Heineken verlaat vaste prijssysteem Canada hoopvol over economie Bezig bedrijf Beperking immigratie Australië zou geen Nederlanders treffen Sterk uiteenlopende biedingen tijdens goudveiling in VS EG-ministers bijeen over goud en oliedollars Alleen Douwe Egberts overgebleven Britse reserves Wel strengere selectie-eisen verwacht u Delven van goud in Suriname begonnen Marokko neemt operaties Esso over Zwitserland steunde dollar Libische olie zou weer naar VS mogen Prime rate omhoog Herplaatsing van werknemers in confectie Daalderop gaat korter werken Flinke groei bij smaak- en reuk- stoffenindustrie Londense beurs laagste sinds april 1954 Uitloting premie lening Rotterdam Wall Street vast gestemd TROUW/KWARTET DINSDAG 7 JANUARI 1975 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Heineken laat het voortaan aan de winkelier over hoeveel hij voor een flesje Hei neken bier wil vragen. Voorwaarde is slechts, dat de detaillist niet onder de inkoopprijs gaat. Nu voor Heineken Bier de door de brouwerij voorgeschreven verkoopprijzen zijn losgelaten, is Douwe Egberts nog de enige levensmiddelenproducent die aan het systeem van de verticale prijsbinding vasthoudt. De voormalige vaste prijzen van Heineken dienen volgens de brouwerij voortaan als ad viesprijzen beschouwd te worden. FINANCIËN/ECONOMIE iir ii Heineken noemt als reden voor het loslaten van de verticale prijsbin ding de dynamische ontwikkeling van de groot- en kleinhandel in levensmiddelen. Aan de ene kant is er sprake van concentratie, maar anderzijds is er een streven naar steeds meer verschil in winkelsoor ten. De exploitatiekosten lopen per type winkel uiteen, waardoor bij de detailhandel de wens tot het voeren van een eigen prijsbeleid steeds meer naar voren komt, aldus Hei neken. Heineken heeft voor het loslaten van de vastgestelde verkoopprijzen begin januari gekozen omdat de bieromzet dan traditioneel betrek kelijk klein is zodat schommelingen in het afzetpatroon gemakkelijker opgevangen kunnen worden dan wanneer dit in voorjaar of zomer zou gebeuren. Het filiaal Profimarkt bv twintig filialen in het westen van Zuid- Holland voerde van de zomer een actie voor een vrijer prijsbeleid voor Heineken bier door dit voor een lagere dan de bindend voor geschreven verkoopprijs aan de man te brengen. Heineken spande een kort geding aan met als resul taat dat Profimarkt door de presi dent van de rechtbank te Amster dam gelast werd zich aan de vaste verkoopprijzen te houden. Profi markt sprak toen de verwachting uit dat Heineken zijn vaste ver koopprijzen uiterlijk binnen een half jaar toch wel zou loslaten. Het Heineken bier is bij Profimarkt de eerste dagen nu te krijgen voor 0,39 per pijpje. De hiervoor aan gegeven adviesprijs is 0,54. Overigens hield de grootste brou werij van Nederland zich alleen voor Heineken Bier aan vaste prij zen. Bij het eveneens van Heineken afkomstige Amstel bier werd de vaststelling van de prijs al geruime tijd aan de winkelier zelf overgela ten. Koffie De actie van Profimarkt gold be halve Heineken ook Douwe Egberts, maar ook tegen de koffiefabrikant trok het winkelbedrijf in een kort geding aan het korstste eind. De aanval tegen Douwe Egberts was in de afgelopen zomer geopend door het grootwinkelbedrijf Dirk van den Broek, dat per advertentie aan kondigde de prijs van een half pond Douwe Egberts rood merk te verlagen van 2,46 tot 2,19. De inkoopprijs was op dat .moment 1,86 en Van den Broek meende de 60 cent marge