'Als het niet lukt, heb ik er niet genoeg voor geleefd' Belangstelling Bayern voor Stefan Kovacs Henk Hoogerwaard! trainer Zaan '69 Euwe wil Fischer! alsnog ompraten KNSB wijst verzoek amateurstatus van Jappie van Dijk voorlopig af Grote toekomstverwachtingen voor Jan van Deinsen Mogelijk speciale FIDE vergadering HSV Hamburg aast op Horst Blankenburg Eddy Merckx weer beste Belg Ex-prof zal dit seizoen ook niet op nationale wedstrijden uit kunnen komen TROUW KWARTET WOENSDAG 8 JANUARI 1975 P SPORT T9/DHL10,/Rp Van onze specaile verslaggever DEVENTER/SOESTERBERG Dit jaar nog nemen een serie dienstplichtige profvoetballers uit Nederland deel aan het wereld kampioenschap voor militaire elftallen. Van de hoofdrolspelers uit de kwalificatie-wedstrijden zijn inmiddels een aantal talenten weg gevallen. Eén daarvan is Jan van Deinsen, middenvelder van Go Ahead. Van Deinsen (21) tekende luttele maanden geleden nog vier weken bij in militaire dienst, om aanwezig te kunnen zijn bij de uitwedstrijd tegen Oostenrijk. Deels uit eigenbelang, maar óók als blijk van waardering voor de militaire trainer-coach Jan Zwart kruis. Van Deinsen: 'Het was een onvergetelijke happening. Jan van Deinsen voor het eerst van zijn leven in een vliegtuig. Terwijl de Ajacieden riepen: 'Moeten we nou wéér met dat rot-ding? Zijn laatste optreden in het mili tair elftal is daarom voor Jan van Deinsen, die vorig seizoen nog bij het Nijmeegse NEC voetbalde, een afscheid met allerlei tegenstrijdige gevoelems geworden. Hij maakte twee van de drie doelpunten, be leefde tegen Oostenrijk zijn zoveel ste militaire interland (in totaal werd hij bijna veertig keer uitgeno digd), maar viel uiteindelijk stil, toen Jan Zwartkruis hem bedankte voor zijn bewezen diensten. SPECIALE BAND Jan Zwartkruis heeft in Nederland een reputatie gekregen door de tactvolle manier waarop hij dienst plichtige profvoetballers in staat stelt om hun voetbalvorm naar bes te vermogen te 'behouden'. Als zo danig betekende Jan van Deinsen in eerste instantie niet meer dan de zóveelste uit een lange rij ta lentvol voetbalmateriaal. Tóch groeide er al in'de eerste maanden een speciale band tussen Zwart kruis en de twijfelende, bescheiden Van Deinsen. Van Deinsen voelde zich in het militair elftal bevrijd van alle sores bij zijn club NEC. Hij zegt: 'Tot op de dag van vandaag ben ik eerlijk blij, dat ik bij NEC heb gespeeld. Ik ben er weggezakt, maar het was leerzaam. Ik keek te veel op tegen de Van Hanegems en de Keizers. Ze stonden een paar jaar daarvóór nog in mijn plakboek. D£órom had ik moeite. DéArom kon ik er het eind ook niets meer van. Zwartkruis heeft me door het laatste jaar heengesleept. In het militair elftal ontdekte ik dat voetballers als Harry Lubse, Adri van Kraay en Jaap Bos ook maar doodgewone jongens waren. Tóén pas ging er een wereld voor me open.' TYPISCHE BETUWSE JONGEN Het mag ook typerend heten, dat- Jan van Deinsen tot dusverre hoofdzakelijk in de publiciteit is gekomen via zijn prestaties in het militair elftal. Onder Zwartkruis opereerde hij van meet af aan als linkermiddenvelder en de eerste maanden bij Van Deinsen's nieuwe club Go Ahead hebben aangetoond, dat hij daar inderdad veel beter tot-zijn recht komt dan als links buiten. Zwartkruis zegt: 'Ik heb geen kritiek, maar het lag volgens mij hoofdzakelijk aan de plaats waar Jan van Deinsen speelde. Bij ons, in het militair elftal, was hij de meest vooruitgeschoven midden velder. Dat ging perfect. Van Dein sen was een typische Betuwse jon gen, met een mentaliteit die coach- baar was. Hij was te motiveren, hij was ontvankelijk.' 