Wapenexport VS slaat de records Egypte ontving geen voorstellen van Israël Freon en ozon: een verhaal in beweging Washington liet terughoudendheid varen kePrvan-Schreiber ;,£en ouderwetse ^volger !"an Starfighter )mstreden proces tegen ■ranse soldaten begonnen m •Jgg f pp 'f-T Vluchten in Cambodja Sow jet-blad: oorlog om olie wordt niets Breznjew-raadsel mogelijk opgelost Regeringswoordvoerder in Cairo: Bedreigen spuitbussen de wereld? Wetei (chap en techniek Protestanten in Ulster willen geen overleg met IRA Algerijnse minister Bouteflika is zoek kOUW/KWARTET WOENSDAG 8 JANUARI 1975 BUITENLAND T7 DHL9 Washington (u.s. News World Report) - De verkoop van Ameri- aanse wapens aan buitenlandse staten is bezig de bestaande wereldrecords ,ni slaan. .tenlandse bestellingen van er-jnerikaanse vliegtuigen, raketten, „ks, schepen en ander oorlogstuig be-jn in één jaar tijd verdubbeld tot af-jim twintig miljard gulden per (meer dan acht miljard dol- Amerikaanse functionarissen ;gen dat de VS door deze verko- 's werelds tophahdelaar in wa ns is geworden. De Sowjet-Unie met zijn belangrijke bewape- iprogramma. voor het Midden- iten niet ver achter. Op geruime itand komen Frankrijk en Enge- id op de derde en vierde plaats ■ankrijk verkocht het afgelopen voor ongeveer 5 miljard gul- aan wapentuig). ^stemming (Perzië) heeft bijvoorbeeld in- stemd met het betalen van 4.9 lljard gulden voor de levering tachtig splinternieuwe F-14 Imcat-straalvliegtuigen van de herikaanse marine. De transactie rdt beschouwd als een sleutelfac- r voor het draaiend houden van fabriek van Grumman Aerospace in Long Island, waar het >tel wordt gebouwd, verkoop, die werd gesloten na- de sjah persoonlijk een demon- .tie van het vliegtuig had aan- A^iouwd, maakt dat Iran Amerika's taamste wapenklant gaat wor- (aël komt onmiddellijk op de de plaats. In de periode van 12 panden volgend op 30 juni 1974 èft Israël militaire goederen ge acht ter waarde van 5.4 miljard Jden. Tot die goederen behoren [RIJS (AFP) Jean-Jacques Ser- h-Schreiber (JJ-SS), voorzitter Ji de Franse radicale partij, direc- van het weekblad l'Express en verig jaar enkele dagen minister van heeft verklaard t de Franse-Amerikaanse concur- gnbtie rond de opvolging van de jirfighter een onnuttige en overbo re zaak is. JJ-SS zei dat het niet rstandig was een dergelijke keuze- doen terwijl men wist dat Ameri- -knse en Europese industriëlen al kig zijn met het ontwikkelen van I ACF, het gevechtsvliegtuig van [toekomst dat in 1980 in bedrijf kteld zou moeten worden. hSS, die ondanks zijn ontslag als blister op goede voet met presi- nt Giscard d'Estaing verkeert en belmatig als zijn adviseur optreedt, eft de president voorts uitbundig toegezwaaid. Servan-Schreiber I dat Giscard een van de weinige latslieden is die een nieuwe we- idorde zou kunnen uitvinden. I voorzitter van de Belgische Chris- lijke Volkspartij (CVP), Wilfried irtens, heeft in Brussel gezegd dat aankoop van de opvolger van de rfighter voor zijn partij 'nog m uitgemaakte zaak is' en dat 5 wordt besloten tot een stand- nt als meer informatie is verkre- A-4 Skyhawks, F-4 Phantoms, C 130 Hercules vrachtvliegtuigen en grote aantallen helikopters, tanks, stukken geschut en andere wapens. Maar nu is er zelfs iets nog groters. in de maak. De vliegtuigfabriek Northrop Corporation en General Dynamics Corp. wedijveren bij het in de wacht slepen van een lucht macht-contract voor de bouw van een lichtgewicht gevechtstoestel dat een verkoopresultaat kan opleveren van ruim twintig miljard