niet nodig te hebben. Hij zei er niet bij, dat er ruim een dubbeltje btw in zat. Aan een kwartje meende hij wel genoeg te hebben. Van den Broek riep in zijn advertentie andere bedrijven op zijn voorbeeld te volgen, maar behalve Profimarkt deed niemand mee, ook een grootwinkelbedrijf als Albert Heijn niet. Laatstgenoemd concern maakte niet zo'n geweldige periode door, trouwens in vele levensmiddelenzaken is het geen vetpot. Douwe Egberts heeft dat ook als reden aangevoerd om aan de vaste prijzen vast te houden: door de verticale prijsbinding zou een moordende concurrentie tussen kruideniers voorkomen kunnen worden. De prijs wordt zodanig vastgesteld, dat niet alleen super markten, maar ook de buurtwinkel op de hoek die met verhoudingsge wijs hogere kosten werkt, er nog wat aan kan verdienen. Terugtocht Ondanks deze argumenten is het systeem van de verticale prijsbin ding op de terugtocht. In het alge meen is het stelsel al tien jaar wettelijk verboden, maar voor en kele bedrijfstakken, waaronder de levensmiddelenhandel werd destijds een uitzondering gemaakt. Aanvan kelijk gold de vaste prijs voor vrij wel alle merkartikelen, dus pro- dukten, die niet het merk van de winkelier dragen, maar van de fa brikant. Maar de een na de ander viel af, alleen Douwe Egberts houdt de vaste prijzen vol. In sector huis houdelijke artikelen, waar het stelsel eveneens nog was toegestaan, be sloten enkele belangrijke producen ten als Brabantia, Faveka en Tornado in september geleidelijk aan met de verticale prijsbinding te stoppen. Als redenen werden ge noemd de groeiende weerzin tegen vaste prijzen en het feit, dat de uitgaven aan huishoudelijke arti kelen de laatste jaren wat achter blijven in het consumptiepatroon. Een merkwaardig voorbeeld van verticale prijsbinding was het grammofoonplatenkartel. Dit werd begin 1974 door de Europese Com missie in strijd met het EG-verdrag verklaard, maar in werkelijkheid veranderde er vrijwel niets. Nog maar heel weinig grammofoonpla- tenhandelaren hielden zich name lijk aan het kartel. ójv&n Engeland zijn in december met ,03 miljard dollar verminderd tot 1,79 miljard dollar. Dit blijkt uit ;egevens van de Britse centrale j^bank. Het is de grootste verminde- 0.ring van de reserves die ooit in één maand isopgetreden. ,i: De daling is voor een deel het i iirecte 'gevolg van steun, die de :sBank van Engeland op de wissel- j. narkt heeft moeten bieden om de pers van het pond sterling op peil :e houden. De Britse munt verkeer de de vorige maand namelijk enige in een bijzonder zwakke posi tie. Dat kwam door de bekendma king van Saoedi-Arabië dat alleen log maar dollars worden aanvaard ils betaalmiddel voor olie. Voor heen werd dit Arabische olieland betaald in dollars en ponden ster- ing. J)ie zwakke stemming voor het sterling was overigens naen- kele dagen al weer minder kritiek, ''{nadat minister van financiën Denis de verzekering had gegeven Saoedi-Arabië aanzienlijke de- t riezenreserves zal aanhouden in üpgeland. De vermindering van de Reserves hield ook verband met de ^lossing van langlopende schulden /daarmee was een oedrag van 238 J niljoen dollar gemoeid) en het op- lemen van 250 miljoen dollar uit loofde van een Britse staatslening Üftan in totaal 2,5 miljard dollar op "Ide Eurodollarmarkt. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Premier Den Uyl heeft goede hoop dat de emigratie vanuit Nederland naar Australië onbeperkt kan doorgaan. Dit on- donks de beperking door de Australische regering van het totale aantal toe te laten immigranten, van 120.000 tot 80.000 per twaalf maanden. Op grond vand eze beperking verwachten Nederlandse emigratie ambtenaren wel dat de Nederlandse emigranten aan strengere selectie-eisen zullen moeten voldoen. PARAMARIBO De Canadese 11 goudmaatschappij Placer Develop- nent is begonnen met de explora tie van goudaders in het Surinaam- dlstrict Brokopondo. De maat- iappij zal tijdens de exploratie- se niet minder dan 120 miljoen dollar investeren in het hiervoor opgerichte bedrijf 'Surplacer', een gezamenlijke onderneming van de Surinaamse overheid en de Cana dese maatschappij op fifty fifty ba sis. Verwacht wordt dat het nieuwe be- drijf een minimale produktie van kg goud zal bereiken. De werkzaamheden geschieden onder leiding van twee Canadese geolo gen. Drs. Den Uyl toonde zijn optimisme op een persconferentie die hij gis teren samen met de Australische premier Whitlam in Den Haag gaf, als afsluiting van het driedaags be zoek dat de Australische premier aan ons land heeft gebracht. Vol gens de heer Whitlam gaat Austra lië zich meer richten op het behou den van al eerder aangekomen emigranten door het verbeteren van de levensomstandigheden. Hij zei dat nog vrij veel emigranten op oudere leeftijd weer terug gaan naar hun vaderland, omdat daar, met name in Nederland, betere so ciale voorzieningen bestaan. Bij het toelaten van nieuwe emi granten richt Australië zich nu voornamelijk op mensen die directe familie in het land hebben en werknemers, die een beroep hebben CASABLANCA De Marokkaanse regering heeft besloten de operaties van Esso Standard Oil in Marokko over te nemen. Zij is van plan de installaties te sluiten. Esso Stan dard Maroc en Esso Gas wilden geen regeringsplan aanvaarden, dat buitenlandse oliemaatschappijen vroeg 50 procent van de controle in Marokko over te dragen aan een nieuw gevormde nationale olie maatschappij. waaraan in Australië behoefte be staat, dan wel zich willen vestigen in gebieden waar nog geen overbe volking is. Premier Whitlam bena drukte in dit verband dat de grote steden Sydney en Melbourne vol zijn en ook al met veel werklozen zitten. Aantal stijgt Lagere winst Zeevaart ERDAM Na de behaalde unstige resultaten in het eerste halfjaar 1974 is het vrachtaanbod het tweede halfjaar verminderd, waardoor het totale exploitatiere sultaat van Maatschappij Zeevaart (lager zal zijn dan over 1973. 'Of het dividend op hetzelfde peil van de laatste jaren gehandhaafd kan worden valt nog niet te beoor delen, aldus het bestuur van Zee kaart. V alhelmenf abrikant -gaat reorganiseren DEN HAAG In verband met de recente valhelmenaffaire heeft Coenen te Den Haag besloten haar activiteiten op het gebied van door B TNO te keuren artikelen, zoals val- helmen en autogordels volledig in q haar dochteronderneming Coenen jjWingard te concentreren. Het een en ander zal als conse quentie inhouden een reorganisatie van Coenen waarbij de prioriteit zal komen te liggen op het gebied van schuifdaken en carrosserie- werk, zoals o.a. het ombouwen en inrichten van bestelauto's. Werktijdverkorting bij Aluminium Industrie VAASSEN - Een teruggang in de orderpositie van Aluminium Indus trie Vaassen, een dochteronderne ming van Holland Aluminium (ge zamenlijke onderneming van Hoog ovens en Billiton) heeft het nood zakelijk gemaakt om werktijdver korting aan te vragen voor de afde lingen spuitgieterij en Modex pre cisie produkten. De