Bezetters willen niet met directie overleggen 'Maak snel eind aan gesjacher met leed' Nederland en China praten over opstellen luchtvaartakkoord Personalia Bedrijf dicht, produktie in Engeland goedkoper ervoersfederatie 6«ijft bij eis "an honderd gulden Overleg geëist met moederbedrijf Werkgevers en werknemers moeten praten Kunstgebitten Onvoldoende geld voor onderzoek chemische stoffen Lissabon: Taiwan hoort bij China Om de balansopruiming voor te bereiden is Maison de Bonneterie op woensdag 8 januari a.s. gesloten. Maison de Bonneterie éi Directeur verdween met f 100.000,- Tweede slachtoffer van pensionhrand Twee auto's met zelfde kenteken, bezitter beboet Wit helpt ai jaren "ij hoest? Kerktoren (zonder spits) brengt honderd gulden op Van der Stoel 'zeer voldaan' Suriname boos over vervangen van chef-staf Breznjew zou zeer ziek dan wel weer aan het werk zijn Verkeersslachtoffer beschuldigen verzekeringsmaatschappijen Afwikkeling 'n 'wrange klucht' jfeOUW/KWARTET DINSDAG 7 JANUARI 1975 BINNENLAND T3/K5 etf 30|an een onzer verslaggevers •)EN BOSCH De 39 bezetters van Crosland Filters in Den Bosch hebben gistermiddag geweigerd verleg te plegen met de directeur van het bedrijf, de heer G. van Doornik. De bezetters hadden [bëist dat ook een vertegenwoordiger van het Engelse moederbedrijf, Crosland Filters in Nottingham, jj het gesprek aanwezig zou zijn. Dat was niet het geval. Mogelijk zal vandaag toch overlegd torden. 39 medewerkers van de produk- sjeafdeling besloten gistermorgen ieg unaniem het bedrijf te bezet- De werknemers zeven man- en 32 meisjes kregen 30pgs per 1 februari ontslag aange- jd omdat Crosland de Nederland- df .a-l ajeraad over acties alfen onze sociaal-economische re dt ctie ÓPRECHT De vervoersfederatie rv-NKV heeft van haar achter- opdracht gekregen vast te hou- aan de oorspronkelijke CAO- en. dat betekent dat de onder- ndelingsdelegatie van de federa- opnieuw de eis van honderd per week méér bij de ,rkgevers op tafel zal leggen. De n(jrvoersbonden zullen zich in de :?Amende weken ook gaan beraden lti' eventuele actieplannen. lgens de vervoersfederatie zijn de 10inonderhandelingen onlangs af- '■zjbroken, 'omdat de werkgevers iteet serieus op de bondsvoorstellen JS'lden ingaan'. De beloften, die gedaan bij het conflict over de Van i>0V6ïl DIJ aiSCilGlCl* :hograaf zijn volgens de federatie gebleken. De bonden menen ent het basisloon van vrachtwagen chauffeurs per week honderd gul- lager is dan van de gemiddelde rknemer met een veertig-urige rkweek. Het lage basisloon werd het verleden met behulp van overuren opgetrokken, maar dat wegens de invoering van de Hograaf niet meer mogelijk is, n%sen de chauffeurs compensatie. 'h-j werkgevers willen tot nu toe Dtït verder gaan dan een verhoging n"n 25 gulden per week. •4m onderhandelingsdelegatie van ,feueratie zal bij het eerstvolgen de overleg op 21 januari de werkge- ,eifs laten weten dat de bondsleden ithouden aan de eis de achter- Ind in de basisionen zo snel mo- se!ijk weg te werken.Andere eisen n: een veertig-urige werkweek, lij dagen vakantie en een vakantie slag van acht procent, se produktieafdeling wil sluiten. Al leen de verkoopafdeling, waar ze ventien mensen werken, zal blijven bestaan. De directie van het bedrijf heeft eerder laten weten dat de grote kostenstijgingen en de margeverla ging de oorzaken van de sluiting zijn. In Nottingham zou goedkoper geproduceerd kunnen worden. De bezetters ontkennen niet dat het bedrijf de afgelopen maanden met financieel-economische moeilijkhe den te kampen heeft gehad. Maar zij vinden dat het bedrijf de afge lopen jaren voldoende winst heeft gemaakt en dat de reserves nu gebruikt moeten worden om de moeilijkheden op te lossen. Volgens de bezetters geeft de directie van het bedrijf toe, dat de moeilijkhe den van tijdelijke aard zijn. 