Arabieren reageren }oos op Kissinger Uitslag van f utloze Deense stembuscampagne bijna zeker S waarschuwt voor ketwrak uit ruimte FulbrightInflatie vreet democratie op j|zuiniging verhinderde ordelijke afloop MEDEDELING aan de adverteerders in de rubriek Het Onderwijs vraagt donderdagmorgen Ie post Dode tijdens rellen bij Transvaalse mijn Giscards stijl slaat aan bij sombere Fransen Saigon weer onder vuur van Viet Cong Nieuwe hoop op vergelijk in Ulster Hoge officieren in Argentinië verongelukt Kernonderzeeërs botsen wel vaker Opmerkelijke bijval voor Hartlings noodprogram l j)UW/KWARTET DINSDAG 7 JANUARI 1975 BUITENLAND T7/K9 AIRO, BEIROET, TEL AVIV (UPI, Reuter, AP) Generaal Machmoed ;jad heeft de Arabische landen opgeroepen maatregelen te nemen, die be- 'herming kunnen bieden in het geval van een confrontatie met de Verenigde feten over de olievelden. secretaris-generaal van de i'ische Liga, deed zijn oproep in d. Zijn verklaring is de totnu- krachtigste officiële reactie op uitlating van minister Henry linger, dat de VS een militair pen in het Midden-Oosten geheel en al uitsluiten. Riad jde Kissingers opmerking een •nding van het handvest van herenigde Naties'. In dat hand- binden de landen van de we- zich, inclusief de VS, aan een dat het gebruik van be dreiging en geweld uitsluit, zo lichtte Riad toe. Hij vond, dat de Arabische landen het dreigement van Kissingers se rieus moesten nemen. In Koeweit was het minister Abdel Aziz Hoessein die de vinger be schuldigend ophief tegen Amerika. Hij zei, dat de VS de vrijheid van de olieproducenten om zelf hun prijzen vast te stellen beknotten. Volgens minister Hoessein was het niet de schuld van de producenten, dat de prijs voor ruwe olie vervier- VASHINGTON (UPI) De in- ustrielanden worden bedreigd net een politieke en economi- che ineenstorting, die zij alleen ■unnen voorkomen als zij de omende jaren een aanzienlijke aling van de olieprijzen kun- en verkrijgen. lat is de mening van William ulbrightjarenlang de belang- ijkste woordvoerder op het ge- ied van buitenlandse zaken in e Amerikaanse Senaat, maar nu onder politieke junctie. Ful- right werd vorig jaar bij de oor ver kiezing en voor de Senaat erslagen. In een ajscheidsinter- iew zei hij dat de huidige eco- omische crisis een ernstige be- reiging voor de niet-communis- >~ische wereld is. 'Het is geen leinigheid. Ik denk. dat het eel ernstiger is dan de regering :hijnt tè denken,' zo zei senator ulbright. Volgens hem komt het voóf de westerse landen op an- de komende vijj jaar een dfl'aging van de olieprijs met wintig a dertig procent te be- ingen. 'Anders gaan wij faïl- et,' zei hij. 'En als ik zeg fail- et, bedoel ik dat het systeem het niet-communistische isteem zeer waarschijnlijk elkaar zal storten, en daar- alle afzonderlijke landen.' ulbright herinnerde er vervol- l^ens aan, dat meestal het poli- eke stelsel gelijk met het eco- qmische systeem begint te ienkelen. Er ontstaat dan een eweging in de richting van au- iritaire stelsels. 'Het is bijzon- er ernstig en vooral als je be- enkt, dat China dit helemaal fis* niet ondergaat. China is erg sta biel, voert olie uit.is een machtig land' zo sprak Ful- bright bedachtzaam. Hij noemde met name Italië als een land, dat onder de huidige economi sche spanningen gemakkelijk ten prooi kan vallen aan com munisme of neo-facisme. Enge land zal het met zijn sterke par lementaire traditie wat langer kunnen volhouden. 