gulden of meer. Het gaat hier tevens om het verzorgen van de opvolging van de Starfighter in Nederland, Denemar ken, België en Noorwegen. Fransen en Zweden leveren echter ook een hard gevecht om de order, die wel de 'verkoop van de eeuw' wordt genoemd. De oorzaak van hoogbloei in de wapenmarkt, is, aldus functionaris sen van de Amerikaanse wapenin dustrie, deels het gevolg van een ombuiging van de Amerikaanse houding inzake de verkoop van oorlogstuig. Deze beleidswijziging is gebaseerd op de overweging dat als je weigert wapens te verkopen aan het buitenland je de cliëntele dan toch maar naar andere leveranciers jaagt en er daarmee geen stopzet ting komt van de spreiding van wapens. Werkgelegenheid In plaats van het tegengaan van dergelijke transacties werken Ame rikaanse ambtenaren nu hard sa men met verkopers van de wapen industrie om de wapenverkoop overal in de wereld verder op te voerenIndustrie - f unction a r issen schatten dat voor elk miljard dollar (2.6 miljard gulden) wapenverko pen aan het buitenland er als di rect resultaat 31.000 Amerikanen aan het werk kunnen worden ge houden. En nog eens 60.000 arbeids plaatsen worden erdoor geschapen in de toeleveringsbedrijven. Ih sommige gevallen is de verkoop aan het buitenland bestaansreden voor het produkt. Zo is de Northrop F-5E Tiger in de eerste plaats voor de export gebouwd. Medewerkers op het Pentagon, het Amerikaanse mi nisterie van defensie, zeggen dat als de buitenlandse verkoop van het vliegtuig zou wegvallen de fa briek, die de Tiger maakt, gesloten zou moeten worden. De wapenverkopen aan het buiten land staan los van de 1.3 miljard giilden aan wapentransacties 'her jaar, die in de vorm van militaire hulp kosteloos aan vrienden en bondgenoten wordt verschaft (zoals aan Zuid-Vietnam en Cambodja). Evenmin hoort daar bij de levering van tweedehands wapens naar di verse landen ten bedrage van mil joenen dollars. Defensie-functionarissen zeggen dat ontvangers van wapenhulp de klanten van de toekomst zijn. Ja pan is een voorbeeld. De militaire hulp aan Japan werd in 1966 stop gezet. Sindsdien heeft dat land ge middeld voor ongeveer 50 miljoen dollar per jaar wapens van de VS gekocht. Van 1950 tot juni 1974 heeft Amerika aan Japan wapens tot een totaalbedrag van 424 mil joen dollar verkocht. Sinds de Tweede Wereldoorlog zijn de wapenverkopen van symbolische hoeveelheden tot een gigantische omvang aangezwollen, terwijl het ClP=~ het fort Saint Nicolas, waar eens het vreemdelingenlegioen telde, was de politie van Marseille uitbundig present om linkse jtogers te beletten het proces tegen de drie soldaten van raguignan te verstoren. ARSEILLE (Reuter, UPI) De Franse autoriteiten in Marseille jbben strenge veiligheidsmaatregelen getroffen in verband met in proces dat er is begonnen tegen drie dienstplichtige militairen. drie soldaten Robert Pelletier 4), Serge Ravet (20) en Alex Efiures (21) moesten voor een :htbank van drie militairen en ee burgerrechters verschijnen gens aanstichting tot muiterij in garnizoensstad Draguignan in delijk Frankrijk. Dat gebeurde rig jaar september toen het artil- ieregiment daar op luidruchtige Cijze in verzet kwam tegen de 11 chte leefomstandigheden in hun zerne. eisten meer soldij, meer verlof. itere huisvesting en minder stren- discipline. De 200 betogende mi- airen, van wie er velen van de otjanse Antillen afkomstig waren, .okken door Draguignan en riepen leuzen zoals 'Wij zijn mensen en en honden' en 'Weg met het ra- 'ffle'. Daarna werd demonstratief G! een petitie getekend