'Wij komen handen tekort om de orders bij te houden. Wij zien dan ook geen reden om het bedrijf te slui ten', aldus één van de bezetters. De vakbonden houden zich afzijdig van de bezetting. Vorige maand heeft de districtsbestuurder van de industriebond NKV. de heer G. A. Hendrix, zich met de voorgenomen bedrijfssluiting akkoord verklaard. Volgens de heer Hendrix zit Cros land bij de bank al aan het maxi male krediet. De produktie in Den Bosch was duurder dan de import van de filters uit Engeland. Werkloosheid Crosland werkt overwegend met vrouwelijk ongeschoold personeel in de leeftijd van zestien tot twin tig jaar. Deze meisjes zullen na hun ontslag moeilijk werk kunnen vinden. Het werkloosheidspercenta ge ligt in Den Bosch op 7.2. De bedrijfseconomische situatie van de confectieateliers waar veel onge schoolde meisjes werken is slecht. Veel van deze bedrijven hebben de afgelopen jaren hun poorten gesloten. De bezetsters van Crosland zijn dan ook vastbesloten om de directie van het moederbedrijf in Nottingham tot andere gedachten te brengen. Behalve dat zij het bedrijf dag en nacht bezet houden hebben zij be slag gelegd op een verzendklare voorraad filters ter waarde van ruim driehonderdduizend gulden. Gistermorgen vroeg bezetten de 39 werknemers van de produktie afdeling van Crosland Filters in Den Bosch het bedrijf. Aan de buitenkant van het gebouw werden spandoeken aangebracht. sociaal-economische re- ADVERTENTIE) ,W itofix houdt ze stevig trhun plaats! te gebit raakt niet meer los, wanneer U lorgens een weinig Dentotix op de plaat. U heeft dan de gehele dag een jojflijk gevoel van zekerheid en welbe- eJn, want Dentofix doet zijn plicht! Dit jJjerne poeder werkt als een beschermend len tussen tandvlees en prothese. Bij apo- '^Mén en drogisterijen, f1.2,83. td- el- S'ITA is er weer één geval- Van onze dactie DEN HAAG De scheidende voor zitter van het Nederlands Christe lijk Werkgevers Verbond (NCW) mr. P.M. H. van Boven, vindt, dat werknemers en werkgevers in de Stichting van de Arbeid verder moeten praten over een aantal za ken die tijdens de mislukte bespre kingen over het Centraal Akkoord aan de orde zijn geweest. De heer Van Boven zei dit gisteren op zijn laatste nieuwjaarsperscon ferentie. Hij neemt over enige da gen na een elfjarig voorzitterschap afscheid van het NCW. De heer Van Boven duidde op kwesties als openbaarheid van inkomen, het so ciaal jaarverslag,, uitbreiding van de werkingssfeer van CAO's, de on dernemingsraad e.d.Loonafspraken zouden daarbij niet aan de orde moeten komen. Volgens de heer Van Boven zullen er over deze kwesties onvermijde lijk regelingen getroffen moeten worden. Het is alleen maar jam mer, dat die in een gesprek over het Centraal Akkoord onder de ta fel zijn verdwenen, omdat er over korte termijnzaken zoals loonaf spraken geen overeenstemming kon worden bereikt. De heer Van Boven meende ook, dat de geloofwaardigheid van de centrale organisaties op het spel staan. De centrale organisaties zul len er blijk van moeten geven, dat zij wel degelijk afspraken kunnen maken. Zaken terugspelen naar de achterban om op dat niveau tot een oplossing te komen, bevordert alleen maar de polarisatie. De heer Van Boven deed zijn uitspraken strikt persoonlijk. Een eventueel initiatief om partij en uit te nodigen voor een gesprek moet nog besproken worden, zowel binnen zijn organisaties als in de raad van de werkgeversverbonden. Van een verslaggever BILTHOVEN - Nieuwe chemische stoffen worden wel onderzocht op hun directe schadelijkheid voor mens en milieu. Maar van de mees te is nog niet bekend welk effect zij op langere termijn kunnen heb ben. Afzonderlijke industrieën en landen beschikken niet over vol doende geld en kennis voor het daartoe noodzakelijke onderzoek. Zo lichtte minister Vorrink (mi lieuhygiëne) de noodzaak toe van een internationale studiebijeen komst die zij gisteren opende. In het kader van de milieu-organisatie van de Verenigde Naties UNEP, zijn deze week deskundigen van twintig landen bijeen op het Rijksinstituut voor Volksgezondheid, om te over leggen over de opzet van een inter nationaal register van mogelijke schadelijke chemische stoffen. Op de conferentie zijn ook de ont wikkelingslanden vertegenwoordigd. Met name- zij hebben behoefte aan informatie. Gebrek aan deze kennis is een ernstige handicap bij het opzetten van eigen industrieën. Ook bij de groeiende import van chemische grondstoffen en produk- ten, moet men de