ïewwe leidse Coeraml Goed opgeleide bende opgerold neme... Landelijke opzet narcotica-team I Arabieren kopen Londense Goudkust Zuidvruchten !n deze krant Ruim 159 miljoen liter olie I naar strand van Singapore lureau wil teJp Schiphol rijksgenoten elpen bij eiuisvesting Veer aardschok in noordelijk Pakistan Drie misdrijven opgelost Harde wind Telefoneren spaart benzine 'Heroïneprobleem wordt onderschat' Ian Smith wil snel conferentie met zwarte Rhodesiërs DAG HORECAVA EEN JAAR WIJZER Initiatief i jainuajxi iy/5 55ste jaargang no. 234 IHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" CHEWING GUM Postbus 76 Telefoon 071-31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 13,00 per maand, per kwartaal 39,00 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur I SINGAPORE (Reuter) Singa- pores beste stranden worden be dreigd met een vijf kilometer breed olieveld. Het is afkomstig van een ruim 237.000 ton me tende Japanse super-olietanker, die vlak ten zuiden van Singapore aan de grond gelopen is. De kapi- tein van het schip liet de autori teiten telefonisch weten dat uit zijn vracht ruim 159 miljoen li ter ruwe olie in zee was gelopen en op weg was naar de kust. De havendirectie van Singapore heeft alarm geslagen. Het water wordt er nu met een chemisch middel besproeid om de olielaag zwaar te maken, zodat zij brok- stukgewijs naar de bodem zinkt. LONDEN (DPA) Rijke Arabieren kopen steeds vaker landgoederen in de vallei van de rivier de Theems ten zuidwesten van Londen. Dit staat in het jaarverslag van een grote Britse makelaar in onroerend goed. Terwijl de overige adspirant-kopers wegens de onzekere econo mische toestand terughoudend waren, bleken de gegadigden uit de rijke oliestaten de enigen die zich de forse aankoopprijzen konden veroorloven, zo meldt het verslag. In het gebied, waarvan stukken nu in Arabische handen zijn gekomen, wonen tal van zeer welge stelde lieden. ;el belang- (lling hadden (ze grote en ;ine rijksgenoot et voor het ids gisteren op hiphol geves- 3L fde Centraal ireau uitvoering nstigingsbeleid Hjksgenoten. H it door het jinisterie van Ituur, recreatie maatschappe- k werk opge- .hte bureau iet rijks- noten die op hiphol aan- men helpen bij huisvesting, m de Surina- ers die gisteren Nederland aan namen wendde emand zich de twee ïbtenaren die t bureau mannen. 7:7;7:.; ®7'7 IAWALPINDI (Reuter) Een crachtige aardschok heeft gisteren laniek gezaaid onder de talloze Pa- :istanen die als gevolg van de hevige leving van acht dagen geleden in Joord-Pakistan dakloos zijn gewor- en. ten slachtoffers of schade is tot usver geen melding gemaakt. Bij e beving van 28 december zijn on- teveer 5300 mensen om het leven ekomen. Sindsdien is de aardkorst het betrokken gebied vrijwel 'oortdurend in beweging geweest. )e Arabische emiraten hebben acht nilj oen dollar beschikbaar gesteld -oor hulp aan de getroffenen. iaoedi-Arabië heeft tot dusver met 0 miljoen dollar de grootste bij lrage geleverd. Het hulpfonds be- chikt nu over geld en goederen van beer dan 20 miljoen dollar. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM/ARNHEM In Rheden en Rotterdam zijn de afge lopen dagen 51 mensen gearresteerd op verdenking van diefstal en geweldmisdrijven. In Rotterdam rolde een recherche-team on der leiding van commissaris J. A. Blaauw een uit elf man bestaan de bende op. (ADVERTENTIE) Opklaringen, afgewisseld door buien waarvan sommige met hagel of natte sneeuw. Vrij krachtige tot harde, aan de kust enige tijd stormachtige wind uit zuid-west tot west, later uit west tot noordwest. Maximumtemperaturencirca 6 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: af en toe regen en opnieuw vrij zacht. Morgen zon op: 08.46 onder: 16.47 maan op: 05.15 onder: 13.33 omgezet in kilometers zyn we al. in Moskou Vier leden van deze bende waren verantwoordelijk voor de op 29 au gustus gepleegde bankoverval in Moordrecht. De vier mannen kwa men toen via het dak en een keu kendeur de woning van de bankdi recteur binnen. De directeur, die zich probeerde te verweren, werd neergeschoten. Hij raakte ernstig gewond. Zijn vrouw en zijn zoontje werden vastgebonden. Uit de kluis van de bank ontvreemdden de vier mannen ruim vijftigduizend gulden. Bij de overval werd een laddertje gebruikt, dat na onderzoek bleek te zijn gestolen van een bouwwerk in Capelle aan den