Lichtvaardigheid bij aanvragen tot korter werken Koffie HalitranA+D VS ontkennen plan militaire ingreep in Zuid-Vietnam Goudmerk Bemanning beproeft list tegen kapers Industriebond CNV bestrijdt dit verwijt tn deze krant WASAUTOMATEN Plutonium in lichaam van Amerikaanse Politie vindt nog eens 400 kg hasj Zogezegd Tijdelijk regen Duiven aller landen, verenigt u Industriebond NKV beschuldigt: zóóón idee EEN DAG HORECAVA EEN JAAR WIJZER tt /Q januari, dagelijks 10-18 uur. Amsterdam Gandhi: moord op minister was oefening Brits vliegtuig maakt schijnvlucht Ontwerp voor Griekse grondwet sterk gewijzigd in dit land j hebben we hetècht allemaal nodig.™ en blijf fit,de hele winter door! Nieuwe Leiclse Courant WOENSDAG 8 JANUARI 1975 55ste jaargang no. 235 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 071-31441 „Stantvastich is gheblevert mijn hert in teghenspoet!" HAARLEMMERSTRAAT 9 250 7 LEIDEN Alle bekende merken v.a. 499,- Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 13,00 per maand, per kwartaal 39,00 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur WASHINGTON (Reuter) De aanwezigheid van pluto nium (grondstof voor atoom bommen) in het lichaam van een verongelukte jonge vrouw en sporen van radio-actieve besmetting in haar flat, wier pen gisteren nieuwe vragen op over de veiligheid van kernenergie. De vrouw, Karen Silkwood (28) was analiste bij de splijtstof fabriek Kerr-McGee in Crescent, Oklahoma. Zij kwam in november onder niet opgehelderde omstandighe den bij een auto-ongeluk om het leven. Zij zou op dat mo ment in het bezit zijn ge weest van bewijsmateriaal dat Kerr-McGee inspectiedo cumenten had vervalst, dat werknemers werden blootge steld aan radioactiviteit en dat de gefabriceerde splijt stofstaven voor kerncentra les ondeugdelijk waren. Volgens een rapport van de federale Commissie voor atoomenergie had Karen Silkwood kennelijk kleine hoeveelheden plutonium in geslikt. Hoe of waarom dat was gebeurd, was niet be kend, aldus de commissie, maar van een ongeluk in de fabriek kon geen sprake zijn. Kerr-McGee suggereert sabo tage. Een rapport naar aan leiding van de klachten over de fabriek wordt binnenkort verwacht. Deze zaak staat los van de kwestie over in Ame rikaanse bedrijven admini stratief 'zoekgeraakt' pluto nium. De betrokken hoeveel heid zou voldoende zijn voor ettelijke atoombommen. In Londen waarschuwde gis teren de natuurkundige prof. Tom Kibble dat terroristen niet eens zuiver plutonium hoeven te stelen om zich mo gelijkheden te verschaffen voor nucleaire chantage. Af gewerkte splijtstofelementen zoals die elke kerncentrale verlaten, aldus prof. Kibble, zou voor de meeste terroris ten voldoende zijn. Verspreid in de omgeving zou dat al vreselijke gevolgen hebben. Van een verslaggever UTRECHT Vierhonderd kilo hasj heeft de Utrechtse politie'gevonden in de Iraanse vrachtwagens die za terdag in beslag zijn genomen. Dat betekent een aanvulling, want in de loop van het weekeinde had de politie al 650 kg ontdekt in de dubbele wand aan de voorzijde van een oplegger. De vangst van meer dan 1000 kg is een van de grootste in Nederland. Jullie doen net alsof alle WDM' ers engelen zijn en de legerlei ding uit louter baarlijke duivels bestaat. Minister Vredeling over de WDM. Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Matige tot vrij krachtige wind. krimpend van noord-west naar richtingen tussen west en zuid-west. Maxima circa 7 graden Celsius. MORGEN EN OVERMORGEN: Wisselvallig weer en weinig verandering in temperatuur. Morgen zon op: 08.46 onder: 16.48 maan op: 06.16 onder: 14.21 Van een onzer verslaggevers UTRECHT De Industriebond NKV vindt dat de aanvragen van bedrij ven voor werktijdverkorting een soort modeverschijnsel aan het worden is. Met de besneeuwde toppen van de berg Hermon op de achtergrond kijken deze kinderen, samen met een soldaat, uit over het zuiden van Libanon tijdens een rustige periode aan de Libanees-Israëlische grens. De soldaat waakt over de kibboets Misgav in het uiterste noorden van Israël. WASHINGTON, SAIGON (UPI, Reuter, AFP) De Verenigde Staten zijn niet van plan om met militairen in te grijpen in Zuid- Vietnam. Dat hebben woordvoerders van het Witte Huis en het ministerie van defensie gisteren verklaard. Wel is de Amerikaanse regering be zorgd over de ontwikkelingen in Zuid-Vietnam, waar gisteren de provincie-hoofdstad Phoeoc Binh' in handen viel van de Vietcong en de Noordvietnamese troepen. President Ford besprak gisteren de situatie met zijn ministers van buitenland se zaken (Kissinger) en defensie (Schlesinger). Een smaldeel van de Amerikaanse marine verliet gisteren zijn basis op de Filippijnen en leek koers te zetten in de richting van Zuid- Vietnam. Diplomatieke kringen in de Zuidvietnamese hoofdstad Sai gon vertelden het persbureau UPI dat de schepen vlak voor de kust van Zuid-Vietnam post zouden vat ten. In Washington is dat later krachtig ontkend. Een woordvoer der van het ministerie van defen sie, William Beecher, zei dat het vertrek van de schepen niets te maken had met de gebeurtenissen in Indo-China. Als doel van het smaldeel, met het enorme vlieg kampschip Enterprise als vlagge- schip, werd de Straat van Malakka opgegeven. Beecher zei dat de sche pen een zuid-westelijke koers had den genomen. De Zuidvietnamese kust ligt pal westelijk ten opzichte van de basis op de Filippijnen. De Amerikaanse regering kan haar leger, luchtmacht of marine niet inzetten in Vietnam zonder toe stemming van het Congres. Sinds augustus 1973 geldt een wet, die elke directe betrokkenheid van de VS bij de oorlog in Vietnam ver biedt. Rouw De val van de stad Phoeoc Binh is gisteravond bevestigd door de Zuid vietnamese president Ngoeyen Van Thieu. Hij kondigde in een radio- en televisierede drie dagen van rouw af voor het hele land. Hij zei dat 42.000 mensen, onder wie 26.000 inwoners van Phoeoc Binh, in han den van de communisten zijn ge vallen. De stad ligt ruim honderd kilome ter ten noorden van Saigon. De Noordvietnamezen zetten vorige week donderdag hun grote offensief, in op een bunker waarin de rege- - ringstroepen van Zuid-Vietnam zich hadden verschanst. Die bunker viel gistermorgen vroeg. Over het lot van de burgerbevolking is niets bekend. De noordelijke troepen zijn nu heer en meester in de provincie Phoeoc Longh, die aan Cambodja grenst. Zij hebben nu een stuk van de grote verkeerswegen van noord naar zuid in handen. Volgens mili taire deskundigen hebben de Noordvietnamezen een goede uit gangspositie voor een aanval op de districten ten noorden en oosten van Saigon. Robert Anderson, de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, heeft de val van Phoeoc Binh een1'zeer ernstige ont- ADVERTENTIE) bonén of snelfiltermaling vacuum verpakt pak 250 gram wikkeling' genoemd. Hij voegde er evenwel aan toe, dat er naar de me ning van Washington geen grond bestaat voor het opzeggen van de overeenkomst van januari 1973. Foto: Moderne F-14 gevechtsvlieg tuigen op het dek van de met atoomkracht aangedreven Enter prise, het grootste vliegkampschip van de Amerikaanse marine, dat gisteren de basis Subïc Bay op de Filippijnen verliet. (ADVERTENTIE) N O f F C~ 'ntemat'ona'e vakbeurs voor horecabedrijven, instel- III III 111% 111= W III—to lingen, ziekenhuizen, bedrijfsrestaurants en -kantines. \J J w/ Toegang op uitn. f 4,-.Trein-toegang-biljetten bij NS-stations misschien zitten die wegblij vers tan mjj daarbij NEW DELHI (AP, UPI) De Indiase premier, mevrouw Gand hi heeft verklaard dat de moord i die vorige week is