Fransz teleurgesteld in Pim van de Meent Oranje deelt eerste plaats STUNT VAN HOCKEYTEAM Weinig overgebleven van Nederlandse wielerploeg Nederlands record voor Jos Valentijn FC Amsterdammer gelooft in overgang naar Haarlem Drie Vlaardingers op non-actief Samen met West-Duitsland Verrassende 4-1 overwinning op West-Duitsland Van der Lem zit vast aan FC Amsterdam Anatoli Karpov verhinderd TROUW/KWARTET DINSDAG 7 JANUARI 1975 SPORT T8 K8! 3 - Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Gistermiddag omstreeks half vijf moest Jan Fransz, de veelbesproken Ausputzer van FC Amsterdam, zich uit eindelijk haasten om nog op tijd aanwezig te zijn op de training. Na een dag vol telefoontjes van informerende journalisten, een dag die hem nauwelijks gelegenheid had geboden om zich met zijn dagelijkse werkzaamheden bezig te houden, trok Fransz zich terug in de richting van het Olympisch Stadion, omdat zoals hij het zélf uitdrukte: 'Ik de verplichting voel om mijn contract na te leven tot op de laatste dag'. Jan Fransz maakt bij FC Amsterdam plichtmatig zijn laatste uren vol, in de hoop dat men hem toestaat om dit seizoen uit te spelen bij Haar lem. 'een ploeg waar ik heus niet heen ga als de reddende engel'. Daarmee maakt FC Amsterdam's Ausputzer zélf al duidelijk, dat hij er niet vanuit gaat. dat zijn komst bij Haarlem gigantische impulsen teweeg zal brengen. En daarmee is tévens aangegeven, dat de moeilijk heden tussen FC Amsterdam en Fransz niet geheel onverwacht zijn gekomen. TWIJFELS Jan Fransz heeft in de afgelopen weken door zijn matige vorm twij fels opgeroepen. In eerste instantie alleen bij de sportpers, die zijn aanwezigheid uit voetbalteohnisch oogpunt als een rariteit begon te beschouwen. Maar later ook bij FC Amsterdams technische leiding en bij zijn collega-spelers. Jan Fransz liep de laatste wéken op 'het einde' en kan als zodanig nau welijks aanmerkingen maken op het feit, dat FC Amsterdam hem verving door de al gereedstaande opvolger. Theo Husers. Wat frap peert, is echter de procedure die is gehanteerd om Fransz op het nade ren van zijn 'verdwijnen' voor te bereiden. Het gaat misschien te ver om een link te leggen met de affaire Piet Keizer-contra-Ajax, maar tóch is er een stuk gelijkenis waarneembaar, zelfs al heeft Fransz nog niet de helft van Keizers pres tatie-lijst kunnen evenaren. Zo Van onze verslaggever VLAARDINGEN Koos van Elles- wijk, René Pas en Aad Reyg'ersberg van de eerste-divisieclub FC Vlaar- dingen zijn door het bestuur met in gang van de eerstvolgende competi tiewedstrijd uit het eerste elftal ver wijderd. Zij zouden de sfeer in de spelersgroep aanzienlijk verslechte ren. Ook bleven de prestaties achter wege. Zij werken wel op normale wijze hun contract af maar moeten op de reservebank van het C-elftal zitten. Het bestuur van FC Vlaardingen, dat de steun heeft van de FBO, heeft de zaak voorgelegd aan de arbitrage commissie van de KNVB. goed als Piet Keizer luttele weken geleden bij Ajax on-elegant op de vluchtstrook werd gedeponeerd, zo duidelijk heeft FC Amsterdam in het voorbije week-einde gefaald te genover Jan Fransz; een beperkte en bijna uitgerangeerde voetballer, maar toch vooral een sportman die kan bogen op een serie dienstjaren vol opoffering en inzet, voor de club die hem vorig seizoen nog uitvoerig prees als 'de peetvader van de aankomende jonge talent jes'. BLESSURE De tijden veranderen in het voet balwereldje echter sneller dan in tal van andere sectoren. FC Am sterdam heeft moeite om weg te blijven uit de