Loting voor studenten binnenkort in de Kamer dichtbij Vóór loting en tégen selectie Vóór selectie en tégen loting Commentaar Klein blijft, ondanks kritiek, bij zijn plannen !NV wil meedoen jan demonstratie egen werkloosheid an Riel bepleit sderatie van iet-socialisten leer inkomen oorzitter senaat het weer - Later zachter weerrapporten Voorstel: vaste vergoeding voor raadsleden bij het bed van de minister mannenwerk apekunstjes groenvoer fff O- ROUW; KWARTET DINSDAG 7 JANUARI 1975 BINNENLAND T5 K7 [et begint er op te lijken, dat de iktijken van de Amerikaanse inlich- igendienst. de CIA. toch nog eens ondig zullen worden onderzocht, liet minder dan drie instanties (de ititie. het Congres en een speciale jfhmissie onder leiding van vice-pre- jdent Rockefeller) gaan na of de CIA zijn roemruchte bestaan misschien »it iets heeft gedaan wat niet door beugel kon. liten de Verenigde Staten lopen er ■el wat politici en oud-politici rond. toe e weinig moeite zullen hebben met e vraag. Jarenlang al is de CIA ;ig de naam van Amerika stinkende maken met allerlei dubieuze of gelrecht schandalige acties. Het aan- lee 1 landen waar de Amerikaanse in- h« :htingendienst zich direct met de ^e' terne zaken heeft bemoeid is in- icj ukwekkend- sei i Indo-China, Afrika en Zuid-Ameri- zijn regeringen ten val gebracht et, om het voorzichtig te zeggen, de «i| van CIA. In het buitenland i eft dit dikwijls tot woedende reac- is geleid. Ook de bondgenoten van VS hebben vaak hun twijfels uitge- roken over het werk van de CIA. an" t zich altijd voor het grootste deel het geheim heeft afgespeeld maar it vaak vérstrekkende gevolgen had. 'ij noemen hier alleen maar Laos. imbodja en Chili. nnenlands bleef de CIA echter, on- nks alle kritiek in het buitenland, ■enlijk steeds buiten schot. Tot een ootscheepse actie tegen deze inlich- igendienst is het nooit gekomen, lar nu komt er dan toch beweging Wat heeft de CIA dan wel mis- in, dat het zover is kunnen komen? fel, de New York Times heeft ont- Id, dat de inlichtingendienst, ook erikanen heeft bespioneerd. Die :hulling heeft zoveel beroering ver- •zaakt, dat het Congres en presi- it Ford zich gedwongen voelen tot tie over te gaan. :t is een goede zaak, dat de CIA nu ior het röntgen-apparaat wordt ge- :atst. Maar het is veelzeggend dat Iaanleiding voor deze doorlichting |i binnenlandse, Amerikaanse affaire die kinderspel is vergeleken bij wat CIA door de jaren heen in het litenland heeft gedaan. Bemoedigend dan weer wel, dat zo'n discussie 'er een geheim werkende dienst in VS in alle openheid kan worden voerd. TRECHT Het CNV is bereid met VV en NKV te overleggen over een izamenlijke demonstratieve bijeen- imst tegen de werkloosheid. Het KV heeft inmiddels laten weten ik voor zo'n demonstratie te voelen. verbondsraad van het CNV, die er gisteren toe besloot, vindt de lor het NVV genoemde datum van februari minder gelukkig. Er is imelijk geen zekerheid, dat de in lorbereiding zijnde regeringsnota -er de werkgelegenheid dan al ver henen zal zijn, zodat daar in de jeenkomst vermoedelijk nog niet kan worden gereageerd, aldus het NV. it CNV zal aan de gezamenlijke imonstratie slechts meedoen, wan- :er in het overlegorgaan van de ie vakcentrales (dat donderdag Jeen komt) volledige overeenstem- ing kan worden bereikt over aard opzet van de bijeenkomst. De irbondsraad van het CNV heeft zijn lorkeur uitgesproken voor het hou- :n van drie regionale bijeenkom en op dezelfde dag. rwi6 Isd >o: iSEN Volgens het Eerste Ka- erlid mr. H. van Riel (VVD) is n samengaan van niet-socialisten ans 'uit naakt zelfbehoud' onver- Ijdelijk. Hij zei dit gisteravond in n toespraak in Assen. Daarin riep j op tot het samengaan van alle et-socialistische partijen, inleiding tot deze opmerking was it resultaat van een verkiezings- iquête, waarbij de PvdA en de }R groot succes behaalden, maar KVP 'een