door ongeveer 5000 dienstplichtigen uit nagenoeg alle Franse garnizoenssteden waar in dezelfde eisen werden gesteld. De actie van de militairen heeft steun gekregen van tal van linkse en uiterst linkse organisaties die meteen anti-militaristische beto gingen begonnen. De communisten en socialisten stelden zich achter de eisen van de militairen, veroor deelden echter formeel de antimili taristische demonstraties. De unie van links heeft krachtig stelling genomen tegen het berech ten van de 'drie van Draguignan'. omdat die als zondebokken worden aangepakt en als leiders van do actie zijn omschreven. In het centrum van Parijs hebben maandagavond meer dan 4000 mensen tegen het proces betoogd. aandeel van de militaire hulp is afgenomen. Eind van de zestiger jaren werd gemiddeld voor een be drag van zo'n 3.5 miljard gulden aan wapens geëxporteerd. De groot ste groei in de wapenexport vond in de VS plaats in de afgelopen drie jaar. In' de twaalf maanden voor 30 juni 1972 verkocht Amerika voor ongeveer 10 miljard dollar wa pens. Dat was het dubbele van de voorgaande periode van twaalf maanden. In de volgende twaalf maanden stegen de bestellingen tot ca. 11 miljard gulden en in de periode van twaalf maanden voor 30 juni 1974 verdubbelden de be stellingen opnieuw, nu tot een waarde van ca. 22 miljard gulden Nieuwe mogelijkheden Functionarissen uit de wapenindus trie zien een mogelijkheid om in de toekomst nog grotere wapentrans acties af te sluiten. In de afgelo pen maanden hebben diverse lan den onder meer Israël, Grieken land, Saoedi-Arabië en Iran ge vraagd om opvoering van de wa penleveranties. Bevriende landen en bondgenoten staan eveneens voor het probleem van de vervan ging van militaire uitrusting, die in het verleden uit de VS is betrok ken. De meeste landen zullen, zo wordt verwacht, Amerikaanse wa pens van latere uitvoeringen be stellen. Deze factoren, opgeteld bij onzekere omstandigheden in het Midden-Oosten, Latijns-Amerika en andere potentiële brandhaarden, wijzen op een voortgaan van mas sale wapenverkopen in de komende jaren. In het jaar voor 30 juni 1974 heb ben de VS wapen orders ontvangen van de volgende landen, tegen de volgende bedragen in dollars (1 dollar is ongeveer 2.60): Iran 3.8 miljard: Israël 2.1 miljard; Saoedi- Arabië 588 miljoen; Griekenland 435 miljoen; West-Duitsland 219 miljoen; Spanje 148 miljoen: Ca nada 94 miljoen; Zuid-Korea 81 miljoen: Taiwan 68 miljoen en Chili 68 miljoen. In deze volgorde zijn de landen de tien landen die de beste wapenklanten van de VS zijn. -V -J-1, Een stroom van vluchtelingen op ongeveer zeventien kilometer afstand van de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh. Zeker 20.000 vluchtelingen zijn dit jaar alleen al de hoofdstad binnen getrokken. In de omgeving wordt zwaar gevochten tussen regeringstroepen en opstandelingen, die een groot deel van het land beheersen. De hoofdstad zelf ligt regelmatig onder vuur. MOSKOU (UPI) Westelijke po gingen om een olie-oorlog te be ginnen zijn tot mislukken gedoemd, zo waarschuwde het partijblad van de Sowjet-Unie. de Prawda. Het was het eerste commentaar van de Prawda op de verklaring van minister Kissinger van de VS over militair optreden in het Mid den-Oosten. Het partijblad spreekt van een 'politiek van de kanon neerboot'. die al bankroet is. Ook de pogingen om een blok van olie- verbruikende landen tegenover een blok van olieproducerende landen te plaatsen, zullen mislukken, zo meent de Prawda. De enige manier om het probleem op te lossen is 'samenwerking