'Maar wat de omstandigheden van elk land ook mogen zijn, het feit blijft, dat inflatie een duidelijk gewaar voor de democratie, inclusief die van Amerika is geworden.' aldus Fulbright bij zijn afscheid. f.jNTSVILLE, Alabama (Reuter) Amerika heeft de Veilig- Israad van de Verenigde Naties formeel op de hoogte gesteld het verwachte neerstorten van een stuk Saturnusraket uit iiimte, vrijdag. 'Wij willen er zeker van zijn dat ze weten dat niet een soort bom is', zei een functionaris van het Nationale teau voor lucht- en ruimtevaart NASA. 1ASA schat het risico dat men- of eigendommen geraakt zullen len, op 'bijna nul'. Men ver- it dat meer dan twintig ton istukken verspreid zullen neer- len in een gebied van drie- tot luizend vierkante kilometer. medewerkers van het Mar- >11 vluchtleidingscentrum in itsville moeten toegeven dat zij weinig experimentele gegevens Ikken om te kunnen voorspel- wat er precies gaat gebeuren, [s bij benadering is niet te bere- en waar en wanneer de S-2, de ede trap van de raket die in 1973 Skylab lanceerde, zal in- i. Als meest waarschijnlijke stip wordt vrijdagavond acht opgegeven, maar dat kan er alf uur naast zitten. Het gevaar- irkelt nu éénmaal per anderhalf rond de aarde, op een hoogte 160 kilometer. zes uur van tevoren zal men meer weten, maar nog zo wei dat de NASA het niet zinvol t, dan voor een bepaald gebied waarschuwing uit te geven. De n hangt ervan af of de rondtui- ende S-2 toevallig met de neus Bezuiniging 3 In verband met de grote hoeveelheid zet-advertenties voor onze zaterdagbladen, dienen advertenties voor deze rubriek Het onderwijs vraagt uiterlijk in het bezit van de advertentieorderafdeling van de Chr. Pers, Postbus 859 te Amsterdam te zijn. U gelieve uw opgave derhalve tijdig in te zenden. voudlgd is, maar van de inflatie in de wereld. Het semi-officiële Egyptische dag blad Al Achram vond dat Kissinger met vuur speelde en de internatio nale spanningen opvoerde. De Pa lestijnse leider Jasser Arafat waar schuwde de VS dat de Arabische landen kunnen rekenen op machti ge bondgenoten bij een aanval op hun olievelden. Bovendien zullen de Arabieren in dat geval opblazen, zo liet Arafat weten via een vraag gesprek met het Franse dagblad Le Monde. Boodschappen Minister Kissinger heeft de afgelo pen dagen boodschappen gezonden naar de belangrijkste olie-produce rende landen, zo heeft het ministe rie van buitenlandse zaken in Wash ington bekend gemaakt. Hij heeft daarin de vooruitzichten van een conferentie tussen olie-verbruiken de en olie-producerende landen uit een gezet. Bovendien zijn de olie landen door Kissinger op de hoogte gesteld van de resultaten van de topconferentie tussen president Ford en diens Franse ambtgenoot Giscar 'd Estaing. Kissingers geruchtmakende waar schuwing over de mogelijkheid van een Amerikaanse militaire actie te gen olielanden komt in de bood schap niet voor, aldus de functio narissen in Washington.' Israël Israël heeft Libanon gewaarschuwd geen troepen vanuit Syrië op zijn grondgebied toe te laten. Minister van defensie Simon Peres vertelde het Israëlische parlement, dat kort geleden Palestijnse verzetstrijders vanuit Syrië Libanon waren binnen getrokken. Peres noemde de Syri sche strijdkrachten agressief en ge- JOHANNESBURG (AP, UPI) De arbeidsonrust in de Zuidafrikaanse goudmijnen heeft zich gisteren tot een vierde mijn uitgebreid, waar 12.000 zwarte arbeiders het werk hebben neergelegd. Deze mijn ligt in Transvaal op 150 kilometer ten westen van Johannesburg. In de andere drie mijnen is gisteren het werk hervat. Bij ongeregeldheden op het terrein van de Vaal Reefs goudmijn, de grootste goudmijn ter werel.d is gis teren een dode gevallen tijdens vechtpartijen tussen de 12.000 sta kers en de politie, die was opgeroe pen om in te grijpen. De mijnwerkers zijn onder meer ontstemd over een besluit van de regering van Lesotho. Deze had be sloten, dat de in Zuid-Afrika wer kende mijnwerkers uit dit 'thuis land' van hun loon 60 procent bij een bank in Lesotho moeten depo neren. vaarlijk voor Israël. 