catastrofaal' verlies ed en de ARP 'sterk achteruit' ng- r. Van Riel zei in dit verband te nken aan een parlementaire fe- ratie- en volstrekt niet aan één rtij. Volgens de liberale senator tekent dit een samengaan van t 'contructieve deel van ARP en VP met de CHU en de VVD' en zei hij zo snel als dit kan'. SN HAAG Minister De Gaay irtman (Binnelandse Zaken) ndt het 'alleszins verantwoord' de arlijkse extra toelage voor de orzitter van de Eerste Kamer te hengen van 10.000 op 15.000 gul- in. Hij heeft de Tweede Kamer wetsontwerp gezonden waarin verhoging met vijftig procent ijordt voorgesteld. minister spreekt over 'een forse Maatregel', maar noodzakelijk nu extra toelage sinds 1 januari ongewijzigd is gebleven, extra tegemoetkoming aan de irzitter van de Tweede Kamer i hans 30.000 gulden) zal niet wor- in verhoogd. Volgens de minister oet dit besluit worden gezien ooral in het licht van de door het ibinet voorgestane politiek inzake •perking van de hogere inkomens'. r 68 i Binnenkort moet de Tweede Kamer zich uitspreken over het voorstel van de regering om algemene loting toe te passen in die studierichtingen waar een studentenstop geldt. Volgens de regering is algemene loting rechtvaardiger dan het huidige systeem, waar bij scholieren met een eindexamen-gemiddelde van zeveneneenhalf of meer automa tisch geplaatst worden en de resterende plaatsen door loting verdeeld worden onder de overige gegadigden. Met dit gemengde systeem (ten dele selectie, ten dele loting) hebben we nu drie jaar ervaring, Ook voor de cursus 1974-75 zal deze regeling gelden, al bestaat de mogelijkheid dat staatssecretaris Klein nog wijzigingen aan brengt. Hij heeft al gezinspeeld op de moge lijkheid van gewogen loting, hetgeen betekent dat de lotingskans stijgt naarmate het exa mengemiddelde hoger ligt. Ondanks alle kritiek die dr. Klein vooral van hooggeleerde zijde te horen heeft gekregen, blijft hij vasthouden aan zijn voorkeur voor algemene loting. Geen van de argumenten van zijn tegenstanders vindt hij overtuigend. Som mige van die argumenten vindt hij beneden alle peil. Hoogleraren zouden beter hun ener gie kunnen besteden aan het inkorten van de studieprogramma's om zo meer studenten te kunnen opvangen dan aan het zoeken naar argumenten tegen loting, heeft hij onlangs gezegd. Nu het parlement de argumenten voor en tegen loting binnenkort tegen elkaar moet afwegen, lijkt het ons nuttig een korte bloem lezing te geven uit de discussie die in het afgelopen jaar gevoerd is. Nog één opmerking vooraf is nodig. Voor- en tegenstanders van loting zijn het er met elkaar over eens dat de studentenstop een betreu renswaardig feit is. Iedereen wil de studenten stop tot de ergste noodgevallen beperken. Slechts weinigen geloven echter dat de studen tenstop in de toekomst helemaal overbodig zal worden. Bij zeer kostbare en sterk beroepsge richte opleidingen zal de toeloop soms toch beperkt moeten worden. De medische studie is een duidelijk voorbeeld: als we jaarlijks vier duizend eerstejaars toelaten, gaat dat één mil jard gulden per jaar kosten. Dat is éénderde van de totale begroting voor wetenschappelijk onderwijs en onderzoek. En afgezien daarvan: er zouden straks geen patiënten meer zijn om alle afgestudeerde artsen van werk te voorzien. De discussie over loting of selectie blijft dus actueel. Staatssecretaris Klein 1. Bij gebrek aan een betrouw baar instrument voor selectie is loting de enige rechtvaardige op lossing. 2. Selectie op eindexamencijfers is onrechtvaardig, omdat de ene school hoger cijfert dan de ande re. Bovendien zal selectie op cij fers leraren in de verleiding bren gen wat hoger te cijferen. 