degradatie-zone; een feit dat dan ook stellig heeft bijge dragen tot de versnelde vervanging van Fransz door Husers. Jan Fransz heeft niet zozeer moeite met zijn verdwijnen uit Amsterdam's basis formatie, als wel met het motto waaronder dat alles in de publici teitsmedia door voorzitter Dé Stoop is aangekondigd. Stoop suggereerde, dat Fransz door een blessure niet mee kon spelen, waarna Fransz op zijn beurt eenzelfde reactie ver toonde als Piet Keizer recent deed, toen Kraay en Ajax de afgesproken 'code' verbraken. Fransz heeft zich in de maandag kranten uitvoerig over Stoops ge drag opgewonden, hoewel (en dat is de tegenstrijdigheid) béiden gis teren contact hebben gehad over de transfer van Fransz naar Haarlem. Barry Hughes verkeerde gisteren avond in de veronderstelling, dat er nog een heus gesprek zou plaats vinden tussen het FC Amsterdam- bestuur en Jan Fransz, maar Fransz zélf ontkende dat alles ten stellig ste. Fransz zei: 'Mijn carrière bij FC Amsterdam is afgelopen. Het enige gesprek dat nog volgt gaat tussen Haarlem en FC Amsterdam. Ik wacht af en ik zet me liever nog tegen niemand af. Als déze week geen beslissing brengt, dan kan ik altijd nog over arbitrage gaan denken'. Maar Barry Hughes, Haarlem's trainer, zei gisteravond: 'Wij van Haarlem ondernemen voorlopig niets. We wachten op het gesprek tussen Amsterdam en Fransz. SLACHTOFFER Fransz wordt in het voor hem minst gunstige geval mogelijk PARIJS Nederland en West-Duitsland zijn gezamenlijk uitgeroepen tot Europees voet balland van 1974 door het toon aangevende Franse blad 'France- Football'. Onder de kop 'Neder land en West-Duitsland niet te scheiden' geeft het blad een ver klaring voor de aaneenkoppeling van beide landen. 'Als we op de resultaten afgaan, komt Neder land de eer alleen toe. In veer tien wedstrijden werd slechts één keer verloren, de WK-finale tegen West-Duitsland. De Duit sers leden tegen Spanje en Oost- Duitsland een nederlaag. Maar je kunt West-Duitsland als wereld kampioen moeilijk achter Neder land plaatsen. Daarom rest slechts één oplossing: beide lan den de eerste plaats toekennen', aldus France-Football. De ranglijst ziet er als volgt uit: 1. Nederland en West-Duitsland, 3. Polen, 4. Spanje, 5. België, 6. Engeland, 7. Oost-Duitsland en Joegoslavië, 9. Schotland, 10. Ier land en Griekenland. Bernardini ROME Coach Fulvio Bernar dini van het Italiaanse nationale elftal! heeft zondag een paar angstige momenten doorge maakt. Bernardini was als toe schouwer aanwezig bij het top- treffen tussen Lazio en Juven- tus. Het duel werd gewonnen door Lazio nadat Gaetano Scirea de bal in eigen doel had gekopt: 1-0. De dolgelukkige fans van Lazio begonnen toen Bernardini te bestoken. Naar hun oordeel houdt hij ten onrechte spelers van Lazio uit het nationale elf tal, ten faveure van spelers van kampioen Juventus. Terwijl hij zat te kijken naar de wedstrijd stormden Lazio fans op hem af en riepen: 'Je bete kent de ondergang van het Itali aanse voetbal. Verdwijn Bernar dini, verdwijn'. Vrienden van Bernardini slaagden erin sup poosten te waarschuwen die de Lazio aanhang met hun vuisten op een afstand konden houden. Bernardini kon daarna gewoon verder kijken. Hij weigerde na afloop ieder commentaar op de incidenten. Gigi Riva CAGLIARI Het enige wat Cagliari nodig had was de op stelling van Gigi Riva. De in Italië zo beroemde club stond dit seizoen voortdurend in de on derste regionen en het aantal toeschouwers per wedstrijd was tot een hoogst bedenkelijk handje-vol gezakt. Maar alles veranderde toen Riva afgelopen zondag zijn rentree maakte. Riva die dit seizoen de eerste twaalf wedstrijden uit de selec tie bleef door een ernstige knie blessure, kreeg een grote ovatie toen hij op het veld kwam. De vreugde van de Cagliari aanhang kende geen grenzen meer toen hij in de vijfde minuut een strafschop benutte waarmee hij het begin van de 2-1 overwin ning op het op de vierde plaats staande Fiorentina markeerde. 