gepleegd op i minister Misjra slechts een oefe ning is geweest voor een aanslag op haar leven. Het was geen toeval, maar een goed voorberei de aanslag. Iedereen weet wie het eigenlijke doelwit was. Ik ben niet bang voor de gevaren die mijn leven bedreigen', aldus mevrouw Gandhi. Minister Misjra, die omstreden was wegens zijn optreden bij een spoorwegstaking en corrup tie werd aangewreven, werd ge dood bij een oomaanslag in de staat Bihar. Aanvankelijk was gemeld dat Misjra aan de heup was gewond. Maar een dag later bleek hij te zijn overleden. Rond het overlijden van de mi nister is opnieuw ramoer ont staan nadat een van de artsen, die Misjra hebben geopereerd, heeft verklaard dat de medische behandeling met opzet is ver traagd en er daardoor sprake is van een misdrijf- De arts, U. N. Sahi had, aldus het Indiase pers bureau UNI gezegd dat de minis ter gered had kunnen worden als hij snel was onderzocht. Een team van chirurgen dat naar de plaats van de aanslag was gesneld, mocht, aldus Sahi, de minister niet onderzoeken. Misjra werd in plaats daarvan op de trein naar de hoofdstad van Bihar Patna gpzet om daar te worden behandeld. In een artikel in het weekblad van de bond, de Industrierevu, n oemt hoofdbestuurder S. Janssen het een misselijkmakende zaak dat men in deze toch al zo moeilijke periode met het te lichtvaardig aanvragen van werktijdverkorting de angst psychose onder de werknemers al leen maar vergroot. Volgens de heer Janssen proberen vele be drijven het ondernemingsrisico op de gemeenschapsgelden af -te wen telen. Het artikel in de Industrierevu heeft scherpe kritiek vanuit de In dustriebond CNV uitgelokt. De heer L. Ester, vice-voorzitter van de In dustriebond CNV, noemt het artikel van de heer Janssen 'zeer ongenu anceerd'. Een enkele uitzondering daargelaten, zijn het de economishe en conjuncturele problemen die veel bedrijven nopen werktijdver korting aan te vragen. 'Als je zegt dat het een modeverschijnsel is, peleg je in zekere mate demagogie. Het is toch ook geen modever schijnsel dat ons land bijna 200.000 werklozen telt?' aldus de heer Es ter. Niet langer Volgens hoofdbestuurder Janssen van de Industriebond NKV 'pikken de districtsbestuurders van de vak bonden het niet langer. Ze zijn van plan om eerst alle cijfers op tafel te vragen voordat ze een werktijd verkorting goedkeuren'. Janssen heeft een aantal aanvra gen voor werktijdverkorting op een rijtje gezet en concludeert daaruit, dat 'de werkgevers proberen een crisis aan te praten. Er wordt veel te weinig informatie over de positie van de bedrijven gegeven. Op die manier kunnen de vakbonden geen verantwoording dragen'. Hij vindt dat de bonden te weinig tijd krij gen om een behoorlijk advies uit te brengen. Zo'n advies moet ge middeld binnen een week uitge bracht worden. Volgens de heer Ester van de In dustriebond CNV kan een districts bestuurder binnen een week wèl voldoende informatie verzamelen. 'De ondernemers zullen die Infor matie niet in alle gevallen ver strekken. Maar het is de taak van de districtsbestuurder zoveel moge lijk gegevens los te peuteren. Wil de ondernemer dan toch niets los laten, dan moet zo'n districtsbe stuurder niet akkoord gaan met: de werktijdverkorting'. In zijn artikel vraagt de heer Jans sen zich af waarom AKZO, Philips en Shell voor enkele van hun vesti gingen werktijdverkortingen heb ben aangevraagd, vlak voordat het centraal akkoord getekend zou moeten worden. 'Misschien om de vakbeweging somber te stemmen en dus meegaander'. 