'En hij had natuurlijk ook klasse. Van onze volleybalmedewerker AMSTERDAM De eredivisie vereniging Zaan '69 heeft Henk Hoogerwaard aangetrokken als tweede trainer naast Jaap Kor- sloot. Politie-sport instructeur Hoogerwaard begint met zijn werk bij de Zaanse ploeg als deze de moeilijke, zondag te spe len uitwedstrijd voor de Europa Cup voor bekerhouders tegen het Turkse Ecsasislasi achter de rug heeft. Korsloot, die zelf in het begin van het seizoen aange trokken werd, traint de Zaanse ploeg maar een keer in de week. Harry Veldhuis, zelf speler in het eerste team, had de leiding van de andere taining. Na de nederlaag tegen Corbulo is er intern gepraat over de slechte gang van zaken. Het re sulteerde ondermeer tot het toe voegen van enkele spelers van het tweede team bij de trai ningsgroep van het eerste team, ook al omdat door blessures niet voldoende wisselspelers beschik-l baar waren. i Henk Hoogerwaard heeft ruim 15 jaar de spelerskern van Blok-k keer getraind. Aanvankelijk ge-t, beurde dat onder de naam DES.' Vele jaren behaalde hij met die? ploeg de nationale titel. Vier jaar geleden brak hij met de'( Blokkeer-ploeg, die hij ge brek aan inzet verweet. Hij'j keerde echter op hun verzoek weer terug. Dat duurde maar kort. Het vori-j ge seizoen werd hij door de Gel-I drop-combinatie aangetrokken.!1 Dit seizoen heeft hij enkele'- maanden AMVJ/RLVC onder! zijn hoede gehad. Medio decern-16 ber vertrok hij daar na een in- 1 tem conflict. Hoogerwaard heeft'1 verschillende nationale jeugd-l6 ploegen getraind en is ook bijna16 een jaar trainer van het natio-|£ nale team geweest. ii AMSTERDAM De wereldschaakbond wil koste wat het k| Robert Fischer weer achter het schaakbord krijgen om zijn reldtitel te verdedigen tegen uitdager Karpov. Al een half ja geleden heeft de eigenzinnige Amerikaan, die nu al-in jaren gel partij meer heeft gespeeld, laten weten, dat hij afstand doet vj de titel, omdat het congres van de wereldschaakbond niet aan zijn wensen tegemoet gekomen is. f Jan van Deinsen (hier passeert hij de Feyenoorders Schneider en Vos): 'Zwartkruis heeft me de boodschap mee gegeven dat ik het Nederlands elftal haal'. Ik vergelijk hem een beetje met Ard Schenk. Die maakte altijd van die lange klappen. Zo lag het met Jan van Deinsen ook. Hij is enorm Van onze sportredactie MüNCHEN Behalve voor de moeilijk van zijn contract met de Amerikaanse voetbalbond los te peuteren Dettmar Cramer, heeft Bayern Miinchen belangstelling voor nog een andere trainer: Ste fan Kovacs. Bayern zoekt een nieuwe hoofdman, sinds vorige week Udo Lattek vertrok na een rits slechte resultaten van de Duitse kampioen en Europa Cup houder. Stefan Kovacs staat op het ogen blik onder contract bij de Franse voetbalbond. Dat contract loopt tot het einde van het seizoen en daarna heeft de Franse bond nog een optie van een jaar op Kovacs. Daar staat echter tegenover dat er in Frankrijk langzaam oppositie gaat komen tegen de beminnelij ke Kovacs. Aan het begin van dit seizoen leek het alsof Kovacs naar Roemenië terug zou worden ge roepen om daar aan de voetbal sport te gaan werken met zijn eerder bij Ajax opgedane ervarin gen. Het vertrek van Kovacs ging echter op het laatste moment toch niet door. De Roemeense re gering besloot Kovacs een jaar langer in Parijs te laten blijven. In de Franse hoofdstad gaan hardnekkige geruchten, door som mige kranten al voor waarheid aangenomen, dat de Franse rege ring ih ruil voor het verlengde verblijf van Kovacs, in de Franse hoofdstad een Roemeens kerkje geheel heeft gerestaureerd. Ver wacht wordt dat Kovacs zijn ver trek naar Roemenië