Kip en kalkoen vaker op het bord Overheid grijpt te weinig in leztg bedrijf VS houden vast aan oliefonds Kissinger Biermerk Heineken onder vaste prijzen leed 'rankrijk waardeert lijn goudreserve ;egen 160 dollar Resultaten spaarbanken bleven achter bij 1973 foortaan elke zes maanden herziening Frans disconto met procent verlaagd Goudprijs zet stijging voort Produktschap voor vee en vlees: Ondanks EG-steun aan IMF Oliewinning in Noordzee door storm vertraagd Teveel verschuiving naar Amstel prijsverhoging NEW YORK ZEER VAST jlOU W/KWARTET VRIJDAG 10 JANUARI 1975 FINANCIËN/ECONOMIE TUS13/HL15 (OXMEER Momenteel tekent zich een verbetering in de consumptie van pluimvee af, aldus jieent ir. H. Bults, president-directeur van Fri-Ki. Door dit herstel en de reorganisatiemaatrege- jn, waardoor o.m. de produktiecapaciteit van de onderneming met ongeveer 10 procent wordt be- hoeit, hoopt Fri-Ki in 1976 weer een gezonde onderneming te zijn. de stagnatie In de consump- groei, de sterke concurrentie van ndere vleessoorten en de kosten- [ijgingen in de hele pluimveesecor 1974 een zeer slecht jaar geweest ir de bedrijfstak. Het verlies bij -Ki, een gezamenlijke onderne ming van Cebeco-Handelsraad in Rotterdam en de Coöperatieve Ver- higing Landbouwbelang in Roer- aond, zal over 1974, bij een ge matte omzet van 200 miljoen gui ten, 'aanmerkelijk boven de in juni jjdane schdtting van 15 miljoen ilden uitkomen', aldus het Fri-Ki- stuur. Het gezamenlijke verlies kn de Nederlandse pluimveesector fokkerijen, mesterijen en slachte- jen) zal over 1974 rond 400 mil- öen gulden bedragen. Voor 1975 denkt Fri-Ki, dat 1.500 personeelsleden verspreid over ves tigingen in Boxmeer, Wezep, Twel- lo, Oosterwolde en Zevenaar in dienst heeft, weer aan een omzet van boven de 200 miljoen. Bij deze prognose moet volgens ir. Bults echter rekening worden gehouden dat de pluimveesector in 1974 met een enorme voorraad begon. Daar bij komt nog dat er thans een duidelijke trend bij de consument waarneembaar is naar vers pluim vee in plaats van diepvriesprodqk- ten. In de producerende landen Neder land, Duitsland en Frankrijk is een 'niet onbelangrijk overschot aan produktiecapaciteit, dus' onderbe zetting van de bedrijven, hetgeen 1ARIJS De waarde van de Franse goudvoorraad zal voortaan ke zes maanden worden berekend op basis van het driemaan- ilijkse gemiddelde van de vrije internationale goudmarkt. Dit be- ikent, dat de waarde van de goudreserve nu gebaseerd is op ca. ve?70 dollar per ounce van 31,1 gram. Daardoor stijgt deze met 56 Mljard tot 75.625 miljoen frank. e*ok de berekening van de Franse iviezenreserves wordt voortaan I,ji de zes maanden herzien aan de [and van de laatste koersen. De ptale waarde Van de deviezenreser- jes daalt daardoor met 700 miljoen pt 16.600 miljoen frank. De totale paarde van de Franse monetaire iserves bedraagt nu 92.200 miljoen mk. •er de herziening van de waarde n de Franse goudreserve heeft resident Valery Giscard d'Estaing december overeenstemming be- likt met president Ford tijdens besprekingen op het eiland .rtinique. De Verenigde Staten igen er bij die gelegenheid mee :koord vdat de centrale banken lun goudbezit zouden waarderen op ,sis van de prijzen op de vrije arkt. Frankrijk is het eerste land [at de daad bij het woerd Voegt. De onetaire prijs van het goud be draagt officieel 1 nog steeds 42.22 vpllar per