'Het staat vast dat wanneer Syrische troepen een voet over de grens zetten, betekent dat het begin van een nieuwe con frontatie en de voortzetting van agressie,' aldus Peres. De regering van Israël kondigde gisteren aan, dat minister van bui tenlandse zaken Jigal Allon op 15 januari in Washington besprekin gen zal hebben met zijn Ameri kaanse ambtgenoot Kissinger. Vol gens het dagblad Ma-ariv is Kissin ger tamelijk optimistisch over de kansen op een nieuwe overeen komst tussen Egypte en Israël voor de militaire posities in de Sinai- woestijn. Kissinger zou zijn opti misme baseren op de laatste con tacten met Egypte. Hem zou geble ken zijn dat de Egyptische presi dent Sadat nu bereidwilliger is dan vorig jaar, aldus meldt de corres pondent van het Israëlisch dagblad uit Washington. Sjah in Amman De sjah van Iran (Perzlë; ls giste ren in de Jordaanse hoofdstad Jor danië aangekomen. Hij zal daar vandaag een gesprek hebben met koning Hoessein. Het bezoek van de sjah wqrdt in Jordanië van zeer veel betekenis genoemd. Het Iraan- se staatshoofd gaat morgen naar Egypte. PARIJS (AP, Reuter) Een zeer ruime meerderheid van de Fransen heeft waardering voor de soepeler manier waarop president Valéry Giscard d'Estaing zich als president presenteert. Het Franse weekblad Paris-Match heeft de resultaten gepubliceerd van een opinieonderzoek over Gis cards presidentiële stijl. Daaruit blijkt dat 83 procent van de onder vraagden positief stond tegenover Giscards gewoonte om geheel al leen en anoniem rondwandelingen te maken in de avonduren. Maar 45 procent vond het niet zo prettig dat de president het ritme van het Franse volkslied, de Mar seillaise heeft gewijzigd, waardoor het revolutionaire elan er minder duidelijk in uitkomt. Tegen Giscards presidentiële stijl was kort geleden nogal wat bedekte kritiek gerezen, vooral nadat was bericht dat de president er een werkweek op nahield met een aan tal werkuren dat niet overmatig afweek van dat van de gemiddelde Franse werknemer. Voorts werd gemeld dat Giscard 's avonds en in het weekeinde vaak onbereikbaar is en slechts zijn meest intieme medewerkers weten waar hij zit. De president heeft voorts geweigerd in het Elysée te wonen en loopt dagelijks naar zijn eigen huis in de buurt om er het middagmaal te gebruiken en er te slapen. Giscard heeft zich verde digd met het argument dat hij tijd Inwoners van de door raketten getroffen buitenwijk van Saigon proberen nog wat vlammen te doven in de ravage, die is aan gericht. SAIGON (AP, Reuter, UPI) De artillerie van de Viet Cong heeft gisterochtend voor het eerst sinds het twee jaar oude bestand weer de buitenwijken van Saigon bestookt. Met Russische raketten werden de westelijke voorsteden van de Zuid- vietnamese hoofdstad bestookt. Er zouden minstens vijf personen zijn gedood en 17 gewond. In de belegerde provinciehoofdstad Phoec Binh, die zo goed als in handen van de Viet Cong is, wordt nog verzet geboden door troepen van president Thieu, die zich in een ondergrondse bunker hebben verschanst. Phoec Binh ligt op 100 km. ten noorden van Saigon. De Zuidvietnamese luchtmacht heeft aanvallen gedaan op de tien Russi sche T-54 tanks, waarmee de Viet- Cong Phoec Binh is binnengerold. Volgens Saigon zijn er vier uitge schakeld. Over het lot van de 26.000 inwoners