eigenschappen en mogelijke gevaren kunnen over zien. Op grond van de aanbevelingen die in Bilthoven worden opgesteld, zal UNEP-directeur Maurice Strong voorstellen uitweruen voor de be stuursraad, dit voorjaar in Nairobi. Overleden: Prof. dr. J. Borst, eme ritus hoogleraar in de interne ge neeskunde aan de Universiteit van Amsterdam, is vrijdag op 72-jarige leeftijd overleden. Prof. Borst had in binnen- en bui tenland |een grote reputatie. Hij verrichtte baanbrekend werk met een onderzoek op het gebied van nierziekten, dat gericht was op de bloedcirculatie en de water- en zouthuishouding in het lichaam. Kort voor de tweede wereldoorlog organiseerde hij de bloedtransfusie dienst voor de Militair Geneeskun dige Dienst. Uit de daarmee opge dane ervaringen ontstond het cen traal laboratorium voor de bloed transfusiedienst. In de tweede wereldoorlog was prof. Borst zeer actief in het uni versitair en het medisch verzet te gen de Duitse bezetting. Hij werd daarom naar het kamp Amersfoort gedeporteerd. LISSABON (Reuter) De Portu gese regering heeft verklaard dat Peking de enige rechtmatige verte-" genwoordiger is van het Chinese volk en dat Taiwan (Formosa) een integraal deel van de Chinese Volksrepubliek is. Daarmee heeft Portugal, aldus waarnemers, een forse stap gezet op de weg die naar diplomatieke betrekkingen tussen Lissabon en Peking moet leiden. De Portugese minister van buiten landse zaken Mario Soares is giste ren aan een tweedaags officieel be zoek aan Joegoslavië begonnen. (ADVERTENTIE) Donderdag 16 januari begint i .de balansopruiming van Maison da Bonneterie. Om die voor te berei den zijn onze huizen in Amsterdam en Den Haag op 8 januari gesloten. Mogen wij u er nu alvast even op attenderen dat om praktische redenen gedurende de opruimïngs» periode betaling slechts contant of met betaalcheques kan geschie den. Amsterdam Den Haag Kalverstraal/Rokin Gravenstraat/Buitenhof tel.020-62162 tel. 070-656844 Van, een verslaggever ROTTERDAM De Rotterdamse en Dordtse politie zoeken een zekere A.G.L. van der S„ directeur van een fabriek van relatiegeschenken, die er vandoor is met ongeveer 100.000 gulden in geld. Dit geld is deels afkomstig van de BV Adveko in Dordrecht, waarvan Van der S. di recteur is, en deels van een Rotter dams bedrijf de BV Genelex. Het geld zou gediend hebben als betaling voor geleverde relatiege schenken. Genelux en een mededi recteur van Van der S. hebben de zaak bij de Rotterdamse politie aangegeven. Men vermoedt dat de voortvluchtige directeur ergens in Zuid-Frankrijk zit. Van een verslaggever. VLISSINGEN Gisteren is in het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam de 14-jarige Veronique Benteux uit Pa rijs overleden. Zij is het tweede slachtoffer van de brand op nieuw jaarsdag in het Vlissingse pension Abri. Tijdens de brand kwam ook een 2-jarig Frans jongetje om het leven. Veronique werd door de brandweer bewusteloos uit het huis gehaald. Twee dagen geleden is zij van een Vlissings ziekenhuis naar het Dijkzigtziekenhuis vervoerd. Van een verslaggever DEN HAAG De Haagse politie heeft zaterdag een raadsel moeten oplossen van twee Fiats 600, een ro de en een witte, die precies hetzelf de kenteken hadden. Mensen in de Hanenburglaan hadden de twee wa gens daar naast elkaar zien staan en belden de politie over deze curiosi teit. De agenten brachten de wagens naar het hoofdbureau en begonnen een onderzoek. Alras bleek dat het kenteken waar het om ging op naam stond van de 27-jarige manager J. W. uit Gronin gen, die op bezoek was bij zijn vriendin in de Hanenburglaan. Hij gaf toe dat hij, om wat wegenbelas ting te besparen, twee wagens met hetzelfde kenteken had rondrijden. Het kwam hem op een proces-ver baal te staan wegens het opzettelijk aanbrengen van een vals kenteken. (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers HAAKSBERGEN Het bestuur van de H. Pancratiuskerk te Haaks bergen heeft dit weekeinde een gedeelte van een kerktoren verkocht aan iemand in Ter Apel. Dezer dagen was de volgende advertentie in een kerkblad geplaatst: 'Kerktoren zonder spits te koop. Vooral ge schikt als duiventil of volière'. Het ging hier