aanvraag zal van toepassing zijn op ca. 175 van de 650 werknemers. NEDERL. FONDSEN IN NEW YORK 25%-%, Unilever 33%-%. KLM 16%-17, Philips 8%-9. Dpgave Hornblower Weeks. Kon. Ollte noteerde gisteren (ln dollars) GRANEN EN ZADEN AMSTERDAM Tarwe 35-37.90, zomergerst 32,25-38.75, haver 32- 36,50, groene erwten 65-85, capucij- ners 55-68, karwijzaad 120-150 blauwmaanzaad 240-340. Na de oorlog zijn ruim 150.000 Ne derlanders naar Australië geëmi greerd. Nu komen er veel meer Zuideuropeanen naar Australië. Volgens de Nederlandse emigratie ambtenaren zal de immigratiebe perking van Australië vooral ten koste gaan van deze Zuideuropese emigranten. Overigens stijgt het aantal Nederlandse emigranten weer, waarschijnlijk ook onder in vloed van de werkloosheid. Dat aantal groeit naar ruim 5000 per jaar waarvan 1500 naar Australië gaan. Een kleine veertig procent van de aanmelders valt na verloop van tijd door allerlei omstandighe den af. De premiers van Nederland en Au stralië hebben het weekend ook ge sproken over de Europese gemeen schap en het lidmaatschap van En geland daarvan. 'Ik zie', aldus pre mier Whitlam, 'geen enkel voordeel voor Australië als Engeland weer uit de EG treedt. Het is noodzake lijk in deze tijd van economische teruggang internationaal samen te werken. Dat zou het Westen, waar toe ik ook Australië reken, alleen maar krachtiger maken.' Uranium Tijdens het bezoek is ook de moge lijke verkoop door Australië aan West-Europa van uranium (de grondstof voor kerncentrales) aan de orde geweest. Australië bezit een zesde van de nu bekende wereld voorraad, maar heeft, aldus premier Whitlam, niet de middelen om dit uranium zelf te exploiteren. Over de verkoop van uranium zijn geen afspraken gemaakt, maar drs. Den Uyl benadrukte wel dat Nederland, Engeland en West-Duitsland, die samenwerken in het zogenaamde ultra-centrifuge-project voor de verrijking van uranium, deze grondstof nodig hebben. Iets minder winst Bols NIEUW-VENNEP Erven Lucas Bols gaat over 1974 een onveranderd interimdividend uitkeren van 1 in contanten per aandeel van nomi naal 10. De verkopen van Bols hebben zich in 1974 volgens de verwachtingen ontwikkeld, maar de financiële re sultaten zullen enigszins achterblij ven bij die van het voorgaande Jaar, in hoofdzaak veroorzaakt door ver mindering van de marges. WASHINGTON De serieuze inschrijvingen op de goudveiling gisteren in Washington, de grootste in de geschiedenis varieerden van 142 tot 188 dollar per ounce. De veiling was uitgeschreven om goud uit de Amerikaanse regeringsvoorraden te verkopen. deed zich voor liet goud juist een BEIROET De Libische regering heeft in stilte haar verbod op olie- verschepingen naar de VS opgehe ven. Dit bericht het weekblad Middle East Economie Survey. Toen andere Arabische olielanden in maart vorig jaar het embargo je gens de VS ophieven, bleef het Libische verbod van kracht. Volgens het' blad was het Libische verbod tot verscheping van olie naar d,e VS, tezamen met de prijs stijging, een belangrijke oorzaak voor het drukken van de olie-uit voer van Libië. De opheffing van het verbod is niet openlijk bekend gemaakt, maar de oliemaatschap pijen kregen te horen dat zij de verschepingen mogen hervatten. De ministers van olie, financiën en buitenlandse zaken van de dertien landen die zijn aangesloten bij de OPEC (organisatie van olie-expor terende landen) komen 24 januari in Algiers bijeen om over een eco nomische strategie voor de hele wereld te