3. Cijferselectie wakkert de on derlinge wedijver teveel aan. 4. Cijferselectie brengt leerlingen in de verleiding 'makkelijke' vak ken te kiezen in hun examenpak ket, waardoor hun kans op een hoog examengemiddelde toe neemt. Ook afgezien daarvan blijft het probleem dat de exa mengemiddelden die voor ver schillende examenpakketten be haald worden, moeilijk vergelijk baar zijn. 5. Voorrang voor leerlingen met gemiddeld zeveneneenhalf of meer is vooral onrechtvaardig te genover degenen die daar net on der zitten. Wie voor zeven vakken iii totaal 53 punten haalt heeft een kans van honderd procent op een plaats, wie 52 punten haalt heeft soms maar een kans van dertig procent. 6'. Er is inderdaad een zeker ver band tussen examencijfers en succes tijdens de universitaire studie, maar daaraan mag je niet teveel waarde hechten. Het ver band tussen cijfers en studiesuc ces geldt vooral voor het eerste studiejaar. 7. Zelfs als het mogelijk zou zijn succesvolle studenten uit te selec teren, dan is het nog de vraag of dit ook de meest geslaagde acade mici zijn. Iemand met altijd zes jes kan wel een betere arts zijn dan iemand die steevast achten haalt. 8. Erger nog: er zijn onderzoekin gen die erop wijzen dat mensen met hoge cijfers nogal conformis7 tisch zijn. Goede cijfers garande ren niet dat iemand kritisch kan denken. 9. Waarom worden niet alle meis jes weggeselecteerd, als statistisch toch vast staat dat het studiesuc ces bij meisjes lager ligt dan bij jongens. 10. Selectie op cijfers werkt de primerend op driekwart van alle scholieren die nu eenmaal niet aan het gemiddelde van zevenen een half (kunnen) komen. 11. Selectie op cijfers discrimi neert de lagere inkomensgroep. Het is niet waar dat arbeiderskin deren die tot het eindexamen vwo doordringen tot de groep betere leerlingen behoren. Welgestelde ouders kunnen het zich veroorlo ven hun kinderen veel bijles te laten geven, naar een betere school te sturen of desnoods een jaar extra op school te houden. 12. Cijferselectie ondermijnt het schooldiploma. 13. Loting doet meer pijn. Door loting blijven we ons bewust van het ongelukkige van de studen tenstop. 1. Loting gaat in tegen het ideaal van zo goed mogelijke ontplooiing van elk mens. 2. Als het aantal plaatsen beperkt is, mag niet het lot, maar moet de geschiktheid voor de studie beslis sen. Begaafdheid heeft te maken met intelligentie, doorzettingsver mogen, kritische zin, zelfstandig heid, creativiteit, ijver, doorzet tingsvermogen enzovoorts? Hoewel examencijfers geen ideaal meetin strument zijn, zeggen zij toch iets over die begaafdheid. 3. Er is een verband tussen exa menresultaten en het studiesuc ces. Dat verband is vooral duide lijk tussen bepaalde vakken en bepaalde studies (bijvoorbeeld tussen exacte vakken en de studie wis- en natuurkunde). 4. Het universitair onderwijs kost erg veel. Het beschikbare geld moet zo goed mogelijk gebruikt worden: dus voor degenen die we het meest geschikt achten. 5. In de hele maatschappij wordt geselecteerd. Waarom zou de uni versiteit het 'alleenvertonings recht van de irrationele gelijk heidsideologie' moeten hebben? 6. Leerlingen moeten leren zich offers te getroosten. Een te zachte school maakt de overgang naar de harde maatschappij onnodig moeilijk. Loting betekent dat de overheid zegt: 'het kan me niet schelen wat jullie presteren.' 7. Loten is dom. 8. Loten komt nergens in de we reld voor. 9. Loting kan alleen in een half zachte democratie. 10. De studentenstops zijn een blijvende zaak. Het heeft dus geen zin de 'pijnlijke' loting aan te bevelen als middel om ons te herinneren aan het tijdelijk ka rakter van de stops. 11. Examencijfers zijn inderdaad nog geen ideaal instrument en het gemiddelde van zeveneneen half is dat evenmin. Maar het principe van selectie op begaafd heid is juist. Het moet mogelijk zijn de selectie in de toekomst te verbeteren. Dat kan door een systeem van gewogen loting, waarbij de kans op een plaats groter wordt naarmate de cijfers beter zijn. Misschien kunnen ook andere gegevens gaan meetellen zoals bijvoorbeeld het aantal ja ren waarin het schooldiploma ge haald werd. de leeftijd en mis schien een psychologische test. 12. Loting ondermijnt de positie van het middelbaar onderwijs. 