op voet van gelijk heid' tussen de landen, zo adviseert Prawda. Het Russische maandblad Interna tionale Zaken is van leer getrokken tegen 'pogingen om de Arabieren los te maken van de Sowjet-Unie' en hen in westelijke richting te bewegen. Het blad leverde kritiek op 'verzin sels' in Arabische kranten, dat de Sowjet-Unie niet voldoende wapens aan de Arabieren zou leveren en ten koste van hen tot een akkoord met de Verenigde Staten probeerde te komen. Internationale Zaken waarschuwde dat 'imperialisten, zi onistische regeerders van Israël. Arabische reactionairen en Maoïsti sche leiders van China' proberen de betrekking tussen Moskou en de Arabieren te bemoeilijken. Met po litieke speculatie en lasterlijke ver zinsels proberen zij de Arabische volken te isoleren 'van hun natuur lijke bondgenoot', aldus het Russi sche blad. De koopwaar De best verkochte Amerikaanse wa pens aan het buitenland zijn (met de verkochte aantallen tussen haakjes): de F-4 Phantom (848): F-14 Tomcat-gevechtstoestellen (80); A-4 Skyhawk gevechtsbom menwerpers (581); F-5E gevechts vliegtuig (185); F-5 Freedom Figh- ter-verkenningsgevechts toestel len (178): c C-130 Hercules vracht vliegtuigen (meer dan 200); T-37 Jet trainingsjager (154); CH-47 Helikopter (307): tanks (3381); Sparrow-anti-vliegtuigraket (3381) Polaris-raketten voor onderzeebo ten. waarin kernlading wordt aan gebracht (102). MOSKOU (AP. DPA. Reuter. UPI) Uit een condoleantieboodschap die gisteren is afgedrukt in het Russische regeringsdagblad Izwestia blijkt dat de moeder van partijlei der Breznjew is overleden. Brezn- jew staat bekend als een man die nauwe familiebetrekkingen onder houdt. Er wordt rekening gehouden met de mogelijkheid dat de ernsti ge toestand van zijn moeder een overweging is geweest bij het be sluit van Breznjew om deze maand niet naar het Midden-Oosten te gaan. In de verklaring in Izwestia geven leden van het politburo, het hoog ste bestuursorgaan van de partij, uiting aan hun medeleven met Breznjew en aan hun hoogachting en respect voor de overledene, die bescheiden en goedhartig wordt ge noemd. Uit Londen is vernomen dat een datum is vastgesteld voor het be zoek van premier Harold Wilson aan Moskou, dat op 11 februari zou beginnen. Ook daaruit wordt afge leid dat er geen sprake is van een ernstige ziekte van Breznjew noch van mogelijke problemen rond zijn positie als partijleider. De toestand van zijn moeder zou voorts Breznjews verblijf in een ziekenhuis unnen verklaren als mede de cryptische u itspraak van de Egyptische president Sadat dat hij begrip had voor de redenen van Breznjews uitstel. CAIRO (UPI, AP, Reuter) Israël heeft Egypte de laatste tijd geen enkele voorstel gedaan over terugtrekking van zijn troepen in de Sinaï-woestijn. De Egyptische minister van voorlichting Kamal Abdoel Magd zei dat gisteren op een persconferentie. Hij zei, dat zijn regering de tijd rijp acht voor voortgezette politieke en diplomatieke pogingen om vrede te krijgen in het Midden-Oosten. Egypte houdt alle wegen open. zo wel met de Verenigde Staten als de Sowjet-Unie, zo verzekerde minister Magd .Egypte wil alles doen behal ve terugkeren naar de situatie van geen oorlog en geen vrede. Een dergelijke situatie berokkent alle betrokken landen ernstige econo mische schade en zal de fase zijn die vooraf gaat aan militaire confrontatie, aldus Magd. De afgelopen weken is vanuit Israël en Washington steeds bericht, dat de Israëlische regering Egypte juist wel vergaande voorstellen heeft ge daan voor een nieuwe treopenrege- ling in de Sinaï. Gisteren nog had een Israëlisch dagblad een uitvoerig verhaal over een dergelijk voorstel. Een Amerikaanse militaire operatie in de olierijke landen zal volgens minister Magd leiden tot een zeer ernstige crisis. Hij zei dat nadat hem gevraagd was om commentaar op de uitlating van de Amerikaanse minister Kissinger, dat de VS ge weld bij het olie-vraagstuk niet ge heel en al uitsluiten. Minister Magd zei, dat hij niet kon inzien waarom Kissinger nu een dergelijke uit spraak had gedaan. 