'Het was weer zo opwindend als of ik net met voetbal begon, zei de 30-jarige Riva na afloop. Hij Is bezig aan zijn negende sei zoen bij Cagliari. Brian Clough NOTTINGHAM Brian Clough, de meest controversiële figuur van het Engelse voetbal, is gis teren aangesteld als manager van Nottingham Forest. De club speelt op het ogenblik in de Britse tweede divisie. Daarmee kwam een einde aan een bijna vier maanden durende geruch tenstroom rond Brian Clough. die al na zes weken bij Leeds United werd ontslagen. Nottingham Forest wordt de vierde club van Clough in vijf tien maanden. Eerder was hij in aktie bij Derby County, Brighton en Leeds United. Hij neemt bij Nottingham Forest de taak over van Allan Brown, die vorige week zijn congé kreeg. Clugh, iemand die geen blad voor de mond neemt, is in het verleden betrokken geweest bij een groot aantal stormachtige discussies met clubbesturen. Vooral voorzitter Sam Longson van Derby County kan daarover meepraten. INZELL Jos Valentijn, nu al geruime tijd hakend naar een vol komen overwinning van zijn ama- teurstatus, heeft zijn naam weer eens laten bijschrijven op de natio nale recordlijst. De man uit Ter Aar, die, bijna twee jaar na zijn kortstondig en diep betreurd prof- avontuur nog niet in internationale wedstrijden mag uitkomen, verbe terde gisteren op het kunstijs van het Beierse schaats-eldorado Inzeil het Nederlands record op de 1000 meter tot 1.18.69. Een fractie van een seconde sneller dan de sinds 20 februari 1971 (Inzeil) als toptijd geboekt staande 1.18.8 van de voor malige alleskunner Ard Schenk. Valentijn leverde zijn prestatie in een 'testrace' na afloop van de Westduitse sprintkampioenschap pen, een procedure die door kern ploeg-coach Leen Pfrommer als volgt wordt beschreven: 'Tien mi nuten er na, voor de 1000, annon ceert de speaker een 'testlauf', zon der namen te noemen. En dan rijdt Jos. Steeds helemaal alleen. Op de ze manier valt hij duidelijk buiten het programma'. Aangezien Valentijn op nationaal niveau startgerechtigd is lijkt dit Nederlandse record voor erkenning in aanmerking te komen. Dit is ook de mening van KNSB-bestuurslid Wierd Wynia, oud-voorzitter van de technische commissie langebaan. De vraag is natuurlijk in hoeverre de individuele 'wedstrijd' van Va lentijn in Inzeil als 'officieel' kan worden aangemerkt. Op de 500 meter kwam Jos Valen tijn, die het komende weekeinde in Assen uitkomt bij de Nederlandse kampioenschappen, tot 39.45 secon den. Met zijn prestaties van zondag (39.60 en 1.21.59) komt hij uit op een sprinttotaal van 159.190 pun ten, slechts weinig boven het Ne derlands record van Jan Bazen (158.950). Jos Valentijn is ook Nederlands re cordhouder op de 500 meter met 38.7 seconden. De leden van de Nederlandse kern ploegen zorgden gisteren voor een groepje persoonlijke records. Bij de dames verbeterde Sippie Tigchelaar zich op de korte afstanden aanzien lijk: op de 500 meter van 47.0 '■ot 46.11 en op de kilometer van 1.32.08 tot 1.31.44. Sijtje van der Lende sprintte een halve seconde sneller dan zij ooit gedaan had: 45.66 te gen 46.18. Haitske Pijlman ging van 44.86 naar 