13. Voorzitter Mao stelt het Chi nese ping-pong-team ook niet sa men door loting onder de drie kwart miljard Chinezen. Van onze weerkundige medewerker Achter een diepe en uitgebreide stormdepressie die vandaag met 960 mb in de kern over noord-Rusland naar het oosten wegtrekt, is het iets kouder geworden. Een koufront trok met veel windmisbaar en re gen over ons land. Achter het front is het vandaag minder warm: hoge re temperaturen dan 6 tot 8 graden zullen niet meer bereikt worden. Door kou in Be bovenlucht kunnen er buien vallen, sommige met ha gel. De wind is al geruimd naar noordwest. Toch is er bij ons geen sprake van een echte doorzettende kou-inval. Koude Scandinavische lucht vloeit wel uit over de Oostzee en Dene marken, maar op de computerkaart voor vanmiddag 1 uur zien we al weer twee nieuwe depressies die zachte lucht gaan aanvoeren in de richting van de Britse eilanden en later ook de Lage Landen. Het ene minimum ligt met 993 mb ten zuid westen van IJsland, het andere met 998 mb in de kern op 600 km ten westen van de Azoren. Ze worden opgepikt door de zuidwestelijke tot westelijke circulatie van een nog altijd aanwezig 1030 mb-sterk ho- gedrukgebied met centrum bij de noordwestpunt van Spanje. Zelfs een leek zal begrijpen dat er bij een dergelijke luchtdrukverdeling de barometers in Spanje en zuid-Frankrijk stijgen nog wat weinig verandering voor de deur staat. Hier zoals beloofd de december- neerslag op detail: Hoogsoeren 173 mm, Arnhem 165, het Friese Bui tenpost 156. Nijmegen en Amers foort 129, Deventer 128, Apeldoorn 116, Krimpen a.d. IJssel 111, Am sterdam 109, Swifterbant 108, Bus- sum 107, Santpoort 103, Almkerk en- Alkmaar 102, Marken 97, Fijnaart 93, Zterikzee 73 mm tegen normaal 55 tot 65 mm. Als curiosum kan gelden de 22 mm van het lichtschip Noordhinder, vooral in vergelijking met 532 mm in de herfst van 1974. Verder: Gibraltar niet meer dan 1 mm decemberregen (normaal 125). na 8 mm in november (normaal 144). Verbetering: Het decembercij- fer voor de gemiddelde dagelijkse maximumtemperatuur in De Bilt is gisteren niet goed overgekomen: dit zijn 9.1 gr. C tegen 5,4 normaal. In Heijningen viel van 20 novem- Londen geh bew 10 0 Luxemburg mist 3 0.5 Madrid onbew 13 '0 Malaga onbew 17 0 Mallorca onbew 15 0 München zw bew 7 0 Nice geh bew 10 0 Oslo half bew 4 0 Parijs geh bew 6 0 Rome zw bew 13 0 Split onbew 14 0 Stockholm licht bew 5 0 Wenen zw bew 14 0 Zürich onbew 7 0 Casa Blanca zw bew 18 0 Las Palmas onbew 18 0 New York zw bew Tel Aviv onbew 12 0 Tunis licht bew 15 0 ZONNIG SNEEUW OPKLARINGEN ONWEER 10" BEWOLKING 10 MAX. TE M>. MIN. TE MA. K WINDRICHTING ber tot en met 20 december onaf gebroken regen. Zandvoort kreeg geen enkele vorstdag in het najaar. Marken registreerde van 12 tot en met 14 december een halve graad nachtvorst; Almkerk op 23 decem ber: 'Een stralende dag met smet teloos blauwe lucht. Je reinste len te met bloeiende madeliefjes en boterbloemen.' Weerrapporten van gisteravond 7 u„ weer, maximum temperatuur. neer- slag. Amsterdam regen 10 0.2 De Bilt regen 10 0.1 Deelen regen 10 0.2 Eelde geh bew 10 0 Eindhoven motregen 10 0.4 Den Helder geh bew 10 0 Luchth Rtd regen 10 1 Twente regen 10 0.5 Vlissingen geh bew 9 0.1 Zd-Limburg regen 9 0.5 Aberdeen regenbui 11 1 Barcelona onbew 13 0 Berlijn regen 10 0.1 Bordeaux geh bew 1 0 Brussel motregen 9 0.5 Frankfort motregen 7 0.1 Genève geh bew 2 0 Helsinki geh bew 1 0 Innsbruck zw bew 7 0 Kopenhagen regenbui 8 1 Lissabon onbew 14 0 Locarno onbew 11 0 Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) wil gemeenteraadsleden een vaate ver goeding per jaar voor hun werk gaan geven. Hij heeft hiertoe een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. Richtlijn