praten. Gulf Oil Corporation en maat schappijen van de Koninklijke/ Shell Groep zijn overeengekomen om het langlopend contract, op grond waarvan Gulf aan Shell olie uit Koeweit leverde, per 31 december 1974 te beëindigen. Dit als gevolg van de gewijzigde verhouding tus sen de regeringen van de oliepro ducerende landen en de internatio nale oliemaatschappijen. NEW YORK De First National City Bank heeft de prime rate (de rente, die aan eersteklas, cliënten in rekening wordt gebracht voor opgenomen gelden) verhoogd van 10 tot 10% procem. Het renteni veau van 10 pet was sedert eind november van kracht. Alle inschrijvingen moesten schrif telijk geschieden e>n tot het ogen blik, waarop de zitting begon was het nog mogelijk een bod uit te brengen. Een man, die twee minu ten na de opening buiten adem in de overvolle veilingzaal arriveerde en wanhopig probeerde zijn bod geaccepteerd te krijgen, werd ge weigerd. Behalve de biedingen tus sen 142 en 188 dollar per ounce was er ook iemand, die een dollar per ounce bood en een ander, die 45,10 dollar offreerde voor een staaf van 400 ounce wat neerkomt op 11 dol larcent per ounce. Aangeboden werden in totaal 2 miljoen ounces (bijna 56 ton) goud, dat is minder dan één pro cent van de totale Amerikaanse goudvoorraad ten bedrage van 276 miljoen ounces (7700 ton). Inge schreven kon worden op goudharen van 400 ounces elk, waarvan de waarde geschat werd op bijna 70.000 dollar per stuk. De goudveiling werd gehouden om dat de regering van de Ver. Staten bevreesd was voor een mogelijke sterke toeneming van de goudim port, nu de Amerikanen voor het eerst sedert 41 jaar weer vrijelijk goud mogen kopen. Aangenomen werd, dat als gevolg van de grote vraag naar het gele metaal veel dollars uit het land zouden weg vloeien. Dit zou een nadelig gevolg hebben voor de betalingsbalans van de Ver. Staten, die toch al te lijden heeft van de sterk gestegen olie prijzen. Tot dusverre bleef de verwachte grote belangstelling van de Ameri kanen voor goud echter uit. In plaats van een sterke prijsstijging GRONINGEN Binnen enkele we ken zal de minister van sociale zaken de oprichting bekend maken van een landelijke stichting her plaatsing werknemers confectie-in dustrie. Ontslagen werknemers in de confectie-industrie kunnen met behoud van loon, c.q. salaris in dienst treden van de stichting ge durende een half jaar, waarbij eventueel via her- of omscholing een nieuwe werkkring voor de ont slagen confectie-werknemers ge zocht zal worden. In tegenstelling tot de sinds mid den '73 bestaande stichting her plaatsing werknemers Groninger confectie-industrie zullen ook part time werkkrachten in de confectie bij ontslag opgenomen kunnen worden in de landelijke stichting, mits ze voor minstens 50 procent van de arbeidsuren werkzaam zijn. De Groninger confectie-stichting was overigens alleen bedoeld voor confectie-werknemers, die ontsla gen waren als gevolg van faillisse ment. Het dienstverband bij de binnenkort op te richten landelijke confectie-stichting kan maximaal drie keer met én maand verlengd worden na het halve jaar, indien omscholing of opleiding dit noodza kelijk maakt. TIEL De directie van de Metaal- warenfabriek Daalderop heeft voor 675 van de' 800 werknemers een werktijdverkorting van drie dagen per week aangevraagd. Al eerder is de werktijd verkort geweest. De di- bij Daalderop gedurende zes weken rectie heeft meegedeeld, dat de vooruitzichten iets gunstiger zijn dan enkele maanden