ounce. •esident Giscard heeft in de Fran- ministerraad gezegd dat het om in zuiver boekhoudkundige herbe- ikening gaat De hogere waarde m het goud mag niet monetair en icaal worden gebruikt maar moet rorden bevroren, zodat de herbe- ikening de inflatie niet versterkt. [ARIJS De centrale bank van frankrijk heeft haar disconto (offi- tjlële rente) met onmiddellijke in- |ang van 13 tot 12 procent ver- tiagd. Doel hiervan is de economie r- door te bevorderen dat het lenen an geld wat goedkoper wordt jen stimulans te geven. Jet disconto stond sedert juni '74 jp het recordpeil van 13 pet. Ver- [nderingen in het Franse bankdis- [onto hebben overigens meer een psychologisch dan een praktisch ef fect omdat de Franse centrale bank lelden geld leent aan de handels anken. De hogere waarde van het goud maakt het .voor Frankrijk echter gemakkelijker in het buitenland le ningen met gouddekking op te ne men om het tekort op zijn beta lingsbalans te financieren. On danks de herberekening zal de Franse centrale 6ank geen goud op de vrije markt gaan kopen en geen transacties met andere centrale banken sluiten op basis van de prijzen op de vrije goudmarkt. nog eens extra kostenverhogend heeft gewerkt', aldus ir. Bults. Fri- Ki heeft haar capaciteit aangepast en verlaagd met 10 procent, zo zei hij. De slachtcapaciteit werd aangepast door sluiting van het bedrijf in Oostzaan en de helft van het be drijf in Twello, waardoor in totaal j300 personeelsleden af moesten vloeien. Het bedrijf in Wezep werd AMSTERDAM De goudprijs heeft ook donderdag in Europa de op waartse lijn voortgezet. In Londen werd het edelemetaal in de och tenduren verhandeld tegen 182 dol lar per ounce of 4 dollar hoger dan de vorige dag. In Ztirich werd 's ochtends 179 dollar genoteerd, wat 1 dollar beter was dan het slot van woensdag. In Amsterdam steeg de goudprijs van 13.950-14.350 per kg tot 14.370-14.770 pqr kg. De General Services Administrati on, het Amerikaanse bureau dat is belast met het beheer van de nati onale voorraden, heeft meegedeeld dat 59 firma's en particulieren bie dingen op het goud van het Ameri kaanse ministerie van financiën hebben uitgebracht die aanvaard baar zijn gebleken. In totaal zal 754.000 ounce worden verkocht voor prijzen van 153 tot 181 dollar per ounce (31.1 gram). De gemiddelde prijs is 165.57 dollar. De opbrengst van de veiling van maandag jl. zal daarmede 124.9 miljoen dollar be dragen. De dollar .gaf gisteren een licht herstel te zien daarbij geholpen door de interventie gedurende de ldatste drie dagen van de Zwitserse en Westduitse centrale banken en het Zwitserse besluit om de ter- mijnhandel, van buitenlanders in Zwitserse franken tijdelijk tot de helft ln te krimpen van de omvang van eind oktober 1974. RIJSWIJK De regering komt volgens het Produktschap voor vee en vlees te weinig tussen beide bij het dalen van de vleesprijs. De Nederlandse overheid wil alleen maar kwaliteitsrunderen uit de markt nemen, maar geen koeien, zoals andere EG-landen wel doen. Dit zei ir. G. A. Meyer, voorzitter van het produktschap in zijn nieuwjaarsrede. Hij vroeg zich af of minister Van der Stee van landbouw een ontmoedigingsbeleid voert. De producentenprijzen voor slacht- runderen zijn het afgelopen jaar met gemiddeld, 10 procent gedaald, die voor slachtkalveren met 13 pro cent en die voor slachtvarkens zelfs met 20 procent. Dat terwijl de kos