'Er bestaat geen dreiging voor zelfs maar een gedeeltelijke stopzetting van de oliestroom naar het westen of de rest van de wereld', zei de Egypti sche minister. Opvallend was, dat Magd niet liet blijken, dat Kissingers uitlating zijn positie van bemiddelaar in het Midden-Oosten heeft verzwakt. 'De deur staat open voor alle voorstel len', zei minister Magd. Van de vele verhalen die in 1974 voor deze rubriek niet geschreven zijn, verdient er minstens één beter: de bedreiging van ons aller welzijn door spuitbussen. Niet de inhoud waarom ze gekocht wor den, maar het hulpgas waarmee die inhoud naar buiten wordt gespoten, zou ons mogelijkerwijs op wereldschaal parten kunnen gaan spelen. Als nieuws is het inderdaad schan dalig oud, want de eerste waarschu wing van de Amerikanen Molina en Rowland kwam al in juni (Nature, vol. 249, pag. 810). Maar het ver haal kwam eind september pas goed op temperatuur, en bleef sindsdien om de paar weken van gedaante veranderen. De laatste belangrijke wijziging dateert van 27 september. Sindsdien is pas goed duidelijk hoe onduidelijk de situatie is, en dat is een mooi moment voor een overzicht. Het begon allemaal zo eenvoudig. Dat drijf gas in een spuitbus is in de meeste gevallen freon. Een een voudige chemische verbinding, die voor dat doel zo populair werd van wege haar volstrekte onschuldig heid. Onder normale omstandighe den gaat freon met niets ter wereld een chemische reactie aan. Met na me oefent het dus geen invloed uit op de overige inhoud van een spuitbus, en het is niet giftig. De Britse meteoroloog Lovelock, die in 1971 de concentratie ervan in de lucht boven de Atlantische Oceaan bepaalde, schreef dat de aanwezig heid van freon daar 'geen denkbaar risico opleverde'. Op 22 november vorig jaar schreef hij dat die uit spraak 'onverstandig' was geweest. Om de gedachten te bepalen: de concentraties van freon in lucht liggen in de buurt van één op tien miljard. Maar toch is er dus iets aan de hand. Eigenlijk had je het ook wel kunnen voelen aankomen. Immers: een stof die nergens chemisch mee reageert, blijft onveranderd bij ons. De hoeveelheid groeit naarmate we er meer van maken. En om de gedachten even een andere kant op te bepalen: we maken in de wereld per jaar een miljoen ton freon. Voor de drie miljard spuitbussen die in Amerika leeggespoten wor den. Voor de tachtig miljoen die we in Nederland aankunnen. Voor mil joenen ijskasten waar het in het koelelement wordt rondgepompt. Enzovoort, Waar blijft al dat freon? Het kan maar één kant op. en dat is om hoog. En tegen de tijd dat de spo ren ervan een kilometer of tien hoog gekomen zijn, en nog verder, gebeurt er toch wat mee. Het duurt jaren voordat het daar is, maar dan wordt het toch afgebroken, door de felle zonnestraling die daar heerst. Agressief Een van de brokstukken, schreven Molina en Rowland in juni, is het losse chloor-atoom, en dat is alles behalve onschuldig. Het is che misch erg agressief, en zal met name reageren met het ijle ozon gas, dat zich op die hoogte