een huis heb ben gekocht. Een belangrijke bron van inkomsten van de bende vormde de smokkel van hasj. In Frankrijk zitten enkele leden van de bende hiervoor gevan gen. Verder zou de bende in Eindho ven vele tientallen café's geterrori seerd hebben. In twee gevallen zou de bende zich ook schuldig hebben gemaakt aan poging tot doodslag. De hasj-smokkel zou in eerste in stantie gefinancierd zijn met de buit van inbraken. De drie hoofdverdach ten hebben een gedeeltelijke verkla ring afgelegd, maar volgens een woordvóerder van de politie hebben zijn nog niet het achterste van hun tong laten zien. Vah een onzer verslaggevers ROTTERDAM De Rotterdamse gemeenteraad neemt geen genoe gen met de door het kabinet be loofde 24 miljoen gulden vergoe ding voor de schade, die Rotterdam opliep door de olieboycot. Deze schadevergoeding zegde staatssecretaris Polak toe in een brief aan B. en W. van Rotterdam en in zijn antwoord op vragen'van het liberale Tweede Kamerlid Van Aardenne en het Eerste Kamerlid Jjrof. dr. J. H. Christiaanse (CDA). Te raad zou ook niet akkoord gaan inet een vergoeding van dertig mil- |oen, die wethouder Riezenkamp naandag zei te verlangen. Met al- ;emene stemmen aanvaardde de aad gisteren een motie van drs. H. J. Viersen (CDA), waarin uitge- iproken wordt dat het rijk de volle dige inkomstenderving ten gevolge pan het olie-embargo moet vergoe den. Als directe schade heeft Rot- erdam 46 miljoen gulden bere kend. De raad vindt dat er verder ook moet worden gesproken over ver- joeding van structurele schade die met de olie-ontwikkelingen samen- iangen, op dezelfde manier als dat poor Zuid-Limburg is gebeurd bij de mijnsluitingen en voor de oes- iercultuur in Zeeland. LONDEN (AP) De laatste juridische geleden voor Paul McCartney aanleiding banden die er nog tussen de Beatles be stonden, sinds het viertal in 1969 uit el kaar ging, zijn gisteren verbroken. In Lon den werd bij rechterlijke uitspraak de maatschappij 'The Beatles and Company' ontbonden. Dit was dë laatste organisatie waarvan Paul McCartney, John Lennon. George Harrison en Ringo Starr nog geza menlijk deel uitmaakten. Volgens advocaten van de vroegere Beat les zouden alle moeilijkheden nu zijn op gelost. Die moeilijkheden, die zich con centreerden rond de Amerikaanse mana ger Alan Klein, waren precies vier jaar een punt te zetten achter 's werelds meest succesvolle popgroep. Van 37 van hun single's werden alleen al in de Verenigde Staten meer dan een miljoen verkocht. Van 'I Want To Hold Your Hand' werden over de hele wereld meer dan twaalf mil joen exemplaren verkocht. Hoewel het compagnonschap nu is ontbon den zal het nog vele jaren duren voor de financiële kwesties volledig zijn geregeld. Individueel hebben de vier sinds '69 el kaar nog wel bijgestaan bij de opnamen van singles en albums. wmÊÊmÊÊÊÊÊm Zacht weer Veel bewolking en aanvanke lijk op de meeste plaatsen droog en nevelig weer. Later plaatselijk regen of motregen, vooral in het noorden van het land Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Maxi mumtemperaturen omstreeks 8 graden Celsius. MORGEN EN OVERMORGEN: Vrij zacht met eerst af en toe i^gen of motregen en later op klaringen. Mbrgen zon op: 08.45 onder: 16.51 maan op: 07.50 onder: 16.17 In de Amerikaanse stad Boston duren de moeilijkheden over het tegengaan van rassen-ongelijkheid bij het onder wijs nog voort. Op een high-school ontstonden deze week weer gevechten tussen zwarte en blanke studenten. Hier worden gearresteerde zwarte studenten weggevoerd. heb dit zojuist gehuurd voor •carnaval Molenhoek zoekt nieuwe pastoor

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1