ten voor levensonderhoud in ons land met 11 procent omhoog gin gen. Als een geluk zag de voorzitter het nog dat de,kosten niet zo sterk stegen: in de rundveehouderij met 4,5 procent, in de intensieve vee houderij met 1,5 procent. Nederlands produktie van zowel slachtrunderen als slachtkalveren heeft het afgelopen jaar voor het eerst meer dan een miljoen stuks bedragen. Het aantal slachtvarkens ging over de elf miljoen: twee keer zoveel als tien jaar geleden. De uitvoer vap levende varkens steeg met zeker' 15 procent tot een heel eind boven de 900.000 stuks. De uitvoer van vers varkensvlees en varkenskarkassen steeg met 12 procent, waardoor de waarde Ineens tot boven een miljard gulden kwam. De export van vleesconser- ven verminderde met tien procent. De invoeren zijn drastisch vermin derd: die van rundvlees met onge veer 50 procent, die van levende slachtdieren met 80 procent en die van vleeswaren en vleesconserven met 10 procent. logere wirtst Bredero JTRECHT Voor de Verenigde tedrijven Bredero wordt 1974 afge- loten met een netto positief resul- aat dat zal liggen in de orde van tegrootte van 12 min. (v.j. 10,2 Qln). De waarde van de omzet ligt n de orde van grootte van 625 (v.j. 506 min.). Voor Bredero (ast Goed ligt over 1974 het resul- aat circa 20 pet. hoger dan over 1973. Voor 1975 blijken de verwach tingen onverkort gunstig. 4SW gaat wellicht reorganiseren NIJMEGEN Het is niet uitgeslo ten dat ASW Apparatenfabriek gaat 'eorganiseren. Nog deze maand zal ien adviesbureau een rapport uit- irengen over de toekomst van het Jedrijf. Het is daarbij mogelijk dat ontslagen, hoewel gespreid over ten minste één jaar, onvermijdelijk, zullen zijn. Het montagebedrijf vah de ASW fabriek in Drente staat buiten de moeilijkheden. Korter werken bij Blitta VENRAY De metaalwarenfabriek Blitta in Venray hééft voor 100 van 1e 135 werknemers voor een perio- le van 6 weken een werktijdver korting van 50 pet. aangevraagd. Blitta is fabrikant van stalen en g aluminiumramen en deiiren. Door iöde slapte in de bouw heeft men 1 H^UJk te weinig opdrachten. -Spaarbank verlaagt hypotheekrente AMSTERDAM Met ingang van 6 Januari 1975 heeft de Spaarbank voor de Stad Amsterdam waarvan deel uitmaken de Stichtse Bonds spaarbank, de Nutsspaarbank voor de Zaanstreek en de Bondsspaar bank Hoorn, de rente voor normale hypotheken verlaagd van 11 naar 10% pet. Instituut voor zieken huisfinanciering leent MAASTRICHT Het Instituut voor Ziekenhuisfinatficiering (IZF) verwacht dat in de eerstkomende jaren gemiddeld voor 50 a 60 min. per jaar aan middelen moet worden aangetrokken om de finan cieringsbehoeften te dekken. Dit staat in het prospectus van de uit gifte van 15 min 10,5 pet obliga ties 1975 per 1976-1990, waarop 17 januari de inschrijving openstaat. Het ligt in de bedoeling al naar gelang de toeneming van de om vang der opgenomen gelden over te gaan tot uitbreiding van het ge plaatste aandelenkapitaal (thans 25 min). Naast vergroting van het eigen vermogen zal in toe nemende mate een beroep worden gedaan op de openbare en onder handse kapitaalmarkt. Bredero verwacht winst van 12 miljoen UTRECHT Voor de Verenigde Bedrijven Bredero wordt 1974 afge sloten met een positief resultaat dat na afschrijvingen en belastin gen zal liggen in de orde van grootte van 12 min (v.j. 10.2 min). De waarde van de omzet ligt in de orde van grootte van 625 min (v.j. 506 min). Voor Bredero Vast Goed ligt over 1974 het resul taat circa 20 pet hoger dan over 1973. Voor 1975 blijven de verwach tingen, onvoorziene omstandighe den voorbehouden, onverkort gun stig. Inschrijving op schatkistbiljetten DEN HAAG Op dinsdag 14 )anu- ari zal op het kantoor van de agent van het ministerie van financiën in Amsterdam de inschrijving worden opengesteld op schatkistbiljetten met een looptijd van. vijf jaar tot een bij de toewijzing vast te stellen bedrag, zo heeft het ministerie van financiën medegedeeld. De schatkistbiljetten zijn groot 100.000 en 1 min en worden uitgegeven onder dagtekening van 2 januari 1975. Zij luiden aan toon der en zijn voorzien van halfjaar lijkse coupons. Het rentepercentage waartegen wordt ingeschreven dient te worden uitgedrukt in een percentage per jaar, afgerond tot op zestienden. De storting van het verschuldigde bedrag wegens toegewezen biljetten moet geschieden op 15 januari, on der bijstorting van 13 dagen lopen de rente, aldus het ministerie. Resultaten KNP volgens verwachting MAASTRICHT Hoewel de detl- nitieve cijfers nog niet geheel be kend zijn mag worden aangenomen dat 1974 overeenkomstig de eerder uitgesproken verwachtingen zal worden afgesloten. Dit betekent dat de winstcijfers over het tweede halfjaar die van het eerste semester zullen evenaren. Dit heeft de heer E. ten Duis, president-directeur van de Koninklijke Nederlandse Papier fabrieken NV, gezegd in zijn nieuw jaarsrede. WASHINGTON De Verenigde Staten zullen bezwaar blijven ma ken tegen de vorming van een bijzonder fonds binnen het IMF (Internationale Monetaire Fonds) voor hulpverlening aan landen die door de olieprijsverhogingen in betalingsmoeilijkheden raken. omgebouwd tot een moderne vers slachterij, terwijl Boxmeer werd in gericht voor de verwerking van diepvriesprodukten. In Oosterwolde produceert Fri-Ki onveranderd ver werkte produkten (o.m. kiprolla des), terwijl de- produktie van Twello gericht is op het verwerken van slachtkippen Deze reorganisa tiemaatregelen hebben in 1974 in totaal 7.5 min gevergd. De produktie bij Fri-Ki bedraagt nu 850.000 kuikens per week (waar van 600.000 diepvries), terwijl 50.000 diepvrieskalkoenen wekelijks de slachterij verlaten. Discriminatie Ir. Bults achtte het wenselijk dat de discriminatie van pluimveevlees ,ten opzichte van indere vleessoor ten wordt beëindigd. Het dacht hierbij aan het gelijktrekken van de EG-steunmaatregelen en aan het opstellen van een uitkooprege ling om de pluimveesector te sane ren. Op het ogenblik.is de ongelijke politieke behandeling van verschil lende vleessoorten in het nadeel van pluimveevlees omdat de var kens- en rundvleessectoren belang rijk effectiever door de EG worden ondersteund, zo merkte hij op. Ter versterking van haar positie op de uitermate belangrijke Westduitse markt heeft Fri-Ki een 52 pet be lang genomen in een handelshuis in Frankfurt voor zuivel, pluimvee- en vleeswarenprodukten, dat nu Fri-Ki Sud heet. Voor een verdere versterking van de positie in West- Duitsland is Fri-Ki thans in onder handeling met twee bedrijven (in Hamburg en Gelsenkirchen) over distributiecontracten, aldus ir. Bults. De Amerikaanse onderminister van financiën Jack F. Bennett heeft dit woensdagavond meegedeeld nadat eerder op de dag een woordvoerder van het ministerie van buitenland se zaken had verklaard dat het IMF-plan