'Vraagpunt is ook waarom Van Gel der Papier eerst werktijdverkorting aanvroeg voor tweeduizend man, terwijl later blijkt dat het maar om twaalfhonderd mensen gaat en het er mogelijk nu niet meer dan zevenhonderd zullen worden. Nij- verdal ten Cate vroeg in eerste instantie voor vierhonderd mensen vergunning aan en het werden er 120. Duidelijk gevallen waar de ver houdingen fout zijn. In het kielzog van de grote bedrijven gaat een groot aantal kleine bedrijven het ook proberen. Het zijn de BV-bedrijven (besloten vennootschappen) die proberen sei zoeninzinkingen op te vangen met 'werktijdverkorting', aldus de heer Janssen. Commentaar van de heer Ester: 'Ik ontken zeker niet dat er hier en daar wel eens misbruik van de werktijdverkoting wordt ge maakt. Maar bij de bedrijven die Janssen noemt te het NKV met de werktijdverkorting akkoord gegaan. Zijn opmerkingen vind ik dan ook achteraf-gepraat'. Nadat de vakbonden een (niet bin dend) advies hebben uitgebracht bekijkt de Arbeidsinspectie de aan vragen: Voor de werktijdverkorting. Zie verder pagr. 5, kolom 1 LONDEN (AP, Reuter) Het vliegtuig van de BEA dat giste ren kort voor de landing op het Lbndense vliegveld Heathrow is gekaapt door een als Arabier uitgedoste man is vannacht op gestegen met aan boord een los geld van 100.000 pond. Functionarissen op Heathrow heb ben verklaard dat het toestel zou landen op een naburig vliegveld Stansted. De kaper, die vijf bemanningsleden gijzelt, had geëist dat naar Frank rijk zou worden gevlogen. De beman ning zou proberen de als 'geestelijk onevenwichtig' omschreven man in de waan te brengen dat het vlieg tuig in Frankrijk aan de grond werd gezet. Het vliegtuig waarmee de operatie werd uitgevoerd was eerder op de dag gekaapt. De man liet alle 46 passagiers uit stappen, maar hield de vijf beman- ATHENE (Reuter) Premier Kara- manlis van Griekenland heeft be langrijke wijzigingen in het ontwerp voor een nieuwe Griekse grondwet bekendgemaakt. De wijzigingen zijn aangebracht na de felle kritiek van de oppositiepar tijen die het eerste ontwerp 'onde mocratisch en verouderd' vonden. De Griekse regering die de amende menten heeft goedgekeurd, gaat er nu mee akkoord dat iemand alleen op grond van een rechterlijke beslis sing en niet krachtens een over heidsmaatregel om politieke redenen verbannen kan worden. Stewardess Barbara Brindley, die onder schot werd gehouden. ningsleden als gijzelaars vast. Hij bedreigde hen met een vuurwapen en een handgranaat en eiste dat hij naar Parijs zou worden overge bracht. Toen na onderhandelingen bleek dat de Franse autoriteiten het toestel niet wilden laten landen op het vliegveld Orly eiste de kaper een losgeld van 100.000 pond ster ling en een parachute. Hij zou zichzelf en de gehele bemanning doodschieten als hij niet binnen tien minuten het losgëld zou krijgen. Kort daarop werd een parachute opgetrommeld, die van de nabijge legen Northolt luchtmachtbasis moest worden opgehaald. Een func tionaris liet weten dat men aan het Gezagvoerder Harry Lea werk was om het losgeld bij elkaar te krijgen. Begin De kaping begon gistermiddag toen de kaper met een donkere bril op achter in het vliegtuig, een BAC 1- 11 van de BEA, een stewardess bedreigde halverwege de dertig mi nuten durende vlucht van Man chester naar Londen en kort voor de landing op Heathrow. Op dat moment Het de kaper zijn wapens zien, maar hield ze verder verbor gen. De kaper liet de passagiers uitstap pen maar dwong de gezagvoerder Harry Lea, de tweede piloot, een steward en twee stewardessen aan boord te blijven. De gezagvoerder begon namens de kaper overleg met de verkeerstoren, waar werd opgevangen dat er snel iets moest worden gedaan 'omdat de man ge prikkeld raakt'. (ADVERTENTIE) jgWMi'i iiaa&tefca: 3 natuurlijke vitaminen Binnenland Onderwijzer mag in raad 5 Buitenland Wapenexport VS slaat record 9 Kerk Wat heeft bisschop in Muiden te zoeken?2 Molenhoek zoekt pastoor 2 Sport Jan van Deinsen wil het zelf maken10

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1