echter niet veel langer dan een seizoen kan uitstellen. Daarnaast heeft met name een man als Raymond Kopa, een le gendarische Franse voetballer, topscorer bij het wereldkampioen schap in 1958 in Zweden, forse kritiek op Kovacs. Hij heeft dan wel de Fransen aan een nationaal elftal geholpen dat voor het eerst sinds enkele jaren wat sprekende resultaten kon behalen, Kopa meent dat Kovacs toch teveel is vergeten dat zijn benoeming er vooral een is geweest om het Franse voetbal in zijn totaliteit op te stuwen. Dat. zo meent Kopa. heeft Kovacs niet kunnen bewerkstelligen. Hij heeft zich sinds zijn verblijf in Frankrijk nadrukkelijk bezig ge houden met het nationale elftal. Daar zijn resultaten uit gekomen. Maar een ommezwaai van weinig betekenend voetballand, tot land met enige reputatie, heeft Kovacs niet kunnen bewerkstelligen. Ko pa verwijt Kovacs met name dat hij zich na een toernee langs alle eerste divisieclubs voornamelijk heeft beperkt tot de paar top clubs. Van een opbouw van on deraf, bijvoorbeeld via een jeugd- plan, is geen sprake geweest. Franse clubs versterken zich dan ook nog regelmatig vooral met de aankoop van peperdure buiten landse voetballers, terwijl het ei gen talent geen kans op ontplooi ing krijgt. Die kritiek, en de roep om een eigen man die de Fransen beter begrijpt, zouden er mogelijk voor kunnen zorgen dat Kovacs, met enige kans van slagen zou kunnen gaan praten met Bayern München. Al stelde Kovacs zelf nog over het aanbod van Bayern München: 'Als ik vrij was geweest had ik stellig belangstelling ge had. Ik sta echter tot het einde van het seizoen onder contract van de Franse voetbalbond. Bo vendien heeft die bond nog een optie van een jaar op mij. Ik zal me houden aan mijn verplichtin gen.' George Bereta In Frankrijk heeft overigens dit seizoen de transfer van een Fransman de meeste opzien ge baard. Dat was de overgang van George Bereta. aanvoerder van kampioen Saint Etienne naar Olympique Marseille. Bereta werd twee weken geleden door Marseil le gekocht. Hij wordt de beste Franse voetballer van het ogen blik genoemd. De twee clubs die bij de transfer van Bereta betrokken zijn geweest hebben daarnaast een boete ge kregen van de Franse voetbalbond omdat zij door 'overdreven uitla tingen' het voetbal in Frankrijk schade hebben berokkend. De transfer van Bereta deed veel stof opwaaien. Saint Etienne im mers was lijstaanvoerder en vol gens velen werd de competitie door deze overgang beïnvloed. Geen enkele krant kon echter de geruchten die er al gingen over een transfer, rond krijgen omdat beide clubs voortdurend volhiel den dat er geen sprake van was dat Bereta van club zou verande ren. De geruchtenstroom nam daardoor zo sterk toe. dat er bij Saint Etienne even een bestuurs crisis dreigde. Maar een dag voor de contracten werden getekend gaven beide clubs toe dat er in derdaad al geruime tijd werd on derhandeld. Voor die misleiding zijn nu boetes uitgedeeld. Olympique Marseille dient 60.000 francs (bijna 35.000 gulden) te betalen omdat de club niet alleen misleidende medede lingen heeft gedaan, maar ook omdat op speciale overeenkom sten met Bereta niet op het transferformulier waren vermeld. Saint Etienne kreeg 10.000 francs boete, ruim 5700 gulden, omdat die club ook onjuiste mededelingen had gedaan. Blankenburg De Duitse Bundesligaclub IISV Hamburg heeft belangstelling voor Horst Blankenburg. De ver dediger van Ajax liet vorige week weten dat hij van club wilde ver anderen omdat hij niet overweg kon met manager Hans Kraay. De belangstelling van het hoog geklasseerde HSV is overigens nog niet in daden