44.50. In de heren-afdeling noteerde Ep- pie Bleeker, door de prestaties van! Valentijn weer verdreven naar hetl tweede plan, beste persoonlijke sei- f zoentijden van 39.58 en 1.19.64. Ook1 Jan Bazen kwam weer eens onder j. de 40 seconden: 39.96. AllrounderH Klaas Vriend zat op de 500 meter sprinter John Olof op de hielen (40.48 tegen 40.10) en overtroefde^ hem op de 1000 meter duidelijk: 1.20.61 tegen 1.22.19. Het dames-kiernploeglid Annie j, Borckink, dat zondag tegen het ijst sloeg na een botsing met de vallen- S de Jan Bazen, blijkt van deze on-[ fortuinlijke confrontatie geen al te i nadelige gevolgen te hebben over-; gehouden. 'Er zijn geen beschadi-fc gingen en er is ook geen sprake j- van een hersenschudding', aldus herencoach Pfrommer, 'ze reed gis-: teren nog wel niét, maar ze wasi wel op de baan. Ze heeft alleen een1 bult op haar hoofd'. Annie Bor ckink zal dus zaterdag en zondag naar alle waarschijnlijkheid ge woon in Assen aan de start komen. Hoofdmoot van nieuwe Vissers-equipe bestaat uit Belgen Van onze sportredactie AMSTERDAM Ton Vissers heeft weer een nieuwe wielerploeg. De Brabander die er de laatste jaren steeds wel weer op tijd in slaagde een sponsor te strikken voor zijn groep coureurs, heeft deze keer niet minder dan drie sponsors gevonden die volgens Vis sers, er dit jaar 850.000 gulden tegenaan gooien om via de wieler sport reclame te maken. Het was dan ook wel een internationaal gezelschap dat Vissers gisteren presenteerde. JAN FRANSZ: wachten op Haarlem. slachtoffer van de verdeeldheid binnen FC Amsterdam. Dé Stoop heeft als machtige voorzitter Fransz' afscheid geannonceerd, maar trainer Pim van de Meent zou dolgraag een beroep op Fransz blij ven doen, ingeval van blessures van andere spelers. Binnen FC Amster dam's spelersgroep is onrust ont staan, omdat het bestuur het 'ver dwijnen' van Jan Fransz pas afge lopen vrijdagavond op de spelers liet inwerken. De eerste reactie was er een van verzet. Tegen Dé Stoop, maar even zeer tegen Pim van de Meent, die opnieuw de indruk heeft gewekt een door Stoop bestuurde marionet te zijn. Dat is trouwens niet de eerste keer, want ook in het verle den is al meermalen gebleken, dat niemand anders dan Stoop zich veelvuldig bemoeit met tal van technische zaken. Van de Meent heeft dat leren ac cepteren als een vaststaan gegeven, maar nu de resultaten dit seizoen tegenvallen en Jan Fransz is bui- tengezet, blijkt Stoop's invloed an dermaal negatieve krachten in het leven te roepen. Jan Fransz zei: 'Er is getracht om de waarheid via mijn blessure verborgen te houden. Amsterdam is een beetje bang voor publiciteit, dus daarom heb ik in eerste instantie met Dé Stoop wil len praten. Ik wilde hem confron teren met de waarheid. Dat is ge beurd. Van de Meent heeft me te leurgesteld. Ik had van hém meer ruggesteun verwacht, hoewel ik na tuurlijk nooit blind ben geweest voor de structuur. JAN VAN DER KROON Dat was, zo stelde Vissers evenals eerder in het verleden, niet direct de bedoeling geweest toen hij weer plannen had voor een nieuwe ploeg. Toen, in dat prille stadium, dacht Ton Vissers aan een Neder landse ploeg met wat buitenlandse inbreng. Daartoe contracteerde hij Nederlandse renners als Duyndam, Krekels, Jan van Katwijk, Sche pers. Aling, Kelleners, Sliiper, Vrancken, Koken en Sterk. Op het laatste moment vond Vissers echter nog een Frans sponsorduo bij zijn al eerder gevonden geldgever, zodat hij verplicht werd ook Belgische en Franse renners in zijn stal op te némen. Van het Nederlandse karakter 