geleden. prijsdaling voor nadat in Parijs de notering even boven de 200 dollar was uitgekomen. In Londen zette die daling zich gisteren vrij onverwacht voort, na dat de prijs een groot deel van de dag had gelegen in de buurt van 173,50 dollar, een halve dollar lager dan vrijdag. Tegen het begin van de veiling (vijf uur 's middags onze tijd) zakte de prijs in Londen ech ter naar 169 dollar. In Zürich daarentegen werd het goud verhandeld tegen 174 dollar per ounce wat 5 dollar meer is dan het de slotnotering van vrijdag. In Amsterdam was de goudprijs 13.690-14.090. Vrijdag gold 13.850-14.250. De dollar gedroeg zich gisteren weer zeer zwak. In Zürich kwam de Amerikaanse munt in de ochtendu ren op het uitzonderlijk lage niveau van Zw. frs. 2,4920, wat voor de centrale bank het sein was in te grijpen. Het was in vele jaren niet voorgekomen, dat de Zwitserse cen trale bank zich op de valutamarkt begaf, maar angst voor een te hoge koers voor de frank en daardoor een gevaarlijke situatie \?oor de ex port deed de bank tot deze stap besluiten. Als gevolg van kleine dollaraankopen steeg de koers tot frs. 2..S4/2, 55. In Amsterdam daalde het Amster damse betaalmiddel va« 2,4850 op vrijdag tot 2,4670 gistermiddag ondanks dat de Nederlandsche Bank 41,5 miljoen dollars kocht op één maands termijn. De Westduitse centrale bank kocht 13,5 miljoen dollar om de koers op te vijzelen van DM 2,3870 tot DM 2,3930. Het hielp echter niet, want bij het slui ten van de markt werd voor een dollar nog maar DM 2,3750 betaald, de laagste prijs sinds zestien maan den. Dc daling van de dollar werd in verband gebracht met de disconto verlaging door een zestal Ameri kaanse federal reserve banken en de grote werkloosheid in de VS. Bij de zwakke stemming voor het pond speelde vooral een rol het gebrek aan vertrouwen in de mogelijkhe den dat de Britse economie er in de komende maanden weer wat bo venop te komen. HILVERSUM De industrie van -etherische oliën, smaak- en reuk stoffen en aanverwante artikelen, die in Het Gooi is gevestigd, heeft in 1974 een aanzienlijke groei kun nen verwezenlijken, zo wordt in het jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gooiland meegedeeld. De winstont wikkeling zal ongeveer een gelijk beeld vertonen als in 1973. In de eerste helft van 1974 werd deze industrie geconfronteerd met zeer sterke prijsstijgingen op de grondstoffenmarkt niet alleen van olie en olie-derivaten, maar ook van natuurlijke produkten. Produ centen van consumentenartikelen probeerden zich tegen tekorten in te dekken, hetgeen een stijgende vraag tot gevolg had. Daarnaast slaagde de industrie erin de positie op de markt voor reuk- en smaak stoffen te verbeteren. De omzet groei is in de tweede helft van het jaar enigszins afgezwakt als gevolg van de conjuncturele ontwikkeling in Europa en de zeer slechte zomer. LONDEN Op de Londense effec tenbeurs hebben de koersen maan dag het laagste peil sinds twintig jaar bereikt. De 'Financial Times' koersindex daalde met 4,5 punten tot 146,0 (de laagste stand sinds 10 april 1954). De zwakke stemming op de effecten beurs werd o.a. in de hand gewerkt door pessimistische berichten in de Britse pers over de economische vooruitzichten. Ook geruchten dat er weer een grote Britse onderne ming in financiële moeilijkheden zou verkeren speelden een rol. De betrokken maatschappij, Bowater, sprak die speculaties later op de dag echter tegen. ROTTERDAM Bij de jaarlijkse trekking van 500 obligaties van de 2.5 pet premielening Rotterdam 1952-1 is obligatie nr. 98666 uitge loot met 50.000. Op de nrs. 43243 en 45354 viel 10.000. Met 1.000 worden tien obligaties afgelost: de nrs. 22457, 31064, 33725, 48795, 58329. 