omgezet. Voorzitter Peter Krohn liet althans weten: 'We hebben nog geen contact ge zocht met Blankenburg, maar we zouden wel een gesprek met hem willen hebben. Natuurlijk is dan het voornaamste probleem of Ajax bereid is Blankenburg van zijn tot 1976 durende contractuele verplichtingen te ontslaan.' Paul Breitner De op het ogenblik voor Real Madrid uitkomende Paul Breitner heeft zijn standpunt met betrek king tpt het Duitse nationale elf tal herzien. Na afloop van het wereldkampioenschap deelde hij mee niet meer in aanmerking te willen komen voor selectie. Maar nu heeft Breitner weer aangekon digd best in het team van Helmut Schön te willen spelen. Breitner: 'Ik zou ..eer in het nationale elf tal willen spelen, hoe eerder hoe beter.' Leatherhead De Engelse amateurclub Leather head heeft besloten de bekerwed strijd tegen de eerste divisieclub Leicester City toch maar niet op eigen terrein te spelen. De ama teurs hebben besloten het duel op het veld van de tegenstander in Leicester af te werken. Het veld van Leatherhead heeft slechts accommodatie voor 5500 toeschouwers. Een zegsman van de club vertelde dan ook: 'We menen dat he' organiseren van deze wedstrijd uitgaat boven onze mogelijkheden. Het zou met onze beperkte mogelijkheden niet eer lijk zijn ten opzichte van Leices- ter en er zouden met zoveel men sen ook gewonden kunnen vallen.' Leatherhead moet uitkomen tegen Leicester City na de sensationele overwinning tegen derde divisie club Brighton (10), afgelopen zaterdag. motorisch ontwikkeld en daar kan hij op het middenveld het beste gebruik van maken.' LINKSBUITEN-ZONDER-HART Jan van Deinsen zélf maakt een opgeluchte indruk, bij de gedachte dat Zwartkruis hem voor een defi nitief wegvallen uit de top heeft behoed. Hij beaamt, dat het niet alleen aan de omstandigheden bij NEC lag, dat hij vorig seizoen weg zakte tot een twijfelende linksbui- ten-zopder-hart. Hij zegt: 'Ik heb fouten gemaakt. Ik deed soms 25 dingen, maar er waren er mis schien drie goed. Van Hanegem 'scoort' in diezelfde wedstrijd vijf uit vijf, dat is een leerzaam gege ven. Ik heb tijd nodig gehad om mijn persoonlijkheid te ontwikke len. Ik kan me niet herinneren, dat ik ooit de moed heb opgebracht om bij NEC uit mezélf te gaan praten tegen Coerver. Zonde, want ik vond hem geweldig en dat vind ik nóg. Voor jonge jongens tenminste.' Van Deinsen loopt in feite over van zelfkritiek en zelfverwijt. Tot be vreemding van Go Ahead's trainer Jan Notermans die Van Deinsen rigoureus heeft laten 'afrekenen' met zijn minder succesvolle periode bij NEC. Notermans zegt: 'Van Deinsen wordt een grote. Als dat niet lukt, dan ligt het niet aan hemzelf. Bij Go Ahead is hij mid denvelder en we geven hem de tijd om te wennen. Ik heb tegen hem gezegd: 'Jij weet niets van midden veld-tactiek, maar dat komt ook heus niet in één dag." Van Deinsen echter voelt zich* toch nog persoonlijk verantwoordelijk voor de geleden nederlagen tegen Roda JC en Wageningen. Van Deinsen: 'Dat lag aan mij, ik ben daar eerlijk in.' Maar Jan Noter mans: 'Je bent niet goed bij je hóófd. Er mankeert wat aan je ogen.' PLAKBOEK VERGETEN Jan van Deinsen schrikt niet lan ger meer van grote namen. Hij zegt: 'Ik ben mijn plakboeken ver geten. Je wordt geen topper, als je daar maar steeds aan terugdenkt. Ik ben een aantal trainers oprecht dankbaar, maar ik maak nog elke wedstrijd series fouten. Dat is het enige wat telt. Afgelopen zondag heb ik vier ballen verkeerd afgege ven. Tóch zei Notermans dat ik vooruit ging. Toen zei ik: 'Nee, dat is nog ver weg.' Van Deinsen tot slot: 'Ik mis geen minuut van de training, óók