'met wat buitenlandse inbreng' bleef tenslotte niet veel over, toen Vis sers samen met de aangetrokken ploegleider Lomme Driessens, be sloot met de ploeg naar België uit te wijken. Dat had de bekende reden, die Vissers vorig jaar ook al een forse negatieve publiciteit ople verde. Volgens de KNWU bepalingen im mers, dient een sponsor alle ren ners op een loonlijst te zetten. Dat betekent dat er in dat geval gega randeerd moet worden dat mini mum-loon plus sociale verzekerin gen uitbetaald dienen te worden. Een regeling waar Vissers niet zo een voorstander van is. Hij vindt dat de renners die zaken maar zelf moeten regelen, dat er voor de wielersport andere maatstaven die nen te gelden dan elders in de maatschappij. Omdat die zaken in België voorde liger uitvallen in de richting van de sponsor, werd dus met de ploeg uitgeweken naar dat land. Het be tekent voor de wielerploeg dat er hoogstens negen niet uit België af komstige renners in mogen figure ren. Daarom zullen vier of vijf Nederlandse renners slechts een plaats krijgen in de geformeerde a- ploeg. De rest gaat naar de b-ploeg. 'Maar', zo stelde Vissers, 'al zullen ze in het hele seizoen geen meter rijden, dan ontvangen ze toch iede re cent salaris die hen is toegezegd. Voor ieder van hen is dat tenmin ste 10.000 gulden.' De hoofdmoot van de ploeg zal zo BARCELONA Het Nederlands hockeyteam heeft op Oriekonin- gen (een nationale feestdag in Spanje) tijdens het internationale toernooi in Barcelona een daverende stunt uitgehaald. Met niet minder dan 41 vaagden de Oranje babies de geroutineerde Olym pische kampioen West Duitsland van het veld, een resultaat dat in de historie van officiële interlands (waartoe dit duel niet wordt gerekend) zijn weerga niet kent. De Nederlandse kolonie had het laatste treffen op het riant opge zette sportcomplex van de Real Club de Polo met enige vrees tege moet gezien. De grote vraag was immers hoe de nieuwelingen zich zouden houden tegen de ervaren en getructe Duitsers, ook al hadden de pupillen van coach Budinger in Barcelona nog niet veel laten zien (drie punten uit evenveel wedstrij den) en kon Nederland op twee overwinningen en een gelijkspel bogen. Al heel gauw bleek West-Duitsland echter geen schaduw van de fana tieke ploeg op titeltoernooien te zijn. Sterren als Peter, Freise, Schmidt, Dröse en Kassmann be wogen zich loom over het droge gras en stapelden fout op fout. De Nederlanders daarentegen liepen over van inspiratie en glipten de Duitsers aan alle kanten voorbij alsof zij er niet stonden. Vooral Ron Steens had het ditmaal op zijn heupen. Hij was overal te vinden en gaf enkele onnavolgbare solo's ten beste. Met twee treffers werd zijn niet aflatende inzet ruim schoots beloond. Verder scoorden voor Nederland Lunter en de West- Duitser Freise, die een schot van Boerma in eigen doel werkte. Toch was het resultaat niet voldoende voor de toernooizege want het Brit se clubteam Southgate kon met eveneens zeven punten uit vier du els bogen op iets betere doelcijfers, echter tegen zwakkere opponenten. Maar na de grandioze prestatie te gen West-Duitsland treurde daar niemand om. Een uiterst tevreden coach Cees Tania was er na afloop snel bij om vooral de nieuwe spelers relatieve rend toe te spreken. 