om wat genoemd wordt een Angelustorentje, dat ruim anderhalve eeuw heeft gestaan op de achterkant van de middel eeuwse Pancratius-kerk. Dit wordt nu in het kader van een restaura tiebeurt vervangen, waarbij de spits echter opnieuw wordt gebruikt. Het verkochte torengedeelte, dat uit hout bestaat en grotendeels is vermolmd, heeft honderd gulden opgebracht. Kerkbestuur en pastoor zijn er best tevreden mee. Van een verslaggever PEKING Nederlandse en Chinese ambtenaren zullen gaan wer ken aan de opstelling van een luchtvaartakkoord tussen de Volks republiek China en Nederland. Na het laatste gesprek dat minister Van der Stoel gisteren met zijn Chinese collega Tsjiao Koean-hoea voerde zei de Nederlandse bewindsman nadrukkelijk dat over het verlenen van landingsrechten voorlopig nog niet gesproken zal worden. Wel kan binnenkort een scheepvaartxakkoord worden af gesloten. Dit zijn de concrete resultaten die de besprekingen tussen minister. Van der Stoel en de Chinese rege ringsleiders hebben opgeleverd. De Nederlandse minister van buiten landse zaken zei gistermiddag 'zeer voldaan' te zijn 'over de versterking van de wederzijdse betrekkingen.' Volgens de heer Van der Stoel is gedurende de besprekingen van de afgelopen dagen gebleken dat een sterk Europa brandend aktueel is voor China. 'China heeft belang stelling voor EJuropa en ziet de eenwording ervan als een belang rijk tegenwicht tegen de Sow jet- Unie. De Chinese regeringsleiders hebben voortdurend beklemtoond dat een sterke verdediging een noodzaak voor Europa is.' Minister Van der Stoel wees er nadrukkelijk op dat de Nederlandse defensie inspanningen niet aan de orde zijn geweest. Gezien de Chinese belangstelling voor Europa heeft de Nederlandse minister de Chinezen gesuggereerd een ambassadeur naar de Europese Gemeenschappen te sturen. 'Deze gedachte is niet direct verworpen en ik verwacht dat ze serieus over wogen zal worden', aldus de heer Van der Stoel. Behalve aan de Europese eenheid op commercieel en op politiek ge bied is uitgebreid aandacht ge schonken door Nederland aan het energievraagstuk. Minister Van der Stoel legde zijn Chinese gastheer uit dat Nederland een goed voorbe reide dialoog tussen olieproduce- Van een verslaggever PARAMARIBO De Surinaamse autoriteiten zijn allerminst gelukkig met de vervanging van luitenant kolonel Y Elstak (een Surinamer) door de Nederlander luitenant-kolo nel F. Weening. Overste Weening, die donderdag in Paramaribo aankomt, zal overste Elstak opvolgen als plaatsvervan gend commandant van de troepen macht in Suriname en als garni zoenscommandant van Paramaribo. De heer Elstak komt boven de sterk te bij de troepenmacht in Suriname en zal zich wijden aan zijn taak als voorzitter van de Surinaamse sectie van de gemengde Surinaams-Neder- landse defensiecommissie. In Parimaribo is men van oordeel dat de Nederlandse regering op deze manier overste Elstak op een zij spoor probeert te zetten. Er wordt op gewezen dat de Surinaamse re gering niet op de hoogte was van de beslissing van minister Vredeling om overste Elstak te vervangen. Op het ministerie van defensie in Den Haag wilde men gisteravond met het geven van commentaar wachten totdat een officiële reactie uit Suriname is ontvangen. Een woordvoerder zei dat enige weken geleden tot vervanging was besloten omdat de legerleiding de combinatie van plaatsvervangend commandant èn adviseur van de Surinaamse re gering 'ongelukkig' vond. rende en consumerende landen wenst. Hij wees er duidelijk op dat Nederland geen voorstander is van confrontatie. China steunt de poli tiek van de olieproducerende lan den maar minister Van der Stoel kon niet zeggen in welk kamp Chi na zichzelf plaatst. Het is bekend dat de Volksrepubliek China in 1976 één van de belangrijkste olie producerende landen ter wereld zal zijn. Tegen die tijd zal China jaar lijks honderd miljoen ton olie pro duceren. Tegenbezoek Minister Van der Stoel heeft zijn Chinese collega Tsjiao Koean-hoea uitgenodigd voor een tegenbezoek aan Nederland. De Chinese be windsman heeft de uitnodiging aanvaard. Later zal een geschikt tijdstip uitgezocht worden. Gisteren heeft