naast het Amerikaanse plan voor een afzonderlijk fonds van 25 miljard dollar, zou kunnen worden uitgevoerd. De ministers van financiën van de EG hebben zoals bekend deze week besloten steun te verlenen aan het plan voor uitbreiding van het al bestaande oliefonds van het IMF tot tien twaalf miljard dol lar. De ministers vonden het afwij kende plan van minister Kissinger slechts een studie waard. Dit plan komt er op neer dat er een olie fonds van 25 miljard dollar wordt len instemmen met het gebruik van IMF-geld voor hulpverlening aan landen die door hoge olierekenin gen of anderszihs in moeilijkheden komen maar ook met het Ameri kaanse voorstel. De Amerikaanse onderminister Bennett zei, dat de Verenigde Sta ten het met Europa eens zijn dat het IMF in staat moet worden ge steld snel hulp te bieden aan lan den die met een groot tekort op hun betalingsbalans kampen. De snelste methode is volgens de Ame rikanen echter niet een nieuw fonds te vormen van dollars die de olielanden over hebben maar het beschikbaar stellen van leningen via de gewone kanalen van het IMF. 'Dat kan het IMF-bestuur desnoods vandaag nog doen', zei Bennett. gevormd binnen het kader van de Een van de grootste bezwaren die LONDEN Doo de winterstormen zal het naar olie boren in het Britse gedeelte van de Noordzee pas later kunnen gebeuren dan oor spronkelijk de bedoeling was. Bri tish Petroleum had in januari wil len beginnen in het wingebied voor de kust van Schotland, het 'Forties- veld'. Dit zal, als gevolg van de hevige stormen nu echter zeker maart worden. OESO (de Organisatie van econo mische samenwerking en ontwikke ling en niet binnen het IMF). Lan den met betalingsbalansmoeilijk heden zouden uit het OESO-fonds kunnen putten. Het kenmerkende verschil tussen de twee opvattingen is, dat bij het plan voor het IMF- fonds ook derde wereldlanden daar zeggenschap over hebben en bij het Amerikaanse plan niet want van de OESO zijn alleen geïndustrialiseer de landen lid. De Verenigde Staten hopen dat de ministers die volgende week in Washington bijeenkomen (het inte rimcomité van het IMF voor de voorbereiding van de hervorming van het geldstelsel) niet alleen zul- Van een onzer verslaggevers de Verenigde Staten tegen het plan van een bijzonder fonds binnen het IMF hebben is dat daaruit finan ciële hulp wordt verleend op basis van de olie-invoer van het land dat het geld nodig heeft. Voor veel landen met een groot olieverbrulk is de stijging van de invoerkosten van ruwe olie ernstig en reëel maar toch vertegenwoordigen die kosten in veel gevallen nog geen derde van de totale invoerrekening, zo zei de Amerikaanse onderminister. Hij zei ook dat i de methode van het opnemen van leningen bij de olie landen met garanties van het IMF minder doelmatig is dan het recht streeks opnemen van krediet bij het fonds. Bennett vond het niet nodig dat het IMF bijzondere leningen gaat opnemen in de olielanden. Hij zei niet dat de Verenigde Staten dat zullen proberen te verhinderen. De VS dringen er bij de Wereld bank en andere internationale fi nanciële instellingen op aan geen royale leningen meer te verstrek ken aan olierijke landen, zo hebben topfunctionarissen in Washington meegedeeld. Ze verklaarden dat de regering Ford haar geduld met de internationale instellingen verliest en er bang voor is dat het Congres zal besluiten dat de Verenigde Sta ten hun steun aan de Wereldbank moeten opzeggen. Op 17 december van het vorige jaar AMSTERDAM Dat Heineken voor het biermerk Heineken vaste prijzen heeft losgelaten, is voor g^keurtnBVeonftoudenateaan1 vijt een niet onbelangrijk deel gebeurd om interne redenen. Hoewel het bestuur voorstander was van wereldbankleningen aan Nigeria, de verticale prijsbinding voor Heineken Bier, was er te veel verschuiving in de richting van het niet een land dat olie uitvoert en zijn J -4-1-4-j4.