60458, 61740, 71520. 82649 en 99643. Met 500 lootten vijf obligaties uit: de nrs. 37202, 70195, 72205. 82263 en 82430. Voorts worden 482 obligaties met 150 aflosbaar gesteld. BRUSSEL Na een nogal lang uitgevallen Kerstvakantie hervat de Europese Gemeenschap zijn normale activiteiten met een be langrijke bijeenkomst van de ministers van financiën vandaag en morgen in Londen. Gesproken zal worden over een kwestie waarover de geïndustriali seerde landen allang hun hersenen pijnigden, n.l. de vraag hoe de massale stroom dollars, de naar de olielanden vloeit, weer terug in de wereldeconomie kan worden ge bracht. Tijdens de vorige bijeen komst over deze kwestie, vlak voor Kerstmis, zijn de ministers er niet in geslaagd te komen tot een geza menlijk standpunt. Dwarsligger was de Duitse minister van financiën, Hans Apel, die bezwaren had tegen een Amerikaans plan, volgens welk de Verenigde Staten en West- Duitsland samen een groot deel van de kredieten, die door andere landen uit een fonds van oliedol lars worden opgenomen, zouden ga randeren. West Duitsland vindt het Internationale Monetaire Fonds be ter toegerust voor deze functie. Een ander belangrijk punt op de agenda in Londen zal de toekomst van het goud in het internationale geldstelsel zijn. De negen landen van de EG hebben al overeenstem ming bereikt dat hun centrale ban ken onderling goud kunnen kopen en verkopen tegenprijzen, die ge koppeld zijn aan die op de vrijé markt. De officiële goudprijs be draagt 42,22 dollar per ounce, ter wijl de prijs op de vrije markt de vorige maand is opgelopen tot on geveer 200 dollar en pas kort gele den is teruggezakt tot rond 175 dollar. De EG-ministers zullen nader be zien of ze tijdens een bijeenkomst van de z.g. 'groep van 20', die op 14 januari in Washington zal plaats vinden, formeel zullen voorstellen het goud voor transacties tussen centrale banken op te waarderen. Frankrijk, met zijn grote voorraden een uitgesproken voorstander van het plan, heeft zijn goud al gereva lueerd. Groot-Brittannië en West- Duitsland staan uiterst gereser veerd. Ondanks bestaande problemen OTTAWA (Reuter) Canada is het nieuwe jaar ingegaan met over het algemeen betere economische vooruitzichten dan menig ander land. Weliswaar is ook Canada niet zonder problemen de inflatie is wel één van de belangrijkste toch wordt algemeen verwacht, dat het bruto nationale produkt van Canada (de to tale produktie van goederen en diensten) dit jaar tenminste met drie procent zal toenemen. Behalve de inflatie in de orde van grootte van zo'n 12 procent is één van de problemen waarmede het land worstelt, het niet in voldoende mate beschikbaar komen van nieu we arbeidsplaatsen. In de afgelopen twee jaar kwamen er telkens ca. 400.000 nieuwe arbeidsplaatsen bij. Dit jaar zullen het er vermoedelijk niet meer zijn dan 250.000. Als gevolg hiervan zal de werkloosheid stijgen tot boven de zes procent. De nauwe verbondenheid van Ca nada met de economie van de Ver. Staten speelt een grote rol in de verwachtingen van Canada voor dit jaar. Indien de Ver. Staten - de belangrijkste handelspartner van Canada - erin slagen de recessie medio van dit jaar onder de knie te krijgen zijn er voor Canada veel minder zorgen. Als dat echter niet gelukt ziet