minister Van der Stoel een bezoek gebracht aan de Grote Muur en aan één van de graven van de Ming-keizers. Van daag brengt de minister een bezoek aan Sjanghai. CHICAGO, LONDEN (AP. Reuter. UPI) De Amerikaanse columnist Charles Bartlett heeft in het dag blad The Chicago Sun Times be richt dat de Russische partijleider Breznjew aan leukemie lijdt. Bart lett heeft verslaggevers verteld dat zijn informaties 'dubbel zijn beves tigd'. Russische diplomaten in Mos kou hebben gisteren echter met grote scepsis gereageerd op Bart- letts melding en lieten weten dat zij hadden vernomen dat de partij leider na een langdurige pauze rond de jaarwisseling weer aan het werk is gegaan. In zijn column schreef Bartlett dat de recente afgelasting van zijn be zoek aan het Midden-Oosten 'droe vig genoeg' erop wijst dat hij 'ten offer is gevallen aan de voort schrijdende verwoesting van leuke mie' (een woekering van de witte bloedcellen). De recente afwezig heid van de partijleider was, aldus Bartlett toegeschreven aan griep. Dat komt, aldus de columnist, 'om dat slechts zeer weinigen weten dat hij aan een veel ernstiger ziekte lijdt'. Eerder was uit Cairo bericht dat Breznjew last had van bronchi tis. Diplomatieke zegslieden in Londen hebben gemeld dat Breznjew vol gens hen ongesteld is maar niet zo ernstig ziek dat hij niet meer in staat zou zijn om zijn werk als partijleider te doen. Officieel be waart Moskou het diepste stilzwij gen. Minister Max van der Stoel heeft in Peking gezegd dat daar niet is gereageerd op speculaties over de ziekte van Breznjew. Van een verslaggever DEN HAAG 'Aan het gesjacher met menselijk leed moet zo spoedig mogelijk een eind gemaakt worden'. Dit schrijft de 'werkgroep verkeers-slachtoffers' in een aan de regeringen van de EEG-landen gerichte brief, waarin forse beschul digingen geuit worden aan het adres van de verzekeringsmaatschappijen en in hun dienst staande of door hen bepaalde personen. Indien procedures al nodig zijn, dan moeten die volgens de groep toch binnen twee jaar afgewikkeld zijn. Het huidige systeem lijkt op ver stard intellectualisme, waar aan medemenselijkheid to taal vreemd is. Deze 'grote volksmisleiding' zou volgens de werkgroep nu eindelijk In EEG-verband eens moeten In de brief vraagt de werk groep een eind te maken aan de onzekerheden, beper kingen en morele en finan ciële folteringen van de vele duizenden ongevallenpatiën ten. Volgens de groep zijn de regeringen ervoor verant woordelijk dat verkeers slachtoffers blootgesteld wor den aan 'misdaad op verfijn- de schaal', waarbij de afwik keling van gerechtvaardigde schadeclaims een wrange klucht wordt ophouden; de regeringen hebben bij de WA-verzekerin- gen een belangrijke taak ter bescherming van de rechten van de consumenten (pa tiënten). Bovendien meent de groep dat het knoeien door verzekeringen met me dische diagnoses strafbaar gesteld moet worden. Na een ongeluk begint voor het slachtoffer een lijdensweg die volgens ae groep elke beschrijving tart en een aanfluiting is voor de meest premetieve mensenrechten. De werkgroep schrijft dat sommige verzekeringsmaat schappijen en de. in hun dienst staande of door hen betaalde doktoren, specialis ten en advocaten ongeoor loofde praktijken toepassen, waartegen de slachtoffers beschermd moeten worden. 'Zelfs bepaalde professoren aan universiteiten stellen tegen honorering door die maatschappijen vernietigen de rapporten over slachtof fers op, met allerlei ver draaiingen van feiten, waar van deze patiënten de dupe werden. De medische bege leiding en behandeling wor den hierdoor nadelig beïn vloed of zelfs onthouden. Bovendien worden, aldus de werkgroep, de advocaat van het slachtoffer en de rechter hierdoor volledig op een dwaalspoor gebracht. Door dit 'sinistere systeem' krijgt het slachtoffer volgens de werkgroep praktisch nimmer zijn recht. De werkgroep heeft afschrif ten van de brief gestuurd naar de Koningin, de Paus, de Wereldraad van Kerken, de Verenigde Naties, Am nesty International, de EEG, de Raad van Europa, het internationaal gerechtshof en het internationale Rode Kruis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5