niet als ik toestemming heb om later te komen. Dat heb ik bij Zwartkruis geleerd. Desnoods de ene dag in Cambodja voetballen en een dag later weer in Canada. Zwartkruis heeft me de boodschap meegege ven, dat ik het Nederlands elftal haal. Dat is vér weg, maar als ik het niet haal, dan heb ik er gewoon niet genoeg voor geleefd. JAN VAN DÉR KROON Voor de wereldschaakbond (FIDE) is Fischer echter nog steeds de officiële wereldkampioen. De Ame rikaan heeft tot 1 april de tijd gekregen om zich aan te passen. Om dat proces te bevorderen zal FIDE-president dr. Max Euwe zich in maart naar de Californische ver blijfplaats van de titelhouder bege ven. Hij heeft dan een aantal aan biedingen op zak van steden die een match Fischer—Karpov willen organiseren, waarbij als hoogste bieder Manilla op de Philippijnen, dat er dertien miljoen Zwitserse francs voor over heeft. 'Wel wat overdreven', aldus dr. Eu we. 'Maar ja, als er gekken zijn die het er voor over hebben. Het is overigens niet zo slecht als er wat geld naar de schakers toestroomt, in het begin van deze eeuw hadden wereldkampioenen als Lasker en Capablanca bij tijd en wijle nauwe lijks te eten.' Fischers voornaamste bezwaar te gen het verdedigen van zijn titel is het feit dat het congres een twee kamp om de wereldtitel wil beper ken tot 6 partijen. Volgens Fischer mogen remises niet meetellen en dient de tweekamp in principe over een onbepaald aantal partijen te gaan, waarbij degene die het eerst tien overwinningen heeft behaald zich wereldkampioen mag noemen. Met dien verstande dat de uitdager de titelhouder alleen kan onttronen als het verschil tenminste 108 jn zijn voordeel is. Fischers alter ego m het wereldje van schaakofficials, Edmondson, won bij het laatstgehouden congres ijverig zieltjes voor dit standpunt. Hij zou het congres naar alle waar schijnlijkheid hebben meegekregen, ware het niet dat een andere Ame rikaan de vergadering met een langdradige toespraak verveelde potentiële 'pro-Fischer'-stemmr de zaal verlieten. Dr. Euwe betref achteraf deze gang van zak) Vooral nu hij tot tweemaal toe 3! heeft kunnen zien tot welk i zouteloze aangelegenheid het scl. ken verviel in de match Karpoi Kortsnoj. 'Het is toch wel kras f Karpov er achttien partijen achtjl een niets aan deed', aldus dr. we. I De mogelijkheid blijft bestaan i/ de FIDE alsnog voor de eisen Fischer door. de knieën gaat. kan alleen gebeuren als er buitengewone algemene verga»] ring bijeen wordt geroepen. X. waartoe Japan het Initiatief sdhiji te hebben genomen. Als dertig ke den voor zijn, komt ei een derfc lijk congres. 'Rusland zal iets dl gelijks wel onwettig vinden, mt dat is het niet', aldus dr. Euj 'Wel is het bepaald niet elegant in mijn functie van FIDE-presidf zal ik mij er dan ook tegen verz|: ten. dat een onderwerp waarover! vergadering al een besluit genonf heeft opnieuw op de agenda wol gezet.' BRUSSEL Eddy Merckx is voor zesde achtereenvolgende maal uitf roepen tot Belgisch sportman V het jaar. Bij de verkiezing, die georganiseerd door de Belgische 1 roepsbond van sportjournalist kreeg de wielrenner 487 puntï Tweede op de ranglijst was voetbf Ier Pol van Himst en derde de wil renner Roger de Vlaeminck. UTRECHT Het verzoek van Jappie van Dijk om op korte ter mijn de amateurstatus terug te krijgen is door het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijdersbond afgewe zen. Van Dijk, die lid is geweest van de schaats-proforganisatie WISO, had om een persoonlijk onderhoud met het bestuur ge vraagd, hetgeen in Utrecht heeft plaats gehad. Het bestuur heeft de Fries, die, toen Schenk, Verkerk, Bols