is, dat de raadsleden een vijfde krijgen van de wedde van x een wethouder. Voor een raadslid in de grote steden kan de vaste vergoeding zo oplopen tot een be drag van ongeveer twintig- tot vij fentwintigduizend gulden per jaar. De gemeenten moeten overigens zelf het precieze bedrag vaststellen en mogen daarbij tot maximaal vijftig procent naar beneden afwij ken. De vaste vergoeding zal het huidige presentiegeld vervangen. De raads leden krijgen behalve een vaste vergoeding in de toekomst ook een vaste onkostenvergoeding. Deze en toekomstige maatregelen om de po sitie van de gemeenteraadsleden te 'verbeteren zijn nodig, omdat steeds minder mensen momenteel in staat zijn het tijdrovende gemeente raadslidmaatschap op zich te ne men. onder redactie van loessmil Koean-hoea' erbij waren. Met de laatste (en natuurlijk een hele reeks andere hoge functionaris sen) had Van der Stoel net 's avonds officieel Chinees gegeten voordat ze op stap gingen naar het ziekenhuis. Het Volksdagblad had op zijn zes pagina's (meer zijn er nooit en advertenties staan er ook niet in) heel wat ruimte uitgetrokken om te mel den wat er allemaal besproken is tussen de heren Van der Stoel. Tsoe En-lai, Teng Hsiao-ping (de vice-premier) en Tsjiao Koean-hoea. en wat ze in hun toespraken zeiden toen ze zon dagavond aanzaten aan dat ban ket. De heer Van der Stoel hcéd zon - dagavond, toen hij de krant vond. echt een druk dagje ach ter de rug: hij had een atoom- schuilkelder bekeken, besprekin gen gevoerd, uitgebreid de com mune Nanjoean ten zuiden van Peking bezichtigd, zoals gezegd officieel gedineerd en tussendoor natuurlijk af en toe een hapje gegeten en bovendien een zeer Chinese opera van de Opera van Peking gezien, waarin de zangers en zangeressen van die trillende stemgeluiden voortbrengen die een westerling niet begrijpt. Er werd een splinternieuw stuk op gevoerd ('gevechten in de vlak te') over de heroïsche strijd van Chinezen tegen de Japanse be zetters. Hopelijk heeft de minis ter na al dat inspannende gedoe ondanks de raadselachtige krant toch goéd geslapen. Zondagavond. In een duur hotel in de Chinese hoofdstad Peking heeft onze minister Van der Stoel na een vermoeiend dagje buitenlandse zaken-doen einde lijk zijn pyjama aangetrokken en wil net rustig in bed stappen, als hij merkt dat hij niet alleen is: hij ziet zichzelf met de zieke premier Tsjoe En-lai fors gepor tretteerd op de voorpagina van het Volksdagblad (tie grootste krant van de Chinese volksrepu bliek) op zijn nachtkastje lig gen. Dat betekent dat op dat moment nog ongeveer drieën eenhalf miljoen andere mensen in China gapend met zijn foto in handen staan, want zo groot is de oplage van de krant. Vermoedelijk was dat precies de zelfde foto die gisteren op de voorpagina van Trouw/Kwartet heeft gestaan: de- Chinese pre mier die in het 'ziekenhuis waar hij verpleegd wordt, minister Van der Stoel de hand schudt. Dat heeft de minister er onge twijfeld zonder moeite uit kun nen opmaken, maar uit wat er boven en onder de foto stond in Chinese karakters uiteraard heeft hij zeker niet wijs kun nen worden. Op de foto staat premier Tsjoe net iets te zeggen met een nogal bestraffende uit drukking op zijn gezicht. Dat lijkt maar zo doordat hij zo ziek en moe is, maar als je daar op zo'n moment niet aan denkt kun je er van alles van maken. Mo gelijk vraagt hij ontstemd waar om Den Uyl niet zelf gekomen is of misschien of Van der Stoel niet een uurtje eerder had kun nen komen, want die was pas zo omstreeks elf uur zaterdagavond in het ziekenhuis een tijdstip waarop patiënten al uren horen te slapen. Wellicht heeft onze minister de hele nacht liggen piekeren wat er nou toch bij Zijn portret stond, want we mogen aanne men dat er zich geen tolk-verta- ler in zijn slaapvertrek bevond. De volgende ochtend, gisteren dus, zal hij er wel achter geko men