van de stad is niets be kend geworden. De Amerikaanse ambassade in Saigon heeft bekendgemaakt dat in de stad Toey Hoa ten noordoosten van Saigon een Amerikaanse diplo maat door een explosie is omgeko men. BELFAST (UPI) Merlyn Rees, de Britse minister voor Noord-Ierland, heeft leiders van katholieke en pro testantse groeperingen in Ulster voor overleg uitgenodigd. Het is de be doeling de grondslag te leggen voor een vredesregeling. De deelnemende partijen komen uit groepen die in het voormalige Noordierse provin ciale bestuur waren vertegenwoor digd. De Sinn Fein der provisionals, die de ^politieke arm is van de 'provi sionele' IRA, heeft laten weten ook bereid te zijn tot overleg. Zij zou Willen praten over verlenging van nodig heeft om na te denken en dat hij ondanks het ambt er toch een privéleven op na wil blijven houden. Het weekblad Le Nouvel Observa- teur heeft opinie-uitslagen gepubli ceerd, waaruit blijkt dat 55 procent van een groep ondervraagde Fran sen meent dat dit jaar waarschijn lijk of mogelijk een nieuwe mei revolutie, zoals in 1968, in het land zal uitbreken. Er waren ruim 2400 mensen ondervraagd. Eerder had het dagblad Le Figaro een opinie onderzoek gepubliceerd, waaruit bleek dat zo'n 70 procent van de Fransen de toekomst somber inziet. TUCUMAN (AFP) In de bergen bij Tucuman in het noordwesten van Argentinië is het uitgebrande wrak gevonden van een tweemotorig mi litair vliegtuig, waarmee de dag te voren dertien hoge officieren van het Argentijnse leger van Cordoba wa ren vertrokken naar Salta. Er waren geen overlevenden. Onder de slachtoffers bevinden zich twee generaals van eenheden in Cor doba en Tucuman. De officieren maakten een inspectiereis. WASHINGTON (UPI) Atoomonderzeeërs zwalken soms 'blind als vleermuizen' door de wereldzeeën. De bot sing tussen een Russische en een Amerikaanse onderzee boot in de Noordzee, die on langs door de Amerikaanse journalist Jack Anderson werd onthuld, was bepaald de eerste niet. Dit heeft de Amerikaanse voormalige schout-bij-nacht Gene la Rocque in Washing ton verklaard. La Rocque is directeur van het onafhanke lijk Centrum voor defensie informatie. Hij kent zeker twee soortgelijke incidenten, een in de Middellandse Zee en een voor de Straat van Gibraltar. Een onderzeeër kan onder water om zich heen 'kijken' met actieve sonar, een instal latie die geluidssignalen uit zendt en de teruggekaatste echo's opmeet en weergeeft. Maar daarmee geeft het schip meteen zijn eigen positie bloot, en dus wordt de appa ratuur meestal uitgeschakeld. Men werkt dan met de pas sieve sonar, die alleen gelui den opvangt. Maar die wordt bij bepaalde snelheden ge stoord door de eigen turbines. Volgens La Rocque is men bij oefeningen er wel eens in ar ren moede toe overgegaan om elke deelnemende onderzeeër op een verschillende hoogte te laten varen, om te zorgen dat ze niet met elkaar in botsing kwamen. het IRA-bestand dat na het kerstbe stand van twee weken opnieuw met veertien dagen is verlengd. De IRA zou, aldus Britse persberichten, tot een langdurig staakt-het-vuren be- reid zijn zonder als vaste eis te stel len dat Britse militairen Ulster defi nitief moeten verlaten. vooruit dan wel zijdelings de dampkring induikt; hij kan door de hogere luchtlagen een keer terug gekaatst worden, zoals een kiezel steen die over het water scheert. Al deze onzekerheid is het gevolg een budgettaire bezuiniging. Vol gens de oorspronkelijke plannen van de NASA had in de S-2 een hoeveelheid brandstof moeten ach terblijven. Door op een bepaald moment de motoren opnieuw te ontsteken, had men dan de