IJssel. Door deze vondst leidde het spoor naar deze gemeente, waar in een woonoord van Zuid-Molukkers tien 'van de elf bendeleden werden gearresteerd. Deze Zuid-Molukkers schoten op 8 september een Turkse restaurant houder op de Mauritsplaats in Rotterdam neer. De bendeleden hadden eerst ruzie gemaakt met een bediende. De restauranthouder vroeg de mannen de ruzie buiten zijn zaak verder uit te vechten. Hij werd zonder pardon neergeschoten. De restauranthouder raakte ernstig gewond. Leden van dezelfde bende pleegden op 3 mei een mislukte overval op een barikloper, die juist het pand van de AMRO-Bank aan de Slinge in Rotterdam verliet. Twee bende leden, een Zuid-Molukker en een Rotterdammer, schoten vanuit een busje op de bankbediende. Deze kon zich nog juist met zijn geldtas (waarin 48.000 gulden zat) in vei ligheid stellen. Sabotage-groep Op aanwijzing van één van de ver dachten heeft het rechercheteam naar wapens in de Hollandse IJssel gedregd. Dat leverde een vrij uitge breid wapenarsenaal op, waaronder twee machinepistolen. Met één van deze wapens is het dodelijk schot gelost op een bankbediende in Ge leen, op 24 juni 1974. Het wapen was toen echter niet in handen van één van de nu aangehouden man nen. De hoofddader van die overval is nog voortvluchtig. Commissaris Blaauw sluit de moge lijkheid uit dat de tien Zuidmoluk- se verdachten tot een politieke sa botage-groep behoren. Wel vond hij de bende zeer goed opgeleid en straf georganiseerd. 'Het was voor het eerst in Nederland', aldus de commissaris, 'dat overvallers ie mand, die hen iets in de weg legde, zonder pardon neerschoten'. Bij een gecoördineerd recherche onderzoek onder leiding van de ge meentepolitie van Rheden zijn 450 inbraken opgehelderd en veertig verdachten aangehouden. Bij de in braken, die vooral in de regio Arn hem werden gepleegd, werd voor bijna vier ton buitgemaakt. De in brekers traden min of meer afzon derlijk op. Zij hadden het vooral gemunt op wóningen, maar bezoch- ...een vader die van kokkerellen houdt Vz pond geweekte zuidvruchten. Pa vindt daarin genoeg inspiratie, anders hebben we hier wat tips: appeltjes als groente bij het varkensvlees: abrikoosjes met rijstpudding: pruimen meegestoofd met konijn of rollade. Smulpapen kunnen een boekje met de nieuw ste Zuidvruchten-recepten aanvragen bij antwoordnummer 3212, Amsterdam (6een postzegel nodig). Gedroogde^, SCHIPHOL Minister Van Agt (justitie) vindt dat er zo spoedig mogelijk een landelijk rechercheteam moet komen om de handel in verdovende mid delen tegen te gaan. Volgens de minister is er een groei end heroïnegebruik in Nederland en beperkt dit probleem zich niet meer tot Amsterdam, maar waaiert het uit over het hele land. Bij de handel in verdovende middelen ne men nu ook Eindhoven en Rotter dam een belangrijke plaats in. De minister meent, dat de plaatse lijke rechercheteams de opsporing van verdovende middelen niet meer alleen aankunnen. Het speciale narcotica-team van de Amsterdam se politie noemde hij in dit ver band 'niet in overeenstemming met de ernst van dit probleem.' 'Er zouden veel meer mensen moe ten worden ingezet. Het geleidelijk infiltreren van deze ondoorgronde lijke handel is een taak bij uitstek van een landelijk rechercheteam. Dit team zou het werk van de politie in de grote steden niet moe ten overnemen, maar wel onder steunen', aldus de heer Van Agt. Besprekingen Deze zienswijze heeft ertoe geleid, dat er al besprekingen aan de gang zijn om uit de rijkspolitie zo'n lan delijk team te formeren. In hun begrotingen voor dit jaar kondig den de ministers Van Agt en De Gaay Fortman a"- de vorming van landelijke rechercheteam en inlich tingendiensten aan voor het optre den tegen de harde georganiseerde misdaad. Voor het aantrekken van extra personeel is geld op de begro tingen opgenomen. Minister Van Agt zei dit gistermid dag op Schiphol voordat hij voor een zevendaags bezoek naar de VS vertrok. Hij zal daar op uitnodiging van de Amerikaanse regering met autoriteiten in New York en Wash ington overleg plegen over de be strijding van de handel in verdo vende middelen en de opvang van verslaafden. De afspraak is op korte termijn gemaakt oneer meer omdat het, aldus de heer Van Agt, om een urgent probleem gaat. 