-4-- ireserves dit jaar vermoedelijk met vier miljard dollar zal zien toene men. De leningen werden evenwel toch verstrekt. aan vaste prijzen gebonden Amstel bier, het andere produkt van de grootste brouwerij. De spreiding van het merk Heine ken zou kunnen worden aangetast en om de continuïteit te waarbor gen, zijn de vaste prijzen daarom losgelaten. Voor een algemene ac ceptatie van het merk is nu een maal een bepaalde spreiding nodig, verklaarde drs. G. van Schaik, lid van de raad van bestuur en in het bijzonder belast met commerciële zaken. In totaal is het marktaandeel in het op 30 september geëindigde boekjaar met 0,1 pet teruggelopen tot een percentage, dat het bestuur in het vervolg niet meer bekend maakt (ruim 50 pet, red.). Overi gens gelooft men, dat door het effect van het loslaten van de prijzen het totale marktaandeel weer iets zal stijgen. Maar of een vèrbeterde po sitie van Heineken ten koste zal gaan van Amstel, kan het bestuur niet zeggen. 3,1 pet (buiten Nederland dus nog minder dan binnenslands) en die van wijn en gedistilleerd met 16,6 pet. Over de ontwikkeling van de binnenlandse gedistilleerdverkopen is het bestuur zeer'tevreden. Vooral door voortgezette groei van de mer ken Bokma, Coebergh en Hoppe kon het marktaandeel weer worden vergroot. Heeft Heineken al aanzienlijke be langen in Afrika, bij de voortgaan de internationalisatie is de aan dacht vooral op Europa gericht, al dus het verslag. Nadat in het voor afgaande boekjaar al de Albra- groep in Frankrijk was overgeno men, werd in 1973-74 'een begin gemaakt met de bouw van een brouwerij in Thessaloniki. Verder gaat men samen met Whltbread (dat in licentie met toenemend succes Heineken voor de Engelse T Qn/1KrtllWCf»n$)11 markt brouwt), de Italiaanse groep LidllUUUUYTatUOU Dreher overnemen, de op een na ;i -j r nrAnnnf grootste brouwerij van Italië. Wil ID prOCeiK Heineken ziet geen reden om de ontwikkelingen dit boekjaar pessi mistisch in te zien. In de komende periode valt de opening van de nieuwe brouwerij in Zoeterwoude, die Rotterdam gaat vervangen. Eni ge kantoorafdellngen met ruim 300 j man personeel blijven echter In Rotterdam, ondermeer het compu tercentrum. -r Minder groei De bierconsumptie is in hetver slagjaar minder gegroeid. Was er in het kalenderjaar 1973 eencon sumptiestijging van 11,8 pet, in de twaalfmaandse periode tot 30 sep tember 1974 was er een groei van 5,5 pet tot 75,9 liter per hoofd van de bevolking. De slechte zomer was hier debet aan, maar vermoedelijk ook de ontwikkeling van het reëel inkomen. Drs. Van Schaik wilde niet van stagnatie spreken, eerder van eén afgevlakte groei. Die wat minder groeiende biermarkt en- merkte zich door een steeds heviger prijsconcurrentie, ondermeer door sterke ontwikkeling van nieuwe winkelvormen. Hierdoor staan de bruto winstmarges onder druk. Ook de Nederlandse frisdranken- markt had te lijden van het slechte weer. Verwacht