zijn, want zelfs wij wisten het toen, dankzij de ijver van het ANP. dat het verhaal snel op de telex zette. Boven de plaat blijkt de onschuldige kop 'pre-\ mier Tsjoe En-lai ontmoet de Nederlandse minister van bui tenlandse zaken' te staan en daaronder dp berichten die het persbureau Nieuw China over de ontmoeting verspreid heeft: waar die twee elkaar spraken, en dat onder andere de Nederlandse ambassadeur in Peking J. Vixse- boxse en de Chinese minister van buitenlandse zaken Tjiao Vrouwen die een baan ouitens- huis hebben, werken in feite twee keer zo hard als hun man nen, omdat ze net huishouden er bij moeten doen. En dus wordt het hoog tijd dat die mannen de handen thuis ook eens flink uit de mouwen steken, concludeert een gisteren verschenen rapport van de internationale arbeiders beweging ILO (international labor organization). De ILO streeft naar gelijke rechten voor mannen en werkende vrouwen: dat zal het belangrijkste punt van bespreking worden op de jaarlijkse conferentie die in juni gehouden wordt. Een eerlijker verdeling van de huishoudelijke taken en de zorg voor de kinderen is een eerste vereiste bij het streven naar ge lijke rechten voor beide seksen, aldus het rapport, waarin verder wordt vastgesteld dat er in de hele wereld al 562 miljoen wer kende vrouwen zijn. ongeveer een derde van de totale werken de wereldbevolking. 'In landen waar de werkloosheid groeit, worden vrouwen met een baan vaak beschouwd als een bedrei ging en als ^indringers in de mannengemeenschap'. Een van de ergerlijkste vormen van dis criminatie noemt het rapport dat vrouwen met precies hetzelf de werk minder verdienen dan mannen. 'Promotie en opslag zouden bepaald moeten worden door capaciteiten en prestaties en niet door het feit of je een man of een vrouw bent. maar helaas zijn we nog niet zo ver'. Onderzoekingen in Frankrijk en Japan hebben volgens het rap port aangetoond dat de werken de vrouwen daar drie keer zove- leel tijd aan het huishouden be steden als hun mannen. In Le ningrad kwam uit de bus dat de werkende vrouwen geen tijd voor ontspanning hadden en dat tweederde van hen voortdurend aan oververmoeidheid leed. 9/f Voorzichtig proeft Charlie of de kleur van de juist gemengde verf naar zijn smaak is. Charlie is een van de leden van de (naar men zegt) artistiek zeer begaafde chimpansee-kolonie van de dierentuin in Portland, in de Amerikaanse staat Oregon. De kunstzinnige apen vieren hun gaven met verf en penseel bot op papier en linnen en scheiden zo meesterwerk na meesterwerk af. Er is in Amerika vraag naar deze apeschilderijen. dat de chimpansees het ondanks hun grote ijver niet kunnen bij benen. Walter Cornelius, een 54-jarige badmeester uit Peterborough in Engeland, 1.85 meter lang en ruim honderd kilo zwaar, is te genwoordig een enthousiast gras eter. Niet zozeer vanwege zijn omvang, want daar maakt ie zich niet zo druk over, maar in de eerste plaats omdat de prij zen voor groenten, vlees en grutterswaren in Engeland zo schrikbarend gestegen zijn en alsmaar blijven stijgen. Vandaar dat hij het met gratis gras en klavertjes-drie en -vier ging proberen en dat is hem zo goed bevallen dat hij nu enthousiast zegt: 'Ik eet er heel wat per dag van. Gras en klaver hebben een enorme voedingswaarde en ge ven mijn spieren beslist meer kracht'. De badmeester graast iedere dag de vrije natuur af totdat hij zijn dagelijkse portie van twee kilo groenvoer bij elkaar heeft. Het enige voedingsmiddag dat hij nog in de winkel koopt, is wat melk. maar verder permitteert hij zich geen enkele 'luxe' op zijn menu. Of hij zijn maaltje gras rauw eet. kookt of er wat slasaus doorheen doet, houdt Cornelius geheim, maar het lijkt wel zeker dat hij zijn voedsel niet betrekt uit plantsoenen waar veel honden rondscharre len. 'Simpkin», neemt even vnor me waar..

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7