raket- trap kunnen afremmen en op een afgesproken plaats in de oceaan kunnen laten vallen. Maar dat beetje extra brandstof werd wegbe- zuinigd. Volgens de NASA is het zeer wel denkbaar dat de laatste baan van de S-2 vrijdag voor ze ventig procent over land zal lopen. Speculaties dat de S-2 met een geleide raket op grote hoogte zou worden vernietigd, zijn tegenge sproken. Volgens een functionaris van het Technisch centrum voor raketverdediging is het onwaar schijnlijk dat dat zou lukken. KOPENHAGEN (Reuter) Als de Denen donderdag naar de stembus gaan, zullen zij zich waarschijnlijk wel achter het programma ter beperking van lonen en prijzen van premier Poul Hartling opstellen. De Liberale Partij van Hartling, die de laatste drie maanden met slechts 22 van het 179 zetels tellen de parlement heeft geregeerd, wordt gedoodverfd als de grote winnaar in de komende verkiezin gen. Opiniepeilingen hebben al uit gewezen dat deze partij haar sterk te meer dan verdubbelen zal. Maar zelfs als dit ebëurt, dan zullen de liberalen, die op twee na de groot ste van de tien partijen in het parlement vormen, nog niet een duidelijke meerderheid hebben en waarschijnlijk nog minder zetels hebben dan de sociaal-democraten. Deze laatste partij zal waarschijn lijk de grootste partij blijven en nog wel een aantal zetels toevoegen aan de 46 die ze nu heeft. Het resultaat kan een touwtrekken wor den om het premierschap tussen Hartling en de sociaal-democrati sche vroegere premier Anker Jörgensen. Hartling, wiens populariteit groei ende is, heeft verkiezingen uitge schreven nadat hij in het parle ment geen meerderheid kon krijgen voor zijn in Denemarken ongeken de pakket aan noodmaatregelen om de op handen zijnde economische depressie tegen te gaan. De voor stellen, het gedurende één jaar, be vriezen van lonen, winsten eri de prijzen van lapdbouwprodukten, werd de belangrijkste inzet van wat inmiddels een futloze verkiezings campagne geworden is. In tegenstelling tot de voorgaande verkiezingen in december 1973, toen de kiezers zich samen met de traditionele politieke leiders op wonden over de stijgende belasting en de regeringsuitgaven, waarvoor het land zich forse begrotingstekor ten moest getfoosten, zijn er in de afgelopen weken nauwelijks teke nen geweest die er op wezen dat er een verkiezingscampagne op gang is. Vertrouwen Er bestaat nauwelijks belangstel ling voor lokale politieke .bijeen komsten en in de straten zijn maar weinig verkiezingspamfletten opge plakt. Het is mogelijk dat dit ge deeltelijk te wijten ls aan de Kerst en de jaarwisseling, maar de belang rijkste reden wordt verschaft door een onlangs gehouden opiniepei ling. Deze toonde een groeiend op timisme en vertrouwen onder de Denen aan. De huidige stemming is een stuk opgeruimder dan een jaar geleden, toen de eerste schok van de energie-crisis iedereen in het land verontrustte en aan een eco nomische ineenstorting deed den ken. Nu verwacht niet meer dan vijftig procent van de ondervraag den dat de situatie zal verslechte ren, ofschoon de prijzen toch nog steeds met 16 procent per jaar stij gen en bijna 10 procent van de Deense arbeidende bevolking zon der werk is. Maar een steeds groter wordend aantal kiezers en kandida ten heeft laten weten dat het één of andere loon-en-prijs-maatregel noodzakelijk vindt en als een effec tief antwoord op de situatie be schouwt. De partijen die rechts van het mid den staan ondersteunen in het al gemeen Hartlings visie dat loonma tiging bereikt moet worden door directe inmenging van de regering in de besprekingen tussen de vak bonden en de werkgeversorganisa