was, dat de con sumptie met zeker 10 pet zou toe nemen, maar het werd slechts 5 pet. Ook bij frisdranken is er een hevige concurrentie in Nederland, niet in het minst omdat er liefst circa 200 producenten zijn, in som mige gevallen groothandels, die èr wat produktie bij doen. Sinas is van de frisdranken de grote groeier en vele kleine producenten maken uitsluitend dit artikel. De prijzen voor sinas waren op een gegeven moment zelfs zo laag, dat Heine- kendochter Vrumona bewust een deel van de markt heeft prijsgege ven omdat het niet lonend was. DEN HAAG Het voorstel van de Europese Commissie om voor het komende prijsjaar de Europese landbouwprijzen met gemiddeld 9 pet te verhogen schiet te kort. Er moet een verhoging met gémidaeld 15 pet komen, zoals de EEG-land- bouworganisatie Copa heeft voorge steld. Dit standpunt heeft het bestuur van het Landbouwschap ln zijn vergadering ingenomen. Het be stuur vindt wel dat er,, zoals de Europese Commlsie wil. een con creet begin gemaakt moet worden met herstel van de vrije gemeen schappelijke markt via afbraak van de monetaire compenserende grensbedragen. Bij de door de Eu ropese Commissie voorgestelde prijsverhogingen is afschaffing of AMSTERDAM De resultaten van de grote spaarbanken zijn over vermindering van die compense- 1974 over het algemeen achter gebleven bij die van 1973. Hier en rende bedragen echter nog niet te daar was zelfs sprake van een qntsparing. Amsterdam gunstige uitzondering aanvaarden. Per eind december 1974 bedroeg het saldo tegoed bij de RPS 8541 min, bij de Spaarbank voor de Stad Amsterdam 1697 min en bij de Spaarbank Rotterdam 1575 min. Gunstige uitzondering op de alge mene tendens vormde de Spaar bank voor de Stad Amsterdam, die een overschot boekte van 75,6 min tegen 76.2 min over 1973. Dit was relatief een stuk beter dan de eindcijfers van de andere grote spaarbankinstellingen. De Rijkspostspaarbank bijvoorbeèld boekte een overschot van 249 min tegen 307 min over 1973. De 8/. g/. Spaarbank te Rotterdam ontving ACF industrie» 38 37% 59 (62) min meer dan in 1973, Aireo 11% 11% terwijl de Bondsspaarbank voor Allied Chemical 27% 28% Midden- en Oost-Nederland een American Brands 33 33'// voordelig spaarverschil rapporteer- American can 29% 29% de van ƒ16,8 (43,!) min. Am Oyanamld_ 21% 21% NED. FONDSEN IN NEW' YORK NEW YORK Kon. Olie noteerde giste ren (ln dollars) 25%-% (25%-%), Unilever 35-36 (34%-%). Philips 8%-% (8%- 9%) en KLty 20 (18%). Opgave Hornblo- wer en Weeks. 1 novemberwet De frisdranken hebben nauwelijks geprofiteerd van de 1 november wet met uitzondering van tomaten sap en jus d'orange waar het effect zeer hevig .was. Het eerste effect voor de blerafzet in de horeca was voor bier overigens veel sterker dan voor gedistilleerd, wat het bestuur doet vermoeden, dat automobilis ten, die iets sterks drinken voor heen al voorzichtiger waren. Het Is trouwens opgevallen, dat het schrik- effect op de 1 novemberwet in Nederland veel heftiger was dan bij soortgelijke situaties in andere lan den. Wat de afzetcijfers per produkten- groep betreft, in de gehele wereld verkocht Heineken in het boekjaar 18 pet meer dan in het voorafgaan de jaar, waar echter enkele landen bovenuit sprongen, zoals de Vere nigde Staten waar een derde meer Heineken werd gedronken dan in 1972-73. De afzet van frisdranken steeg met Am Electr Power 16% 17% De Nutsspaarbank in Den Haag Am Metai cumax 3i 31% stak hiertegenover pover af met Smelt F 15V4 ]6 een ontsparing over het hele jaar Am Te) Tel 46% 47% van 3.1 (v.jplus 23,4) min. Daat kwam overigens, evenals elders de Armco steel 23% 23% maand december veel beter voor de Atiant Richfield 89% 90% dag dan de wintermaand van 1973. Bendu 23% 23% Tegenover een ontsparing, van 5 Bettu steel 26% 26% min in 1973 boekte deze bank in |°®}?