'Ik heb de indruk dat in ons land nog teveel mensen dit zeer ernstige probleem onderschatten, en de gevaren van heroïnegebruik nog niet kennen. Volgens de minister wordt nog maar een klein deel achterhaald van de verdovende middelen die via Amsterdam naar Zweden, Italië en Duitsland worden doorgevoerd. Minister Van Agt wordt bij zijn bezoek vergezeld door twee van zijn topambtenaren: mr. A. J. Fonteijn, hoofd van de directie politie van het ministerie van Justitie en mr. L. Oranje, hoofd van de afdeling Minister Van Agt vertrok gisteren met twee topfunctionarissen (midden mr. L. Oranje en rechts mr. A. J. Fontejjn) naar Amerika om daar de problemen met de heroïne te bespreken. staats- en strafrecht van hetzelfde ministerie. Uit Amsterdam In een reactie op de uitlatingen van minister Van Agt, zei de heer C. Vringer, waarnemend hoofdcom missaris van politie in Eindhoven gisteravond, dat de meeste hande laren in Eindhoven hun heroïne uit Amsterdam betrekken. De politie functionaris zei dit op grond van recherche-informaties, waaruit ook blijkt, dat er in Eindhoven per week enkele henderden grammen heroïne worden aangevoerd en ver handeld. In Eindhoven opereren tien tot twaalf verhoudingsgewijs grote handelaren én zijn in de 'detail handel' vooral Italianen en rijksge noten actief. Het afgelopen jaar werden in Eindhoven 72 personen aangehouden voor het in bezit heb ben van heroïne. AMSTERDAM De Westland- Utrecht Hypotheekbank heeft per 6 januari de basisrente voor hypo theken als volgt verlaagd: stan daardhypotheek (annuïteiten) van 10,75 tot 10,5 pet., standaardhypo theek (lineair) van 11 tot 10,75 pet. en no-risk hypotheek van 11,25 tot 11 pet. SALISBURY (AP. Reuter) Afri kaanse nationalisten in Rhodesië hebben verklaard dat de regering van Ian Smith stappen zet om op korte termijn met de zwarte leiders over een grondwetgevende vergade ring te onderhandelen. Gordon Chavandoeka, de secretaris-gene raal van de ANC, de Afrikaanse Nationale Raad, zei dat zijn organi satie voortdurend in contact staat met de regering om de laatste voorbereidingen te treffen voor de conferentie. 'De Rhodesische regering wil dat de conferentie zo spoedig mogelijk ge houden wordt en dat is mijns in ziens ook de wil van de ANC', aldus Chavandoeka. De Britse minister van buitenland se zaken James Callaghan, die zuidelijk Afrika bezoekt, heeft gis teren met president Julius Nyerere van Tanzania gesproken in verband met de kwestie-Rhodesië. Callaghan heeft eerder met president Kaoenda van Zambia, Seretse Khama van Botswana en premier Vorster van Zuid-Afrika gesproken. (ADVERTENTIE) Internationale vakbeurs voor Horecabedrijven, instel- lingen, ziekenhuizen, bedrijfsrestaurants en -kantines. I ^/7O /Q Januari, dagelijks 10-18 uur. Amsterdam rfll y j wJ/ Z7 Toegang op uitn. f 4,-Jrein-toegang-biljetten bij NS-stations ten ook fabrieken en scholen. Een opbrengst van ongeveer tienduizend gulden was het grootst. Van de gestolen goederen en waardepapie ren kon slechts voor enkele duizen den guldens worden achterhaald. De verdachten verkochten de ge stolen goederen meestal zo snel mogelijk en besteedden de op brengst aan 'wijntjes en trijntjes'. Het particulier initiatief viert hoogtij in het Gelderse. Commissaris der Koningin Geertsema is het gezeur over zijn ambtswoning zo moe dat hij zelf een huis gaat zoeken. Zo'n warm menselijk bericht hebben we ook wel eens. Abonneer eens iemand. Gezellig! NIEUWE ABONNEE: STRAAT: PLAATS: GIRO: Betaalt p. maand/kwartaal Opgegeven door: Binnenland Bedrijf bezet5 Loting voor studenten in de Kamer 7 Buitenland Kissingers uitlating9 Denen naar stembus Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Rotterdamse politiemensen by een groot aantal wapens, aange troffen by elf leden van een bende die in de afgelopen dagen werd aangehouden. Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelenserie Ondernemingsraden door prof. dr. H. J. van Zuthem. Flinke flesopener. (Handig! Komt altijd van pas). Altijd paraatmap brief papier en pen). Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. Een postzegel ls niet nodig. Die betalen wij. mm Premier Hartling Kerk Er wordt minder in de kerk getrouwd 2 Sport Stunt van hockeyteam 8 Economie Heineken laat bierprijs los 11 Kerk in de wereld2 Nieuwe boeken 2 Lezers schrijven 2 Radio en tv 6 Strips, rculllcton 6 Dichtbij en verder 7 Commentaar 7 Weer7 Familieberichten 14

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1