en Ver- heyen reden voor de ISSL, nog Nederlands kampioen bij de ama teurs is geweest, moeten wijzen op een in de zomer van 1974 door het ISU-congres in Londen aangeno men regel, volgens welke de rijders die in het seizoen 1973/1974 om geld hebben gereden in 1974/1975 in elk geval niet mogen uitkomen als amateur, ook niet op nationaal niveau. De KNSB zal bij de ISU wel een re-amateurisatie verzoek voor Eddy Verheyen indienen. Deze heeft de WISO-periode niet meegemaakt. Ook Jan Bols heeft bij de KNSB aangeklopt om de mogelijkheden te onderzoeken om weer amateur te worden, in de vorm van een tele foongesprek. Algemeen secretaris Comello heeft hem bij die gelegen heid gewezen op de onmogelijkheid aan zijn verlangens te voldoen, om dezelfde reden als bij Van Dijk. HANS VAN HELDEN Hans van Helden zal definitief niet starten op de Nederlandse schaats kampioenschappen. die het komen de weekeinde in Assen worden ge houden. Hoewel dit na de ontwik kelingen van de laatste weken ook JAPPIE VAN DIJK: verzoek afgewezen. niet meer waarschijnlijk leek (Van Helden heeft ernstige rugklachten) is het uiteindelijke officiële verbod gekomen van de behandelende ge neesheer, de Rotterdamse orthope disch chirurg dr. Hermans, Of Van Helden dit seizoen helemaal niet meer kan schaatsen staat nog niet vast. ALKMAAR Op de 400 meter kunstijsbaan van Alkmaar kunnen in de nabije toe komst weer nationale en, naar valt aan te nemen, ook internationale schaatswedstrijden worden gehou den. Een en ander is mogelijk ge worden door een brief, welke het bestuur van de Stichting IJspoort Noord Holland aan het dagelijks bestuur van de Koninklijke Neder landse Schaatsenrijdersbond heeft gestuurd. In het schrijven, dat in verband met doorzending aan de Internationals Schaats Unie in het Engels is gesteld en dat naast de voorzitter en secretaris van de stichting is ondertekend door de wethouders van financien en sport zaken van de gemeente Alkmaar, komen de volgende punten voor: 1. Op de baan zal geen enkele schaatswedstrijd meer worden ge il houden, zonder toestemming vf ISU/KNSB, en 2. De baan zal, voor zover r schaatswedstrijden betreft, wora geëxploiteerd volgens de voorwaf den en reglementen van de ISU de KNSB. Op de Alkmaarse baan zijn in recent verleden wedstrijden geho; den van de prof-organisatie WIS De ISU deed daarop Alkmaar in ban. Kort voor de jaarwisseling naderde het bestuur van de sti< ting de KNSB met het verzoek wi( te worden opgenomen in de rij wedstrijd-organiserende banen. I KNSB kon hierop niet zonder ml ingaan, tenzij het stichtingsbestii zou handelen volgens de tijdens lr zomercongres van de ISU in Londli vastgestelde richtlijnen: het schl ven van een brief met genoeni garanties, en mede onderteken door gemeentelijke autoriteiten. 'Op nationaal niveau is nu met dl middellijke ingang alles in of- voor Alkmaar', reageerde Wim C mello, algemeen secretaris van KNSB, 'De brief van de stichtfi gaat vandaag nog door naar I ISU. Daarop verwachten we bf nenkort een positief antwoord, een o.k. voc)r internationale wj strijden. Dit gezien de reactie de ISU op soortgelijke verzoek, van de banen in Skiën en Gothe. burg'. Gothenburg heeft inmiddl van de ISU zelfs al weer de orgaÉ satie van de wedstrijden om de vj reldkampioenschappen sprint ?t kregen (15 en 16 februari). p Den Haag (De Uithof), ook besmette baan, schijnt (voorlopli niet van plan het voorbeeld vit Alkmaar te volgen. De derde Nede landse kunstijsbaan die de prfc binnen zijn poorten heeft gehti Eindhoven, zou wel een dergeliJ stap overwegen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 10