*2ton ,nd [VS 1974 een overschot van 5.7 min. 8urMo*ton tnd 17 Bij de RPS gaf december 1974 een g|,°n^lflc By ontsparing te zien van ƒ8 min te- chaee MansattaD 28% 29% gen een ontsparing van ƒ18 min in Chessie system 27% 27% 1973. In Amsterdam waren deze clj- 4.f?? fers resp. plus 7 min en min 10,1 Colgate Paimoiiv 22% 23%' min, in Rotterdam plus ƒ5,7 min Colt industries 23% 25% en min ƒ1,1 min en bij de Bonds- 24% spaarbank voor Midden- en Oost- Cont Can 27 27% Nederland plus 1,8 min tegen min cont ou 43 43% f 9 Curtlss Wright 6% 6% J z mm' Curtlse Wright A 16 b 17 Dart Ind 15 14% Deere and Co 38% 39% DOW JONES INDEX K*,SHff liï W Eastman Kodak 63% 65% Indtist. Sporen Utlll. Obi. Mods Exxon 7 Jan. 641.19 149.21 75.60 66.33 8041 8 jan. 635.40 146.63 74.93 66.36 9 jan. 645.26 150.65 75.92 66.53 778.9 Allegheny Pow Aand. Obl. Tot. O. L. Akzona 7 jan. 14.330 19.630 1.790 931 521 AmaUrtlwL 8 jan. 15.600 20.170 1.797 687 733 9 Jan. 16.340 1.776 958 66% 67% First Nat City 28% 30% 15% 15% 12% 11% 9% 9% 33% 34% 20 20% 35% 37% 12% 12% 18% 18% 139140% 25% Koersen in Montreal Bovls Husky Nat Gas Mass. Ferguson Nat. Resources Shell Canada 7/1 1.10 13% Cerro Chase Select Pd Columbia Gas 9/1 Comlnco 12% 12% 20.98 21.23 23% 24% 26% 26% 1.04 Cont Telephone 10% 11% 15% 15% Pluor oona 12% 12% Gen Cl gar Gen Electrlo Gen Fonds Gen Motors Gen Pub) DtU Gen TeJ 6e Tel Getty Oil Gllette Glmbel Brothers 14% 15% Goodyear Ian P 23% 23 Guir OU 18% 18% Illinois Central Ind 13 13% Instlco 6% 6% Int Busln Mach 163% 168% Intern Harvester 20% 20% Int Nick of Can 21% 22 Int Paper 36% 36% lat Tel Tel 14% 15% Ling hemco Voug 9% 9% Litton Ind 4% 4% Lockheed Alrcrafl 4% 4% Marcor 14% 15% Martin Marietta 14% 14% May Dep Stores 23% 23% McDonnell Dougl 10% 10% MobU OU Corp 35% 35% Nabisoo 24% 24% Nat Cash ReglBt 16% 17% Nat Distillers 13% 14% Nat Gypsum 10% 10% Nat Steel 33% 34 Nat Lead Ind 12% 12% Kansas City Ind 8%b 8%b Olln 15 15% Pac Gas and BU 21% 21 Penn Central 1% 1% PepsIco 43% 44 Phelps Dodge 30% 30 Philip Morris Phillips Petr 48% 49 38 30 Procter Gambl 79% 80 RCA 11% 11% Republic Steel 23% 24 Reynolds Ind 52% 52% Royal Dutcb Petr 25% 25% Santa Fê Ind 27% 28% Seara Roebuck 52% Shell OU 46% 45% Southern Co 9% 9% Southern Pacific 28% 29 Southern Rallw 42% 44% Sperry Rand Stand OU Calif 27% 27% 23% 24 Stand Oil Indian» 44 43% Studebak Worth 19% 20 Sun OU 36 36 Texas Gulf 23 24 Texas Inst 63% 63. Transamerlca 6% 6% Onliever 34% 35% Onion Carbide 41% 41 Unl Royal 7% 7% United Aircraft 31% 32% United Brands 3% 3% US Steel 39% 39% Kansas Power KLM Kroger 20% 20% 18% 20 17% 17% Madison Fund Nat Can NV Centr A North West H 10% 10% 3% 3% 60% 61% West Onion Tel 10% 10% Westlnghouse ËJ 10% 11% Wool worth 11% 11% N Am Philips Co 13% 13% Occidental petr 13% 113% Reliance Group 5% 6b Standard Brands 52% 33% -Onion Electr 10 10% On!ted Electr 3% 3% Og Corp 11% 11% Western Bancorp 18% 18

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 15