tie over een nieuw, twee jaar du rend loon-contract dat in de lente van kracht moet worden. Tweespalt De sociaal-democraten daarentegen zijn sterk gekant tegen deze in menging en eisen dat werkgevers en werknemers hun geschillen door onderhandeling en bemiddeling moeten bijleggen, dus zonder machtswoord van de regering. Het ziet er niet naar uit dat ze hier vóór de verkiezingen mee klaar ko men. De partijen stonden nog ge heel tegenover elkaar toen de be sprekingen voor het Kerstreces werden opgeschort. De werkgevers willen helemaal geen loonsverho ging toestaan en de vakbonden ei sen 20 procent loonsverhoging en verhoging van de vakantietoeslag en in het algemeen een verbetering van de levensstandaard. Terwijl de campagne voortduurt zijn er nog maar weinig tekenen die er op wijzen dat deze verkiezing de sociaal-democraten en de niet- socialistische partijen nader tot el kaar zal brengen, of dat er een radicale verandering zal komen in de chaos en versnippering die de verkiezingeh van 1973 hebben ach tergelaten. Het Deense systeem van evenredige vertegenwoordiging, waardoor elke partij die tenminste twee procent van de stemmen haalt, in het par lement vertegenwoordigd wordt, nodigt natuurlijk een reeks van kleine partijen uit om aan de ver kiezingen mee te doen, maar maakt het dan bijna onmogelijk dat één enkele partij een meerderheid in het parlement behaalt. (In Neder land is de kiesdrempel overigens in feite nog veel lager, namelijk 0,67 procent, genoeg voor één kamerze tel redactie). Het laatste verkie- zingsonderzoek heeft uitgewezen dat tenminste negen - van de tien partijen die nu zitting hebben in het parlement bij de verkiezingen op donderdag daarin zullen terug keren. Naast de liberalen en de sociaal-democraten zullen echter volgens verwachting de communis ten als enigen stemmenwinst beha len. Volgens de peilingen zal deze partij op zijn minst vier zetels toe voegen aan de huidige zes. Glistrup De man die het meeste voordeel heeft gehad van de verkiezingen in 1973 was Mogens Glistrup, die een kruistocht 'tegen de belastingen hield. Zijn 'Partij voor de vooruit gang' won 28 zetels en werd de tweede partij dank zii een campag ne voor de afschaffing van de in komstenbelasting, de ontmanteling van het ambtenarenapparaat en soortgelijke maatregelen, die door zijn tegenstanders als niet te reali seren en absurd afgeschilderd wer den. Sinds die tijd hebben de on derlinge ruzies in deze partij, een langdurig proces tegen Glistrup we gens belastingontduiking en fraude, en het feit da' deze partij een wet op de inkomstenbelasting (die naar de mening van haar aanhang niet ver genoeg ging) niet had weten tegen te houden, de partij sterk doen slinken. De liberalen en andere traditionele partijen hebben Glistrup vervolgens beentje gelicht door veel van zijn denkbeelden over te nemen. Zij voeren op het moment een cam pagne voor beperkingen van de re geringsuitgaven om de lagere op brengst der inkomstenbelastingen goed te maken, en voor verdere verlaging van de inkomstenbelas tingen in de nabije toekomst. Vol gens de peilingen zal Glistrup's Partij van de Vooruitgang meer dan een derde van zijn achterban verliezen en maar tien procent van de stemmen halen, vergeleken met de bijna twintig procent in 1973. Zolang de traditionele partijen blij ven weigeren samen te werken met de vooruitgangspartij, kunnen de 20 zetels die deze partij toch altijd nog wel zal krijgen, genoeg zijn om de vorming van een niet-socialisti- sche meerderheids-coalitie onmoge lijk te maken. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9