'We hebben nu wel met 41 van de Duitsers ge wonnen. maar daar moeten we ons natuurlijk niet blind op staren. Het zou niet reëel zijn te stellen dat West-Duitsland ineens niet meer kan hockeyen. In de grote toer nooien moet er met die jongens heus terdege rekening worden ge houden. Maar deze overwinning be tekent toch een aardige opkikker. Het spelconcept werd veel beter uitgevoerd dan zondag tegen Span je. Nu liepen de aanvallen meer over de vleugels en als er iemand mee naar voren ging werd zijn plaats op tijd overgenomen. Daar door konden wij ook steeds gevaar lijk blijven.' Gevaarlijk was Nederland, dat zich in de weldadige zon lustig uitleefde, inderdaad vrijwel voortdurend. Na een vroege strafcorner (Nederland kreeg er in het gehele toernooi slechts zes te nemen, waaruit één doelpunt voortkwam), die niets op leverde, zette Steens Nederland in het goede spoor door een fraaie voorzet van de actieve linksbuiten Jan Boerma hard en hoog achter doelman Rott te meppen (10). Het was tekenend voor de instel ling van de nationale equipe dat een snelle tegentreffer van Trump na slecht wegwerken in de ver dediging geen terugslag inleidde. Integendeel. In de 15e minuut scoorde Lunter uit de rebound na een vrije slag van Pierik (21). Intussen begon Leefers steeds meer last te krijgen van een spierverrek- king, die hij al snel na het begin had opgelopen. 'Ik had me op een gegeven moment wat te ver uitge rekt', zei de kleine HGC-er later. Hoewel Leefers al in de negende minuut aangaf liever gewisseld te willen worden ('Ik wenste me niet te forceren') ging hij pas twaalf minuten later naar de kant om plaats te maken voor de lange Wouter Kan. Nederland bleef het spel dicteren en vergat daarbij niet de nodige variatie in de combinaties te hou den. Aanvoerder Bolhuis pepte de spelers op waar dat nodig was en ook Ties Kruize toonde er weer zin in te hebben zonder tot grote hoog te te stijgen. De Duitsers, die wel lood in de benen leken te hebben, konden of wilden het hoge tempo niet volgen. Ook doelman Rott be gon steeds meer steekjes te laten vallen. Drie minuten voor rust raakte hij bij een uitlooppoging de bal kwijt en de felle Boerma zag zijn kans schoon. Toch zou zijn schot enkele decimeters naast zijn gegaan als Freise niet had gemeend er een stick voor te moeten steken waardoor de bal juist in het doel ketste (31). In de rust haalde Budinger twee i gerenommeerde spelers uit zijn team. Laatste man Peters, die een verwonding aan zijn hoofd had op gelopen, en Kassmann werden ge wisseld door Beek eri Bachmann. Strödter schoof naar de Ausputzers- positie, maar hij kon niet voorko men dat Nederland zich opnieuw scoringskansen creëerde. Nadat de onvermoeibare Steens voorlangs had gekogeld besloot hij in de 45e minuut een verbluffende solo met het mooiste doelpunt van de wed strijd (41). Hoewel Nederland in de resterende tijd doelman Rott bepaald geen rust gunde flauwde het overwicht toch wat af, maar de Duitsers waren niet bij machte de nederlaag een wat minder verne derend aanzien te geven, ook al door uitstekend werk van doelman Derk Doyer, die in betrouwbaarheid zeker niet onder hoeft te doen voor Maarten Sikking. Bedremmeld moest de Duitse coach komen te bestaan uit Belgen. Al- bert van Vlierberghe, Eric Leman, Staf van Roosbroeck, Willy Wese- mael zijn al aangetrokken. Vissers en Driessens zoeken nog zo'n veer tien andere Belgen. Dat zal niet zo'n probleem zijn, want Lomme Driessens stelde later: 'In België zijn meer dan 120 wielrenners werkloos. Er is keus in overvloed, André Dierickx smeekt op zijn knieën of hij bij mag binnenko men.' Driessens deed die uitspraken tij dens een debat tussen de ploeglei ding en wielrenner Leo Duyndapi. Vissers contracteerde Duyridam aanvankelijk als baanrenner. Hij^ verdubbelde dat salaris later toen Duyndam - na een conflict met zijn vorige ploegleider Peter Post toezegde zich geheel toe te gaan leggen op het wegseizoen. Later veranderde Duyndam weer van me ning en loopt nu rond met con tracten voor de zesdaagsen van Rotterdam en Bremen. Die starten echter na de datum waarop het contract tussen Vissers en Duyn dam effectief wordt. Duyndam twijfelt nog steeds en verliet de bijeenkomst zonder nu helemaal J duidelijk gemaakt te hebben wat zijn eindbeslissing zal zijn. Hij kreeg van Lomme Driessens toege beten: 'Leo gaat de weg op, of de ploeg uit' Driessens wenst niet dat Duyndam nog zesdaagsen rijdt. De Zuidhol landse renner had toegezegd zich helemaal op het wegseizoen toe te) leggen en moet zich daar dan ook maar aan houden. Driessens: 'Ik, laat me door Duyndam de wet nieth voorschrijven. Vanaf volgende weekt wordt er bij ons op de weg getraind en dan is er geen plaats meer voor| de zesdaagsen'. De ploeg zal tijdens die trainings periode gesplitst worden. Een deel gaat zich in Zuid Frankrijk voorbe-| reiden, terwijl het andere deel af zakt naar Spanje. Na die trainings stage staan op het programma vanj de a-ploeg onder meer alle interna tionale klassiekers, Parijs-Nice enj de Tour de France. RON STEENS, de grote motor van het verjongde hockeyteam. Budinger na afloop toegeven on aangenaam verrast te zijn. 'In veldhockey hebben we momenteel een achterstand in de opbouw ver geleken bij Nederland. Er wordt In Duitsland bijzonder veel in de zaal gespeeld tijdens de winter. Enkele jongens hebben zich gewoon nog niet omgeschakeld. Vandaar die wisselende prestaties hier. Nu moet ik daarbij wel zeggen dat een ne derlaag tegen Nederland in dit toernooi niet zo'n ramp is. Maar 41 is eigenlijk wel wat teveel van het goede.' En Cees Tania: 'Dit toernooi is erg nuttig geweest. Het zelfvertrouwen van de jongens is duidelijk geste gen. Ik heb een schat aan gegevens verzameld en zo langzamerhand be gint het basisteam voor Koeala Loempoer vaste vorm aan te ne men. Met Hans Kruize en Koore man erbij is de groep compleet. Dan is elke lijn optimaal bezet.' Van onze speciale verslaggever. AMSTERDAM Zonder dat hij met het bestuur van FC Amsterdam tot overeenstem ming is gekomen over een con tract. blijkt Gerard van der Lem, Amsterdam's vleugelspe ler, tóch voor dit seizoen te zijn vastgelegd. Van der Lem heeft geld aangenomen, in de ver onderstelling dat hij een voor schot op zijn salaris kreeg, waardoor FC Amsterdam nu definitief rechten kan doen gelden en Van der Lem, zelfs via tussenkomst van een 'ar biter', niet in staat is om naar een andere club te vertrekken. Van der Lem had via Cor Cos- ter al contacten gelegd met clubs in Spanje, Duitsland en Frankrijk. Hertha BSC, ge traind door Georg Kessler, toonde onlangs nog verregaan de belangstelling. Van der Lem zegt: 'Ik zit vast, maar ik ben ontevreden. Ik mis een doel en dat is funest. Zondag tegen Roda moest er een strafschop genomen worden. Niemand te zien, toen heb ik hem maar genomen. Het kon me tóch niet schelen'. AMSTERDAM De Russische] schaakgrootmeester Anatoli Karpow zal niet deelnemen aan het Hoog-! oventoernooi dat van 13 januari tot en met 1 februari in Wijk aan Zee wordt gehouden. De Russische schaakbond heeft dit aan het orga-j nisatiecomité laten weten. Karpow.J die zich kortgeleden het recht ver-, wierf op een tweekamp om de we-; reldtitel, zal vervangen worden door] Geiler. Ondanks dit verlies aan kwa-; liteit blijft het toernooi van catego-i rie twaalf. F

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 8