bevindt. En afbraak van die ozonlaag kun nen we hier beneden niet hebben, want die filtert een bepaalde kleur ultraviolet zonlicht weg, die erg on gezond is voor ons vel, en trouwens voor alles wat groeit en bloeit. Niet alleen was dat een zeer rede lijk klinkend verhaal, maar het sloot bovendien mooi aan op een bestaande ontwikkeling. Want die ozonlaag was al geruime tijd een zorgenkindje van de wetenschap. Die zorg gold de uitlaatgassen van de komende supersone ver keersvliegtuigen. die op vele kilo meters hoogte moeten vliegen. In dat uitlaatgas zitten stikstoffoxi- den, die op de ozonlaag eenzelfde uitwerking kunnen hebben als de losse chlooratomen: afbraak. Op grond van deze bezorgdheid wa ren al wetenschappelijke onder zoekprogramma's op gang gekomen. Men bleek van de chemische pro cessen in hoge luchtlagen namelijk veel te weinig te weten om te kunnen uitmaken of dit effect wer kelijk van belang zou zijn. (De laatste berichten zien er overigens voor de Concorde vrij somber uit.) Daar tussendoor speelde nog het heldere idee van de Canadees Hampson, dat ook bij het explode ren van atoombommen zodanige hoeveelheden stikstofoxiden ont staan, dat een kernoorlog waar schijnlijk als neveneffect de ozon laag zou vernietigen en daarmee ook het leven in niet getroffen gebieden bijna onmogelijk zou ma ken. (Hij heeft intussen van Ame rikaanse wapendeskundigen in gro te lijnen gelijk gekregen). Rekenen Het idee van de aantasting van de ozonlaag door freon viel dus weten schappelijk in een geploegde akker. Opmerkelijk snel hadden dan ook enkele researchgroepen de gevolgen theoretisch doorgerekend. Zo von den Cicerone en medewerkers in Michigan, dat de situatie danig uit de hand zou lopen als de produktie van freon niet volledig werd ge staakt. (Science, vol. 185, pag. 1165). Volgens Wofsy en McElroy zou zelfs in dat geval de ozonlaag tegen 1990 voor vijf procent zijn verdwenen. Volgens Urbach zou dat alleen al in Amerika jaarlijks 40.000 extra gevallen van huidkan ker veroorzaken, waarvan 2000 on geneeslijk. Alle reden voor paniek dus. Maar het lag allemaal net 'iets minder rechtlijnig dan het er uit zag. In een knorrige ingezonden brief in de New Scientist 10 oktober, droeg Scorer geen nieuwe feiten aan, maar wel een kennelijk op ervaring berustend wantrouwen. Omdat je door drs. Robjoppenta een nieuwe stof toevallig erg ge voelig kunt opsporen (concentratie één op tien miljard en lager!), moet je niet meteen denken dat dal dus ook belangrijk is., schreef hij. Chemische gebeurtenissen in de s hogere luchtlagen zijn in het alge meen ingewlk -.elder dan je denkt, en de heren hebben nog geen enkel bewijs dat er op twintig kilometer hoogte gebeurt wat zij uitrekenen dat er gebeurt. Dat was een tamelijk profetische opmerking, want op 22 november meldde Lovelock in Nature (vol. 252, pag. 292) dat hij behalve freon ongeveer tweemaal zoveel andere chloorverbindingen op grote hoogte had aangetroffen. Een belangrijk deel daarvan was van natuurlijke oorsprong, en was er dus altijd al geweest. Zijn schatting was verder aan de lage kant, want een aantal andere gassen die hij redelijkerwijs ook had moeten vinden, was met de bestaande apparatuur niet in die kleine hoeveelheden aan te tonen. Onkunde Het was in dat artikel, dat Lovelock bekende dat zijn vroegere uitspraak over de onschuldigheid van freon onverstandig was geweest. Maar. schreef hij, het zou in het licht van deze nieuwe gegevens even onver standig zijn, meteen aan te nemen dat we middeniin een wereldom vattend vervuilingsincident