het er voor Canada niet zo rooskleurig uit. Gelukkig staat hiertegenover de verwachting, dat het zakenleven ln Canada dit jaar 20 pet meer zal uitgeven, tërwijl de overheidsuitga ven, naar het zich laat aanzien met 5%% zullen stijgen. Verder zullen, zo meent men, de uitgaven van het publiek eveneens de opwaartse lijn van het afgelopen jaar voortzetten. DOW JOIMES INDEX tndust. Sporen utlll. Obi. Mods 1 Jan. 652.04 146.39 72.02 66 23 3 j:.n. 634.54 146.84 74 39 66.16 815.5 6 jan. 63.720 149.34 70.66 66.23 805.6 Aand. Obt. Tot. H. L. 1 jan. 14.800 15.670 1.808 160 195 3 jan. 15.270 16.510 1.818 1.137 384 6 jan. 17.550 20.020 1.825 1.232 327 NEW YORK ACF Industries Alreo Allied Chemical Alum. Co of Am American Brands American Can Am Cyanamld Am Electr Power Am Metal Climax Am Motors Am Smelt F Am Te) Tel Ampex Anaconda Armco Steel Atlant Richfield Bendlx Bethl. Steel Boeing Burlington Ind Can Pacific Ry Celanese Chase Manhattan Ghessle System Chrysler CJttys Service Colgate Palmollv Colt Industries Commonw Edlsor Cons Edison Cont Can Cont OU Curtlss Wright Curtlss Wright A Dart Ind Deere and Co Dow Chemical Du Pont (El) 3/1 6/1 36% 37% 1 11% 28% 28% 29% 30 32 33% 30 29% 21% 21% 16% 17% 28% 29% 14% 14% 24 23% 92% 92% 22% 23 25 25% 16% 17 16% 17% 14% 13% 37% 28 38% 28% 27 27% 7% 8% 44% 43% 24% 24% 24% 24% 24% 24% 8% 8% 26 26% 45% 44% 5% 5% 16% 16 b 13% 14% 41% 41% 54% 55% 95 94% First Nat City 29% 29% Gen Electric Gen Fonds Gen Motors Gen Publ UtU Gen Tel Tel Getty OU Gilette Glmbel Brothers Goodyear I an P Gulf OU 32% 32% 19% 19% 33% 35% 12 12% 18% 18% 150% 44% 26% 26% 14% 14% 22% 23 18% 18% Allegheny Pow Akzona Am Standard Amsted Ind 14 15% 12% 12% 8% 9% 35% 36% Koersen in Montreal 2/1 3/1 6/1 Bovls 0.95 0.95 0.96 Husky 12% 12% 13% Nut. Gas P Mass. Ferguson 14% 14% 14% Nat. Resources Shell Canada 12 12% 0.95 Cerro 11% 12% Chase 8elect Pd 21.2521.09 Columbia Gae 23% 23% Comlnoo !5%b5%b Cont Telephone 10% 10% Fluor Corp Gen Olg&r 16% 16% 11% 11% Illinois Central Ind 12% 13 Instlco 6% 6% Int Busln Mach 167% .66% Intern Harvester 20% 20% Int Nick of Can 22 21% Int Paper 36 36% Int Tel TeJ 18 15% 20 20 Llng Lemco Voug 9% '9% Litton Ind 3% 4% Lockheed Alrcrafl 4 4% Marcor 15 15 Martin Marietta 13% 13% May Dep Stores 23 23 McDonnell Doug) 8% 9% Mobil OU Corp 37% 37 Nabisco 24% 24% Nat Cash Reglst 14% 15% Nat Distillers 13% 14 Nat Gypsum 10% 10% Nat Steel 33% 33% Nat Lead Ind 12% 12% Kansas City Ind 8%b8%b Kansaa Power 19% 19% KLM 16 6% b Kroger 16% 16% Madison Fund Nat Can 9% 10 NY Centr A 3% 3% North Weet R 59% 60% Olln Pac Gas and El Penn Central PepsIco Phelps Dodge PhUlp Morris Phillips Petr 42% 44% 30% 30% 49% 49% 42% 41 Procter Gambl 81% 81% RCA 11% 11% Republic Steel 23% 24% Reynolds Ind 52 51% Royal Dutch Petr 25% 25% Santa F6 Ind Sears Roebuck Shell OH Southern Co Southern Pacific Southern Rallw Sperry Rand Stand OH Calif Stand OH Indiana Studebak Worth Sun OU 52% 51% 47% 47% 9% 10% 28% 28% 42 42 28% 28% 23% 23% 45 44% 19% 20 37 36% Texas Gulf 23 25% Texas Inst 67% 66% Transamerlca 6% 6% 38 33% 40% 41 7% 7% 32% 33% Unilever Union Carbide Unl Royal United Aircraft United BrandB US Steel West Onion Tel 9% 10% Westlnghouse El 9% 10% Woolwórth 10% 10% N Am Philips Co Occidental petr Reliance Group Standard Brands Tandy Onion Blectr Onlted Electr Og Corp Western Bancorp 17% 17% 13% 13% 12% 13% 15% 15% 12% 13 5 5% 54% 53% 12% 13 9% 10% 3 2% 12 12

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11