zijn ge raakt. We weten er gewoon niet genoeg van. Maar als daarboven altijd al chloor gezeten heeft, Is de situatie in ieder geval wat minder dringend dat zij er theoretisch uit zag. Aan het verzamelen van gege vens wordt intussen, met name in Amerika, met grote spoed gewerkt. De jongste complicatie komt intus sen uit de onderzoekcentra van computerfabrikant IBM. Daar heb ben Halpers, Dave en Braslau uit gerekend. dat de biologische gevol gen van veranderingen in de ozon laag. alleen zijn te taxeren als je rekening houdt met de wolken, re gendruppels en stofdeeltjes op ge ringere hoogte (Science, vol. 186, pag. 1204). En die zaten nog bij niemand in de berekening. Hij herhaalde dat Egypte niet terug wil naar de vredesconferentie in Genève als uit voorafgaande onder handelingen geen resultaten waren gekomen. 'De partijen moeten dui delijk blijken van succes tonen', zei hij. Israëlische kranten meldden gis teren dat alleen een nieuwe diplo matieke reis van Kissinger door het Midden-Oosten een nieuw akkoord tussen Israël en Egypte kan brengen. De kranten maakten dit op uit verklaringen van Israëlische diplomaten in Washington. Deze zouden gezegd hebben dat alleen de komst van Kissinger naar het Mid den-Oosten de onderhandelingen nog kan redden. Jordanië De sjah van Iran en koning Hoes sein van Jordanië hebben gisteren in Amman een gemeenschappelijke verklaring uitgegeven naar aanlei ding van het bezoek van de sjah aan Jordanië. In de verklaring staat dat beide staatshoofden hun streven naar een duurzame en rechtvaardige vrede zullen voortzet ten. In de verklaring van Hoessein in het conflict tussen Iran en Irak. De sjah zal vandaag aankomen in de Egyptische hoofdstad Cairo. Het Syrische staatshoofd, president Assad, was gisteren in Libanon. Na afloop van de besprekingen met de Libanese regering zei hij, dat Liba non alle gewenste hulp van Syrië kan krijgen. Libanon heeft de an dere Arabische landen verschillende keren om bijstond gevraagd tegen de voortdurende Israëlische militai re operaties op zijn grondgebied. BELFAST (UPI) De overkoepe lende Unionistische raad van loyalis tische (protestantse) groeperingen in Ulster heeft verklaard dat er op geen enkele wijze een vrede met de IRA tot stand kan komen en heeft zich krachtig verzet tegen overleg met het Ierse Republikeinse Leger. De IRA had via de Sinn Fein-partij laten weten bereid te zijn tot overleg over een verdere verlenging van het bestand. De Unionistische raad liet weten dat de Britse regering zich heeft gebonden onder druk van ge weld geen concessies te doen en wij willen dat gehonoreerd zien. NEW YOR K (Reuter) In New York is enige verwarring ontstaan rond de Algerijnse minister van buitenlandse zaken. Bouteflika, die als president van de Algemene Ver gadering der VN is opgetreden. Een VN-woordvoorder heeft verklaard dat Bouteflika afgelopen vrijdag nog in het VN-hoofdkwartier in New York is waargenomen. In Al gerije daarentegen is meegedeeld dat de minister al tien dagen gele den naar Algerije is teruggereisd. Hij was teruggekeerd in verband met het overlijden van minister van binnenlandse zaken. Medeghri. Daartoe had hij een oproep gekre gen van president Boumedienne. In New York wordt nu druk gespe culeerd dat Bouteflika mogelijk in het geheim in de VS is gebleven of elders verblijft en dat hij betrok ken zou zijn bij een machtsstrijd in eigen land door het wegvallen van Medeghri, die een voorname plaats innam in de Algerijnse hiërarchie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9